De Oogst in Panjab 21 |Woensdag JUNI 1939 Belang van het Logies Het Christen Onderwijzersvsrbond en de reoeeri~gsinzic!i!en 0.ize eendaagsche reis naar Fransch Vlaanderen De Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 Wervelstorm ver nielt Amerikaansche stad DE VOLKSSTEM XXXXVie JAARGANG NUMMER 141 r.r.^vj Drukker-Uitgever J« iVan Nuffel-De G^dt, Kerkstraat, 9 e„ 21.AALST. DAGBLAD 25. CEN T1EMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST. Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2. H. LODEWIJCK I Zan op3,49 af 19, 56 E.K. 24 V. M. 1 In dezen brief hooren we weer de stem van Pater Gaspar die ons een en ander omtrent zijn missieleven in het verre Indië wil mededeelen. Gezien de uitgebreidheid van dit schrijven zijn we genoodzaakt het in twee beurten te publiceeren De graanöogst is hier binnen ten minste grootendeels. In Belgie komt de haver van trage boeren soms naar huis gewandeld hier in Panjab trekt de oogst van trage boeren er soms van on der. Begin Juni komen de zandstormen. Ge ziet die, bij dage, van verre aanko men als een hooge donkergele muur in de lucht. De boer die bij zijn oogst op veld dien donkergele muur ziet aan- de verwensching uw oogst verhagele» hadden uitgesproken. En iedereen aan ziet de twee opgehangenen als marte laars die met hun dood een heldhaftige daad hebben bezegeld. De oogsttijd wordt ingezet met het oogstfeest den 15 April. Men viert feest den oogst die rijp staat en als goud prijkt op de velden. Men haalt zijn hart eens op want twee maanden ge- Te Marbaix hadden in aanwezigheid van Z. Em. Kard. Van Roey, schitterende H. Hartfeesten plaats. Boven een paar beelden de zegening der vaandels en de groote menigte die de plechtigheden bijwoonde. In het heem ondergaat de jonge trek ker de hoogste invloed. Daar ontmoet hij makkers, die voor enkele uren, bij geschoven komen kan wel met zijn hart lang zal er nu dienen geslaafd en mtn^cis, uit in zijn handen staan weeklagen en wroet dag en nacht slag om slinger. Dehe; gezamenlijk doorbrengen van den jammeren maar hij zal zijn oogst er oogst wordt afgedaan met den -■ sikkel. avond en den nacht, zijn vrienden zul- zien van onder trekken opgenomen Qod zij gedankt geen machienen en al- j len zijn [>aar za) zoo noodig h ulp les met de hand. Daarmee is er werk' - - opgenomen door den zandstorm en verstrooid kilo meters ver in 't ronde. Oppassende boeren zorgen er voor met hun oogst uit de voeten te zijn voor de zandstor men opdagen. De oogst die nu binnen komt is tar we. Hier of daar een klein beetje gerst of haver. De tarwe wordt hier gezaaid lijk in Belgie van half October tot half November. Men zaait ze op drie ma nieren «werpen, lijnen of trechteren». Werpen, te zeggen met de greep het zaad werpen lijnen, te zeggen zaadje voor zaadje laten rijzen in de ploeg- voor trechteren te zeggen met de zaaibus een soort van langen trech ter op den ploegstaart gebonden de ploeger laat het zaad in den trechter en het valt door het buisje, juist achter het strijkbord van de ploeg. Een Pan- jaabsch spreekwoord zegt de boer die werpend zaait zal schooier blijven de boer die op lijnen zaait kan baron worden de boer die met den trechter zaait kan koning worden». De oogst, eenmaal uitgeschoten,blijft een hand hoog staan tot half Februari. Maar met de komende warmte ziet ge hem met geweld omhoog gaan ei een maand tijds staat hij volwassen een meter hoog, en in zijn haren. Begin April rijpt hij geel en goud. 