De Bedevaart naar ROME 15 I>e nieuwe Congoboot Baudouinviüe Betaalde Ygrlofiagaa Donderdag JUNI 1939 van den Bond der Kath. Dagbladschrijvers van Belgie, onder de Hooge bescherming van Z.H.Em. Kardinaal Van Roey en het doorluchtig Belgische Episcopaat, heeft plaats van 18 tot 51 Aug. 1939 Een meesterwerk uit het Louvra- museum gestolen KAMER Senaat Spanje is niet denkbaar zonder katholicisme wat XXXXVIe JAARGANG NUMMER I3S Drukker-Uitgevef J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD - 25: CENTIEMEN. - TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingaway, 20 Londen. W.C.Z, IL LANDELINUS Zon op3,49 af 19,54 N'. iL 17 E.K. 24 De bedevaarders zullen door Z. H. den Paus in bijzondere audiëntie ontvan gen worden. De reis loopt van Brussel over Luzern, Kussnacht, Milaan, Florentie, Rome, Napels, Amalfi, Sorrente, Venetie. Van uit Venetie per autocar naar Cortina d'Ampezzo koningin der Dolomi- ten, en vervolgens langs de wonderbare baan der Dolomiten naar Bolzano en Tirano (drie dagen autocar). Van daar per spoorweg naar St Moritz en Brus sel. Program en inschrijving ten bureele van het dagblad De Volksstem» Aalst. Vandaag werd dus op de Cockerill- werven te Hoboken de nieuwe boot, bestemd voor de Congolijn, te water gelaten. Voor het verloop der plechtig heden verwijzen wij naar onze Laatste Berichten. Het zal voor onze lezers niet van belang ontbloot zijn enkele tech nische bijzonderheden te vernemen over De (Baudouinville») vlaggeschip van de Compagnie Maritime Beige De ((Baudouinville» die speciaal ge bouwd werd voor den dienst op Congo, is een flinke, degelijke en comfortabele eenheid, die, wat het passagiersvervoer betreft, ongeveer 10 t.h. meer ruimte biedt als de Leopoldville» en de Al- bertville». Deze verhooging van capaciteit heeft geleid tot een grooteren omvang van den bovenbouw van het schip, waar- dpor de bruto tonnemaat stijgt tot 13.500 ton tegen 10.629 ton voor de „Albertville» en 1 1.439 ton voor de «Leopoldville»: ^Vat de breedte betreft de nieuwe eenheid van de «Compagnie Maritime Beige overtreft in sterke mate haar twee voorgangers (20 meter 60 tegen 18.84 m. voor de «Albertvil le» en 18,90 m.voor de «Leopoldville») maar de andere kenmerken zijn onge veer dezelfde. De totale lengte (165.10 meter), het hol (1 1.40 m.), de diepgang bij lading (7.85 m.) de waterverplaats. (17.100 metrische tonnen), de snelheid bij la ding (17 knoopen), de door de moto ren ontwikkelde energie bij deze snel heid (11.400 P.K.) verschillen inder daad weinig van die der twee oudere eenheden. De Dieselmotoren aan boord van de (■Baudouinville» leveren het groote voordeel op dat ze heel wat minder plaats beslaan als de stoommachienen met hun ketels en ook minder brand stof verstoken, zoodat de bunkerruimte aanzienlijk kon verminderd worden. De aldus ingewonnen plaats werd benut tigd voor een koelruimte van 1 000 ku bieke meter met het oog op het stockee ren van bevroren waren. Wat het comfort betreft waarover de 1 79 passagiers van eerste klas en de 216 passagiers van tweede klas kunnen beschikken, onderstaat de Baudouin ville» met glans de vergelijking met de grootste moderne liners. De nieuwe eenheid van de C.M.B. mag op dit punt gerust vergeleken worden niet alleen bij de Afrika liners» maar ook bij de. grootere schepen die de regelmatige diensten onderhouden met Noord- er Zuid Amerika. Vooreerst beschikt elke passagier, zoowel van tweede als van eerste klas over de maximum