3, Het Werk der Vlaamsche Inwijkelingen te Brussel DE HEROPBOUW VAN DE ABDIJ VAN ORVAL IWoensdag JUNI 1939 In da BfareSdtsii' toonstelling te lew York Da International© Tentoonstelling van Luik 1939 Bestrijding van deu Coloradokever XMIIl6 Landdag van ¥laam> schen Yoèristeis' IsoncS ts Icpas* Wetsvoorstel tot invoe ring eener beroepseen- zelvigheidskaart voor handelsreizigers D« bijdragen der werk gevers tot de lasten der werkloosheid Sïï';.d5., d. Udb, V» h VOLKSSTEM XXXXVU JAARGANG NUMMER 130 m Drukker-Uitgevef J, iV«a Nuffel-D« Gendt. Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 Londen W C 2, Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTt Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, .13, te Brussel - Rue de Richeleu, Par,3, Bank Buldmgs-Krngsway, 20 Londen. kV. BBMI^^TO— H. PAULINA Zon op 3,5 1 af 19,48 L.K. 10 N. M. 17 AAN DE VLAAMSCHE GEMEENTEBESTUREN In ons vorig artikel hebben wij willen aantoonen hoe belangrijk de Vlaamsche inwijking is in de Brusselsche agglome ratie. Zou er in het Vlaamsche land een gemeente te vinden zijn waar niemand uitwijkt naar de hoofdstad Hoe klein ook, toch zijn er meisjes die naar Brus sel gaan dienen, zijn er jongelingen die er hun toekomst gaan zoeken en hoe veel jonggehuwden en families hopen niet er hun bestaan te zoeken of hun levensstandaard te verbeteren. Zij hebben helaas, niet gedacht aan de bittere teleurstelling, die hun meestal te wachten staat in de onbekende Grootstad. Niet of weinig bestand tegen de schandelijke verbastering en zedenver wildering worden zij een prooi te meer voor het allesoverheerschende en dena- tionaliseerende Brussel. Zij zijn voor de Kerk en Vlaanderen verloren. Het Katholiek Vlaamsch Sekreta- riaat strijdt hardnekkig voor het behoud van godsdienst en zeden bij de Vlaam sche inwijkelingen. PLICHT DER VLAAMSCHE GEMEENTEBESTUREN De katholieke gemeentebesturen hebben den zedelijken plicht de wer king van het katholiek Vlaamsche se- kretariaat te steunen en mede te wer ken om zijn doel en de volle ontplooi ing van zijn werking te helpen verwe zenlijken. Verscheidene gemeentebesturen heb ben de noodzakelijkheid van ons stre ven ingezien en verleenen bereidwillig hun daadwerkelijke steun aan ons werk dat hun volle waardeering wegdraagt. Zij hebben begrepen dat het er om gaat de godsdienstige, zedelijke en cul- tureele waarden van de Vlaamsche in wijkelingen te Brussel gaaf te houden, en dat alleen het katholiek Vlaamsch sekretariaat dit kan verwezenlijken. De Vlaamsche gemeentebesturen hebben er alle belang bij dat hun uit- 'ijkende onderdanen katholiek, zede lijk gaaf en Vlaamsch blijven. Daarom vragen wij ook dringend onze werking te steunen, geldelijk en zedelijk, God tei eere en Vlaanderen ten bate. Steunt mild op de postcheckrekening 4107.52 van het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat, 182, Koninklijke straat, Brussel. Hoe de toekomst er uit ziet In een reusachtig gebouw, dat eigen lijk een kleine stad vormt, toonen de General Motors een geweldig panorama van een Amerikaansch landschap, zoo als het er in I960 zal uitzien. Om dit schouwspel, want het is een werkelijk schouwspel te zien afrollen, wordt de bezoeker op een draaiende schijf geleid waar hij in een comfortabelen zetel plaats neemt. Op deze schijf wordt hij in een kwar tier tijds langs het landschap gevoerd. Een mysterieuse stem geeft van dat gene wat men ziet, gesynchroniseerde