Duistere punten aan dan laternatienalnn horizont Communistische Jeugd in Frankrijk De Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 De opbrengst der belastingen Het ontslag van den Gouverneur van Oost Vlaanderen Reddingswedstrij* den te Oostende Gedoodt militairen XXXXVle JAARGANG NUMMER 140 Drukker-Uitgever J. .Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 2ï CENHEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, J3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z, Maandag 19 JUNI H, GERVATIUS Zon op 3,48 Zon af 19,55 Dinsdag 20 JUNI 1939 H. FLOREKTHU 'Zon op 3,49 Zon af 19.55 E. K. 24 M, 1 In vele opzichten overtroffen door de Katholieke Organisaties JAPAN CONTRA ENGELAND communistische jonge boerenorganisa- tie opgericht onder den naam «Jeunesse Ofschoon er dienaangaande geen of- Agricolo Francaise Terwijl de com- "cieele bevestiging werd ontvangen, ver- mnnisten destijds in. Frankrijk de pad- klaren de officieele kringen te Londen In de laatste jaren is er een groote j vinderij beschouwden als een «burger- aat Japan de voorstellen van de En- kentering gekomen in de Fransche lijke en fascistische instelling», hebben gelsche regeering heeft afgewezen, jeugdbeweging. Enkele jaren geleden zij onlangs toch ook een communistische Liet antwoord van Japan zou de vol- haalden vele personen nog de schou-1 padvindersbeweging opgericht, onder gende punten bevatten ders op als men over Frankrijk sprak den naam Eclaireurs de la Jeunesse 1 Definitieve afwijzing van het Brit als over de oudste dochter van de Ka- j communiste toen zij merkten, dat de scne voorstel tot vorming van een dne- tholieke Kerk. Het was inderdaad waarkatholieke jeugd zich met groot succes ledige kommissie van onderzoek dat het in Frankrijk met het katholicis- had toegelegd op de verkennerij. 2Besliste weigering om de tusschen-' me bijster slecht gesteld was. Er be- Dit alles heeft hen echter weinig baat komst van eenige derde mogendheid stond werkelijk een groot gevaar van gebracht. Nu is het zeer delicaat om dit 'n het geschil te aanvaarden een bloedige revolutie, waarbij de com-met getallen, zelfs met officieele getal- 3. Aan Engeland wordt de volledige munisten alles zouden verniegd hebbenlen te bewijzen. Maar enkele gegevens aansprakelijkheid gegeven voor de na- wat vele eeuwen in het Katholieke zullen zeer zeker den indruk versterken, deelige gevolgen van de blokkade van dat de communistische partij langzaam d«* Britsche nederzetting voor andere aftakelt. 1 mogendheden Het communistische massa-jeugd-4 Ten slotte wordt bevestigd dat Ja- blad L'Avant Garde heeft een opia- pan een grondige wijziging eischt, van ge van 55.000 exemplaren, terwijl het de Britsche politiek in China, zooals zij 'katholieke massa-jeugdblad La Jeu- tot uiting gekomen is in het huidige ge- Ouvrière een oplage heeft van schil, door de weigering van het uitle- beschuldiging gestelde Frankrijk hadden opgebouwd. Het is anders geloopen dan menigeen met een klein tikje pessimisme gedacht had. Terwijl voor buitenstaanders de nood het oogst was, werd in den boe zem van de Fransche Katholieke we reld een nieuwe kern gevormd leven werd geschonken aan een oude plant, en dit nieuwe leven komt nu tot uiting in de Fransche jeugd. Enkele jaren hadden de communis tische en verkapte communistische nieuw nesse 1 130.000 exemplaren. Bij bijzondere veren van gelegenheden komt een extra nummer Chineezen. uit. Het extra nummer van L'Avant Garde van 1 Mei 1938 verscheen nog in een oplage van 1 30.000 exemplaren Hieraan wordt toegevoegd dat het geschil uitsluitend bestaat tusschen Ja pan en Groot-Brittannie, en dat de Ja- pansche regeering naar aanleiding hier- Fonteinen en waterstralen in de Internationale Tentoonstelling v. Luik De fonteinen en waterstralen in de Internationale Tentoonstelling van Luik vormen een eigenaardig en krachtig ge heel waar majesteit