ategga KRANKZINNIG UIT LIEFDE WEKTDEGALVAH UWE LEVER OP- Bij de Staats ambtenaren Trekking re Luik Leo {fel3a5^3 Nog de ramp van de Phenix De terechtstelling van tfeidmann I MBBajnepiMnB 19 Juni. HH. Gervasius en Protasius. Zonen van de HH. Vital en Valeria verkc'chten zij hun goederen na .de mar teling hunner ouders en deelden de op brengst aan de armen uit. Hunne óudérs waardig, onde» gingen zij-den martel dood Ie eeuw.) 20 Juni.H. Florentina. Af komstig uit een adellijke familie en zus ter van de HH. Leander Fulgentia en Isodoor, had zij zich van jongsaf den Heer toegewijd. Zij bracht haar leven door in maagdelijkheid, gebed en be oefening van goedé werken (Vlle eeuw) Waarom de publiciteit van de om slagen der postcheckrekeningen ver dween. Mogelijk raadt de lezer het nooit. Het blijkt te zijn krachtens de taalwet. Er waren klachten ingediend betreffende het gebruik der talen voor officieele stukken. Alhoewel het hier slechts handelsmededeelingen .betrof, tcch moest de wet worden toegepast. Zoo verdwenen de bewuste aankondi gingen van bovenvermelde omslagen. De Belgische kunst in het buitenland De films over Belgische schilders,' ver vaardigd voor de deelneming van ons land aan de wereldtentoonstelling te New York, werdén voor de Amerikaan- sche kunstkritiekers afgerold. De film over Van Eyck, van André Cuuvin, werd aangeduid voor. een tele visie-voorstelling, door den bestuurder van een van de groote Amerikaansche musea en werd in zeer vleiende be woordingen aan het publiek voorge steld. Kinderbijslagen voor de niet-loon- trekkenden. In het Staatsblad zijn verscheidene ministerieele besluiten ver schenen betreffende het verleenen van kinderbijslagen voor niet-loontrekken- deji. Een van deze besluiten bepaalt welke beroepen beschouwd worden als door dc vrouwen voor eigen rekening uitge oefend een ander welke de kategorien van gemeenschappen zijn, tot stand ge bracht met een menschlievend doel. De Kamerbegrooting van ekonomi- sche zaken. In het verslag van den h. Eyskens over de begrooting van het departement van Ekonomische Zaken en Middenstand wordt gewezen op de nadeelige inwerking der ekonomische depressie in de evolutie van onzen bui- lenlandschen handel, en op het bestaan van een- struktureele krisis. Prakti sche hervormingen zijn uitgebleven. Waar het op aankomt, onderstreept de verslaggever, is naar lage kostprijzen te zoeken, voornamelijk in de basisnij verheden, om onze mededingingskracht niet te verliezen en deze laatste te be houden en te versterken door meer ge specialiseerde kwaliteitsgoederèn uit te voeren, wat de valorisatie 'van den ar beid moet mogelijk maken. Ook dient de binnenlandsche markt bewerkt. De verslaggever ontleedt vervolgens dc ekonomische politiek wat betreft de wetenschappelijke aanpassing der pro- duktie, de aanpassing van het technisch onderwijs de methoden der handels politiek en de inrichting en ordening der vergunningsdienst met ekonomische be voegdheid. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMAED 105de Vervolg. Toen hij bemerkte dat ik hem aan zag riep hij - Is het zoo. vreèmd dat ik ween Heb ik u niet gezegd dat ik Tereza- be minde Is zij omgekomen? Zie in dezen afgrond, senor cabal- lero. en gij zult te vergeefs den bodem zoeken. En is Ocampo met haar gestorven? De onbekende begon woest te lachen Ocampo leeft nog, zeide hij. Hij is nog altijd kommandant van Cordova. Hij had het meisje slechts een eindwegs vergezeld. En het paard dat Juan den Zinne- loozc bij den toom had zien leiden vroeg ik. Was het zijne niet. En Ventura Op het geluid van het schot, ging 'de onbekende voort, kwam het geleide in galop toesnellen. Doch Ventura was reeds te paard. Hij riep hun toe Gaat te Cordova berichten dat Ventura gewroken is. Een algemeen geweervuur beant woordde die