verklaringen. Men krijgt den indruk dat men het land kilometers ver kan overzien want de velden, boomen en huizen hebben kleine afmetingen. Men glijdt langs schitterend aange legde tuindorpen, ziet over rivieren machtige bruggen liggen. Het geheel wordt doorkruist door breede autowe gen, die bij de kruisingen als verdiepen boven elkaar liggen. Ten slotte wordt men in zijn stoel binnen in de stad van morgen gedragen. De voetgangers loo- pen daar op de eerste verdieping ter wijl de begane grond geheel voor de auto's voorbehouden is. Deze feeërie heet «Futurama» en kan iederen dag 25.000 toeschouwers ont vangen.Zij strekt zich uit op 'n terrein van 12000 vierkante meter en bezit 500.000 miniatuur gebouwen. Het plat form met zijn 600 zetels beweegt zich over een afstand van 500 meter. Deze attractie, die de clou van de tentoon stelling is, vormt zelf reeds een deel van de wereld van morgen l De personaliteiten die de inhuldiging van het Paviljoen Belgie-CMiada bij- woonden op de Internationale Tentoonstelling van Luik 19.59 DE NAUTISCHE LICHTSTOET. Het is de geschiedenis van den Maas vloed en van de landen door haar doorvloeid die verheerlijkt zullen worden door den Nautischen Lichtstoet m de Intern. Tentoonstelling van Luik op 6, 13, 15, 20 en 27 Augustus. Ziedaar de bronnen van den stroom; het Argonnewoud, Jeanne d Are en hare hemelsche verschijningen Verdun en zijne «poilus», Bayard en de vier Heemskinderen; St Remaclus, Sint Huhertus; Karei de Groote. Het zijn nu de Luiksche «cramignons»; de nijverige vallei de Hollandsche Maas, en eindelijk als apotheose de verheerlijking der viei elementen het Water,het Vuur, de Das en de Electriciteit met daarboven de Waalsche Haan en t Luiksche Perron. En tusschen al die praalbooten zullen er duizende lichtjes op den waterplas flikkeren. Kardinaal Van Roey, omringd door monniken, tijdens inzegening. de plechtigheid der SCHITTERENDE PLECHTIGHEID GODSDIENSTIGE traden als meters op kerslooth-Roelandts, Barones de Wy- mevr. Roelandts- mevr. J. M. Roelandts- Kort en bondig hebben wij in de Laatste Berichten van ons vorig num mer de wijding gemeld van de nieu we kerk van de abdij van Or val. De schittering waarmede deze plech tigheid gepaard ging verdient dat wij breedvoeriger verslag geven. Een prachtzonne speelde licht en le ven op de eeuwenoude puinen der Ab dij van Orval. De wijdingsvolle stilte wordt op de zen Maandagmorgen gestoord door honderden bezoekers die van Heinde en verre gekomen zijn om de wijdings plechtigheden bij te wonen der nieuwe kerk, die statig en indrukwekkend.met haar hoogen toren en het reusachtige en helblanke O. L. Vrouwbeeld de gansche omgeving beheerscht. De fees telijkheden werden Zaterdag reeds in gezet met de wijding der nieuwe klok ken, door Z. Exc. Mgr. Heylen, bis schop van Namen. Eenvoudig was deze stille, doch in drukwekkende plechtigheid, die plaats greep op het open plein voor den groo- ten ingang der kerk, boven aan den monumentalen trap. Na het besproeien der drie klokken, het in- en uitwendig reinigen door de oud-te monniken,wor den de klokken gezalfd met de olie der kathecumenen. Bij deze plechtigheid Lamarche en Devenin. Vereerden verder met hunne tegen woordigheid deze plechtigheid: de Abt der Cisterciensers, Eerw. Abt Smets; de Eerw. Abt van Orval, Dom Marie Albert Van der Cruyssen; de monniken van de abdij en talrijke vrienden. De nieuwe kerk staat in den overwel- digen glans der Junizon. Vanaf 