en gratie zich ver binden, waar oostersche feerie, klas sieke en moderne verwezenlijkingen samengaan. Op den linkeroever, langs beide kan ten van den monumentalen ingang van Coronmeuse ndt de bezoeker een echt woud van waterstralen die tusschen de bloemen uitspringen 88 waterbekken en bloemenparken wisselen af in een prachtige symetrie vol harmonie en grootheid. Groote waterbekken van 50 meter lang volgen hierop en bevatten ieder drie groote fonteinen die volgens eene gansch moderne techniek ver licht worden. De 1 320 straaltjes van den rozen gaard geven een frisch uitzicht. Ver beeld U, een groote oppervlakte met rozen bedekt en doorsneden door smal le waterbekken waaruit echte watergor dijnen uitstalen Bij nacht, als water en bloem verlicht is, dan is het spectakel waarlijk roerend. Laat ons op den rechteroever komen: jeugdorganisaties het initiatief in han- het extra nummer echter van 30 Nov. den. De katholieken verdedigden, zoo-1938 (algemeene stakingen) bereikte van geenszins het voornemen koestert ver dit mogelijk was. De jaren van het'slechts 70.000 exemplaren. Daartegen- om onderhandelingen aan te vangen mislukte volksfront hebben echter eenover staat, dat het extra nummer van tusschen Tokio en Londen, ter vervan- geest gewekt, die radicaal wil breken het katholieke jeugdblad La Jeunesse ging van de besprekingen gevoerd aoor Ouvrière in Maart 1939 een oplage de plaatselijke overheden, die gansch had van 300.000 exemplaren. alleen bevoegd zijn ter zake. Het totaal aantal leden van de com-' Dit antwoord van Japan zou in de munistische boerenjeugd-organisatie be- lijn liggen van de Japansche politiek. met het communisme. En nu zijn de katholieken in overdrachtelijken zin in den aanval, terwijl de communisten trachten te behouden, wat zij enkele ja ren geleden hadden. Dit laatste gelukt hen echter niet al te best. Het is zelfs zoover gekomen, dat de communistische jeugdorganisaties alles nadoen, wat de katholieken beginnen. Het geïllustreerde jeugdtijdschrift van de communisten Mon camerade lijkt de inhoud uitgezonderd als twee druppels water op het katholieke jeugd blad «Coeurs Vaillants Toen de ka tholieke jeugd bégon met een hulpcam pagne voor zieken en met een campag ne voor werklooze jongens en meisjes, nam de communistische jeugd dit initia tief over. Toen de katholieke J.A.C. (de Katholieke Jonge Boeren-organisatie) tegen alle verwachtingen in een hooge vlucht nam en uitgroeide in diepte en breedte, werd door de communisten een DE BLOKKADE DER BRITSCHE CONCESSIE draagt 6000 jongens en meisjes, terwijl de J.A.C. (Fransche katholieke boe- r'en jeugd) bij haar laatste Congres te Parijs 25.000 leden tegelijk bijeen zag, terwijl het orgaan van de J.A.C. een De blokkade der Britsche concessie oplage heeft van meer dan 60.000 Leeft heden een dreigende wending ge- exemplaren. nomen door het feit dat Japansche pa- Ten opzichte van de Katholieke troelje-schepen den toevoer hebben be- jeugd heeft de communistische jeugd- Ut langs den Hes.stroom van beyoorra- orcanisatie dit groote nadeel, dat zij drr.gesnnddelen als vTeesch, v.sch en niet beschikt over goede kaders. De versche groenten. massabeweging van enkele jaren gele- .De Japansche patroelje-schepen d,e den ging niet uit van een hechte kern. Srif eren ter hoogte van de oude Duit- Op deze kernvorming vooral legt de sche concessie zijn verschenen zenden katholieke jeugdorganisatie den nadruk j onverb.ddehjk alle Chmeesche schepen Er zijn 20.000 katholieke jonge arbei- met voedingsmiddelen geladen, .erug. ders die gevormd worden tot de toe-Daar de toevoer van levensm.ddelen komstige leiders van de Katholieke l«>g» de baan reeds streng was gere het Lido, zijn vijvers, zijn zwembassin en zijn vaart maken eenee chte spiegel uit waarop het oog kan rusten. Indien men een reisje maakt op dd vaart die daar voorbij vloeit zal men een buitengewoon