Erge dijkbreuk langs het Albsrtkanaal 28 i De Wedden en Pensioe nen der Staatsagenten. Woensdag JUNI 1939 VERJARING! De Internationale Tentoonstelling (e Luik. UIT EREMBODEGEM De stijgende invloed van het Katholicisme in IVederland Uit de Vatikaansche Stad XXXXVIo JAARGANG NUMMER 14? Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Do Cendt. Kerkstraat. 9. ea 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan. .13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijv Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2, IL IEENEUS Zon op 3,5 1 af 19,56 V. M. 1 L.K. 9 DE WATERS OVERSTROOMEN DE OMLIGGENDE LANDEN EEN INGENIEUR OMGEKOMEN VREES VOOR MEERDERE SLACHTOFFERS —TALRIJKE RUNDEREN VERDRONKEN DE PLECHTIGE INHULDIGING UITGESTELD Een erge dijkbreuk van het Albert- kanaal heeft zich voorgedaan even voor Genck, op 1500 m. van de brug van Godscheid. De dijken langs beide zij den van het kanaal begaven. Tot aan de sluis van Hasselt, op een lengte van 3 kilometer vormden zich diepe kloven van 1 0 tot 1 5 meter langs beide zijden van het kanaal. Voor de sluis van Hasselt gaf de dijk toe over een lengte van 500 m. de electrische palen en deze dienend tot de regeling der scheepvaart medesleurend. Rechts van het kanaal langs den kant van Hasselt werd de dijk op een lengte van 100 meter vernield. Zwarte slijkgolven stortten zich over de landen uit, deden een der nieuwge bouwde huizen voor sluiswachters in storten, veroorzaakten de overstroo ming van de Demer en dreigen de om liggende wegen te overspoelen. De politie, de rijkswacht en de be volking doen al wat in hun macht is om de runderen die aan de oppervlakte zwemmen, te redden. v Het ongeval deed zich gisteren na middag te 16,20 uur voor. Er was niets dat liet voorzien dat men voor een zoo tragische gebeurtenis stond. Wel had men op de plaats van het ongeval welke zich zoowat' op ander- halven kilometer van de brug van God- scheide bevindt, nabij de sluis vastge steld dat er een lichte waterdoorzijpe- ling plaats had. Dat gebeurt klaarblijke lijk meer, maar zoolang het water niet gemengd is met zand schijnt er geen gevaar te wezen. Dit was nu hier het ge val. Men koesterde des te minder vrees daar op die plaats de dijk aan zijne ba sis 60 meter breed is en op de kruin nog 40 meter meet. Niettemin werd er een onderzoek in gesteld. Op bovenvermeld uur bevon den zich op de plaats waar doorzijpelin gen zich voordeden de ingenieurs Co- gan, Versluysen en Dethuère. M. Cogan bevond zich in het midden M. Versluysen links van hem en M. Dethière rechts. Plots voelden zij dat de grond onder hunne voeten begaf. De twee laatsten slaagden erin tijdig te vluchten, maar Ingenieur Cogan werd door het klok kend water dat zich door de bres een weg baande, naar het lager gelegen land mede gesleept. EEN VREESELIJK BEELD VAN VERWOESTING Zooals gemeld werd de dijk over een groote lengte vernield. De palen der electrische verlichtingen kantelden eveneens om de zware betonblokken waarmede de zijwanden van het kanaal bekleed waren, werden door het wa ter meegesleurd. Gelukkig was de woning, waarvan de grondvesten door het water werden ondermijnd, niet bewoond. ZOUDEN ER OOK KINDEREN ZIJN OMGEKOMEN Met een buitengewoon geweld en snelheid overweldigde het water het na bijgelegen land. Enkele oogenblikken te voren had men vastgesteld dat in eene nabijgele gen weide kinderen aan het spelen wa ren. Gevreesd wordt dat zij door het water werden medegesleurd en dat zij jammerlijk omkwamen. Tal van paarden en koeien die zich in de weide bevonden, verdronken. Het was een vreeselijk beeld van ver nieling waar tegenover de toegestroom de menigte en gendarmen niuCtïtetÖöS stonden. Gevreesd wordt dat er 5 of 6 men- schenlevens bij deze ramp zouden te be treuren zijn. Eene groote oppervlakte werd door het water overmeesterd gelukkig wordt de watermassa geleidelijk door den Demer