PINKSTERFEEST. De Sluiting van de Charbonnagesdu Levant et des Produits du Flénu Konlingcnteeringso ver een komst lusscïien Nederland e» Belgie PRINS BOUDEWIJN AAN ZEE KAMER De Opperste Sovjet- Raad te Moskou bijeen gekomen De Internationale Tentoonstelling Luik 1939 van XXXXVIe JAARGANG NUMMER 123 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENT1EMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rne de Rieheleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z, Zondag 28 MEI SINKSEN jfioo op Zoo af '1?, 39 Maandag 29 HEI >939 R SKL1X Zou op 3,56 Zoo af 19.40 V. U. 2 L. k. 10 Vereenigd in den Heer waren ze sa men vergaderd... de leerlingen van den ten Hemel opgeklommen Zaligmaker met Maria Z'n Goddelijke Moeder. Want dit hadden ze van den Heiland gehoord tijdens Z'n afscheidsrede in het Cenakel bij het Laatste Avond maal Het is goed dat ik heenga... dan zult ge den Paracleet, den Ver trooster ontvangen... en Hij zal u alles openbaren I» De H. Geest werd hen beloofd... en nu wachten ze nog op z'n komst. Tien dagen waren verloopen sedert den BERICHT. Ter gelegenheid van J Sinksen zullen onze bureelen Maandag I 29 Mei gesloten zijn en zal ons blad 's avonds niet verschijnen. Wij wenschen aan onze lezers een zalige hoogdag. kwetst en wondt om gezond te maken en te bevrijden II Want de tongen waren van vuur het woord dat gesproken wordt door zoo n orgaan, is 'n vuurwoord dat von ken slaat rondom zich heen... en den Goddelijken liefdebrand in koude har ten verwekt. Het was de voortzetting en de uit breiding van het hemelsch vuur waarvan Christus had gezegd Ik ben 'n vuur komen brengen en wat begeer ik anders Men weet dat besloten is tot de slui- t en zij dat het ontstoken worde ting van de kolenmijn Charbonnages En nog denzelfden dag bracht de du Levant et des Produits du Flénu». eerste vuurpreek z n oogst op... want De likwidatie van de maatschappij ze treurig naar den Hemél stonden te' kijken... toen ze hun Gezegenden Mees-j duizenden lieten zich doopen'en deden staat op de agenda den dat wellicht de beloofde H. Geest van de algemeene ndeelhouders, die *5* er. ^een /raSen varen... Ze vermoed-J hun intredejn het rijk Gods... dat door vergadering van zal plaats hebbei De socialistische centrale van mijn werkers uit de Borinage is Vrijdag bij hun zou geschonken worden bij het na derend groote feest der joden. En de tiende dag was aangebroken., de dag van het Pinksterfeest naar de oude wet. Christus-werd begonnen en gesticht...en zal plaats hebben Donderdag, 1 Juni. door tie apostelen uitgebreid I De socialistisch*» central*» van m." Dezelfde Geest Gods die nederdaal- eengekomen, in het Volkshuis te Je- de over de apostelen op wonderbare mappes, om over den toestand te be- .wijze is ook neergedaald over den raadslagen, t Was nog vroeg in den morgen en christen 1 I Door de werkgevers was een voor- terwijl de geheele natuur beschenen was) Aan eiken geloovige werd de H. stel ingediend, waarbij er in toegestemd geschonken en meegedeeld op werd, gedurende drie maanden een po- met goud, door de stralenbundels welke Geest dc stralende en flikkerende zon van uit den blauwen hemel zond... bleven ze samen in gebed verslonden. En plots ontstond 'n eigenaardig ge- ruisch in de Cenakelzaal... 'n geruisch dat geleek op *n schielijk verwekten he- vigen wind... en verspreidde zich door geheel het gebouw Deze eerste verrassing werd gevolgd van een tweede... want een aantal ton gen van vuur verschenen op hun beurt en bleven staan boven hun hoofden. Ze werden vervuld van den H. Geest! Begenadigd door z'n milde, rijke gaven en ze begonnen verschillende talen te spreken, want onder de gavenreeks was ook deze der talen Ze werden vervuld van den H.Geest! Tongen van vuur symbool van wat ze speciaal ontvingen... het physische tee- ken van de onzichtbare begunstiging die neerdaalde in hun harten en zielen. den dag van z'n doopsel weet ge ging aan te wenden om de zaak dan niet dat ge de tempel zijt van den vlot te brengen. 