feerisch spectakel be leven. Een echte droom. Het licht mo-* torbootje vaart eerst in een watertunnel; dc neonbuisjes verlichten langs alle kanten op buitengewone wijze alle hoekjes van het landschap verder reist men nevens eene hooge waterstraal omringd met evige lichten, eeuwig sym bool van voortzetting. Het is nu den vijver met menigvuldige fonteintjes van allen aard, en eindelijk eene waterapo theose met haar watergordijnen, water vallen en waterpalmen. Dit alles is op buitengewone wijze verlicht en maakt eer. indrukwekkend en prachtig geheel uit. In 't midden van den Maasstroom mag men eindelijk den mooisten en den hoogsten waterstraal van de Wereld be wonderen, een waterstraal van meer dan 100 meter hoog. Een schip van 35 op 7 meter bemacht met 1200 HP. pompen en 300- KW lichtkracht voedt die reusachtige waterstraal. Misschien is het de machtigste poging die de mensch op dit gebied waagde. De Inhuldiging van het Paviljoen van de Stad Gent in de Internationale Ten toonstelling van Luik 1939. Een zicht van de plechtigheid. Jeugdorganisatie. 1445 millioen 1222 millioen doua- regis- Voor de eerste vijf maanden van 1939 bedragen de gezamenlijke ont vangsten 4,003 millioen, verdeeld als volgt Belastingen nes en accijnzen tratie 1 336. Vergeleken met de vooruitzichten be draagt de minderopbrengst 333 mil lioen (7.6 t.h.) zegge voor belastin gen 1 2 millioen, douanen en accijnzen 74 millioen; registratie 247 millioen. De minderopbrengst inzake recht- streeksche belastingen, die voor de eer ste vier maanden 97 millioen en voor de eerste vier maanden 50 millioen be droeg, werd op 1 2 millioen gebracht. De vertraging in de inning wordt dus verder goed gemaakt. Met betrekking tot douanen en ac cijnzen en registratie heeft de in den loop der eerste vier maanden vastge stelde minderopbrengst zich gedurende de maand Mei opnieuw voorgedaan. Vergelijkt men de glementeerd moet de bevolking uit de concessie zich tevreden stellen met den nog voorhanden zijnde voorraad voor al bestaande uit conserven. Spijts de groeiende onrust betreffen de het bevoorradingsprobleem blijven de Britsche onderdanen den vijfden dag 1939 met die van de overeenstemmen de periode van 1938 zoo stelt men een totale vermindering vast van 22 mil- nii u lioen. Spijts het tot standbrengen in jer blokkade dezelfe besliste houding dien tusschentijd van nieuwe fiscale aannemenDeze werd zelfs nog eenigs- middelen. 'zins versterkt door de lotgevallen van Vergeleken met 1938 wijzen de ont- twee dunner die gepoogd hebben in de vangsten van registratie op een minder- Japanscbe zone door te dringen, doch opbrengst van 1 10 millioen, terwijl die heel wat moeilijkheden hebben onder van belastingen met 80 millioen en die von(jen van douanen en accijnzen lioen zijn gestegen. met 7 mil- Bij Koninklijk Besluit, in het Staats blad van 18 Juni verschenen, wordt het De Japanners hebben er nog iets nieuws op bedacht zij hebben in hun onderzoeksbureelen overal luidsprekers geplaatst en hebben aanvallen tegen Engeland uitgezonden. De plaatselijke bladen hunnerzijds blijven tegen Engeland opruien. Reuter meldt uit Tientsin dat de toe- sland eenigszins opgeklaart schijnt te door den heer L. Fredericq aangevraagd zijn, hetgeen wordt afgeleid uit het feit ontslag uit zijn ambt van gouverneur dat twee Engelsche schepen de «Yat- van de provincie Oost Vlaanderen aan-ching en de Geng Tu in de Brit genomen. Ische concessie zijn aangekomen zonder De heer Fredericq wordt gemachtigd tegengehouden te zijn geweest door de tot het voeren van den eeretitel van zijn j Japansche scheepscontrole op den Hai- ambt en het dragen van dé ambtsklee- dij. De h. Fredericq werd benoemd tot ontvangsten van hoofd van 's Konings Kabinet. stroom. De eigenaars der schepen hebben dan ook naar hun agenten te Shanghai Zie volgende kolom. NATIONALE VEE WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL geseind dat zij voortaan weer leveringen konden inschepen voor bestemming naar Tientsin die werden stopgezet door dc consulaire Britsche overheid omwille der moeilijkheden van Japansche zijde. ZES EISCHEN VAN HITLER De diplomatische redacteur van de «Sunday Dispatch» meldt, dat, volgens betrouwbare inlichtingen die te Londen toekwamen, Hitier nog voor het einde van het jaar zes eischen zou stellen, na-I melijk de volgende. 