De internationale toestand 14 De verbetering yan het Spoorwegverkeer Woensdag JUNI 1939 De buitengewone begroeting Een meesterwerk uit het Louvre* museum gestolen De Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 memm Waar het om gaat XXXXVIe JAARGANG NUMMER 135 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 CENT1EMEN. TELEFOON 11 Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTr Agentschap Havas, Adolf Maxlaan. .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kmgsway, 20 Londen, W.C. lf, BASItltfS Zon op3,49 af 19,53 N. M. 17 E.K. 24 GESLAAGDE PROEFRITTEN TUS- SCHEN BRUSSEL-OOSTENDE HEEN EN TERUG De Belgische Spoorwegmaatschappij had Maandag de leden van de parle mentaire kommissies voor Verkeerswe zen, alsmede de vertegenwoordigers van de pers uitgenoodigd voor een proefrit met een nieuw type lokomotief van Brussel naar Oostende en met 'n nieuwe motortrein van Oostende naar Brussel. De genoodigden voor deze proefrit ten kwamen bijeen in een lokaal van het Zuidstation, waar de h. Rulot, alg. bestuurder van de Spoorwegmaatschap pij, hen toesprak. Onder de aanwezigen bevonden zich de hh. Marck, minister van Verkeers wezen Castiaux, zijn kabinetshoofd oud-minister Bouchery, voorzitter van de Kamerkommissie voor Verkeerswe zen; Toch, voorzitter van de Senaats kommissie voor Verkeerswezen, graaf de la Barre d'Erquelinne, verslaggever van de bevoegde kommissie in den Se naat De Droog, alg. Bestuurder bij het departement van Verkeerswezen e. a. De h. Rulot sprak over den moeilij ken toestand, waarin de Spoorwegmaat schappij zich bevindt. Toch blijft de maatschappij ijveren om het Belgische spoorwegnet zoo goed mogelijk in te richten. De lokomotief en de motor- trein, waarmede de proefritten zullen worden volbracht zijn" uitsluitend van Belgisch fabrikaat en zij strekken de Belgische nijverheid tot eer. Een land voert immers slechts zijn beste artikelen uit. Daarom is de bouw van dit mo derne spoorwegmaterieel een doeltref fende reklame voor de nationale in dustrie. DE NIEUWE «ATLANTIC LOCOMOTIEF De h. Rulot gaf dan ook technische bijzonderheden over de nieuwe «Atlan tic» lokomotief, die als type nummer 1 2 kreeg. De locomotief is van het klas sieke «Atlantic»-type, waaraan de nieuwste verbeteringen werden toege bracht. Zij ontwikkelt een kracht van 2200 PK. en ontwikkelt op een reisweg met weinig hellingen gemakkelijk een snelheid van 150 km., daarbij een stel van vijf stalen personenrijtuigen trek kend. In een uur verbruikt ze in deze omstandigheden twee ton steenkolen. Alles wat de h. Rulot -van haar ver teld had,- zou de «Atlantic»-locomotief nu te bevestigen krijgen. Het vertrek sein werd gegeven om 11 u. 26 min. 30 s. Even buiten het Zuidstation steeg de snelheid reeds tot 120 km. 28 min. 30 sek. later stoomden we door het St Pietërstation te Gent en dan nam de snelheid zienderoogen toe, tot 155 km. per uur. De afstand Gent- Brugge werd afgelegd in 17 min. 30 s. en 1 2 minuten later hield de lokomotief stil te Oostende. De heele reis was afge legd in 58 min., dus in minder dan een uur. Bij deze geslaagde proefrit werd de Atlantic»-locomotief bestuurd door machinist Decouvreur en leermeester machinist Vernimen. De stoker, die over dezen afstand dus zoowat twee duizend kg. kolen had verwerkt tus- schen den tender en de gloeiende, ga pende muilen van de ovenketels, was de h. Vernimen. Nadat in het station te Oostende, de h. Lemaire, van de Spoorwegmaat schappij uitleg had verschaft aan de. hand van kaarten en plans over de wer- j ken die uitgevoerd worden om het sta-j tion van Oostende-Stad op te heffen en alle diensten samen te smelten in Oost-, ende-kaaien, welke werken reeds zijn voltooid, bracht het gezelschap een be zoek aan