Kredietbank KRANKZINNIG UIT LIEFDE Oponthoud iu de reis der Engelsche Vorsten Geen verbreking van 'l vennis voor Weidmann GEMENGD NIEUWS Nieuwe ontploffingen in Engeland Uit de Vafikaansche Stad Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen Het in Frankrijk geval len Ruilscli vliegtuig had vier machiengevveren aan hoord 14 Mei. H. Bonaventura. - De marteling van christenen in Klein Azie waarvan hij getuige was, en vooral de verduldigheid waarmee de slachtoffers dei kerkvervolging hun folteringen doorstonden, hadden voor gevolg dat Bonifacius zich tot het christianisme be keerde en zelf geen oogenblik aarzelde den marteldood te ondergaan (IVe eeuw.) De Koning terug te Brussel. De Koning zal vandaag te Brussel ferugge- keerd zijn, aangezien hij denzelfden dag de opening van de Paardcnwed- strijden zal bijwonen en den volgenden Maandag een groote revue plaats heeft waaraan al de regimenten, die in de hoofdstad, alsmede te Vilvoorde en Terv ureii hun garnizoen hebber., zullen c'f elnemen. Maar de Paardenwedstrijden zal de' Koning zich heden namiddag om 3 uur begeven per praaikoets, bespannen la Daumont. De Koninklijke stoet zal rijden langs de Groote Lindelaan en de Eeuwfeest» laan, tot aan het plein voor het Eeuw feestpaleis. De prins-regent van Zuid-Slavie ten Vaticane. De Paus heeft op Vrijdag den prins-regent van Zuid-Slavie en zijn gade in verhoor ontvangen. De Paus trad de hooge gasten te ge- moet in de Tronetto zaal. Het onder houd heeft 30 minuten geduurd. Daarna hebben zij een bezoek ge bracht aan Mgr Maglione, staatssecreta ris die hun daarna ook een tegenbezoek bracht. Koning Zogoe kandidaat voor den troon van Syrië. De Engelsche so cialistische Daily Herald., meldt dat Koning Zogoe van Albanië kandidaat zijn zal voor den troon van Syrië na beëindiging van het Fransch mandaat over Syrië. De bescherming van het Negerkind. Prinses Josephine-Charlotte bezocht den zetel van den Nationalen Bond voor de Bescherming van het Negerkind, in dc Mimosastraat te Brussel, bij gelegen heid van de tentoonstelling van zendin gen, die de bond jaarlijks naar Kongo doet. Dit jaar worden er 144 kisten ver zonden, bestemd voor I I 6 centra voor kinderraadpleging. Niet minder dan 18 weegschalen, 6500 kleedjes, 2800 de kens, 600 melkdoozen, 288 dozijnen handdoeken en 7000 stuks zeep worden verstuurd. Plechtige opening door den Koning van de Internationale Tentoonstelling te Luik. Op Zaterdag,20 Mei, wordt in den namiddag door de stad Luik vrijaf gegeven aan haar heele personeel bij gelegenheid van de plechtige ope ning van de Tentoonstelling door den Koning. In den voormiddag wordt in de hoofdkerk een Te Deum gezongen door Mgr Kerkhofs, in aanwezigheid van den graaf van Vlaanderen, die den Koning zal vertegenwoordigen en van ministers buiten landsche regeeirngscommissaris- sen. afgevaardigden van de gevestigde lichamen enz. De tentoonstelling zal dien dag enkel van 1 2 tot I 3 u. 30 geopend zijn voor clc abonnenten. Pas na het vertrek van den Koning, omstreeks 6 uur 's namid dags, zal de tentoonstelling voor ieder een toegankelijk zijn. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 76ste Vervolg. Hm ja... Maar wie kent mij te Cuernavaca Ik kan het niet gissen. Ik ben hier nooit geweest. Het staat er misschien binnen in. Wel mogelijk Daar, Tromme, doet gij den omslag maar open. Gij zijt mijn secretaris. Dat is uw werk. De opperkok was bevreesd en dierf niet. Tromme nam den brief aan en open de hem onbezorgd. Voorzichtig. Tromme, voorzich tig murmelde hij. Waarom, heer von Meyer Wie weet of de bladeren niet ver giftigd zijn Ja, daarom krijg ik het briefje te openen dacht Tromme maar zei niets. Moet ik het lezen, mijnheer von Meyer