1 Inlijving van Dantzig bij het Rijk; j 2) Het opgeven door Engeland van elk politiek en economisch belang in Midden Europa en op den Balkan, die zouden erkend worden als Levensraum van Duitschland. 3) Terugkeer van Gibraltar aan Spanje. 4) Wijziging van het statuut van Djiboeti ten gunste van Italië 5Wijziging van de administratie van het Suezkanaal I 6) Bestudeering van Duitschlands koloniale aanspraken. Om deze aanvragen met geweld te kunnen steunen zou de algemeene staf van het Reich in den zin hebben a) Een bestandige halve mobilisatie op het einde van Juli; b) Een versterking van de Siegfried- linie in het Westen c) Een concentratie van de Duitsche troepen in Oostelijk Moravie en in Slo wakije en verbetering van de verster- kingswerken in Slowakije. d) Voltooiing van de versterkingsli nie langsheen de Poolsche grens. UITDAGENDE TAAL De beide prachtbeesten die onderscheidenlijk in de kategorie der stieren en der koeien den eersten prijs behaalden. De stier, Farceur d'Horlebecq, hoort toe aan h. Cl. Cammaert uit Herchies, de koe aan h. Felix Wallemacq, uit Elzele. VAN GOEBELS De h. Goebbels, minister voor de pro paganda, is te Danzig aangekomen. Goebels heeft een rede gehouden waarin hij zei Inwoners van Danzig, uw vast wil om naar Duitschland terug te keeren wordt door ons beantwoord. En die wil is onwederroepelijk en onoverwinnelijk». Voorts zei de h. Goebbels De Fuehrer heeft gezegd dat Dan zig een Duitsche stad is en naar Duitsch land wil. Welnu, de Fuehrer spreekt geen nuttelooze woorden. Duitschland is overal waar Duitschers zijn. Duitsch land is dus ook te Danzig Zondag hadden op het Westerstrand onder grooten toeloop van volk, aller lei reddingswedstrijden plaats, uitge schreven onder de reddingsploegen der badsteden.De eerste proef bestond hier in dat een schipbreukeling moest afge haald worden in een yol van een vaar tuig, dat zich op zekeren afstand van het strand bevond. De uitslag luidde 1 Blankenberge, in 7 min. 7 sec. 3/5; 2 Oostende, 7 min. 37 sec., 3 Heist, 7 min. 41 sec. 1 /5 4 Knokke, 8 min.5 .Zeebrugge 8 mm. 22 sec.; 6 Haan aan Zee, 8 min. 31 sec. De tweede proef was een zwemproef. Op 100 m. af stand van het strand sprongen redders in zee om eerst op het strand toe te ko men. De uitslag luidde 1 R. Populier, Blankenberge, 2 min. 1/5 sec.; 2. L. Populier, Blankenberge, 2 min. 6 sec. 3. M. Tavernier, Haan aan Zee, 3 min. 1 1 sec. 4 A. Declerck, Oostende; 5 A. De Jonghe, Oostende, 6 A. Ruysschaert Zeebrugge, 7 A. Lierman, Knokke, 8 A. Annys. De laatste proef bestond hierin, dat twee redders moesten al zwemmend ter hulp snellen van een drenkeling, die zich op de grenzen der baden bevond. De uitslag luidde 1 Heist, 2 minuten 29 4/5; 2 Oostende, 2 min. 38; 3 Blan- kenberghe, 3 min. 4/54. Zeebrugge, 3 min. 10; 5 Den Haan aan Zee, 3 min 17; 6 Knokke, 3 min. 40. Na deze proeven, die bijgewoond werden door heeren Baels, gouverneur van West-Vlaanderen en burgemeester Moreau, werd tot de prijsuitdeeling overgegaan. Op een vraag van senator Demets heeft de minister van Landsverdediging geantwoord dat het aantal tijdens hun dienst gedoode militairen 23 bedroeg in 1935, 18 in 1936, 25 in 1937, 22 in 1938 en 13 tijdens het eerste kwartaal van 1939. Het aantal gepensionneerdë militairen wegens invaliditeit tenge volge van een ongeluk was 44 in 1935, 50 in 1936, 63 in 1937, 35 in 1938 en geen enkele in het eerste kwartaal van 1939»

De Volksstem | 1939 | | pagina 1