4 Gods - Sliepte Feest der H. Drievuldigheid De II, Vader over zijn vredespogingen Prïns-Regeai Paul van Zuid Slavië te Eerlijn Zondag JUNI 1939 OÜSTSBM0 De Internationale Tentoonstelling wan Luik 1939 Holoriale Loterij Aanhouding van den Duitschen spion MOTIE van ipt Christen Onder ijzers verbond Kring Aalst G 0 N 0 0 XXXXVIe JAARGANG NUMMER 128 Drukker-Uitgeveï J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTt Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs,. Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C. 2. H. LbIEYTODIOHIvID Zon op3,52 af 19,46 L.K. 10 N. M. 17 Wij leven in eene onmeetbare ruimte. Daarvan zijn wij niet gedurig bewust. Wie denkt er aan dat onze aardbol met lijk te begrijpen, bij die verpletteren- cond rond zijn spil draait en dat wij 149 kilometers van de zon zijn verwij derd en nochtans haar invloed op de wereld is onontbeerlijk voor het leven? Wie heeft ooit de natuurwetten, die ons lichaam beheerschen en om zijn we zen en werken zoo strikt noodzakelijk zijn, doorschouwd Wij kennen ze,zij maken deel uit* van ons leven maar het is slechts om ons te ontsnappen en voor één enkel oogenblik staan wij stil en dat nog in vogelvlucht, zonder waar lijk te begrijpen bij die verpletteren de werkelijkheden. Zoo is het ook op godsdienstig terrijn. Ons,geloof hangt heelemaal af van het mysterie der H. Drievuldigheid. Ieder oogenblik spreken ons de gebeden van God den Vader, God den Zoon, en God den H. Geest. Wij weten daarbij dat die drie Personen niet drie onder scheiden goden zijn, maar één God. Wij leven in dat geloof, maar het is goed en voorzeker vandaag, een weinig in dat mysterie binnen te dringen, voor zooveel het een mensch mogelijk is. Het is billijk dat de Kerk, na achter eenvolgens al de geheimen van Christus verlossingswerk overwogen te hebben, een rechtmatigen rol van dankbetuiging aan geheel de H. Drievuldigheid aan biedt. Niet zonder reden plaatst dé Kerk het Drievuldigheidsfeest op den eersten Zondag, die volgt na de drie groote feesten Kerstmis, Paschen Pinksteren, waar wij aan den Vader denken, Die ons Zijnen Zoon zond aan den Zoon, Die ons verloste aan den H. Geest, Die ons leidde naar de gansche Goddelijke Wijsheid. Het H. Misoffer van vandaag i gansch toegewijd aan den lof van d H. Drievuldigheid In den Introitüs, de Collecte, het Evangelie, het Offertori um, de Secreta en de Postcommunio lo ven wij, met de Kerk, die Goddelijke Drieëenheid. Wij loven de ondeelbare Godheid en goedheid waarvan de God heid zich bediend heeft voor ons, wij bedanken God, omdat Hij zich ge- v> aardigd heeft zijn grootheid te open baren wij bidden opdat wij altijd aan dit geloof zouden mogen vasthouden. In het Epistel plaatst St Paulus ons voor de onmeetbare diepte van Gods Wijsheid en Alwetendheid. Wij door schouwen dat Goddelijk Leven zonder grenzen. Gods Geest heerscht over het geschapene. Hij heeft alles geschapen door het willen, zonder menschen hulp. O afgrond van rijkdom, van wijs heid en kennis bij God Hoe ondoor grondelijk zijn zijne oordeelen, en hoe onnaspeurlijk zijne wegen Wie toch heeft den zin van den Heer gekend of wie heeft Hem eerst iets gegeven om iets weder te krijgen St Paulus dringt voor enkele vluchtige oogenblikken, in het intieme leven van den Schepper, en bewondert er, geheel buiten zich zelf, de ondoorgrondelijke Mysteries van den Vader, begin van alles, wat in en buiten God is, door God den Zoon, mensch geworden wijsheid, en in God den H. Geest, die wondervol den Zoon niet den Vader op volmaakte wijze vereenigt, en door Wien wij ontvangen de genade kind van God te worden en tegelijk met God, met