De Bedevaart naar ROME KRANKZINNIG DIT LIEFDE Mgr. Larny, Bisschop van Langres, u zija moeder gedood bij een auto-Ongeval Vrijstelling door Reformsering Met valscherm van 7500 M. hoogte gesprongen Een twintigjarige jonggezel doodt zijn ouderen broeder te Kwaadmechelen Ongeluk'aan de afdamming van de Gileppe van den Bond der Kalh. Dagbladschrijvers van Beigie, onder deHooge bescherming van Z. U.Em. Kardinaal Van Roey en het doorluchtig Belgische Episcopaat, heeft plaats van 18 Jot 51 Aug. 1959 De verantwoorde* lijkheid van een onderwijzer 8 Jimi. H. Sacramentsdag. Of schoon de Kerk de instelling van het H. Sacrament gedenkt op Witte Don derdag, maar aan deze hoogst verheven gebeurtenis niet voldoende haar-aan dacht kan schenken, omdat zij heele- maal is ingenomen door het Lijden en Dood van Jezus Christus, heeft zij een tweede feestdag ingesteld, waarop de Verlosser op zeer bijzondere wijze ge dankt wordt voor dit- onvolprezen blijk van Zijn grenzelooze goedheid. Huldiging van Henri Bordeaux. In het Paramount theater bij gelegen heid van de eerste vertooning van de nieuwe film Yamile sous les cèdres die vervaardigd is naar gegevens uit de beroemde roman van Henri Bordeaux door Charles d'Espinay had een tref fende huldiging plaats van den grooten Franschen schrijver. Er werd o.m. een woord van geluk- wensch gesproken door den Hoogen Commissaris van de Havens van het Nabije Oosten Mr Lapïerre,- door/dé» afgevaardigde van de regeering van den Libanon. Mr Aycub die in gezel schap was van de voornaamste leden van het gevolg van Zijne Zaligheid den Patriarch van Antiochie. Sacramentsprocessie voor het eerst na 35 jaar. Voor de eerste maal se dert 1904 zal op Zondag 1 1 Juni in de stad Annecy weer een plechtige openba re processie met het H. Sacrament ge houden worden. In een Herderlijk schrijven heeft de Bisschop van Anne- cy Mgr Dubois de la Villerabel zijn groote vreugde te kennen gegeven over het herstel van dit eerbiedwaardig gods dienstig gebruik dat weer mogelijk is ge worden dank het gemeentebestuur. Tenslotte noodigt de bisschop de ge- loo\'igen uit om deze plechtige processie in alle opzichten te doen slagen als een imposante geloofsmanifestatie. Thetis. Men vraagt zich wellicht af vanwaar deze naam komt die gege ven werd aan de duikboot die op zulke tragische wijze verging en bijna 100 menschenlevens vergde. cThetis» is de naam van een zeenymf. Volgens de Grieksche mythologie was zij de dochter van Nereus den Do- ris en bewoonde met haar vader en ha re Zusters, de Nereiden, den bodem van den Oceaan. Zeus begeerde haar doch toen Pro teus. zoon van Neptunus, hem voor speld had dat zij een zoon zou hebben die machtiger zou worden dan zijn va der liet hij haar aan Peleus. Uit dezen echt werd de beroemde held Achilleus geboren. De eerste auto. Naar het schijnt zou zooals algemeen wordt aange nomen niet in 1874 de eerste auto zijn vervaardigd en in beweging gezet. Reeds vroeger in 1865 zou de auto reeds haar verschijning hebben gedaan en wel dank zij een Belg, zekeren Etien- ne Lenoir, die den motor met ontplof fingen zou uitgevonden hebben en met de eerste auto een rit maakte van Parijs naar Joinville. Etienne Lenoir, waarvoor Aarlen een standbeeld oprichtte, werd geboren te Mussv-Ville, nabij Virton en overleed in 1900 te La Varenne St Hilaire, nabij Parijs. De minister van Landsverdediging laat weten dat er geen gevolg kan gege ven worden aan de vragen tot vrijstel ling door reformeering of dienstonbe- kwaamheid, ingediend door militairen in onbepaald verlof. Indien, ten gevolge van ziekte of verwondingen, die militairen zich niet meer bekwaam achten hun dienst te hernemen op den datum vastgesteld op hun bevel om het leger te vervoegen, moeten zij zich aanbieden op het dichts- bij zijnde plaats-bureau ten einde hun toestand te doen vaststellen. Zoo zij tot verplaatsing onbekwaam zijn moeten zij door tusschenkomst van den burgemeester, aan den Rijkswacht bevelhebber van het Kanton een door de. plaatselijke overheid gelegaliseerd getuigschrift laten geworden, den aard der ziekte of van de verwonding ver meldende, waardoor zij zijn getroffen en vaststellende dat zij onbekwaam zijn hun korps te vervoegen, of naar een militair hospitaal in de buurt hunner verblijfplaats te worden overgebracht. 