de gemoderniseerde instellin gen van het station. Daarna werd een feestmaal opge diend. Bij het nagerecht werd het woord achtereenvolgens gevoerd door hh. Marck, minister van Verkeerswezen de la Barre d'Erquelinne, verslaggever van dezelfde kommissie in de Kamer; de Lantsheer namens de pers en Parein namens de Belg. Spoorwegen. DE TERUGREIS Om 3.03 ving de terugreis aan, met een nieuw type van motortrein, even eens heelemaal van Belgische konstruk- tie. Even voor 4 uur kwam de motor trein in het station te Brussel aan zoodat de terugreis in amper 56 minuten werd volbracht, wat wel een zeer mooie pres tatie mag worden genoemd over den afstand van 122 km. die beide steden scheidt. In zijn verslag over de Buitengewone Begrooting oefent kamerlid C. E. Jans sen vrij scherpe kritiek uit op wat hij noemt de politieke nadeelen van deze begrooting. De parlementsleden, zegt de verslag gever onder meer, miskennen al te dik wijls de princiepen van wijs beheer die op 's lands financien dienen toegepast. Het parlement heeft een verantwoorde lijkheid die het verloochent, door min of meer lichtzinnig uitgaven goed te keuren, zonder zich om de daarbij be- hoorende ontvangsten te bekommeren. Die uitgaven kunnen niet gedekt wor den met de gewone middelen der Schat kist. Inderdaad, daartoe zouden de reeds te zware belastingen nog ver hoogd moeten worden en aldus een nieuwen slagtoebrengen aan den ie venstandaard der natie en aan de alge- meene economie. Dekking door leening van die uitga ven is gewettigd, zegt men dan. En het resultaat Het resultaat is de vestiging van een chronisch deficit in de openbare uitga ven. Men heeft de komende generaties geslachtofferd. Dat is een fout tegen het Parlement en een financieele onbe hendigheid. Zulke conclusie zou dienen overwo gen te worden, want door het aanne men van die gedragslijn, doen de parle mentsleden een bron van mistrouwen ontstaan, dat door hen ook geheel het stelsel treft. Niettegenstaande herhaalde verwitti gingen, zoowel binnen als buitenlands, werd de politiek voortgezet. Het beroep op de buitengewone begrooting heeft aldus, of men het al dan niet wil toe geven, een werkelijk en voortdurend deficit in het leven geroepen. Dit deficit is van louter politieken oorsprong. Dit gevolg wordt nog ver ergerd door de huidige politiek van ver plichte uitgaven. Bij het stemmen door de wetgevende macht over het princiep dezer uitgaven, verleent het parlement aan de uitvoe rende macht toestemming om werken aan te besteden, binnen de perken van de globale schatting in de begrooting aangegeven. Wat volgt daar uit Op dit oogenblik zijn ongeveer een milliard tweehonderd millioen van de sommen, die door het Parlement die nen goedgekeurd, reeds aangewend.De gevraagde goedkeuring is nog slechts een loutere formaliteit. Anderzijds,, en dit schijnbaar om niet ten achter te blijven, zal het Parle ment dit jaar de begrootingen der vol gende dienstjaren tot een bedrag van ongeveer 750 millioen bezwaren. Dit zijn weinig aanbevelenswaardige financieele gebruiken. De Parlementsle den schijnt de overtuiging te ontbreken dat zij niet alleen de rechten van do huidige generatie maar ook die der toe komstige te beschermen en te verdedi gen hebben. Verder in zijn verslag wijst de heer Janssen op de nadeelen van te veel vuldige en te aanzienlijke leeningen voor 's lands economie, daar waar juist om de belastingen te kunnen verminde ren, waarnaar een verlichting der lee- ningslasten zou dienen gestreefd te wor den. Ten slotte vult de verslaggever zijn kritiek aan, door ook zijn bezwaren aan te voeren tegen het inschrijven van ge wone uitgaven op de buitengewone be grooting en tegen de kredietoverschrij- dingen, die de kosten van een bepaald werk van