Heilige Sacramentsdag Het spel gaat voort 8 Het nieuw «Holland Huis» te Brussel Donderdag JUNI 1939 Senaat KAMER Vrouw met hamerslagen hel hoofd vermorzeld te Ceurne Zuid Uit iiet Staatsblad Kfgims uit enze SalorJe YUEGPLfcIN EVÊSE VERJARING Smartelijk ongeval te Antwerpen DE XXXXVla JAARGANG NUMMER 131 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt, Kerkstraat. 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25: CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13. te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buidings-Kingsrvay. 20 Londen W C. 7, H, Sackamentsdag Zoa op3.50 af 19,49 L.K. 10 N. M. 17 Broeders, dat heb ik van den Heer vernomen wat ik u heb meegedeeld dat Jezus in den nacht waarop Hij werd verraden... het brood nam en dank zeggende, het brak en zegde neemt en eet, dit is mijn Lichaam dat voor u wordt overgeleverd, doet dit ter mijner gedachtenis». Zoo vermeldt ons St Paulus in zijn brief aan de Corinthiërs (I 23-24) de instelling van het H. Altaarsacrament. Hij doet dit op de hem eigene wijze! in korten en bondigen stijl met sterke expressies Hij laat de instelling van het H. Sacrament onder de gedaante van wijn, door de consecratie gewor den het Goddelijk Bloed, er onder verstaan. Hij zinspeelt alleen op het altaargeheim zelf, en tevens ook op de instelling van het Goddelijk priester schap, dit laatste weergegeven door de ze bewoordingen doet dit ter mijner gedachtenis». St Jan is nog veel kernachtiger hij gewaagt van dit hoogtepunt uit Christus' Leven op aarde zooals Jezus de zijnen liefhad, dreef Hij Zijn liefde tot het uiterste Meer zegt deze apostel en evangelist niet over dit grootsch gebeuren. Hij noemt de creatie van de H. Eucharistie de liefdedaad van den Messias doorgedreven tot het uitzinnige Want niemand heeft grooter liefde dan Hij die zijn leven aflegt voor de zijnen Dit had Jezus zelf gepredikt. En hij deed zulks... en nog wel voor zijn vijanden, want hij stierf voor de zondaren Maar het uitzinnige van Z'n Goddelijke Liefde ligt wel hierin vervat, dat Hij tevens, dank Zijn Al macht, de mogelijkheid vond om met de zijnen te blijven tot de voleindiging der eeuwen, door Zijn mysterieuse maar toch echte en werkelijke tegen woordigheid in de H. Eucharistie. En voor eiken vromen christen die een weinig nadenkt en mediteert over het H. Sacrament, springt het weldra in 't oog, dat inderdaad deze uitdrukking van St Jan geheel gemotiveerd is. Zooals wereldgezinde menschen het begrip van de liefde gemeenlijk opvat ten, is dit maar een caricatuur van dit edel denkbeeld Want voor hen is liefde egoisme, eigenbaat Men bemint een ander om eigen, soms lage zinnelijke voldoening! Bij God is dit echter geheel het te genovergestelde Bij den Heer komt het liefdeidee hier op neer dat Hij goed doet aan z'n schepselen liefde is wel, en goed doen aan anderen Hij bemint met een nobele, onbaatzuchtige zich zelf weggevende goedheid... en zoo ken merkt zich de Eucharistie als hoogste Liefdegave van Jezus door een drie voudige karaktertrek De Heer geeft zich weg, offert zich op voor z'n schep sel, Hij verwezenlijkt de innigste en gelukkigmakende mystieke vereeni- ging. Hij blijft met hen voortdurend en onophoudend Zoo is het Altaarsacrament van dit standpunt uit beschouwd: een offer (H. Mis) een geestelijke unie (H. Commu nie) een woontent onder de menschen (H. Tabernakel) Daarom is de H. Eucharistie de rijke bron van goddelijke geheimnissen, wel ke den mensch ten goede komen in zijn verplichtingen tegenover het Opperwe zen... in het onderhoud