KRANKZINNIG UIT LIEFDE In bange verwachting Zij verteerde moeilijk sinds vele jaren IN 'T SINT-JOZEFS- KOLLEGIE TE AALST» smii GELENGD H1EUWS Valsche berichten Geheime feiitzend- post ofltefskt 18 Mei. -O. H. Hemelvaart. Veertig dagen na Zijn triomfantelijke Verrijzenis is Christus ten Hemel geva ren, om na Zijn lijden en dood, ten volle verheerlijkt te worden bij Zijn V ader. De H. Vader naar Lateranen. Op Hemelvaartdag neemt de Paus, die ook Bisschop van Rome is, bezit van zijne kathedraal, £>t Jan in Lateranen. De De plechtigheid zal te negen uur begin nen en eindigen met den zegen «Urbi et Orbi Alleen de zegen met vooraf gaande gezangen zal door de Vatikaan- sche Radio worden uitgezonden. De uit zending begint om halfeen en geschiedt op golflengte van 19.84 m. Het Zo meruur in Belgie valt samen met den Romeinschen tijd. Vischaanvoer April 1939 te Nieuw- poort. Gedurende de maand April werd voor 320.594 fr. visch en voor 114.378 fr. garnaal gemijnd, of in totaal voor 434.972 fr. In dezelfde maand in 1938 werd in de stedelijke, vischmijn voor 459.042 fr. visch en voor 131.107 fr. garnaal verkocht, in totaal voor 390.149 fr. Men boekt du* voor April dit jaar een vermindering van 1 55.1 77 fr. Tijdens de eerste vier maanden van dit jaar werden in totaal voor 1.553.1 77 frank verkocht. In 1938 luidde dit cijfer 1.798.542 fr. dit beteekent een vermin dering in 1939 van 242.990 fr. Een kerk op wielen. De aartsbis schop van Santa Fé, Mgr. Rudolph A- Gerken, heeft een «kerk op wielen een rijdende kapel ingewijd voor de missie onder de Indianen, van het Navajo Re servaat. De kapel is door den aartsbisschop zelf ontworpen en omvat een altaar en een woongelegenheid voor twee perso- tionale conferentie tegen den handel in vrouwen en kinderen zal te Brussel, in het Astoria Hotel, plaats hebben op 23-25 Mei 1939. (Private conferentie) samengesteld uit afgevaardigden van het Internationaal Bureau te Londen en uit verschillende nationale Komiteiten. Zij zal tot doel hebben een program ma vast te leggen voor de eerstkomende internationale congressen, die voort zul-1 len gaan in hun strijd voor de bescher ming der jonge meisjes tegen den han del in vrouwen en kinderen. De Fransche leening van 6 milliard in enkele uren onderschreven. Een be richt uit Parijs meldt De inschrijvingen voor de leening 5 t.li. 1939 welke Maandag morgen geo pend werden, werden in den namiddag reeds gesloten voor de inschrijvingen welke in baargeld te betalen zijn. De som van 6 miljard welke hiervoor voorzien was, werd inderdaad in dit be gin van den namiddag bereikt. De consolidatie inschrijvingen zullen ot 25 Mei ontvangen worden. Zuurkoolnat als middel tegen suiker ziekte. The Popular Science deelt een zeer merkwaardige ontdekking me de op medisch terrein. Het doodgewone zuurkoolnat, vooral in verdichten toe stand, zou de insuline, het geneesmiddel tegen suikerziekte kunnen vervangen. Het koolsap bezit namelijk sterke suikerwegnemende eigenschappen en heeft dezelfde uitwerking als de door de inspuiting in het lichaam gebrachte in suline De autostrade Brussel-Antwerpen. De autostrade Brussel-Antwerpen over Boom, waarvan wij onlangs de uitvoe ring in versneld tempo hebben medege- geeld zal vermoedelijk op Donderdag I Juni, volledig klaar zijn en officieel voor het verkeer worden opengesteld, De nieuwe autostrade verkort den af stand Brussel-Antwerpen met een vijf tal kilometer en zal ongetwijfeld het verkeer op de baan Brussel-Mechelen- Antwerpen geweldig doen verminderen De Koningskinderen te Eekloo. Ir. den loop der maand Juni zullen de drie koningskinderen zich ter bijwoning eener vaderlandsche plechtigheid inge richt door de