Het begin van het Belgisch militair Vliegwezen 2 Vrijdag JUNI 1939 VERJARING van De plechtige inwijding van de Abdijkerk te Orval n- Hulde aan de slachtoffers yan de «Squalus» Hoe Pius XII eens een groot pianist redde Be Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 Leeuwin uit een cirkus ontsnapt PINKSTEREN AAN ONZE K.UST K A ME~rT Senaat E VOLKSSTEM XXXXVie JAARGANG NUMMER 126 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Do Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST, DAGBLAD 25: CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTs Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z, H. EMILIA Zoa op3,53 «f 19,44 V. M. 3,11 L.K. De oorsprong van ons 5 e wapen da teert van de eerste proeven van het vliegwezen zelf. 1910. Het vliegtuig, nauwelijks uitgevonden, beproeft zijn vleugels, «de vliegende mensch» is geboren. Geduren de elk vliegfeest schrijft hij zegevierend in het luchtruim de overwinning van het «zwaardere dan de lucht». Men vliegt, men strijdt voor goede uitslagen, voor records. Het vliegtuig is een schoonen eere- en triomfvogel, en de bestuurders (piloten) zijn helden, vervuld van dolle manhaftigheid en on gehoorde vermetelheid, die door de menigten bewonderd worden. De vliegenier is een «halve-god»; het »zv, eeffcuig» bovennatuurlijk en gehei ligd, kan niets anders zijn dan een ge- vleugelden wagen ten dienste zijner nieuwe idolen. Hem beproeven of ten nutte maken tot andere, meer nuttige doeleinden... niemand die er aan denkt De luchtvaart, te dien tijde, is aan het stadium der eervolle ondervinding. De mensch beproeft zijn broze vleugels in zijn nieuw gebied, tot nogtoe onge schonden. Nochtans, enkele baanbrekers zul len weldra een praktische richting ge ven aan die uitvinding, die, voor mili taire doeleinden, nieuwe beloftevolle vooruitzichten opent. In 1910 bezoekt de Minister van Oorlog, Generaal Hellebaut, te Kiewit de Luchtvaart-instellingen van ridder de Laminne, en zendt hem weldra zijn Luitenanten Nelis, Lebon, Bronne en Dhanis, om hen in de stuurkunst in te wijden. de Laminne is dus de eerste raadge ver van ons 5 de wapen. Onthouden we dat, op 2 1 ste Decem ber van hetzelfde jaar, een bemanning van het leger (Luitenanten Nelis en Champagne) voor de eerste maal een vlucht uitvoerde op het eerste vliegtuig dat door het gouvernement was aange kocht. Die datum dagteekent het ingangs- punt der Militaire Luchtvaart. Deze volmaakt zich, verpersoonlijkt in de 4 bovengenoemde officieren, die er de ware stichters van zijn en haar boven de doopvont eener private 'school houden. Öp 23 Maart 1911, werd op voorstel van Kapitein-Kommandant der Genie troepen, ridder Clement de St Mare, be velvoerend over de kompagnie der luchtvaarders, in Brasschaat een mili taire vliegschool opgericht, die 4 maan den later, met de kompagnie der lucht vaarders vereenigd werd, onder bevel van Kapitein-Kommandant Mathieu. Die school is het uitgangspunt van de verrukkelijke reeks baanbrekers georganiseerd en geactiveerd door Ne lis, Bronne, Lebon en Dhanis, zal ze weldra het nest zijn, waaruit zullen op groeien de eerste reeks officieren-pilo ten, die als begin hun burgerlijk brevet verkregen in de scholen van Kiewit en St Job, in 't Goor. Nelis is er de ziel van. Van af 1911, met de eenigste «cage a poules» waaruit ze bestaat, zal hij een specialisten-korps organiseeren, het technisch materiaal aanbrengen en de onderzoekingen rich ten naar een militair gebruik. 