KRANKZINNIG HIT LIEFDE De barometer van de Int. Tentoonst. van Luik 8 <--%l B!£«WS MAAGKWALEN Autobus onder trein in Duitschland Rechtbank van Dendermonds 7000 bedelaars in het bad f:sm TREKKINGEN 7 Juni. H. £aulraa. Met haar ouders viel HFaulina als slachtoffer van den godsdiensthaat van den wreedaar- digen keizer Diocleiianus. Haar vader v.-crd onthoofd zij en haar moeder werden gesteenigd (IVe eeuw.) Verwachtingen voor de fruitteelt. In het algemeen kan gezegd worden dat een rijke fruitoogst te verwachten is in dc ctreck van St Truiden. De ap p^ls zijn buitengewoon goed gelukt. Niettegenstaande de natte koude bloeiperiode-der.kersen, zijn. er toch re delijk veel kersen. De Franschen, de Kermelen, de Tysdenschen en de Wal- schen worden meest gezocht. De prij zen gaan van 1 fr. 25 tot 1 fr. 50 en per kilo op het hout. Ferziken in overvloed, terwijl zekere peren minder zijn, zooals de wijnpe ren de dubbel Flip daarentegen is wel gelukt. Het Spel van Luik zal op 11 Juni in de Internationale Tentoonstelling uit- gaan. Al de praal van de roemrijke geschiedenis van het Prinsbisdom Luik zal in den historische stoet Het Spel van L.uik verzinnebeeld worden. Het zal het wonderbaar epos der V^oelige Stede verheerlijken. De optocht zal meer dan 1500 fi guranten, I 5 groepen, 1 0 praalwagens, 500 tooneelkunstenaars, orkesten, fan faren, koren en 3 baletten verzamelen De prijs der plaatsen is als volgt vastgesteld le rang midden 25 fr. Ie rang zijde 20 fr. 2e rang 15 fr. 3e rang 10 fr. 4e rang 5 fr. De kaarten zijn verkrijgbaar m ae voornaamste reiskantoren, in de Yer" schillende bureelen der Tentoonstelling in de bureelen van het dagblad La Meuse en in de Spoorstatie Guillemins HET RANTSOEN VAN DEN FIJNPROEVER Wie heeft er nooit een gevoel van sla perigheid gekend na een maaltijd die wat rijker was dan naar gewoonte? Men moet zich daarom niet veront rusten, dit is het gewone rantsoen van den fijnproever. Maar men moet er op, vaken. Dit gevoel maakt maar al te dikwijls plaats voor zwaarten, zuren, oprispingen. Van daar tot slechte spijs vertering, maagontsteking en zelfs zwe ren is er maar een stap. Zoodra er zich eenige moeilijkheid in de spijsvertering voordoet, dan is het geraadzaam het werk van de maag te vergemakkelijken door na de maal tijdens een kleine dosis Magnésie Bis- muree, in poeder of tabletten, te nemen De Magnésie Bismurée maakt het over tollig zuur onschadelijk, dat de oorzaak is van het meerendeel der troebelen der spijsvertering, en stilt de geprikkelde maagvliezen.Om de spijsvertering te re gelen en een goede werking der maag te verzekeren is de Magnésie Bismurée zonder gelijke. Vraag vandaag nog aan uw apotheker de Magnésie Bismurée en drie minuten na de eerste dosis, zult gij vergeten dat gij aan uwe maag kunt lijden. In alle apotheken, in poeder of tabletten, fr. 7,50 of fr. 13,50 het groot voordeelig formaat. Die menschen feijn allen door ge-[niet gemakkelijk waar te nemen wat er neesheeren onderzodht. Zij, die met een in de lift omgaat. ziekte onder de leden rondliepen, zijn! Maandagmorgen omstreeks 10 uur, gasthuizen opgenomen en worden er1 zijn de twee personen, die Zondag- op stadskosten verpleegd. avond in het hotel waren gekomen,ver- Twee-derde van het aantal «schoon-trokken. Men heeft hen zooals gewone gemaakte» bedelaars is, zoo zeggen de klanten zien weggaan. Zooals iedereen dokters, in staat werk te verrichten. De rest zal worden opgenomen in tehuizen van liefdadigheid. Warschau is voorloopig van zijn be delaars bevrijd en ook de vreemdelin gen die de Poolsche hoofdstad bezoe ken zuller er geen last meer van behoe ven te ondervinden. 