KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE PROVENDEINE MAAKT HEE HET VERSCHIL QESSEN6D NIEUWS i)e gevonden goudstuk - ken te Parijs De opbrengsKler Zomer sproeten SPRUTOL Het bezoek van Koningin Wilhelmina Koloniale Loterij Het bezoek van den Ko ning van Itaiie te Berlijn Holsniais Ltstsrij €*5® 19 Mei. H. Petrus Celestinus. Om zijn strenge levenswijze als kloos terling en zijn wijsheid werd hij in 1 294 tot Paus verheven. Na een pontificaat van enkele maanden verkoos hij ont slag te nemen om weer een onopge merkt bestaan te leiden. Kort na zijn dood werd hij heilig verklaard. 20 Met. H. Bernardinus. - De deugden van zuiverheid en nederigheid oefenden een groote aantrekkingskracht uit op dezen zeer rijken jongen. Als predikant behaalde hij schitterende successen (XVe eeuw.) Generaal Franco zal deelnemen aan de feesten te Santiago.De feesten ter eere van den H. Jacobus te Santiago op 25 Juli a.s. zullen dit jaar met bijzonde re luister gevierd worden. De H. Jaco bus is de patroon van Spanje, en zijn graf bevindt zich in de kathedraal van Santiago de Compostella, de meest be roemde bedevaartplaats van Spanje. Dit jaar zal naar alle waarschijnlijk heid ook generaal Franco met alle leden van de regeering en het Corps Diploma tiek aan de feestelijkheden deelnemeij.i leder legercorps zal een vertegenwoor diger naar Santiago de Compostella zenden. In Mei van verleden jaar verwekte I het heel wat opschudding, toen een ne- gental grondwerkers, bij de afbraak j van een oud gebouw in de rue Mouffe- j tarcT te Parijs, een groote hoeveelheid j goudstukken uit de XVIIIe eeuw ont dekten. De negen grondwerkers hebben thans den prefekt van het Seine-departement die de stad Parijs, aan wié het afgebro ken gebouw toebehoorde, vertegen woordigt, gedagvaard voor de burger lijke rechtbank, op grond van art. 716 van het Burgerlij kWetboek luidende c Indien een schat wordt gevonden op een anders erf, zal hij voor de helft toe- behooren aan den vinder en voor de andere helft aan den eigenaar van het erf. i Bij het goud heeft men echter een j testament aangetroffen van zekeren Louis Nivelle, een kamerheer van Lode- wijk XV, ten voordeele van zijn doch- j ter. De afstammelingen van Nivelle j voeren dan ook aan dat zij eigendoms- rechten kunnen laten gelden op het ge- j vonden goud. Inmiddels is het goud bij beslissing i de rechtbank veilig in bewaring ge- Uitvoer naar* Spanje sinds de erken ning der regeering van Burgos. Par lementaire vraag van den socialistischen volksvertegenwoordiger Delbrouck aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en Büitenlandschen Handel Kan de heer Minister mij het bedrag opgeven (in frank) van de goederen door Nationalistisch Spanje sedert de erkenning van de regeering van Burgos tot einde Maart in Belgie gekocht Antwoord van den minister De statistieken van den uitvoer van de Belgisch-Luxemburgsche Economi sche Unie naar Spanje, voor de eerste drie maanden van dit jaar, geven de volgende cijfers januari 1 6.1 45.000 Belgische fr. Februari 1 1.188.000 Belgische fr. Maart 12.524.000 Belgische fr. I geven aan een notaris. Het aïkoholvraagstuk. Op 20 Oktober 1.1. werd door de regeering Spaak een ontwerp van wet op de be scherming tegen alkoholmisbruik inge diend. Dit ontwerp werd echter niet door de wetgevende lichamen besproken en goedgekeurd. Thans hebben de liberale senatoren Buisseret, Coulonvaux en Catteau het regeeringsontwerp voor eigen rekening in den vorm van een wetsvoorstel bij de hooge vergadering aanhangig gemaakt, zich voorbehoudend er in den loop van het onderzoek in het parlement, wijzi gingen aan toe te brengen. Een