1 Uitzonderlijk zullen de vragen om vrijstelling door reformeering der mili tairen in onbepaald verlof kunnen in aanmerking worden genomen in de vol- ende gevallen A) Wanneer de belanghebbende klaarblijkelijk onbekwaam is tot eiken dienst, tengevolge van een ongeval hem in zijne haardstede overkomen (afzet ting van een arm, een been, of andere erge gevallen). B) Wanneer hij door eene zeer erge kwaal is aangedaan. Mgr. Lamy, bisschop van Langres.en zijn moeder hebben Maandagavond den dood gevonden in een auto-onge val te Orville, op een dertigtal kilometer van Dijon. De auto, gevoerd door een chauffeur was op weg naar Langres. De steenweg is op die plaats geheel recht. Nu, tengevolge van onbekende om standigheden, reed het voertuig tegen een boom. De schok was vreeselijk. De prelaat werd vreeselijk gewond over heel het lichaam, terwijl zijn moeder een sche delbreuk opliep. De chauffeur daaren tegen was minder erg getroffen. Een ooggetuige van het ongeval be gaf zich naar de telefooncentrale van Orville en vrQeg daar hulp aan ls-sur- Tille. Twee geneesheeren begaven zich ter plaatse terwijl ook een ambulancie olgde. Mgr Lamy en zijn moeder werden laar Dijon overgebracht, terwijl de chauffeur werd verzorgd in het hospi taal van Is-sur-Tille. Zonder het bewustzijn te hebben te ruggekregen is mevr. Lamy rond 20 u. 45 overleden en Mgr Lamy, een kwar tier later. Negen en twintig Russische officie ren hebben in groepsverband van 7500 meter hoogte een parachutesprong uit gevoerd op een niet nader aangegeven punt -in het militaire district Noord-Kau- kasus. Aangezien de temperatuur op 7000 meter hoogte 25 graden beneden het vriespunt ligt, sprongen de parachutis ten met een uitrusting van meer dan 35 Kgr. onder meer bestaande uit een bontjas, beenbeschermers van bont, vil ten laarzen en twee paar handschoenen. uit het leven van Keizer Maxiiniliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 95ste Vervolg. Ze had toch moeten trouwen, meende Jan. Neen, vriend, ze kon niet... ze kon niet. Ze wilden bij haar thuis niet... en mijne spaarpenningen waren natuur lijk ontoereikend om alleen voort te kunnen. Overigens ze kon haar oude moeder en vader niet verlaten. Als ze onredelijk waren Die menschen hadden ook gelijk Jan, want niemand wou van mij weten. Mijn gewezen baas, die tegen mij had getuigd, dacht nog altijd dat ik er voor €en deel tusschen was en nergens wou mén iemand die voor brandstichting had vastgezeten. De oogst was slecht geweest dit jaar en 't schijnt dat boer Schepels er slecht voor zat. Op zekeren dag hoorde ik zeggen dat Trezeke ging trouwen met Ward van de Blauwe hoe ve. Die jongen heeft geld, hij is oppas send en het meisje zal er gelukkig mee zijn. 't Is zoo nog best murmelde de Rosse, maar er blonken tranen in zijn cogen. -En dan Dan ben ik van het dorp gaan loopen. Ik was eerst van zin in 't water te springen, maar dat mag niet, hee Jan t— Neen, Kobe, dat mag niet. Diinsdagmorgen werden de gemeen ten Kwaadmechelen en Oostham in rep roer gezet door het ontdekken van een vreeselijke broedermoord die in den nacht, op de grens Kwaadmechelen Oostham werd gepleegd, terwijl de kermisvreugde haar hoogtepunt bereik te. Zekere Engelen Karei, vader van twee kinderen, w;onende Olmensche baan te Oostham, begaf zich met zijn broeder