Geheimzinnig geval KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE Coloradokevers In aardappelvelden te Merksem Kieuws uil eatie Kslasle Tegen ontbindende Propaganda Het vreësëlijlï aulo- ongeluk op <len Gi 'oss Glbckner 23 Juni. H. Maria van Oignies. Afkomstig uit Nijvel, waar zij in 1177 geboren werd, wijdde zij zich met haar echtgenoot toe aan de verzorging der melaatschen en -beoefende daarenboven uitzonderlijke boetplegingen. Zij stierf in 1213. kaarten door de rijkswacht ten huize kunnen besteld worden, indien de be- langhebberiden zulks bij den brigade- kommandant aanvragen. De nieuwe kaart wordt afgeleverd tegen teruggave van de oude kaart. De identiteitskaart 1935-1939 blijft geldig tot 31 December 1939. De Paus naar Castel Gandolfo. Het vertrek van den H. Vader naar Castel Gandolfo zal eènige dagen wor den uitgesteld, daar Zijne Heiligheid te voren nog een plechtige zitting wil bij wonen van de Pauselijke Akademie van Wetenschappen, welke waarschijnlijk cp 2 of 3 Juli zal worden gehouden. Voer de postzegelverzamelaars. Bij gelegenheid van de grootsche fees telijkheden van Sint Pieters (29 Juni),^ welke op de kroning van Paus Pius XII volgen, zal er een luchtpost Brussel- Vatikaanstad en terug, uit bijzondere genummerde omslagen bestaande,gé-* vormd worden. Deze omslagen, gefran keerd met Belgische Basiliekzegels en dc geheele en bijzondere reeks der Kro ning van den Paus, zullen de stem pels van Koekelberg en Vatikaanstad, alsook een officieel luchtpostmerk, ont vangen. Zij mogen tot 27 Juni mits storting van fr. 9,50, verhoogd met de portkosten (0.75 fr.) per stuk, op postcheck 7983 van Postzegelvereni gingen 29, Belgicalaan, te Brussel, be steld worden. De politie van Merksem werd er Woensdag van verwittigd, dat in de aardappelvelden, nabij de hoeve van landbouwer Adriaenssens en op de gronden van het Fort van Merksem Co loradokevers waren gevonden. Politie officier Vochten begaf zich dadelijk ter plaatse om een eerste onderzoek in te stellen en keerde inderdaad weldra te rug met enkele volwassen kevers en een aantal larven der gevaarlijke insecten, die men in de bedoelde velden had weten te vangen. Bij de vergelijking met de afbeeldin gen van de aardappelverwoesters, stel de men vast, inderdaad met Colorado- kevers te doen te hebben. Dadelijk werd de burgemeester van Merksem van het geval op de hoogte gesteld, die op zijn beurt het Ministerie van Land bouw verwittigde. Nog in den loop van Woensdag zijn deskundigen ter plaatse afgestapt om de noodige maatregelen ter verdelging der Coloradokevers te Het neger-knapenkoor der kathe draal van Elisabethstad gaf onlangs,on- der de leiding van zijn bestuurder E.P. dert de stichting van de school werd j Lamoral, een concert van klassieke mu In de Militaire School. Het aan tal kandidaten voor het toegangsexa men tot de militaire school is 767; se zulk hoog aantal nog niet bereikt. Iziek Haydn, Bach, Schubert, Palestri- Onder de 767 kandidaten zijn er j nQj Mozart werden op volmaakte wijze 147 die het Nederlandsch als eerste taal hebben aangegeven. De minister van Landsverdediging heeft het aantal toelatingen vastgesteld op 70 voor de secties artillerie en genie, voor infanterie en cavalerie. Volgens de wet van 30 Juli 1938 op het gebruik van de talen bij het leger, zal iedere sectie twee afdeelingen bevat ten een Nederlandsche en een Fransch- talige. De werkloosheid tijdens de afgeloo- pen week. Tijdens de week van 1 2 tot 17 