De internationale toestand Prins Boudewijn op bezoek te Oostende 29 De Dijkbreuk aan hel Aiberlknnaai tusschen Godsheide en Diepenbeek. Donderdag JUNI 1939 Senaat IXaar een verdaging der provinciale verkiezingen XXXXVIo JAARGANG NUMMER 148 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Da Gcndt,, Kerkstraat, 9. en 21* AALST, DAGBLAD, 2X CEN T1EMEN. - TELEFOON 114* Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel - Ruc de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z* H. PETRUS ca P. Zon op 3, 51 af 19,56 V. M. 1 L.K. 9 In den Senaat werd het ontwerp be handeld houdende verlenging der wet op de werkgeversbijdrage voor het nog niet goedgekeurde ontwerp inzake ver plichte verzekering tegen werkloosheid M. BOON (rex) bestrijdt het voor stel. M. ROGISTER (soc.) bepleit de goedkeuring. Wanneer hij cijfers aan haalt wordt hij in de rede gevallen door hh. J. J. DECLERCQ en MOYERSOEN (kath.) De h. CLAUS (kath.) bestrijdt het onderhavige ontwerp als ongrond wettelijk en zijnde van zuiver fiscalen aard. Wij zijn stellig voor de belangen der werkloozen te vinden doch de nij verheid kan deze lasten niet dragen en men moet haar eerst toelaten zichzelf behoorlijk in te richten. Spreker vraagt de regeering in het kader der bekomen volmachten deze belastingen met bezui nigingen te dekken. Het debat wordt onderbroken om den h. VANDERPOORTEN, minister van Openbare Werken, toe te laten uit leg te verschaffen over de dijkbreuk aan het Albertkanaal. Bij de herneming van het debat over de patronale bijdrage voor de werkloos heid komt Pater RUTTEN eerst aan het woord en verdedigt het ontwerp, terwijl h. CARTON DE TOURNAY (kath.) het bekampt. De h. DELFOSSE, minister van Ar beid en Sociale Voorzorg is weinig enthousiast over het ontwerp inzake verplichte verzekering tegen werkloos heid en zal een ander ontwerp indienen dat hoopt hij, de algemeene goedkeu ring zal wegdragen. Sinds 1920 hebben de werklieden jaarlijks 150 millioen aan de werkloos- heidskassen bijgedragen, waarom zou den de patroons geen 1 20 millioen kun nen betalen. Daarna gaan een tweetal interpel laties door. De zitting wordt geheven. EEN SOCIALISTISCH OORDEEL Le Peuple» kondigt aan dat de ge dachte aan een verdaging der provin ciale verkiezingen tot in 1943 verkie zingen die in 1940 zouden moeten plaats hebben met den dag veld wint Het socialistisch orgaan schrijft na melijk Onze lezers kennen de houding van de socialistische Kamergroep te dien opzichte ofwel moeten de kiezerslijs ten voor 1940 worden herzien, ofwel dienen de provinciale verkiezingen ver daagd. Laatstgenoemde oplsosing schijnt de bovenhand te zullen behalen. Verte genwoordigers der meerderheid hebben zich reeds in betrekking gesteld met le den der socialistische oppositie in ver band met deze oplossing die, zoo zegt men in regeeringskringen, verschillende voordeelen zou opleveren 1Herstel der gelijktijdigheid tus schen de wetgevende en de provinciale verkiezingen, gelijktijdigheid die zich opdringt, aangezien de provinciale raadsleden de provinciale senatoren verkiezen dit argument wordt even eens ingeroepen door de hoogere amb tenaren van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken 2. Verdaging der regeeringsmoeilijkheden die zouden kunnen verwekt worden door de plotse linge uitbreiding van het vrouwenkies recht tot de provincie. 3 Voorkoming der politieke beroering waarmede elke verkiezing gepaard gaat, op een tijdstip dat in internationaal opzicht weer ge spannen dreigt te zijn.» Het spreekt vanzelf dat wij deze overwegingen van Le Peuple slechts ten documentairen titel mededeelen.Zij wekken trouwens den indruk dat onze confrater hier veelal zijn wenschen voor werkelijkheid neemt. In elk geval meenen wij te weten dat de hoogere ambtenaren van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, in strijd met wat Le Peuple beweert, geenszins de meening zijn toegedaan dat een verdaging der provinciale ver kiezingen wenschelijk ware. Het ware inderdaad onaannemelijk dat de huidige provincieraadsleden on onderbroken zeven jaren lang hun mandaat zouden blijven uitoefenen. De Belgische renners, GRYSOLLE, WIERINCKX en SPIESSENS hebben een prachtprestatie