KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE nieuws '?re-r. De 50-Fr< stukken van de Wereld' tentoonstelling 64-000 Beigen in de Ver- Staten De Actie tegen de schun nige film te Antwerpen Eendaagsche Zeereisjes Avgeniijnsch schoolschip én de Antwerpsche haven Het Kultuurkongres van het Davidsfonds LEQERKIEUWS SColosiiale Loterij 15 Juni. H. Modestus. Zijn grootste verdienste is gelegen in het bouwen van talrijke kloosters en kerken in Palestina. In 628 tot patriarch van Jerusalem gekozen stierf hij reeds 2 jaar nadien. v Hulde van de Engelsche katholieken aan Z. H. den Paus. In Engelsche -katholieke kringen wordt er eën groote bedevaart op touw gezet, welke zich in het begin van October naar Rome zal begeven ten einde hulde te brengen aan Z. H. den Paus. Kardinaal Hinsley, en het meerendeel der Engelsche bisschop pen zullen aan het hoofd van deze be- devaart staan. Sneeuw ?n Noord Schotland. In het Noorden van Schotland, heeft het ;dèzer dagen gesneeuwd. De tempera tuur was voor Juni de koudste sedert 4è\c jaren. Nochtans hebbep zekere verlofgangers te Stonehaven'piet Ge aarzeld een zeebad te nemen, maar op den dijk dróegén dé vrouwen pelsen en dikke mantels. Te Bournemouth heeft 'één warrel wind vele hoeden van badgasten naar de zee gestuurd. Boven Wiltshire blik semde het geweldig en een gat werd in een vliegtuig geslagen, waaruit vier le den der bemanning met een valscherm sprongen, waarna de piloot veilig kon dalen. Valsche dollarbiljetten. De rech terlijke politie van het Parket van Brussel, heeft den Roemeen Simeka Ropper aangehouden, die drager was van vervalschte bankbiljetten. In zijn bezit vond men vijf biljetten van een dollar, hervormd in biljetten van 1 00 dollars en een biljet van 2 dol lar hervormt in 500 dollar. Een gedenkteeken voor den Koning Alpinist. Een gedenkteeken ter na gedachtenis van Koning Albert zal op 2 Juli te Gryon in Zwitserland onthuld worden op den eigendom van het Bel gisch Chalet, door graaf d'Ursel, Belg. minister te Bern, in aanwezigheid van de Belgische consuls in Zwitserland en van talrijke Belgische, Luxemburgsche en Zwitsersche personaliteiten. Het mo nument zal gewijd zijn aan den Koning Alpinist. Frankrijk nu totaal 1 1/2 millioen.Met 9i dit getal staat Jjet waarschijnlijk aan de spits van 'alle landen in 'Europa.' Uit den omloop genomen om ~J verwarring te voorkomen Het Staatsblad van I 3 dezer maakte het koninklijk besluit bekend, krachtens hetwelk de zilveren 50-frankstukken aangemunt ter gedachtenis van de Brus- selsche tentoonstelling 1935 én van het eeuwfeest der Belgische spoorwegen met ingang van 1 5 Juni a.s. geen wettë- lijken koers meer hebben. Laat ons dadelijk 1 zeggen dat'het geenszins de nieuwe zilveren stukken met den beeldenaar van Leopold'III betreft, met de wapenschilden: van de negen Belgische provinciën op de keer zijde. Deze pas iiy omloop gébrachte stukken zijn het definitief type van het 50 frankstuk. De bij den maatregel tot buiteBpin- löopstelling bedoelde stükkeir .zijn groo- ter en zwaarder en werden in beperkte hoeveelheden gestempeld in. de munt- erkplaatsen, welke een van de stands van het paviljoen dér beeldende kuns ten van de Brusselsche tentoonstelling 1935 uitmaakten, waar zij rechtstreeks voor partikulieren, verzamelaars of liefhebbers verkrijgbaar waren. Hoofd- kenmerk zij vertoonen geen koninklij ken beeldenaar. Alhoewel er een wette lijke waarde van 50 fr. werd aan toe gewezen, zijn zij veeleer medaljes met op de eene zijde de afbeelding van Sint Michel op den toren van het stadhuis te Brussel en op de keerzijde den gevel van het groot paleis der Brusselsche tentoonstelling 1935. Aangezien zij feitelijk niet in omloop zijn, velen hebben er zeker nooit een gezien bleek het nooctig die stukken als muntspecie op te heffen,ter voorkoming van de verwarring die door het gelijktijdig in omloop zijn van twee stukken van verschillend model woidt teweeggebracht. De