gïpgg KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE De Koning en de prinjes zullen de wijding der zee bijwonen Automatische telefoon toestellen en de nieuwe munt Scouting in ons land en elders Prof. Goubau benoemd lot Rector van de Gentsche Universiteit Een gift van 14 mil lioen pond sterling EGPLE SSSytHJARINto VAN 0£ De Int» Tentoonstel ling van Luik 24 Juni. H. Joannes de Dooper. De geboorte van Joannes Baptista.zoon van Zacharias dc Joodsche priester en Elisabeth, de nicht van O. L. Vrouw, gir.g met wonderteekenen gepaard. Jo annes was de boetepredikant, de voor- looper van Christus, wiens openbaar optreden hij voorbereidde. Een monument ter eere van Pius XI in de Vatikaansche Basiliek. De Kar dinalen door wijlen Paus Pius XI Be noemd, hielden Donderdag een verga dering onder voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal Nasalli-Rocca, aartsbis schop van Bologna. Zij hebban beslist dat het monument dat zal worden óp- gericht ter nagedachtenis van Pius XI in de St Pieters Basiliek zal worden ge plaatst. De nieuwe muntstukken van een frank. De h. Gutt, minister van Fi nancien, heeft aangekondigd dat de te lefoontoestellen eerlang zullen ingericht worden, om het gebruik van de nieuwe éénfrankstukken mogelijk te maken.De geleidelijke vervanging zal wellicht in Oktober voltrokken worden. Een edel gebaar van de melaatschen De melaatschen van Molokai hebben, door bemiddeling van hun aalmoeze nier, een belangrijke gift laten gewor den, als bijdrage tot oprichting van de kerk, welke te Boschvoorde wordt op gericht, tot gedachtenis van wijlen Ko ningin Astrid. WRIGLEY5 Behalve dat het de spijsvertering bevordert, i8 WRIGLEY'S uitstekend voor de tanden het maakt 2e blank, sterk en gezond. Wriglry's wordt daarom aanbevolen door doktoren en tandartsen. Koning Leopold en de Prinsjes zullen op Zondag 2 Juli te 1 1 uur, te Oostende de plechtigheid der zeewïjding en den ommegang van St Petrus en St Paulus bijwonen. Een zeeparade zal te dezer gelegenheid worden op touw gezet, waaraan ook het leger zal deelnemen. Alle schepen welke in de zeekommen liggen, zullen feestelijk getooid zijn. De ommegang van St Petrus en Sint Paulus welke eveneens door den vorst en de prinsjes in oogenschouw zal wor- De landbouwtelling voor de laatste den genomen, is een historische, folklo drie jaren. Graaf d'Aspremont-Lyn- ristische en godsdienstige stoet, gewijd den, minister van Landbouw heeft in aan het leven van genoemde heiligen, antwoord op de vraag van een Kamer-1 aan het leven der visschers, alsmede erstrekt over de teelt 1936, 1937 lid, inlichtingen van graangewassen in 1938. Voor de winter- en zomertarwe wa ren de getelde oppervlakten resp. (in heet.) 172.133.39; 160.922.80 en 180.1 19.61 Voor de spelt 10.300.41 9.108.74 en 10.164.89; Voor de rogge 135.298.67 138.485.31 en 143.307.94. Voor winter- en zomerg. 30.168.69 28.982.92 en 27.073.51. Voor haver 216.082.07 213.084. 79 en 213.045.51. De nieuwe gouverneur Vlaanderen. Ingevolg Oost aan de intrede van Aartshertog Al- brecht en Aartshertogin Isabella te Oos tende op 24 September 1604. Aan een senator, die hem desaan- gaande ondervroeg, verklaarde de nister van financien De telefoontoestellen zullen eerlang worden ingericht om het gebruik van de nieuwe muntstukken mogelijk te maken. Alle aanzienlijke fabrikanten het ontslag en houders van automaten, werden op van den h. L. Fredericq, die benoemd Je hoogte gebracht van de geleidelijke werd tot kabinetshoofd van den Koning jvervapging van. de bestaande stukken zal een nieuwe gouverneur voor Oost door de nieuwe stukken welke waar- Vlaanderen moeten aangeduid worden.1 schijnlijk van October a.s. zal voltrok- In Belgie telt men drie erkende Scoutsvereenigingen het Vlaamsch Verbond der Katholieke Scouts (V.V. K.S.), de Federation des Scouts catho- liques (B.P.B.S.en de Boy-Scouts van Belgie, Deze