Het Warme Weer KRANKZINNIG DIT LIEFDE De sluiting van de Kolenmijnen te Flénu Een Fransch Eskader in de Haven van Antwerpen KolsmiaSa LetarêJ De Vredasactie van den Heiligen Vader Een Bank te Antwerpen staakt haar betalingen 9 juni. H. Pclagie. 'Een jonge christene van Antiochie, die als zoovele martelaren haar leven heeft geofferd voor Jezus-Christus. Dc stand van de werkloosheid tij dens de afgtlcoper. week. De Natio nale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede Tijdens de weck van 29 Mei tot 3 Juni 1939, bedroeg het gemiddeld aan tal per dag gekontroleerde werkloozen 1 77.387 tegen 181.170 voor de vorige week, hetzij een vermindering van 3.333 eenheden of 1.8 t.h. De daggemiddeldep voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 waren onderscheidenlijk 143.248, 104.068 en 156.877. De eerste uitgang van het Spel van Luik in dc Intern. Tentoonstelling van Luik 1939. Het Spel van Luik is oen ontzaglijk schouwspel het is éehe grootsche verwezenlijking die het epos der Woelige Stede uitbeeldt. Het is Zondag 1 1 Juni dat dit spec- takel voor de eerste maal gegeven zal worden. Het Spel van Luik is het werk van James Thirier met medewerking van den dichter Theo Fleischman, den componist Leon Simar en den tooneel- schikker Pierre Truyen. Aan die betoo gingen zullen 1500 figuranten en 500 tooneelkunstenaars deelnemen. De prijslijst de» plaatsen is als volgt vastgesteld ie rang midden 25 fr. Ie r^ng zijde 20 fr., 2e rang 15 fr., 3e rang 10 fr. 4e rang 5 fr. De kaarten zijn verkrijgbaar in de voornaamste reiskantoren, in de ver schillende bureelen der tentoonstelling, in de bureelen van het dagblad La Meuse en in de spoorstatie Guillemins Een smeekschrift aan den Koning De Centrale der Mijnwerkers van de Borinage heeft een smeekschrift gericht tot den Koning, om zijn tusschenkomst te vragen in de zaak van de sluiting der kolenmijnen te Flénu. In dit smeekschrift dat 25.000 hand- teekeningen draagt, wórdt de aandacht van den Koning gevestigd op het ge vaar dat over de Borinage hangt thans is één mijn gesloten, morgen zul len andere volgen. Na te hebben doen uitschijnen dat de vermindering der dagloonen en de •verlenging der arbeidsuren geen verbe tering in den toestand kunnen brengen wijst het smeekschrift er op, dat het werkloos stellen der arbeiders van ko lenmijnen te Flénu jaarlijks 20 millioen aan den Staat zal kosten. Het smeekschrift eindigt met een oproep tot den Koning opdat hij, die zich steeds het lot van de mijnwerkers heeft aangetrokken zou tusschenbeide komen. De tewaterlating van de Baudouin- viile.i, De tewaierlating van de nieu we Kongo-paketboot «Baudouinville zal te Hoboken plaats hebben op 14 Juni, om 1 1 u. 30, en niet op 15 Juni, zooals eerst gemeld werd- De Koning zal aanwezig zijn terwijl prins Boudewijn het peterschap zal waarnemen. De gezondheidstoestand van Prinses Josephine-Charlotte. Prinses Jose phine-Charlotte is de jongste dagen lijdend aan een oorziekte die veel bij kinderen voorkomt. Zooals men weet, kon prinses Jose phine-Charlotte Zondag haar broer niet vergezellen naar Bergen, waar de jaar- lijksche uitgang van den Doudou plaats had. Maandag was het de prinses evenmin onmogelijk aanwezig te zijn bij de in huldiging van het Koningin Astrid Pa viljoen in het Instituut Edith Cavell, te Ukkel. De ziekte vertoont evenwel geen ge vaarlijk karakter. Naar New York. Zijn gisteren per paketboot Normandieuit Havre ver trokken naar New-York, waar zij op 12 Juni zullen aankomen Staatsminister graaf Lippens M. De Vleeschauwer, minister van koloniën, M. Camu, diens kabinetsoverste; M. Jo seph Gevaert, rijkscommissaris bij de Tentoonstelling van New York en onze confrater Fernand Demany. Een Fransche flottilje torpedobooten die verscheidene dagen te Rotterdam vertoefde, en er door de overheid fees- j tfclijk werd ontvangen, zal morgen, Vrijdag, rond 8 of 9 uur 's morgens in de haven van Antwerpen aankomen. De flottielje bestaat uit drie divisies tórpedobooten, de 5e, de 6e en de 11e divisie, aangevoerd door den torpedo- jager «Jaguar», vlaggeschip van schout bij nacht Donval, bevelhebber van het j eskader. Stafoverste van den bevelhebber is fregatkapitein Deprez, vleugeladjudant; scheepsluitenant d'Hennenzel ge zagvoerder van het vlaggeschip, fregat kapitein Adam. De drie divisies tellen ieder drie tor pedobooten, te samen negen oorlogsbo dems, elk onder bevel van een fregatka pitein.. 