geheel ons wezen vereenigd te zijn Want uit Hem, (de Vader) en door Hem, (de Zoon) en in Hem (de H. Geest) is alles Hem (de Godheid) zij glorie in eeuwigheid». Eveneens laat ons het Evangelie het werken en doen der H. Drievuldigheid bewonderen. Wij danken den Vader,die van alle eeuwigheid af alle macht aan den Zoon gegeven heeft in den hemel en op aarde wij loven den Zoon, om dat Hij de Apostelen die troostvolle zending toevertrouwd heeft Gaat dan, onderwijst alle volkeren en doopt hen in den NAAM des Vaders en des Zoons en des H. Geestes, en leert hen onderhouden al wat ik u geboden heb Wij verheerlijken den H. Geest, daar het door zijne genadewerking is in de zielen, dat wij Christus en met Hem het geloof in één God en Drie Perso nen bewaard hebben. Hij zorgt er voor dat Christus bij ons blijft tot aan het einde der wereld En ziet, Ik ben met u alle dagen tot aan de voleinding v/ereld.» Alhoewel wij met een onwankelbaar geloof het groot mysterie der H. Drie vuldigheid belijden, moeten wij toch onze onmacht bekennen en met St Eaa" lus vol bewondering uitroepen, dat de goddelijke raadsbesluiten ons verstand te boven gaan. Smeeken wij God door het H. Offer van dezen dag, dat de belijdenis van Zijn Drieëenheid, welke de grondslag de hoeksteen, is van ons geloof, ons tot heil van ziel en lichaam strekke en ons tegen alle kwaad beschutte. U. Br. Vrijdag namiddag zijn de leden der regeering in Kabinetsraad bijeengeko men onder voorzitterschap van den hr Pierlot, eerste minister. Begonnen te half drie duurde de ver gadering tot zes uur. Na afloop ervan werd aan de pers volgende mededeeling verstrekt De minister van Binnenlandsche Zaken heeft verslag uitgebracht over den stand der parlementaire werkzaam heden betreffende de inrichting van den Raad van Statie. Hij heeft de toe dracht uiteengezet van de amendemen ten die hij voornemens is in den loop van de volgende week bij den Senaat in te dienen. De Raad heeft een onderzoek ge wijd aan zekere vraagstukken betref fende de verdediging van de kolonie. Hij heeft zijn instemming betuigd met e^n ontwerp van besluit tot regle menteering van de samenstelling en van de werking der ministerieele kabinetten. Hij heeft een ontwerp van besluit goedgekeurd betreffende de zeevaart verzekeringen tegen oorlogsrisico s.als- mede een ontwerp van besluit betref fende de kredieten voor de ontwikke ling der handelsscheepvaart. De eerstvolgende kabinetsraad zal plaats hebben toekomende Vrijdag». DE RAAD VAN STATE Wat de inrichting van den Raad van State betreft, meent men te weten dat de minister van 'Binnenlandsche Zaken zal voorstellen, aan den Raad rechter lijke macht in betwiste zaken te ver- leenen. De Raad zou dus gemachtigd zijn desgevallend te beslissen dat een Koninklijk Besluit niet in overeenstem ming is met de wet. Het ligt alleszins niet in de bedoeling van de regeering een bijzondere Balie voor den Raad van State op te richten. DE VERDEDIGING -VAN DF KjOLONIE Wat de verdediging van de kolonie aangaat, is voorgesteld geworden over te gaan tot de aanschaffing en den bouw van zekere wachtschepen men sprak van de «destroyers die zouden toelaten de monding van den Congo- stroom Tie verdedigen. DE MINISTERIEELE KABINETTEN Besloten is geworden dat voortaan niet meer dan vier attaché's aan een ministerieel kabinet zouden mogen worden gehecht. volledige vrijheid ze dezer attaché's. 4 Op de inhuldigingsplechtigheid van het Paleis van Metaalindustrie. Meka- niek en Electriciteit in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 De monstratie van een pneumo-hydraulische hefkoepel voor vliegtuigen in aanwe zigheid van