1 Oorlogsherinneringen Donderdag JUNI 1939 KAMER Senaat De Internationale TentconsieSBïng van Luik 1939 De verkiezingen in Hongarië Vijf Antwerpsche zee lieden verdronken UT? "«Gr- Afank** De handelsreizigers en de gezinsvergoe dingen De Italiaansche troepen verlaten Spanje XXXXVIe JAARGANG NUMMER 125 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat. 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25: CEN T1EMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 1 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2< II, JACOBUS Zou op3,54 af 19,43 V. M. 2 L.K. 10 Een vierkante meter uit mijn hoveken of de scherven eener vroegere generatie Misschien zullen er lezers glimlachen1 wanneer zij-onderstaande beschouwin-1 gen lezen anderen misschien zeggen nogal ver gezocht en de jongeren zelfs de snotters van dertien jaar zijn al groote menschen tegenwoordig de jongeren zullen het voorzeker nietj begrijpen, omdat, zooals Verschaeve hel in zijn heerlijk Verbistdrama zeg de zij het niet beleefd hebben En toch wil ik het neerschrijven om dat het misschien iets kan bijdragen tot het begrip- wat oorlog is, wat oorlog verwoest, en het aldus kan bijdragen tot het bevorderen van den Vredeswil, der Volkeren Wij wonen thans op een boogscheut van den stoeren IJzertoren waarop gansch Vlaanderen terecht fier is. Voor ons de IJzerstroom waarvan de meeste vreemde bezoekers telkens verwonderd de vraag stellen Is DAT nu de Ijzer, en was die maar zoo breed, en konden «zij» daar niet over Zij dat zijn de Duitschers, die vier jaar lang den eenen oever bezet hielden, terwijl «wij» den anderen oever verdedigden. De wegen van 's menschenleven zijn wonderbaar Ik woon hier nu juist op DIE plaats waar wij met die andere piotten van het 20e Linie, op 20 Sep tember 1918 aan het wroeten waren in de voorste linie, om 's anderdaags als «gegazeerde» te ontwaken in het krijgs- gasthuis van Vinkem... Reeds 21 jaar is dat voorbij en in het milde Meizonnetje kuier ik wat in ons hoveke. De aarde hier is zooals alle aarde, en de planten groeien er zooals elders. Een vierkante meter grond is hier niet grooter... En toch is het NIET hetzelfde. Wie onderzoekend wil nagaan vindt er zooveel in verborgen dat U aan het mijmeren brengt... O ik weet het, de menschen der frontstreek'zijn dat gewoon, en zien het niet eens meer gansch Diksmuide was één puinhoop en AL de hovekens hier zijn geëffend geworden met steen gruis en aarde. Maar dat steengruis is geen gewone afval van baksteen, daar zit een ziel in die aarde, ik noem ze De laatste scherven van een voor gaande generatie Ik raap een wit steentje op, de bo venrand van een koffietas, met twee groene boordstreepjes. Dat zegt u niets, beste lezer, maar mij spreekt het van vrede en huiselijk geluk, van eenvoudi ge boerenlieden hun karige boterham men etend, hun zwarte koffie drinkend uit de ronde, oude «kommekens» met dat groene boordje het spreekt mij van hard labeur en inner lijken vrede na zware dagtaak alles met een slag ver nield en verstrooid Daarnevens ligt een scherf van een oude dakpan hier stond hun huizeken dat ze in de vlucht móesten achterlaten en nooit meer zouden weerzien dan óm- vormd tot een puinhoop omringd met corlogszakjes en betonversterking. En daar een beroest, bruin stukje ijzer, een obusscherf. Het projectiel is hier krakend en vlammend opengedon- derd, en wie weet scheurde het niet een soldaat een stuk uit het lijf en sleurt deze op dit oogenblik zijn voor altijd verminkt wezen in onze be schaafde. wereld voort... Zie daarnaast ligt een stukje gebeen te, het kan wel een menschenbeen zijn, wie ziet er hier nog naar Ik weet het op een paar stappen van deze piaats werden vele doode jongens onder den grond gestopt, wier grafje later verdwe nen is bij herhaalde beschieting van eeuwig 't zelfde punt... De