Alle twee gelijk De Nationale Paarden» wedstrijden te Brussel XVIUe .Landdag van den Vfaamschen Toeris tenbond te leper De sluiting van de kolenmijnen (e FIénu De eiscken van het personeel in het Tech nisch Onderwijs De actieve en passieve luchtverded ging Qo intsmatioRale TenteonsteSlïng van Luik 8939 XXXXVIe JAARGANG NUMMER 134 Drukfcer-Uitgevef J. Van Nuffel-De Cendt, Kerkstraat, 9. ea 21, AALST'. DAGBLAD 25! CENT1EMF.N. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z, Twee Antwerpenaren zijn aan 't re detwisten over kapitaal. 't Kapitaal zegt de eerste is de schuld van al onze ongelukken Waar zoudt ge zitten zonder het kapitaal antwoordt de tweede. 't Is gelijk» gaat de eerste voort, (i't ware beter anders.» En ze redetwisten misschien nog. Onze twee kameraden hadden alle twee gelijk en ook ongelijk, en dat komt omdat ze zich niet hadden ver staan over hetgeen ze bespraken. Want er is kapitalisme (in den slech ten zin) en ook kapitaal. Die twee ver schillen als snijden en mes. De eerste bedoelde kapitalisme, vrucht van 't Engelsch protestantisme en van Engeland overgewaaid naar an dere landen. Het is 't goed gekend mis bruik van kapitaal, en dus had de eerste grootendeels gelijk. De tweede had ook gelijk, want hij bedoelde het kapitaal zelf. Het kapitaal is een gevolg van sparen en organisatie en zou dus ook gebruikt worden, en! werd gebruikt in eene betere maat schappelijke organisatie dan de huidi ge. Dit ware dus goed kapitalisme. 't Is nu ook klaar dat ze alle twee ongelijk hadden. De eerste met het ka pitaal aan te klagen de tweede met, ten overstaan van 't gedacht van zijn kameraad, het kapitalisme te willen verdedigen, 't Gebeurt nog dat personen in schijn bare oneenigheid zijn, over eene kwes tie, omdat ze, alhoewel verstandig,door gebrek aan hoogere geleerdheid, hun onderwerp niet bepalen. 't Loopt altijd over eene zaak waarin iets ongeregeld is (hier kapitalisme), 't Is tegen het ongeregelde dat de Gods dienst zich ook altijd verzet. Vandaar de botsing tusschen den godsdienst en het liberalisme, om wille der ongeregel de vrijheid van het liberalisme; tusschen Godsdienst en socialisme om reden der ongeregelde strekking van 't socialisme in zake privaat eigendom. (Dit in prin ciep. Het komt er dus op aan onder de jeugd vooral juiste begrippen te ver spreiden. Niet alleen is daar tijd en ar beid mee te winnen, maar dat bevor dert verwezenlijkingen. Er wordt veel geschreven en gewre ven over kwesties van sociologie; doch buiten den katechismus, heeft de katho lieke jeugd wel de noodige KERN ACHTIGE documentatie, die haar een BEGINPUNT geeft om verdere ontwik keling te volgen. Hier is wellicht iets van groot belang te doen., X. In verband met de nationale wed strijden voor Belgische fokpaarden, in gericht op den Heizei, te Brussel, had Zondag de prijsuitreiking aan de lau reaten plaats. De Koning had er aan gehouden de plechtigheid bij te wonen. Bij zijn aan komst op den Heizei werd de Vorst,die vergezeld was van den prins van Luik verwelkomd door den h. d'Aspremont Lynden, minister van landbouw. Talrijke personaliteiten waren even eens reeds aanwezig, waaronder de hh. Houtart, gouverneur van de provincie Brabant Max, burgemeester van de stad Brussel, baron E. de Kerchove: d'Exaerde, voorzitter, e.a. Onmiddellijk nadat de Koning en het' Prinsje hadden plaats genomen in de Koninklijke loge, in de groote hall van de Eeuwfeestpaleizen, begon het defilee in draf, van de bekroonde paarden. Talrijke laureaten werden aan den Vorst voorgesteld, die hun de gewon nen kunstvoorwerpen en eeremetalen uitreikte. i Tijdens het defilee werden de Fran- sche, Luxemburgsche, Duitsche,Zweed- sche, Italiaansche en Roemeensche af- vaardigingen aan den Koning voorge steld. In de loge voorbehouden aan het di plomatiek korps, bevonden zich talrijke buitenlandsche ambassadeurs en gezan ten. Het Kampioenschap der merries van Belgisch trekras werd toegekend aan Gipsy de Velm van H. Peter Cle mens te Velm (Limburg). Zij is een afstammeling van «Cocktail de Velm i en Andalouse de Velm Tot kampioen der hengsten van het- Belgisch ras werd «Vengeur de Vrai-j mont uitgeroepen, toebehoorende aan H. Snyers Karei van Gooik (Limburg). De kampioen is een afstammeling van «Benjamin de Rognon en van «Mar quise du Try.» De groote Prijs der Maatschappij. Hengsten die de beste paarden voort brachten (de hengst moet met 5 pro ducten minstens voorkomen) 1Es- poir de Quaregnon» aan h. du Rot-Ha- zard, René te Leers-et-Fosteau (Hene gouwen) en H. Reintjens Alb. te Sint Pieters Leeuw (Brabant). 