en de verzor ging van Z'n zieleleven... in zijn onge noegzaamheid tenoverstaan van de vele geestelijke en lichamelijke nooden wel ke hem eigen zijn. Want wanneer de priester offert is hij maar de ondergeschikte De eerste Bij den aanvang der Senaatszitting protesteerden de voorzitter h. GILLON en h. MOYERSOEN wegens de over haasting waarmede de begrooting van Koloniën dient afgehandeld. Ook de h. VAN DIEREN (VI. Nat.X teekent pro test aan. In afwachting dat de Kamer deze bespreking van het ontwerp houdende herstel van mijnschade. M. VAN LAERHOVEN (soc.) vraagt dat de mijneigenaars, die vroe ger schade aangericht hebben, door te rugwerkende kracht van het ontwerp zouden verplicht worden schade te vergoeden. M. TEMMERMAN (kath.) brengt juridische beschouwingen in het midden Hierop krijgt heer DE VLEESCH- OUWER, minister van koloniën het woord om zijn begrooting te verdedi gen. De minister weidt breedvoerig uit over het beheer der Kolonie en de ver wezenlijkingen op taalgebied. Bij de bespreking komen tusschenbei- en hoogste offeraar is Christus zelf. Die de hh. Loumaye (lib.) Leyniers (kath.) de plaats van z'n broeders, de men-(Devos (kath.) verslaggever, Debruyne schen inneemt... en voor hen aanbidt,., (kath.), Van Dieren (VI. Nat.) en de herstelt... zegen afsmeekt en den Vaderminister. dank betuigt. Te 18.30 u. wordt de vergadering Hij doet dit voor ons omdat wij on- geheven, vermogend zijn naar behooren den he- melschen Vader 'n hulde aan te bieden welke Hem toekomt. En wanneer de Christus neerdaalt in de menschenziel door de H. Communie wordt hij het geestelijk voedsel dat zie len behoudt en leidt tot eeuwigen leven! Hij is de Maker der genade en de Me- dedeeler van dezelfde... de Neerlegger van den hemelschen rijkdom in den geest van zijn redelijke schepselen... de van w. Uitdeeler van den verfrisschendenj commissaris dauw des he^ds^%^r\e^7ekrliSmM- EUA^VL Nat.) wijst op het hêv!nZgeesteUjk contact met Zijn God-1 ^"8 Vlaamsche ambtenaren Gellijk Lichaam en Bloed, optilt uit haar ,n p zwakheden... en ze voert naar de hoog tepunten van de zedelijke levenswaar den, en door het beoefenen van de deugden waarvan-Hij ons *n sprekend en blijvend voorbeeld heeft gegeven. En even als Hij eenmaal de troostergrondbelasting tobbers en stumperds die goedkoope Ie BEDRIJF t LIBERALEN en SOCIALISTEN jagen de Zusterkens weg uit de school van de Langestraat. 2e BEDRIJF LIBERALEN en SOCIALISTEN hebben de toelage voor de Tech. Schooi van 150.000 op 25.000 fr. gebracht. Zij bewijzen daardoor dat ze weinig belang stellen in het vakonderwijs. Kunnen die heeren beter getuigenis afleggen van hunne onbevoegdheid, en laten we het maar rechtuit zeggen van hunne domheid. DANK AAN DE LIBERALEN hebben we voorwaar EEN SCHOON BE STUUR in Aalst, 3de BEDRIJF Alle toelage wordt ontzegd aan de meisjes-adultenschool van 't H. Hart De meisjes van de katholieke ouders moeten zich niet kunnen voorberei den tot hunne latere plichten als huisvrouw en moeder, 4de BEDRIJF De begrooting door de nieuwe meerderheid gestemd, sluit met een tekort van meer dan 1.500.000 fr. Die heeren hebben het middel gevonden om 1.500.000 fr. meer uit te geven dan ze zullen ontvangen. Hoe gaan ze dezen goocheltoer afspelen DOM en HATELUK was van De Kamer heeft de bespreking a gevat van de begrooting van financien. M. MICHAUX (kath.) vraagt wan neer er eindelijk iets gaat in huis komen van den koninklijken houdende vereenvoudi- in het ministerie van Financien. De h. DE KERCHOVE d'EXAER- DE (kath.) weidt uit over de toestan den