9 Voor plechtige Heilige Sacramentsprocessies Vrijdag JUNI 1939 Mannen en Jongelingen, we vragen U een liefdedaad HET GEKNOEI DER SONAGER Nieuws ui! taze laksiie Het betaald verlof van de weder* opgeroepenen Senaat KAMER XXXXVIe JAARGANG NUMMER 182 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt, Kerkstraat. .9 en 21. AALST. - DAGBLAD - 25 CENT1EMEN. - TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas. Adolf Maxlaan. 1 3. te Brussel - Rue de Richeleu. Parijs. Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen. W.C. MiiwTnmnMiriïTTmriiTTMnmTWTrMMiMnnMnian'TiTriMfg™™^*'*"*' H. PELAGIA Zon op 3,50 af 19,50 L.K. 10 N. M. 17 Zondag 1 1 Juni a.s., plechtigheid van het feest van het Allerheiligste Sacra ment, wordt het Allerheiligste in onze stéden en dorpen in processie door de straten gedragen. Mannen en jongelingen, wij roepen U allen dringend op om den meester bij zijn tocht te vergezellen Beschouwt het als een eer en een plicht uw God te mogen begeleiden en neemt in grooten getale deel aan de ze indrukwekkende en openbare geloofsbelijdenis. In de bange tijden die we beleven, dient er vurig en veel gebeden, want ten slotte is het toch maar God alleen die de dreigende onheilen van ons kan afkeeren en aan Wien we alle goed te danken hebben. Mannen en jongelingen, indien gij het wilt, groeit de H. Sacramentsprocessie in onze steden en dorpen dit jaar uit tot een heerlijke en machtige manifesta tie van geloof en van hulde aan Jezus in de H. Eucharistie. ^luit ,aan rj C processie en brengt uw vrienden en kennissen mee We vragen U deze liefde daad ten opzichte van Christus uw Koning en uw God c Geloofd, gezegend en geprezen zij te allen tijde het Allerheiligste Sacra ment des Autaars 1 A.W. Woensdagmorgen werd door de rechtbank te Brussel vonnis geveld in de zaak der «Sonagér» maatschappij die knoeide met geld van kléine spaar ders. Ongeveer 7000 personen werden be nadeeld. De oprichters van de Sonager worden veroordeeld Charles Baeten, 27 jaar, voortvluchtig, afkomstig uit St Gillis,tot 5 jaar gevangenisstraf en 3500 fr. boete met 10 jaar ontzegging uit zijn burger rechten Louis Van Haelen, 40 jaar, wonende te Anderlecht, 3 jaar en 2100 fr. boete, met 5 jaar ontzegging uit zijn burgerrechten Ludovicus Bonté, 48 j. afkomstig uit Antwerpen, één jaar en 700 fr. boete, met 5 jaar ontzegging uit zijn burgerrechten. De beheerders worden verwezen Ch. Schmidt, 41 jaar, Anderlecht, 1 j. en 700 fr. boete Roger Doigon, 54 j. Vorst, 2 jaar en 1400 fr. boete Her man Engels, 28 jaar, Schaarbeek 3 jaar en 2100 fr. boete; Jules Watelet, 31 j. te Schaarbeek, 9 maanden en 700 fr. boete; Frangois Boigelot, 64 jaar, te Elsene 6 maanden en 2 1 00 fr. boete. De leiders van de agenten van de maatschappij worden veroordeeld Grégoire Liwschitz, 52 j. een vreemde ling, 4 jaar en 2100 fr. boete; Adolf Teirlinck, 48 jaar, Brussel, tot 2 jaar en 1400 fr. boete Camiel Ouverleaux, 54 jaar, Dilbeek tot 1 j. en 200 fr. boete. De boekhouder Louis Baeckelant, 33 jaar, Etterbeek, krijgt 1 j. en 700 fr. boete. De volgende veroordeelden zijn agenten die zich hebben schuldig ge maakt aan oplichterij Achiel Baert, 40 jaar, Schaarbeek, 1 jaar en 700 fr. boete Philip Beek, 45 j. afkomstig uit Amsterdam, wonen de te St Joost ten Noode, 5 maanden en 700 fr. boete; Oscar De Gussem, 53 j. Schaarbeek, 4 maanden en 350 fr. boe te; Victor De Nayer, 23 j. 5 maanden en 350 fr. boete; Joseph De Witte, An derlecht, 4 maanden en 350 fr. boete; Fernand Dieu, 43 j. te Wasmes, 5 maanden en 350 fr. boete; Leon Har- megnies, Dour, 1 jaar en 350 fr. boete; Antoine Jallet, 24 jaar, Pouchain, 42 j. St Joost ten Noode, 2 maanden en 350 fr. boete; Raymand Serge, 23 jaar, An derlecht, 3 maanden en 350 fr. boete Jacob Reyniers, 37 jaar, Borgerhout, 4 maanden en 350 fr. boete Ivo Rogé, 49 j. St Joost ten Noode, 3 maanden en 700 fr. boete; Peter Sarlette 40 jaar, 2 maanden en 50 fr. boete; Louis Scauf- laire, 40 j. Montignies-sur Sambre, 4 maanden en 50 fr. boete; Ed. Sciot, 49 jaar, Haine Saint Paul en Norbert Staes (Antwerpen, ieder 3 maanden en 350 fr. boete. Eugène Tombeur, 43 j. St Agatha Berchem, 5 maand en 350 fr. boete; J. Van Geel, 39 jaar, St Jans Molenbeek 4 maanden en 350 fr. boete; Jan Van Hoof, 29 jaar, Antwerpen, 5 maanden en 350 fr. boete; Vanhooreweghe Ber-l thulp, 52 j. Duffel, 2 maanden en 3501 I fr. boete Edmond Van Puyvelde, 22' jaar, Gent, 2 maanden en 350 fr. frank boete; August Verbeeck, 56 j. Gent, 2 maanden en 350 frank boete Roger I Verschueren, Antwerpen, thans aange houden, 4 maanden en 350 fr. boete. 