5e divisie Brestois.kap. Quedec Foudroyant, kap. Fontenne, Boulonnais kap. Champion. 6e divisie Cyclone, kap. Marceau, Sjrocco, kap.Lapeble; Mistral, kap. Fer- rand. 11e divisie Cordelière, kap. de Plas Incomprise, kap. Couge Branebas, kap. Noury. De gansche flottielje telt circa 80 of ficieren en ongeveer 1000 koppen be manning. Ztéhier het programma van het ver blijf in onze haven Vrijdag, officieele bezoeken. Zaterdag, ontvangst en ontbijt- ten stadhuize Maandag, ontbijt op de ambassade te Brussel en feestmaal op het Fransche consulaat alhier. Dinsdag, ontbijt aangeboden door dc Fransche handelskamer van Ant werpen. Woensdag, voorbehouden aan schout bij nacht Donval. Donderdag 15 Juni vertrek. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 96ste Vervolg. Nu kan de moeder van het kind, de EEN WARME ZOMER VERWACHT Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut Betreffende het karakter van den komenden zomer, Juni-Augustus, kan worden medegedeeld, dat de becijfe ringen met een waarschijnlijkheid van 3 op 4 aangeven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neer slag kan geen verwachting worden ge geven. IN HET BUITENLAND Temperatuur Woensdag morgen 8 u. 20 Parijs 22 gr. Londen 19 met lichten mist; Berlijn 23onbewolkt; Antibes 22 Stockholm 29 met krachtige Zuid Wes telijke wind. Nederland, weerverwachting tot Don derdag avond kpejer overdag droog, helder tot half bewolkt, zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. De hooge druk,' die ons geruimen tijd schoon weer bezorgde, is sinds Maan dag van Engeland >naar Hongarie ge trokken, waar Debreezen een hoogste luchtdrukking 779.9 mm. waarnam.Een depressie verplaatste zich in Oostelijke richting naar Noord-Scandinavie en werd vrij diep. Te. Rost en Nordoyven viel 11 en te Vestman or 4 mm. regen. Het woei Woensdag morgen in Scandi navië en Zuid IJsland krachtig tot stormachtig. Een sterke uitbreiding van het maxi mum op den Oceaan had achter deze depressie op de -Britsche eilanden en Noorwegen plaats, waardoor de kans op regen er weer niet grooter op geworden is. Wel zal de ntoordelijke stroom in den wind terugkeeren en dientengevol ge zal het minder warm worden. Deze afkoeling was over het Noorden van de Britsche eilanden reeds waar te nemen, maar over het Ztiiden van de Britsche eilanden en op het vasteland was de temperatuur Wóertsdag morgen nog hooger dan daags te voren. Te Maastricht en Hamburg werd om 8.20 uur reeds een .temperatuur van 24 gr. C. waargenomen. De vlakke lage druk over de Golf van Biscaje is nog iri beteekenis afge nomen en bracht geen regen meer in Frankrijk. De barometer verandert bij ens op den voormiddag weinig. DE HITTE IN ENGELAND Het is Dinsdag de warmste dag ge weest in Engeland sinds vorig jaar Aug. en te Dartmouth is éen temperatuur van 87 graden in de schaduw opgeteekend, dit was de hoogste temperatuur die ooit in de eerste fielft van Juni geregi streerd is. Te Londen was het 82 graden of 6 graden meer dan Maandag. MET HET NIÉUW PLAN VAN DE kunt gij nu ean der vijftig loten winnen van 20.050 frank met vier juiste cijfers en uw kansen bewa're'n voor de 25 loten ven honderd duizend frank 25 loten van vijftig duizend frank 61.200 loten van 100 tot 10.000 frank en het GROOT LOT VAN EEN MILJOEN Waag uw kans bij de 6de Snede 1939 Vatikaanstad, 7 Juni. Op het Vaticaan heeft men uitsteken de inlichtingen ontvangen over den in druk welke de rede van den H. Vader van Vrijdag 1.1. overal heeft gemaakt en over de gevoelens van dankbaarheid welke den Paus toekwamen. Men heeft zich overal afgevraagd relke de nieuwe initiatieven zouden