De internationale toestand V.K.H.J. tegenover het ontspanningsprobleem 24 DE KONING TE BRUGGE Zaterdag JUNI 1939 Opening der Memllnctentoonstelling Wat is goedkooper Autorail of eketrische trein CONGO KAMER De Britsche Vorsten zijn Engeland terug Verdedigingswerken in W.- en Oost<-Vlaanderen DE VOLKSSTEM XXXXVIe JAARGANG NUMMER 144 Drukker-Uïtgevef J. Van Nuffel-Ps Gendt, Kerkstraat, 9 en 21A ALST. DAGBLAD 25 CEN T1EMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTi Agentschap Havas, Adolf Maxlean, 13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingswag, 20 Londen, W.C.Z, H. JOANNES j Zoa op3, 50 af 19,56 E.K. 21 V. tt 1 DE ZOMERFEESTEN Jammer echter dat wat zoo mooi zou kunnen zijn, het niet altijd is. De wer- De jeugd wil nu eenmaal in dezen kelijkheid is dikwijls heel anders. Ook tijd trekken, reizen, op verkenning hjer. T0t het genieten van de echte uitgaan, de vrije natuur in. En op zich schoonheid, is onze jeugd nog niet groot zelf is dat wel een verheugend verschijn-j en njet rijp genoeg. Veel te dikwijls sel. wordt zoo een uitstapje in de natuur, en Een van de verrukkelijke eigenschap- dit dan nog in de beste gevallen, een de jeugd blijft het doodgewone sportprestatie, of een uit gelaten dollemansspelletje, waarbij el ke voornaamheid uitgediend heeft. pen immers van hartstochtelijk te houden van de schoonheid en geen leeftijd is zoo rijk aan enthousiasme als deze. De natuur nu, biedt hiertoe ruime gelegenheid ze brengt de jonge menschen terug in kontakt met de zuivere opbeurende schoonheid, die de vorige generatie wel eens te veel vergat en wel eens te uit sluitend in verzen en op papier genoot. Het heele boeiende mysterie van de groei-kracht en het typisch-eigenaardi- ge van het dierenleven was ons te vreemd geworden, we moeten weer even onze twintig-eeuwsche zelfvol daanheid om Übermensch-prestaties en snelheidsrecords afleggen de oogver blinding van de goedkoope en opper vlakkige sensatie afschudden van de dilettantische behoefte aan nieuwighe den ons afwenden, van versnippering moeten we gaan naar concentratie, te rug naar de diepte waar deze den een voud en den deemoed ontmoet tot in onze oogen de Sint Fran ciscus-blik groeit en we, zooals hij, inzien en jube lend erkennen hoe alles uit één liefde is gevloeid en ons niet te belachelijk groot achten om te danken voor «zus ter bloem en «broeder zon» en «moe der aarde». Hier meer dan elders stuit de mensch op zijn eigen grenzen. Hij, de maker van wereld-omvormende machienen, kan niet eens het kleinste bloempje tot stand brengen. Hier moet hij een groo- tere macht dan de zijne erkennen en d brug van deemoed en overgave aanleg gen tot het binnentreden van het rijk der schoonheid. En hier ook vindt hij een genot, dat niet onmiddellijk tot iets nieuws opjaagt, maar rust geeft en be vredigt. Bij deze rust voor geest en hart voegt zich de heele training van den wil, die de tucht moet aanvaarden en het vol hardingsvermogen bezitten moet, ge- eischt door de physische krachtontplooi ingen, die, dat spreekt vanzelf, sche ring en inslag zijn voor trekkers, fiet sers en verkenners. Zoo bereiken we een alzijdige ontwikkeling van alle ver mogens, dus een algemeen, mooier menschzijn. V.K.BvJ. nu wil de jeugd leeren zich gezond te vermaken en physisch te LORD HALIFAX LICHT DEN BUITENLANDSCHEN TOESTAND TOE Londen, 22 Juni In een redevoering welke lord Hali fax voor de conservatieve «Club der 900» heeft uitgesproken, betoogde de minister dat op het oogenblik de open bare meening aan geen enkel vraagstuk zooveel belang hecht als aan de buiten- i landsche politiek wat overigens ten volle gerechtvaardigd is.» Lord Halifax stelde daarna vast, dat inzake de Europeesche vraagstukken, nog geen grondige wijzigingen in guns- tigen zin zijn ingetreden. Betreffende de onderhandelingen met ontwikkelen, maar daarnaast ook eenRusland, moet men vertrouwen