uitdaging. Niet juist wetende wat er gebeurd was schoten de ruiters in het wilde. De Centrale Raad der Vlaamsche Be roeps vereenigin gen omvattend Algemeen Verbond van het Vlaamsch Rijkspersoneel. Christelijke Bond van Beambten en arbeiders in Openbaren Dienst. De Verbroedering der Vlaamsche Financiebcdienden van Belgie, Vlaamsch Syndikaat van het perso neel van Staat, Spoorweg en Openbare Diensten, Verbond van het Vlaamsche perso neel der Openbare Besturen, noodigt alle beroepsvereenigingen van het Rijkspersoneel, dat getroffen wordt door den in het vooruitzichtge- stelde maatregel betreffende de verhoo ging met 3 t.h. van de afhouding van het pensioen van Weduwen en Weezen, ui' tot het vormen van een eenheids front tegen dit voorstel. De Centrale Raad verzoekt alle be sturen van de beroepsvereenigingen hun toetreding te zenden aan het hieron- derstaand adres en tevens al hun leden op te roepen om de groote protestver gaderingen, eene voor het Vlaamsche en een voor het Fransche personeel, bij te wonen die zullen gehouden worden op Zaterdag 24 Juni 1939 te 3 uur in dc zaal van Café Metropofe, St Josse, Leuvensche Steenweg 23, voor het Vlaamsche personeel en in een nader aan te duiden lokaal voor het Fransche personeel. Ook de niet gesyndikeerden worden op deze vergadering uitgenoodigd. De toetredende beroepsvereenigin gen die verlangen een spreker te man- da teeren voor die protestvergaderingen gelieven hiervan onmiddellijk bericht te zenden aan den Secretaris van den Cc-ntralen Raad. Ieder spreker zal over tien minuten tijd beschikken. Allen één ter vrijwaring van onze wedden en loonen, en om eerbied af te dwingen voor het gegeven woord. Namens den Centralen raad der Vlaamsche Beroepsvereenigingen De Secretaris, J. Donckers. Alle mededeelingen te zenden aan den heer J. Donckers, 6 de Lignestraat, Brussel. Daar zij geen vijand ontdekten na derden zij langzaam terwijl zij het ter rein nauwkeurig verkenden. Bij de borstwering vonden zij een man met bloed bedekt die onder zijn paard beklemd was geraakt. De gekwetste opende de oogen en bewoog zijn lippen, maar zijn schedel werd, opder de sabel van een der ruiters gekloven. Een liaan verstrekte tot touw en ter stond werd hij aan dezen boom bij de voeten opgehangen. De kapitein van het geleide doopte zijn vingers in het bloed van den man en schreef den naam dien gij gelezen hebt PEDRO VENTURA. Ik bezag opnieuw de plaats waar de draagstoel verdwenen was. De afgrond was een onpeilbare don kere holte. Mijn gezel besteeg de rots die ons beschut had en scheen den gezichteinder te raadplegen. Ik maakte mij gereed om te paard te stijgen. Hola, senor, riep hij me toe. Wilt gij vertrekken alvorens het slot van mijn verhaal te vernemen Wat moet ik dan nog hooren vioeg ik. Ik heb u immers gezegd dat de geschiedenis van Pedro Ventura geen ontknooping zal hebben dan na de aan komst van hem dien ik verwacht. En die lang op zich laat wachten naar het schijnt. Gij vergist u, riep de onbekende met een zenuwachtigen spotlach. Waarom Kom hier, dan zult gij hem zien komen. Ik begaf mij, niet zonder veel moeite herdacht te Ninovs Leo Moermans werd te Ninove gebo ren ten jare 1861 en overleed te Gent in 1937. Hij is een uitstekende leeraar geweest van de Harmonie aan het Ko ninklijk Gentsch Muziekconservatorium Zondag werd hij te Ninove herdacht. Omstreeks 9 uur had er een samen komst plaats aan het muzieklokaal a De Keizer vanwaar mèn in stoet met de Koninklijke Harmonie ((-Eendracht» op kop, naar de Langemuntstraat toog, naar het geboortehuis van den Meester. Voor de woning was een tribuun aan gebracht. Toen de familie buiten kwam en bij den stoet aansloot, toog deze naar de dekanale kerk, waar een plech tige Hoogmis gecelebreerd werd door Z.E.H. Deken Walters. Na de Mis trok men stoetsgewijze naar