oorlog spaart zelfs de dooden niet Daar een beslijkt verroest blikje.neen het is een chargeur» waarop eens vijf kogels zaten, door een piot in zijn ge weer geduwd en op den vijand afge vuurd. Troffen zij soms doel en werd de getroffene kermend weggedragen of stond kort daarop zijn naam niet te le zen op een der millioenen houten kruis- kens... Oorlog, verwoesting, dood... Hier nog een stukje verteerde prik keldraad, het breekt als glas in mijn hand.... Eens werd het met bebloede handen door piotten vloekend en sak kerend vastgemaakt als versperring te gen den vijand, in den donkeren nacht scheurde men er zijn vleesch en kleeren aan wie bleef er eens doorzeefd van kogels in deze prikkeldraad hangen Kijk daar nog een oude kopergroene kogelhuls waarachtig er zit nog een beslijkte kogel op een Fransche - Och ja, in October 1914 vochten hier de Fransche mariniers aan de zijde onzer piotten. O kind van het zonnige Zuiden voor wat kwaamt gij hier in Vlaanderens zompige velden sterven Een vierkante metertje slechts het ligt er waarachtig allemaal, in een hand vol bijeen. Ik wil dien kantigen grooten beroesten nagel niet verder oprapen, en ook niet het stukje opgeroest tafelmes, en dat glinsterend glasscherfje,en dat gebroken vloertegeltje, en die.... Och kom, het wordt eentonig en mijn geschrijf zal U voorzeker reeds verveeld hebben, want wij leven in een MODERNE, beschaafde wereld en die onbeduidende.stukjes puin worden thans met voeten getreden het leven kan daarbij niet stilstaan. Maar voor ons, oud-strijders uit den LAATSTEN der oorlogen, zooals men ons wijsmaakte, zit er in die scha mele scherven der voorgaande genera tie iets waarvan wij ons niet kunnen ont doen, iets wat we met geen woorden kunnen uitleggen en misschien ook zelf niet begrijpen ze zijn de broze herin neringen uit een bewogen periode van ons jeugdig leven, periode die ons met één slag tot oude menschen heeft ge maakt,en een kloof legde tusschen jeugd en rijpheid. Schamele scherven onzer ontgoo chelde jeugd, moget gij aan de men schen de wreedheid herinneren van wat oorlog heet en medehelpen tot het stichten van den vrede des harten, die den vrede der volkeren voorafgaat, op dat de leuze van onzen geliefden IJzerto ren NOOIT MEER OORLOG moge bewaarheid worden. Cl. D. L. In de Kamer werd de begrooting van Binnenlandsche Zaken in behandeling genomen. De h. HUYSMANS (soc.) heeft het hoofdzakelijk over den financieelen toestand der groote gemeenten en de zelfstandigheid dezer laatste. M. DE- VEZE (lib.) handelt over meerdere kwesties die zijn departement aanbe langen o.m. de toepassing der taalkwes tie die hij wenscht te doen naleven. Het debat wordt onderbroken om te stemmen over de moties die ingediend zijn naar aanleiding van de interpella ties over het kolenvraagstuk. De regee ring geeft de voorkeur aan de dagorde van hh. EYSKENS, M1CHAUX en FIEUILLIEN (kath.); deze werd dan ook goedgekeurd. Bij de herneming v.m het debat over de begrooting komen tal van sprekers aan het woord hh. AMELOT (lib.) HENON (soc.) VAN WALLEGHEM (soc.) GEUENS (kath.), FIEUILL1EN (kath.) De h. R. DE. MAN (kath.) licht nog enkele punten van zijn verslag toe. Kwart voor 8 uur wordt de zitting geheven. Een zicht van het Noorweegsche Paviljoen gedurende de inhuldigingsplech tigheid in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 SUCCES DER NATIONAAL SOCIALISTEN Volgens de laatste berichten zal de regeering reeds thans over eene meer derheid beschikken van 1 99 stemmen, tegen 61 toegekend aan het oppositie- blok. Voor 8 districten is er ballotage. De nieuwe verkiezingen zullen er Zondag a.s. plaats hebben. Het meest opvallende feit bij die ver kiezingen is de vooruitgang van de na tionaal socialisten. Het blijkt evenwel dat de rechtsche oppositie een zoo groot aantal stem men heeft verkregen, dat