ultra moderne telemeter. Na navorschingen die vijf jaar geduurd hebben, heeft een Zweedsch geleerde met name prof. Erik Fagerholm, uit Stockholm, een ultra modernen teleme ter uitgevonden, die de afstandsbereke ning en de hoekmeting met groote nauwkeurigheid en snelheid zal toela ten. Deze uitvinding is van zeer groot belang, vooral voor de moderne artille rie, wier draagwijdte aanzienlijk toege nomen is, inzonderheid de zeeartillerie, die rekening te houden heeft met een snelle verplaatsing van de doelwitten, zal veel voordeel halen uit de aanwen ding van den nieuwen telemeter. verdwijnen spoedig door een pot In alle Apotheken. EEN BURGERLIJKE EN FOLKLO RISTISCHE LICHTSTOET Ter gelegenheid van het bezoek te Brussel van Flare Majesteit de Koningin der Nederlanden, wordt door de regee ring op Dinsdag 23 Mei e.k. een Bur gerlijke en folkloristische lichtstoet ge organiseerd waar o.m. een groep Gilles, de Brusselsche Reuzen en het Ros Bey- aert zullen in opstappen. Rond 21,30 u. gaat deze stoet langs dc Regentiestraat en het Koninklijk Plein, van het Poelaertpléin naar het Paleizenplein. Voor het Koninklijk Paleis worden een rondedans der Gilles alsmede een dans der Reuzen uitgevoerd. Het Nederlandsch en het Belgisch volkslied worden door zang- en mu- ziekvereenigingen uitgevoerd, terwijl in het park vuurwerk wordt afgestoken. Na afloop hiervan gaan de muziek- vereenigingen en de vaandels naar het Stadscentrum langs den volgenden weg: (Koninklijke straat, Kolonienstraat, Lo- xumstraat, Arenbergstraat, Ridderstr., Muntplein, Wolvengracht, ontbinding op het de Brouckèreplein. Het publiek heeft toegang op de voet paden langsheen den weg van den stoet alsmede op het voetpad van het Park op het Paleizenplein. Vraag van den h. Jauniaux aan den Minister van Koloniën Koninklijke besluiten hebben de toe kenning gewijzigd van de opbrengst der j verdeeling van de biljetten der kolonia le loterij. Door het Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden werden uitgesloten De Belgische Landsbond voor Te- ringbestrijding het Belgisch Nation. Werk voor bescherming tegen Longte ring het Nationaal Werk voor Kinder- Welzijn. Gelieve mij de aandeelen te willen opgeven aan elk dezer instellingen ge stort voor het tijdperk tijdens hetwelk zij er het voordeel van hadden. Het Nationaal Werk voor Kinderwel zijn stort jaarlijks voor de bescherming der negerkinderen in Congo, en wel 200.000 fr. in 1937, 225.000 fr. in 1938. Verleent het departement van koloniën toelagen aan het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en, desgeval lend, voor welk bedrag Voor elke schijf, vanaf de eerste schijf, 1939, gaat de opbrengst der ko loniale loterij door het N.W.Ó.I. te ver deden, ten bedrage van 10 t.h. aan de Koning Albert-bibliotheek (v.z.w,en aan de Vrienden der Nationale Basiliek van het Heilig Hart. Gelieve mij de be dragen te doen kennen die aan deze twee inrichtingen toekomen voor het verstreken tijdperk. Antwoord van den Minister De Belgische Nationale Bond tot be strijding van den kanker, het Nation. Belgisch Werk tot bestrijding der tuber culose, het Nationaal Werk voor Kin derwelzijn ontvingen elk, sedert '35 tot einde 1938, fr. 778.036.34. 2. Het koloniaal budget voor 1939 voorziet een toelage van 5000 fr. voor het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en een toelage van 15.000 fr. voor de vereeniging ten bate van de negerkinds heid. 3. De Albert-bibliotheek en De Vrien den der Basiliek van het Heilig Hart, ontvingen elk, de vier sneden van 1939 samen genomen fr. 207.219.15. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotti door CONSTANT AIMARD 80ste Vervolg. Deze wilde, krijgshaftige Indiaansche stammen, die in de uitgestrekte praP rien een zwervend leven leiden, houden zich slechts met jacht en oorlog bezig. Zij mogen niet vergeleken worden oan de péons of Indiaansche lijfeigenen van Mexico die eenen doorgaans braven onderworpen stam vormen. Deze, de verbasterde nakomelingen der Montezuma's, rampzalige wezens die het land al bedelend rondtrekken en om niet van honger te sterven als dag- looners werken. De Indianen van Noord-Amerika vor men een ongetemde, vrije natie, ont trekken zich aan alle beschaving der blanken en iederen duim breed van hun land verdedigen zij met hun bloed. Zij zien in de Mexicanen evenals in de Amerikanen roovers die hun grond gebied willen stelen en hen langzamer hand van den aardbodem doen ver dwijnen. Zij beschouwden den oorlog die uit geborsten was als eene gunstige gele genheid om hunne wraak op hunne doodvijanden te koelen en zich door den roof van hun eigendom schadeloos te stellen voor de vele onrechtvaardig heden waaraan dezen zich ten opzichte van hen schuldig maakten. WAARSCHIJNLIJK VERDAAGD TOT DEN HERFST Parijs, 18 Mei. Naar uit Berlijn wordt gemeld zou djët bezoek van den Koning van Italië in de Duitsche hoofd stad, slechts in den herfst plaats hebben De tribunes die tegen 20 April (vijf tigste verjaardag van Hitier) langs den ((Zegeweg» werden opgericht, worden thans weer afgebroken. RIJK VOOR HET PINKSTEREN IS Koop uw biljet van de 5e Snede 1939 Denk aan de loten van 25.000, 50.000 100.000 en 250.000 en aan het GROOT LOT EEN MILLIOEN. TREKKING ZATERDAG 27 MEI, TE VERVIERS Overeenkomstig hun gevoel en over tuiging was deze handelwijze slechts eene verdediging des lands en den moord op een blanke gepleegd be schouwden zij als eene rechtvaardige daad waardoor zij dezen onschadelijk voor zich maakten. Van al de wilde Indiaansche stam men die op de grenzen van Mexico wo nen trokken te dien tijde de krijgslieden op en richtten vervaarlijke strooptoch ten in. Vervaarlijk, ja, gingen zij te werk. Als een verwoestende orkaan trokken 'zij, alles vernielend en den grond 'met bloed drenkend, door het land. De Mexicanen die zich tegen hun moord- en strooptochten wilden verzet ten werden met lansen doorboord, ijse- lijk verminkt en dikwijls als bloedige trofeeën meegevoerd aan de pieken op gestoken. Afschuwelijke benden Hunne be- pluimde hoofden, hun lansen en pieken zag men huiveringwekkend over het land draven. De bende welke zich dien avond i: de nabijheid van Monterey vertoonde werd aangevoerd door den bevelhebber Cassa die in alle landen der Indianen onder den naam van den Grooten Ade laar bekend was. Zijn onverzettelijke kalmte in geva ren, zijn onverschrokken moed in den krijg en zijn heldere inzichten bij volks vergaderingen hadden hem tot het ge vierd opperhoofd gemaakt bij de India nen. De dikke duisternis, welke het opko men der maan pleegt vooraf te gaan, had zich over het aardrijk verspreid, toen de ruiters één voor één en achter elkander een smal bergpad volgende door een diep dal trokken en zich zacht LEES DEZEN BRIEF Twee onzer zwijnen hadden lamme bcenen gekregen. Zij konden niet meer gaan. Ik kwam op het gedacht eens Troeendeirie te geven en de tweede doos was nog niet half of ze waren genezen. Jk ben verheugd het aan vrienden en kennissen aan te bevelen. Eugéne Vliegen Reckheim, deft 19*10-35 De echte Provendeine Sanders .wordt verkocht aan den prijs van fr, 15 het groot pak, (lasten inbe grepen). Anc. Mais. Louis Sanders S. A. Brussel. Doe zelf de proef door een weinig Provendeine bij het dagelijksch rantsoen van een lot jonge varkens te mengen en zie