ruimte die met een rationeele uitbating vereenigbaar Stippen we hier als sprekend voorbeeld aan dat ieder passagier van eerste klas beschikt over een kabien van 8.7 vier kante meter. Wat de luchtverversching betreft be schikt de «Baudouinville» over een voor zijn klasse uitmuntende installatie. Niet minder dan 48 groepen ventilators, waarvan de werking door een centraal ;chakelbord wordt gecontroleerd, ver spreiden niet alleen in de groote kabiens maar ook in de lokalen der bemanning een aangenaam gelijkmatige en frische temperatuur. De apparaten voor de luchtverver- •-hing wegen niet minder dan 119 ton de verschillende luchtkokers hebben sa men een lengte van 4820 meter en 1 532 luchtroosters zijn over het schip verspreid. Drie uitstekende sierkunstenaars heb ben in de aankleeding van de Bau douinville» een gelukkige harmonie van kleuren tot stand gebracht en gezorgd voor een te gelijk praktische en aange name schikking van het mobilier. Schil derijen, standbeelden, gekleurd lood- glas, decoratieve paneelen en motieven dit alles uitgewerkt door de beste kun stenaars van het land, geven een totaal indruk die de meest verwende smaak kan bevredigen. Er is tenslotte een modern ingerichte cinemazaal met geluiddempende den. Voor de liefhebbers van sport in openlucht werd een charmant Lido in gericht achter de brug bestaande uit een zwembassin (waarvan het water van onder uit verlicht is), badkabiens, een speeldek en een bar. Tusschen de brug en dek A hangen in zeer geperfectionneerde davits tien reddingsbooten die elk 50 personen kunnen bevatten en waarvan de tewa terlating slechts een man vereischt, zelfs als het schip sterk overhelt. Men ziet dat de «Baudouinville» in haar genre een modelschip mag ge- noem worden waarop scheepsbouwers en reeders met recht fier gaan en dat alle eer aandoet aan het nationaal pavil joen. Zooals gister nog het Louvre-Museum een van de belang rijkste werken van Watteau gestolen. De diefstal maakt niet minder indruk door het verdwijnen indertijd van «La Joconde». De dief heeft den ijzerdraad doorge knipt en het schilderij met lijst en al meegenomen. HET ALARM Zondagmiddag om 4 uur werd het stuk van Watteau vermist. Zooals altijd zulke gevallen, dacht men eerst, dat het bij den restaurateur of naar een ten toonstelling gezonden was, maar dan wordt dit op de leege plaats zelf bekend gemaakt. Men begrijpt de opwinding van den conservator en alle andere per sonen. Het schilderijtje wordt door deskun digen een waarde toegekend van zes a zeven millioen. VEREFFENING VAN DE VERLOFKAARTEN Wet van 20 Augustus 1938 Betaalde Verlofdagen Vereffening van de verlofkaarten De volksvertegenwoordigers hebben een aanvang genomen met de bespre king van de buitengewone begrooting. M. FIEUILLIEN (kath.) vindt het goed dat de beruchte Dienst van Eco- gemeld werd uit nomisch Herstel (O.R.E.C.) waarvan niemand de juiste bevoegdheid kan achterhalen, verdwenen is. Spreker gaat te keer tegen de geldverspillingen op groote schaal en de soms 1 00 t.h.meer dere uitgaven voor werken dan de ra mingen. Indien de regeering geen dui delijke verklaring aflegt, zegt h. Fieuil- lien, zullen wij ons vertrouwen niet slenken. VANDERpooRTEN (lib minister van Openbare werken, geeft uitleg omtrent zijn beheer van het de partement. Twee jaar vroeger dan voorzien werd, zal het Albertkanaal klaar zijn en de onthullingsplechtighe- den zullen op 30 Juli a.s. plaats grijpen. Om financieele, economische