Het Helsche Streven. 99 slachtoffers lij de ramp van de duikboot "Thetis" LOXEREN IN FEEST Prins Boude wijn te Bergen H@ Intepcafiena's TerafooRsSeEling van Luik 1939 Nieuwe vredespogingen van de H. Vader Orde der Geneesheeren De jsarlijksche processie van St- Waudru en het ieest van de Lumegon tllK XXXXVIc JAARGANG NUMMER t29 Drukker-Uitgeveï J« Van Nuffel-Da Gendt, Kerkstraat, 9. en 21». AALST, r—DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114* Publiciteit buiten het Arrondissement AALST; Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs,. Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Zh Maandag 5 JUNI H. HELOSIA Zon op 3,52 Zon af 19,47 Dinsdag 6 JUNI 1939 H. NORBERTUS Zou op 3,51 Zon at 19.47 L. K. 10 K. bi. 11 Het liberalisme, het socialisme en het communisme zijn er voortdurend op uit om de Katholieke Kerk tegen te werken. Dat ziet elk ten klaarste. De gevloekte en hatelijke framas- sonsloge stookt het vuur in die razende tegenwerking. De drij strekkingen der moderne dwaalleer voeren hun duivelschen strijd niet op dezelfde wijze de eene is ge weldiger en brutaler dan de andere doch alle drij jagen zij hetzelfde afschu welijke doel na de Katholieke Kerk aan banden leggen, de volksmassa van haar aftrekken en, ten slotte haar totaal vernietigen en doen verdwijnen. Dat is hun afschuwelijk doel daar naar streven zij zonder ooit te verpoo- zen. Van tijd tot tijd bekent een of an dere hunner hoofdmannen zulks open lijk en luidop. Werken die strekkingen der moderne dwaaldeer op die wijze voor 's volks welzijn en geluk Zonderlinge vraag, zou men zeggen! Niet te haastig gesproken hierover Ja, onbeschaamd en stout durven ve le aanhangers der moderne dwalingen beweren, dat hunne strekkingen werken voor 's volks welzijn Ha Ha 's volks welzijn als 't moet verwacht worden vanwege het libera lisme, of vanwege het socialisme, of vanwege het communisme Dan blijft het eeuwig achterwege. Dit bewijst de ondervinding, de lan ge ondervinding der vervlogen jaren in 't nabije, zoowel als in 't verre verleden De waarheid, de echte waarheid is deze In eene maatschappij waarin de grondstellingen van den godsdienst en van de Katholieke Kerk een onbe lemmerde verspreiding en een volledige toepassing zouden vinden, zou inder daad het WELZIJN van den enkeling, van het gezin en van de samenleving verzekerd zijn...» Dat is de waarheid met betrekking tot 's volks welzijn, en die onomstoot bare waarheid werd verkondigd door Paus Pius XI zaliger gedachtenis. Die groote waarheid ons alleen in het geheugen brengen, kan niets anders dan goed stichten in onze droeve tij den van verwarring en verleiding. RECHTUIT, Het laatste sprankeitje hoop, dat door de familieleden aan boord van de Thetiswerd gekoesterd, verdween toen de Admiraliteit zich verplicht zag mede te deelen dat alle hoop op red ding moest worden opgegeven. Deze mededeeling, reeds enkele uren gevreesd bracht natuurlijk onder de wachtenden groote verslagenheid te weeg. Hartroerende tooneelen speelden zich af voor de werven waar de «The- tis» werd gebouwd, en vele vrouwen moesten met geweld worden verwij derd. Volgens een bericht uit Edimburg bevond zich ook een bediende, de heer David M. Duncan, van de «Thetis« hetgeen het aantal slachtoffers op 99 brengt, het hoogste getal dat ooit bij een dergelijk ongeluk is gebeurd. In Engeland, waar deze vreeselijke ramp diepen indruk heeft verwekt, vraagt men zich thans af of wel met de noodige snelheid alle maatregelen wer den genomen om zoo spoedig mogelijk redding te brengen. Het is natuurlijk moeilijk de beman ning van een onder water liggende boot te bevrijden, maar -men vraagt zich af waarom er geen gat kon gemaakt wor den toen de achtersteven nog boven water uitstak, om langs dezen weg de opvarenden te kunnen bevrijden. In dit opzicht wordt er aan herinnerd dat na de ramp met de «M. 2». in '32 verklaard werd dat een duikboot nim mer meer een graf op den bodem van de zee zou mogen vinden. De ramp met de «Thetis» heeft op tragische wijze deze thesis ontkracht. In de Engelsche bladen wordt een streng onderzoek geëischt om te weten te komen of wel al het mogelijke ge daan werd om de opvarenden te red den. VERKLARINGEN" VANDEN LAATST-GEREDDE De genaamde Shaw, de laatste man die gered werd, was bewusteloos, en men hoeft slechts te denken aan den toestand waarin deze man opgepikt werd, om te kunnen beseffen, wat er van de overigen