zijn waarvan de H. Vader gewag maak te, toen hij verklaarde dat de weg open bleef voor nieuwe voetstappen. Wij meenen te weten, zegt een Belga bericht, dat zulks eenvoudig beteekent dat Pius XII zal blijven waken op de zaak van den vrede door middel van zijn gewone diplomatie en in de lijn van het eerste pauselijk initiatief, lijn die de Paus zelf nader aangegeven heeft toen hij zegde dat de Kerk zich niet wil inlaten met territoriale aanspraken on der naties en zich daar niet in mengen zal zoo haar daar niet om wordt ver zocht. v r>7' Wat niet beteekenen kon, dat zij te verzaken had aan haar vredeszendirig of, zoo de omstandigheden het vergden haar diensten aan te bieden om een dreigend aanwenden van geweld tegen te gaan. De geruchten over nieuwe bood schappen en het zenden van prelaten, gelast met nieuwe en speciale missies bij de regeeringen, zijn dus ongegrond. Het eenig werkelijke is het voortzet ten van de aangegane bedrijvigheid der pauselijke diplomatie in den zin door Zijne Heiligheid zelf aangegeven. ken soms een schuilplaats twee uren zuidwaarts achter de eilanden de Los Sacrificios. Daar liggen ook de Fransche Mariniers begraven die in 1 862, gedu rende de belegering, aan den Vomito- Negor bezweken. Het was daar, naar er beweerd wordt' dat de vroegere Indianen menschen ten offer brachten aan hun afschuwelijke, afgoden. j Onze jongens werden aan land ge bracht. Welk een vreugde den grond der be-j echtgenoot van zijn vrouw niet meer'i stemming te betreden willekeurig gescheiden worden. Nu kun-: Maar nieuwe slachtoffers werden. r nen die ongelukkigen niet meer alój'door klimaat en landstreek geëischt. De vee worden verkocht. zorgen van zindelijkheid en alles wordt midden in de straten geworpen waar de roofvogels baat eiv buit bij vinden. Den 1 8en 's 'morgéns vertrok de af- deeling naar Camaron per spoortrein. Van daar tot de hoofdstad Mexico waren er nog zeventien dagmarschen te doen. Den eersten dag werden slechts twaalf uren afgelegd met den ijzerenweg, maar te Camaron oefenden zich de Belgen in het neaexslaan van- tenten en eien gereed maken, in open lucht, Een bank die voor korten tijd nog een dividend van 5 t.h. uitkeerde, blijkt haar betalingen te hebben gestaakt. Ter geruststelling van onze lezers- willen we hier aan toevoegen, dat hier door geen slachtoffers worden, gemaakt onder de spaarders, wier penningen in de afgeloopen jaren al zoo dikwijls in het gedrang zijn gekomen. De bank in kwestie handelde voorna melijk met groote graanhandelaars en buiten dezen en 'n aantal andere bank instellingen is niemand bij het geval be trokken. Men kan zich afvrageg, hoe het komt dat een instelling die in staat is een di vidend uit té kleren, gehoopt kan zijn haar betalingen .té staken. Ziehier hoe de vork in den steel zit: Een graanhandelaar, de h. H. heeft zeer aanzienlijke kredieten bij de bank in kwestie en deze kredieten, die al met verschillende millioenen werden verminderd, schijnen slechts voor de helft door waarborgen gedekt te zijn. Het tekort zou millioenen beloopen. De toestand der bank hangt heelemaal af van den graad van solvabiliteit van H. Afgezien van dit feit is de toestand van de instelling niet ongunstig. De por tefeuille b.v. is uit louter Staatsfondsen samengesteld. Deposito's zijn er niét veel en deze zijn ten volle gewaarborgd door solvabele aandeelhouders. Van de zen kant is er dus niets te vreezen. Het zijn dus hoofdzakelijk andere banken, die de verliezers zouden zijn. vallen. Drie uren duurde de strijd. Als de kardoezen opgeschoten wa ren trokken de Franschen zich terug, wijkend voor de overmacht, en ver schansten zich in een huis. De Juaristen staken het in brand en een gedeelte hunner kwam om in de vlammen. Slechts vijf hunner ontkwamen het gevecht. In Camaron maken de Belgen kennis met de eerste Indianen. De mannen Een ervan zou er verscheidene millioe nen bij inschieten, maar voor geen en kele zou het verlies noodlottig kunnen zijn. Nu tracht men tot een' akkoord te komen om de zaak te