Juni, bedroeg het gemiddeld aan tal per dag gekontroleerde werkloozen 174.102 eenheden, tegen 176.621 voor de vorige week, hetzij een vermindering van 2.519 eenheden of 1,4 t.h. De daggemiddelden voor de overeen stemmende weken van 1936, 1937 én 1938 waren onderscheidenlijk 139.795, 101.420 en 153.499 eenheden. Prijsvermindering op den spoorweg voor de oudstrijders. Het departe ment van Landsverdediging brengt ter kennis van de oudstrijders en de gepen sionneerde oorlogsinvalieden, dat de identiteitskaarten (vijfjarige periode 1940-1944), welke recht geven op prijsvermindering op het spoor, van 1 Juli 1939 af zullen geldig zijn. De be langhebbenden die voor 15 April 1939 om hernieuwing van hun identiteits kaart hebben gevraagd, zullen van 1 Juli a.s. af, hun nieuwe kaart kunnen afhalen bij de rijkswachtbrigade van hun gebied. Te rekenen van 1 Novem ber 1939, zullen de niet afgehaalde vertolkt. Bij het einde van het concert verden de zangers tot tweemaal toe te ruggeroepen. Pater Lamoral heeft het ongelooflijke.bereikt met zijn jongens. Enkelen tijd geleden werd het vliegveld van Leopoldstad voorzien van electrische schijnwerpers, ten einde nachtelijke landingen mogelijk te ma ken voor de vliegtuigen van den dienst Belgie-Congo. Het verlichtingssysteem werd voor de eerste maal gebruikt, toen het toe stel, bestuurd door den loods Van Op- stael, na 20 uur, op het vliegveld van N'dolo landde. Deze nachtelijke landing verliep in de beste voorwaarden. Het luchttrafiek tusschen het Moe derland en de Kolonie liep in 1938 over 20.030 kg. koerier en 892 passa giers. Ziehier overigens een beknopt over zicht van de bedrijvigheid der Sabena- diensten 1935 4255 kg. koerier, 123 pass. 1936 12643 kg. koerier, 555 pass. 1937 15349 kg. koerier, 762 pass. 1938 20030 kg. koerier, 892 pass. Op 100 passagiers van en naar Con go gaan er thans 90 per boot en 1 0 per vliegtuig. - Tengevolge van een nieuw decreet van den gouverneur-generaal, werden in de districten Kivu en Maniema verschil lende nieuwe woud-reserven gevormd. Deze maatregel heeft ten doel, zeke re wouden, gelegen langsheen de rijwe gen, te beschermen tegen de ontbos- sching door de inlanders. De regeering wil op die wijze ook het schilderachtig uitzicht der toerisme-streken behouden. vreemden persoon of van een vreemde organisatie giften, geschenken, leenin gen of andere voordeelen onder welken vorm ook ontvangt, om geheel of ten deele te worden besteed of gebruikt tot het voeren of het bekostigen, in Belgie, van een bedrijvigheid of een propa ganda van zulken aard, dat zij inbreuk maakt op de integriteit,de souvereiniteit of de onafhankelijkheid van het Rijk, of de getrouwheid ondermijnt, die de burgers zijn verschuldigd aan den Staat en aan de instellingen van het Belgisch volk.» Een Soldaat is verdwenen Frans Logier, muziekant bij het 3de Liniëregiment, gekazerneerd te Oosten de, is spoorloos verdwenen sinds 3 1 Mei, datum waarop zijn vrouw hem voor de laatste maal, verklaart gezien,, te hebben. Er werd gezegd dat de vrouw, 4indd. dien datum een of meerdere brieven van haar man ontvangen heeft, waarvan er een zou geld ingehouden hebben, maar over dit feit kon geen beveètiging verkregen worden. De feiten doen zich als volgt voor: Logier is sinds lange jaren muziek - kant bij het leger en zou binnen korten tijd op pensioen gaan. Onlangs nog nog was hij met het regiment naar het kamp van Beverloo vertrokken en kwam te rug op 20 Mei. Zijn vrouw zou hem