KRANKZINNIG UIT LIEFDE Duitschers kwamen in Belgie de H.Sacra mentsprocessie bijwonen De campagne voor het Presidentschap der Ver. Staten geopend Bij het baden verdronken Achttien dooden bij een bruiioft De dood in de Kolenmijnen ren' Een voordracht betreffende do KiNEiVlA m 12 Juni. H. Franciscus Caracciolo Na een zware ziekte, wijdde hij zich hcelemaal aan den dienst van God en het heil van den evenmensch. Zijn bij zonderste zorgen gingen naar de ter- doodveroordeelden. Later stichtte hij een orde ter eere van het H. Sacrament (XVIe eeuw.) 13 Juni. H. Antonius van Padua. Deze bij uitstek populaire heilige werd geboren in 1 159 in Portugal. In de orde van den H. Franciscus kende hij een merkwaardige loopbaan als prediker en wonderdoener. Zijn eeredienst '.s alge meen en diep ingeworteld in de christe lijke tradities van ons volk. Eigenaardige voetbalmatch te Bilbao Om te bewijzen dat zinneloozen in staat zijn zekere bedrijvigheid uit te oefenen in dezelfde voorwaarden als normale menschen, heeft een commissie van ge- neesheeren een' voetbalmatch ingericht tusschen een elftal zinneloozen en ee^ gewoon elftal. Het elftal der zinneloo zen won met vier doelen tegen twee. burgemeesters zullen uitgenoodigd wor- Iden. Eindelijk verwacht ..men dat de I heele bevolking uit de streek aan de feestelijkheden zal kunnen deelnemen. De Belgisch-Duitsche ekonomische betrekkingen. Op het ministerie van buitenlandsche zaken wordt op dit oogenblik onderhandeld tusschen de vertegenwoordigers der Belgisch- Luxemburgsche ekonomische Unie en Duitsche afgevaardigden over de wer king der clearing-akkoorden. Beurte lings zullen de vergaderingen plaats hebben in Belgie en in Duitschland. De kampanje voor de herkiezing van Roosevelt tot president der Vereenigde Staten, is begonnen. Onmiddellijk heeft Senator Rush Holt in den Senaat ge vraagd om zich formeel tegen een der de ambtsperiode van Roosevelt uit te spreken. Ondertusschen heeft Ickgs, minister van Binnenlandsche Zaken, voor het tijdschrift Look» de kampagne pro- Roosevelt geopend met d^ botte ver klaring Ik wensch dat Roosevelt voor een derde ambtsperiode gekozen wordt Deze verklaring van Ickes verscheen 48 uren later na de onthul ling dat Garner, ongeacht Roosevelts plannen, zich voor de verkiezingen van 1940 kandidaat wil stellen. De bescherming van den titel van ingenieur. De minister van Openbaar Onderwijs herinnert er de personen aan die onder toepassing vallen van de wet van 21 November 1938 betreffende het voeren van den titel van ingenieur bij de onderneming waarin zij werkzaam zijn, voor den 21 dezer moeten doen geworden. Zoo enkele onder hen nade re inlichtingen aangaande die wet wen- schen te bekomen, kunnen zij zich wen den tot het bestuur van het Hooger On derwijs, Leuvensche weg 42, Brussel. Een kerk bouwen zonder hout en zender steenen. In t dorpje Crusnes bij Nancy, waar de meeste inwoners werkzaam zijn in de ijzermijnen, wordt een kerk gebouwd, die geheel uit metaal is opgetrokken en waarbij in het geheel geen hout of geen steenen worden ge bruikt. Het eenigste materiaal wat naast metaal voor deze kerk benut wordt, is glas voor de vensters. In de Oostkantons is de Sakraments- processie zeer in eere gehouden en bijna in alle steden en dorpen doet de pro cessie haren grooten omgang. D t was vroeger ook het gebruik in Rijnland. Öp eenige kilometers afstand van Eujièn ligt het Duitsch dorpje Ober- Forstbach, dat ook de parochie is der inwoners van Duitsch-Lichtenbusch, zooals Eynatten de parochie is der m- Omstreeks 