redden. De beheerders van de bank blijken volgens het gerechtelijk onderzoek, in alles te hebben gehandeld zooals het behoorde. Deskundigen houden zich met het geval bezig en de bankcommissie wijdt de noodige aandacht aan de zaak. ROMAANSCHE BASILIEK ONDER STE GUDULA Bij de werken van de Noord-Zuid verbinding werden opgravingen gedaan onder Sinte Gudulakerk te Brussel, om de stevigheid der grondvesten na te gaan. Daar vond men muren van een kerk uit de XIIIe eeuw. De beste over blijfselen van deze kerk, een toren, een trap, een pijlervoetstuk, werden elk in een steenen kast met dubbele ijzeren deuren gesloten. Aldus zullen ze bewaard blijven,ver stoken van de nieuwsgierigen, voor de geleerden. In de voornaamste kelder gast werdeen marmeren herdenkings plaat aangebracht. Deze werd Dinsdag namiddag onthuld. De Hertog d'Ursel Marinis, deken van Brussel, en bouw kundige Brigode voerden er het woord. DE SNELTREIN BAZEL-OOSTENDE AAN EEN ONGELUK ONTSNAPT •Woensdagnamiddag is de sneltrein Bazel-Oostende aan een ongeluk ont snapt. dat vreeselijke gevolgen had hunnen hebben. Gewoonlijk vliegt deze trein aan meer dan 100 km. per uur door het station van Lonzee. Sedert enkele da gen evenwel wegens werken aan een brug is de snelheid verminderd. Dit evenwel belette niet dat de trein Woensdagnamiddag begon te slinge ren toen hij voorbij het seinhuisje reed. De seinwachter bemerkte dit en ver wittigde het personeel van het station. Alsdan werd vastgesteld dat twee riggels ten gevolge van de hitte, zich uit gezet hadden en gansch gebogen lagen. Men is de meening toegedaan dat verscheidene wielen gedurende een korte stonde de lijnen verlaten hebben maar gelukkig weer in normale positie kwamen. WERKGNGELUK TE ANDERLECHT De 62 jarige Werkman Gustaaf Im- rrierechts, wonende Ghéudestraat te Kuregem-Anderlecht ,is in de kerk aan de Dokter-De Meersmanstraat van een hooge ladder gevallen, terwijl hij de muren én de gewelven aan het bekal- ken was. De man - kwam op den steenen vloer terecht en liep verwondingen op over het .lichaam. Tevens had hij de lede maten gebroken. De ongelukkige werd ter ziekenwagen naar het gemeentelijk hospitaal over gebracht, waar hij korten tijd na de aankomst is bezweken. ARBEIDER DOODGEPLETTERD TE WARN Am- De 57 jarige stationsarbeider Leon Hermans, wonende te Bree, moest in den voormiddag, in het station te War- nant, een spoorwagen komen herstellen. De arbeider vond er echter den dood in omstandigheden welke nog niet klaar en duidelijk zijn toegelicht. De man werd namelijk doodgeplet- terd tusschen de buffers van twee spoor wagens. Werkgezellen namen het ver minkte lijk op. den borst, komen ze aan den voet van den berg Chiquihuité waar de tweede Fransche post is opgericht. Daar ligt de pueblo of het dorp Pas- so-de"i Macho en de troepen blijven er vernachten. In den nacht weerklinken er van tijd tot tijd geweerschoten het zijn de cchildwachten die de roovers van het kamp verjagen maar dit geknal verwekt wel eenigszins alarm tusschen jongens clie nog niet gewoon zijn aan het voeren van oorlog. Het land waar zij doortrokken ligtf staan meestal onbeweeglijk voor hunne Maar bij de eerste morgenklaarte ol moerassen, vepnen en poelen, cntent, het gelaat bedolven onder de lan-doen de officieren een andere ónaange- m n<«>iAwU-xM/van/in nv,,ifo,, «aTYiA ATii'/IplfIfeen dpT arrieros of „F Oök in Congo worden de slavenhan delaars tot in hun verste strooptochten achtervolgd door onze Belgische sol daten, dank aan wijlen onzen groot moedigen vorst Leopold II. Den 1 5n December 's morgens,wierp de Florida haar anker voor het fort San Juan d'Ulloa, op een afstand van ongeveer vijf honderd meter der haven van Vera-Cruz. Dit fort heeft millioenen aan Spanje gekost, maar heeft nooit kunnen belet ten aan een vloot de stad te beschieten Het was gedurende een dier bombar deeringen, bevolen door den prins de Joinville, dat de gewezen voorzitter van Mexico, Santé Anna door een biskaaier werd getroffen die hem het been ver brijzelde. Develdheer. zegt