afgevoerd. De overstrooming zal pas dan een einde nemen als gansch het Kanaalvak, gelegen tusschen Godscheid en Diepen beek, dat een lengte heeft van 4 km. zal zijn ledig geloopen. Zie verder 2de bladzijde. v&ncte een licht voor de wereld te worden. In dit verband wees de H. Vader op het belang der verschillende takken van studie en betoogde, dat de priesters zich van de politiek verre moeten hou den. Voorts maande de Paus tot een veel vuldig gebed en wees hij op de betee- kenis van het Eucharistisch Offer en het offer van den eigen persoon door het Coelibaat. Wie dit niet kan aanvaarden kan beter het altaar niet bestijgen. Verder legde de H. Vader nadruk op de noodzakelijkheid van gehoorzaam heid aan de oversten, vooral aan den Paus. Tenslotte verleende Zijne Heilig heid den apostolischen zegen aan de deelnmeres van de audiëntie. De nieuwe uitgangen van Het Spel van Luik in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 Het roemrijk en prachtig spektakel e Het Spel van Luik» zal wederom zijn praal ten toon spreiden in de Interna tionale Tentoonstelling van Luik 1939 op Zondagen 2 en 9 Juli. Het «Spel van Luik» is het werk van den dichter Theo Fleischman, van den Luikschen compopeerder Leon Simar en van edn Teekenaar James Thiriar Pierre Truyen hecfl het Spel» meester lijk op tooneel geschikt. 1500 figuranten, 500 tooneelkunste- naars, 15 groepen, 10 praalwagens,or kesten en baletten doen daar wederom herleven in woord, beeld en zang den praal der Woelige Stede». De plaatsen aan 5 en 1 0 fr. zijn ver krijgbaar in de verschillende reisbu- reaux, in de inlichtingskantoren van de Tentoonstelling, in de bureelen van het dagblad La Meuse en in het Guille- minstation. Een Congres van Muziekkunde Ter gelegenheid van de Internationa le Tentoonstelling van Luik 1939 zal er op 20 Juli een congres van Muziek kunde plaats grijpen in de zalen van het genootschap «Emulation» XXe Augus- tusplaats te Luik. Verschillende mededeelingen zullen gegeven worden tusschen 10 en 12 ure en van 1 5 tot 1 7 u. door bekende mu- ziekkundigen. De inhuldiging van het Paleis der voorloop Lo Exposities Op Zaterdag 1 Juli om 16 u. zal het Paleis der voorlbopige exposities van de Luiksche World's Fair ingehuldigd worden. De eerste expositie wordt toe gewijd aan de pronkerwten en is inge richt door de Nat. Maatschappij van de Pronkerwt onder voorzitterschap van H.M. Koningin Elisabeth. Ter zelfder tijd zal er een expositie plaats hebben voer Bloomonktfj.'i.l riie grooie Toft zal" ten toöfi'SWflferi en die ingericht wordt door de Belgische Vereeniging der Bloemisten met medewerking van verschillende bekende Handelaars van Luik. Op eigenaardige wijze voorge steld deze expositie zal zeker eene groote meenigte in dit nieuw paleis aan trekken. De kleine spoorweg De kleine spoorweg van de Luiksche World's Fair kent tegenwoordig de klandizie van de bezoekers van de ten toonstelling dit is wel te verstaan daal de expositie zoo fel uitgestrekt is, en bij middel van het spoortje kan men op korten tijd een algemeene blik van de tentoonstelling hebben. s Avonds als alle paleizen, fonteinen Maasvloed schitteren van duizende lichten is een reisje op het spoor buiten gewoon indrukwekkend. De exploitatie van den Liliputtrein is aan M. Verhaegen toevertrouwd wel is waar, hij bezit een materieel «up to date 6 locomotieven, type «Pacific» t klein, die ieder 4 wagens van 45 plaatsen meesleepen. Er is door dit middel mogelijkheid 250 en 300 reizigers den omring van 5 km. van de Tentoonstelling toe te laten. Zes stations bedienen het treintje die den naam dragen van de leden van het Uitvoerend comité en van het Algemeen bestuur der Tentoonstelling. 