2. «Sondard de la Loge» aan hh. Se- mal Marcel, te Ragnies en Roberti Er- nest, te Fontaine-Valmont (Heneg.); twee 3e prijzen «Avenir d'Hodou- mont aan Mevr. Wwe Simoens Ka- miel en Kinderen, te Stalhille (West Vlaanderen) en «Monarque du Ma rais aan h. Holvoet Gaston, te Blan- dain (Heneg.); twee 4e prijzen «Ave nir de Promelles» aan hh. Delchevalerie Hubert, te Corsal Saint Géry (Brabant) en Paquet Jean, te Grand Manil (Na men) en «Crésus de Machelan aan Mevr. Wwe Simoens en kinderen. Het Kampioenschap der Ardeensche hengsten, die een eersten prijs haalden op vroegere wedstrijden of op den hui dige in de categorie 4 jaar en meer voor paarden van het Ardeensche ras, viel te beurt aan «Nervin de Septannes» afstammeling van «Bile II d'Ecau» en «Elegante de Septannes De hh. Ma- thieu, Geb. en Zusters van Bastenaken, de gelukkige bezitters van den nieuwen kampioen werden gelukgewensch. Voor zijn vertrek drukte de Koning zijn tevredenheid uit over de behaalde uitslagen en wenschte de inrichters van den wedstrijd geluk. De helft van de arbeiders der geslo ten kolenmijn te Flénu hebben Zater dag hun laatste veertiendaagsch loon ontvangen. De andere helft zal Dins dag betaald worden. Een zekere ontmoediging schijnt zich van de arbeidersbevolking meester te maken, zonder dat hierdoor echter een opgewonden toestand is ontstaan. Het slechtst zijn er de mijnwerkers van vreemde nationaliteit aan toe, wien geen werkloozensteun uitbetaald wordt. Deze arbeiders die in de mijnen van de Borinage 70 tot 80 fr. per dag ver dienden, zijn thans voor het grootste gedeelte naar de Luiksche en Umburg- sche mijnen getrokken, waar zij een ge middeld dagloon van ongeveer 50 fr. zullen ontvangen. Enkele Belgische gespecialiseerde ar beiders kregen interessante voorstellen vanwege Limburgsche kolenmijnen,die hun van 80 tot 90 fr. per dag aanbieden met kosteloos vervoer van hun meube len en vrije woning. Kolenmijnen uit Bray en Bois du Luc zoeken eveneens goede arbeiders aan te werven. MOTIE'S Door de provinciale afdeeling Oost- Vlaanderen van de Kristelijke Federa tie van het personeel bij het Technisch onderwijs, werden aan den Heer minis ter van Economische Zaken, aan het Bestuur van het Algemeen Christen Werkersverbond en aan de leden der meerderheidsgroepen van den Provin cialen Raad vay- Oost Vlaanderen, mo ties overgemaakt, vragende erkenning van het personeel, als eerste faktor van den bloei van het Technisch Onderwijs met als conclusie den eisch van recht- streeksche en integrale uitbetaling der baremawedden door den Staat. Hoogerstaande bekendmaking werd aan het Belgisch radio-instituut ter ver spreiding gestuurd. In de motie gestuurd aan den provin cialen raad van Oost Vlaanderen wordt nog gespecifieerd 1 dat het personeel erkend worde als eerste en waardevolle element voor den bloei van het technisch onderwijs waaruit volgt dat het meent recht te hebben op bepaalde wedde, zooals dit het geval is voor den minsten werkman; 2) de radikale intrekking der circu laire nr 1922 van 16 Februari 1939, uitgaande van de 7e afdeeling van het Provinciaal bestuur van Oost Vlaande- 3) regeling waarbij eens en voor al tijd klare toestanden geschapen worden Door Z. M. den Koning werden in gezelschap van prins Albert van Luik de prijzen uitgereikt aan de laureaten van den nationalen wedstrijd v. fokpaarden^ De jaarlijksche Landdag van den VI. Toeristenbond ging door te leper onder groote belangstelling. Het zeer interes sante programma dat door de plaatse lijke afdeeling leper werd ineen gesto ken ving aan Zaterdag 10 Juni Er had namelijk in de Lapierezaal, gelegen in de d'Hondtstraat te leper, een groot volks- dansbal plaats welke ingericht werd door de «Volksdanscentrale van Vlaan deren». De dansen bestaande uit een reeks oude Nederlandsche volksdansen Engelsche contradansen,Duitsche volks dansen en Engelsche Morrisdansen werden uitgevoerd door de flink gedril de speelschaar De Vedelaars» uit Ant werpen. Dat het aan belangstelling