spaarders van «La Belgique Pré voyante De minister van Arbeid en Sociale Voorzorg stuurde aan kamer lid E. Leclercq, uit Charleroi, een ant woord, over de maatregelen, die kun nen genomen worden om de belangen van de spaarders van La Belgique Prévoyante te vrijwaren. De wet van 7 Mei 1939 op de be scherming van het kleine spaarwezen is hier in het bijzonder van kracht. Een voorontwerp tot koninklijk besluit wordt aan den ministerraad onderwor pen, aangezien voornoemde wet voor ziet dat de rechten van aangeslotenen kunnen verzekerd worden door konink lijke besluiten. Frankrijk, het land der jagers. leder jaar neemt het aantal jagers in Frankrijk toe.. Alleen in het departe ment Seine werden dit jaar 1 000 jacht akten meer uitgegeven dan het vorig jaar. Het aantal Nimrods bedraagt in uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 101ste Vervolg. iDrie maanden na deze ontmoe ting meldde Ventura zich bij Donna 'Jozefa aan. Hij beminde niet rheer 'vaT- leen en het was met toestemming van haar die hij reeds als zijn br^ïd jjjh- schouwde, dat hij om hare hand kwam .vragen. lék' 'fï& Zijn hart klopte hevig toen-hij Vóór 'de woning bleef stilstaan waarvan hij nooit den drempel had overschreden. Daar was meer dan zijn leven Hij zou er zijn geluk of zijn ongeluk verne men. Hij had vruchteloos naar een vriend gezocht die hem kon voorstetien. Waarom niet Niemand bezocht de oude Donna Tereza kende geschiedenis harer ders niet, bovendien stelde zij volko men vertrouwen in de grenzelooze ge negenheid harer grootmoeder. Zeg haar dat ik u bemin, sprak zij tot haar vriend. Zij zal mij liever aan u geven dan mij te zien weenen. De Indiaansche meid die, zooals van zelfs spreekt de vertrouwde harer jonge meesteres was, liet Ventura binnen en bracht hem in eene ruime zaal bijna zonder meubelen. De oude dame zat bij haar venster en las in een godsdienstig boek terwijl hare kleindochter veëren knipte om er Volgens de Gazette van Detroit, die onder de naar Noord Amerika uitgewe ken Vlamingen veel lezers telt, bedraagt, het aantal Belgen, metterwoons geves tigd in de Ver. Staten, ruim 64.000. Voorts wonen ook. nog verscheidene duizenden Belgen, bijna allen Vlaam sche landbouwers in Canada in New- England (Massachusetts, Rhode Island, enz.) verblijven eenigé hónderden Wa len. Men telt er ook nóg een duizendtal in Pennsylvania. Nagenoeg al de ande- j re Amerikaansche Belgen zijn afkom-j stig uit het Vlaamsche land, de meesten uit de provinciën Oost-, en West Vlaan deren. j Menig dorp draagt een Vlaamschen i naam. Ér bestaat een Ghent in den staat Minnesota, een ander Ghent in den staat Kentucky, een derde in den staat New York en een vierde in West Virginia. De plaatsnaam Antwerpen of Antwerp treft men in twee staten aan. Brussels eveneens, Flanders ook. Het talrijkst zijn de uit Belgie afkom stige burgers, in de staten Michigan 13.900 en Illinois 1 1.500. Maar tot. zelfs in het verre Californie telde men er meer dan 3000. De actie, die dopr de katholieke groepeeringen tegen de schunnige film op touw gezet werd omvat onder meerj het zenden van protestbrieven naar de! overheden. Ingaande op enkele dergelijke klach ten, die toekwamen bij het parket van Antwerpen, werd in de zaal «Movy» overgegaan door den onderzoeksrech ter van dienst tot de inbeslagname van een der schunnige films die sedert ver schillende weken vertoond werd. Deze uitstapjes worden elk jaar,tij dens het gunstige seizoen, bij vertrek uit Oostende ingericht door het bestuur van het Zeewezen. Voor een lagen prijs stellen zij eenieder in de gelegenheid een aangenaam uitstapje te maken, te vens onze volksgenooten meer met de zaken der zee in voeling te brengen. Deze excursies grijpen plaats met de prachtige paketbooten der Oostende- Doverlijn. Hieronder enkele inlichtingen betref fende het prograrnpia van dit jaar Uitstapjes worden ingericht naar En geland (Folkestone en Canterbury) en naar Frankrijk (Boujogne en Le Tou- quet). Het vertrek uit Oostende werd vast gesteld op 8 u. 30 en de terugkeer, den zelfden dag en in dezelfde haven rond 21 u. De excursies van Oostende naar Folkestone en naar Canterbury worden ingericht elke Dinsdag en Donderdag van 25 Juli tot 31 Oogst behalve op Dinsdag 1 5 Oogst deze van Oostende naar Boulogne gaan door op 21 Juli, 15 en 27 Oogst. De prijs voor volwassenen werd vast gesteld als volgt Oostende naar Folkestone en terug 75 frank. Oostende naar Canterbury en terug 85 frank. Oostende naar Boulogne en terug 65 frank. Kinderen betalen volgende prijzen Folkestone 43 fr., Canterbury 46 fr. en Boulogne 33 fr. Mits een opleggeld van 28 fr. per persoon kunnen de, deelnemers, per au tocar, het trajekt Éloplogne-Le Touquet (Faris-Plage) medemaken. Voor de reis van een station uit het binnenland naar Oostende en terug, worden bijkomende spoorkaartjes met 35 t.h. verfnindéfing afgeleverd. De biljetten worden té koöp gesteld bij het begin der maand Juli, in alle stations der Nationale M^stariiappij der Belgi sche Spoorwegen en bij de bijzonderste reisagentschappen. Belgische deelnemers aan deze ex cursies worden van het paspoort vrij gesteld de identiteitskaart is voldoen de. Donderdag 1 5 dezer, op den dag dat de Fransche oorlogsschepen de Ant werpsche haven zullen verlaten, krijgen we het bezoek van den Argentijnschen kruiser «L'Argentinadie dienst doet als opleidingsschip. Ook dit bezoek zal met de noodige plechtigheden gepaard gaan. bloemen van te maken. Donna Jozefa moest in de drie laat ste maanden den indringer opgemerkt hebben.... Zij fronste de wenkbrauwen bij zijn binnenkomen. Zij deed een teeken aan Tereza, die zonder zich te haasten het vertrek ver liet. Vervolgens sloot de oude vrouw haar boek en wees den bezoeker een stoel aan. Zij scheen naar de voetstappen te luisteren harer kleindochter die zich ver wijderde. Het onthaal was koek De trékken der donna* Waren streng.. De jongeling voelde zijn moed be zwijken. Éindelijk zei hij met bevende stem Ik bemin uw dochter Donna Jozefa glimlachte bijna on merkbaar vervolgens keerde zij haar oogen naar Ventura en zag hem ver wonderd aan. Zal uw heerschap, vroeg zij op ijs- kouden toon, mij in de eerste plaats de eer willen doen mij te zeggen met wien ik spreek Ik ben de eigenaar van het dom ein van San Francisco. Was uw vader een Spanjaard. -Neen Ach Integendeel hernam de jonge ling. Hoe verstaat gij dat Mijn geslacht heeft alles gedaan om den Spanjaard uit Mexico te verja gen. Dé oude dame verbleekte haar lip pen beefden.... Toch antwoordde zij kalm Dan is alles onmogelijk Wat Vroeg de jongeling verbijs- Dit kongres moet eens te meer het bewijs leveren, dat de katholieke Vlaamsche vereeniging die het houdt aan de spits staat van alle organismen die in Vlaanderen aan kuituurwerk doen. Niet alleen wat het leden- en af- deelingenaantal betreft, doch ook en vooral in zake bedrijvigheid. Laat de opkomst nu uitwijzen hoe zeer in Vlaanderen de werkers op het kultureel plan aan hun vereeniging ge hecht zijn, en hoe zij zich interêsseeren aan de kultureele problemen van den dag, waarvan o. i. enkele zeer belang wekkende in de sektievergaderingen zullen behandeld worden door bevoeg de sprekers. In ons vorig nummer deel den wij het volledig kongresprogramma mee. Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni wor den derhalve vrijgehouden voor Ant werpen en het Davidsfonds 1 Vlaamsche autobestuurders gevraagd Eén vakproef tót werving van 35 Vlaamschsprekende autobestuurders en 3 hoefsrrieden 1 Franschsprekende en 2 Vlaamsche) zal plaats hebben in het 4e Vervoerwezen, 9 1 0, Steenweg op Waver, te Etterbeek, in den loop van de eerste helft der maand Juli a.s. De aanvragen om er deel aan te ne men moeten voor Juli 1939 bij boven vermeld adres ingediend worden. De aanvraag moet duidelijk opgeven naam en voornamen, plaats en datum van geboorte, werfbureel voor hetwelk