oud-strijders, naar Eekloo begeven. Tijdens een optocht van de scholen zullen de prinsjes banieren uitreiken aan de scholen van de omgeving. Washington, 16 Mei. Met angst en spanning volgt de bevolking van de stad St Pierre op het eiland Martinique, de voortdurende stijging van de tempe ratuur, welke in de laatste weken in den kratertrechter van de Mont Pele wordt waargenomen. Deze heeft thans zulk een hoogte bereikt, dat de vulkaan wacht die met de regelmatige opnemin gen is belast, een geweldige uitbarsting voor zeer aanstaande houdt. Dagelijks wordt van den thermometerstand in d< hal van het stadhuis mededeeling ge daan. Overal ziet men bezorgde gezich ten. De burgemeester heeft de bevol king aangespoord te zorgen ten minste voor vijf dagen levensmiddelen in voorraad te hebben. Op het eerste alarmsignaal moeten de bewoners gas, water en electriciteit afsluiten. Zij die aan de zeezijde wonen, moeten zich op dr. verdiepen of daken in veiligheid stellen om niet door een vloedgolf ver rast te worden. Nog is de wereld de ontzettende ramp niet vergeten, welke dr Mont Pelé op den 8n Mei I 902 heeft veroorzaakt. De geheele stad Sint Pierre werd toen in enkele oogenblik- ken verwoest. Alle inwoners, meer dan 30.000 vonden hierbij den dood. Nationaal Bureau tegen den handel in vrouwen en kinderen. Eene interna- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 79ste Vervolg. Hum! ja... Maar zou Gabriella mij wel laten verzoeken of ik dien mijn- heer wil ontvangen als zij met hem al leen wenschte te zijn... Vergeet niet dat zij eigenlijk de meesteres van dit huis is en dat zij haar recht zal weten te hand haven, zoodra wij het haar te lastig ma ken. Wij kunnen haar slechts in het póg houden en haar ongemerkt verhinderen om met jongelingen in betrekking te ko men, maar wij moeten haar nimmer in den weg treden, zeide de graaf op een vermanenden toon tot Bernardo. Hij snelde daarop de kamer uit naai den salon waar Evraert was binnen ge laten. Met de gebruikelijke plichtplegingen en met overdrevene beleefdheid werd deze door den ouden Campanas ont vangen en toegesproken. Weldra kwam Gabriella zelve bin nen. V Het was eene moeilijke taak voor haar, wier geheele karakter zoozeer te gen alle veinzerij, tegen alle onwaarheid nandruischte. thans haar liefde tot Evraert in haar binnenste te besluiten en voor haren oom te verbergen. Bezorgdheid voor de veiligheid van haren geliefde schonk haar de kracht om voor hem te doen wat haar voor zich zelve onmogelijk zou geweest zijn. Zij maakte eene deftige doch beleef de buiging voor Evraert, bedankte hem dat hij haar reeds zoo spoedig mét een Te Berlijn worden enkele berichten tegengesproken welke in het buitenland werden verspreid. Er wordt thans geen rede van Hitier voorzien. Van een bezoek van Kardinaal Ma- glione, staatssecretaris van het Vaticaan aan Berlijn, weet men van niets af. De hr Wolthltat zal niet naar Spanje vertrekken ten einde er economische betrekkingen te voeren. Het samentrekken van Duitsche troe pen in het Westen van Duitschland wordt tegengesproken. Men voegt eraan toe dat in dit tijdperk van het jaar er zich steeds troepenbewegingen voor doen om normale oefeningen mee te maken. Uit Vaticaanstad wordt eveneens het bericht gelogenstraft als zou Kardinaal Maglione eerlang een bezoek brengen aan verschillende kanselarijen. bezoek vereerde en bracht het gesprek terstond op de tentoongestelde schil derij waarop zij het genoegen had met hem in kennis te komen. Al was ook hare stem niet zoo kalm en vast als gewoonlijk en al wisselde zij dikwijls van kleur toch deed zij haar uiterste best om kalm en natuurlijk te schijnen daar het haar niet ontging