en militai re redenen moet dit werk ten spoedigste voleindigd. In 1 940 zullen wij ontlast zijn van groote werken en zullen de credieten gemakkelijker kunnen aangewend wor den voor kleinere en gemiddelde wer ken. Alvorens tot de interpellatie van hh. WAUTERS, PIERARD en BALTHA ZAR (soc.) over Nazi-drijverijen in Belgie te kunnen overgaan wordt ge stemd over het wetsontwerp tot ver lenging van de wet houdende verplich ting voor de werkgevers bij te dragen tot de dekking der uitgaven voor de werkloosheid. Dit wordt goedgekeurd met 102 st. tegen 34 en 27 onth. Dan komen de gemelde interpellan ten aan het woord. De h. Van Cauwe- laert, voorzitter, dringt aan op een waardige houding tijdens deze interpel- De Nationale Hulpkas voor betaalde verlofdagen zal dit jaar, de verlofbezol diging van meer dan 700.000 arbeiders moeten uitbetalen.Daar de meerderheid van deze hun verlof in Juli en Augustus jv^.ar zullen nemen, zal de Nationale Hulpkas a ie* De heer M.-H. Jaspar, minister van Volksgezondheid, heeft de Medal je van de Sportverdienste ingesteld, om toegekend te worden aan de Belgische sportbeoefenaars die zich in nationale of internationale kompetities zullen weten te onderscheiden. Er zijn gouden zilveren en bronzen medalies. Het lint is groen met roode bies .1 .- De h. PIERARD (soc.) eerste spre- een zeer groot aantal ass.gnat.es moetenverk)aart haat te voelen tegen mtgeven m een zeer korten Ujd. Ook Duitsch|and maar genoodzaakt te zijn vraagt de Nationale Hulpkas aan de n i i j houders van verlofkaarten hun kaarten dnjven,en var. Du.tschers m ons land voor vereffening over te maken min-j.THAZAR (soc.) wijst stens v.jft.en dagen voor den dotum j de verdachte propaganda voorzien voor het vc; Jot. Om alle bliefwi^lW, die de uitgifte van een reisagentschap. In zijn antwoord betoogt eerste mi nister PIERLOT dat de aangeklaagde feiten aan de aandacht der regeering niet ontsnapt zijn, en vraagt vertrouwen in de regeering om de vreemde inmen ging te keer te gaan. Te 7 u. wordt de vergadering geheven. van de machtiging tot betaling zou ver tragen, te vermijden vestigt de Nationa le Hulpkas de aandacht van de belang hebbenden op de volgende punten 1 de werkgever moet den datum van het verlof vermelden op de verlof- kaart 2) de niet te werkgestelde arbeider moet zijn kaart doen stempelen door het werkloosheids- of plaatsingsbureau waarbij hij ingeschreven is 3) de arbeider, niet verzekerd werk- looze of niet ingeschreven bij een of ficieel plaatsingsbureau, zal op zijn kaart op de plaats voorbehouden aan het werkloosheidsbureau de melding Umburg, van het Albertka- Nog een paar sprekers zijn aan het woord gekomen in verband met de be grooting van Economische Zaken. De h. HARMEGNIES (soc.) ziet den ondergang van de nijverheid in dochter der Roomsche Kerk toont, den op De heer Suner, minister van Binnen- landsche Zaken in Spanje, heeft na de ontvangst op het Vaticaan, een inter view toegestaan aan het Italiaansch agentschap Stefanie. Sprekende over zijn bezoek aan den H. Vader en over het godsdienstige vraagstuk gaf de minister uiting aan de diepe ontroering, waarmede hij het schouwspel bijwoonde, dat zich voor zijne oogen ontvouwde, toen drie dui zend soldaten van Franco de zalen van het Vaticaan betraden, den gemeen- schappelijken Vader der geloovigen toejuichten en de edele woorden beluis terden, welke de Paus richtte tot Span je, dat zich nogmaals een zeer trouwe (Niet verzekerd werklooze