10 DOODEN, 24 GEKWETSTEN Bij het station van Wulfsen werd een autobus bij een onbey/aakten overweg door een trein vermorzeld. De autobus werd over een lengte van vijftien meter meegesleurd en totaal vernield. Tien personen werden gedood, negen zwaar en vijftien'licht gekwetst. Prinselijke verjaardag. Heden Dinsdag wordt de Prins van Luik, twee de zoon van den Koning vijf jaar oud. De Frins werd op het kasteel van Stui- venberg op 6 Juni 1934 geboren. Vanaf den 20 Mei. dag der inhuldi ging is de Tentoonstelling van Luik be zocht geweest door eene groote menig- Gedurende de eerste acht dagen heb ben een millioen bezoekers de ten toonstelling bezichtigd. Verleden Zon- Om de ontvolking van den buiten te j dag waren er meer dan 300.000 bezoe- NADERE BIJZONDERHEDEN Het ongeluk aan den onbewaakten overweg nabij het station Wulfsen, bij Hamburg, gebeurde in den vroegen morgen. De chauffeur van de toeringcar, zag de elektrische trein, naar een der over levenden heeft verteld, te laat aanko men. Hij remde uit alle macht en in derdaad kwam de bus tot stilstand, doch ongelukkigerwijs pas midden op de rails. Geen halve seconde later bot sle de trein op de bus, die een gehee- len slag om maakte, vijftien meter werd meegesleurd en toén tegen een zwaren ijzeren mast wérd geslingerd. De ge volgen waven ontzettend. In allerijl werd medische hulp opgeëischt, waar toe een speciale trein met artsen uit Hamburg aankwam. Tien buspassagiers waren op slag maakten zij-gebruik van de lift. Er scheen weer niets ongewoons te gebeuren. Nauwelijks was de lift bene den, of de kamérmeid van de eerste verdieping hoorde een schot. Zij gaf er niet meer acht op, maar onmiddellijk wilde zij op haar beurt gebruik maken van de lift, maar deze kwam niet meer boven. Zij liep toen de trap af en tot haar groote ontsteltenis zag zij de deur van de lift open staan, zoodat deze niet meer werkte, ln in de lift zelf lag het li chaam van de vrouw, ineengezakt, die kort te voren in gezelschap van den man was vertrokken. Zij gaf geen teeken van leven meer. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, de politie en een dokter verwittigd. De vrouw werd naar het ziekenhuis van Elsene overgebracht,waar zij is overleden. Vastgesteld werd dat de vrouw door een revolverschot in de hartstreek werd ;edood. De ongelukkige is een zekere Emi- lienne Platteau, geboren in 1917 en wonende te Schaarbeek, Hooverstraat. Zij was sedert korten tijd weduwe. Het staat dus vast dat zij in de lift zelf werd neergeschoten door den man die haar vergezelde. De dader kon nog geen minuut het hotel verlaten hebben toen de misdaad werd ontdekt. Het slachtoffer is een vrouw die niet de gewoonte had af en toe in het hotel een kamer te komen huren in gezel schap. VERMOEDENS Het Brusselsche parket werd verwit tigd en de rechterlijke politie kwam ter plaatse. Men heeft vermoedens. SMAAD. Op 2 April 11. waran de rijkswachten van Aalst van dienst op het statieplein dezer stad alwaar een velokoers moest passeeren. De gendar men gingen te