geleverd in de Ronde van Duitschland en de eerste plaats ver overd in de landenrangschikking. Na den laatsten rit werden zij met bloemen. overladen.. Een gezicht op de ontzaglijke bres door den alles overweldigenden vloed in den dijk geslagen. Op den voorgrond de puin en van de woning van den hulpsluiswachter. DE MINISTER VAN OPENBARE WERKEN TER PLAATSE De h. Vanderpoorten, minister van Openbare Werken, is Dinsdagmor gen naar Hasselt gereisd, om ter plaatse na te gaan in welke omstandigheden .de dijkbreuk heeft plaats gehad aan het Albertkanaal. Hij was vergezeld door de hh. Devallée, kabinetshoofd, Bijl, toegevoegd-kabinetshoofd, Van Wet ter, direkteur-generaal van Bruggen en Wegen en Willems, kabinetssekretaris. Bij zijn aankomst te Hasselt, heeft de minister het stoffelijk overschot be groet van ingenieur Cogan, waarna hij; zich naar de bres heeft begeven. Als aanvullende bijzonderheid dient nog gemeld, dat onder het kanaal een beek liep, daar waar de bres zich heeft voorgedaan'. Men blijft van meening dat de inzij- pelingen de basis zelf van den dijk hebben aangetast en aldus het ongeluk is gebeurd. SCHEEPVAART GESTREMD De scheepvaart is dus gestremd maar de booten er lagen er juist maar twee in de haven van Hasselt bleven op normaal peil. Ook deze welke te gen de sluis nog baggerwerken uitvoer den. Het mag dus tevens een geluk hee- ten dat de dijk begaf tusschen de twee sluizen, en het dus een beperkte afstand van 4 km. gold. Het water had er eene diepte van 4.70 m. Men vreest dat nog verschillende huisdieren zijn omgekomen. In de wijk Kapermolenkwam het water tot aan de huisdorpels, zoodat de kelders vol liepen, maar de woningen toch ge spaard bleven. DE SCHADE De schade wordt nu reeds op 60 a 70 millioen geschat. Totnutoe kan men zich niet met zeker heid uitspreken over de oorzaak van de ramp welke niet in het minst kon voor zien worden, wel hadden er doorsijpe lingen plaats, maar het gold hier enkel zuiver water, dat dus geen zand mee voerde en dus ook geen ondermijning ten gevolge had. De dijken die hier dus een basis hadden van 60 meter werden zelfs sterker gebouwd dan voorzien werd. Het verkeer langs de noodbruggen werd weer toegelaten. Dinsdagmorgen had alles weer zijn] gewoon uitzicht, behalve dat hier en daar nog groote waterplassen bleven en de plaatsen waar de dijkdoorbraak ge beurde een allertreurigsten aanblik ver toonden. DE VOORUITZICHTEN IN VERBAND MET INWIJDING VAN HET KANAAL Wij hebben gezegd dat het ongeluk al de vooruitzichten in verband met de inwijding van het Albertkanaal, op 30 Juli, in de war heeft gestuurd, want dat thans de scheepvaart tusschen Hasselt en Diepenbeek niet meer mogelijk zou zijn, gedurende verscheidene maanden Naar verluidt is besloten dat door de aannemers van dit vak der kanaalwer- ken een groote inspanning zal worden gedaan om te bereiken dat de inwij dingsplechtigheid toch op den gestelden datum zal kunnen plaats hebben. Er is niet alleen de bres te stoppen maar ook de dijk op den rechteroever moet worden hersteld, daar de kracht van het plots vrijgekomen water ook aan die zijde groote schade heeft aan gericht. Men verzekert nochtans dat stellig het noodige zal kunnen gedaan worden in technisch opzicht om op den gestel den tijd nog klaar te komen. Het Koninklijk werk van den Ibis werd gesticht op 6 Juli 1906 op initia tief van Prins Albert die later onzen doorluchtigen Koning zou worden. Het werk had tot doel onderdak en opvoe- cing en opleiding te bezorgen aan de weeskindertjes van ons visschersvolk en hen niet te laten verloren gaan voor het beroep van hun vader. Zes mannen spanden zich in om dit werk te doen bloeien Prins Albert, Generaal Jungbluth, Commandant Bul- tinck, Ed. de Cuyper, Pastoor Pype en John Bauwens. Slechts de laatste is nog in leven en zet de taak voort van zijn medestichters, daarin op daadwerkelij ke wijze bijgestaan door den h. Cour- tens. beheerder. Toen Koning Albert uit ons midden werd gerukt, werd zijn plaats in den beheerraad overgenomen door Koning Leopold die evenveel belangstelling toonde voor ons visschersvolk en hun kinderen. Prins Albert zou nochtans, terwijl hij prins was, nooit één zitting van den beheerraad