4000 Seminaristen bij den Paus Dé H. Vader heeft in den San Da- mascus-hof alle studenten van 80 semi naries en colleges van Rome met hun rectoren in totaal circa 4000 personen ontvangen. Zij werden voorgesteld door den pre fect van de congregatie der seminaries, Z. H. Em. Kard. Pizzardo. Op de speciale tribune hadden vele bisschoppen plaats genomen en alle rec toren onder wie Mgr Eras;* vertegen woordiger van het Nederlandsche Epis copaat te Rome. De H. Vader nam, vergezeld van zijn hofstaat, plaats op den troon. Hij werd met eindeloos gejubel begroet. In een toespraak drukte hij zijn vreu "de er over uit zoovele aanstaande priesters uit alle naties hier te zien, die naar deugd en wetenschap streven om Wij vonden in «Opbouw» desbetref fend het volgende Tot voor kort droeg onze (Neder landsche) beschaving de Protestantsche signatuur. Dit is niet meer geheel het ge val. De toeneming van het aantal Roomsch-Katholieken ten gevolge het grootere geboortecijfer (van de kinde ren der eerste klasse van de lagere school zijn er bijna 45 t.h. geplaatst op R.K. lagere scholen de vermeerderde invloed die maakt dat sedert 1918 geen ministerie zonder katholieke ministers geregeerd heeft; de versterking van den economischen invloed de uitbreiding van het aantal kerken, kloosters en scholen de intensieve deelneming aan eiken tak van het cultureele leven de gesloten eenheid tegenover de versplin tering, van het Protestantisme de nau- welijks opvallende tactvolle wijze den Grooten Prijs van Belgie, wint den waarop de leiding van ons volk door. i -r het Roomsch element geleidelijk wordt Pr,'s van de Internationale Tentoon- overgenomen, zijn daarvan de oorzaak^] stelling van Luik 1939 De Christelijke Bond van Beambten en Arbeiders in Openbaren Dienst deelt mede De afdeeling «Rekenhof» van den Christelijken Bond van Beambten en Arbeiders in Openbaren Dienst, bevestigend de beslissingen sinds 29 April 1.1. door de Christelijke Centrale genomen in zake pensioenen, verontwaardigd om de houding van zekere reactionnaire bladen die, betref fende de pensioenen der Rijksagenten, het publiek verkeerdelijk blijven inlich ten, stelt vast dat de inkomsten van het Rijk, bestemd voor het dekken der uit gaven welke voortvloeien op de wetge ving op de overlevingspensioenen, hoo- ger zijn dan voornoemde uitgaven. Voor het jaar 1938 bedroegen de ont vangsten ongeveer 232.300.000 frank verdeeld als volgt a) art. 1 20 van de Begrooting van 's Lands middelen 71.000.000 fr. waarvan 44 millioen de intresten vertegenwoordigen van de kapitalen der ontbonden kassen voor Weduwen en Weezen b) afhouding van 6 t.h. op de wedden der Staats- agenten 154.800.000 fr.; c) afhou dingen van 3 t.h. op de rustpensioenen der gehuwde oud-agenten circa 6.500.000 fr. De werkelijke uitgaven beliepen ongeveer 204 millioen fr. bij gevolg een batig saldo van 28.000.000 fr. Alles laat voorzien dat dit saldo nog hooger zal zijn voor het jaar 1939. stelt bovendien vast dat deze voor- deelige toestand reeds bestond onder het regime der vroegere kassen voor Weduwen en Weezen,vermits deze laat ste voldoende winst afwierpen om niet alleen haar bestaan te verzekeren, doch tevens om toe te laten dat een reserve van 1.100.000.000 fr. zou gestort wor den in het delgingsfonds ter gelegenheid harer ontbinding op 31 December 1935 rvl. Jaspar erkende Jr. 1033 rUt- 4#» sa mensmelting der kassen een te goed zou verwezenlijken van jaarlijks rond de 90.000.000 fr. Zoo de staat voor een gering aandeel moest tusschenko- men, was dit enkel te wijten aan de verhoogingen opgelegd door de wet van 3 Juni 1920. oordeelt dat, ten overstaan van deze cijfers, ontleend aan de begrootingen, staatsbladen en andere officieele docu menten, de dringende noodzakelijkheid der voorgestelde verhooging der bijdra gen onmogelijk goed te praten is. is van meening dat, indien sommige ministers op dit oogenblik tegenstanders zijn geworden van dezen maatregel,hun houding niet moet toegeschreven wor den aan een misplaatste begeerte tot populariteit, maar wel aan de overre dingskracht der reeds hooger vermelde cij fers. verzet