drie organisaties tellen te zamen 18.000 leden, waarvan er 7000 aangesloten zijn bij het V.V.K.S. Belgie heeft dus een Scout op 520 inwoners, wat niet zoo geweldig is als wij weten dat Engeland er 1 telt op 81, Luxemburg op 132, Hongarije op 180 Nederland op 394 en Frankrijk op 487. Slechts in 3 landen is Scouting verbo den In Duitschland, Italië en Sowjet- Rusland. In een 50-tal landen bestaat dc Scoutbeweging en haar ledental stijgt voortdurend. De 1 millioen Scouts van het jaar 1922 zijn er nu bij de 3 millioen geworden. Het V.V.K.S. telde bij haar stichting in 1930 slechts een 3000 leden en nu reeds is dit getal meer dan verdubbeld. Doch Scouting verdient nog veel meer ten onzent. Daarom hopen wij dat hei propaganda-offensief dat zij inge zet heeft voor een fonds voor elk der Verbonden te lande met sukses mag be kroond worden. Vermelden wij in ver band hiermede de inteekening van Z. M. den Koning voor 10.000 frank en van Z. Em. den Kardinaal voor 5000 frank. Goed heil. Scouting voor de «Morris Motors Ordinary Stock Units, trust for employees»; 2.000.000 pond voor «Depressens Arcas»;500.000 pond voor het aanschaffen van «Ijzeren longen door de Engelsche Hospitalen 150.000 pond voor de Radcliffe Inpir- mary te Oxford 140.000 pond voor het «Wingfield Morris Orthopaedie Hospitaal», enz. Bij Koninklijk besluit verschenen in het Staatsblad van heden, is Prof. Gou bau, gewoon hoogleeraar in de weten schappelijke faculteit, benoemd tot rec tor van de Universiteit te Gent voor den driej aarlij kschen termijn 1939-1940, 1940-1941 en 1941-1942. Prof. Goubau was door den Acade- mieraad voorgedragen al s eerste kan didaat. De h. Goubau, kandidaat in de ge neeskunde, Apotheker en Doctor in de Scheikunde, werd in 1914 benoemd tot professor aan de Gentsche Universiteit. Van liberale zijde worden onder meer de namen vooruitgezet van de hh. Camu, koninklijk kommissaris voor de bestuurshervorming, senator Godding en den h. Ganshof, prokureur des Ko- nings te Brussel. Koningin Elisabeth exposeert beeld houwwerken. In de lijst van de lau reaten van het salon der Fransche. kun stenaars te Parijs komt de naam voor I van Koningin Elisabeth, die, voor de eerste maal drie borstbeelden ten toon stelt dit van haar kleinzoon prins Al- bert van Luik van hertog Lodewijk baar broeder en van den hoofdtuinier van het kasteel van Laken. De jury, voorgezeten door M. Bou chard, van het lnstitut de France, heeft de bronzen medalje toegekend aan de Koningin voor haar werk. ken zijn. Het nieuwe model van één frank- stuk werd ingevoerd na een daartoe uitgeschreven prijskamp en aangenomen door een sub-muntcommissie, opgericht onder het voorzitterschap van den heet Vandevelde, kunstadviseur van de re geering. Gewicht en diameter van het nieuw stuk werden bekrachtigd door de bevoegde sectie van den hoogen raad van financien. Daar de oude stukken van één frank algeheel moeten vervangen worden, zullen ongeveer 1 26 millioen stukken worden gestempeld. De omwerking zal circa 5.660.000 fr. kosten na aftrek van de waarde van het door gewichtsver lichting van het stuk vrijgekomen me taal, zegge nagenoeg 63.000 kilogram nikkel, tegen 23 fr. 50 per kilogram of 1.480.000 frank. William Morris, Lord Nuffield, is wel degelijk de grootste huidige philantroop Hij schonk tot hiertoe zoo wat een 14.000.000 pond sterling weg (in fran ken berekend 1.918.000.000). Hij wist steeds te geven met een helder doorzicht en voorbedachtheid. De jongste gift van Lord Nuffield be stond uit een half millioen pond «voor het inrichten van ontspanning en ver makelijkheden voor, het leger, zoowel voor de territoriale als voor gelijk wel ke weermacht.» Bij het schenken dezer gift had Lord Nuffield verklaard ter gelegenheid van het bewonderenswaardig antwoord op den Nationalen Oproep voor Vrij willige Aanwerving."» VAN MEKANIEKER TOT MILLIONNAIR Het