aanbren- «Het jpel van Luik op zijn eerste vertooning in de stelling van Luik 1939 De groep van de Gemeente Fierheid. Internationale Tentoon- gen 4) de arbeider zal de verlof kaart, ingevuld en geteekend, voor vereffe ning sturen naar de Nationale Hulpkas voor betaalde verlofdagen, Wolven- gracht, 48, te Brussel, en er zorg voor dragen dat het adres er leesbaar en juist op aangeduid is 5) enkel de verlofkaarten voor het dienstjaar 1938-1939 mogen in 1939 vereffend worden, 't is te zeggen deze die zegels dragen voor de periode die I April voorafgaat 6) de kaarten moeten aan de Natio nale Hulpkas gezonden worden onder gesloten omslag gefrankeerd aan het tarief van gewone brieven 7) de vereffening van de verlofkaar ten die voor 5 fr. of minder zegels dra gen is bijna zonder voordeel voor de houders, gezien het Bestuur van Poste rijen een afhouding van 2 frs. per be taling doet. Deze kaarten mogen bij de verlofkaarten voor het volgend jaar ge voegd worden, en zullen samen met deze en zonder kosten vereffend wor- 8) de verlofkaarten moeten GEHEEL aan de Nationale Hulpkas overgemaakt worden 9) de verlofkaarten uitgegeven door het Bestuur van Posterijen, voor 2 Ja nuari 1939 worden rechtstreeks door de postkantoren uitbetaald. Zij moeten dus niet naar de Nationale Hulpkas ge zonden worden. Belangrijk Bericht. De werkgevers mogen op aanvraag van hun arbeiders de kaarten gezamenlijk aan de Nationa le Hulpkas overmaken na de vraag om vereffening, die er aan gehecht is, door den belanghebbende te hebben doen onedrteekenen. Na nazicht der kaarten, zendt de Nationale Hulpkas de machti gingen tot betaling aan de werkgevers terug om ze aan de arbeiders af te ge ven. Deze kunnen het beloop ervan in om het even welk postkantoor ontvan gen. naai en pleit voor staatstusschenkomst met betrekking tot de mijnen van Flé- De. h. BOUILLY (soc.) spreekt in denzelfden zin. De h. SAP minister van Economische Zaken, zegt dat de regeering te dezer zake naar een oplossing zoekt in het algemeen kader der economie van ons land. Bij hoofdelijke stemming wordt de begrooting van Econ. Zaken goed gekeurd met 79 st. tegen 69. Na deze stemming wordt overgegaan lot de behandeling van de begrooting actieve en passieve verdediging te gen luchtaanvallen. De hr FLAGEY (lib.) dringt aan op spoedige machti gingen. M. CROKAERT (kath.) licht zijn verslag toe en vraagt de pompiers opnieuw te wapenen met een geweer, Spanje, zoo zeide de Minister, is niet denkbaar zonder het katholicisme,want het is er een gevolg van. De godsdienst was het bindmiddel dat de moreele en politieke eenheid van de verschillen de gebieden van het Iberische schierei land verwezenlijkte. Spanje heeft aan de Kerk wederom vijf honderd duizend martelaren gegeven en wij zijn trotsch op deze zonen van het eeuwig katholie ke en Roomsche land van Spanje, h. BOON (rex) die beweert dat de tijd die zou besteed worden aan het aanlee- ren van het gebruik van een geweer, verloren is voor de brandweeroefenin gen. 1 LT.-GENERAAL DENIS, minister van Landsverdediging zegt dat alle be stellingen voor de passieve verdediging om hun prestige te vermeerderen. Dit 1 bij de nationale nijverheden worden laatste voorstel wordt bestreden door gedaan. Te 1 7 u. 30 wordt de zitting Zie vervolg hiemeven. 'geheven. «Het Spel van Luik» op zijn eerste vertooning in de Internationale Tentoon stelling van Luik 1939 Karei de Stoute en Lodewijk XI met hun gevolg

De Volksstem | 1939 | | pagina 1