Rerum-Novarumvieringen in het Land Welgeslaagde Feestelijkheden te Herzele JUSï !tï„ ,$0$ WlDJGv.i tiIW USviN miVPEDï DE H. VADER NEEMT BEZIT VAN ZIJN BISSCHOPSKERK XXXXVIe JAARGANG NUMMER |1S Drukker uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Mailaan, 13. te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2. Vrijdag 19 MEI It. CELEST1NUS Zoo op 4,06 Zon af 10,28 Zaterdag 20 MEI 1939 H. BERN ART US 'Zo i op 4.04 Zon af 19.20 E. h. 25 M. 2 TE AALST Gisteren hadden in onze stad de Re- rum Novarumfeesten plaats, die met uitzonderlijken luister gevierd werden en die dan ook geslaagd mogen heeten op alle gebied. Ten 7 ure werd in de St Martenskerk een plechtige communie- mis opgedragen. Enkele oogenblikken voor 1 0 u. vertrokken de Chr. Werklie den met muziek en vaandel voorop naar de groote kerk. Het weder was van de partij en de mooie vlaggen wap perden lustig in den frisschen wind, ter wijl de mooie kleurenwemeling als sym bolistisch wees op het feest van de so ciale heropstanding van den werkman. Gedurende de mis van 10 u. werd een kanselrede gehouden door den Z. E. H. Ketels, geeste'ijk raadgever van het A.C.V. Tijdens de Mis werd de vlag van de Christene Spoorwegarbei ders gewijd. Ten 1 1,30 u. had op de Groote Markt een concert plaats, ver zorgd door de fanfare «Kunst en Ver maak li der Chr. Werklieden. In den na middag werd ten 14 u. de stoet ge vormd op de Hopmarkt. Rond 2,30 u. had de welgeslaagde optocht plaats, die de bijzonderste straten der stad door trok, onder sympathieke belangstelling Zoo ging het naar de St Maartenskerk waar om half vier een plechtig Lof werd opgedragen, gedurende hetwelk de be kende redenaar E. P. Lode Arts, S.J. een diep-treffende rede hield. Uw hulde aan den Paus, aldus Pater Arts tot de feestvierenden, is een betoog voor den vrede, want Pius XII is een Vredespaus Maar om vrede te bekomen moeten wij doen wat de Paus ons vraagt tot Ma ria gaan de Koningin van den Vrede. Nu werd ook de nieuwe vlag gewijd van de Aalstersche syndicale afdeeling! der Voeding. De groote feestvergadering had plaats in het Groen Kruis, Sint Jorisstraat. Het welkomwoord werd uitgesproken door volksvertegenwoordiger Van Schuylen- bergh, arrondissementsvoorzitter van A. C.W. Nu werd het spreekkoor Ruk aan uitgevoerd door de kajotters.Een jeugdleidster kwam dan aan het woord en sprak over de Romebedevaart. Na het zingen, door al de aanwezigen van het Romelied, kwam een kajotter aan het woord, waarna voorgedragen werd het Vredegedicht door K. Schol- laert. Door een K.A.V.-leidster werd verder gehandeld over Modern ge zinsleven», waarna het spreekkoor «On ze handen» uitgevoerd werd. Het feest werd besloten met het zingen van het «Sluit aan bij A.C.W.» en van de VI. Leeuw. IN DE HOOFDSTAD Het christelijk feest van den Arbeid in de hoofdstad groeit van jaar tot jaar in omvang, luister en stijl. Na een plechtig lof in Ste Gudulakerk werd door de voornaamste straten een machtige optocht gehouden die met veel sympathie door dichte hagen toeschou wers begroet werd. Na afloop van den stoet kwamen tal rijke aanwezigen bijeen in de Magdale- nazaal, die weldra van onder tot boven volgepropt zat. Een reusachtig portret van Z. H. Pius XII beheerscht gansch de zaal. De kleurige uniformen van de Kaj otters en Kajotsters wierpen een vreugdige noot in de vergadering.Wan- neer Mgr Marinis vergezeld van Kan. Cardijn, E. H. Van den Heuvel, E. P. Rutten, senator, E. H. De Breucker, Mej. Baers, senator, Staatsminister Van Overbergh, de hh. Van den Eynde, Vergels, Bouweraerts en Carton de Wiart, volksvertegenw., Senator De Maeght, Van Buggenhout, KeuIeers.De Broey en vele andere leiders van chris tene sociale werken voorbij stapt, weer klinkt een storm van toejuichingen. De vergadering wordt geopend met het arbeidersgebed door allen recht staande meegebeden. Het a capellakoor van E. Van de Velde zet onder dezes leiding de vergadering in door uitvoe ring van gezangen. De