niet ontbrak hoeft niet gezegd te worden. Het feestelijk karakter van dezen avond steeg ten top toen de aanwezigen uit- genoodigd werden verschillende een voudige volksdansen mede uit te voe ren. De groote dag was echter Zondag 1 1 Juni. Van vroeg in den morgen deden de Vlaamsche toeristen de stad aan per bus, trein, tram en fiets, zoodat leper een feestelijke stemming bood. De Algemeene Vergadering Om 11 u. 30 liep de Stadsschouwburg op de Vandenpeereboomplaats gelegen bomvol. De vergadering werd geopend door den plaatselijken vertegenwoor diger den h. H. Buckinx, die den wel- komgroet uitsprak. Vervolgens ver leende hij het woord aan den heer Stan Leurs, algemeen voorzitter van V.T.B. Onder warm applaus stond spreker recht en sprak ongeveer volgende rede uit, welke we in het kort trachten weer te geven. Hij begint met den heer Buckinx te bedanken om zijn taaie werking,brengt hulde aan de talrijke aanwezigen die niet hebben teruggedeinsd niettegen staande het doorslechte weder naar den Landdag van leper te komen. Brengt ook hulde aan de vertegenwoordigers van de Zusterafdeelingen V.O.S., Da- vidsfonds, VI. Hoogstudentenverbond, VI. Verbond van Brussel, V.E.V., VI. Kruis, om de taaie werking welke al de ze vereenigingen los van alle politieke groepeeringen, hebben gevoerd voor één en hetzelfde doel, de grootmaking van Vlaanderen. Vervolgens drukt de spreker den wensch uit dat de Vlaam sche Toeristenbond die zich tot doel stelt de kultureele ontplooiing en ver heffing van ons volk, nog voortdurend zou aanwinnen in ledenaantal Eene warme ovatie viel spreker te beurt na het einde van zijn toespraak. Na het degelijk overtuigende woord van den algemeenen voorzitter werden de verslagen voorgedragen door de h. h. J. Van Overstraeten, alg. voorzitter die het had over de werking, den bloei den groei en den uitbouw der organi satie verder door den h. A. Cleiren, algemeen penningmeester over den fi- nantieelen toestand. Na een dankwoord van den plaatselijken voorzitter, den h. R. Buckinx, werd deze deugddoende vergadering gesloten met een dreunen den Vlaamschen Leeuw. De ontvangst ten stadhuize Na deze welgelukte vergadering had op het stadhuis eene ontvangst plaat* door het stedelijk magistraat. Bij het verlaten van het stedehuis werd dan ook een groepsfoto genomen. Naar Kemmel Een uitstap naar Kemmel besloot het 1 8e Jaarcongres van V.T.B. In zijn verslag over de begrooting voor de passieve verdediging tegen luchtaanvallen, drukt senator Crockaert den wensch uit, dat de woorden pas sieve verdediging» zouden worden ver vangen door passieve bescherming en de uitdrukking burgerlijke territo riale wacht door burgerlijke be- schermdienst». Hij acht dat aldus het burgerlijk karakter van den dienst beter zou worden beklemtoond. Hij acht ook dat het ten zeerste geboden is elke ver warring te vermijden tusschen het ter ritoriale luchtverweer, dat van militai ren aard is, en de territoriale burger lijke wacht die het niet is. De verslaggever oefent verder kritiek uit op de geldboeten en de gevangenis straffen, die in het ontwerp op de in- inrichting van de burgerlijke wacht wor den voorzien. Dergelijke gestrengheid zal, meent hij, de vrijwillige dienstneming niet bevorderen en over het algemeen is het verkeerd aan den strafrechter de beteu geling op te dragen van feiten die hee- lemaal niet onteerend zijn. De hr. Cro- kaert betwijfelt ook of de volmachten krachten dewelke het K. B. tot oprich ting van deze wacht werd afgekondigd, aan de regeering bevoegdheid heeft ge geven dergelijke straffen te voorzien. Hij hoopt dan ook dat een nieuw K. B. hierin verandering zal brengen De Parijsche Municipaliteit heeft een ontvangst aangeboden in de Internw Tentoonstelling van Luik ter gelegenheid van een bezoek aan de zalen van do stad Parijs in de Expositie. Men bemerkt op de photo Baron de Launoit, alg» commissaris, M. Ie Provost dé Launay, voorzitter van den Stadsraad van Pa rijs, M. Neujean, Burgemeester van Luik, M. Bargeton, gezant van Frankrijk te Brussel en Generaal de Krahe, bevelhebber van de Ille legeromschrijving» De bekende folkloristische Schotsche groep Dagenham Girls Pipers die in het Blijde Maasdorp in de Tentoonstelling dagelijks vertooningen geven

De Volksstem | 1939 | | pagina 1