Kredietbank KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE De wetgeving inzake de ouder' domspensioenen 10 Fransche oorlogsbo dems le Antwerpen N. M. van Belgische Spoorwegen Kleine brand veroor zaakt de dood van acht personen Tegen buitenland sche propaganda Tragisch avontuur van 4 Australiërs KERKELIJK NIEUWS Priesterlijke hensesMgsn t 'js^rs^SbusssaecmmKtxm 11 Juni. H. Barnabas. Hij be koorde tot de twaalf door Jezus uitver koren om het Godsrijk op aarde te vestigen. Na tal van Evangelisatietoch- Icn keerde hij naar het eiland Chyprus, zijn geboorteland terug, waar hij op ;anstoken der Joden gestcenigd werd. Een nieuwe Kongoboot. Woens dag, 14 Juni, om 11 u.30 zal de Koning vergezeld van Prinses Josephine Char lotte en Prins Boudewijn.op de scheeps werf te Hoboken, de doogplechtigheid bijwonen van de nieuwe paketboot «Baudouinville» gebouwd voor de Kon- golijn. Prinses Josephine-Charlotte zal het schip doopen, dat op den stroom ligt. Omstreeks 1 2 uur, na een "korte ont vangst in de bureelen van de werf, zal de koninklijke familie en een zeer be perkt aantal genoodigden zich insche pen op de 'Baudouinville» om naar Antwerpen te varen, tot afdak 22; aan boord zal een ontbijt plaats hebben. Na het vertrek van den Koning om streeks 16 uur, zal aan boord nog een ontvangst plaats hebben. Geedkoope woningen. Uit een ministerieel antwoord op eene gestelde vraag blijkt 1De premien, wegens het bouwen van goedkoope woningen, worden nog sieeds toegekend. 2. De uitkeering van het bedrag der rijkspremien geschiedt slechts in zoo verre het zeer beperkt personeel van den bevoegden dienst in staat is den noodzakelijken arbeid te dien einde te verzekeren. 10.126 premien werden sedert 1935 uitgekeerd. Ongeveer 12.000 aanvra gen blijven aan onderzoekingen onder worpen. De benaming Belga». Op een parlementaire vraag of eindelijk het oogenblik niet is gekomen om af te zien van de benaming «belga» die reeds in het verleden tot talrijke missingen aan leiding heeft gegeven en waarvan de af schaffing reeds herhaaldelijk werd ge vraagd heeft de minister van Financien geantwoord. Zoo de invoering van den «belga» aanleiding gegeven heeft tot misreke ningen zou de afschaffing ervan insge lijks tijdelijke moeilijkheden en verwar ringen op de buitenlandsche wissel markt kunnen teweegbrengen. De modaliteiten om die moeilijkhe den te keer te gaan liggen ter studie.» Waarom vrouwelijke bedienden Senator Godding stelde de vraag waar om het vast wervingssecretariaat twee vrouwelijke stenotypisten had gevraagd en waarom geen mannelijke Er zijn thans talrijke werklooze be dienden die vaak gezinslasten hebben, e.i die zich zouden gelukkig achten in dien zij tot deze betrekkingen werden toegelaten. Ziehier het alles behalve doorslaand antwoord De verschillende departementen die nen zelf te oordeelen over de gepast heid de betrekkingen van Stenotypiste ten bate van mannelijke of vrouwelijke candidaten voor te behouden. Het meerendeel der ministeries wer ven nochtans voor die betrekkingen uitsluitend vrouwelijk personeel aan, wijl het doorgaans meer aanleg voor die functies vertoont. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 98ste Vervolg. Het was te Orizaba dat onze jongens het feest van Kerstmis vierden, dat meer dan een ander feest, dunkt mij, terug aan huis doet denken. Het komt misschien hier uit voort 'dat Kerstmis in het hartje van den win ter valt, en dat het daarom in familie rond den haard, wordt gevierd. Te Orizaba kreeg de kommandant Loiseau bericht dat hij op zijne hoede moest zijn want dat een deel der gue- ïilleros, die door de Franschen uit Oaja- ca verjaagd kwamen te worden, op weg waren in zijne richting. Den 26en werd de tocht hernomen. De dagreis beloofde belangrijk te zijn. De troepen gingen de oostelijke glooiing beklimmen dier beroemde Cor- dilleros, dier reusachtige bergen waar van de verbeelding droomt. Ge vertrekt