7 u. 30 ging.de genaamde woners van Belgisch Lichtenbusch. Van Hout Louis, afkomstig van Ketie De wereldlijke overheid van Ober- doch sinds eenige maanden m Heren Forstbach weigerde aan de parochianen j tals wonende in een garage, Norder de toelating om de processie te laten ,wijksche baan, in gezelschap van zijn uitgaan, hetgeen met veel droefheid ver-j vrouw en zijn broeder een bad nemen Te Herentals uitgaan, ncigttii ««v. nomen werd. Er werd alsdan bes. oten, die devotie op Belgisch grondgebied te gaan uitoefenen. En zoo zag men op de baan van Lichtenbusch naar Eynatten alle soorten van voertuigen, autobussen velos, enz. op gang een echte bewe ging- De Eynatters keken eenigszins ver wonderd op, hunne rangen in de pro cessie zoo ineens te zien vergrooten door die talrijke godvruchtige ingetogen lieden, naar het vrije Belgie gekomen, om den God hunner vaderen volgens de traditie te vereeren, en waren er zeer door getroffen. een 200 meter Spoedstukken per luchtpost. Voor taan worden de uit Belgie afkomstig en behoorlijk gefrankeerde spoedstukken (brieven en kaarten) met bestemming naar landen in Europa, per luchtpost verzonden, zonder heffing van lucht recht, voor zoover de uitreiking wordt bespoedigd. Genieten nochtans niet van dit voordeel, de brieven waarvan het! gewicht 60 gram overtreft. Gedurende een Chineesche bruilofts partij is een ontzettend ongeluk gebeurd waarbij 18 Chineezen, onder wie de bruid zijn omgekomen. De bruiloft zou eerst gevierd werden in de Fransche vergunning, maar op het laatste oogenblik werden twee huizen in het vluchtelingenkamp Nan Tao er voor uitgekozen. De huizen hadden geduren het Albertkanaal voorbij het Sas. Plots zag men de jonge man onder- duikelen, zijn broeder die insgelijks te water was zwom er aanstonds heen, kon den drenkeling grijpen, doch moest hem lossen om zijn eigen leven te red den. Alzoo verdronk de jonge man on der de oogen van zijn vrouw en bioe- der. Zondagnamiddag was het. lijic nog r.iet bovengehaald, alhoewel er onver poosd peilingen werden gedaan. De ongelukkige is ongeveer 25 jaar en nog maar pas eenige weken ge trouwd. Dit pijnlijk voorval bracht heel wat verslagenheid onder de bevolking. Te Buizingen 's Namiddags waren twee jonge lieden aan het baden in de vaart Brussel-Char leroi, nabij de brug van den Alsem- bergschen steenweg te Buizingen. Plots verdween een hunner, de 2 1 jarige G Aerts, in de diepte. Hij kon slechts 20 minuten later opgehaald worden. Een geneesheer paste vruchteloos de kunst matige ademhaling toe. Te Bergen. De 16 jarige MariajCo ja, wonende Acht en dertige jarige werkman bedolven te Anderlues Een grondverschuiving heeft zich voorgedaan te Anderlues n.m. in de steenkoolputten nr 5, gelegen op den weg van Charleroi naar Bergen. Vier personen, de Italiaan Mutti.Van Winendaele, Mahieu en een knaap van 15 jaar, werkten op 610 meter diepte toen er zich plots rond den middag een grondverschuiving voordeed. Onmiddellijk snelden hulptroepen ter plaatse, waar de opruimingswerken zeer moeilijk bleken te zijn. Men dien de eerst en vooral een laag van 1 5 me ter lang op vijf meter breed te doorbo ren, vooraleer men eigenlijk aan de red dingswerken kon beginnen. Kort na het ongeval bracht men den 15 jarige knaap boven, die ongedeerd was gebleven. Ook de Italiaan kwam kort daarop te voorschijn en kon nut tige inlichtingen geven nopens de plaats v/aar de andere twee zich bevonden. Slechts om 6 uur slaagde men er in Van Winnendaele boven te brengen, die ten prooi was aan een hevige zenuwstoring. Kort