't Is dan, in November 1911, met medewerking van Luitenant Julien Stel lingwerf, dat hij de eerste van de we reld, het machiengeweer op het vlieg tuig plaatst, en dat hij zeer belangwek kende proefvluchten onderneemt. De Militaire Luchtvaart rust op tech niek, personeel, maar het ontbreekt haar aan de officieele beslissing die haar tot militair organisme wijdt. Deze beslissingwordt uitgevoerd op 26 April 1913. Een Koninklijk besluit sticht de Militaire Luchtvaart onder den naam van Korps der Vliegeniers, en scheidt haar van de luchtvaarders die uitwijken naar Wilrijk, Zij bestaat uit 1 4 eskadrillen van 4 «Farman» met de motors «Ghöme» van 80 P.K., en een snelheid van 100 km. per uur.; 2) de vliegschool van Brasschaat. Gedurende den zwaren zomer van 1913, namen er vliegeenheden voor de eerste maal deel aan de groote oefenin gen. Deze oefeningen overtuigen de Generale Staf van het Leger van het nut van de vliegers voor de waarneming en de herkenning. Van dan af wordt de Militaire Lucht vaart een onmisbaar organisme van het Leger zijne krijgskundige doop was volbracht. Zijne schepping was zeker en duurzaam zijn bestaan had een doel en einde 1913 telde zij meer dan 30 offi cieren-piloten, met militair brevet. De Luchtvaart, werd dus wel in 1913 geschapen en gevormd, tot militair or ganisme de 25ste verjaring zou dus in 1938 moeten gevierd zijn. Door bij zondere omstandigheden, werd ons bij bevel verplicht deze herdenking slechts in 1939 te vieren. Dit kort terugblikkend verhaal toont de achtereenvolgende tijdperken van de geboorte en de vorming van ons vijfde wapen. Roemrijke en moeilijke tijdperken. Stel u voor de moeilijkheden van kele dapperen noodig hadden om dat wapen voort te brengen waar men van daag zoo fier over is. Stelt u voor de moeilijkheden van 't vliegwezen, op die broze zweef tuigen dat de kleinste wind omwerpt, met on zekere motors, die zelden 20 achtereen volgende uren draaiden. 't Is dank zij die enkele moedige baanbrekers, dat wij nu het 25 jarig bestaan van een wapen dat van dag tot dag belangrijker wordt, mogen vieren. Het vliegfeest op 9 Juli te Evere in gericht, zal ingegeven zijn door die hul de, dat ieder Belg aan de veteranen, stichters en scheppers van ons Lucht- leger moet geven. De grootsche ceremonien worden ijverig voorbereid o. m. De plechtige zegening der nieuwe kerk door Z. Em. Kardinaal Van Roey. De processie der relikwieën die van de puinen der oude kerk naar de nieu we zal gebracht worden door alle kloos terlingen-prelaten met mijter en staf. Vervolgens zal de Pontificale Hoog mis gezongen worden door Hoog eerw. Heer Dom H. Jos. Smets, Generaal Abt der Cisterciensers-orde, uit Rome over gekomen. De genoodigden zijn dringend ver zocht te 9 u. 45 ten laatste aanwezig te De toegang tot de puinen zal aan de toeristen ontzegd worden tijdens den heelen duur der plechtigheden en zal siechts van 16 u. toegelaten worden. De genoodigden die nog hun toe gangskaart niet zouden ontvangen heb ben worden verzocht dit aan de Abdij van Orval kenbaar te maken. DIE BESCHULDIGD WERD VAN SPIONNAGE De niet-katholieke dirigent Bruno Walter heeft bekend gemaakt, hoe de H. Vader, destijds Apostolisch Nuntius in Beiéren, 25 jaar geleden, een groot musicus redde van een executie, welke hem te wachten stond. Ossip Gabrilovitch, een wereldbe roemd pianist en een boezemvriend van Bruno Walter, was door de Duitsche autoriteiten gevangen genomen, ver dacht van spionnage ten gunste van Rusland. Het waren historische tijden al dus Bruno Walter en iedereen kon opgesloten worden en ter dood veroor deeld wegens spionnage.» De Apostolische Nuntius bezocht meermalen de opera-uitvoeringen. Hij was en is nog