de heeren Greiner, baron de Launoit, Algemeen Commissaris en Dewandre voorzitter van het uitvoerend comité. Gelieve uw biljetten te herzien Op 22 Juni 1939 worden de biljet ten der twaalfde snede 1938 (blauwe biljetten groene cijfers) ongeldig verklaard. Tot nu toe werden niet aangevraagd: 1 66 loten v. 1 00 fr. eind. op 1 1 1 loten v. 500 fr. eind. op 20 1 lot v. 1000 fr. eind. op 010 1 lot v. 10.000 fr. eind.op 0510 1 lot v. 25.000 fr. eind.op 94095 2 loten v. 100.000 fr.eind. op 54432 In verband met de aanhouding van den Duitscher Georg Wieber, uit Duis burg, maar wonende te Antwerpen, werd door het verder onderzoek uitge maakt dat Wieber werkzaam was te Merelbeke en vaak opgemerkt werd al slenterend in de verboden militaire zo ne nota's en zelfs foto's nemende.Tij- dens een huiszoeking werden bezwaren de stukken in beslag genomen. De minister hebben bij de ke DE ONTWIKKELING VAN DE HANlfeLSSCHEEPVAART Het ontwerp de kredieten voo handelsscheepvaa' dig 4000 arbeidei tot den bouw vai schepen voor de ka. I n besluit betreffende de ontwikkeling der zou toelaten spoe- i te werk te stellen de scheepswezen en over te gaan twee groote vracht kaart op Zuid-Ameri- PRACHTKETKBOEKEN HondercU verschillende modellen 1 Boekhanf-1 J. VAN NUFFEL-DE GENDT, S^rkilraat 21, Aalst, W1JZ Prins-regent Paul van Zuid-Slavie kwam Donderdagmiddag te Berlijn waar hij als Staatshoofd werd ontvangen. Hier de Prins-regent, die na zijjj aankomst in de Duitsche hoofdstad, het station verlaat in gezelschap van Hitlf Kji? Aalst van het Christen Onder- erbond deelt onderstaande mo de pers mede f500 christen onderwijzeressen en ijzers van kring Aalst en om- in algemeene vergadering bij komen, teekenen verontwaardigd #st aan tegen de verklaring dat de lige fondsen om de herklasseering het onderwijzend personeel der Ijre scholen door te drijven, niet be- baar zijn. et wegnemen van de 460 millioen |hun kas van weduwen en weezen, 'ruikt om anderen te bevoordeeligen en hun het recht te eischen een def- loon voor een deftig bestaan, ook n te kunnen voldoen aan de zware ichen van het nieuw programma, dat oet uitgewerkt worden. Geen vermindering, wel herklassee- >g' Rome, 2 Juni. Ter gelegenheid! van zijn naamdag, heeft de Heilige Va der, in antwoord op het hulde-adres dat hem aangeboden werd door den .deken van het H. College, het woord gericht tot de Kerkvorsten die hem hun heilwenschen waren komen aanbieden. In zijn belangrijke rede handelde de Paus over de vredespogingen die den Iaatsten tijd door den Heiligen Stoel 4jijt» jjcJaon. I Hij verklaarde zich gelukkig zich te kunnen onderhouden met degenen, die de Voorzienigheid rond hem heeft ge steld, als zijn intiemste raadgevers en medewerkers in de vele en heilige be drijvigheden van den oppersten herder lijken last. Vervolgens nam de H. Vader de hui dige moeilijkheden onder het oog en sprak over de gebeurtenissen van het oogenblik, waarvan men zelfs met de grootste voorzichtigheid niet kan zeggen of zij zullen leiden naar den ondergang of den opbouw. Daar de Kerk steeds haar gebeden tot God heeft gezonden en haar actie j onder de menschen heeft beoefend voor de overwinning van den waren vrede, wil de H. Vader hieraan getrouw blij ven, zelfs bij de grootste moeilijkheden. Te midden van een wereld vol oppo sitie en verdeeldheid, geschillen en op zweeping van ideeën, vrees en stout moedigheid, temidden van een mensch- heid, die bijna niet meer schijnt te we ten waaraan zij haar lot moet toever trouwen, aan het zwaard of aan de rechtvaardigheid, aan de rede of aan de macht, kan niets den Paus afhouden van deze bedrijvigheid, want, zoo zeg de