na zeven uur kwamen de red ders boven, en gaven alle hoop op nog Mahieu te kunnen redden. Deze laatste is 38 jaar oud en vader van twee kinde- Een mijnwerker gedood te Chatelmeau In een put der koolmijn Trieu Kaisin te Chatelineau, waren werklieden aan den arbeid op de verdieping op 640 meter toen zich een instorting voordeed waarbij de 39 jarige Alexander Zenon, uit Marcinelle, werd bedolven. Ondanks het feit dat men onmiddel lijk ter hulp snelde, was de arbeider toen hij bevrijd was, reeds gestorven door verstikking. De reddingswerken ie Luik duren voort Bij nader onderzoek blijkt dat de reddingswerken met heel wat moeilijk heden gepaard gaan. Verscheidene grondverschuivingen hebben zich in de laatste tijden voorgedaan wat voor ge volg heeft dat er gevaar heerscht voor de redders. De ontploffing van Zaterdag heeft de moeilijkheden nog heel wat grooter ge maakt zoodat er nog minstens drie da gen zullen verloopen vooraleer men de lichamen der ongelukkigen zal bereiken De inwijding van het Albertkanaal. Aanvankelijk was voorzien dat men met het Albertkanaal pas in 1941 zou klaar komen. De werkzaamheden zijn j echter ernstig bespoedigd geworden,, vermits einde Juli van dit jaar reeds tot i de officieele inwijding van den nieuwen! waterweg kan worden overgegaan. ln het ministerie van openbare wer-1 ken houdt men zich thans bezig met de voorbereiding van het programma der plechtigheden welke zich bij die^ gele genheid zullen ontwikkelen. Minister Vanderpoorten wenscht dat zij een zoo grootsch mogelijk karakter zouden aannemen. De Koning zal aanwezig zijn, alsme de de leden van de regeering en de provincie-gouverneurs, terwijl ook de uitgekozen. De huizen hadden geduren- Joncquois te Bergen, was gaan de de Chineesch-Japansche 3 i baden in de vaart van het Centrum, heden van 1937 veel geleden maaripj0ts werd de jongen .onpasselijk en waren hersteld. 1 verdween in de diepte, en tóen hi] bo- Alles was voor het feest geerea, toenvensehaald werd was hi; reeds overle- dc perceelen, zonder dat iets er op 'we€Sjcjen plotseling instorten. 1 ye Denderleeuw Mannen, vrouwen en kinderen wer- den onder de instortende muren bedol-| De 13 jarige Louts Coppens wonen ren De bruidegom, een 26 jarige jon-j de aan de August bormsstraat te Den „„man werd later bewusteloos aange- j derleeuw, was in den namiddag in troffen naast zijn bruid, een 17 jarig Dender gaan zwemmen, in de nabijheid meisje dat op slag gedood was. In J van het voetbalveld. Plotseling schijnt totaal 'waven 1 8 dooden te betreuren, de jongen kramp gekregen te hebben e en veertic Vier en veertig bruiloftsgasten wei-imj vciu»«.. ""C'ii i den gekwetst Êen groote menigte: Er werden nog vcrschillenae poc,m-, vluchtelingen was van het ongeluk ge- j gen.gedaan om den jongen weer boven j tuige daar zij belang stelden in het hu- te brengen, doch men s.aaQ ,-.r,nK:'i Sic dat hit eerst! was in het distrikt i„. Eerst een uur later werd1 het lijk uitj Nan Tao sedert de Japansche bezettinghel water gehaald en naar hel c-o van Shanghai.huis overgebracht. Terwijl ik om rnij heen zag als om een antwoord op deze vraag te zoeken ont dekte ik eenige stappen verder twee takken die tot een kruis waren saamge bonden. Dit zoenteeken beduidde^ dat de plaats, waar het zich verhief het tooneel van een moord geweest was. Ik richtte nu mijn oogen naar den af grond en hoopte in de beschouwing van deze woeste natuur de vreeseiijke [verschijning die de g?fer mij had dóen ontdekken, te vergoten. Maar door een soort van tooverkrecht werd mijn