Zeker. Tromme. Duitsche letter, zei deze. En hij las Geachte en Weledele Heer von Meyer, Gelief dadelijk, vooraleer ergens anders te gaan of dc boodschap te over- Aanbiedingen voor schatkietcertifica- Overeenkomstig het in het Staatsblad verschenen ministerieel be sluit» werden op I 2 Mei de aanbiedin gen geopend, voor het bekomen van een kapitaal van 40 millioen frank in schatkistcertificaten, gedateerd op 17 Mei en met vervaldag op 16 Augustus. De geldig ingediende aanbiedingen slaan op een kapitaal van 45 millioen frank. Deze certifikaten worden uitgegeven tegen den gemiddelden discontovoet van 2.48 t.h. 's jaars. Zomertijd in Nederland. De zo mertijd in Nederland vangt aan in den nacht van Zondag op Maandag aanst. Het verschil van uur blijft evenwel bestaan. Bij voorbeeld 16 uur 30 Bel gische tijd is 16 uur 50 Amsterdamsche tijd. De «Empress of Australia met ko ning George en koningin Elizabeth van Engeland aan boord is thans in een ge vaarlijke zone aangekomen, die der ijsbergen. Een plotselinge koude lucht, die over den Oceaan kwam aanzetten, verraadde hun aanwezigheid. Ondanks den zeer uitgebreiden en betrouwbaren waarschuwingsdienst die vanwege de Amerikaansche kustwacht is ingesteld en die onophoudelijk de steeds veran derde posities der aanwezige ijsbergen opgeeft, heeft kapitein Meikle, rich be wust van zijn groote verantwoordelijk heid voor de koninklijke passagiers be sloten om, zoodra hij in het centrum van het ijsbergengebied zal zijn aange komen, vaatt te verminderen. De «Empress of Australia» die Don derdagmorgen het ijsgebied bereikt had moest de reis onderbreken wegens een dichte mistlaag, die alle zicht op zee belemmerde. Rond het middaguur vertoefde het schip nog steeds op dezelfde plaats, v aar het sedert 1 uur van den vorigen nacht aangekomen was. De bevelhebber aan boord, comman dant Meikle, heeft gedurende gansch den dag de commandobrug niet verla ten. Hij ontving persoonlijk alle weer kundige berichten, die hem langs radio- telegrafischen weg werden overge maakt. Twee kruisers zijn uit het zicht ver dwenen, doch op regelmatige tijdstip pen weerklinken hun sirenen om hun aanwezigheid aan te geven. De radioposten geven de posities aan van de dichtsbijgelegen schepen. De Beaverdable» is 15 mijlen verwijderd van de Empresse of Australia» Dit onvoorzien oponthoud van het schip heeft het normaal leven aan boord nog niet verstoord. Nadat de paketboot gedurende 20 uren halt gehouden had midden een dichte mistlaag. werd de reis Vrijdag morgen voortgezet aan een snelheid van 1 0 knoopen per uur. De kapitein meende dat de lucht zou opklaren,doch hij werd in zijn verwachtingen bedro gen. Een kwartier later werden de ma chines opnieuw stilgelegd. De Kanadeesche destroyers - Sheena» en «Saguenay zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag vertrokken om de «Empress of Australia» tegemoet te varen. handigen aan den krijgskommandant der stad, u naar de sakristij der hoofd kerk van Cuernavaca te begeven. Kom alleen. Van wege den Keizer. Hm hm murmelde Meyer verwonderd. De secretaris bezag hem ondervra gend. Hoe is dat geteekend vroeg von Meyer. -Dit is alles. Geen handteekening Neen. mijnheer von Meyer. Van den keizer murmelde de opperkok. Ik vrees dat het een hinderlaag is, mijnheer von Meyer. Een hinderlaag Ja. Maar het komt van den keizer. Niets bewijst het. Jawel, Tromme. Ik zie niet... Daar staan dingen in die de keizer alleen weet... en ik, sprak de man met fierheid zijn buik vooruitstekend. Ah Weet dan, vervolgde hij, dat ik naar hier ben gezonden met een ge heime boodschap. Door Zijne Majesteit Ja. Ik heb een brief te overhandi gen. En hebben de bandieten hem niet ontdekt. Goddank neen. Mijn geld is zoo