hoe de oude graaf haar en haren geliefde onafgebroken met een vriendelijk glim lachje in het oog hield. Evraert had in den grijsaard aan stonds den wolf herkend. In die overdrevene vriendelijkheid en vleiende woorden zag hij den tegen stander van zijn geluk. Hij was deftig, voornaam, beleefd er. vriendelijk en schonk door zijne góedbestudeerde houding aan zijn ge liefde kracht om zijn voorbeeld te vol gen- Daarbij echter ontmoetten hun blik ken elkander met zwijgende welspre kendheid, met innige liefde en gaven aan hun zonder klanken gevoerd onder houd woorden die de oude graaf niet verstond. Na een kort onderhoud nam Evraert afscheid met een deftige buiging welke Gabriella als plichtmatig beantwoordde terwijl zij hem nogmaals voor zijn be zoek dank zeide zonder hem evenwel uit te noodigen dit te herhalen. De oude graaf die hierin een vergrijp tegen de Spaansche beleefdheid zag keek vreemd op. Was dit vergetelheid van het jonge meisje, of gaf ze maar zoo weinig om den schilder dat zij de regels der wel- vcegelijkheid over het hoofd zag. Of was het berekening De graaf werd er niet wijs uit maar hij wilde het verzuim goed maken. Toen Evraert onder de verandah af scheid wilde nemen, sprak hij hem toe: Uw bezoek heeft ons zeer vereerd TE BERCHEM-BU-^NTWERPEN Het parket van Antwerpen, vergezeld van afgevaardigden van de Regie van Telegrafie, Telefonie en het N.l.R. stap te af in een huis aan de Lodewijk-Van Berckenlaan, te. Berchem-bij-Antwerpen bewoond door A.V. d. H. Dit gerech telijk bezoek gebeurde naar aanleiding van verschillende klachten die bij het N.l.R. waren toegekomen betreffende een geheimen uitzendpost, die viermaal per dag uitzendingen deed, gericht te gen het regiem in een naburig land. Toen het parket - ip huis trad vond men den post volop, in werking. De post werd aangeslagen en naar de grif fie van de rechtbank overgebracht. Het onderzoek" in deze zaak wordt voortgezet. HET PARKET EEN TWEEDE MAAL TER PLAATSE Het parket van ..Antwerpen, geleid door den h. onderzqeksrechter Paes, vergezeld van den heer Streichmans, eerste substituut van den prokureur des Konings en afgevaardigden van den rechterlijken diep^tf.stapte Dinsdagna middag ten tweede male af in het huis aan de Lodewijk-Van Berchenlaan te Berchem, waar :een geheimen radiozen der werd ontdekt. Verscheidene vaststellingen werden nog gedaan. Het gerecht onderzoekt thans of de man in wiens woning de post werd ontdekt, enkel uit eigen be weging handelde ofwel of er derden in de zaak betrokken zijn. MEISJE DOOR AUTO GEDOOD OP HET VOETPAD TE MERCHTEM Dinsdag na den middag kwam de h. Paul Michiels, garagist, met zijn auto I van de Markt te Mechtem. In de Nieuw- straat rechtover de woning van den heer] Leon Siccard stonden er twee auto's langs het voetpad en een derde kwam uit de richting van het gemeentehuis.De h. Michiels wilde dezen laatste vermij-1 den met het noodlottig gevolg dat hij op het voetpad reed, en de kleine Maria Siccard vatte, die zonder argwaan al dat gedoe gadesloeg. De kleine werd met geweld tegen den grond gesmakt en liep een schedelbreuk op. Ze werd da delijk naar de kliniek van Assche over gebracht. waar het arme slachtoffer kort nadien aan de. vreeselijke verwon dingen is overleden. HOE ZIJ HAAR MAAG. LEVER EN INGEWANDEN HEROPWEKTE Ziehier nog een typisch voorbeeld van de verrassende werking van Kruschen tegen de gevaarlijke Organische luiheid: Sinds jaren schrijft Mevr. M.H. werkte mijn maag langzaam, berok kende de lever mij pijn, en waren ook mijn ingewanden lui. Ik kon niet meer normaal verteren. Sinds twee jaren neem ik eiken morgen m'n kleine do sis» Kruschen en hebben mijn verte ringsorganen hunne