men, zette zijn eigen been af bij middel van een mes. De reede van Vera-Cruz wordt vree- sclijk geteisterd door de Norte. Dit ge beurt ongeveer alle veertien dagen. Dan vluchten de schepen naar de hoo ge zee om tegen de kusten niet verbrij zeld te worden. De oorlogsschepen zoe- Vomito negro of gele koorts woedde vreeselijker dan ooit. Er ligt eenige gelijkenis tusschen den: typhus en de vomito. Deze begint door' een neerslachtigheid en een soezerig heid waarin de ziekte tien of veertien dagen gedompeld blijft. Dan barst de eigenlijke gele koorts uit en kenmerkt zich door felle brakingen. Die phasis duurt gewoonlijk zes uren of minder en de lijder sterft zon der veel smart. Zelden laat de vomito zijn prooi ontsnappen. Twaalf Belgische soldaten, waartus- schen de muziekmeester Allard, wer den door de gele koorts aangetast en bezweken te Vera-Cruz. Onze vrienden Jan van 't Schelleke, Rooie Kobe en Rubens bleven ongehin derd en de laatste bleef zijn opgeruimd heid behouden. Over Vera-Cruz deed Rubens maar eene opmerking, die zeer gegrond was, namelijk dat de zwarte gieren er onze vuilniskarren vervangen. Inderdaad, de bewoners dier tropi sche stad nemen niet de minste voor- vennen - w B. v men ademt er de dood in langs de Ion-ge nederhahgende haarvlechten, gen. De dikke.,, slingerplanten verstrek- Hun gezang, zegt Loiseau, is droevig; ken tot schuilplaatsen aan slangen en en ééntonig. De woorden bezingen lang ndcre giftige dierëriè j vervlogen tijden van grootheid en vrij*" Van tijd tot tijd ontmoetten de Bel-j beid. gen posten van Egyptiaansche soldaten. Om 9 uur waren allen onder hunne met glimlachend gelaat, vol moed,wils- j tenten ingeslapen en om 4 uur 's mor- kracht en onbezorgdheid, die er door 'gens bliezen de trompetten de ontwa- Napoleon III waren heengestuurd. jking. De Juaristen hadden van hen meer Eerst om half zeven was de tros van schrik dan van de Turkos cn de zoua-het leger klaar en kon men verder rei- ven. Zij zijn vlug en wild cn vechten'zen. De bagage was op drie én tachtig slechts met het punt hunner bajonet. muilezels geladen. Hun officieren hebben de grootste De lange zeereis had natuurlijk de moeite van de wereld om hen tc belet-troepen afgemat en ze onbekwaam ge len de hoofden hunner gevangenen afmaakt tot groote dagreizen, ie houwen. Langs een anderne kant zijnHet was dus niet te verwonderen dat ze eerlijk en laten zich gemakkelijk lei-onze jongens veel leden onder dien c!en. j blakenden hemel, langs zandige en Rond één uür 's middags kwamen rotsige wegen, dc Belgen te Carmaron aan. Als zij uitrusten moesten de officie- Aan dien naam was reeds een treuri- ren altijd goed aanbevelen van de ge gebeurtenis verbonden. Een tumulus plaats te onderzoeken of er geen slan- ef grafterp duidt de plaats aan waar een gen of schorpioenen zaten, compagnie Fransche soldaten eenigen j Het oog waart alleen over een ver- tijd te voren bezweek. schroeide naakte streek waar slechts Die moedige jengens begeleidden een weinig gras groeit en mesquites een een konvooi van mondbehoeften, toen soort van Mexicaansche doornstruik, zij door 1500 guerilleros werden over-J Na vijf uren marsch, stikkend van name ontdekking Ynuilezel'cf rij vers hééft in 3e n nacht met vijftien beladen muilezels de plaat ge poetst. Dit veroorzaakt eene groote verwar ring, een hoop klachten en verwenschin- gen maar er valt niet aan te denken den schurk na te zetten die met zijn buit in het gebergte is kunnen vluchten. Maar hier kon het met recht gezegd worden: a la guerre comme a la guerre. Ze trokken verder en als ze den vol genden nacht te Potrero legerden wer den er meer schildwachten uitgezet om op de lastdieren te waken. Een der Belgische soldaten die on danks het streng verbod, zijn hoed in vollen middag afgenomen had, bezweek aan een zonneslag. Het lijk werd door de troepen ten toon gesteld opdat het tot les zou die nen aan de anderen. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, t j. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2