feestrede werd uitgesproken door Z. E. H. Kan. Cardijn, algemeen proost der Kristene Arbeiders-Jeugdbeweging. Zijn betoog was een oproep tot vrede, waarvoor kaj otters en kajotsters in September a.s. naar Rome gaan. TE GENT De H. Mis in de St Michielskerk was de aanvang van een reeks feeste lijkheden die met schitterende luister zijn geslaagd. Tijdens den optocht werd oponthoud gemaakt op het Artevelde- plein waar een indrukwekkende bloe menhulde plaats had aan het monument van het H. Hart.Op de feestvergadering werd het woord gevoerd door h. advo caat en senator Ronse, groot-vicaris Poppe, als afgevaardigde van Z. Exc. Mgr Coppieters, hh. Van Damme, K.A. J. leider en volksvertegenwoordiger Mampaeye. Spreekkoren en liederen luisterden verder de vergadering op. TE ANTWERPEN De feestelijkheden werden ingezet met een plechtige H. Mis in St Walbur- giskerk waarna de stoet gevormd werd waarin tal van spandoeken gedragen werden. Wij lazen De jeugd wil vrede Recht en vrede Meer zedelijkheid en opvoeding in de kazerne enz. De Kajotters maakten natuurlijk ook propaganda voor hun a.s. vredesbedevaart naar Rome. De optocht trok van de Mei langs de Huidevetter- en Schuttershofstraten naar de Arsenaalplaats waar een korte openluchtplechtigheid plaats had. Nadat de overheid op de tribune plaats genomen had, werd door een koor onder leiding van den h. G. Per- soons, het Christus Vincit» gezongen. Vervolgens hield minister Marck een korte toespraak waarin hij de beteeke- nis der Rerum-Novarum-viering onder lijnde. De minister wees op de schoone vre- desactie tot dewelke Z. H. Paus Pius XII ons als kinderen der H. Kerk aan zet, opdat eens de vrede van Christus moge gevestigd worden.Spreker betuigt verder de getrouwheid der christelijke werkliedenorganisaties aan Kerk en Bisschoppen en besluit met een dank woord aan allen die de Rerum-Novarum viering hielpen op touw zetten. Nadat het koor samen met het volk Wij willen God gezongen had werd door Mgr. Janssens, namens Z. Em. Kard. Van Roey nog een korte zinrijke rede uitgesproken waarmede hij de ar beiders aanzette om de spreuk «Arbeid adelt door christelijke beleving en plichtsgetrouwheid in de praktijk om te zetten. Tot slot zegende Monseigneur de geknielde menigte. 's Avonds werd in de zaal van den Dierentuin een Kunstkoncert gegeven als besluit dezer welgeslaagde viering. t De vlaginhuldiging van den Bond der Oud-Gedienden van het «Rijnleger» afdeeling Herzele was iets eenigs in de annalen van de gemeente. 's Morgens werd door Burgemeester Matthijs in bijzijn van Schepenen en Gemeenteraadsleden, het vaandel aan den h. Maurice De Saedeleer, Voorzit ter van den plaatselijken bond uitge reikt. Stoetsgewijze begaf men zich ter ker ke, waar door Z.E.H. Deken Simoens een plechtige Mis werd opgedragen, op geluisterd met een versterkt koor ter nagedachtenis van de gesneuvelden, op- i geëischten en de gevallen makkers in het bezet gebied. De kerk was prop- pensvol gevuld. Na de mis had de wij ding plaats van de Vlag, waarna de Z. E. H. Deken een passende toespraak hield tot de Oud-Rijnwachters. Na de ze plechtigheid werd de Vlag naar het prachtig versierd lokaal uitgeleide ge daan. Een noenmaal vereenigde de vreem de afgevaardigden, waarop de heer Voorzitter De Saedeleer in beide lands talen de deelnemers verwelkomde. Een j tafelrede werd gehouden door de hh. Maurice Melsens, Algemeen Ondervoor- jzitter (in 't Vlaamsch) door de Voor zitter van den Beheerraad Henry (In de Fransche taal) Griffier Drieghe, Voor zitter uit Brussel, Jos De Smedt, Voor zitter afdeeling Aalst en J.Clerck Voor zitter namens den Invaliedenbond. De hh. Jos. Var Lierde Secretaris en Urbain Killemaes mochten een prachtig plaket in ontvangst nemen aangeboden door het Bondsbestuur als verdienstelijke Best ïursleden. De heer Killemaes dankte z chtbaar ontroerd voor de groote eer. Ondertusschen W£> er aan de Staats- statie een prachfrg&i stoet in vorirtfhg. Honderden deelnemers, vijf