1 Bovendien worden 7 aangeklaagde agenten veroordeeld tot een boete van 1 00 frank wegens inbreuk op de wet inzake beursverrichtingen. De veroordeeling van Bonté, Engels en Liwchitz wordt bij verstek uitgespro ken. De rechtbank gelast hun onmiddel lijke aanhouding. De aanhouding van Baeten wordt niet gelast omdat er tegen hem reeds een aanhoudingsbevel be staat. wM&ÊS DE STRIJD TEGEN DE KANKER De Koning woonde de plechtigheid bij der inhuldiging van het instituut Bordet waar alleen kankerziekten zullen be handeld worden. Men schat dat het aantal vreemde geneesheeren in de Kolonie, dat vroe ger veel grooter was dan dit der Belgi sche geneesheeren, thans gedaald is tot 30 p.c. van het aantal Belgische. Op 164 geneesheeren van het organiek ka der zijn er 106 van de maatschappijen en de missionarissen. Voor het ondergeschikt geneeskundig korps sanitaire agenten, verplegers en verpleegsters behooren er 164 tot de Staatsinstellingen en 39 tot de maat schappijen en de missies. Een geweldig gevecht ontstond enkelen tijd geleden onder de arbeiders van het inlandsch werkkamp, in het woudcentrum van Lemba, dat uitgebaat wordt door de maatschappij «Afrifor». Gelukkig is geen enkel neger, tengevol ge van dit handgeyieen, waaraan niet minder dan 309 ik-'uwiders deelnamen overleden. De zwaarst gekwetste heeft zelfs het werk kunnen hernemen na en kele dagen rust genoten te hebben. De territoriale overheid van Mayum- be heeft zich ter plaatse begeven en een onderzoek ingesteld. Het bestuur van «Afrifor» heeft een klacht bij het parket neergelegd. De overste der provincie Leopold- stad heeft in den loop der jongste zitting van den provincieraad, over de organi satie van een inlandsch politiekorps ge sproken. j In den loop der drie jongste jaren, werd met het vormen van een politie- korps voor de omschrijvingen en de centra, actief voort gemaakt. In gansch de provincie is de inrichting van het j korps zoo goed als voleindigd. De theo retische en practische opleiding der po litiemannen maakt het voorwerp uit der bijzondere aandacht van de locale I overheden. Er werd overgegaan tot pe- riodieke oproepen in de hoofdplaatsen der grondgebieden of in de bezettings- posten. Eerw. Pater Dave, een 25-jarige pater Jezuiet, is te Leopoldstad overle den, na een verblijf van zes maanden in Congo. Ons christen rouwbeklag aan de Sociëteit Jesu. In het Staatsblad is een Koninklijk Besluit verschenen betreffende het ver lof met behoud van loon van de onder de wapens geroepen arbeiders. Hierin wordt o. m. gezegd Overwegende dat het past de arbei ders die terug onder de wapens worden geroep en ingevolge een uitzonderings maatregel, gewettigd door de vereisch- ten der landsverdediging in vredestijd, daardoor geen vermindering van hun jaarlijksch betaald verlof te laten on dergaan dat er dienvolgens, aanleiding toe bestaat hun de voordeelen te verze keren die worden toegekend aan de ar beiders die voor normale perioden terug worden opgeroepen; wordt de bestaan de wetgeving inzake aangevuld als volgt Wanneer de arbeider terug onder De Hooge Vergadering heeft de be handeling doorgezet van de begrooting van Economische Zaken. Na hh. DE PELICHY (kath.) en DE WILDE (lib.) die onderscheidenlijk de belangen van de schoennijverheid te Izegem en de klompenindustrie beplei ten komt h. P. DE SMET (kath.) ver slaggever aan het woord om de beslui ten van zijn verslag toe te lichten. Hij dringt aan opdat de regeering het voor stel Van Ackere, betreffende de be roepsorganisatie van ambachten en ne ringen door het parlement zou doen goedkeuren. In haar economische poli tiek moet de regeeirng vooral de steen- kolennijverheid op het oog hebben. M. HENRICOT (lib.) beweert dat de nij verheid aan den landbouw opgeofferd wordt. M. COOLEN (soc.onderlijnt de noodzakelijkheid van een betere tech nische opleiding. Te 4 ure wordt de interpellatie voort gezet over de mistoestanden in het on- de wapens wordt geroepen voor een - normale periode, behalve wanneer het derwijs te Brussel en omgeving, een terugroeping om tuchtredenen be-1 De h. D HAESE (VI. Nat.) geeft treft en dan voor twee en veertig dagen j statistieken die een schril beeld van de over één jaar hetzelfde geldt zonderdenationalisatie in het Brusselsche on- tijdsbeperking voor de terugroeping van derwijs ophangen. Brussel is een splijt- een buitengewone periode wegens de zwam der natie en wordt voor Vlaande- vereischten der landsverdediging in ren een vijandelijke hoofdstad. En dit vredestijd.» (alles gebeurt onder aanmoediging der Bovenbepaald voorschrift is met te- gemeentebesturen en het oogluikend rugwerkende kracht toepasselijk op be-toezicht der regeering. Spreker eischt doelde buitengewone dienstperioden van den bevoegden minister dat hij verstrekt sinds 1 April 1939. sancties treffe. De h. DEBRUYNE (kath.) betoogt dat het probleem Brussel boven alle partijpolitiek moet gesteld worden. Brussel mag geen vreemde stad worden Bij den aanvang der zitting vroeg voor de Vlamingen. De Vlaamsche kin- de h. DELATTRE (soc.) het woord bij deren mogen niet vervreemd worden ordemotie om te vragen of de regeering van de ziel hunner voorouders. De twee geen enkelen maatregel op het oog nationale talen moeten op gelijke heeft ten overstaan van het feit dat de wijze geëerbiedigd verspreid en aange- mijnen van Flénu hun deuren hebben moedigd worden te Brussel, gesloten en 4300 arbeiders afgedankt Jn zijn antwoord verklaart de heer hebben. Ook de h. DELBERSE tee- DUESBERG, minister van Onderwijs, kent protest aan tegen de sluiting. ^M. «Jat het ministerie van Openbaar Onder- DELFOSSE verklaart dat de regeering w,js een groote krachtinspanning ge- nog geen enkel oogenblik getracht heeft daan heeft om de taalwetten te doen een oplossing te zoeken binnenkort toepassen maar zijn pogingen worden hopen wij daartoe te geraken. bemoeilijkt door de ouders zelf. De op- Bij de behandeling van de begrooting richting van Vlaamsche klassen en be- van Buitenlandsche Zaken komt de hr zoldiging van het personeel zouden REY (lib.) eerst aan het woord. Hij vergen ruimere budgetaire mogelijkhe- kan geen vrede nemen met onze buiten- Jen. j landsche en militaire politiek. De h BORGINON (VI. Nat.) zegt M. DELWAIDE (kath.) meent dat dat aüeen sancties doeltreffend zullen onze huidige zelfstandigheidspontiek z-n om de taalwetten te doen eerbie- het doel beoogt dat ons allen bekom- «-Jio-en. mert. Belgie buiten den oorlog te hou-1 den, zoolang ons grondgebied niet ge- j schonden wordt. De militaire politiek ^ordt' moet de weerspiegeling zijn van het, buitenlandsch beleid. Onze verhoudingen met Nederland 1 I moeten concreet zijn, alhoewel een mi-1 verdedigt 2;jn de VMwijten l,ta,r verdrag op d.t oogenbhk noppor- van DSuitschge2indheid waaraan zij tuum is. De werkelijke moeilijkheden i t in de samenwerking met Nederland lig-i S aa gen op economisch gebied zegt spreker. De h. PHILIPPART (kath.) kant De h.HUBIN (soc.) ziet het heil van zich tegen elke vreemde inmenging zoo- het land niet in onze huidige politiek we^ Moscou als uit Rome. maar in een sterke weermacht en een J De h. DEGRELLE die zich getroffen verbond onder de vredelievende lan-gevoelt antwoordt aan vorigen spreker, den. j De h. JANSSEN (lib.) wijst op den De h. ROMSEE (VI. Nat.) treedt achteruitgang van onzen buitenland- het standpunt bij van h. Delwaide en schen handel. Zie hiemeven. Te 7 u. is de vergadering ten einde^ De VI. Nat. leden dienen een motie waarna de vergadering geheven Het Lido der Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 dat reeds fel bezocht wordt door de zwemliefhebbers. Onze photo werd genomen gedurende de Zwen> en Waterpolo-wedstrijden die Zaterdag en Zondag verleden plaat» hadden tusschen de beste Europeesche ploegen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1