nochtans eerst 's anderdaags zien. Naar verluidt kwamen man en vrouw niet al te goed overeen. Mevr. Logier, geboren Clementia Vanhoecke, zou haar man voor het laatst gezien hebben den morgend van i 31 Mei. Hij zou alsdan een valies ge- de wet bevatten vuld hebben, zeggende dat hij op reis geen bepaling van het politiek misdrijf. ging en hij vertrok in de richting van De beoordeeling werd steeds aan de de statie van uit zijn^ huis, gelegen 5 1 DE STAAT HEEFT TOT PLICHT ZICH TE VERDEDIGEN Men weet dat de regeering bij de Ka mer een wetsontwerp heeft ingediend tot beteugeling van buitenlandsche menging in ons politiek leven. De Kamerkommissie heeft, onder voorzitterschap van den h. Mundeleer, dit ontwerp ondërzocht. De h. du Bus dé Warnaffe werd be last met het verslag, dat eenparig werd goedgekeurd. De verslaggever wijst er vooreerst op dat niet alleen onze zelfstandigheidspo- litiek tot plicht oplegt elke inmenging vanwege het buitenland in 's lands po litiek te verbieden. De Staat moet in al le omstandigheden er voor zorgen, dat' de Belgische burger ongehinderd zijn politieke rechten kunne uitoefenen. Het wetsontwerp moet dus beletten, dat met den steun van vreemde hulp het statuut van dén Staat in gevaar zou gebracht worden. Welke wijsgeerige denkbeelden men ook moge aankleven gaat het niet op dat een propaganda zou toegelaten worden, die de vrijheid van de ingeze tenen niet zou eerbiedigen. Het verslag haalt in verband daar mee art. 1 4 van de grondwet aan, lui dend als volgt De vrijheid om zijn meening op elk gebied te uiten is ge waarborgd, behoudens de vervolging van de misbruiken begaan ter gelegen heid van het gebruikmaken van die vrijheid». VOOR EEN DUIDELIJKER BEPALING De Kamerkommissie was van oordeel dat het wetsontwerp niet duidelijk ge noeg bepaalt wat verstaan wordt onder politieke bedrijvigheid of politieke propaganda in Belgie De grondwet rechterlijke macht overgelaten omdat de aard van de politieke misdrijven in de meeste gevallen voortvloeit uit de omstandigheden, waarin ze plaats vin den. De kommissie meende dan ook, dat de aard van het misdrijf duidelijk dient bepaald. De voor een Staat onduldbare han delingen zijn niet die welke, met den steun van het buitenland, er zouden toe- strekken inbreuk te: maken op de indi- vidueele politieke rechten der burgers, en op de uitoefening van die rechten deze zijn, in feite, zonder belang voor de buitenlandsche propaganda. Waar deze belang kan in stellen, is in elke mogelijkheid de sfruktuur van den Belgischen Staat, in wiens schoot zij zou uitgeoefend worden, te ver zwakken, en daartoe gebruik te maken van alle infiltratiemiddelen strekkende Lyndraaiersstraat. Sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Hoe men ook de zaak inziet, had Lo gier geen redenen om te verdwijnen. In de veronderstelling dat hij op schok wou gaan, dan had hij toch nog een paar dagen gewacht om zijn loon, bedragende zoowat 1400 fr., te trek- ken" Men verlieze niet uit het oog dat Lo gier binnen kort op pensioen zou ge steld worden en dat hij thans als vaan- delvluchtige opgezocht wordt. Had hij het inzicht te verdwijneni Dan had Logier zeker voor enkelen tijd geen nieuwe smoking besteld en zou hij: geen voetstappen hebben aangewend om dezen zomer in een dancing aan de Van Iseghemlaan te mogen spelen. Hij had trouwens dit engagement bekomen. Talrijke duistere punten doen zich voor bij deze zaak, zoodat een rechter- om met onze nationale tradities strijdig