een muziekliefhebber.Aan Zijne Excellentie dacht Bruno Walter ten einde raad. Ik legde Zijne Excellentie het geval van Ossip Gabrilovitch voor. Ik vertel de hem dat hij absoluut onschuldig was. Ik zeide hem ook welk een groot ver- Luitenant O. F. Naquin, de gezagvoer der van de «Squalus», de Amerikaan- sche duikboot die dezer dagen gezon ken is. Onze foto toont hem na de redding. Deze foto werd door het groote Amerikaansche watervliegtuig de «American Clipper naar Marseille overgebracht. BIJ EEN BOERDERIJ NEERGESCHOTEN Een leeuwin is na de voorstelling van een reizend circus in het dorpje Tagh- mon, 13 kilometer van Wexford (Ier land) ontsnapt toen zij van het eene naar het andere kot overgebracht werd. Zij verdween onmiddellijk in de dichte bosschen van de omgeving.Twee duizend menschen hadden de voorstel lingen bijgewoond, maar geen van hen merkte iets van de ontsnapping. Het cirkuspersoneel en politie gewa pend met geweren, trok er op uit om het dier op te sporen en aan alle poli- tiebureelen werd van de ontsnapping mededeeling gedaan, opdat zij de men schen konden waarschuwen binnenshuis te blijven Den nacht der ontsnapping werd een boer, die ongeveer een mijl van Tagh- mon woont, door het gebrul van de leeuwin gered. Uit het venster van zijn slaapkamer zag hij het dier op de boer derij naast een kalf dat zij had gedood, Hij loste twee schoten en de leeuwin hinkte weg. Kort daarna verschenen de achter volgers, die de schoten hadden ge hoord,* in de boerderij. Zij vonden de gewonde leeuwin uitgeput in het lange gras. De mannen vormden een grooten De inhuldigingsplechtigheid van het paleis der Burgerlijke Genie op de Intern. Tentoonstelling van Luik 1939 Zoo het weder met Pinksteren min of meer voldoening gaf, dan moet toch erkend worden dat Paschen veel war mer uren schonk. Aan de kust woei immers een tame lijk koude Noorderwind die veel men schen afschrikte. Deze koude wind, ge paard gaande met de aantrekkings kracht van de Tentoonstelling van Luik de immer durende Europeesche spanning, zijn zooveel factoren die het toeristenverkeer aan het Noordzee strand beinvloed hebben. DE STAATSPAKETBOOTEN De statistieken van dit verkeer zijn immers een ernstige aanduiding ge weest. Wij laten dan hier ook deze cijfers volgen in vergelijking met deze van Pinksteren in 1938. Het geldt de passa giers. VAN DOVER NAAR OOSTENDE 25 Mei 26 Mei 27 Mei 28 Mei 29 Mei 30 Mei. Totaal 7549 10368 Hetzij een vermindering van 2819 passagiers of ruim 30 t.h. op het cijfer van 1938. VAN OOSTENDE NAAR DOVER Pinkste- Pinkste ren 1939 ren 1938 167 334 340 582 473 600 509 725 1437 1410 640 611 1545 1793 Pinkste Pinkste 19381 25 Mei 26 Mei 27 Mei 28 Mei 29 Mei 30 Mei Speciale booten 6055 lies het zou zijn voor de muziekwereld kring om het beest en bleven daar tot en voor de kuituur, als de groote pianist'het aanbreken van den dag. gedood ou worden. Mgr Pacelli luister-j Toen de eigenaar van het circus ter de naar mij. Hij beloofde alles te doen plaatse kwam, liet hij de leeuwin dood- wat in zijn macht was. Inderdaad, enke-schieten, aangezien het dier, zoodanig Ie uren later werd Gabrilovitch door de gewond was, dat hij meende het toch autoriteiten in vrijheid gesteld. jniet meer in leven te kunnen houden. Totaal 5113 Hetzij een achteruitgang van 942 passagiers. Het staat dus vast dat veel mm tn- gelschen naar de kust gekomen zijn maar wellicht zijn, van degenen die gekomen zijn er meer aan de kust blij ven vertoeven in plaats van naar Duitschland door te reizen, want het trafiek met dit land was omzeggens niet bestaande dit