Jozef, oud 19 jaar, wonende te Olmen, per fiets naar de koolmijn te Beringen om er tijdens den nacht te arbeiden. Aan de mijn gekomen, keer den beiden terug en zouden even gaan kermis vieren op de Heide te Kwaad mechelen. Nadat ze beiden eenige herbergen hadden bezocht, keerden ze huiswaarts Op hun terugtocht werden de drankhui zen verder bezocht. Intusschen was er twist tusschen bei den ontstaan ovér allerhande kleinighe den. In de herberg «Café des Ardennes» liep de twist hooger op. Karei, de oud ste, wilde zijn jongeren broeder het zwijgen opleggen. Hij vroeg of zijn broeder mede naar buiten ging. Daar ontspon zich de twist'vrij heftig en sloeg tot gewelddaden over.. Jozef, de jongste broeder, nam plot seling zijn zakmes en plofte het zijn ouderen broeder in het hart. het slacht offer zonk neer en gaf enkele oogen- blikken daarna den PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modelien Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. Dan hoorde ik zeggen dat ze voor een goede zaak naar Mexico gingen vechten en ik ben vertrokken. Mijn le ven is niets meer waard en ge zult zien Jan, dat ik het ginder achter niet spaien zal. De Antwerpenaar stak zijn vriend hartelijk de hand toe. Tusschen ons, zei hij eenvoudig maar oprecht, is het voortaan op leven en dood. We blijvén vrienden, hee Kobe. De Rooie knikte bewogen ja. jHebt.ge spijt van alles verteld te hebben vroeg Jan. Neen, het heeft mij goed gedaan., maar ik heb schrik gekregen van de menschen en ik wist niet dat er nog zoo n brave waren. Was Trezeke getrouwd als ge vertrokt, Rooie Neen. Wie weet, jongen, wie weet Zoolang er leven is is er ook hoop Voor mij niet meer Een meisje vergeet zoo licht niet, Kobe. Ze moet. Jan... Het arme kind kan niet anders. Als ge van Mexico terugkeert... Ik wil er niet van terugkomen, sprak de jongen halsstarrig. Ik zal mijn best wel doen om niet terug te komen. De mensch mikt, besloot Jan, maar God beschikt F Wie weet Er waren nog andere passagiers aan boord van «La Floride» waarmede de lezer graag in kennis zal komen. Er was namelijk tusschen hen een teekenaar die met zijn koddige teeke- ningen het gaasche schip wist te venna ken, - Aan de afdamming van de Gileppe had een ongeluk plaats waarbij twee toeristen uit Turnhout verwondingen opliepen. Turnhoutenaars w^ren per toerauto naar het kunstwerk gekomen en wilden de afdamming afdalen naar de vallei. Toen er nog ongeveer een 50-tal trappen waren, verloor de h. Jozef Verdonck het evenwicht en rolde naar beneden. De h. Alfbns Van Deun, die den man wou tegenhouden, viel even eens van de trappen. De eerste brak een pols en liep verwondingen op aan het hoofd, de beenen en de borst, ter wijl de tweede hoofdwonden bekwam. Die artiest met het potlood werd aan boord met den naam van Rubens ge- doopt en wij zullen hem alzoo maar i blijven heeten. j Den 7 December, om 5 uur 's mor- I gens was de «Floride), in 't zicht van La Martinique, het eerste der Antillen- eilanden. i Onze Vlaamsche jongens moesten groote oogen openen. Zij hadden nu den grooten plas over gestoken en waren fn éen ander wereld- j deeh f' De bergen in een lichten nevel ge- j huid, de reusachtige ravijnen, de vel- jcen van suikerriet, de boomen en de weelderige plantengroei, eindelijk de negers en hunne, slanke prauwen, lever den een verrukkelijk schouwspel op voor hunne verwonderde blikken. Na het eiland gedurende ongeveer drie uren langs de kust te hebben voor bijgevaren kwamen ze voorbij Saint Pierre, de hoofdstad van het eiland en het anker werd geworpen in de kleine reede van Fort de France. Negers en negerinnen gaven blijken van uitbundige vreugde. Het landen van een schip is voor hen eene heele ge beurtenis en het is door de gekste ge baren en wildste kreten dat zij hun ge voelens lucht geven. In