jaar tot jaar doen stijgen, zoo dat ze soms 100 t.h. meer bedragen dan dc aanvankelijke ramingen* DE MOEIZAME ONDERHANDE LINGEN MET RUSLAND De h. Strang, hooge ambtenaar op het departement van buitenIandsche zaken is Maandag per vliegtuig naar Moskou vertrokken via Warschau. Voor zijn vertrek had hij een onder houd met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax en sir Philips, gezant van Engeland te Pa rijs. De h. Maisky, gezant van Rusland te Londen, had eveneens een onderhoud met lord Halifax in bijzijn van den h. Strang. DE ENGELSCHE REGEERING TREFT GEEN SCHULD Londen, l 2 Juni. - In het Engelsch Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard dat hij niets kan toegeven aan zijn vo rige verklaringen nopens het pact met Rusland tenzij dit dat de h. Strang op heden naar Moskou is vertrokken. De socialist Dalton zei hierop dat het uitstel voor het tot stSnd komen van het - pact met Rusland een slechten in druk maakt in het land en namelijk Iaat vermoeden dat de Engelsche regeering niet het inzicht heeft een pact met Rus land te sluiten doch veeleer terugkeeren wil tot de politiek van Muenchen. Chamberlain rees van zijn bank en zei op snedigen toon De insinuaties van het achtbaar lid zijn hoonend. Ik zie geen enkele reden die het ver moeden wettigt dat het uitstel zou te wijten zijn aan de Engelsche regeering» De Kamer juichte uitbundig toe. VERKLARING van CHAMBERLAIN In het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van dftrl socialist Henderson, heeft Chamberlain verklaard dat een internationale conferentie dan eerst zou kunnen slagen, als alle daaraan deelne mende regeeringen rechtzinnig een rechtvaardige regeling wenschen en het voornemen hebben iedere verbintenis of belofte, die als gevolg van die con ferentie zou worden aangenomen, zoo naar den geest als naar de letter na te leven. De Engelsche regeering zal haar uiterste best doen om dit gevoelen van vertrouwen in het leven te roepen,doch de andere regeeringen moeten eveneens het hunne er toe bijdragen. ENGELAND EN HET DANZIGER-PROBLEEM Londen, 1 2 Juni. In het Hooger- huis heeft lord Halifax verklaard dat de Britsche regeering steeds hoopt dat het Duitsch-Poolsch conflict betreffende Danzig op vreedzame manier zal wor den geregeld maar dat alle poging om den toestand door geweld te wijzigen, en waardoor de onafhankelijkheid van Polen zou worden bedreigd, onvermij- dellijk een conflict zou verwekken waaraan Engeland zou deelnemen. DUITSCHE MOTORTROEPEN IN NOORD-SLOVAKIJE Volgens te Boedapest ontvangen in lichtingen, worden op het oogenblik Duitsche motortroepen samengetrokken in Noord Slovakije, tegenover de Pool- sche grens. De Duitschers zijn thans volop aan het werk aan nieuwe versterkingswer- ken, langs de Poolsche grens, welke van Nachod tot Breslau loopen. Door deze versterkingswerken zal Duitsch-Silezie beschermd zijn tegen een mogelijken Poolschen aanval. Gister namiddag heeft men in het Louvre Museum vastgesteld dat een der meesterwerken van de Fransche School, namelijk De Onverschillige», van Watteau, verdwenen is. Het doek meet slechts 25 centimeter op 20. Het is het kleinste doek van den meester en werd in 1869 door M. de Lacaze aan het Louvre gelegateerd. AI de politiediensten van Frankrijk werden gealerteerd, hoewel de ver koop van dit meesterwerk, dat van on schatbare waarde is, uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt geacht* JL,.v' g - iLifc» jidoéraii*rvi In de Internationale Tentoonstelling van Luik werden de Paleizen van Voeding, Nijverheid en Waterverzuivermg h;jehuldigd. Op onze photo's bemerkt men M. Baron de Luunoit, Algemeen Commissa ris van de Regeering bij de Tentoonstelling. De Engelsche toeristen op de Internationale