't Is hier dan heerlijk om zien die eindelooze velden van rijpende tarwe waar boven in den blauwen hemel de leeuweriken wedijveren om t schoonst te zingen. Ieder jaar wordt er nog al veel rijpen den oogst verhageld. Dit jaar weer nog al veel dorpen hier in 't ronde. In Panjab iemand verwijten, ver- wenschen, en zeggen ge moest dood vallen wordt natuurlijk kwalijk geno men doch meer niet. Maar iemand verwijten en verwenschen en zeggen er blijve u niets, en uw oogst verha gele dat kost gewoonlijk bloed en iemand's leven. Uit een dorp, niet ver van hier, werden onlangs twee mannen ter dood veroordeeld en opgehangen in Lahore om twee anderen te hebben vermoord. De twee vermoorden had den verwenscht uw oogst verhagele». Nu veertien dagen na den dood der twee veroordeelden is in dat dorp de oogst van iedereen verhageld, wanneer politieke en godsdienstige re detwisten door het reglement verboden zijn, worden toch gedachten gewisseld. Het heeft zijn belang zich af te vragen wat de raadgevingen, de gesprekken en en bijstand vinden. voor iedereen en kan de arme die wil Tijdens de ontspanningsuren, zelfs werken hier met zijn sikkel op zeven weken tijds zijn dagelijksch brood ver dienen voor heel het jaar. Hamer en Sikkel embleem der Communisten die lijk in Rusland alles mechaniseeren en hun volk laten sterven van honger Hamer en Sikkel embleem der Communisten die nooit geen anderen kkel zagen dan den zwarten sikkel op 't rood papier het echt embleem van moord en vernieling Panjab is het land van den sikkel den sikkel met het lemmer van ijzer en de snede van staal. Omkrans zulk een sikkel met -den wil om te werken hij trekt de armoe te keer en baant zich den weg naar het Brood en den Voor spoed. Och, ik voel zulk een diepen eerbied voor dien sikkel met het lem mer van ijzer en de snede van staal. De mannen die den oogst afdoen zit ten er gehurkt bij. De boer eischt het zoo; dan wordt er kort afgedaan staanWoedverwanl of van een vriend De trekker voelt er zich thuis. Hij DUINKERKEN Het Uitvoerend Bureel van het Chris- Van St Winoksbergen (Bergues) zet- ten Onderwijzersverbond van Belgie, ten wij onze reis voort naar Duinkerken, bijeengekomen tot onderzoek der nieu- Deze havenstad is de hoofdplaats van we maatregelen welke de regeering het Noorderdepartement, telt 32.945 schikt toe te passen op het regiem der inwoners, is het centrum van een ag- pensioenen van Weduwen en Weezen glomeratie met meer dan 80.000 inwo- van Staatsbezoldigden, ners. overwegende Onder de havens van Frankrijk jn bet verslag aan den Koning, dat neemt Duinkerken de 3e plaats in zij bet Koninklijk Besluit van 27 Decem- handels- en visschershaven aan ber 1935 voorafgaat, het samenvloeiings- rmg gebracht werd de Noordzee, op geven met een forten, kan men vermaken in het heem zullen zijn, De ondervinding heeft geleerd dat de wandelheemen onder alle oogpunten voldoening schenken zorgen op ge bied van bygiene en bijstand bij over spanning -of ongesteldheid, orde, voor naamheid, eerbied voor anderen, eer biediging voor andermans rust en an dermans goed f' toeristische aanwijzin gen, verklaring van natuurlijke ver schijnselen. Dit alles wordt den jonge lingen aangeboden en de guldenboeken -- id- l getuigen over hunne vreugde en hunne (zochte badplaats Malo-les-Bains bren gen veel leven en beweging in Duinker- waarbij verande- aan de wetgeving punt van onderscheidene kanalen. Om- Qp burgerlijke pensioenen van de