voor dag en dauw om de ■warmte der mediodia te voorkomen. Las Cumbres of de bergtoppen, gelijk daar de bergketen der Cordilleros wordt geheeten, zijn verdeeld in kleine en groote cumbres. De weg kronkelt In den loop van de maand April heeft het ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg 88 klachten aan de par ketten overgemaakt ten laste van werk gevers, die de verplichtingen welke hun worden opgelegd door de wetge ving inzake ouderdomspensioenen, niet hebben vervuld. De schuldig bevonden werkgevers werden niet alleen met een boete gestraft, maar werden ook ver oordeeld tot het storten zoowel van de achterstallige persoonlijke bijdrage als van de werkgeversbijdrage. Er wordt aan herinnerd dat de kaar ten van de loontrekkende handarbeiders alsook deze van de vrijwillige verzeker den, voor den 2den der maand, vol gend op die in den loop waarvan de verzekerden verjaren, aan de lijfrentkas chenen overgemaakt. De kaarten van de personen in Mei geboren, dienen dus uiterlijk op 2 Juni a.s. aan het loket van een postkantoor afgegeven. Wat de bedienden betreft, is de Wekgever- er toe gehouden de stortin gen binnen de acht eerste dagen van de maand, volgend op die in den loop waarvan de afhouding van de persoon lijke belasting is geschied, aan het door den verzekerde gekozen organisme te laten geworden. GEMEERD IN HET WILLEMDOK De Fransche oorlogsflotielje die op het oogenblik een rondreis maakt in Engeland, Nederland en Belgie is Vrij dag aangekomen. Zij bestaat uit niet minder dan tien eenheden geleid door den torpedobootjager Jaguar« Een groote menigte belangstellenden woonde aan het Willemdok het binnen- lcopen der grijze oorlogsbodems bij. Eerst kwam de «Jaguar» het dok binnengeloopen en zoodra het schip ge meerd lag, begaven zich generaal-ma- joor Vanderhofstadt en luitenant Laets die het Belgisch leger vertegenwoordig den en de heeren Coopman, eerstaan wezend havenkapitein en Audenaerde havenkapitein en Parfondry, vice-con sul van Frankrijk, aan boord. Een eere- afdeeling marine-fusilliers presenteerden dc wapens en schout-bij-nacht Donval omringd door zijn staf, ontving de be zoekers, die hem officieel namens het leger en de Antwerpsche havenoverheid kwamen verwelkomen. Van deze Fransche flotielje maken deel uit, de «Jaguar» een torpedoboot jager van 126 m. lengte de «Boulo- nais de «Foudroyant en de Bies- tois torpedojagers van 108 m. leng te de «Siroco de «Mistral» en de Cyclone», torpedojagers van 107 m. lengte de «L'Incomprise», de Le Braniebas» en de La Cordelierre», torpedojagers van 81 m. lengte. In den namiddag bracht de Fransche bevelhebber de protocolaire bezoeken aan de militaire en burgerlijke overhe den te Antwerpen. Drie Fransche oorlogsschepen te Oostende Vrijdag namiddag kwamen de Fran sche oorlogsschepen Fouquaux, Adroit en Frondeur de haven van Oostende binnengevaren. Er bevinden zich 1240 man aan boord onder bevel van com mandanten Maillaux en Dupin de St Cyr. De gebruikelijke beleefdheidsbezoe ken zullen heden plaats hebben. De schepen zullen tot Donderdag te Oostende vertoeven. naar omhoog op de rotsige helling en gelijkt aan een monsterachtige slang die zestien overgroote bochten zou heb- ken" De vier eerste bochten zijn de lang ste en komen uit op de groote Cumbres. Meer dan eene uur is er noodig om het toppunt der groote Cumbres te be reiken. Maar van daar is de aanblik al lerheerlijkst. De morgennevels strekken een vlottend waas uit over de vallei van Orizaba. Wat verder liggen de kleine Cumbres Den 30n kwamen de Belgen te Ama- zoc, een stadje van ongeveer 3000 in woners. Daar waren zij getuigen van een lijkplechtigheid die een diepen in druk op hen maakte. Al de priesters der stad waren te genwoordig. Zij gingen rond eene opene kist waarin een meisje lag van vijftien of zestien jaar dat men nog levend zou ge waand hebben. Al de vriendinnen der overledene volgden in blank gewaad terwijl