leven van Lord Nuffield is wel degelijk een van dé, meest schitterende voorbeelden van de tnogelijkheaen wel ke het stelsel van ae, vrije mededinging in de Britsche nijvérheid eenieder biedt die over de noodige bekwaamheid be schikt. Het is nog zoo lang niet geleden dat William Morris een; kleine zaak voor rijwielen had te Oxford. Hij wist een gering aandeel te verwerven in eene uitbating voor auto's. Hij was de eerste in Engeland die er In slaagde een goed- koope auto te doen vervaardigen. Het was een practische en doelmatige vier- persoonsauto. Deze werd verkocht aan den prijs die het voertuig ook binnen het bereik bracht van den eenvoudigen man. Voor het oogenblik is hij een der rijkste menschen van de wereld en te vens een der meest vrijgevigen. Als enkele der meest merkwaardige giften van Lord Nuffield kunnen wij vermelden 3.628.000 pond voor de Oxford Hoogeschoöl 2.125.000 pond F 9.fut uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 109de Vervolg. Alcantare was diep getroffen. Hij verschrikte blijkbaar en staarde 'den generaal aan met zulk een wanhopi gen blik dat deze verwonderd ^êid'é: —4 Zijn die kleinigheden dan vlin zooveel gewicht Deze vraag kwam Hernando ter hulp en gaf hem zijne tegenwoordigheid van geest terug. Als ik de stad heden avond ver liet, generaal sprak hij op een smeeken den maar toch vastberaden toon, zou ik mij van een groot geluk, ja, misschien van het geluk van mijn geheel leven versteken.Ik beroep mij op uwe vriend schap en genade en bid u dat gij mij eerst morgen late vertrekken, dan zal ik den verzuimden tijd weder trachten in te halen. De generaal keek hem een oogen blik met nog meer verwondering aan. Doch toen kwam er een vriendelijk lachje op zijn barsch gelaat en op ge ruststellenden toon zei hij Welnu, dan zou het eene misdaad zijn u geweldig aan uw geluk te ont trekken. Ik mag en kan deze zending aan niemand anders toevertrouwen.Het zijn berichten aan een onzer verkleefde aanhangers. De papieren mogen uit uwe hand in geene andere dan in de zijne De plechtige inhuldiging van Het Blijde Maasdorp Het Blijde Maasdorp van de Interna tionale Tentoonstelling van Luik 1939 dat reeds door alle bezoekers van de expositie bezocht werd, zal plechtig in gehuldigd worden op Maandag 26 Ju ni. De plechtigheid zal om 1 7 u. op het stadhuis van het dorpje plaats krijpen en 's avonds om 20 u. zal een bijzon dere vertooning in het Casino gegeven worden. De Oorlogsblinden Donderdag aanstaande 29 Juni zullen de oorlogsblinden in de Internationale Tentoonstelling van Luik ontvangen worden zij werden daarop uitgenoo- digd door het werk La Lumière». Om 1 0 u. zullen zij in de Guillemin- statie aankomen en vandaar zullen zij per auto naar de Tentoonstelling ge voerd worden. Zij zullen deze bezoeken in het treintje en het Muziekkorps van het 1 2 Linieregiment zal ze ook begroe ten. Het bittertje zal hun geschonken wor den in het Blijde Maasdorp en het mid dagmaal wordt hun opgediend in t res taurant Luxemburg. In den namiddag zullen zij nog een prachtig kinderfeest bijwonen in het Astridpark. De Nautische Lichtstoet Elke praalwagen van den - nautische lichtstoet van de Internationale Ten toonstelling van Luik zal op een bijzon dere wijze verlicht worden. De wagen van «Verdun» zal met goud en wit ver licht worden en deze van «Jeanne d'Arc» met blauw en wit. Het «Argon- newoud» zal ons vertoond worden in groene en roode lichten met zijne fee- rische boomen en zijn reusachtig schild waarop een gehelmde aanvoerder zal staan. Eindelijk den praalwagen «Apo theose» zal door schitterend purper en goud verlicht worden. Vele andere merkwaardigheden zullen nog te be wonderen zijn in die prachtvolle stoet. De tweede uitgang van het Spel v. Luik Onvoorzienbare omstandigheden hebben de inrichters verplicht Het Spel van Luik uit te stellen. Den uit- I gang van den prachtigen stoet