7 ure is er rond de abdij een wemeling van auto's, moto's en rijwielen, alle toe gangen worden streng bewaakt en wie geen bijzondere kaart kan voorleggen, moet buiten blijven. Hartelijk en eenvoudig worden ten 9,45 u. de kardinalen, bisschoppen,ge mijterde abten, overheden en genoo digden ontvangen. Eerw. Pater Albert ontving luitenant generaal de Neve de Roden, vertegen woordiger van den Koning, Mgr Micara Pauselijk nuncius, Kard. Van Roey» Aartsbisschop van Mechelen, M. Pier lot, eerste minister. Te 10 uur begaven de aanwezigen zich stoetsgewijze naar de kerk. Vervolgens ging Kard. Van Roey tot de kerkwijding over, waarna eene pon tificale Heilige Mis gelezen werd. De plechtigheid liep op den middag ten einde. Bij den ingang der kerk hield M. Pierlot een toespraak en schetste de geschiedenis der Abdij van Orval., De jaarlijksche Landdag van den Vlaamschen Toeristenbond zal dit jaar doorgaan te leper met het volgen de zeer interessante programma Zaterdag, 10 Juni. 20 u. Groot Volksdansbal in de Lapierezaal, d'Hondtstraat,ingericht door de«Volks- danscentrale voor Vlaanderen». De dansen worden uitgevoerd door de ipeelschaar De Vedelaars uit Antwer pen. Toegangsprijs voor leden 2 fr., voor niet-leden 3 fr. Tusschen de ver schillende demonstraties in Volks dansbal I Alle aanwezigen zullen ge- noodigd worden eenvoudige volksdan sen mede uit te voeren en op deze wij ze actief deel te nemen aan de aige- meene vreugde. Zondag, 11 Juni. 10 u. Bezoeken aan de merkwaardigheden van leper. 1 Oriëntatiewandeling door de stad. Vergaderen Groote Markt, voor het Belfort. 2. Sint Maartenkathedraal en Belfort. Vergaderen voor de Sint Maar tenskerk, aan den hoofdingang. 3 Stadsmuzeum. Vergaderen in de Boom gaardstraat,achterzijde van het Vleesch- 1 1 u. 30. Algemeene jaarvergade ring in den Stadsschouwburg, Van den Peereboomplaats. Welkomgroet door h. Renaat Buckinx, plaatselijk verte genwoordiger. toespraak door den heer Stan Leurs, algemeen voorzitter V.l.ti. Verslagen door de hh. Jozef Van 'vel straeten, algemeen ondervoorz. en A. Cleiren. algemeen penningmeester. 1 2 u. 30. Ontvangst op het stad- huis door het Stedelijk Magistraat. 13 u. Groepsfoto voor het Stad- kUI?4 u 30. Vertrek naar Kemmel per speciale tram. Fietstocht naar Kemmel te 14 u. 15. Vertrek op de Groote Markt voor het Stadhuis. 15 u Opening van het Wandel- pad der West Vlaamsche Belgen wan deling tot aan den Kemmelberg al waar onthulling van de eerste V. I.B.- Rustbank met voordrachten en toespra ken door de hh. O. Depuydt, schepen van Kemmel, namens het gemeentebe stuur, Renaat Buckinx, namens de V. V V West Vlaamsche Bergen, Jozet Volgens ministerieel besluit van den 26 Juli 1938, is eenieder die de aanwe- neemt in zijn aardappelteelten, ver plicht deze aanwezigheid te berichten aan den burgemeester der gemeente en tevens onmiddellijk voor de verdel ging ervan te zorgen. Gerechtelijke vervolgingen zullen ingespannen worden, ingeval van over treding van deze schikkingen. De verdelging van den Coloradoke ver kan geschieden door het verzamelen der larven en volwassen insecten, die zullen gedood worden door ze in een bak met petroleum, alkohol of benzine te werpen, terwijl de eihoopjes op de onderzijde der bladeren kunnen verplet worden. Dit verzamelen ontslaat echter met van het toepassen der voorbehoed- en verdelgingsmaatregelen, met behulp van een maaggift. Practisch moet zulks geschieden door middel