het rinkelen van bellen, door knapen ge dragen, zich mengde bij het ernstig ge zang der priesters. De jongelingen staken vuurpijlen af hetgene 't verwonderlijkste voorkwam aan de Belgen die vuurwerk altijd als een feestelijkheid aanzagen. Al de klokken der stad bengelden en zoo ging de stoet ter kerke. Van droefheid geen spoor. Bij de Indianen wordt het afsterven van een knaap of van een meisje eerder KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKE PLAATS. -1 4 ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN De Raad van Beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen, heeft op 9 dezer: vergaderd onder het voorzitterschap van den heer Parein eerste ondervoorzitter, in afwezigheid van den heer minister van-Verkeerswe zen. Hij heeft kennis genomen van den omvang van het verkeer dat; voor de goederen, gedurende de maand Mei, op een verbetering wijst. Aan de gedragslijn welke dient te worden gevolgd om den financieelen toestand van de maatschappij te sanee- ren werd een eerste onderzoek gewijd. De raad heeft den stand van uitvoe ring van de werken der Noord-Zuidver binding en van den aanbouw van rol lend materieel, onderzocht. Verschillende tarief- en bestuursmaat regelen werden goedgekeurd. Parijs, 9 Juni. In een drujekerij van een Parijsch weekblad te Chatelaudren heeft zich een ontzettend ongeluk voor gedaan. Omstreeks 20 uur 's avonds stelde men een begin van brand Vast in een veranda, waar in den namiddag fles- schen bijtende zuren waren onderge bracht, bestemd voor de fotogravure. Het is waarschijnlijk de groote warmte die het vuur had veroorzaakt. Gasdam- pen stegen uit de flesschen op. Om de groote schade van het water aan de pa- piervoorraden te vermijden, bluschte het bestuur het begin vy»n brand .met de brandbluschapparaten van de instelling zelf. Maar de gasdampen van de fles schen vermengden zich met de dampen van de brandbluschapparaten en vorm den zoo een soort gele wolken waar door de blusschers ongesteld geraakten. Later in den avond scheen de toe stand van de door het gas aangegrepen personen eenigszins verbeterd*, maar in •het begin van den nacht verslechtte hij weer. Hulp werd nu gevraagd bij de brandweer, die met bijzondere ademha lingstoestellen ter plaatse kwam. Om twee uur waren reeds twee per sonen gestorven. Om vijf uur stierven er nog drie. Later in den morgen vernam men, dat het aantal slachtoffers reeds tot acht was gestegen, terwijl er zich nog andere personen in stervensgevaar bevinden en nog slechts met zuurstof apparaten in leven worden gehouden. Onder de dooden bevinden zich de 70 jarige bestuurder van de drukkerij, de h. Brossard, en d,e jonge luitenant van de brandweer van St Brieul. Een dochter en een zoon van dén h. Bros sard zijn zeer ernstig aangetast. als een groot geluk aanschouwd. De ouders zeggen dat God in zijne groote goedheid den engel dien zij op aarde hadden in den hemel verplaatste en zij zijn er vreugdig om. De bloedverwanten, de vrienden en de geburen wenschen de "moeder geluk en na den lijkdienst heeft er een groot feest plaats. 31 n December De Belgen trekken Puebla binnen. Van verre heeft de stad een verruk kend uitzicht. De koepels, met gleiswerk bedekt, schitteren in het zonnelicht. Achter de stad verheffen zich de twee vulkanen dc Popocatepelt en de Witte Vrouw met eeuwige sneeuw bedekt. Het was te Puebla dat onze jongens den 1 en Januari 1865 vierden. Puebla of de stad der Engelen had veel geleden door den oorlog en de stad is met puinen bedekt. Daar treft men de Silos aan of de onderaardsche gevangenissen. De silo is een put van 5 meter diep. Hij wordt met doornen bedekt en de ongelukkige die er in wordt gelaten kan aan geen ontsnappen denken. Den 4en waren de Belgen te Puente, waar maarschalk Bazaine hen kwam groeten. De Fransche veldheer begaf zich naar het beleg der stad Oajaca. Den 6n trekt de afdeeling de Sierra Nevada over die haar nog