paard op en af langs het plein en maanden het volk aan zich op de voetpaden te houden. Zekere Baey- ens J. van Wetteren, meende te moeten tegenstribbelen en verweet de gendar men voor lafaards. Dit kost hem 15 dagen gevangenisstraf en 350 fr. boet. De W. Stefaan van Aalst, is een kerel, die herberg houdt, die goed aan zijn brood zou kunnen komen, maar on gelukkig genoeg zich van tijd tot tijd overlevert aan allerlei uitspattingen. De W. heeft een dochter, die kennis heeft en gelijk het meermalen gebeurt, spaar den dochter en toekomende in eenzelf den spaarpot. De centen van den toe komende werden door het meisje ge houden in afwachting van den trouw dag. Nu de W. was dit te weet gekomen en nog meer waar het geld stak, en rond den 1 5 Februari trók hij naar bo ven, deed de kas open waar het geld lag en maakte zich van den ponk mees ter, zijnde eene som van 2.800 fr. En dan op zwier. De W. bestelde een taxi, reed er mee naar Brussel, bracht den ganschen nacht door met drinken en met zwieren en s morgens had hij juist genoeg om zijn koepon te be talen en naar huis te rijden. Half be dwelmd van den drank kwam hij naar huis alwaar men hem eene ontvangst voorbereid had gelijk men gissen kan. De W. moet thans zijne domme streek betaald zetten met drie maanden ge vangenisstraf en 350 fr. boet. en eenige oogenblikken *_MI1 Ut Ilicn uuajJta: voorkomen. De Italiaansche regee-kers. Die cijfers worden ons bevestigddood of stierVwi ring heeft een reeks maatregelen ter door de telegraafdiensten wier kanto-1 onge]uk. Twee zijn in het studie gelegd, om de uitwijking naar de ren névens het paviljoen van pers en|kenkuis overleden. Van enkele anderen steden tegen te gaan. Volgens een der j propaganda liggen. Zaterdag 3 en Zon besluiten mag niemand zich in een ge-j dag 4 Juni hadden de eerste sportver meenle van boven de 25.000 inwoners gaderingen plaats in het Lido ter de- komen vestigen, dan wanneer daarvan zer gelegenheid hebben de bureelen van de noodzakelijkheid bewezen zij. telegraaf 26000 woorden verzonden en 1 door het Belinostelsel werden er 8 pho- Beweging van den Burgerlijken Stand tos telegrapisch opgezonden. Tijdens de maand Maart 1939, wer- [)eze uitzonderlijke nieuwsjes bewij- den 1 1.688 levende geboorten aange-zen den triomf van de Luiksche Ten- geven waarvan 5.935 jongens en 5.753 j toonstelling die op 14 dagen tijd het meisjes. Gedurende hetzelfde tijdstip reGOrd sloeg van al de vorige tentoon- erdenJ4;0£n mSRKSPijlc geslacht en 6.780 van het vrouwelijk geslacht. Er werden gedurende voornoemde voornoemde maand 2.257 huwelijken gesloten. Vergeleken met dat der maand Maart 1938, is het aantal geboorten vermeer derd met 2.76 t.h. en dat der sterfge vallen met 36.54 t.h. Prinses Josephine. De tante des Konings, prinses Josephine, die kloos terzuster is te Namen heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de tentoon stelling der herinneringen aan Koning Albert, in de Beurs te Namen ingericht. Zij verwijlde geruimen tijd te midden dezer prachtige verzameling aan de na gedachtenis van haar broer gewijd. De hooge bezoekster was vergezeld 'door eene medezuster uit haar kloos- tei en werd door kanunnik Piérard rondgeleid. jzijn de kwetsuren too zwaar, dat er geen hoop voor hun leven meer bestaat, fn het geheel zijn er dus reeds twaalf dooden. Het was goed weer en het zicht was helder. Het gerecht stelt een onderzoek in naar de schuldyraag. De buschauf feur is voorloopig aangehouden. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMARD 94ste Vervolg. Het bloed keerde in mijn lijf, maar ik zweeg. Welk Trezeke herhaalde hij schamper. Wat hebt ge, Lowie? vroeg ik. Ha, ge kent Trezeke Schepels riet. Zeker dat ik haar ken... Ik heb uw flikflooierijen wel ge zien. Hij bekeek mij dreigend in de oogen e: de vuist naar mij uitstekend. Pas op, Rosse, of ge zult met mij tc doen hebben. Waar moet ik voor oppassen vroeg ik. Ik wil niet dat ge Trezeke Sche pels nog eenmaal beziet. Ik viel uit de lucht. Zulke bedreiging en zulk bevel deed me mijn kalmte verliezen. Bemoei u met uwe zaken, zei ik. Ha, gij meent het zoo, Rosse Gij zijt het Lowie, die het op zulk een toon zet. Gij hebt nooit van mij gehouden en nu ik een geluk in mijn leven heb, het eerste, nu schijnt gij het mij tc benijden. WARSCHAU EN ZIJN BEDELAARSPLAAG De bedelaarsplaag heeft in Polen zulk EEN .E ZAAK Maandag heeft een misdaad plaats gehad te Elsene in een hotel van de',.van Herderstraat, vlak'" bij d« Poort, in omstandighedea die nog niet heelémaal zijn opgehelderd. Zondagavond waren twee personen een man en een vrouw een kamer ko men huren in bovengenoemd hotel. Niets liet vermoeden dat zij het niet eqns waren of dat er een of andere moeilijkheid tusscken hen bestond. In het hotel is het steeds druk. De be- AUTO VAT VUUR TE FAM1LLEUREUX Een tragisch ongeluk heeft zich in den afgeloopen nacht voorgedaan te La Louvière, op den kruisweg van Famil- leureux en Bois d'Haine. De auto be stuurd door M. Marcel Pairoux, trieel en oud-officier, wonende te Ma nage, is in een zeer scherpe bocht van de baan afgeweken en in een droog ge leed kanaal terecht gekomen, waar het rijtuig vuur vatte. De bestuurder was door den schok boven op het dak van zijn rijtuig geworpen, waar de vlammen hem weldra bereikten. In een omme zien stonden de kleederen van den on- VUUT. Een voorbijgangfer bracht hem on middellijk hulp, verwittigde Dr Mertens 'van Fayt lez.Manage, die den h. Pairoux Naamschedo eerste hulp bracht, en hem daarna naar het hospitaal vervoerde, waar zijn toestand als hopeloos wordt beschouwd Belgische Lotenleening 1938 8e Trekking 5 Juni 1939 Reeks 127.108 500.000 fr. De 30 volgende reeksen zijn uitbe- taalbaar met 25.000 fr. 112.187 119.720 127.345 129.510 141.875 149.475 151.481 155.810 158.827 159.390 173.969 174.869 179.966 180.115 195.370 196.988 202.728 211.767 218.827 222850 231.373 238.959 242.812 253.806 257.976 264.538 277.649 282.444 292.267 299.624 leder uitbetaalbare titel heeft recht op een tiende van het lot, aan de reeks aartoe zij behoort. een grooten omvang genomen, dat men wel kan zeggen, dat dit land het land nedenverdieping is ingenomen door een van de bedelaars is. i café en de ingang van het hotel zelf is In Warschau heeft men, om van de-1 naast dit café. Van de trap wordt niet plaag bevrijd te worden, alle bede-'veel gebruik gemaakt. Daar is een laars en landloopers tezamen geroepen I kleine lift, voor drie personen, en wan en in inrichtingen ondergebracht waar neer iemand zich aanmeldt wordt hij de lieden een bad moesten nemen,hun j onmiddellijk .van op de trap uitgenoo- pruik moesten onderwerpen aan de j aigd plaats te nemen in de lift. Geheel