muziek korpsen en menigvuldige vlaggen en bloemengarven werden ih volgorde opgesteld. Wij zagen er Waalsche en Vlaamsche afvaardigingen met vaandel de schoolkinderen met wimpels, alle Vaderlandslievende maatschappijen van Herzele en omliggende. Juist om 3 u. zette de stoet zich in beweging om zich te begeven naar het Monument der Gesneuvelden. Een krachtig klaroengeschal kondig de de plechtigheid aan, het Vader- landsch lied op gedempten toon weer klonk, de vaandels buigen, de bloemen hulde grijpt plaats. Alles is doodstil. Mevr. Pletsier-De Groot, beroepskun stenares, neemt plaats voor het monu ment, en draagt met ontroering een ge dicht voor Dierbare dooden van dichter J. M. De Smedt uit Aalst. Vele omstaanders, mannen en vrouwen, zien wij tranen wegpinken. Iedereen is diep bewogen en denkt met weemoed terug aan hun geliefde dooden. Mevrouw Pietsier en dichter J. M. De Smedt wer den door de overheden en familieleden dankbaar en genegen gelukgewenscht. Klaroenen schallen, de plechtigheid aan de dooden is ten einde. De stoet zet zich dorpswaarts in be weging om de straten der gemeente te doorkruisen. Eens terug op de Markt werd door de schoolkinderen met be geleiding van de muziek van Herzele de Kantate Heil onze Helden ge- toondicht door Advokaat Albert Van der Meeren, op tekst van dichter J. M. De Smedt en o.l.v. den toondichter met welslagen uitgevoerd. Na de uitvoering van de kantate hield de heer Jos. De Smedt uit Aalst in naam van den Be heerraad een gelegenheidsrede. Namen verder nog het woord de h. Advokaat Desmedt uit Brussel, de h. Voorzitter De Saedeleer uit Herzele om alle me dewerkers te danken en te loven voor het welslagen van de welgelukte feeste lijkheden. Als slot werd door de Koninklijke Harmonie van het Nationaal Verbond der Invalieden N.V.I. Gent, een prach tig en buitengewoon koncert uitgevoerd waarna de muziek van Herzele, de fees telijkheden besloot met een korte uit stap in de gemeente. GROOTSCHE PLECHTIGHEID IN SINT JAN VAN LATERANEN Zicht op den indrukwekkenden optocht terwijl hij over het Beursplein trekt te Brussel, tusschen eene dichte haag toeschouwers. Rome, 18 Mei. Z. H. Pius XII heeft dezen morgen plechtig bezit ge nomen van de basiliek van St Jan van Lateranen, kathedraal van het bisdom Rome en als dusdanig Moeder en Hoofd van al de kerken Urbi et Orbi. VOOR HET EERST SEDERT 1846 De laatste in bezit neming van Sint Jan van Lateranen had plaats op 8 Nov. 1846 door Pius IX. Sedert het einde der wereldlijke macht der Pausen en gezien de opsluiting waartoe zij genood zaakt waren tengevolge van het niet oplossen der Romeinsche kwestie, kon den de opvolgers van Pius IX, 't is te zeggen Leo XIII, Pius X, Benedictus XV en Pius XI het Vatikaan niet verla- j ten en moesten zij die plechtigheid op- I geven, welke was als het besluit van al le ceremonien met betrekking tot hun kiezing. Wel had er een bezitneming plaats door Pius XI, nadat de Romeinsche kwestie in 1929 was geregeld, doch het was een private ceremonie, zonder eenig uiterlijk vertoon. NAAR DE BASILIEK De Heilige Vader begaf zich dus Don derdag ochtend in gesloten auto naar de kathedraal, zijn persoonlijk gevolg had plaats genomen in een reeks auto's, die er op volgden. De weg liep. langs het centrum der stad Via della Concil- liazione, Ponte Vittorio EmanuelIe.Cor- jso Vittorio Emanuelle, Foro Italico, waar het Palazzo Venezia zich verheft, I Via deïï* Impero, Colosseo, Via San Giovanni in Laterano. J Deze laatste straat was gesloten en uitsluitend voorbehouden aan den door gang van den Heiligen Vader. Een eere- dienst was opgesteld langs heel den te volden weg. De kerk was voor de gefoovfgen open gesteld, doch de toegang was natuurlijk geregeld naarmate de beschikbaarheid van de plaatsen. Anderzijds had zich een aanzienlijke volksmassa opgesteld op de plaats, in afwachting van den Pauselijken Zegen die van op de groote Loggia zou worden gegeven. Voor deze massa werden missen op