bij de tolbeambten. M. VAN HOE/yjc (kath.) verhoopt dat de tienjarige kwijtschelding van de <r dezen die een bouwen, niet zal ronddoolden op duistere levenswegen... zoo zet Hij hetzelfde zaligmakend en heilbrengend werk voort in Zijn God- worden afgeschaft. Minister GUTT verklaart dat de taal wet in zijn departement wordt nage- Want al wie Hem daar opzoekt gedre ven door het Lichtend geloof... en al wie nadert tot Hem met onwankelbaar vertrouwen, doet de zoete ervaring op dat Hij nog Dezelfde is, die tijdens Zijn zichtbaar bestaan elke ellende tot zich riep om ze te heelen komt allen tot mij die belast en beladen zijt en ik zal u verkwikken». Past het dan niet,dat we op dezen dag 'n vrome hulde aanbieden aan het H- Altaarsacrament en dat we ons ver eenigen met de Kerk om haar loflied aan te halen Loof Sion uw Verlosser Loof uw Leider en uw Herder, Met hymnen en gezangen DENDERZOON. belasting voor goedkoope woningen wordt niet afgeschaft. Te 6 ure wordt de vergadering gehe- Het nieuw «Holland Huis» in het midden van de hoofdstad, werd Dinsdag namiddag geopend in tegenwoordigheid van M. Brans, voorzitter en van talrij ke leden der Nederlandsche kolonie. Een zicht op de plechtigheid Dinsdagnamiddag heeft zich te Deur- ne Zuid in de woning nr 1 86, aan de Boeckenberglei en betrokken door den buurtspoorwegbeciiende F. Leysen, een zeer geheimzinnig drama afgespeeld, wellicht met doodelijken afloop. Toen om tien minuten over vier het twaalfjarig dochtertje uit de school thuis kwam, vond het kind in den gang der woning hare moeder ten gron de liggen. De ongelukkige droeg een bloedige open wonde aan het hoofd Weenend liep het dochtertje buiten en ging de buurvrouw Mutsaert roepen. Deze kwam dadelijk mede en zorgde er voor dat dokter Van Slype onmid dellijk ter plaatse kwam. Deze stelde vast dat den schedel der ongelukkige vrouw vermorzeld was, vermoedelijk door hamerslagen. Het slachtoffer is geboortig van Beer- se bij Turnhout en is 45 jaar oud.Haar eisjesnaam is Theresia Scheyltjens. Bij hoogdringendheid werd de onge lukkige, die in stervensnood verkeerde naar het Stuyvenberggasthuis overge bracht. De politie kwam dadelijk ter plaatse en begon haar onderzoek. Men tast in de meest volledige duisternis voor wat betreft den dader zoowel als voor wat aangaat de drijfveer. Er werd inder daad niets gestolen en er heerschte ook nergens wanorde in het huis. Men ver onderstelt dat een onbekende /langs de opene plaats naast het huis binnenge- raakt is en alzoo de vrouw overvallen heeft. Uit het onderzoek is verder geble ken dat om half drie den brouwer nog aan huis was geweest en aldaar bier had afgezet. De misdaad moet dus tus- schen half drie en vier uur gebeurd zijn.. Bij koninklijke besluiten van 2 Juni 1939 is op zijn verzoek, ontslag ver leend aan De heer Van Langenhove A., uit zijn ambt van burgemeester der gemeente Baardegem, arrondissement Bij koninklijk besluit van 2 Juni 1939 is de heer Raemdonck Albert, tot bur gemeester benoemd der gemeente Baar degem, arrondissement Aalst, in ver vanging van den heer Van Langenhove A. aftredend. De Congoboot «Elisabethville« van de «Comp. Mar. Beige» is Dinsdagmor gen om 9 uur uit de kolonie te Antwer pen aangekomen. De terugreis verliep in normale omstandigheden, onder het bevel van commandant A. Heiremans. Aan afdak 22 der Scheldekaaien waar het schip gemeerd werd, ont scheepten onder drukke belangstelling in het geheel 1 5 8 passagiers, waaronder 42 van eerste klas, 48 van 2e en 2 van tusschenklas die de reis Belgisch-Congo Antwerpen