scharen der kappers en hun oude klee-den dag door is er. gramofoon- of radio deren moesten inwisselen voor nieuwe muziek in de trapzaal. Met het gerucht er. schoone. van de muziek in het café is het veelal MOTORRIJDERS VERONGELUKT TE ERQUELINNES Maandag had op den weg van Beau mont naar Bergen een ongeluk plaats met doodelijke gevolgen. Toen de h. Maurice Beraux, uit Fra- meries, gekomen ter plaatse «Beau Sé- jour» te Erquelinnes, een anderen auto wou voorbijrijden, is zijn wagen ge slipt. Een motor, bestuurd door den 28 jarieeri Yvon Lotteau, wonende te Grand Reng, die vergezeld was van zijn vrouw, werd gegrepen en weggeslin gerd. De man bleef op slag dood, ter wijl de vrouw, met zware verwondingen naar een ziekenhuis diende gevoerd te worden. Benijden grinnikte Lowie, u benijden. Wie denkt ge dat ge zijt!.... Of meent ge waarlijk dat een meisje kan verliefd geraken op een gezicht als het uwe Gij handelt slecht, Lowie, sprak ik, van mij te komen pijn doen. Ga uw weg, ik zal den mijnen volgen. Kom dan niet in mijn vaarwater, Rosse. Dat doe ik niet, Lowie! Dat doet ge wel Ons wegen, zei ik, loopen genoeg uiteen opdat wij elkander niet dikwij- ler ontmoeten zouden, als gij dit ver langt voor ons beider rust. Doe gij naar uw goesting, Lowie, en bemoei u ook niet met mijne zaken. En Trezeken vroeg hij. Die naam heeft hier niets te doen. Integendeel, daar zit het juist. Voor de derde maal,Lowie dat zijn uwe zaken niet. Dat zijn mijne zaken. Uwe zaken. Ja, luidde het dreigend antwoord. Met welk recht Omdat ik Trezeken bemin. Ik nam dit woord nog niet ernstig op, het kon dronkemanspraat wezen. Ik moest hem daarenboven niet vree zen, meende ik, ik was wel drie jaar jonger maar veel sterker dan hij. Hij viel in een vloed bedreigingen uit tegen mij, doch ik vervolgde schok schouderend mijn weg. 's Namiddags was ik dit treurig voor val bijna vergeten. Het was een donker stipje aan den nelderblauwen hemel van mijn geluk. Bij het noenmaal sprak ik bitter wei nig aan de tafel, geheel afgetrokken in mijn bespiegelingen, weggedompeld in mijn liefde. De boer,bij wien ik als knecht werk te deed zelfs de opmerking dat ik er zoo onthutst uitzag alsof ik iets op het geweten had. Ik glimlachte eens maar zweeg. Ik was niet in gemoedsstemming om alles mede te deelen. Hadde ik het .maar gedaan Waarom vroeg Jan. Dat zult ge aanstonds inzien. Als ik na 't lof ter woning ging van Trezeke, ontmoette ik mijn broer met den Witte van den Zavelberg. Beiden schreeuwden mij beleedigin- gen en scheldwoorden achterna maar ik antwoordde niet. Ik bemerkte dat ze dronken waren en nog gedurig de flesch aan den mond hadden. Ik verstond iets van «den rooden haan te doen kraaien Gij weet wat dii zeggen wil. - Brandstichten, zei Jan. Ja. Ik gaf er geen acht op. Bij de ouders van Trezeke werd ik goed ontvangen. Zij had reeds mijn be zoek aangekondigd. Toen ik 's avonds huiswaarts keerde had ik de toestemming. Ik meende mijn geluk bereikt te hebben... Eilaas eer er eenige uren voorbij waren zou mijn leven voor eeu wig verbrijzeld wezen. Wat gebeurde er dan vroeg de Antwerpenaar met klimmende belang stelling. Er was brand in het dorp... Ik sliep op de schelf boven de schuur en keek door het dakvenster... Ik weet BELG. GEMEENTEKREDIET 1938 7e Trekking 5 Juni 1939 Reeks 250.522 500.000 fr.. Reeks 261.583 500.000 