van besproei ingen met dilodarsenaat, bij dosis van 500 gr. per 100 1. water, (arsenaal dat minstens 30 t. h. arseenzuuranhydnde (As2 05) bevat.) Producten die een uitwerking hebben op den Coloradokever, bij aanraking (contactgiften), zooals bijv. rotenone, hebben enkel een curatieve eigenschap en hun gebruik mag slechts aangeduid ter aanvulling van voorbehoedende maatregelen, of in elke omstandigheid waar het gebruik van een arsemkhou- dend product noch mogelijk noch wen- schelijk is, b.v. in tuin en waar aard appelen naast groenten geteeld worden. Ten einde de aardappeltelers te steunen in het toedienen der behande lingen, mag het ministerie van land bouw, in bepaalde omstandigheden, toe lagen verleenen voor het aankoopen van sproeiers, tot een bedrag van zi t. h. van den koopprijs, met een maxi mum van 2000 fr. De belanghebbenden worden ver zocht zich in betrekking te stellen met den Rijkslandbouwkundige van hun omschrijving, die hun de te dien ein de te vervullen formaliteiten en voor waarden zal aanduiden. Op het bureau van den Senaat werd ring van een beroepseenzelvigheidskaart voor handelsreizigers. In de memorie van toelichting lezen we dat de invoering dezer officieele kaart sedert lang gevraagd wordt door de groote meerderheid der handelsrei zigers. Deze achten inderdaad dat hun beroep niet een toevlucht^ moet zijn voor ontelbare personen die geen en kele opleiding gekregen hebben om het uit te oefenen,voor gepensionneerd. uit de openbare besturen, voor sommigen die nog in functie zijn, ofwel nog voor anderen die een ander beroep uitgeoe fend hebben en bijzondere veroordee lingen opliepen. Eens deze uitsluitingen uitgevaardigd zal het voorleggen der beroepseenzel vigheidskaart een waarborg van eer baarheid zijn voor de klienteel die door de handelsreizigers bezocht wordt evenzeer als voor de bedrijfsleiders die handelsreizigers aanwerven en hurt soms verzamelingen van groote waar de toevertrouwen. edelen Heer J. Bruneel de la Warande, burgemeester. Toegangsprijs 1 fr. De volksdansen worden uitgevoerd door de speelschaar De Vedelaar» uit Ant- werpen (30 uitvoerders). VV. W«t VI:...,.B«vn. JO»! JV- ting van de wandeling tot aan hetGroot Vlaamsch Bel- Het Centraal Nijverheidscomité heeft aan den heer Pierlot, eerste-minister.aan den h. Delfosse, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg en aan de andere le den van de regeering een brief gezon den, waarin het protest aanteekent te gen het indienen van een wetsontwerp tot verlenging der voorloopige wet van 24 December 1938, waarbij de werk gevers verplicht worden bij te dragen tot de lasten van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloos heid. Deze brief herinnert er aan dat de regeering bij het einde van het vorig jaar,onder invloed van redenen van budgetairen aard, in alle haast een wet deed goedkeuren, waarbij de werkge vers verplicht werden deel te nemen aan de lasten van de verplichte werk loosheidsverzekering, alhoewel deze gansch vrij bleef en alhoewel geen en kele wijziging toegebracht was aan de van kracht zijnde reglementeering om rekening te houden met de bijdrage die voortaan opgelegd was aan de be drijf shoo f den. Deze laatsten verzetten zich derhalve met kracht tegen elke verlenging van uitzonderingswetgeving, waarvan haar allen grond ont-% n het rark van oen wei- uk. cc VV Zie vervolg hiemeven. |2Q u. 55 tot 21 u.. lu;* 1 breekt,

De Volksstem | 1939 | | pagina 1