blik gedwongen zich van de rotsen, boomen en vergezichten los te maken en zich te wenden miar dat ge laat met ledige oogkassenen naar dien naam met bloedige letters geschreven. God behoede u, heer 1 zeide een vreemde stem wier onverwachte nabij heid mij deed schrikken. Ik keerde mij om, terwijl ik den haan jpande van de revolver die aan mijn gordel hing. Tusschen mijn knecht en mij stond een ruiter, voorzien van een kleine ka- rabijn, waarvan de kolf op zijn dij rust- teóp die wegen van Mexico spreekt men elkander altijd als vijand toe. Men wisselt geen woord dan nadat men zijn wapen gereed heeft. God vergelde het u 1 hernam ik met de gebruikelijke spreekwijze. Ik had mij laten overvallen want ik kon niet zeggen aan weike zijde van den berg de onbekende mij genaderd ooden ie ücuduiui.^c ^«5^,1 r- --=> bruiloftsgasten ver- hij verdween in de diepte. uit het leven vai^ Keizer Maximiliaan 'en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 99ste Vervolg. Eindelijk kreeg ik medelijden mei ons beesten, met mijn knecht en met mij zeiven. Wij bleven nabij een doodsch verlaten gehucht, midden op eene berg vlakte stil staan. Het schouwspel dat men van den Chiquihurte heeft is niet alledaagsch. Voor mij strekken zich de vlakten van het warme land uit, achter mij sta pelden zich de bergen opeen bergen ternauwernood gescheiden door af gronden op wier bodem het water der stroomen bruist. Gelukkiglijk overtrok de hemel werd het donker. Wij meenden dat een vreeselijk onweder ging losbarsten,maar dc lucht bleef alleen bewolkt. Ik keek om mij heen. Over den afgrond boven welken ik mij bevond stak een robinia of ijzer boom zijn bladerlooze takken uit. De takken waren echter bedekt met orchideeën met gouden bloemen ter wijl een zestal toecans met hun grooten snavel in den boom zaten en genoeglijk hun krop deden opzwellen, en wier scharlaken veeren men voor bloedige wonden zou kunnen houden. Een groote zwarte gier, wiens krach tige vlucht ik bewonderde steeg uit den afgrond op terwijl hij breede kringen beschreef. bleef een oogenblik onbeweeglijk in de lucht en streek vervolgens op de tak ken van den ijzerboom neder. Daar wemelden nog andere roofvo gels rond. Kom, zei ik tot mijn knecht, wij zullen eens tot daar gaan. Er moet een lijk of een kreng liggen want de gieren en raven gaan er op af. Wij hadden slechts eenige passen vooruit gedaan in die richting of wij deinsden achteruit vol afgrijzen. Een lijk, reeds in staat van ontbinding en gedeeltelijk door de roofvogels van een getrokken, hing met de voeten aan een boom opgeknoopt, het hoofd naar beneden. Dit schouwspel dat in de binnenland sche provinciën zeer algemeen is, om dat men op die wijze de ter docd ge brachte misdadigers ten pronk stelt, moet mij hier zeer verrassen, hier op den weg die als de veiligste der Mexi- caansche landen beschouwd wordt. De huis van den ongelukkige, goud geel van kleur en reeds met groenachti ge reeuwvlekken gemarmerd, was ver droogd en teekende de oogholten te rugstootend af. De wijdopenstaande mond liet twee rijen witte scherpe tanden zien. Op een plank, die beneden m de struiken lag, had een bloedige vinger met misvormde letters geschreven ACHTJARIG KIND IN EEN ZAVEL- PUT BEDOLVEN TE GEERAARDS- BERGEN Een vijftal kinderen speelden in een zavelput gelegen boven de Kloefstraat AI meteens deed zich een instorting voor en allen stortten de diepte in. Een drietal konden zich tijdig ïedden ter wijl een vierde, half bedolven, neg tij dig kon gered worden. Ongelukkiger was het gesteld met het 8-jarig