zal op 2 I Juli plaats hebben in plaats van den 25 Juni. BRAND TE WETTEREN Donderdag namiddag is brand uit- gëbföken in de fabriek van Oscor Ler- cangée, ter wijk Beirstoppel». {Nabij een werkplaats, waar eenTen- zineput ligt, moest een werkman met één brandende lantaarn voorbij, waar schijnlijk door de hevige hitte is de ben zine gedeeltelijk verdampt, en hierdoor ontploft. Dadelijk werd de brandweer ver wittigd, die dan ook spoedig ter plaatse verscheen, en alle gevaar tot verdere uitbreiding kon vermijden. BELANGRIJKE JUWEELEN DIEFSTAL TE GENT Wanneer Mevrouw Marie Van Laere, weduwe Nevejan, wonende Kortrijk- schen steenweg, te Gent, 's avonds thuis kwam, stelde zij vast dat een ijzeren koffertje dat 's morgens op een lesse naar in het kantoor van haar winkel stond, gestolen was. Het koffertje be vatte een som van 28.300 fr. in bank biljetten en een aantal beurswaarden,ju- weelen en handelspapieren. Een onderzoek werd ingesteld door de politie van de tweede wijk. AUTO TE PLETTER GEREDEN TEGEN EEN MUUR TE VERVIERS Donderdagmorgen keerde Guillau- me R. autobestuurder, wonende rue des Raines te Verviers met een wagen terug naar zijn patroon, toen hij zich plots onwel gevoelde. De man kon nog het gas afsluiten en reed naar den kant van den weg. De wagen kwam echter op het voet pad terecht en reed te pletter tegen een gevelmuur. Toegesnelde ooggetuigen snelden te hulp maar stelden vaèt dat dé bestuur der dood achter het stuur zat. overgaan. Gij moogt op mij betrouwen, ge neraal. Ik zal ze u aanstonds in mijn pa leis ter hand stellen dan hebt ge den dag nog voor de regeling uwer klei ne bezigheden en den avond voor uw geluk. Ik dank u, generaal. Mijne beste wenschen vergezellen u en ik hoop dat bij onze terugkomst van den veldslag voor u behalve den lauwer ook nog de myrthe zal bloeien. Alcantara vergezelde den veldheer naar diens woning, ontving daar de pa- pieren, bedankte nogmaals voor de be- I reidwilligheid waarmede hij aan zijn verzoek voldaan had en snelde'daarop naar zijne woning ojn zich ongestoord met zijn geluk, met zijne verwachtingen bezig te houden tot zijn vriend Evraert zou komen, want hij had hem tot af scheid bij zich aan tafel genoodigd. Terwijl ieder ander geluk door her haald uitstel, door dikwijls teleurgestel de .verwachtingen aan bekoorlijkheid verliest, ja, vaak afkeer en tegenstand teweegbrengt, neemt het geluk der lief de en de bekoorlijkheid daarvan, als mede het verlangen daarnaar, door zulk een uitstel gedurig toe, eene overi gens vluchtende neiging groeit tot een vurigen hartstocht aan, wanneer zich hinderpalen daaraan in den weg stellen. Zoo ging het ook met Alcantara. Zijne verbeelding had het geluk,het welk hem bij de kennismaking met de geheimzinnige schoone wachtte, nog geprikkeld en in schitterende kleuren voor zijn geest getooverd. Hij had zijn schitterend uniform uit getrokken en zich in een luchtig gewaad NAKLANK VAN EEN MUURIN STORTING TE VERVIERS De rechtbank van Verviers heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak betreffende een ernstig arbeidsongeluk op de werven van een groot warenhuis te Verviers, dat door een hevigen brand i vernield was geworden, j Een muur stortte in, waarbij twee ar beiders gedood en een derde zwaar ge wond werden. De aannemer Simon Mathieu, uit Di- son, werd vervolgd. De rechtbank oordeelde den aanne mer schuldig daar deze te vroeg de schoorbalken weggenomen heeft, die zelf niet sterk genoeg bleken te zijn. De h. Simon werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 700 frank boete zonder uitstel. hij de blikken rusten op de donkere schaduwen van het boschje. Van welken kant zou zijn geliefde op hem toekomen In den geest zag hij haar waar hij gekleed. Rust kon hij geen oogenblik meer genieten. Hij wou naar de plaats toe, waar hij zijne gfciiefde des avonds moest ontvangen. Dit zou ten minste een