belanghebbende verschenen is en zijn juist adres. DE BILJETTEN VERDWIJNEN ZIENDEROOGEN Koop zonder uitstel uw biljet van de 6e snede 1939 van de om deel te nemen aan de TREKKING van de 61.301 loten, waaronder de 25 van honderd duizend frank de 25 van vijftig duizend frank de 50 van twintig duizend frank en het groot lot van één MILLIOEN De trekking zal plaats vinden in het Groot Paleis van de Internationale Watertentoonstelling te Luik ZATERDAG 24 JUNI ERAND TE ST JOOST TEN NOODE Dinsdagochtend, omstreeks drie "Uur is "brand uitgebroken in een garage aan de Plantenstraat te St Joost ten Noodé/ waar verscheidene auto's gestald waren Weldra stond het heele gebouw in lichtelaaie. Toen de Brusselsche pompiers, met zwaar materiaal ter plaatse verschenen, likten de vlammen de muren en daken van de belendende inrichtingen en hui zen én er werd geruimen tijd voor ge vreesd, dat ook een filmdepot door het vuur zou worden aangetast. Zulks kon echter vermeden worden, maar het duurde ruim twee geslagen uren-, alvorens het gevaar voor uitbrei ding was geweken. Een paar auto's konden buitenge haald worden, maar zeven wagens zijn met ander materieel, totaal vernield. LIJK ONTDEKT TE GENT Dinsdagavond werd door een land bouwer, die van zijn werk huiswaarts keerde, op een veld, gelegen aan de Roosakkerstraat, te Gent, het lijk ge vonden van een manspersoon. De politie en de speuragenten van de Gentsche brigade werden verwit tigd. De hh. Moors, hoofdkommissaris bij de rechterlijke brigade, Braet, in specteur en Van Hecke, politiekommis- saris van de negende wijk stelden het eerste onderzoek in. De fotografische dienst bij het parket kwam eveneens ter plaatse. Het lijk is dit van Oscar F., wonende Keizer-Karelstraat te Gent. Volgens dé eerste ingewonnen in lichtingen werd het slachtoffer voor het ontdekken van het lijk gezien in aan wezigheid van twee personen. Gezien zekere bijzondere omstandigheden werd het stoffelijk overschot van F., om half- tien, Dinsdagavond naar het lijkenhuis overgebracht. DE MIJNRAMP TE VAL-BENOIT 351nsdagnamiddag zijn de fnijnwer- Hèérs, die sedert drie dagen en drie nach ten onverpoosd arbeiden om de inge storte»# een- eif aardemassa welkë hun "Vijf werkmakkers heeft bedolven, te verwijderen, er in geslaagd één éérste lïjk b'loot te leggen. Het slachtoffer is volstrekt onher kenbaar, deels door de brandwonden en deels door de drukking die het onder dc instorting heeft ondergaan. Hét stof felijk overschot werd onmiddellijk naar de verbandzaal van de mijn overge bracht, terwijl de reddingsploegen hun arbeid in de mijn voortzetten, op zoek naar de overblijvende slachoffers. Lijken van drie mijnwerkers opgehaald Dinsdag werden in de mijn van Val- Benoit, te Luik, door de redders de lij ken opgehaald van de Vlaamsche mijn werkers, Jan Coenen en Alfons Mei- la erts, beiden uit Tienen en van Jean Schouterden, uit Herstal. Sedert de mijngasontvlamming werd 10.0 ton aarde en steen weggehaald door.de redders, die ook nog een mijn werkershoed hebben gevonden. Nog blijven twee lijken onder de in storting bedolven, namelijk deze van Cuypers en Ledent. terd. Tereza kan ik u niet ten huwelijk geven. Maar zij bemint mij Senor, hernam donna Jozefa ter wijl zij tegen de regels der wellevend heid opstond, Tereza bemint niemand dan God en mij. Het bloed steeg Ventura naar het gelaat. Hij viel op de knieën en riep met ge vouwen handen Senora. ik bemin uw dochter en word van haar weder bemind. Ik weiger Uw weigeren zou twee menschen ongelukkig maken. Hoe kómt Tij hier, senor - Ik had volgêns hét gebruik een priester óf mijn moeder naar u kunnen zenden maar ik heb liever zelf willen komen. Waarom Om mij reeds bij voorbaat aan uw uitspraak te onderwerpen. Donna Jozefa was weder gaan zitten. Haar gelaat had weder die trotsche uitdrukking genomeij welke haar eigen scheen. Sta op, senor, antwoordde zij koud, ik geef.u mijn dochter niet ten huwelijk. Mijn vroéger