meisje Aline, dochter van de echt°enooten Theofiel De Launoit. wo nende Kloefstraat. Alhoewel spoedig hulp opdaagde, kon men het kindje met tijdig uit zijn neteligen toestand verlos benige mannen moesten gedurende twee uren opruimen alvorens mén het slachtoffer kon bereiken. Er moet 5 me ter diep gegraven worden en toen men het kindje bereikte had het reeds opge houden te leven. De vader, die aan de opzoekingen medehielp was bij de eersten die zijn arm kindje ontwaarden. De twee geredde lend eren zijn gekwetst maar hun toestand is met gevaarlijk. Een omwenteling in de techniek van lichtprojectie Voor de eerste maal werd een ki- nemazaal in het Paviljoen van 1 oe- risme op de Tentoonstelling van Luik uitgerust met een installatie, wclice voor de projectie een super hooge druk kwikdamplamp gebruikt. Ten einde al het belang van dc voor uitgang, welke met deze nieuwe licht bron kan worden verweZenlij ki, uiteen te zetten, heeft de heer Marcel Hublou Procuratiehouder van de Belg. N. V. Philips, Woensdagavond in de 1 entoon- stelling van Luik, een voordracht ge houden voor de voornaamste eigenaars van dé schouwburgzalen der provincie. Tot nu toe bestond er geen andere lichtbron voor de kinema dan de gloei lampen waarvan het gebruik beperkt .is tol^-drg^gbare toésteilen of klein for maat filmen en de booglampen waarvan de nadeelen voldoende be kend zijn. Sedert, ongeveer zes jaar geleden de eerste ontladingslampen voor wegver- lichting in Belgie op de markt versche nen, hebben de natrium- en kwikdamp lampen een steeds grooter succes ont moet voor openbare verlichting evenals voor industrieele verlichting. De super hooge druk-kwikdamplamp welke thans voor de projectie in kine- matoestellen kan worden gebruikt, is een lamp van 1000 Watt, waarvan de druk 100 atmosferen bereikt, de. schit tering 5 7.000 kaars per cm2 en de lichtstroom 60.000 lumen. Het totale vermogen door deze lamp verbruikt bedraagt met gelijkrichter slechts 1,5 kw en zij vervangt op een voordeelige wijze de hooge intensiteit koolbooglampen van 45 Amp., waar van het verbruik ongeveer 3,5 kw be- draagt, en waaruit een besparing van 50 0/0 van de electrische energie volgt. Anderzijds,wordt door de wateromloop .bij deze lamp gebruikt, 90 t.h. van de j warmtestraling opgeslorpt. Deze kwiklamp geeft een wit-blauw- I achtig licht gekenmerkt door een con tinu spectrum, wat eveneens niet het ge val is bij de kwiklampen met minder druk. Deze lamp is bovendien merk waardig door haar lijnvorm en haar ge ringe omvang. Het geheele projectiesy steem met lantaarn is op een schijf ge monteerd, waarvan de diameter niet grooter is dan 50 cm. Het gebruik van deze lamp verzekert nog aari de pro- pectie een zeer gelijkmatige verlichting met sterk uitkomende kontrastên. Dank zij de geringe verwarming, worden de risico's van brand evenals het uitdrogen van films verminderd. Tenslotte verwijdert deze nieuwe kwiklamp het kool- en koperstof der oude lantaarns met hooge intensiteit en maakt het mogelijk twee kinemaprcjec- toren, de een boven de ander te mon- teeren, waaruit volgt een veel gemak kelijker behandeling. Deze voordracht welke geïllustreerd was met talrijke lichtbeelden en de pro jectie van twee filmen, maakt het mo gelijk het belang van de vooruitgang door deze nieuwe lichtbron, door den spreker op zeer duidelijke wijze uiteen-, ;ezet, praktisch waar te nemen. escnreei. - Weldra was hij boven ons hoofd, J len A Pedro Ventura. Ik was vrijwel bekend met den naam en daden der Mexicaansche rooveikapi- teincn en ik