lijk onderzoek zich opdringt, zijnde politieke opvattingen in te plan- j Er dient nog aangestipt dat de vrouw ten, daarbij alle propagandamiddelen overtuigd is dat haar man terug z^' ko- aanwendend, van aard om de gehecht heid van de medeburgers aan ons land en aan diens instellingen aan het wan kelen te brengen. DE NIEUWE TEKST Derhalve heeft de kommissie vol gende tekst voorgesteld Met gevangenisstraf van zes maan den tot vijf jaar en met geldboete van 1000 tot 20.000 fr. wordt gestraft hij die, in Belgie of in het buitenland, rechtstreeks of onrechtstreeks, van een REEDS 17 DOODEN Heiligenblut, 21 Juni. Men weet dat op den weg over den Gross Glock- ner, bij Heiligenblut, een autobus met Duitsche boeren in een 30 meter diepen afgrond is gestort. Tien inzittenden kwamen dadelijk om het leven en een twintigtal werden zwaar gewond naar een gasthuis over gebracht. Thans is het aantal dooden reeds ge stegen tot 1 7. Er worden nog 1 5 zwaar gekwetsten in het gasthuis verzorgd. Men vermoedt dat het ongeluk door het weigeren van remmen én koppeling veroorzaakt is. BRAND TE HAALTERT Dezen nacht is brand uitgebroken bij Alfons Stockman, op het gehucht J^ede. Gansch de inboedel werd de 'prooi der vlammen en slechts twee mu- fen bleven recht. De oorzaak is onbe kend en men weet niet of er verzekering bestaat. BOTSING TE ERPE-VIJFHUIZEN Op het verkeerspunt van den Gent- schensteenweg en den Oudenaardschen steenweg, op het gehucht Vijfhuizen» is het Dinsdagnamiddag rond 7 uur, tot een botsing gekomen tusschen een vrachtwagen en een heerenauto. De hr S. remde, maar kon niet beletten dat hij op den vrachtauto terecht kwam. Deze laatste werd aan den zijkant nog al zwaar beschadigd. De heer S werd licht gekwetst aan den rechterarm. WERKONGEVAL TE GENT Woensdag voormiddag was de met selaar Aimé Degraeve, geboren te Oostkamp in 1906, wonende te Beer- nem, Bloemendaalstraat 199, bezig met herstellingen uit te voeren aan het huis nr 38 van den Nederkouter te Gent, toen plots een zware steen uit den gevel loste en in zijn val op den rug van den arbeider terecht kwam. Deze werd erg gekwetst en moest bij hoogdringendheid ter verpleging naar het burgerlijk gasthuis te Gent worden overgebracht. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAED 1 08ste Vervolg. Hij liet zijn blik doordringend eii Zoekend in de ronde weiden. Nergens kon hij de Roode Roos-ont dekken. o 1 Frans Evraert, die had willen deel nemen aan de plechtigheid gedeeltelijk ter eere zijner landgenooten ingericht, was gelukkiger dan zijn vriend want hij bad aanstonds den blik zijner schoone Gabriella ontmoet en deze ook had hem van verre, door een lichte buiging van haar blond hoofdje, een groet en een teeken van verstandhouding gege ven. Voor Hernando de Alcantara was het de. laatste dag dien hij in de stad zou doorbrengen. 's Anderdaags zou hij met het leger oprukken. Waarom had het aanbedene meisje, de geheimzinnige Roode Roos, niets meer van zich laten hooren? Gevoelde zij zich gekrenkt omdat Alcantara met Bazaine de opera verla ten had in plaats haar te volgen Met deze en dergelijke vragen had de officier zich reeds duizend en dui zend verwij tingen gedaan. Van dag tot dag had hij gehoopt dat de Roode Roos zich nog eenmaal aan hem zou vertoonen. Nu was alle hoop daarop vervlogen. Wie kon zeggen of het zoo niet beter _was men. Vroeger reeds zou hij ook een BRAND TE BISSEGEM In den nacht van Dinsdag op Woens dag, omstreeks middernacht, is "brand uitgebroken in de belangrijke vlasfa briek van de gebroeders Ameye, te Bissegem. Het plaatselijk brandweerkorps was spoedig ter plaatse, maar het vuur greep zoo geweldig om zich heen, dat ook de hulp van de Kortrijksche brandweer moest ingeroepen worden. Ofschoon alies in het werk werd gesteld om het onheil te beperken, brandde de fabriek tot den grond af. Een turbine, ter waarde van meer dan 40.000 fr., 25 zwingelmoiens en allerhande materiaal gingen in de vlam- tijdje er van door getrokken zijn, maar! men op, evenals een groote hoeveelheid nooit voor zoon'n langen duur. I gezwingeld en ruw vlas, dat aan kleine Logier werd geboren te Gent op 29 bazen toebehoorde en ongelukkig niet November 1901.Zijn signalement luidt: door verzekering gedekt was. gestalte 1 m. 65gedeeltelijk kaalhoof dig bruin-grijsachtig haar bruine oogen redelijk breede neus zware li chaamsbouw kleine handen ron~ aangezicht bleek gelaat. Hij is gekleed in burgerspak en is een begaafd muzie kant. Wie wist of Hernando wel ooit we der in deze stad zou terug komen Maar tot afscheid had die wreede schoone zich wel eens aan hem kunnen vertoonen, dacht de jonge graaf. En nogmaals sloeg hij den blik uit vorschend door het bonte gewemel der senoritas. Zie I Daar schittert hem een donkerroode roos in zwarte haarlokken tegen. Maar... O ontgoocheling Het was niet de zoo zeer gewenschte geliefde zijns harten die haar droeg. Hij zag het aanstonds aan; den vorm van het lichaam dat noch de slankheid noch de zwierigheid had dergene wier beeltenis hij in zijn hart droeg. Teleurgesteld wendde hij den blik van haar af maar moest toch nog eenmaal omzien. Deed zij hem geen teeken 7 Drong zij niet dichter tot hem door? Zij hield de oogen onbeweeglijk, ja welsprekend op hem gevestigd. Zij droeg nog een tweede roode roos in hare hand en in die hand zag Al cantara ook iets wit. Was het geen papier Als een bliksemstraal vloog de ge dachte hem door het hoofd dat het een minnebrief was die zij hem wilde over handigen. Thans gaf het meisje hem met blik ken te verstaan dat die brief voor hem bestemd was. De opmerkzaamheid der menigte was op Zijne Majesteit den Keizer ge vestigd, die op dit oogenblik zijn troon verliet, welke in het koor was opgericht en aantalten maakte om te vertrekken. Hernando gaf aan de vrouw een tee ken dat zij hem nog meer moest nade ren... Hij trad ongemerkt op haar toe. Zij stopte hem den brief heimelijk in de hand en zonder dat iemand het be- j merkte nam hij dien aan hem snel in zijn handschoen. De overbrengster van den brief wierp Alcantara nog een blik toe en verdween j ijlings tusschen de menigte. De officier der uhlanen stond op heete kolen. De brief brandde hem in de hand... hij moest dien lezen 1 Hij zou hem lezen al hadde hij daar voor terstond zijn. degen moeten afge ven. Hij haalde hem uit zijn handschoen, brak hem omzichtig in stilte open en ter wijl hij zich dicht achter een zijner ka meraden plaatste las hij met een greti- gen blik Het is mij niet mogelijk langer tc zwijgen mijn hart heeft gezege vierd. Ik moet zien, ik moet u spre ken. Ik moet u een laatst vaarwel toe roepen, een laatsten afscheidsgroet van u ontvangen. Als de zon ondergegaan is moet gij mij opwachten aan den noordelijken hoek van het park, dat het kasteel Paraiso, op den boord van het Chalcomeer, omringd. Ik laat den brief in uw eigene handen komen. Heden zal het bevel van Bazaine u niet van mij afhouden, daar hij, naar men mij heeft