erg niet, dat zal de keizer me ruim schoots wedergeven een vieeselijk pak slaag oploopen gelijk ik gedaan heb is erger... Maar het ergste van al hadde geweest dat men den brief ontdekt had. Londen, 1 2 Mei. In een paar win kels van het centrum van Manchester hebben s nachts omstreeks 1 uur, twee hevige ontploffingen plaats gevonden. De ruiten van d^ omliggende huizen werden verbrijzeld. Er zijn evenwel geen slachtoffers. Londen, I 2 Mei. Om 1 uui 40 in den afgeloopen nacht is te Manchester een derde ontploffing gevolgd, in een juwekerszaak van het stadscentrum. Ditmaal ook werden een groot aantal ruiten verbrijzeld, zonder persoonlijke ongelukken te veréorzaken. Londen, 12 MtS. f De bevolking van Manchester wêfc rtog niet "hersteld van dc opschudding verwekt door drie opeenvolgende ontploffingen, toen om 2 uur in den nacht, een nieuwe knal ge hoord werd. Voor den vierder» "keer bleek een aan slag gepleegd te. zijn, en wel in een schoenwinkel, eveneens gelegen in het hartje van de stad. De ontploffing, die bijzonder groot was, verbrijzelde een aantal ruiten, steeds evenwel zonder slachtoffers te maken. Hel onderzoek heeft uitgewezen, dat voor de vier aanslagen staafjes geliniet gel-iuikt waren, door onbekenden in de brievenbussen geworpen. Onmiddellijk gingen sterke politie afdelingen patroeljeeren in de straten terwijl het gansch'e brandweerkorps mavschvaardig werd gehouden. Londen, 1 2 Mei. ln den vroegen morgen, om 3 uur 15, bleek dat de reeks van de terroristische aanslagen te Manchester nog niet was afgeloopen. Ditmaal hadden de daders het gemunt op een verkoopzaal van tweede hands auto's. Een politiepatroelje had evenwel het staafje geligniet zien liggen, alvorens het tot ontploffing gekomen was, en het gevaarlijke goedje onmiddellijk met wuter besproeid. De knal, die hierop volgde, was dan ook zwak, en verbrijzelde enkel het uit stalraam van de zaak. De politiemannen hadden overigens d-Mi 'ijd gevonden om zich in veiligheid te stellen, zooifat niemand gewond werd. KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKE PLAATS. 4 4 ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN En dit hebben zij niet Neen. Hij moet, gelijk ik meen uit den brief te bemerken, aan den komman- dant overhandigd worden. Ja, maar nu roept men mij ter sa kristij van de hoofdkerk. Zonderlinge plaats. Niet zoo zonderling, antwoordde Meyer. De geestelijkheid is grooten- deels keizersgezind. Denkt gij er been te gaan, heer yon Meyer En waarom biet Het moest rtfiis een hinderlaag wezen 1 Hm Meent ge Alles is te vreezen in een land gelijk Mexico. Ik ben wantrouwig. Maar niemand weet dat Z. M. me met een boodschap bij den komman- Qanl gelastte. Aan u zelf, Tromme, had ik het niet toevertrouwd omdat mij op gelegd was dat niemand het geheim mocht deelen. Het bericht moet dus wel van den keizer zeiven uitgaan. En toch zou ik in uwe plaats niet gerust zijn, mijnheer von Meyer. Inderdaad, ik ben Het niet. Mijne boodschap moet van het hoogste ge wicht zijn, want de keizer was voorne mens haar door een sterke escorte rui ters te doen overbrengen, maar soldaten kunnen door guerrilleros overvallen worden, terwijl ik alleen gevaar kon loepen bestolen te worden... gelijk he? ook gebeurd is. Ze veronderstellen niet dat ik op mij belangrijke geschriften draag. Wat gaat ge nu doen, heer von Meyer 1fJ Ja, ik moet gafcn. EEN GRAFMONUMENT VOOR PIUS XI De kardinalen welke door Pius XI tot die waardigheid verheven werden, zullen weldra vereenigen om de bijzön- derheden te bespreken voor de oprich ting van een grafmonument, ter nage dachtenis van Pius XI, in de Vatikaan- sche Basiliek. Die vergadering zou ove rigens reeds plaats gehad hebben, als kardinaal