aan boord van de duikboot moet zijn geworden. Het was ontzettend, vertelde Shaw. Twee mannen zijn verdronken, een derde is krankzinnig geworden en kort daarop ^gestorven. De atmosfeer was verstikkend. De mannen lagen op den grond. Ze hadden alle hoop reeds opgegeven. Er heerschte evenwel geen paniek. Bij mijn ontsnappingspoging werd ik gewaar dat ik geen oogenblik langer mocht aarzelen, daar ik anders ook de kans liep nog in de boot het bewustzijn te verliezen. Toen wij bemerkten dat wij niet meer omhoog konden komen, waren we natuurlijk allemaal onder den indruk. Wij beproefden evenwel onze ellende te vergeten en trachtten den tijd te doo- den met over sportgebeurtenissen te praten. Baron de Launoit, Algemeen Commissaris, Generaal Denis, Minister van Landsverdediging en generaal-majoor Van Daele, Voorzitter van de Militaire Commissie bezoeken de afdeeling van de Landsverdediging, die in de Intern. Tentoonstelling van Luik werd ingehuldigd. STAPPEN TE LONDEN, PARIJS EN BERLIJN Van bevoegde zijde vernemen wij dat Z. H. den Paus aan de pauselijke nuntiussen te Berlijn, Parijs, Warschau en den apostolischen delegaat te Lon den, instructies heeft gezonden om te pogen een conferentie te beleggen, waarop den internationalen toestand besproken kan worden. Deze instructies zijn gezonden om dat Paus Pius XII een gunstigen indruk heeft gekregen van zijn bemoeiingen in het belang van den vrede, welke kort geleden bekend zijn geworden. Naar wij vernemen acht Zijne Heilig heid dit oogenblik geschikt, omdat, naar men zegt de H. Vader er waarde aan hecht, de regeerders in Engeland,Frank rijk, Polen, Duitschland en Italië er van te overtuigen, dat zij aan den vrede als hoogste goed voor hun volkeren alle recht moeten laten wedervaren. Deze vredesgedachte zou dan tot uit drukking moeten komen nog voor het driemogendhedenpact tot stand komt. Naar men meent te weten is de H. Stoel bezorgd over de mogelijkheid.dat een openlijk driemanschap van Enge land, Frankrijk en Rusland, den weg baant voor de bolsjewistische penetra tie in de Européésche aangelegenheden. Men verwacht dat de nuntiussen in het begin van deze week zich met de onderscheidelijke ministers van Buiten- landsche Zaken in verbinding zullen stellen, en daarbij zullen aandringen op een snel bijeenkomen van deze vredes conferentie. Lokeren bood Zondagochtend een feestelijken aanblik. Burgemeester Raemdonck werd door zijn stadgenoo- ten gevierd bij gelegenheid van zijn gouden parlementair jubileum, hulde die hem zoo rèchv hater het hart ging als deze die hij te Brussel van zijn kollega's kamerleden genoot. Omstreeks 1 1 u. werd de jubilaris aan zijn woning, het Ueberkasteel afgehaald door tal van personaliteiten, waaronder Orban, Claes en Devos, ka- mèrlid Heyman en burgemeester van Sint Niklaas, arrondissementskommis- J saris Meert. In stoet ging het naar dej dekanale kerk, waar een plechtig Te Deum plaats had. Daarop volgde een feestmaal. Na het feestmaal schouwden de ge vierde en genoodigden een mooien op tocht van vereenigingen. Het woord werd gevoerd door oud minister Heyman deken De Vilder voegde er enkele hartelijke woorden toe, waarna de gevierde dankte. Hem werd een plaket en zijn borstbeeld door Eg. Coessens aangeboden, waarna de viering in besloten kring werd voort gezet. Het Belgisch Staatsblad van 4 Juni bevat het Koninklijk Besluit tot rege ling van de toepassing van de wet van 25 Juli 1938, houdende oprichting van een Orde der geneesheeren. De Orde der geneesheeren van Belgie omvat alle doctoren in de genees-, heel- en verloskunde, in Belgie woonachtig, aldaar gemachtigd de geneeskunde uit te oefenen en ingeschreven op een van de lijsten der Orde. Een doctor in de genees-, heel- en verloskunde mag zijn beroep in Belgie slechts uitoefenen, indien hij behoudens het visum van zijn diploma door de provinciale geneeskundige commissie uit het gebied, vooraf zijn inschrijving op de lijst der Orde bekomen heeft. In elke provincie wordt een raad der Orde opgericht, die rechtsmacht heeft over de geneesheeren welke in die provincie woonachtig zijn. In de provincie Brabant echter wor den er twee raden van de Orde opge richt de eene met het Nederlandsch, de andere met het Fransch als voertaal. De eerste heeft rechtsmacht over de geneesheeren, die in de gemeenten, waarvan de bestuurstaal het Neder landsch is, woonachtig zijn. De tvreede heeft rechtsmacht over de geneesheeren