Regeering versterkten gordel en Weduwen en Weezen, de de stad in drie ver-1 zich als volgt uitspreekt Deze hervorming is gesteund op den wil, niet alleen de verkregen rech ten te eerbiedigen, doch tevens aan geen schillende kwartieren indeelen de eigenlijke stad, de lage stad en de om ving van de oude citadel algeheele voldoening. Vv&t er alles in de schaduw stelt is de hartelijkheid het onthaalden de fa miliegeest, warit Eet heem is niet een goedkoop hotel, maar wel het huis van ze recht dan laten ze te lange stoppels achter. Ze zitten er dus gehurkt bij en schuiven gehurkt vooruit zonder ooit hun lijven te rechten. Hoe ze 't kunnen zoo den godgan- schen dag in die gloeiende zonnehitte Die mannen zijn lijk hun sikkel van ijzer en staal. Hoeveel doen ze af per dag Wel met vijf man gemakkelijk een hectaar per dag. Als loon krijgt men per vijf aren zooveel oogst als men met beide armen grijpen en omvatten kan gedorschen zal dat van 1 2 tot 16 kilos graan opleveren. Dus per Hectaar komt dat, zegge, op drie zakken. Bij 't vallen van den avond wordt de afge dane oogst in dikke bundels gebonden; zoo dik mogelijk zooveel als een kloeke kerel op zijn hoofd zal kunnen dragen. (Morgen vervolg en slot.) handelt er niet met dienstboden maar met weldoeners. Hij maakt er zelf zijn bed op, dekt de tafel, vervult er dui zend andere bezigheden, die vormend zijn, Hij betaalt er eene geringe bijdra ge, maar als hij het heem verlaat wel len dankwoorden uit zijn hart op. Dank zij deze instelling mag ver In zijn oudste gedeelte heeft Duin- enkele der belanghebbenden de voor- kerken het kenmerk van de XVIIe endeelen te onttrekken welke het huidig XVIIIe eeuw goed bewaard. stelsel hem verzekert, alsmede de door Het drukke handels- en havenver-de betrokken ambtenaren en beambten keer, en de nabijheid van de veel be- te ondergane kortingen in niets nog meer te bezwaren.» stelt vast dat de Regeering onderrichtingen heeft gegeven aan de ministerieele departe- ken. Duinkerken heeft een vrij bewogen verleden met verschillende oorlogen menten om, voor 1940, de afhouding en belegeringen. De graven van Vlaan-jvoor de pensioenen van de Weduwen deren maakten er vanaf de Xle eeuw, en Weezen te berekenen op basis van een versterkte plaats van die in de vol- 6 en 3 t.h. der bezoldigingen, gende eeuwen dikwijls aangevallen dat de Regeering de bezoldigingeh van en belegerd werd en als een twist- het rijkspersoneel met 3 t.h. zal ver appel was tusschen Franschen, Span- minderen te beginnen van 1 Juli e.k., jaarden en Engelschen. Ook tijdens den dat, voor wat het onderwijzend perso- laatsten oorlog werd naar deze belang- neel betreft, de Regeering schoone rijke havenstad door de Duitschers woorden heeft maar dat haar daden met begeerig' oog gekeken. Het lukte in tegenstrijd zijn met haar beloften den aanvaller evenwel niet haar op kor- dat de verkapte belasting een nieuwe klaard, dat alle mogelijke waarborgen j ten afstand te bereiken, maar toch heeft declasseering daarstelt, dan wanneer de aan de jeugd op uitstap geboden zijn hij meermalen zijn vuurmonden van te woordvoerders van de politieke partij- lande, te water en uit de lucht op haar en de Herklasseering opeischen geopend. j teekent krachtdadig protest aan Merkwaardigheden De Jean Bart-tegen de houding van de Regeering die plaats, groote vierkante plaats met in woordbreuk pleegt tegenover de Staats- verzekeren, indien deze modelinstel-1 het midden het standbeeld