medemaakten 1 5 van 1 ste klas, 39 van 2de en 9 van tusschenklas die te Lobito aan boord kwamen, en 3 van eerste klas, die te Teneriffe in scheepten. Onder de passagiers waren de Et,. PP. Kinzinger, H. en Nieuwendijk P., Redemptoristen EE. PP. Vanhoutte O. en Hakvoort A., van het H. Hart; L. P. De Wilde F. Dominicaan E. P. Van den Bon P. der Missies van Scheut E.P. Van Diepen A. van Premonstreit te Postel E. Br. Bruurs F. van het H. Hart E. Z. Bullinckx, A. der Domini canessen van Brugge E. P. Debbaudt, der Witte Paters. De lading van de S ,'y per var ue. VAN Da TWEE KINDEREN IN EEN GRACHT TERECHT GEKOMEN EEN MEISJE VERDRONKEN De wijk «Luchtbal» werd Maandag, laat in den avond, in beroering gebracht door een smartelijk ongeluk. Achter het groot woningcomplex al- «Elisabethyille» Jaar loopt een tien meter breede gracht bestaat in het geheel uit 3946 ton kolo- -waarnaast zich een opgespoten zand- niale producten, waaronder 40 ton ko- pjejn bevindt, waarop de kinderen uit per, 1270 ton cathoden, 278 ton °kc- jg wijk komen spelen, nootjes, 8 ton cacao, 47 ton katoenolie Ook de kinderen Beurms, een meisje 1 16 ton katoenzaadkoeken, 406 ton van vijf jaar en een knaapje van 3 jaar koffie, 51 ton rubber, 7 ton was, 189 wonende Hondurasstraat, stoeiden op ton copal, 1 1 ton cassiterite, 1 2 7 ton bedoeld zandplein. copal, 11 ton ruber, 7 ton De Noordsche zeekapitein De Sitter, ton palmolie, 6 ton huiden, 87 ton se- jjg Jaar voorbijkwam, zag plotseling samzaad en 133 ton katoen. bet knaapje in het water liggen. Hij De passagiers brengen de volgende snelde dadelijk toe en sprong den klei- tijdingen mee -1 nen drenkeling achterna en gelukte er in Te Elisabethstad duurt de eeuwige bem te redden. De kleine werd door twist tusschen de twee aldaar verschij- een geneesheer verzorgd, nende dagbladen «L Informateur» en Eenigen tijd nadien vermiste men «L'Essor du Congo» onverminderd echter het zusje van den geredden voort, alhoewel de eerste reeds wegens knaap. Aanvankelijk vermoedde men laster zwaar veroordeeld werd, doch in Jat het kind weggeloopen was, toen beroep ging tegen het vonnis. En dat baar broertje in het water terecht geko- met de hitte die daar heerscht. 1 men was. De Trabeka heeft zich het werk, Toen men echter ook *s avonds hel van den bouw der statie van l^eopold- kind niet zag huiswaarts keeren, begon stad zien toewijzen het totaal der kos-men te gelooven dat ook deze kleine ten wordt op 1.250.000 fr. geschat. Sommige Belgische bladen, o.m. «La Gazette» hebben inlichtingen mee gedeeld over eene zoogezegde overrom peling van Katanga door de joden I Uit de inlichtingen die de «Essor du Congo» bij de overheid in Katanga heeft ingewonnen, blijkt dat deze in lichtingen totaal uit de lucht zijn gegre- j pen. De invasie van 24 Februari, toen volgens den schrijver in «La Gazette» eene groep van 38 joden mannen. een ongeluk was overkomen. De politie werd gewaarschuwd en naarstige opzoekingen werden onder nomen. Het geredde knaapje dat steeds bit ter weende, vertelde alsdan snikkend aan zijn ouders, dat ook zijn zusje in het water gevallen was, wat achteraf door een ander knaapje uit de buurt werd bevestigd. Tot laat in den avond werden op zoekingen in de gracht gedaan en ten vrouwen en kinderen in Katanga binnen slotte werd het lijkje van de kleine Elf» kwamen bestaat enkel in zijne verbeel-jza Beurms opgehaald. Iding, besluit de «Essor.» Dit smartelijk ongeluk heeft diepq X't Vervolgt.)] ontroering verwekt op den Luchtbal.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1