Rocca, aartsbisschop van Bo- lognia, niet belet geweest was naar Ro me te komen. De aartsbisschoppelijke conferentie van;San Carlo al Corso van Rome, (de kerk waar Pius XI zaligen zijn eerste H. Mis celebreerde), en de stad Desio waar de overleden Paus geboren werd) zullen van hunnen kant een kleiner mo nument oprichten, dat zal bestemd zijn om te worden geplaatst op de plaats van de begrafenis in de grotten van het Vatikaan, zooals eertijds ook door de stad Bologna gedaan werd voor Bene- d'.ctus XV. VERGADERING VAN DEN BEHEERRAAD Brussel, 1 2 Mei. De Raad van Be heer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft op I 2 dezer onder het voorzitterschap van M. Victor Parein, voorzitter van het Be stendig Comité, vergaderd. Hij heeft kennis genomen van het verloop van het verkeer de in April vastgestelde lichte verbetering, hoofd zakelijk in het kolenvervoer, houdt stand. De Raad heeft het besluit genomen opnieuw stappen aan te wenden bij de Regeering, opdat deze een beslissing zou nemen over de maatregelen welke vastgesteld worden om de begrooting van de Maatschappij in evenwicht te brengen. De bestellingen van speciale kolen benoodigd tot de maand October eerst komende, werden goedgekeurd. De Raad heeft de richtlijnen onder zocht welke gevogld worden bij de re organisatie der reizigerstreinen. Op dit oogenblik is het aantal treinen nog 50 0/0 grooter dan in 1929. Verschillende tarief- en bestuurs maatregelen werden eveneens goedge keurd. Gisterennamiddag heeft de criminee- le Kamer van het Verbrekingshof van Farijs, de vraag tot verbreking van het vonnis, geveld tegen Weidmann, Milli on en Jean Blanc zonder meer verwor pen. Men weet dat de twee eersten door hel Assisenhof der Seine waren ter dood veroordeeld, de derde tot twee jaar gevangenis. Het Hof heeft daarentegen wel de voorziening in verbreking aanvaard, welke de drie kerels hadden ingediend tegen de andere burgerlijke vonnissen en waarbij Million en Jean Blanc ver oordeeld werden om schadevergoeding te betalen aan de familien van de slachtoffers. Dit gedeelte van de zaak Weidmann zal terug gezonden worden voor een burgerlijke rechtbank, welke later zal worden aangeduid. Voor wat de terechtstelling betreft, Weidmann en Million hebben nu nog Alleen Neen, alleen in elk geval niet. Gij gaat mede, Tromme. Weet gij de hoofdkerk Neen. Ik evenmin. We zullen er ons doen heenleiden door een der leperos, die ik ginder be merk. Ja, Tromme. Ik ben blij dat ik u hier heb, want als men de vervloekte landstaal niet verstaat komt men ner gens. Zijn me dat hier ezelskoppen. Een man wees hun de hoofdkerk aan Deze was gesloten, doch aan den kant van het koor stond een man die met den arm wenkte. Meyer en Tromme gingen op hem toe. Het ware niet mogelijk geweest iets van zijn gezicht te onderscheiden. Al leen tusschen den rand van zijn hoed en zijn zerape die tot boven den neus was omgeslagen zag men twee vurige oogen blinken. Senores zeide hij buigend. Tromme gaf hem den groet weder. Zijt u mijnheer von Meyer vroeg hij in het Spaansch. Die heer, sprak Tromme op den opperkok wijzend. Ah En zich tot Meyer richtend, vervolg de hij in het Spaansch Wil u mij volgen, senor Wat zegt hij vroeg de dikke kok. De senor vraagt dat gij hem vol gen zoudt. Ja, met u, antwoordde Meyer. Tromme vertolkte hètgene er in het Spaansch >vas gezegd. De vreemdeling ijleen te rekenen op de genade welke de president der Republiek hun kan vcrleenen, door de doodstraf in dwang arbeid om te zetten. Doch gezien de gruwelijkheid van hun misdaden is er daar ai weinig tel op te maken. Zooals reeds in eep vorig nummer gemeld, is een Duitsch vliegtuig Woens dagavond, omstreeks I 8 uur te pletter gevallen op het grondgebied van