het algemeen zijn de zwarten van La Martinique goéd en zacht van in borst en zij toonen zich uiterst gedien stig. Het klimaat is zoo schoon, zoo la chend dat het misschien een gunstigen invloed heeft uitgeoefend op de bewo ners. Maar hier gelijk in Mexico en overi gens in alle koloniën, zijn de Mestiezen [(afstammelingen van blanken en India- De bedevaarders zullen door Z. H. den Paus in bijzondere audiëntie ontvan gen worden. De reis loopt van Brussel over Luzern. Kussnacht, Milaan, Florentie, Rome, Napels, Amalfi, Sorrente, Venetie. Van uit Venetie per autocar naar Cortina d'Ampezzo koningin der Dolomi- ten, en vervolgens langs de wonderbare baan der Dolomiten naar Bolzano en Tirano (drie dagen autocar). Van daar per spoorweg naar St Moritz en Brus sel. Program en inschrijving ten bureele van het dagblad De Volksstem» Aalst. lil een klas van een school te Bergen had onlangs een incident plaats. De on derwijzer was buiten geroepen door een kollega en had werk opgedragen aan de lèerlingen te verrichten tijdens zijn afwezigheid. Naarmate zij hun werk geëindigd hadden moesten zij zich komen in de t;j plaatsen voor zijn lessenaar. Op zeker oogenblik wilde een van de leerlingen de plaats van een ander in nemen. Deze laatste de 13 jarige Marcel Cardinal kreeg een vuistslag op het hoofd en bleef op slag dood. De kinderrechter heeft thans den jongen dader de straf van de berisping opgelegd. Wat den onderwijzer betreft,wiens aansprakelijkheid werd ingeroepen, de ze werd verwezen tot betaling van 56.000 fr. schadevergoeding aan de ouders van het slachtoffer. STOUTMOEDIGE^ BANDIETEN- STREEK TE SCHCOTEN Tijdens den nacht hebben onbekende schurken een grooten stier, die in de weide graasde van landbouwer Thys, gewoonweg geslacht en medegenomen. Alles wijst er op dat deze schandeijke daad bedreven werd doof mannen die vakkennis hebben van het slachten.Het edoode dier vertegenwoordigde eene ;roote waarde. Enkele dagen tevoren hebben onbe kenden ook de afsluiting van de .weide van landbouwer Thys medegenomen, zoodat de aldaar staande vaarzen zich in de omgeving verspreidden eri heel wat schade aanrichtten op de velden. De rijkswacht heeft een streng onder zoek ingesteld. HET LUK VAN EEN MANSPER SOON OP DEN STEENWEG AANGETROFFEN TE OUDEGEM Geldt Het een ongeluk Werklieden die gisteren Dinsdag in dén vroegen fnorgen naar het station van Oudegem gingen, om er den eer sten trein te nemen, waren niet weinig verwonderd midden op den steenweg van Dendermonde naar Aalst, tusschen hét voetbalveld van Blue Star en het station van Oudegem, een manspersoon met er naast een fiets te zien liggen. Eerst dacht men met een dronkaard te doen te hebben, doch toen men na der toekeek zag men dat de vent, wiens aangezicht bebloed was, geen teeken van leven meer gaf. De veldwachter van Oudegem werd onmiddellijk verwittigd, die op zijne beurt het Parket van Dendermonde op de hoogte bracht. Op het lijk werden geen eenzelvig heidspapieren gevonden. Uit ingewon nen inlichtingen bleek het dat de num merplaat van de fiets afgeleverd was te Hamme-aan-Durme, Inlichtingen werden onmiddellijk ingewonnen, en zoo bleek het dat men hier stond voor het lijk van Leon Van der Haegen, 50 jaar oud, wonende te Hamme, Nijver heidstraat, vellenbewerker van beroep, doch voor het oogenblik werkloos. Het slachtoffer droeg eene diepe wonde aan den onderbuik van ongeveer 15 cm. lengte, doch bekwam anders geen erge kneuzingen. Omtrent de oorzaak van het overlij den tast men in het duister; en men zal dan ook den uitslag van de lijkschou wing moeten afwachten. Van der Haegen, die gehuwd en va der is van een talrijk kroost, staat te Hamme gekend als een* oppassend man. Zijne familie kwam reeds het lijk her kennen. MOTOR TEGEN EEN AUTO TE LUIK Dinsdagvoormiddag had te Luik