leven verschrikt u ongetwijfeld, ging Ventura op smeeken den toon voort. Dit verleden is dood, ik bemin uw kind. Senor, viel de oude dame hem in de rede, gij kunt u verwijderen. Wat hebt gij tegen mij riep de jonge man waanzinnig. De oude vrouw keek hem strak in de oogen. Ventura beefde er bijna van. Wat er is, sério'r Er is bloed tus- schen de Creolen en mijn dochter. Zij DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE LANAKEN Dinsdag avond omstreeks 20 uur is te Lan'akén op het gehucht Pietersheim een doodelijk verkeersongeluk voorge vallen. Terwijl de 1 7 jarigen Panis, kost- winnende zoon der weduwe Panis, "over den Maaseikschen steenweg huiswaarts reed is de jongen plots gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door- den hr Cortleven uit Boorsem. De jongen werd opgenomèn met een schedelbreuk en ingedrukte borstkas en vrijwel op slag gedood. Een priester werd in allerhaast bij geroepen, dewelke hem het H. Oliesel toediende. De rijkswacht verscheen ter plaatse I stelde een onderzoek in en verwittigde het parket uit Tongeren, dat in den avond verwacht werd. I In verband met het doodelijk ver- I keersongeval waarbij den 1 7 jarigen Panis Dinsdagavond door een auto vrachtwagen werd aangereden, is het parket uit Tongeren rond 21 u. ter plaatse afgestapt met den fotografischen dienst, onder leiding van onderzoeks rechter Albert. hebben haar vader en haar grootvader edood. En toch zal zij mijn bruid worden senora, de liefde is krachtiger dan de haat. De liefde wischt geen bloed uit. De liefde is sterker dan al de an dere gevoelens. Neen, senor. Zij zal mijn bruid worden her haalde hij. Zij zal de. bruid worden van een Spanjaard... of van God sprak de vrouw besloten. Ventura stiet daar op éK onvoorzie-, nen hinderpaal. Hij kende de voorkeur van zekere familien uit zijn land voor de vroegere»©V.erheerschers.- Hier onderbrak de geneesheer derb verhaler. <1 Die haat duurt voort sprak hijr Ja, wij Creolen zijn niet zeer ge negen tot den Spanjaard. Gij kunt be grijpen, vreemde heer, dat Ventura's woede ten top steeg, toen hij een min naar uit de natie de voorkeur zag krij gen. Hij stond driftig op en nu beefde zijn stem niet langer. Senora, zeide hij, ik hoop dat de smeekingen uwer dochter u nog van be sluit zullen doen veranderen. Nooit. Indien gij misschien van mij hebt hooren spreken, dan moet gij weten daC lik altijd mijn woord hóud., Welnu, ik S zweer dat ik den Spanjaard zal döoden, die naar de hand van Tereza staat, en I indien gij haar in een klooster opsluit, zweer ik u... Zweer niet, Senor Ik zweer dat ik het haar zal doen verlaten. De oude dame hernam zonder te ontroeren Mijn woord behoef ik met geen eed te bekrachtigen. En hoe luidt uw laatste woord,se nora Gij kunt u verwijderen. 'Niettegenstaande de onstuimigheid van zijn karakter hield Ventura zich in. Hij gevoelde dat, indien hij de oude vrouw tot het uiterste dreef zijn hoop vqor altijd vervlogen zou zijn. Nauwelijks buiten gekomen of hij sprong te paard en reed in galop weg, ten prooi aan die sombere gedachten welke ons br.ein tengevolge eener hevige teleurstelling bezighouden. J?enïge nachten na dit voorval had hij eén1 gësprek met Tereza 'achter de alöé-' haag. 1 T Vlpchlijmet mij. zeide hij, ónS land is uitgestrekt en ik zal. wel eene schuilplaats, vinden om u te verbergen. - Neen, antwoordde het jonge meis- fje. Bemint gij mij dan niet?. - Tot tér dood Waarom weigert ge mij te vol gen Grootmoeder houdt veel van mij en ze zal eens toegeven. Zij zal niet toegeven. De Creolen hebben haar man en haar schoonzoon gedood. Men offert u op aan een bloed- haat. Ik bemin u, wat hindert het u als wij nog eenigen tijd wachten Zij zal u een ander man opdrin- §en- Nooit, hernam het meisje haastig. En indien men u verplicht 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver- boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst..

De Volksstem | 1939 | | pagina 2