hij, het zou niet overeenstemmen met onzen heiligen plicht dat buiten- landsche hinderpalen of vrees voor wanbegrip ons zouden terughouden van de vredeszending die de Kerk eigen is. De H. Vader herinnerde vervolgens aan de actie welke hij laatst onderno men had voor het behoud van den vre de in de wereld. Gehoor gevend aan de stem van ons hart, en aan den geest van den vrede, en Gerechtigheid, hebben wij, aldus ging de Paus voort, na rijpe overwe ging, op een uur dat bijzonder ernstig scheen in het leven der volkeren, in het begin van Mei 1.1., aan eenige staatslie den in de groote Europeesche naties, de bezorgdheid te kennen gegeven welke de toestand ons op dit oogenblik ingaf en de vrees, dat de internationale mee- ningsverschillen derwijze mochten ver ergeren tot een bloedig conflict. Uit dezen voetstap die over het al gemeen, wij zeggen het met een erken telijk hart, sympathie vond bij de re geeringen en dankbaarheid bij de be volkingen toen zij er kennis van kregen hebben wij de verzekeringen ontvangen van den goeden wil en het verlangen van den door het volk zoozeer ge- wenschten vrede behouden te zien. Wie kon er meer dan Wij voldaan zijn bij de vaststelling der ontspanning. Wij willen niet stilzwijgend voorbij gaan aan de andere inlichtingen, die ons ook bereikten, ter gelegenheid van de stappen die genomen werden, aan gaande de gevoelens en bedoelingen van invloedrijke staatsmannen, die Wij zeer erkentelijk zijn en die Ons een grooter vertrouwen doen koesteren in hun verantwoordelijkheidszin tegen over God en de geschiedenis en die Ons doen hopen in een stabielen vrede die de vrijheid en de eer der landen zal vrijwaren, en de werkelijke en psy chologische hindernissen zal verminde ren, die een oprechte overeenkomst in den weg staan. Deze omstandigheden hebben Ons ook den weg opengelaten om nieuwe pogingen in het werk te stellen. De H. Vader heeft aan al zijn kinde ren aanbevolen vertrouwen te stellen in de Goddelijke Voorzienigheid die de bestemming der menschen leidt. Hij herinnerde aan den weerklank die Zijn oproep, heel de wereld door heeft gehad om te bidden, vooral bij de kinderle gioenen Tenslotte nam de H. Vader de gele genheid te baat bij het begin van Juni om het H. Hart aan te bevelen als een toevluchtsoord en een versterking in deze tijden van onrust. DE LEOPOLDVILLE VERTROKKEN Vrijdag namiddag vertrok de Congo- boot Leopoldville» uit de haven van Antwerpen naar de Kolonie, onder het bevel van commandant Teugels. Het prachtig weder was er natuurlijk oorzaak van, dat de belangstelling bij deze afvaart nog veel grooter was dan gewoonlijk. Het was zoo warm dat de passagiers niet veel verschil in tempera tuur zullen gewaar worden als zij de tropen naderen. Voor de geheele reis scheepten in 107 personen, waarvan 55 in eerste klas, 46 in tweede klas en 6 in tusschen- dek. Onder de afvarenden merkten wij onder meer op E. P. Cheville S. J. en heer Weybergh, van het Instituut voor de Agronomische studie van Belgisch Congo. Voor de reis naar Lobito noteerden wij 30 passagiers in eerste klas I 1 in tweede klas en 1 8 in tusschendek. On der de passagiers zagen wij onder meer E. P. Plas D. en Eerw. Broeders Knaepkens A en Geirnaert T. Francis canen Eerwaarde Zusters U. Mortiers E. Van Daele, van Onze Lieve Vrouw; van Presentatie. De lading bestond uit 2500 ton al lerhande materiaal, waaronder enkele automobielen. Voor de talrijke kijklustigen deed zich bij dit vertrek ook nog een buiten kansje voor, en dat was, toen de groote Hamburg-Amerika-lijner «Patria» even voor de Congoboot vertrok,.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1