7 1/2 t.h. zouden af- H. Geest» de tempel Gods is hei- getrokken worden van de nog schuldige lig en gij zelf zijt die tempel aldus de extra-konventioneele loonen ge- apostel |vraagd werd ook h?t werk te verdeeien Den H. Geest ontving elke geloovige als volgt in drie weken, zes dagen van op n nieuwe wijze, den dag van z'n 3 uren, de tweede week en vijf van 8 Vormsel... zn gaven werden in hem uren de derde, hetgeen in totaal 136 u. neergelegd wijsheid, wetenschap, ver- maakt. Nu wordt gewerkt als volgt stand, godsvrucht, raad, sterkte en zeven en half uur per dag, hetgeen 135 vrees des Heeren uren maakt in drie weken. Deze gaven geven de verklaring van j Deze voorstellen van de werkgevers zooveel heldenmoed onder de christe- werden met eenparigheid van stemmen nen, wanneer godsdienstvervolging door de arbeiders verworpen zij ver- losbreekt zooals we het den jongsten klaren zich evenwel bereid, alle nieuwe tijd vaststelden in sommige beproefde voorstellen te onde! zoeken Ze verkregen de gave der welspre-maaktheid. landen van Europa en van andere relddeelen. Deze gaven zijn als zooveel machtige hefboomen welke de zielen van sommi ge edelmoedige christenen hooger voe ren... en ze brengen tot de glanspunten van de verhevenstc evangelische vol- kendheid Doch niet zooals deze louter menschelijk werd beschouwd... maar zooals ze is een gunst van den hemel het vaardig, gemakkelijk... het tact- en durfvolle woord dat zielen beweegt en ontroert tot in haar diepste wezenheid het woord dat verlicht en van den duisteren dwaalweg terugbrengt... het woord dat neerslaat en geneest... dat Ze leveren het geheim van den be stendigen, nooit wankelenden moed bij zooveel geloovigen... in den dagelijk- schen strijd om het behoud van hun christen levensidealen. De H. Geest vervulle U ook met z'n begenadiging en gaven... Hij make u vroom... gelukkig en blij DENDERZOON. geven daartoe opdracht aan hun afgevaardig den bij de Nationale Gemengde Mijn kommissie. De bevolking van De Panne werd Vrijdag namiddag blij verrast door het nieuws dat in een minimum van tijd door heel de gemeente verspreid werd en volgens hetwelk het zoontje van den Koning, prins Boudewijn in den vooravond aldaar zou aankomen om zijn intrek te nemen in de villa Albert I, die toebehoort aan baron de Ter- schueren, en waar prinses Josephine Charlotte verleden seizoen omtrent een maand heeft doorgebracht. Dit heuglijke nieuws deed de inwo ners in groote massa verzamelen rond genoemde villa en het ging er zoo druk aan toe, dat de politiecommissaris en de commandant der rijkswacht een or dedienst moesten inrichten. Ongeveer kwart na zes kwam koninklijke auto aangehold en bij het uittreden was het sympathieke prinsje het voorwerp van geestdriftige toejui chingen vanwege de bevolking. Prins Boudewijn was vergezeld door Burg graaf du Pare en zijn gouvernante juf fer de Jonghe. Hij liét zich niet onbe tuigd tegenover de spontane blijken w van diepe genegenheid aan de dynastier.am maar op dit óogenblik volledig be- vanwege de omstaanders en wuifde dwongen werd. Sedert 1936 werden te vriendelijk met de hand. Aan de villa! gen deze verschijnselen met uitslag be- In de Kamer werd gehandeld over de politiek van volksgezondheid, naar aan leiding van de bespreking der begroo ting van dit departement en over de epidemie in het kamp van Beverloo. De h. BOUWERAERTS (kath.) zet het standpunt uiteen der katholieken in zake volksgezondheid. De strijd tegen allerlei ziekten en ontwikkeling door sport, hulpwerken voor moeders en kin deren dit alles is begrepen in het christe lijk actieprogramma. Maar de strekking en de methodes