normale werking hernomen. Ook zal ik doorgaan Kru schen te nemen.» Bestrijdt, voorkomt de Organische Luiheid de luiheid van den lever.der ingewanden, der nieren met eiken morgen een kleine dosis» Kruschen Salts te nemen U zult goed verteren, goed afscheiden. U zult u wel gevoelen, Kruschen, alle apotheken flesschen ter. gen 7 fr., 12 fr. 75 en 22 fr. TEN JARE -1858 Vervolg en Slot. Broeder-Schilder werkt aan een tafe reel van groote afmetingen de Vlucht naar Egypte, van hetwelk hij later, met hetzelfde onderwerp, een tweede schil derij zal borstelen. Het doek, dat nu in het Hoofdaltaar der Jesuïetenkapel prijkt, wordt, tijdens de Kerstmisdagen, in zijn omlijsting vervangen door de Geboorte van Kristus, naar Gustaaf Doré, door Pieter Carael. Pater Bernard zit naast hem en volgt met aandacht de dansende penseelen. Een tableau voor het altaar onzer Kapel vraagt de Priester. Waarschijnlijk, antwoordt Quar- tier. Toch ben ik voornemens van de samenstelling meer dan één doek te schilderen... U ziet, dat ik mij inspi reerde op de Madonnas van Raphael. Broeder er snedig bij. Daar is iets van, doch onze heden- dnagsche kunstenaars zijn Ze minder be gaafd Dat kunt gij onze kat wijsma ken... Overigens, ik lees in de oude kro- nijken... Och, Pater, de kronijken Wat belang hebben ze Gij, die gerui- men tijd in Freiburg, Estavayer en Brig vertoefdet, moet weten, dat er in Zwit serland geen been gebroken is, of het geval heeft zijn kronijkschrijver gehad.. En de lust om te verblinden, te beha gen, de gemakzucht... ...het uithangbord der Lichtzin nigheid... beheerschen den modernen artist. Hij levert alle dagen een tableau, zoo ïap, zoo ontzettend vlug, alsof hem drie deurwaarders op de hielen zaten. En hun inspiratie, wel, Heere-God heb ben onze schilders nog den tijd om zich te inspireeren, hun verbeelding te laten werken Men kent uitzonderingen.. Ernstige kunstenaars zijn zoo raar als witte raven... Tusschen mijn dozijn ^Jy^rlingen. zoek ik er twee, die. kunnen leeKenen. Velen ...zijn geroepen, maar w^wiig uitverkoren. Mijn lang verblijf onder fie Je- syjeten heeft mij veel geleerd, Broeder, en voornamelijk dat de grootste moei lijkheid bestaat in het onderscheiden yan natuurlijke en valsche Kunst. Zeg liever. Pater, in het onder scheiden van de Waarheid uit de Leu gen... En het onverstandig publiek hapt naar die brokstukken gelijk nen hond naar een stuk lever. Is dat niet wat overdreven, Broe der Geenszins, en uw levenservaring zal u zulks bevestigen. Gij kent de we reld immers langs binnen en naar bui ten: een uitgestrekt krankzinnigenge sticht... Ach de wereld van boosheid en bedrog, van klatergoud en stras zucht te de oude Pater en zijn lippen beef den en zijn oog glom wat zijn we hier gelukkig, Broeder, in onze een zaamheid, bij weinig nooden... Verle den Zondag vierde men Karnaval... Dansers, danseressen en nieuwsgierigen, in de dwaaste kleederen, stroomden door de straten. Drie dagen is er ge- Nochtans ons Gezelschap heeft een spe- i i - cialen trant, en daar houdt ik aan... De WOeld' gfrast ,en sprongen totdat offertafel, in de Geaü, te Rome, diendeI ™.en' ""öenuwd verhakkeld m i t rierrot s kostuum, tusschen ledige fles- tot model voor het hoogaltaar onzer DOODELIJK WERKONGEVAL TE ANTWERPEN Dinsdag deed een juitenwasscher op het De ConinckpJein een zoo ergen val dat hij in zorgwjfikkjeuden toestand naar het gasthuis rpoest worden overgebracht De genaamde Gustaaf Verhaeghen, 34 jaar oud, wonende in de Lange Lozannastraat, was er namelijk in een auto-zaak bezig de ruiten der eerste erdieping te wasschen als hij op een gegeven oogenblik waarschijnlijk door een verkeerde beweging het evenwicht verloor