die in de gemeenten, waarvan de be stuurstaal het Fransch is, woonachtig zijn. De geneesheeren die woonachtig zijn in de administratief tweetalige ge meenten van Brabant, mogen zich naar keuze bij een dezer beide raden aan sluiten. (Belanghebbenden kunnen verder het Staatsblad raadplegen)^ De begroeting van prins Boudewijn door Mgr. de Croy, aan de St Waudru- kerk, rechts, M. Maisriau, burgemeester van Bergen. Zondag was het de eerste dag der vermaarde H. Drievuldigheidskermis te Bergen, met de luisterrijke en folklo ristische processie van Ste Waudru, besloten met den strijd tegen den be- I faamden Lumecon. I Deze feestelijkheden werden dit jaar nog meer luister bijgezet door de aan wezigheid van Z. K. H. prins Boude- wijn. Alles werd door een prachtweder begunstigd en overal wapperden de Belgische en Bergensche vlaggen ter wijl eene massa volk de straten had in genomen komende uit de omstreken en zelfs uit het Noorden van Frank rijk. DE AANKOMST VAN PRINS BOUDEWIJN Reeds voor acht uur s morgens za gen de straten in de buurt van het sta tion zwart van het volk. Een buitenge woon strenge ordedienst houdt de volksmassa in bedwang. Omstreeks 9 uur stoomt de trein, waarin prins Boudewijn met zijn gevolg heeft plaats genomen, het station bin nen. De jonge prins vergezeld van burg graaf Gracius du Pare, wordt op het perron opgewacht door den provincie gouverneur en mevr. Van Mol, den bur gemeester van Bergen en mevr. Mais- triau, generaal Blanpain en nog enkele overheden die hem gulhartig welkom te Bergen heeten. GROOTE GEESTDRIFT Een onbedaarlijk gejuich gaat uit de menschenmassa op, wanneer de prins op het Stationsplein verschijnt. Minuten lang wordt geroepen Leve de Prins» en Leve de Prinses want het pu bliek weet nog niet dat de kleine prin ses Joséphine Charlotte door een lichte ongesteldheid de reis niet kon meema ken. Een stoet wordt gevormd en tusschen vierdubbele hagen geestdriftige toe schouwers gaat het naar de kathedraal waar de kleine prins wordt opgewacht door mgr. de Croy, pastoor der hoofd kerk, en den Godstempel binnengeleid waar hij van op een troon van rood en goud de plechtige hoogmis bijwoont door voormelden prelaat gecelebreerd. Na de kerkelijke plechtigheid wordt de stoet hervormd en steeds luidruch tig toegejuicht door duizenden opgeto gen toeschouwers, begeeft de prins zich met zijn gevolg naar de Groote Markt. Trouw aan de Bergensche overleve ringen gaat de prins den schedel streelen van den '(gouden aap» aan het stadhuis begeeft zich dan met de overheids personen en gevolg naar het balkon om er de beroemde processie van den «Co"l d'Or» bij te wonen. DE PROCESSIE Weldra vangt de optocjit aan der processie, gemengde godsdienstige en folklorist, stoet, voorafgegaan door de pikeurs en een groep koorknapen der St Niklaaskerk, met hun baljuw, drager van de zilveren knods. Na de groep der St Lucas-wacht volgen jonge meisjes in het blauw met de beelden van Onze Lieve Vrouw van Carmel en Onze Lieve Vrouw van Se ra t. Fanfaren en Harmonies luisteren den stoet op, telkens weer het refrein van den «Dondon» herhalende. De Groote Markt met de massa ba nieren van fluweel en goud, de groe pen maagdekens, de prachtige relikwie schrijnen der verschillende parochiën van Bergen, de op de schouders wiegen de beelden, de herauten en schildkna pen in middeleeuwsche kleedij levert spoedig een feeërieken aanblik op aan de verrukte bewondering van den jon gen Kroonprins. Onder het luiden der klokken ont rolt zich de optocht en weldra ver schijnt volgende op de groep der ka nunniken en het adel kapittel van Ber gen, de ridderlijke voorstelling van St Joris, en ten slotte de «car d'Or» ge trokken door zes paarden bereden doof hieratische lakeien. Mgr. de Croy, rechtstaande op den gouden wagen, en omringd van koor knapen, verheerlijkt de mirakelen van St Waudru en zegent de rozenkrp.nsen en andere godsdienstige voorwerken die hem door de toeschouwers woiden toe gereikt. Spoedig daarop verdringt zich de menigte rond het met geel-goud be strooid strijdperk waa.r om 1 2 u. 30 de symbolische strijd van St Joris tegen den draak een aanvang neemt. Na afloop had een ontvangst plaats tijdens dewelke burgemeester Maistriau den prins kostbare geschenken over handigde vanwege de stad Bergen. Vervolgens nam Prins Boudewijn enkele oogenblikken rust in een salon van het stadhuis.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1