van het bevoegde de partement verwekken bij ons wantrou wen. De lichamelijke opvoeding moet deel uitmaken van de algemeene op voeding en gericht zijn op het gedijen van den geest. Coëducatie (jongens en meisjes samen) moet uitgesloten zijn en de familie de opvoedingskern blij ven. De h. BALLET (VI. Nat.) heeft het over de epidemie in het kamp van Be verloo en vraagt of het hier een gewone besmettelijke ziekte geldt ofwel een vergiftigingsverschijnsel. Zijn alle maatregelen getroffen voor de vrijwa ring der manschappen De h. DENIS, minister van Landsverdediging ver klaart dat men hier te doen had met een buikloopepidemie die geweldig toe die tijdens den oorlog bewoond werd door de koninklijke familie, werd prins Boudewijn opgewacht door hh. Van Bellingen, burgemeester en Dr Ver- eecken, eerste schepen. Namens de bur gemeester en de bewoners van De Pan ne werden heerlijke bloemen aan het prinsje aangeboden. Bij zijn aankomst hoorde men duide lijk prins Boudewijn in 't Vlaamsch tot den h. Burgemeester zeggen dag heer Burgemeester. De inwoners van De Panne voelen zich waarlijk zeer vereerd en gaan er kroonde middelen aangewend. Mevr. BLUM (soc.) vergenoegt zich met een anticlericale uitval. De h. M.-H. JASPAR, minister, licht breedvoerig de politiek toe die hij wenscht te volgen. De h. BALLET (VI. Nat.) brengt enkele wenschen naar voren. De h. VAN DEN EYNDE (kath.) houdt zich hoofdzakelijk bezig met de woningpoli- tiek en wijst tenslotte op Men meldt de parafeering van eene nieuwe contingenteeringsovereenkomst tusschen de Belgisch-Luxemburgsche Economisch Unie en Nederland. Dit bericht wordt te Brussel bevestigd waar door de bevoegde diensten de na volgende inlichtingen werden verstrekt: Wat den invoer betreft in de Econo mische Unie van groenten en fruit van Nederlandsche herkomst, omvat de nieuwe overeenkomst bepalingen die tot doel hebben te voorkomen dat be doelde producten niet zouden verkocht worden aan voorwaarden die op de Belgische markt ernstige prijsstoringen zouden veroorzaken. Op industrieel gebied, verkrijgt de Belgisch-Luxemburgsche Ekonomische Unie verhoogingen van de kontingen- teeringen bij den invoer in Nederland, in 't bijzonder wat betreft sommige tex tielproducten, verschillende artikels uit de papiernijverheid, fineerhout, ijzeren buizen. De onderteekening zal binnenkort te 's Gravenhage geschieden. De hooge raad der sovjet-unie is Don derdag avond voor de eerste zittijd in dit jaar in het Kremlin bijeengekomen. Twaalf honderd afgevaardigden uit alle deelen van het land nemen er aan deel. Het belangrijkste punt der agenda is de bespreking der buitenlandsche poli tiek en men verwacht dat Molotoff een verklaring zal afleggen, waarop een al gemeen debat over den internationalen toestand zal volgen. Verder zullen de landverdediging.de begrooting, het derde vijfjarenplan en de benoeming van kommissarissen ter vervanging van de functionarissen, die het afgeloopen jaar zijn afgetreden, worden besproken. De zittijd zal, naar men aanneemt, vijf tot zes dagen duren. Onder de aanwezigen van de eerste zitting bemerkte men Potemkin en Lit- het behoudw der zedelijke bescherming van ons volk. vinof. Kommissaris Ziereff deelde mede De h. DEXTERS (kath.) handelt dat in 1939 veertig milliard roebel (op over Limburgsche toestanden, terwijl een budget van 154 miljard) aan het prat op den kroonprins van Belgie, het de h. VAN STEENLANDT (VI. Nat.) leger en de luchtvaart zal besteed wor- heve zoontje van Koning Leopold, als de erkenning vraagt van het Vlaamsche den. De begrooting voor de nijverheid voornaamste gast hunner badplaats te Kruis. bedraagt 28 miljard roebel en deze i nnen vermelden. Te 19,45 u. wordt de zitting geheven J voor Landbouw 12 miljard. De leuen vau net tvongres voor Zeevaart vergaderden in de internationale