gezegd, tegen Porfeirio Diaz is opge trokken om de stad Oajaca te belege ren. «Uwe Inez.» Met een bevende hand verborg Al cantara den brief die zulke gelukkige tijding behelsde weder in zijn hand schoen. Zijn hart klopte snel en hoorbaar Het verlangen naar het voorwerp zij ner droomen, naar de hoogvereerde be koorlijke onbekende, doorstroomde hem met een koortsachtigen gloed. Hij vergat zijne «omgeving, zag zich in gedachten reeds aan den oever van het meer, droomde zich aan de zijde van het beminnelijke meisje en drukte den brief in zijne hand. Een kommando weerklonk Het bevel tot het verlaten der kerk werd gegeven. Zijn kolonel was in ge sprek met generaal Marquez en beiden keken herhaalde malen naar Alcantara. Deze ontweek hun blik veldheer juist voorbijgaan... Alcantara riep eene stem. Het was die van generaal Marquez. Hij sloeg aan. Wacht mij aan de deur van den. dom op, graaf, ik wensch u te spreken. Gelukkig kon een aanpalend gebouw door de brandweer gevrijwaard wor den. De schade zou verscheidene hon derdduizenden franks bedragen. Men kan niet gissen hoe de brand, waardoor een 60 tal arbeiders werkloos zijn ge worden, is ontstaan. Roos, liet zich zien. Eindelijk kwam Marquez, door offi cieren omringd, uit de hoofdkerk en trad op Alcantara toe. De veldheer verzocht hem plaats in zijn rijtuig te nemen. Ik zal de stad eerst tegen den avond verlaten en wensch een schwa- dron uhlanen en een schwadron groene en wilde den I huzaren bij mij te houden. Mag ik op uwe toestemming rekenen als ik van de eerstgenoemde uw schwadron uitkies vroeg Marquez aan Hernando, nadat zij beiden in het rijtuig hadden plaats ge nomen dat nu in volle vaart wegreed. Alcantara haalde ruimer adem, be- Alcantara groette op militaire wijzetuigde zijne dankbaarheid en voegde er doch de vertrouwelijke, vriendelijke blik van zijn kolonel ging hem ijskoud door de ziel, want hij begreep dat op hem de keus gevallen was om eene ge wichtige zending te volvoeren. Indien het maar voor denzelfden avond niet was Wat er ooit van komen mocht de officier had bepaald besloten zich dien avond door geene machten ter wereld van zijn geluk te laten afhouden. Het onweder was voorbij gedreven. De regen hield op en de troepen be gaven zich onder begeleiding der mu ziek naar hun kwartieren. De menigte die de plechtigheid in den dom bijgewoond had stroomde naar buiten. De senoras stegen weder in de rijtui gen die voor de deur reden en allen haastten zich naar huis terug te keeren. Hernando die nog altijd op generaal Marquez stond te wachten had zich de gelegenheid ten nutte gemaakt om de vrouwen die de kerk verlieten gade te slaan. Maar noch de overbrengster van den brief noch dezes meesteres, de Roode Geheel afgezien van die eer, gene raal, komt het mij ook nog zeer ge- wenscht voor nog eenige uren in de stad te vertoeven. Daar het mij bijna niet mogelijk zijn zal al mijne aangelegen heden hier nog heden in orde te bren gen, al heb ik ook mijne huiselijke be langen geregeld. Er zijn bij het aanvaarden van zul«c een tocht nog zoovele kleinigheden te doen. -Het doet mij leed dat mijne schikkingen met uwe wenschen in strijd zijn, want ik heb u uitgekozen om heden nog naar Quaretaro vooruit te rijden, ten einde daar een gewichtigen last voor mij te volvoeren. Er is mij zeer veel aangelegen dat de boodschap nauw keurig ten uitvoer worde gebracht, ant woordde Marquez half in gedachten verzonken. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2