er kan worden gesproken van een duw in de richting van de nationaal socialisten. De uitslag is vooral kenschetsend in de hoofdstad Boedapest. Hier werden 33 mandaten als volgt verdeeld 13 voor de regéeringspartij, 1 1 voor de nationaal socialistische Pijlkruisen, 5 voor de liberalen en 4 voor de sociaal democraten. De pationaal socialistische partij is dus bijna even sterk als de regeerings- partij. Volgens sommige berichtgevers zou men eveneens mogen verwachten dat een dertigtal gekozenen op de regee- rmgslijst bereid zijn naar het kamp van de nationaal socialisten over te loopen. Het zijn dus verkapte nationaal-socia- listen. Het moet geen verwondering wekken dat de Duitsche nazi's groote geldmid delen hebben opgebruikt om stemmen voor hun lijsten te verkrijgen en dat die geldmiddelen uit Duitschland zijn ge komen. De Hongaarsche regeering heeft se dert vele maanden af te rekenen gehad met de drijverijen van de nationaal so cialisten. De regeering behoudt de meerderheid. Men mag zelfs zeggen dat zij zegevierend uit de stembus komt doch de groei van de nationaal-socialis- tische vertegenwoordiging te samen met den achteruitgang van de linksche par tijen zullen nu meer dan voorheen een voorwerp van groote bezorgdheid zijn. De Senaat vergaderde onder voor zitterschap van M. G1LLON, en gaat over tot de behandeling van de be- gi'ooting van het ministerie van Land bouw. De bespreking wordt ingezet door M. GILLES do PELICHY (kath.) die vraagt dat de regeering maatregelen zou treffen om de voortbrengst van kaas op te voeren. M. FINNE (VI. nat.) wijst op de noodzakelijkheid van een grondige her vorming van het landbouwonderwijs, tot in den hoogsten graad. M. BOUILLY Loc.) brengt kritiek uil op de werking ven den Melkdienst. M. SOBRY (katLv pleit voor de belangen van de producenten van melk en zuivel. M. HOUSIAUX (kath.) hangt een tafereel op van de moeilijkheden waar mede onze landbouwers te kampen heb ben. Hij loont aan dat wij voor zekere landbouwprodukten, nog altijd onaf hankelijk zijn van den vreemde. Het is, volgens spreker, nog niet te laat om in Belgie eene politiek van aanmoedi ging te voeren voor de voortbrenging van die waren. M. LEYSEN (kath.) handelt breed voerig over de rol van de bijen in de fruitvoortbrengst van de Belgische, boomgaarden. Hij vraagt de bescher ming van den verkoop van Belgische honig. M. NIHOUL (kath.) stelt vast dat ce landbouwers, daar zij niét als de nij- veraars hunne toevlucht kunnen nemen tot de trusts die de prijzen regelen ver plicht zijn van de regeering de maatre gelen af te wachten die hen de veigoe- ding van hun arbeid verzekeren. Spreker handelt verder over de sui kerkwestie en over het landbouwkrediet De zitting wordt te 1 7 u. 10 opgehe ven. Vergadering heden Woensdag te 10 u. Het vierde concert door het groot orkest van de Intern. Tentoonstelling van Luik 1939 Op Donderdag 1 Juni om 20,30 u. zal het vierde groot Concert in het groot paleis plaats hebben onder de lei ding van Meester Armand Marsick en met medewerking van Mevr. Julieta Cassiers-Renchon. Het programma is als volgt opgesteld Symphonie der nieuwe wereld, door Dvorak. Concerto in fa (N 5) door Camille Saint Saens. De treurigheid der lente d. Sibelius. Baba Yaga, door Liadow. De Moldau, door Smetana. Nationale Wedstrijd voor Tooneelkunst Op Zondag 4 Juni om 14 u. zal de nationale prijskamp voor tooneelkunst in het de Wahaliceum beginnen. Deze wedstrijd staat onder de bescherming van de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 en van de Nationale Bond der Tooneelmaatschappijen. Ge durende den eersten dag van den wed strijd zullen 5 gezelschappen de plan- bekleeden «Plateau 38» van Ver- viers met Le voyage a Biaritz»; «Foyer Intellectuel» van St Gillis (Brus sel) met «Dimanche»; «Cercle Saint Pierre» van Jumet m. «Fausse