op dc plaats genaamd «Petit Paradis» een ernstig verkeersongeluk plaats. Een motor, bestuurd door den 43-ja- rigén Jean Janssens, die vergezeld was van de 20-jarige Bertha Buysmans, botste tegen een bestelauto. De jonge vrouw, die met het hoofd tegen den wagen geslingerd werd, liep een schedelbreuk op, terwijl Janssens talrijke verwondingen bekwam aan het hoofd, de borst en de armen. ZWARE BOSCHBRAND TE KAPELLEN Groote oppervlakte in lichte laaie. De hulp der troepen meet worden ingeroepen Dinsdagnamiddag brak brand uit in de bosschen, gelegen tusschen Kapel- lenbosch en Brasschaet. Het betreft hier de beboschte domeinen van de heeren Bunge, Fester en de «Golfclub». De brand woedde met groote hevig heid, zoodat naast de brandweerkorp sen van Kapellen en Brasschaat ook tioepen van Brasschaat en Hoogboom ter plaatse werden gezonden om hulp te bieden bij de bestrijding van het nen zooals we reeds zeiden) de dood vijanden van de blanken wier fortuin en maatschappelijken stand zij benij den. Van een anderen kant hebben zij voor de negers die zij als een ontaard ras aanzien, den vinnigsten haat en grootsten afkeer. Het eiland van La Martinique is waarlijk van slangen vergeven, waarvan de beet doodelijk is. Er bestaat een legende tusschen de blanken dat de negers een behoedmid del kennen tegen den giftigen beet de,r slang maar dat zij weigeren het geheim mede te deelen. Dit antidotum schijnt tot de fantazij te behooren want jaar lijks sterven er talrijke zwarten ten ge volge aan slangenbeten. Ook zijn de aardbevingen geen zeldzaamheid in La Martinique. Om beter de rampen te voorkomen zijn al de huizen in hout gebouwd. Op de Savannaplaats der hoofdstad bevindt zich het standbeeld der eerste keizerin van Frankrijk, de eerste vrouw van Napoleon 1, keizerin Josephine, ge boren Tascher de la Pagerie. De Florida bleef 24 uren aan land. Het was tijd dat het anker gelicht werd want verscheidene soldaten waren het slachtoffer geworden van den tafia of brandewijn van suikerriet, waarvan zij de kracht niet kenden. Gelukkig dat de ziekte met slapen overging. Eene ergere kwaal verklaarde zich aan boord namelijk typhus. Den 10 December liep de Floride de reede van Santiago de Cuba binnen en zes soldaten door de ziekte aange tast bleven in het gasthuis aan land. Eilaas F allen op één na bezweken daar ver van hun land en zonder Mexico betreden te hebben waarvoor zij gingen strijden F De reede van Santiago de Cuba is een der schoonste van de gansche wereld. Het water is er zoo helder dat men er tot op groote diepten de roode ko raalgewassen kan onderscheiden. Groote zeeraven of kormoranen zwir- len gedurig over den zeespiegel en pik ken uit'het water visschen grooter dan zij zeiven. Van verre gezien is de stad Santiago schooner dan van dichtbij. De straten zijn eng, vuil en loopen vqj kronkelingen langs smerige houten gjevels. In 1864, op het oogenblik dat de Floride er aanlandde, telde de stad on geveer 80.000 inwoners en waren de negérs er nog tot de slavernij gedoemd. De negers, zegt kapitein Loiseau, aanschouwen de slavernij als iets zeer natuurlijk. Al die ik gezien heb werken niet de helft van een Europeaanschen arbeider. Allen zijn krachtig van gestel eh uitnemend gezond. Een neger van ongeveer zestig jaar, die portier was bij den geneesheer Lo- fond vertelde dat hij zes zonen had waarvan vier nog als slaven dienden. De brave zwarte had de vrijheid der twee anderen gekocht voor 3500 pias ters of 1 7.500 fr. Nu spaarde hi jom een derde af te koopen. Gelukkiglijk is daar een einde aan gekomen en is de slavenhandel in die streken afgeschaft. *t Vervolgt, .(Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* fcodëïi, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt4 Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2