het stadhuis, Waar een ontvangst plaats had door het kollege van burge meester en schepenen. Dr Behn, burge meester van Ninove bracht een treffen de hulde aan Leo Moermans. Daarna had onder e'en grooten volks toeloop de plechtige inhuldiging plaats van de gedenkplaat van Leo Moermans. M. Cogen, voorzitter van het komiteit droeg aan de familie de zorg over van de gedenkplaat in naam van het stads bestuur. Deze plechtigheid werd opge luisterd door een Sonnerie, voor deze gelegenheid gekomponeerd door den heer Bachme, oud-Ieeraar aan het Ko ninklijk Konvervatorium te Gent. Daar na voerden het woord MM. Behn, in naam van het gemeentebestuur; Tous- saint De Sutter, afgevaardigde van den Minister van Openbaar Onderwijs en als bestuurder van het Gentsch Konser- valorium ;Georges Lingerie, in naam van het leeraarkorps van het Konserva- torium Prosper Van Eeckhoudte, be stuurder der Muziekschool te Kortrijk, in naam van de oud-leerlingen van Leo Moermans. Ten slotte dankte M. Julien Moere- mans, zoon van den Meester. Daarna trok de stoet naar de Den- derbrug, waar de Leo Moeremansplaats ingehuldigd werd. Het staat thans vaSl dat de duikboot cPhenix» reddeloos verloren is en dat de 7 1 opvarenden den verstikkingsdood op den bodem van de Oost Chineesche zee hebben gevonden. Deze ramp heeft in.gansch Frankrijk groote" verslagenheid teweeggebracht en bijna alle feestelijkheden, die in de Fransche havensteden moesten plaats hebben bij gelegenheid van de «Zee- vaartweek» zijn afgelast. De straten van Brest, Havre en Tou lon waren reeds bevjagd en getooid voor de feesten en voor het bezoek van minister Campinchi. De vlaggen wap peren thans halfstok en in plaats van vreugde is er thans diepe rouw in tal rijke families. Campinchi heeft zijn be zoek afgelast. DE OORZAAK Deskundigen in marinekringen, die zoowel den onderzeeër als zijn com mandant goed kennen beweren, dat het vrijwel uitgesloten is, dat commandant Eouchacourt, die buitengewoon geoe- fend in de behandeling van onderzeëers naar den top van de rots vanwaar men de beide hellingen van. den berg ont dekte. Eenige honderden voeten onder ons bemerkte ik een ruiter door een twintig- lal andere gevolgd. Maar üit hoofde van de kronkelingen van weg moest er minstens een half uur verloopen eer zij ons konden inhalen. Is mijn verhaal u niet, duister voor gekomen vroeg hij, terwijl hij op het punt van de rots ging zitten. Neen, niets. Niets Ja toch De trouwloosheid van Tereza verwondert mij: In het algemeen zijn de vrouwen uit uvy land standvasti ger. Ventura was ook wel dwaas toen hij haar verdacht hield. Was 'zij dan onschuldig Zij waagde haar leven en haar eer voor de redding van den man die haar gedood heeft. Bij deze woorden trad ik weder op hem toe. Ziet ge wel, sprak hij, dat gij te vroeg wildet vertrekken. Ik beken het. Wat gebeurde er verder Manuel Ocampo beminde Tereza. Nadat hij zich van zijn medeminnaar Ventura ontslagen had, zeide hij tot het meisje. Nu moet gij de mijne zijn of uw geliefde zal sterven. Die ellendeling Dat was hij. En gaf zij gehoor aan zijn wen- schen Zij beloofde den kommandant dat zij de zijne zou worden op den dag waarop men haar geliefde in vrijl zou stellen. en ook een zeer voorzichtig man was een maneuver-fout zou hebben begaan. Men gelooft eerder dat de «Phenix» op een verhooging van den zeebodem is gestooten, die niet op de kaarten stond aangegeven. Men herinnert in dit ver band aan het feit, dat de Fransche kust die toch zoo goed.in kaart is gebracht, de kruiser France verloren ging,- doordat ook een verhooging van den zeebodem niet op de kaarten was aan gebracht. Dat de Aziatische kusten even goed in kaart zouden zijn gebracht is natuurlijk uitgesloten. GELUKKIG Aan mevrouw Laminot, de echtge- noote van den kwartiermeester Lemi- not, is een