gedragen in open lucht, aan een autaar dat men had opgericht midden de pui- nen van het gekende «tricinium latera- nense». In de kerk zelf, slechts twee kleine tribunes voor de bloedverwanten van den Heiligen Vader en voor de prinsen der koninklijke familie. Een bijzondere plaats was voorbehouden voor het di plomatiek corps en een andere voor den adel en het Romeinsche patriciaat. De Basiliek was rijkelijk versierd.Van uit het Vaticaan waren heerlijke tapijt- j werken gezonden, voorstellend het le- |ven van Jezus-Christus, tapijten voor het koor en het autaar en kostbare kus sens. Bovendien was de kerk met een weelde van bloemen opgesmukt, ko mende uit de hovingen van het Vati kaan en Castel Gandolfo. IN HET PALEIS VAN LATERANEN De Heilige Vader die langs heel den weg door een overtalrijke menigte eer biedig was begroet, trad eerst het Pa leis van Lateranen, waar Hij opgewacht werd door de Kardinalen, het Episco paat, de Prelatuur, al de leden der «Ca- pella Papale» 't is te zeggen al dezen die het recht hebben de plechtigheden bij te wonen waaraan de Heilige Vader deelneemt. Hij was er eveneens opgewacht door Senator Dentice d'Accadia, vice-gou- verneur van Rome, vertegenwoordi gend den gouverneur ^Prins Colonna, die hem hulde bracht namens de stad Rome. Op een teeken des Pausen, trok de stoet dan naar de Basiliek. De Heilige Vader stapte heel alleen, achter den overheerlijken stoet van kardinalen, bisschoppen, prelaten en edellieden in een schittering van rijke en warme kleu ren. IN DE BASILIEK In het portiek gekomen, knielde de Paus en zoende het kruis dat hem werd aangeboden door kardinaal Marchetti Selvagianni, aartspriester, Vicaris van Rome, waarna hij op een troon plaats nam om kennis te nemen van een kort adres van welkom en hulde, hem door den kardinaal voorgelezen. Vervolgens werden al de kanunniken toegelaten tot den voetkus. De Heilige Vader nam plaats op de «Sedia Gestatoria» en de stoet zette zich langzaam in beweging naar het pauselijk altaar. Wanneer dan de Paus plaats had ge nomen op zijn troon, in de absis, werd onmiddellijk de plechtige stond der ak te van gehoorzaamheid door al de kar dinalen ingezet, deze werden opgevolgd door de bisschoppen en prelaten die de hand Zijner Heiligheid kwamen kussen, en van den Paus een medalie ter her innering aan de plechtigheid in ont vangst namen. Vervolgens is het de beurt aan de aartsbisschoppen, bisschoppen en pre laten om ook den voetkus te doen. Ondertusschen hadden de zangers van de Sixtijnsche kapel het «Te Deum» uitgevoerd. De Kardinaal-Eerste Pries ter hief nu de «Laudes» aan, om Gods zegen over den nieuwen Paus af te smeeken. De Heilige Vader beklom de treden van het altaar en legde er een rood-flu- weelen beurs neder, waarin Zijn offer voor de basiliek, waarna hij de aanwe zigen den Apostolischen Zegen gaf. De inbezitneming was gedaan. Ver volgens droeg Z. H. Pius XII de mis op met het gebruikelijk pontificaal cere monieel. In het paleis van Lateranen terugge keerd, verscheen Hij in de loggia de menschenzee die zich op het plein ver drong juichte den H. Vader toe. Pius XII hief zijne hand ten Zegen op. En meer dan ooit scheen deze pau selijke Zegen zich, over de duizenden en duizenden aanwezigen heen, te rich ten tot de heele wereld als een akte van geloof en als het teeken van een opperste zielewensch tot liefde en vrede PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen 1 Boekhandel s J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. DE NEDERLANDSCHE HANDELSKAMER IN BELGIE F.N LUXEM BURG heeft aan de Brusselsche afdeeling van den Belgischen Persbond een banket aangeboden naar aanleiding van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan ons land. De eeretafel werd bezet door hh. Hermans, secretaris der Han delskamer, Craen, die minister Sap verving, Tack. voorzitter van den Brussel- schen persbond, oud-minister Van lsacker enz.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1