er zich tegen met kracht dat de Staat den rol van verzekeraar ten opzichte van zijn agenten zou gaan spelen door het opdringen van de reeds aan de kaak gestelde verhoogingen, is er ten stelligste van overtuigd dat deze maatregel niets anders is dan een verkapte deflatie, welk middel door al le partijen voor de verkiezingen aan den schandpaal werd gespijkerd. houdt alle elementen in verband met de geciteerde cijfers ter beschikking van de katholieke ministers. wenscht de Christelijke Centrale van Rijkspersoneel geluk om haar bemoei ingen in deze aangelegenheid die sinds 29 April 1.1. al de andere tot navolging hebben genoopt, beslist deze motie over te maken aan de heeren Ministers en aan de Pers, en gaat over tot de dagorde. Beruchte velodief aangehouden De h. Politiecommissaris uit Erembo- degem is er Maandagavond eigenhandig en alleen in geslaagd een zekere Baetens Petrus uit Lede aan te houden die ge durende de laatste acht dagen 'n haast ongelooflijk aantal velodiefstallen heeft gepleegd. Wij" laten even de «schilten rende palmares» volgen van dezen behendigen rekel. Hij ontvreemdde eerst het rijwiel van Van Geit Clemence uit Erembode- gem. Waar deze velo is terecht geko men kan men thans nog niet zeggen.Ten nadeele van Dhaeyes uit Berchem Ste Agatha stal hij een velo die hij verkocht aan Van Holsbeek, Brusselsche steen weg, te Erembodegem. De fiets van De Kraeker M.,Brusselsche steenweg Erem bodegem ruilde hij tegen een andere, behoorende aan Moerenhout Henri uit Erpe mits opleg van 150 fr. door ge noemde De Kraeker. Op het oogenblik dat hij met het rijwiel van Moerenhout op de vlucht ging was er een pak hem den opgebonden dat Baetens beweert in een korenveld geworpen te hebben. Tijdens een plaatselijk onderzoek door den h. commissaris werd echter nieta weergevonden. Te Zellik ging hij met den tweewie- Ier aan den haal van Van Pottelberg R, afkomstig uit Erembodegem. Nog andere diefstallen heeft Baetens op zijn kerfstok o.a. de ontvreemding van een rijwiel te Wichelen, dat hij te Hofstade aan den man bracht diefstal in deze laatste gemeente en ter plaatse verkocht en tenslotte een velodiefte te Aalst. Een heele winst rekening l Maar nu is het al verloren dank zij het dapper op treden van den h. politiekommissaris uit Erembodegem en dezes onmiddellijk onderzoek waarbij alle misdrijven aan het licht kwamen. Baetens werd reeds naar Oudenaarde overgebracht waar hem voldoende rust zal worden gegund om uit te rusten na de drukte der laat ste dagen die hem ongetwijfeld zal ver moeid hebben. Den h. Commissaris verdient allen lof omdat hij Erembodegem en omlig gende heeft bevrijd van een personage die zoozeer geducht werd als de colora dokever die thans deerlijk woekert op de aardappelvelden te Erembodegem. LANG, de moedige overwmnau Nader vernemen wij' omtrent Bae tens dat hij in totaal een en twintig ve lodiefstallen op zijn gewèten heeft en dat er slechts zes weken verloopen zijn sinds hij het gevang heeft verlaten. Naar het blijkt heeft de kerel zich in zijn vermetelheid wat al te ver ge waagd. Verleden Donderdag wist hij zaken te doen op enkele stappen van politie en rijkswacht. Ofschoon hij toen op het nippertje uit de handen der poli tie is ontsnapt zou dit feit hem toch fataal worden, want men had hem van af dit oogenblik dubbel in 't oog. En waarlijk Maandagavond kon hij zooals hoogergemeld, in een herberg op den Ninoofschen steenweg gesnapt worden. Brand Dinsdag rond 3 uur "s morgens Is brand ontstaan in het magazijn van M. Petrus Troffaes, Burgstraat. De bewo ners werden uit hun slaap gewekt door ontploffingen van bussen met olie, ter pentijn en verf. Alarm werd gegeven. I Toesnellende geburen waren rond half !vijf de vlammen meester. De schade is aanzienlijk. De brand kon gelukkig be- I perkt worden tot het magazijn. DE ONTVANGST VAN LANG NA ZIJN OVERWINNING

De Volksstem | 1939 | | pagina 1