pijnlijk avontuur overkomen. Vrijdagavond werd zij met alle om zichtigheid op de hoogte gesteld van de ramp. De slag was te hevig voor haar Zij stortte bewusteloos neer. Alle hoop was immers verloren voor de beman ning van de duikboot, die op meer dan 1 00 meter diepte lag. Zaterdag morgen kwam er echter op het gemeentehuis een tweede telegram gram toe, waaruit bleek dat Laminot niet tot de slachtoffers behoorde. Don derdagmorgen, enkele minuten voor het vertrek van de «Phénix» was hij naar Saigon gestuurd, om er wisselstukken te halen. Het gelukkige nieuws werd aan de vrouw medegedeeld, die andermaal be wusteloos neerviel. Vreugde kan even-, zeer ontroeren als smart. Een uur later ontving zij een telegram van haar echtgenoot het heuglijke nieuws bevestigende. De Massamoordenaar Eugene Weid- marin is met dezelfde koelbloedigheid gestorven als waarmee hij zijn slachtof fers vermoordde. Toen men hem Zaterdagochtend,om streeks 4 uur, kwam waarschuwen, zat hij reeds rechtop in zijn bed. Weidmann, zegde men, het uur is aangebroken. Ik verwachtte u sedert gisteren, antwoordde hij kalm. Daarna wees hij vier brieven aan,die op een klein tafeltje lagen en die reeds onder omslag zaten. - Wilt ge ze me geven vroeg hij. Men gaf ze hem. Hij keek de adres sen nog eens na en gaf ze dan aan zijn vier verdedigers. Dit zijn mijn dankbetuigingen, voegde hij er glimlachend aan toe. Daarna vroeg hij om de H. Mis te hooren, wat hem toegestaan werd. Na heel stichtend de Heilige Communie te hebben ontvangen, werd weidmann ten slotte aan den beul overgeleverd. Hij bleef zeer kalm, terwijl men zijn laatste toillet maakte, en vroeg dat men ho-rh na de terechtstelling weer zijn jas zou aandoen, waarin hij medaljes van heiligen had gestoken. Hij weigerde de gebruikelijke laatste sigaret te rooken, maar aanvaardde een glas alkohol. Om 4 u. 30 werd de massa-moorde naar voor de gevangenis van St Pierre gebracht, waar kreten .uit de menigte opstegen.Onder de ooggetuigen bevond zich de moeder van Roger Leborid;die den moordenaar van haar zoon wou zien sterven. Om 4 u. 32 viel het hoofd van Weid mann in de mand, die onder de valbijl stond. Hij was tot het laatste oogenblik kalm gebleven. Maar, donna Jozefa Een militair gouverneur is koning en keizer, senor. Wat gebeurde met haar De oude stijfhoofdige Spaansche werd in een gevangenis geworpen waar in zij nu misschien nog smacht. - Dit alles is verschrikkelijk Niet waar Dunkt u niet dat Ocampo den dood verdiend heeft Hij heeft hem tienmaal verdiend, sprak ik verontwaardigd. De straf zal hij niet ontloopen Maar..: waarheen ging Tereza met dit geleide toen zij in den afgrond het leven verloor Het arme kind dacht dat zij haren geliefde zou wedervinden. Zij meende Ocampo verteederd te hebben. Deze overtuigd dat Ventura gestorven was en het meisje te Cordova geen geweld dur vende aandoen zond haar naar Palo- Verde. Indien Ventura nog leefde, zoo ging de onbekende voort wiens oogen blik sems schoten, dan zou hij het misschien zich zelf vergeven zijn beminde gedood te hebben door het denkbeeld dat hij haar van de schande gered heeft. Hij sprak zenuwachtig. Het oog bleef op den naderenden troep gevestigd. Plots liet hij zich van den berg af glijden en sprong in den zadel. Tot straks riep hij me toe. In weerwil van de steile helling zette hij zijn paard in galop en verdween. Door dit overhaaste vertrek verrast bleef ik op de plaats zitten. Weldra zag ik mijn makker weer te voorschijn komen op den tweeden bocht. Daar steeg ook de aankomende reizi ger op gevolgd door menschen die ik WIELRENNER VERONGELUKT TE TURNHOUT De juniorskoers te Turnhout ken merkte zich door een treurig ongeluk. Pas liep de eerste ronde, die de renners langs Merksplas en Beerse terug naar I urnhout voerde ten einde,als even bui ten Beerse een