van Jean bezoldigden ling niet bestond, die de uitstekende Bart, den beroemden held van Duin-1 eischt en m de beste omstandigheden voor li chamelijke en zedelijke veiligheid. De gezonde opvatting van het trekken zou niet volstaan om het rendement te organisatie van waarborgt. N. B. Wie graag een penning wil storten ten bate der missie van E. P. Gaspar, onzen stadsgenoot, kan zijn gift overmaken aan onze bureelen, Iedereen Kerkstraat 9 en 2 1 Aalst.Wij zullen het verwenscht nu de twee vermoorden die in dank aanvaarden gansch de beweging J. Desme5. Een folkloristische groep in het Maasdorp, Terwijl er groote feesten op het hoofdplein gevierd werden te Anoka, in den staat Minesota, waaraan bijna alle inwoners der stad deelnamen, heeft zich een zware wervelstorm ontketend, waardoor het -grootste deel der stad verwoest en een aantal dooden en ge wonden te betreuren is. Tot nu toe binnengekomen berichten melden dat het aantal dooden F1dat der gewonden'200 bedraagt. De wervelstorm woedde over de breedte van 5 huizenblokken en een lengte van 5 km. Een wolkbreuk die op de tornado volgde, vergrootte de cha- De straten waren zoo hoog met puin bedekt, dat de reddingsmanschappen zich nauwelijks een weg konden banen. Het ziekenhuis werd niet verwoest,maar men heeft om het groot aantal gewon den onder te brengen een noodlazaret ingericht. De nationale garde werd in Minneapolis gemobiliseerd en begaf zich, vergezeld van geneesheeren, enz. naar de plaats der ramp. Een ooggetuige die op eenige kilome ter verwijderd, dé ramp gadesloeg, zeg de Ik zag hoe een lange zwarte slangachtige wolt met groote snelheid over de stad drejef, onmiddellijk daar op zag ik groote stukken puin door de lucht geslingerd. Wij trachtten de stad binnen te dringen, dit was ten eenenma- le onmogelijk, de weg was met groote brokken puin, hoornen enz. versperd. Spoedig werd echter door de overle venden aan het reddingswerk begonnen en weldra kwam uit de omgeving hulp opdagen. kerken (XVIIe eeuw.) Ide teruggave van de ontroofde kas van Het Belfort, een der meest typische Weduwen en Weezen van het Onder uit Noord Frankrijk, zes verdiepingen j wijzend personeel, bij machte de ma- en 58 m. hoog. Aan den voet van het thematische reserven te vormen Belfort leunt het Doodenmonument verwerpt aan, ter nagedachtenis aan de gesneu- eiken maatregel van meerdere afhou- velden van den oorlog 1914-1918. Op ding op het reeds zoo karig loon van een der zijden van dit monument duidt het onderwijzend personeel een plan van de stad de plaatsen aan doet beroep waar de 7.514 projectielen tijdens 204 op al de mandatarissen van het land bombardementen uit vliegmachines, opdat zij het standpunt van de onder wijzers zouden steunen, ~n gaat over tot de dagorde. Het Bestuur. zeppelins en van oorlogsbooten zijn ge vallen. De St Eligiuskerk, zwaar beschadigd tijdens den oorlog, werd slechts in 1930 terug voor den eeredienst aangewend. Haven die een oppervlakte van Het Stadhuis, een magnifiek gebouw Ha beslaat en waarvoor nieuwe uit- Vlaamschen Renaissancestijl. Boven breidingswerken in 't vooruitzicht ge- den hoofdingang treft men een ruiter- t u WOrden standbeeld aan van Lodewijk XIV. In het Blijde Maasdorp van de Internationale Tentoonstelling van Luik. Burgemeester Dols geeft aan de beroemde «Dagenham Piper Girls» een bokje af ter herinnering asm hun verblijf bij de inwoners van bet dorpje.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1