Tentoonstelling van Luik 1939. Plechtige opening van het Luxemburgsech Paviljoen door Prins-Gemaal Felix Prins-gemaal Felix en Kroonprins Jean van het Groot Hertogdom Luxemburg hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Tentoonstelling te Luik, ter gele genheid van de opening van het paviljoen van hun land. Beide prinsen kwamen per auto naar Luik waar zij werden ontvangen door M. Mathieu, gouverneur van de provincie. De prinsen begaven zich onmiddellijk naar het Luxemburgsche paviljoen, waar zij, in de groote hal, gingen plaats nemen tegenover het borstbeeld van de Groot-Hertogin. M. Blum, Luxemburgsch minister van Openbare Werken, begroet en dankt de hooge aanwezigen en brengt hulde aan al degenen, die medegewerkt hebben aan de op- en aan de inrichting van de Luxemburgsche deelneming. Prins Felix aan het woord. Tenslotte komt prins-gemaal Felix aan het woord, die verklaart dat de bijval van deze tentoonstelling verzekerd is, mede dank zij het feit dat de voltooiing van het grootsche Albertkanaal kan gevierd worden. In verband hiermede brengt de prins hulde aan de nagedachtenis van wijlen Koning Albert, die den weg naar de zedelijke en stoffelijke verheffing heeft getoond en wiens deug den blijven voortleven in zijn waardigen opvolger, Koning Leopold III. Vervolgens verklaart Prins Felix het paviljoen voor geopend. Na deze rede, die door de aanwezigen langdurig werd toegejuicht, begaven de Luxemburgsen© prinsen en hun z»m« u_. sariaat, waar een ontvangst plaats had. De wegwijzer van de vlaggestoet van 28 Mei Heden Zondag zal de merkwaardigste vlaggestoet die ooit in Belgie ingericht werd plaats hebben in de Internationale tentoonstelling van Luik 1939. Deze optocht zal meer dan 2000 vlaggen ve zamelen. De optocht wordt samengesteld om 13,30 u. op de baan van Droixhe en zal de Tentoonstelling binnentreden langs ingang nr 6. Daarna zal hij de volgende wegwijzer volgen Voorloopige Brug, Brug van Marexhe, Linkeroever, Brug van Coronmeuse, Rechteroever om op de Esplanade aan te komen. Daar zal om 16 u. het Vlaggespel beginnen. De stoet zal eindelijk het Blijde Maasdorp binnentreden waar de ontbinding rond 1 7 u. zal plaats hebben. De opening van het Casino van het Blijde Maasdorp op 3 Juni. Zaterdag 3 Juni om 1 7 u. zal de opening van het Casino van het Blijde Maasdorp plaats hebben met eene vertooning door de wereldbekende Tooneel- kunstenaars van het A.B.C. van Parijs. Het spectakel zal de moeite waard zijn vermits de groote Lyrische treur speelster Damia, de bekende Parisys, de zanger van Montmartre Gabrielo, de lustige Rey Ventura, de humorist Stetson en de welbekende pianisten Wiener en Doucet deel zullen uitmaken van de troep. Dit spectakel zal nog om 20,30 u. gespeeld worden en 's Zondags om 14 u. 1 7 u., en 20,30 u. Het fijn uitgekozen programma zal door Madeleine Briny aangekondigd worden. Alhoewel zulk programma belangrijk en prachtig is zullen de plaatsen toe gankelijk zijn voor alle beurzen daar ze maar van 6 tot 12 fr. zullen beloopen. De wegwijzer van den stoet van het spel van Luik. Mijnheer Georges Tbone, Voorzitter van de feestcommissie van de Interna tionale Tentoonstelling van Luik 1939 en zijn medewerkers MM. Theo Fleisch- man, Jamas Thiriar, Leon Simar en Pierre Truyen hebben reeds de wegwijzer voor de stoet van het Spel van Luik voer II en 25 Juni en 2 en 9 Juli vastge steld. Samengesteld nabij het Paaldorp zal' de stoet langs de Brug van Coronmeu se, Linkeroever, Brug van Marexhe en Voorloopige Brug de groote Esplanade bereiken waar het Spel van Luik uitgevoerd zal worden door meer dan 1 300 figuranten en 5 00 artisten. De persoonlijkheden die de inhuldiging van het Paviljoen van het Rood Kruis op de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 bijwoonden

De Volksstem | 1939 | | pagina 1