jaar. Ook het vervoer naar Zwitserland is fel gedaald. Daar waar verleden jaar 2000 reizigers inscheepten te Oostende naar Zwitserland waren er thans amper 350 in den nacht van Zaterdag op Zon dag. t De paketbooten zetten weinig reis goed af, hetgeen beteekent dat weinig passagiers verder zullen doorreizen dan de kust. Wat in het oogvallend was, was het groot aantal autos die langs de kustba- nen rolden. Veel Nederlanders en ook veel Fransche auto's. Goed voorteeken voor het groote seizoen. De Fransche klienteel komt terug naar de kust en de Nederlandsche vindt onze badplaatsen hoe langer, hoe aantrekkelijker. Enkele hoteliers, met wien wij ge sproken hebben, zijn overtuigd dat wij een goed seizoen zullen hebben op voorwaarde dat het weder gunstig zij FRANCO RICHT ZICH TOT DE VROUWEN Door het Verbond van Vlaamsche Kultuurvereenigingen van Antwerpen wordt een prijsvraag uitgeschreven voor een tooneelw^k handelende over Ru bens en zijn *d. Het is niet noodzake lijk dat Rubens zelf de hoofdfiguur van het tooneelwerk weze, zijn figuur moet echter in het stuk tot hqar volle recht komen. Een bedrag van 5000 fr. wordt aan den wedstrijd gehecht, het bekroonde werk zal door de zorgen van de uit schrijvende vereeniging te Antwerpen opgevoerd worden ter gelegenheid van de Rubensfeesten 1940. Voorwaarden waaraan verder moet voldaan worden door de mededingers en verdere inlichtingen zullen kortelings in de pers medegedeeld worden. PRIJSVRAAG~~VOOR RUBENS-TOONEELWERK Franco heeft voor 1 0.000 vrouwen van de Spaansche phalanxpartij een re de gehouden, waarin hij o.m. zegde Ik wil dat Spanje sterk is, niet om het in dwaze avonturen te storten, doch om dat nationale kracht de beste waarborg voor den vrede is. Uw werk, zoo vervolgde Franco, is met het succes van onze troepen niet geëindigd. Thans moet het Spaansche tehuis nog heroverd worden. Wapens en militaire strijdkrachten zijn niet vol doende om toekomstige oorlogen te winnen. Zulke oorlogen zouden de ver beelding te boven gaan en zij die zich achter de linies bevinden, zouden er in gelijke mate onder lijden als degenen aan het fronk. Daarom zouden de Spaansche vrou wen door het smeden van eenheid en vaderlandsliefde in haar woning de voorposten van den vrede zijn. De Kamer heeft Woensdagnamiddag de begrooting van Arbeid en Sociale Voorzorg besproken en de artikelen er van goedgekeurd. De h. VAN ACKER (soc.) wil een spoedige behandeling in den Senaat van het wetsontwerp houdende verplichten de verzekering tegen werkloosheid. In zijn rede dankt de bevoegde mi nister, h. DÊLFOSSE, den verslaggever voor zijn uitstekend werk en zegt dat al zijn streven zal gaan naar de vereen- oudiging van de sociale wetten en de toepassing ervan. M. LAMBRECHTS (VI. Nat.) heeft het over de jeugdwerkloosheid. Nemen erder deel aan het debat hh. DE KERCHOVE D'EXAERDE (kath). DEVROE (VI. Nat.) PHI LI PP ART (kath.), FRENSSEN (technocraat). Te 21 u. wordt de zitting geheven. In zijn namiddagzitting heeft de Se naat zich eerst bezig gehouden met de kwestie der opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van h. Leuri- dan (VI. Nat.) wegens rechterlijke ver- olgingen. De bevoegde senaatscom missie is tot het besluit der opheffing gekomen. Nadien wordt de begrooting van Landbouw verder behandeld en komt de h. d'ASPREMONT LYNDEN, mi nister van Landbouw aan het woord, die betoogt dat de politiek der regee ring er op gericht is aan de landbouwers rendeerende prijzen en aldus een waar dig bestaan te bezorgen. Te 1 7,15 u. wordt de zitting geheven

De Volksstem | 1939 | | pagina 1