het hransche dorp Villers-sous-Chalamont, op j0 30 km. van de Zwitsersche grens Wij hebben tevens de omstandighe den van het ongeval meegedeeld. De piloot was in een mistlaag verdwaald geraakt en hij wilde daar ergens een ge- schik'. landingsterrein zoeken. Tijd erts dit maneuver haperde de motor en het vliegtuig stortte met ontzettend ge- druisch op den grond te pletter. Dade lijk vatte de benzine-vergaarbok vuur, zoodat het volledige toestel pp het ijze ren geraamte na vernield werd. Een eerste bericht behelsde dat de tweekoppige bemanning die op slag dood gebleven was, niet geidenfificeeid kon worden, daar de slachtoffers niet in 't bezit waren van hun eenzelvigheids papieren. Thans meldt men dat dit be richt onjuist was en dat de .identiteitspa pieren wel degelijk teruggevonden wer den. Alhoewel de namen der veronge lukten geheim geheim gehouden wor den, staat het vast dat de bemanning bestond uit twee Duitsche onderofficie ren. Verder heeft men onder de puinen van hel vernielde vliegtuig de over blijfselen gevonden van vier machinege weren, waarop echter geen kogels sta ken. De bewoners van de streek meenen te weten, dat verschillende Duitsche vliegtuigen, die wegens het hakenkruis gemakkelijk herkenbaar zijn, den laat- slen tijd regelmatig de streek kwamen verkennen. BRAND TE NINOVE In de Brusselstraat te Ninove baten de Gebroeders Cardoen een garage uit. De eigenaars wonen in dezelfde straat doch op een 150-tal meters ervan ver wijderd. Vrijdag in den vroegen mor gen ongeveer 2 uur, werd een vrouw die in dezelfde straat woont, gewekt door een verdacht gerucht. Toen ze opstond bemerkte ze dadelijk dat brand was uit gebroken in de -garage. Ze deed de ei genaars verwittigen die spoedig ter plaatse kwamen en reeds de pompiers verwittigden. Ondertusschen begon men reeds een helpende hand te verleenen en met behulp der brandweermannen plaagde men er in drie auto's uit het brandende gebouw te halen. De eerste had nog geen schade geleden terwijl deze van Kuymeulen en Dhouse die reeds vuur hadden gevat toch nog kon den gedoofd worden. De twee prachtige wagens waarmede het vervoer werd geregeld, konden niet meer naar buiten worden gebracht zoo dat deze met nog een grooten hoop autobanden en een partij batterijen to taal door het vuur werden vernield. Ook een groote partij gereedschap pen werd vernield. Van het gebouw zijn slechts de verkoolde muren blijven rechtstaan. De aangerichte schade is heel groot. De oorzaak van deze ramp i3 onbekend. Er bestaat slechts gedeel telijke verzekering. De politie die op nachtronde was stelde het onderzoek in scheen een oogenblik te aarzelen. 't Is wel, senor, gij kunt mee ko men. Hij ging voorop. De twee Oostenrij kers volgden. Wat zijn dat hier allemaal voor geheimzinnige menschen, sprak de op perkok. Als ze geen mom op hebben dan weten zij zoodanig hun gelaat te bestoppen dat ge er niets van ziet. Tromme was niet gerust maar hij zei- dp niets. Het scheen hem toe dat de vreemde ling in zijn gordel had gekeken om ie zien of hij Tromme, geen wapens bij zich had. Het was nu te laat om een revolver te gaan koopen want de vreemdeling had reeds bij middel van een klein sleuteltje de deur der sakristij geopend. - Gelieft binnen te treden, mijne heeren, sprak hij van op den drempel. Mijnheer Meyer trad vooruit. Ga binnen, senor, sprak de man tot Tromme. Na u, mijnheer antwoordde deze beleefdheidshalve maar nog meer uit voorzichtigheid. Ga binnen, herhaalde de vreem deling bijna gebiedend. Er viel niet te weigeren voor hem daar hij eigenlijk toch de ondergeschik te was van Meyer, 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gcndt, Kerkstraat 21, Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2