onverlet gelaten hebben en ook Koning Leopold zou thans deze traditie voortzetten. Vanaf 9,30 u. Dinsdag morgen kwa men autos aangehold om te stoppen voor het schoolgebouw van den Ibis. Stapten opeenvolgend uit H. Marck Minister, van Verkeerswezen H. De De Vos, direiteur-generaal bij het Zee wezen H. Baels, Goeverneur van West Vlaanderen. De hooge gasten werden welkom geheeten door de HH. Bauwens, ondervoorzitter van het werk cn Courtens, beheerders. Op straat was een strenge ordedienst ingericht, alhoewel de bevolking niet vermoedde dat Prins Boudewijn zou ter plaatse komen. Tien uur. Een auto stopt. Prins Bou dewijn, in blauw matrozenpak, verge zeld van Burggraaf du Pare, stapt uit. Presentaties zijn vlug voorbij. Alles geschiedt in het Nederlandsch, en de jeugdige prins zal verder aantoonen, door de talrijke vragen die hij stelt, dat hij goed de taal der visschers en van het Vlaamsche volk kent. Van zoodra prins Boudewijn op de groote speelplaats verschijnt luidt de ZWITSERLAND'S VASTBESLOTEN HOUDING HERDENKING VAN DEN SLAG VAN LAUPEN Ter gelegenheid der viering van het óeeeuwfeest van den veldslag bij Lau- pen heeft de president der regeering van het kanton Bern een redevoering uitgesproken waarin hij zeide «Gebeurtenissen van kapitaal belang voltrekken zich heden, evenals zes eeuwen geleden. Opnieuw verdeelen de kreet Leve Prins Boudewijn» uit tien tallen monden. De jongetjes gekleed in hun visscherswerkpak staan geschaard rond een mast. De Belgische vlag wordt geheschen. De leerjongens slaan aan. Prins Boudewijn doet hetzelfde. Een jongetje leest een komplimentje dat aandachtig aanhoord wordt door den Prins die antwoordt Dank u vriendelijk» en onmiddellijk het briefje op zak steekt. Een fluitsein, zooals op een schip, en de jongens stuiven uiteen om hun post waar te nemen in turnzaal en klassen. Prins Boudewijn vangt zijn inspectie tocht aan. Eerst naar de turnzaal oefeningen worden uitgevoerd en aandachtig ge volgd door den prins. Wij hooren een jongetje aan zijn maat fluisteren «Hij heeft ook goesting op die koorden te klimmen.» Het programma van het bezoek voor ziet ook een bezoek aan de klaslokalen waar de jongetjes aan het werk zijn. In aanwezigheid van den Prins wordt vervolgens een documentarische film van Kapitein Benoit afgerold. Hier wordt het leven aan wal en op zee van de jongens van den Ibis op daadwerke lijke wijze uitgedeeld. Genot en werk alles wisselt af. Men krijgt hier een kla ren blik op het harde leven waartoe de jongens gevormd worden. Het was met spijt dat de Prins moest vernemen dat er slechts een documen tarische film was. Voor zijn aanstaande bezoek zal men voor andere zorgen. Nu nog een wedstrijd tusschen de scheepsjongens van twee opleidings schepen.De bevolking was inmiddels op de hoogte geraakt en juichte den Prins toe die zich uiterst vriendelijk aanstelde en de wedstrijd met aandacht volgde. Nu nog het teekenen van het Gulden Boek waarin hij de handteekening van zijn grootvader cn vader harkende en dan een prachtige défilé van de Ibis jongens met vaandel voorop waarin de Koninklijke Kroon prijkt, en het be zoek nam een einde. De Prins vertrok warm toegejuicht door ons visschersvolk dat hoopt hem nog dikwijls te Oostende terug te zien. machten der aarde de wereld onder elkander. De kleinen mogen zich ge lukkig prijzen, wanneer zij niet gegre pen worden door den wals en verpul verd worden. Zij mogen blij zijn,wan neer men, links of rechts, nog rekening met hen houdt. Maar geen enkele macht ter wereld is in staat een klein volk dat den wil heeft te blijven wat het is, en wat het was in den loop der jaren te onderwer pen. De roemrijke dag van Laupen heeft ons getoond wat een volk ver mag, wanneer het werkelijk al zijn krachten totaal in dienst wil stellen van zijn eigen zaak». Bondspresident Etter, die vervolgens het woord voerde, herinnerde er aan, dat de Zwitsersche democratie in Lau pen gevestigd en gered is. Hij beslopt «Het is voor ons allen een leering en een aanmoediging. De tijden waren niet gelukkiger voor Bern in die dagen dan thans, maar de oude Berners waren nooit mannen, die tegenover het gevaar; den moed verloren»..

De Volksstem | 1939 | | pagina 1