dat open oog en hart te hebben voor deaangezien hetzelfde doel nagestreefd --- wordt, een overeenkomst zal bereikt worden. Zijnerzijds is Engeland zichtbare en onzichtbare schoonheid. Hoe ze dat aanvatten wil verder ge- gaan dan sommigen het wenschten, en V,an, 5findien tot nu toe geen akkoord werd gesloten, ligt de schuld stellig niet aan Door het voeren Zomercampagne, die bekroond wordt door gewestelijke Zomerfeesten met p j een verzorgde, grondige voorbereiding in al de afdeelingen. Wat het geschil te Tientsin betreft,is -r ui- stellig een misverstand in het spel. Het Het leuk uitgegeven «Zomerboekje» inderdaad een misverstand, indien als heraut verschijnen. Het is stijl- Japan zou meenen dat Engeland ooit een handleiding voor gezond en suj,- voornemen had. Tientsin te gebrui- volle ontspanning met een heel arsenaal u k- van praktische wenken en gegevens no pens al wat eenigszins verband houdt met uitstap of verkenningstocht dit alles doordrongen van een katholieke atmosfeer. Het Zomerfeest zal de triomphante- lijke voltooiing zijn van heel de Zomer- activiteit. V.K.B.J. wil geen ouderwet- sche achterblijver zijn, maar moderne jonge menschen naar de heerschende ven alles en in alles onverschrokken hun katholicisme hooghouden, dat van alle tijden is. Op het Zomerfeest wordt er een rui me plaats voorbehouden aan het spor- liovt- scdcclw «aicUei soorten van spelen krijgen hun beurt, uitstappen en verkenningstochten zijn natuurlijk aan de orde van den dag, pic-nic, stap en olksliederen ontbreken evenmin, af wisselende wedstrijden en prijskampen houden er een gezonden wedijver in. Maar door allen heen wordt er de hand aan gehouden, dat de ontspanning ook de persoonlijkheid verder ontwikkelt, zoodat deze dag, die met een coramu- niemis aanving, spontaan zal kunnen besloten worden met de zoo typisch eigen Vlaamsche Maria-hulde en onze jeugd frisch en fit huiswaarts keeren zal, als mooier menschen en als blijer Godskinderen, waaraan Vlaanderen nog altijd zoo'n grooten nood heeft. ken als basis om de militaire belangen van Japan tegen te werken. Indien dus Japan zijnerzijds het be wijs verstrekt dat het, zooals het her haaldelijk verklaarde, er niet naar streeft de Britsche belangen uit het Ver re Oosten te weren, kan het geschil door een vergelijk geregeld worden. Lord Halifax besloot zijn rede met volgend betoog Engeland draagt een zware, dubbe- tijdstroomingen vronen, die echt" bo- ,e verantw0ordelijkheid. Het moet be- letten dat de oorlog uitbreekt en tevens pogen den vrede op te bouwen. Elke Britsche politiek meet dus op die dub bele, tevens negatieve en positieve op- vafhnar cjpunpn Ik ben ervan overtuigd, dat het Britsche volk zijn verantwoordelijkheid zal opnemen. Het zal getrouw blijven aan zijn vrijheidsideaal, en overal, in de gansche wereld, de zaak van de vrij heid dienen.» De «Thysville» op weg naar Antwerpen Gedeeltelijke lijst der passagiers Aan boord van de Congoboot «Thys ville», die thans van de kolonie op weg naar Antwerpen is, bevinden zich on der meer de volgende passagiers Ministerie 1 e klas, Bartholomé,Non- li el, Stryckmans, Odent. Gezinnen Godefroid, Humblet kind, Begon, Verellen en 2 kinderen, Vallaeys. Mevrouwen Dohogne en kind, He- ghe, Massart en 2 kinderen. 2e klas Cogniaux, Ginion, Groven, Matterne, Renaert, Vander meer sch, Smeyster, Raeymaekers, Delhaye. Gezinnen Dumoulin, Flamesnel, Thiry en kind, Geldof en 3 kinderen. Mevrouwen Boinem en 3 kinderen, Bailleux en kind, Gilson en kind. «Kasai» Bertrand. «Congoliane Vilain kind, Prade. Lacs» Gezin Nenneman en kind. «Kilomoto» Gezin Driessens. «Chanic» Mevr. Jabon en 2 kinder. «Cotonco» Gezin Cronez en kind. werd in Bij de behandeling der begrooting van Justitie, die in de Kamer doorging onder voorzitterschap van h. VAN CAUWELAERT, klagen de eerste sprekers, hh. HUART (kath.). HOS- SEY (soc.over de traagheid van het gerecht. De