hoe zij beter en sneller opgroeien en vet worden dan een ander lot varkens van denzelfden ouderdom en het zelfde gewicht, dat hetzelfde "rantsoen krijgt maar zonder' ijiengeling van Provendeine. j* Provendeine wekt den eet lust opbevordert een snel' vetmestengeneest de pooten- kwaal rachitismede pneu- mo-entérite en chlorose der. biggens. Provendeine gebruiken, isi zich meer succes en meer» voordeel verzekeren. TEcNBOC BREVET N Complex van Vitamler.en A Sc D, Diastasen en Aminozuren. VERKEERSONGELUKKEN TE GENT Op de Wondelgemkaai te Gent tus- schen de Oude en Nieuwe brug had een aanrijding plaats tusschen den auto be stuurd door Achiel Hendrickx, Ant- werpsche steenweg 343, te St Amand.s- berg, en de Fietster Bertha Colman, wo nende Jan Lampensstraat 43, Gent. De stoffelijke schade was gering. Op het Antwerpenplein werd den buurttram Erpe-Oostakker, samenge steld uit achttien wagens, langs achter aangereden door een ander buurttram. De achterste wagen van den aangereden tram, die ledig was kantelde om. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Op de Wondelgemkaai kwamen de fietsters Zehner Bertha, Hofboomstr., 1 2 te Gent en Van Oudenhove Agnes, Antwerpsche steenweg 354 te Sint Amandsberg, in botsing. Alles bepaalde zich bij stoffelijke schade. VERKEERSONGEVAL Toen de 20 jarige Albert Gijbeis, wonende te Heichteren, en soldaat bij het 1 1 de Linieregiment te Hasselt Donderdagavond aiover Zonhoven in de richting van Hasselt fietste, waar hij om 10 uur in de kazerne moest aanwe zig zijn, kwam hij op wijk «Kievit» wegens een onbekende oorzaak op een boom terecht. De ongelukkige die veel bloed ver loor uit een vreeselijke hoofdwonde, bleef bewusteloos neerliggen. Men voer de hem dadelijk naar het hospitaal,waar zijn toestand hopeloos geacht wordt. BLIKSEM INGESLAGEN IN EEN HERBERG TE EINE Donderdag is de bliksem ingeslagen in de herberg Het Trompetje op den Oudenaardschen steenweg, te Eine, uit gebaat door Maurits Degroote, en ver oorzaakte brand. De gebroeders Van Caeneghem on derscheidden zich tijdens het voorloo- pig blusschingswerk, in afwachting dat de brandweer ter plaatse kwam. De pompiers beijverden zich om het vuur zoo rap mogelijk meester te wor den, maar konden niet beletten dat de woning gedeeltelijk uitbrandde en dat bijna gansch de inboedel door het vuur. werd verteerd. De materieele schade is dan ook vrij aanzienlijk. SCHOOLKNAAP ONDER EEN HOOP ZAND BEDOLVEN In den namiddag was een onderwij zer van de school te Heusden met zijn leerlingen gaan wandelen in den omtrek Gekomen te St Joris Kapel mochten de knapen een tijdje spelen zij vermaak ten zich uitstekend op de zandheuvels. Bij het terugkeeren naar de school stelde men echter de vermissing vast van den 7 jarigen Louis Put. Dadelijk werden de opzoekingen be gonnen en omstreeks 7 u. 's avonds vond men het lijkje bedolven onder een hoop zand. Het ongelukkige knaapje was het slachtoffer geworden van een zand- verschuiving. Zooals te begrijpen heeft dit tragisch geval heel wat opschudding in de ge meente verwekt. naar den naastbijgelegen berg begaven. Eensklaps deed de bevelhebber zijn zwart paard stilstaan en verzamelden zich de Indianen die hij aanvoerde zwijgend rondom hem. De God der Aarde laat zijne stem hooren, zeide Cassa. Hij steeg van het paard en lei het oor tegen den steenachtigen grond. Na eenige oogenblikken geluisterd te hebben stond hij öp, sprong weder in den zadel en sloeg een verwonderden blik naar den met sterren bezaaiden hemel. Het is de eerste maal, vervolgde hij na eene poos, dat ik de stem van den God der Aarde hoor zonder dat de hemel zijne sterren met donkere wolken