van de vallei van Mexico scheidt. Daar doet zich een wonderbare lucht spiegeling voor de twee besneeuwde EEN WETSONTWERP DOOR MINISTER JANSON TER TAFEL GELEGD De heer Paul-Emile Janson, minister van Rechtswezen, heeft een wetsont werp ter tafel gelegd, ter beteugeling van buitenlandsche propaganda in ons land. Dit ontwerp voorziet de toevoeging van een artikel 13 7 aan het eerste hoofdstuk van het elfde kapitel van het elfde boek van het wetboek van Straf recht. Volgens dit artikel wordt met gevange nisstraf van zes maanden tot vijf jaar en met een boete van 1000 tot 20.000 fr. diegenen gestraft, die in Belgie of in het buitenland om geheel of gedeeltelijk te worden aangewend voor politieke be drijvigheid of propaganda in Belgie of voor dergelijke propaganda of bedrij vigheid te vergoeden, giften, geschen ken, leeningen of andere voordeelen ontvangen, welke den vorm daarvan ook zij, van een vreemd persoon of een vreemde organisatie, hetzij recht streeks hetzij door tusschenpersonen. In alle gevallen van inbreuk zullen de ontvangen zaken worden in beslag genomen artikel 9 van de wet van 3 1 Mei 1888 is op deze inbeslagneming niet toepasselijk. Op een klip in de buurt van Darwin in Australië is een roeiboot met vier mannen aangespoeld, die vnjwel uitge put waren van honger, dorst en ellende. Zij hadden de bemanning uitgemaakt van een logger, die op een rif, 65 km. vandaar was vergaan. Zij konden voor hun redding slechts beschikken over een roeiboot, welke nauwelijks ruim genoeg was voor hun vieren. Toen zij land bereikten, meenden zij op het vas te land te staan. Na hun provisie opge maakt te hebben gingen zij onderweg in de meening, dat zij te Darwin zou den aankomen. Groot was hun ontgoo cheling toen zij zich op een eiland ble ken te bevinden. Er zat niets anders op dan de roei boot weer op te zoeken. De vier man nen waren echter zoo zwak, dat zij niet tegen het getij op konden roeien. Te vergeefs trachtten zij op den derden dag de aandacht te trekken van een inbooriingenvaartuig. Ook een vliegtuig- ging over hen voorbij, zonder hen op te merken. Eindelijk liet het getij hen aanspoelen in een moeras, waar zij half krankzin nig werden van de steken van de zandvliegen en muskieten. Een van de mannen werd blind. Een ander liep met afschuwelijk gezwollen voeten. Des ondanks roeiden zij overdag met hun boot verder de kust langs, 's Nachts verbleven zij in de kreken, waar de kro kodillen hen bedreigden. Meestal moesten zij zich met schaaldieren voe den. Eens vingen eenige inboorlingen wat visch voor hen. Op den twaalfden dag werden zij met hun roeiboot op een klip geworpen, vanwaar zij het licht van Charles Point konden zien. Het licht was echter onbewaakt. Reeds hadden de schikbreukelingen alle hoop opgege ven toen zij den volgenden morgen een boerderijtje zagen, waar zij een uur la ter voedsel en verzorging vonden en een terugkeer naar de bewoonde wereld mochten verhopen. kruinen van den Popocatepelt en der Witte Vrouw, die nochtans zes uren van elkander zijn verwijderd, neigen naar een als gingen zij ineen smelten. Het is een bedrog der oogen dat niet uitgelegd wordt. Den 7en zagen zij de meren Calcho en Texcoco als twee reusachtige spie gels voor zich liggen. Tusschen die twee meren leidt de weg naar de hoofdstad, naar Mexico Denzelfden avond zouden zij er hun intrede doen. De keizer en de keizerin wachtten hen af. HOOFDSTUK III PEDRO VENTURA Die schoone streek welke de Belgen waren doorgetrokken zou een heerlijk kader moeten zijn voor zachte en ver hevene gemoedsaandoeningen liefde en goedheid zouden er alleen mogen tronen. Het zijn integendeel de mildste zeden die er heerschen, zooals in geen land ter wereld. Het is hier de plaats om in het voorbijgaan de geschiedenis te vertellen van Pedro Ventura ge schiedenis die plaats greep juist op het oogenblik dat de Belgen de streek doortrokken en die een zonderling maar trouw