h. ROMSEE (VI. Nat.) na de houding der regeering gehekeld te heb ben inzake de toelating aan Joodsche inwijkelingen om zich hier te vestigen vraagt amnestie voor Grammens en zijn volgelingen en schandvlekt sommige benoemingen in de magistratuur. De h. HOWARD (rex.) is ongerust over het groot aantal inwijkingen in ons land. Het vreemdelingenvraagstuk zou door een internationale conferentie moeten geregeld worden. M. VAN HOECK (kath.) bepleit de belangen van het personeel in de rijksinstellingen te Merksplas, Wartel, Hoogstraten, Mol en Geel. In zijn tusschenkomst legt de heer JANSON, minister van Justitie er na druk op dat de vreemdelingen zich van alle politieke bedrijvigheid moeten onthouden. De h. DU BUS DE WARNAFFE Deze vraag werd in Duitschland on derzocht. Er werd een vergelijk gemaakt tusschen den kostprijs van het vervoer met een dezer verkeersmiddelen. Alles kwam daarbij in aanmerking, ook de onkosten voor den aankoop van het materiaal, de uitdelgingskosten evenals deze van het onderhoud. Men is tot het besluit gekomen dat ten slotte de electrische trein nog het voordeeligste vervoermiddel bleek. Hierbij kwam hoofdzakelijk in aanmer king dat er meerdere autorails noodig Vorst een ruiker aan waren om hetzelfde aantal reizigers te kjncleren brachten een vervoeren als met een elektrische trein, zelfs al is deze niet volledig bezet. DE KONING OP DE MEMLING-TENTOONSTELLING Donderdag had te Brugge door den Koning de plechtige opening plaats van de Memling-tentoonstelling. Bij deze gelegenheid was de stad prachtig ver sierd en bevlagd. Tot aan het oude Stationsplein,thans /Vibertpiem, vormuen cw scnoouuntie ren een dubbele haag, waarachter dui zenden kijkgragen zich verdrongen. Het was juist 2 u. 38 toen de koninkl. trein het station binnenkwam. De Vorst werd op het perron opgewacht door luitenant-generaal De Haene, bevelheb ber van het tweede legerkorps, burge meester van Hoestenberghe, gouver neur Baels en burgemeester De Mey van St Michiels op wiens grondgebied het nieuw station gelegen is. De Koning was vergezeld van majoor-generaal Six en Geerts. De Vorst, na het nieuwe station en zijn prachtige hal bezichtigd te hebben, nam plaats in een der auto*: Gejubel steeg uit maar door Koning. Temidden het hield de stoet stil. den den Koning het publiek en al geroepen Leve de De Britsche Vorsten die terugkeeren van hun verblijf in Kanada zijn op Donderdagnamiddag te Southampton ontscheept. De beide prinsesjes, de kinderen van de Vorsten waren in een boot hun ou ders tegemoet gevaren en werden de eersten aan boord van de paketboot door hun ouders ontvangen. Ook Ko ningin Mary was hun tegemoet gevaren. In het verslag van Kamerlid Ernest over de begrootingvan Landsverdedi ging wordt gewezeiij op het feit dat de regeering in 1937 al de verdedigings werken heeft doen 'tellen in West- en Oost Vlaanderen, j De h. de Laveljye, volksvertegen woordiger voor Brissel, heeft den mi nister van Landsverdediging gevraagd of het hier inzonderheid gaat om de schuilplaatsen in beton, die door het Duitsche leger werden opgericht en die bestemd waren om pen opmarsch, ko mende van de IJzarstreek en de Belgi sche kust te beletten; hij stelde ook de vraag of men er aan denkt, deze schuil plaatsen weer in orde te brengen. Luitenant-generarl Denis heeft ge antwoord dat ondir de schuilplaatsen in Vlaanderen dienrn verstaan de gewe Koning-Albertplein Schoolkinderen bo bloemen aan, onder het gejuich van de bevolking. Op het Simon-Stevinplein was het de beurt aan een oud vrouwtje om den te bieden. Ook geschenk. Aan het O. L. Vrouwplein, rechtover het beeld van Guido Gezelle, had eenzelfde tooneeltje plaats, onder uitbundige toe juichingen van het opgetogen publiek. zen Duitsche schuilplaatsen en de kust (kath.) wijst op het toenemend schan-1 batterijen die van belang zijn voor de daal der schunnige films en vraagt aan