fr. Reeks 283.837 500.000 fr. De dertig volgende reeksen zijn uit- keerbaar aan 10.000 fr. 104582 107427 112177 121226 127235 129168 140684 166005 177501 177727 186100 189655 196988 197171 209137 209382 211135 220679 242704 243751 246892 251146 257548 301830 304554 306502 310557 318557 318783 321.603 331521 Ieder uitbetaalbare titel heeft recht op een vijfde van het lot, aan de reeks waartoe zij behoort. De globale titel vertegenwoordigende een reeks van vijf obligaties heeft recht op gansch het lot. De voorloopige uitgelote titels heb- Len recht aan den koepon vervallende 1 e December, datum voor de uitbeta ling vastgesteld. niet welk voorgevoel mij overmeesterde Ik blikte in de richting van het huis van Trezeken... het stond in lichtelaaie... O God Als zinneloos snelde ik half ge kleed over de heide... De menschen waren gered... Ik hielp blusschen en voor de beesten zorgen... en 's ander daags 's morgens werd ik aangehouden, beschuldigd de hoeve van Schepels in brand te hebben gestoken Hoe is dat mogelijk Het gerucht was in het dorp...De gendarmen van Hoogstraeten kwamen en ik werd gevangen genomen. De boer bij wien ik werkte kwam verklaren dat ik aan het noenmaal zoo zonderling was geweest, zooals iemand die slechte daden in het schild voert. De man kwam ook verklaren dat hij bij storm- kleppen naar mij was komen gesneld maar dat ik niet thuis was... Natuurlijk, ik was reeds weg... Twee maanden bleef ik gevangen. Op zekeren dag deed men mijne ge vangenis openen zei men dat ik vrij was... Zonder verderen uitleg... Ik keerde naar het dorp terug en dan eerst vernam ik dat de Witte en ook mijn eigen broer voor de brandstichting wer den aangehouden. Het was Lowie zelf die in zijn dronkenschap de waarheid had uitgebracht. In eene herberg had hij gezegd Trezeke Schepels wil mij niet, maar onze Rosse zal haar toch ook niet hebben. Ik heb met den Witte de hoe ve in brand gestoken. Wat schurken zei Jan. Och de drank leidt tot alles. Het ergste is dat onschuldigen er ook moeten door lijden. Die woorden werden aan den bur gemeester overgebracht en beiden ge vangen genomen. Afzonderlijk onder vraagd kwam spoedig de waarheid aan he*, licht. Lowie had twee lieter jenever beloofd aan den Witte als hij den boel aanstak één liter op voorhand en één daarna. En de ellendeling had toegestemd? Kobe knikte. 't Is vreeselijk En hoe ging het u op het dorp Ja, de menschen zeiden alleen 't is de Rosse niet, 't is Lowie die het gedaan heeft, 't Was mijn broer en ze vonden misschien dat het gerecht toch niet ver mis was geweest... Voor mij was het verschil nog al groot. En uw Trezeke Ik ging naar de hoeve van Sche pels die terug was opgebouwd maar ik werd er door de ouderlingen slecht onthaald. Ze zegden dat ze wel wisten dat het mijne schuld niet was maar dat ik toch de eerste oorzaak van hun ramp was. Voor die menschen was het ook erg want ze waren niet verzekerd. En Trezeke Zij stond aan den eenen kant met haar voorschoot voor de oogen... Het huwelijk kon geen plaats hebben, zeide de oude. Met het hart vol wan hoop vertrok ik... Den volgenden Zon dag wachtte ik Trezeken af als ze naar de mis ging, ze weende bitter maar het kon toch niet... later misschien. Voor- alsnu wilden haar ouders van geen trouwen hooren. *t Vervolgt, XVerfeoden Nadruk.)^

De Volksstem | 1939 | | pagina 2