licht werpt op het land van Mexico waar Maximiliaan thans keizer was en waar onze landgenooten hun bloed gingen vergieten. Het was op een Zondagmorgen der maand December 1864 dat twee Mexi- caansche ruiters van Co_rdova naar Vë- SOLDAAT AANGEREDEN TE ZELZATE Omstreeks halfnegen 's avonds reed de auto van den Nederlander Brugge- man, uit Sas-van-Gent, over de de brug te Zelzate. Op den rechteroever, bij het voorbij steken van een anderen auto, kwam hij in botsing met den fietsenden soldaat Ducarmaon, uit Zelzate. Deze werd door het spatbord opgevangen en kwam enkele meters verder tegen de straat- steenen terecht, juist wanneer een zware vrachtauto kwam aangereden. De be stuurder, zekere Fieters, kon nog tijdig stoppen, waardoor erger voor Ducar maon vermeden werd. Ducarmaon werd in een nabije wo ning binnengedragen en de legerdokter Van Overbeke bijgeroepen. Soldaat Ducarmaon kloeg over in wendige pijnen. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK IN EEN FABRIEK TE OUGREE Vrijdagmorgen heeft zich een ver schrikkelijk ongeluk voorgedaan in de afdeeling hoogovens van het departe ment transport der fabrieken Oügrée- Marihaye, te Ougrée. Een locomotief, gevoerd door Joseph Loizy, uit Luik, moest een wagen door de fabriek voeren. De voerder was ver gezeld van den 32-jarigen Céiic, wonen de te Seraing-sur-Meuse. Het konvooi moest onder een tunnel van 20 meter lengte doorhollen. De begeleider moest zich neerzetten op den zetel van den wagen omdat er slechts een ruimte van 18 cm. vrij was tusschen het gewelf van den tunnel en het dak van den wagen. Om een onbekende reden richtte de begeleider zich echter plots op en werd op verschrikkelijke wijze verpletterd. Toen men ter hulp snelde was de ar me man reeds bezweken. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Onderpastoor te Herder- sem E. H. D. Beeckman, candidaat in de Wijsbegeerte en Letteren, onderpas toor te Zeevergem. Z. H. Exc. Mgr de Bisschop zal het H. Vormsel toedienen, Dond. 15 Juni. Te Aalst, te 9.45 u. in het St Jozefs college der EE. PP. Jezuieten te 1 1 u. in het Sint Martensinstituut te 3 ure in het Onderwijsgesticht der Zusters Fran ciscanessen (St Jozefsparochif.) BISDOM GENT GROOTE VAKANTIEBEDEVAART NAAR LOURDE3 van 2 en 3 tot 11 en 12 Oogst Vijf speciale treinen Drie ver schillende reiswegen. 1 Twee treinen rechtstreeks Lourdes en terug. 2) Een trein langs Lisieux (nachtver blijf), Mont-St-Michel, Bordeaux, Lourdes. Terugreis langs Rocamadour en Nevers. 3) Twee treinen langs Lisieux, St Laurent-s/Sèvre, Parijs. Vertrek uit Aalst 385 fr. Voor inlichtingen wende men zich tot: Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, 15, Burgemeestersplein, Aalst Eerw. Heer Impens, Onderpastoor St Marterrs- plaats Mevr. Van Vooren, 1 1 We'ile- kensstraat Mr J. Van Nuffel, Kerkstr. 21. ra-Cruz reden, langs den weg welken de Spanjaards door de Cordilleras ge trokken hebben, een reuzenarbeid die door de achteloosheid der Mexicanen in verval geraakte. Ik zeg twee Mexicaansche ruiters, als dusdanig waren zij weliswaar gekleed maar de eene was een Fransche genees heer, met name Biart, en de andere zijn knecht,. Late#., wij den geneesheer zijn wedervaren zelf vertellen omdat hij ooggetuige wèis. Het was twaalf uur 's middags. Ik was den Chiquihurte overgetrok ken en beklom met veel moeite de hel ling van den berg. De hitte was zoo hevig en de ver moeienis onzer paarden zoo groot dat ik, tegen mijn gewoonte, verplicht was het met de sporen aan te prikkelen. Men moet onder die tropische zon en op die stoffige wegen geloopen hebben om zich een denkbeeld te kunnen vor men van de smarten waaraan men zich blootstelt als men de nieuwe wereld be zoekt. Onze oogen waren rood, de lippen door de droogte opengebarsten, de keel in vuur en ons voorhoofd bezweet. 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.). Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2