Tentoonstelling. Ter gelegenheid van de eerste vertoo ning van «Het Spel van Luik hebben de groote vennootschappen van Toe risme van Engeland een bezoek ge bracht aan de Internationale Tentoon stelling van Luik. Zij woonden de vertooning bij in ge zelschap van M. A. Landsdowne, Vice Consul van Engeland.Zij bezochten ook in 't bijzonder de verschillende Paleizen en Paviljoenen, de verlichtingen en tui nen en ook het «Blijde Maasdorp. Het werk der Luxemburgsche kunstenaars Wij hebben de prachtige bouwkun dige en decoratieve wijze van het Pa viljoen van het Groot Hertogdom Luxemburg bewonderd en de groote reden ligt hierin, dat heer Simon, Alge meen Commissaris de medewerking van menigvuldige kunstenaars beko men had. Het zijn vier Belgische bouwkundi gen die het algemeen plan van het pa viljoen moeten ontwerpen. Het zijn Luxemburgsche kunstenaars die de eer hadden het binnen paviljoen dat bui tengewoon prachtig is, te versieren. De ze werden geteekend door architect Arthur Thill en de fresco's en kunst schilderingen zijn het werk van de kun stenaars Bové, Tremont, Goldschmidt en Hoffman. De halfverheven beeld werken en de wapenschilden werden gebouwd door Leon Nosbusch en de ei genaardige fontein van Arbed werd door architect Tony Biver van Luxem burg geteekend. Andre Bauge in het Casino van het Blijde Maasdorp Zaterdag, Zondag en Maandag aan staande zal de bekende zanger Andró Baugé in het Casino van het Blijde Maasdorp optreden. Hij zal deelnemen aan een prachtig spectakel waar wij ook de groote zang ster Franconnay zullen kunnen beluiste- Wij beoogen in deze regelen de ouders toelichting te verstrekken inzake het trekkersprobleem. Wat is echt trek ken Weinig jongelingen in Belgie hebben er eene juiste opvatting van. Als wij op èenen zonnigen verlofdag aan een uithoek onzer grootsteden gaan kijken, dan bemerken wij haast geen trekkers te voet maar wel duizenden fietsers. Dit is jammer en zulks is ver keerd. Niet per fiets, doch te voet dient gewandeld, voorzien van een licht reis pak, degelijk uitgerust, zoo voor de warmte als voor plotselinge koude. Moesten wij die jeugd op haren tocht volgen, dan zouden andere teleurstel lingen ons wachten. Wij zouden haar tal van kilometers zien afleggen, in vol le vaart gansche provincies doorkruisen, buiten adem doorrijden, nauwelijks tijd makend om wat te eten, veel zware bieren drinkend, de eene de andere uit dagend om ter snelst als beroepswiel renners. Deze gewoonten werken doodend en staan regelrecht in strijd met het trek ken. Het klem getal yrandelaara daarente gen zouden wij vroolijk en kalm zien stappen, ieder huur wat halte houdend om te rusten, over dag den tijd makend om een degelijk maal te gebruiken, om een dutje te doen. Lustig koutend gaat het verder nu eens blijven staan om een prachtig panorama te bewonderen* dan weer om het leven van een dier of een plant op te nemen, verder on dervragen ze een boschwachter om da geheimen van het bosch te doorgron den... Deze enkele tegenstelling volstaat om de gezonde opvatting van het trekken te bepalen. Het is niets anders dan traagzaam wandelen, gematigd zijn in afstanden en in snelheid, ingegeven door de liefde van het schoone, door het smaken van de natuur, door do vreugde van land en volk te bewonde ren en te begrijpen. Wie niet gaarne bewondert of wie niet gaarne leert zal nooit een goeden trekker zijn, Ziedaar de eerste gedachte die in een jongen dient geprent. Wan neer hij deze aankleeft, dan zal de baan voor hem een school zijn, waar hij wilskracht en cultuur put, zijn hart ver rijkt, zijn uithoudingsvermogen staalt, waar hij vatbaaT wordt voor socialen zin en vooi; bewondering van schoon heid» J. Des met.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1