en met een doffen smak op den beganen grond terechtkwam. Hij werd opgenomen met erge ver wondingen aan het hoofd en ter ver zorging naar het Siuivenberggasthuis overgebracht. Hier konden de dokters zich niet be paald uitspreken over zijn toestand al vorens den uitslag van het radiogra fisch onderzoek te kennen. openbare Kapel... Jesuïetenstijl schertst de Pater. Lach niet, vriend, ja, dat hebben we hooge theatrale altaars, statige kansels en biechtstoelen, Korintische kolommen en bebloemd architraaf, een overvloed van zware versiersels, goud én zïlver rftet de macht, a la Renaissan ce, maar toch nog iets heel anders... Bekijk eens goed de Kommuniebank van Pater Thyssens en den Aalsterschen kopersmid Jan-Jaak Leveau... Alles misschien wat verouderd, plaagt Bernard. Ja-wel, maar de heeren moder nen, bespotters van den Ouden Tijd, zullen lang moeten werken, eer zij het Oude verbeteren. Nu gaat het alleszins wat vlugger dan eertijds men bouwt in een paar jaren eene kerk. Kopieerwerk, na-aping, geen schepping, veelal afgekeken op de plan nen onzer kathedralen, klokkentorens, belforten en schepenhuizen, wier op bouw honderde jaren duurde, voegt de schen en verlepte bloemen, of in het slijk, neerzakte... Hebt gij het niet tot in uw cel gehoord, dat geraas en ge- blaaSi dat gejuich en getier Scheen de stad geen onmetelijk gekkenhuis, waaruit Ontsnapte zinneloozen, intri geerend, spottend, galopeerden Hoogmoed, Jaloezij, Wulpschheid, Ver metelheid en IJdelheid... Dagen, in de welke de IJdelheid den spiegel houdt de Vermetelheid rozen in de haren vlecht de Wulpschheid het vlekkeloos kind zooveel mogelijk dekolteert, en tot hetwelk de Hoovaardigheid fluistert Gij zijt de schoonste, de koningin van het bal 1» de vorstin van het voetlicht, zoo betitelt haar onze 33 jarige roman schrijver August Snieders... En in mijn verbeelding zie ik. na die rumoerige nachten, de morgen dagen... Dan komt er een frisch windje, een koude, een kuchje, welhaast de tering... Een witte domino, met grijnzend masker, neemt het kind, de Onschuld, mee... Is die do mino misschien Prins Karnaval, wiens intrede, op alle hoeken der straten en Zie vervolg op 3de bladz. meester, en we hopen dat ge voortaan ons huis als het uwe zult beschouwen. Het staat elk uur van den dag voor u open. Evraert dankte met eenige woorden, boog en nam toen afscheid. HOOFDSTUK XXIV DOOR INDIANEN OVERROMPELD Op dezen avond, het was op den 23 September, trok in de Noordelijke pro vincie Nieuw Léon een schaar van om trent honderd ruiters over den rug der hooge bergen welke de vesting Monte- ty op een afstand van verscheidene uren omgeven. De ruiters waren echter niet in schit terende uniformen gedoscht, zij droegen ook geene wapenen, waarmede Tie strijd, die thans in Mexico woedde, ge voerd kon worden. Naakt en slechts met vederen en paar-* len versierd, staken hunne schoone en krachtige gestalten boven de edele ros sen uit. De wapenen die zij met zich voerden bestonden uit een lange lans, een boog met pijlen, een lasso en een schild. Andere Indiaansche krijgers volgden de ruiters, zich een weg banend door het suikerriet, maar spoedig bleven de ze laatsten achter om 'n post te vormen en een toevlucht voor de ruiters, indien zij door overmacht werden teruggedre ven. Het waren Kamantsje Indianen die zich op een krijgs- en strooptochten het hart van Mexico bevonden. Zoo werd dit ongelukkig land niet alleen door den burger-oorlog geteis terd, ook de Roodhuiden, de bewoners der aangrenzende woestijn deden bij duizenden een inval en richtten er ont zettende verwoestingen aan. (Verboden Nadruk. )j 't Vervolgt,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2