voedsel zijn voor zijne hunkerende ziel. Er zou nog meet dan een uur verloo- pen eer zijn vriend kwam en de blauwe hemel keek weder' vriendelijk tusschen de wolken door. Terstond liet Alcantara een paard zadelen, kleedde-^' zich. ijlings aan en tien minuten later was hij reeds in ga- j plekje gevraagd hebben of lop op den weg naar het meer. door den voet van het De vlugge hengst van den officier der ulhanen bracht hem spoedig naar het ijzeren rasterwerk dat de heerlijk heid Paraiso omgaf. Daar het hek openstond reed Alcan tara de laan van palmboomen op die naar het kasteel voerde dat ginds in vorstelijke pracht prijkte. Hij stuurde zijn paard naar den noor delijken kant om de plaats waar te ne men op dewelke hij de schoone onbe kende zou ontmoeten bij zonsonder- zonnestralen schitterde, dan weder liet de hem met sombere gedachten. Bovendien hield de verwachte sa menkomst van dien avond hem zoozeer bezig dat de gesprekken van zijn vriend hem slechts met moeite bij het tegenwoordige konden bepalen. Daar gang. Die noordelijke loek zag er verwil- Hoek y uit. spoedig een tierig en geurig oranje- zich wendde. De Roode Roos en deAlcantara altijd de man geweest was groote, verwonderlijk schoone oogenidie aan hun bijeenkomsten de meeste schitterden hem overal tegen. vroolijkheid bijgezet had zoo hing er Hij steeg van zijn paard af en leidde, heden een droevige wolk over de an- het bij den teugel. Zoo wandelde hijlders zoo opgeruime gezellen, met een verlangend hart naar den De donderslag onder het inzege- groenen oever en hij zou wel aan ieder nen der vaandels heeft een ongunstigen het nooit ipdruk op het volk gemaakt en ik vrees van het aangebëden meisje was aangeraakt geweest. De tijd liep echter voorbij. Hij was genoodzaakt deze bekoorlij ke dreven te verlaten, welke nog, naar hij hoopte, dien avond de getuigen zou den zijn van zijn geluk. Nog eens liet hij den blik over de cjat de troepen daarvan ook niet zullen verschoond Blijven, merkte dè officier in-den loop van het gesprek aan. -Het was zeker een zonderling toe val, naar ik hoor is de bliksem waarlijk in den dom geslagen, al heeft hij ook geen brand veroorzaakt, zeide Evraert. En toch, waarin ligt het zonderlin- plaats rondwaren, besteeg toen wederge daarvan, hernam Harnando. Is het den hengst en snelde naar zijn woning1 niet even zonderling dat het juist op de- terug. Spoedig daarop meldde zich Frans Evraert aan. De stemming van beiden was zeer ernstig. Zelfs aan tafel, terwijl de champagne wijn schuimde ontbrak het aan den boschje, dat zich tot aan het meer uit-goeden luim en de luchtige scherts die strekte en daar zijne koele schaduwen anders onder hen heerschte. op den helderen, doorschijnenden stroom wierp, die zachtjes tegen den oever aankabbelde. Het was in dit boschje zoo geheim zinnig donker, zoo rustig en stil als had de liefde zich hier téne wijkplaats ge kozen. Hernando betrad het met een voorgevoel van zaligheid.Nu eens staar de hij naar den waterspiegel die in de Eyraert zag met een kloppend hart zijnen vriend vertrekken daar hij wist dat hij een woedenden, gevaarlijken vijand te gemoet ging. Het zou tot uiterst bloedige gevech ten komen terwijl. Hernando niet aan de gevaren dacht. Maar de scheiding van zijn vriend voor zulk een onbepaalden tijd vervul- zen tijd begon te regenen. Bliksem en donder maakten alleen maar wat meer geraas. De bijgeloovige menschen echter hebben een te houden stamboom dan dat daartegen iets te doen is. Het is mij om het even of -het geonweerd heeft of niet, onze wapenen zullen aan onze vaandels de lauwerkroon geven. Bovendien zullen wij den vijand in ge tal en ook in zedelijke kracht ver over treffen, daar wij voor haardsteden en altaren vechten. Morgen rukken wij op. 't Vervolgt, '(Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 U Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2