trachtte mij te vergeefs de heldenfeiten van dezen Ventura te bin nen te brengen. Om welke misdaad had de gerechtig- heid, anders zoo toegevend in de pro vincie Vera-Cruz en zoo weinig voort varend, dit vreeselijk voorbeeld bevo- was. 1 Wij beschouwden elkander in stilte maar met den vinger aan den trekker van onze wapens. Ik ben een man des vredes, zeide de nieuw aangekomene-eindelijk. Dit zeggend stak hij zijn buks in den lederen koker die zijn zijn zadsl hing.. Ik volgde zijn voorbeeld. Op dit oogenblik ging de gier op den kop zijner prooi zitten. De ruiter stiet een krachtigen vloek uit, greep zijn karabien en schoot... Caramba brulde hij. De vogel richtte zich even op, liet een schorren kreet hooren, zweepte de lucht met zijn vleugels en scheerde naar den afgrond. De naburige hoogten weerkaatsten den echo van den knal. Het is waar dat men op de Mexicaan- schen bodem elkander met wantrouwen aanspreekt en toch wordt die eerste be weging spoedig door een hartelijke ge meenzaamheid opgevolgd. Als gij eenmaal een groet gewisseld hebt,dan zal uw medegezel, die het toe val u gegeven heeft, u geen leed aoen, al was hij ook een bandiet van beroep. De kogels kruisen elkander voer de eerste woorden, maar zoo haast gii cl- kander het God behoede u hebt toe- „ewenscht, zou elke aanval als een °:handelijk verraad aangemerkt wor- den. Dit is als het ware een punt van eer dat nooit overtreden wordt. Een kwartier na onze ontmoeting za ten wij dan ook naast elkander en deel den onzen soberen leeftocht. Mijn nieuwe makker droeg het kos tuum der Mexicaansche ruiters een, broek tot aan de knieën open en voor zien van een dubbele rij knoopen een j lederen buis versierd met passement- werk uit grillige figuren bestaande; een I gordel van rood sineesch krip, een grijs vilten hoed belade nmet gedreven gou den plaatjes. De zwarte en de dikke manen van zijn paard gaven een volbloed Andalu- zier te kennen, een ras dat in Mexico zeer zelden voorkomt. J Zijn zadel en wapenen schitterden van zilveren inlegwerk en zijn buiten gewoon groote sporen, die nog lager dan zijn hiel afliepen, noodzaakten hem bijna op de teenen te loopen. Hij scheen dertig jaar oud. De strenge type van zijn lange trek ken, zijn deftigheid, zijn ijle baard,zijn dorre en gespierde vormen deden hem eer op een Arabier dan op een Mexi caan gelijken. Zijn groote oogen met lange wimpers hadden een droevig mijmerende uit drukking om zijn mond speelde altijd een glimlach, bitter en glauw, evenals bij menschen die veel geleden hebben. In een woord, zijn houding, zijn in een .7' denkbeelden, de wijze waarop hij zich uitaruktp onderscheidden zich door die aangebqren sierlijkheid welke een niet allédaagsche aard te kennen gaf. De zon overstroomde het vctd met loodrechte stralen. Op de plaatsen waar de rots geheel van groeikracht beroofd was schitterde zij zoo dal de oogen er pijn van deden, want de on weerswolken waren als bij toov.erslag gelijk dit dikwijls in tropische landen gebeurt, geheel verwonden. Myriaden hagedissen liepen in alle richtingen en roden tot voor onze voe ten; eenige lieten, bij het minste gerucht uit hun keel een soort van bonte ver frommeling komen, even kleurrijk als de vleugel van een vlinder. Het zou dwaasheid geweest zijn zich op weg te begeven of zich in de savanen te wagen, alvorens de zon haai stralen een weinig schuiner wierp. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver- boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Cendt,. Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2