erg ongeluk zich voor deed. De renner Dumont van Esschen die aan het einde van het peloton reed botste met geweld op een auto, die uit de richting van Turnhout kwam. Du mont was met het hoofd tegen de voor ruit geslagen en werd op slag gedood. VRUCHTELOÖZE OPZOEKINGEN NAAR DEN BANDIET VERHOENE Zondag morgen deed te Gent het gerucht de ronde dat de ontsnapte Gent sche bandiet Verhoene uit zijne schuil plaats was gekomen en dat hij in de stad vertoefde. Zoo wat overal ging de politie op zoek maar daar juiste gegevens uitble ven, moest deze onverrichter zake te- rugkeeren. Omstreeks 9 uur werd echter gemeld dat de gevaarlijke kerel zich in St Pietersstatie bevond. Opnieuw trok de politie er op uit. De lokalen van Sint Pietersstatie werden doorzocht. Aller plaateén waar de kerel zich zou hebben kunnen verbergen werden aan een gron dig onderzoek onderworpen. Bedien den werden ondervraagd maar ten slot te moest de politie opnieuw zonder si'kses terugkeeren. Het had er den schijn vair dat het een loos alarm was geweest. Dit onderzoek dat natuurlijk niet kon doorgaan zonder de aandacht te trek ken, werd van verre gevolgd door een groot aantal nieuwsgierigen, die luidop hulde brachten aan, het optreden der politie. Men is algemeen van gevoelen dat Verhoene zich niet lang meer op vrije voeten zal bevinden. Het net der politie is zoodanig toegehaald, dat de kerel er moeilijk kan doorheen glippen en verwacht wordt dat deze, de onzin nigheid zijner verdere ontvluchtingspo gingen inziende, zich eerstdaags uit eigen beweging zal komen aangegeven. DE ROODE HAAN TE OVERBOELARE Zondag morgen rond 1 uur 1 5 werd de gemeente Overboelare in opschud ding gebracht door een hevige brand die uitgebroken was op de doening van M. Schockaert, gelegen Groote Baan. Het pompierskorps van Geeraards- bergen aanstonds met haar materiaal pgr plaats, ving den strijd met het vuur aan met twee lansen, en gelukte erin de vuurhaard te bedwingen die woedde in de stallingen. Door het spoedig en kra nig optreden der pompiers onder lei ding van kommandant Jischlowitz zijn de andere aanhoorigheden der doening gespaard .gebleven. ■Men tast in het duister naar het ont staan van den brand. De schade beloopt ongeveer 50.000 fr. doch deze is ge lukkig door verzekering gedekt. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da lever moet eiken dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plnntenulttreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eisclit de Kleine Carters Pillen voor tie liever. In alle apotheken ff. 12.-> aan hun havelooze en gescheurde plun jes voor soldaten herkende. Op het zien van den onbekende maakten allen halt. Deze hield zijn paard met krachtigen teugel in, noodzaakte het de knieën te buigen en bleef onbeweeglijk staan. Ik was verwonderd toen ik de aanko mende ruiter den teugel zag wenden en eveneens stil staan. De mannen van zijn eigen geleide legden op hem aan... De aankomende stond tusschen twee vuren. Verradérs schreeuwde hij. tot de lmvelooze soldaten bleek en trillend van woede greep hij naar de twee pistolen die in de holsters van zijn zadel staken. Zijn opengesperde oogen keken angstig den man te paard aan die onbeweeglijk den weg versperde. .Kent gij mij vroeg mijn makker. De reiziger antwoordde niet maar hij vuurde zijn twee pistolen te gelijk af op dengene die mij die vreeselijke geschie denis kwam te verhalen. De kogels mis ten hun doel. Zag ik hier het laatste tooneel van het drama Op zijn beurt legde mijn makker zijn buks aan.. Een knal dreunde door het gebergte. Op hetzelfde oogenblik viel zijn te genpartij achterover van zijn paard. Zijn val werd met woeste blijdschaps- kreten begroet... Ik verliet ontsteld de rots... Wat moest ik van dit alles denken 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2