Monnaie» «Cercle Sainte Catherine» van Houffa- lize met On demande un prisonnier Dinsdagochtend werd te Antwerpen een bericht ontvangen, volgens hetwelk een ernstige scheepsramp zich zou heb ben voorgedaan met een Antwerpsch schip, voor de Portugeesche kust. De Zuidslavische motortankboot «Pe- run was samen met drie binnensche pen, waarvan een sleeper gebouwd op een groote scheepswerf te Hoboken, op het einde van de vorige week uit Ant werpen vertrokken, onder het bevel van kapitein Demey, uit Hoboken. Op de vier schepen was een Belgische bemanning evenals de kapitein behoo- rend tot het personeel van bedoelde werf. In den nacht van Maandag op Dins dag, omstreeks halfdrie, op ongeveer 45 mijlen ten Noordoosten van La Co- runa, bij de Spaansche kust, is een van de drie schepen, namelijk de sleepboot «Mocni geheeten omgeslagen Aan boord bevonden zich vijf personen, na melijk vier leden van het scheepswerf- personeel en een telegrafist. Men vreest dat de opvarenden die vermoedelijk allen te Hoboken of te Antwerpen zijn gehuisvest, den dood in de golven hebben gevonden. en Les anciens elèves de l'ecole 9» van Elsene met «Le consentement de Fran- cme Toegangsprijs 2 fr. De Groote Dag der Kinderen Alle kinderen zullen zeker de Ten toonstelling van Luik gaarne willen be zoeken. Het Eucharistisch Leven van onze Kinderen» wil op Zondag 25 Juni een dag voor kinderen inrichten allen kin deren van het Bisdom, Catechismus kinderen, schoolkinderen, Kruistoch- ters enz. worden allen uitgenoodigd op dien schoonen dag. Met medewerking van het bestuur der Tentoonstelling hebben wij een aantrek kelijk programma vastgesteld en die Kinderdag zal een «.prachtige» Zondag wezen. Leiders, leest hieronder- het program ma en gij zult overtuigd zijn dat die dag een heerlijke dag zal zijn dag van ge bed, dag van vorming en dag van vreugde. Zoo zal de Zondag 25 Juni 1939 voor onze kinderen wezen. Programma In alle parochiekerken: Communiemis. Te Luik 10 u. Stoet naar de kerken 1 1 u. Plechtige Hoogmis gezongen en uitgelegd 1 2 u. Middagmaal in de cantinen 14 uur Tentoonstelling en vrij bezoek l 7 u. Historische stoet. Plaatsen zullen voor de kinderen voorbehouden wor den. t t Een zicht gedurende de plechtige inhuld iging van het paviljoen van de stad Antwerpen in de Internationale T entoonstelling van Luik 1939 ciale wetten. De minister heeft de ver warringen die ontstaan zijn betreurd en beloofde de noodige maatregelen te zullen treffen, om de verscheidene so ciale wetten, zoowel naar de letter als naar den geest, te doen eerbiedigen. Het ministerie van Arbeid en Sociale voorzorg deelt mede De h. Delfosse, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft een afvaar diging van het Algemeen Syndicaat der Bedienden ontvangen die hem is komen spreken over de moeilijkheden v/elke zich voordoen ter gelegenheid van de toepassing der wet betreffende de kindertoeslagen aan de buiten dienst- verbandstaande werklieden. Sommige patroons vergissen zich om trent de strekking van de wet van 1937 en denken dat de handelsreizigers, be taald door middel van commissieloo- nen niet meer in hoedanigheid van be dienden, onder de toepassing vallen van cie wet van 1930, betreffende de kin dertoeslagen voor loonarbeiders. Deze verkeerde opvatting heeft voor gevolg, dat de handelsreizigers soms verstoken I blijven van de voordeelen van de so- Te Cadiz zijn acht Italiaansche trans portschepen aangekomen, en onmiddel lijk is de inscheping van de Italiaansche vrijwilligers begonnen. Zij zullen den 1. Juni naar Napels vertrekken. Serrano Suner, minister van Pinnen- landsche Zaken, zal het Italiaansche expeditiekorps uitgeleide doen tot Na pels, waar hij het defilee van het korps zal bijwonen. Op 2 Juni zullen geen vreemde troe pen meer in Spanje zijn»

De Volksstem | 1939 | | pagina 1