bedekt. De God van den storm is niet over de Aarde getrokken. Het is een goed teeken en duidt geluk aan voor onze onderneming. De maan zal ons pad verlichten. Gedurende dezen tijd waren ver scheidene der krijgslieden afgestegen en hadden insgelijks met het oor op den grond liggend naar het geluid gehoord dat op het rollen van donder geleek en de aarde scheen te doen beven. De bevelhebber volgde daarop weder het pad langs hetwelk hij en zijne rui ters spoedig daarop aan den steden berg kwamen. Hoe meer zij den top daarvan na derden des te duidelijker vernamen zij het dreunende geluid dat reeds in het middendal hun opmerkzaamheid ge trokken had en 'hetwelk zij voor een aardbeving hielden. Toen zij den bergrug bereikten rolde de donder van den kant van het dal, waarin de bergvesting Monterey zich bevond, zoo geweldig en onafgebroken door het gebergte dat de bevelhebber andermaal zijn paard deed stilstaan en tot de krijgslieden, die zich rondom hem verzamelden, zeide De God der Aarde heeft zijne stem veranderd sedert ik haar de vori ge maal hoorde. Zij is toorniger en lui der en spreekt meer in afgebroken woorden. Daarbij hield Cassa zijn blik uitvor- schend over de kale bergruggen der streek gevestigd vanwaar de donder kwam. Eensklaps vertoonde zich aldaar een heldere gloed aan den hemel. De aarde heeft zich geopend en de, Vuurgod stijgt uit haar naar boven Wij zijn niet ver van de helling van den berg, vanwaar wij op het dal kunnen zein waar de blanken hunne tenten op geslagen hebben. De Goden der Rood huiden zijn toornig op de Blanken om dat dezen ons het land ontrooven en zij zullen hen onder rotsen begraven. Bij deze woorden wendde de bevel hebber zijn paard naar de hoogte waar boven de vuurgloed aan den hemel schitterde. In stomme vereering der goden reden zij voort. De wilden meenden in het gerucht de wilde uitbarstingen van toorn der bcvenaardsche geesten te herkennen. Niettegenstaande de duisternis ver vorderden zij hunnen weg tusschen de steenhoopen die in het ronde verspreid lagen. Eensklaps bij eene steile berghelling die vele duizenden voet diep was hiel den zij stil. Daar konden zij het geheele dal Mon terey overzien. Een uitroep van verrassing en ver bazing klonk van aller lippen... Allen wezen met de hand naar een vroeger nooit gezien schouwspel het welk zich aan hunnen blik vertoonde. De stad en vesting Monterey scheen door een vuurregen besproeid te wor den want de Fransche troepen waren tegen den avond de stad binnengedron gen en wierpen thans bommen op de vesting waar de Juaristen zich verdedig den, met het zware geschut. Plet was alsof er een onweder boven de stad losgebarsten was. De vurige bogen die de bommen be schreven, flikkerden onophoudelijk als waren het bliksemstralen. De kanonnen deden met hunnen don der het woud beven en hun afgrijselijk gerommel werd door de echos der ber gen weerkaatst. De doodelijke stilte van den nacht en de duisternis die er heerschte ver meerderden het grootsche, het ver schrikkelijke van het schouwspel. De Indianen waren allen van hunne paarden gestegen en volgden in angsti ge vereering hunner godheden, op de knieën nedergezonken, met oog en oor iederen bliksemstraal, iederen donder slag van het geschut. Eensklaps steeg de maan boven de bergen als een gloeiende kogel omhoog. Haar licht brak door de duisternis heen. De goden zijn ons gunstig en hel pen ons in het bestrijden van onze doodvijanden de blanken, begon de bevelhebber thans. 't Vervolgt, XVerboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, S J. Van Nuffel-De Gendt^ Kerkstraat .211 Mist.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2