kustverdediging. D: onmisbare werken den minister toepassing der desbetref- j werden aangekocht Daarenboven laat fende wet. de generale staf eel telling doen van al Nog enkele volksvertegenwoordigers de gewezen Duitscie schuilplaatsen ii komen aan het woord hh. HERMANS het land, maar otnogtoe werd zulks (VI. Nat.), DIJON (kath.), VAN GLABBEKE (lib.), BOHY (soc.). LE GROS (rex). De artikelen der begrooting worden goedgekeurd en kwart over acht is de zitting geëindigd. slechts gedaan voer de streken van d versterkte stellingen! De door den h. de Laveleye bedoelde i schuilplaatsen aan den Ijzer werden lus eveneens onder worpen aan het jnderzoek van het daarmee belast personeel.. IN HET MUSEUM Aan het Hof Arents stapten de over heden uit. Op de trappen van het mu seum Brangwyn, waar de Memling-ten toonstelling ondergebracht is, hadden de officieren plaats genomen, en wat verder stonden de vuurkruisers, invali den en de oorlogsweduwen, alsmede andere vaderlandslievende vereenigin- gen van de stad. In de Hal, waar het gedempt licht onmiddellijk een ingetogen stilte ver wekt, werd de Brugsche gemeenteraad aan den Koning voorgesteld. Talrijke personaliteiten waren aan wezig, onder meer al de magistraten, de bisschop, de voorzitter van den Senaat, de h. Schroeder, minister van Duitsch land. De museum-bewaarder, kunstschil der Reckelbus werd ook aan den Vorst voorgesteld. Andere vooraanstaande kunstenaars, waaronder Opsomers.Ser- vaes en Permeke, waren aanwezig. Burgemeester Van Hoestenberghe heette daarop den Koning hartelijk welkom en bedankte den Vorst voor zijn hooge bescherming. Hierna verklaarde de Vorst de Mem ling-tentoonstelling voor geopend. Onmiddellijk ving een rondgang Na een laatste bezoek aan de werken van de primitieven, begaven de hooge bezoekers zich terug naar het Arents- hof. De Koning onderhield zich enkele oogenblikken met de zwaar-oorlogsin- validen. TENTOONGESTELDE WERKEN Eenige der bijzonderste schilderijen die tentoon gesteld zijn Portret van een bejaarde vrouw, in bruikleen afgestaan door het Musée du Louvre Portret van een jongeling, verzame ling Goldmann, New-York Jan de Candida, museum Antwerpen Mannenportret, Mauritshuis, Den Haag Portret van een onbekende, museum van Schoone kunsten, Brussel Afdoening van het Kruis, verzame ling Van Beuningen, Rotterdam Willem Moreel, museum Brussel Barbara van Vlaenderbergh, museum Brussel Het mystiek® huwelijk van de Heili ge Catharina, St Jans-hospitaal,, te Brugge De aanbidding der wijzen, idem. IN HET ST JANSHOSPITAAU Ten slotte zal de Vorst die zijn hooge bewondering heeft uitgedrukt voor deze heerlijke tentoonstelling, nog een kort bezoek brengen aan het St Janshóspitaal alwaar de Memling's kamer, de plaats waar de meester zou gewerkt hebben,te bezichtigen is. De stoet trekt dwars door het stem mige oord van den tuin Aerents, langs de O. L. Vrouwkerk in de schaduw van haar majestatischen toren, om de poort van het hospitaal te bereiken. Daar treft een prachtige aanblik, de haag witte verpleegsters, de zusters-ver- pieegsters, en in de groote zaal, de zusters in statige kleedij. In deze oude gebouwen krijgt de plechtigheid een sterk middeleeuwschen inslag. De Ko ning wordt er ontvangen door den heer Hyelandt, voorzitter van de gemeente lijke commissie van Openbaren On derstand, en de leden dezer commissie, TERUG NAAR HET STATION Eindelijk na een indrukwekkende* ovatie vanwege kloosterzusters en ver pleegsters, gebrekkelijken enz. ging de aftocht naar de statie onder het gejuich der menigte die maar niet te bedaren scheen en rond 4,38 ure bracht den trein den koninklijken bezoeker terug naar Laken nadat Zijne Majesteit den heer burgemeester van Brugge zijne hooge voldoening had uitgedrukt over de zalen aan, onder leiding van den h. jhet geestdriftig onthaal dat hem te beurt Reckelbus. viel.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1