l Brugge in het teeken der algemeene belangstelling Zaterdag JULI 1939 v. mui KAMER Senaat De overzecsche lucht verbindingen Beslaat er mogelijkheid den kostprijs van een kilogram brood bij den bakker te berekenen Voor de verzekerden tegen de geldelijke Kevolgen van ouderdom en vroeglijdigen dood De Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 STEM XXXXVie JAARGANG NUMMER 15 Drukker-Uïtgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. - TELEFOON 114* Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan. 13, te Biussel Ri:e de Ricbeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingswagt 20 Londen, W.C.Z* H. THEOrORICTJS Zon op.9,52 af 19,56 Reeds geruimen tijd konden wij be merken dat er iets grootsch op til was tc Brugge. Berichten over aanstaande gebeurtenissen werden de wereld inge zonden, toen opeens door het bezoek dat Z. M. de Koning, Brugge in het te ken der algemeene belangstelling kwam te staan. Immers, pas is die eenige kunstge beurtenis enkele dagen oud of geheel Europa schijnt het oog op Brugge te hebben gericht. Duizenden vreemdelin gen uit Frankrijk, Engeland, Duitsch land en vooral Nederland hebben bezit genomen van de stad. Alle illustraties, dagbladen en tijdschriften hebben gan- sche kolommen gewijd aan Brugge en zijn Memling-Tentoonstelling. Het N.I.R. op beide go fl eng ten en de verscheidene gewestelijke zenders hebben hun luisteraars onderhouden over Memling en zijn ongeëvenaarde kunst. Radio Hilversum stuurde zijn wa gen ter plaats en het zoogenaamde Doode Brugge geniet thans een be langstelling die wereldsteden het benij den. En met rechtBrugge heeft dien krachttoer aangedurfd en gelukt 45 der meest kostbare werken van Memling bij elkaar te brengen. Voor verscheidene honderden miiloenen aan schilderijen zijn tot 1 October aanstaande in het btede.ijk Museum ondergebracht. En waar een onverbiddelijk verbod tot uit- leenen van Duitschland's kunstscba ten bestond, heeft Brugge de kans gezien de meest representatieve Memling-wer- ken van Lübbeck, Berlijn en Weenen te bemachtigen. Parijs. New-York, Den Haag, Roiterdam, Straatsburg, Londen, Ams erdam, Boston, enz. om maar bij de bijzonderste steden te blijven en om niet te gewagen van Brussel, Antwer pen en Brugge zelf, stonden hu.i Mem- ling-schilderijen in bruikleen af. De Belgische Staat die ten volle deze grooiscbe onderneming wil steunen, heeft een Memling-reproductie op de tnans in omloop gebrachte officieele postkaarten laten drukken. Binnen kort zai een zeer kunscigen Mcmiicg-postze- g^i v»orden uitgegeven. En wanneer we aldus kunnen vast stellen dat heel de wereld waardeert en belang stelt in die grootsche kunstmani festatie, dan mogen we veronderstellen dat ons eigen Vlaamsche Volk niet zal ea achter blijven. In de Mending-Tentoonstelling valt oneindig veel te genieten voor oog en test tn hart, omdat daar de nooit evenaarde kunst van de wereldbe- cmde Vlaamsche Schilderschool ten- con wordt gesteld. Wordt inderdaad door de ouderen van dagen niet meer met ingetogenheid i n geestdrift gesproken over de Ten- oonstelliag der Vlaamsche Primitieven in 1902. En is het aan deze tentoon stelling niet grootelijks te danken dat de naam van Brugge als kunststad de we reld door bekend qeraakte, Defileerd *n te Londen in 1927 niet tienduizend voo* de Werken der Vlaamsche Mes ters en moesten te Parijs niet talrijk personen den toegang tot de ten oo stelling derzelfde werken worden ge weigerd, daar het aantal der bezoek rs te gtoot was Dit meenen wij aa - o z lezers te mogen aanraden doet U z l het onrecht niet aan die ige kuns - manifestatie te missen opdat ge lat<* niet met spijt zoudt moeten bekennet dat gij die heugelijke gebeurtenis di zich nimmer meer zal voordoen, onop gemerkt laten voorbijgaan. Benevens de Memling-Tentoonstel ling trekt het H. Bloedspel de algemee ne aaudac.it. Toen verleden jaar voor de eerste maal dit Openlucht-Spel op de Groot Markt te Brugge, waarvoor het speciaal is geschreven e.n getoondich*. were opgevoerd, ging een kreet va a bewon dering op Cijfers liegen niet meer dan 100,000 toeschouwers niet a.Ieen uit eigen land, maar uii Nederland, Frank rijk, Engeland, Dui szhland, enz. waren vol vlammende geestdrift, zooaat he. stadsbes uur zich verplicat zag 2 bijko mende vertooningen te geven. Deson danks moesten nog meerdere du.zenden personen worden geweigerd. En zoo komt het dat het H. Bloed- Spel dat bedoeld is om slechts om d 5 jaar te worden opgevoerd, b:j wijze van uitzondering dit jaar opnieuw plaats heeft. Het ligt evenwel niet in de bedoeling van het stadsbestuur dit jaar bijkomende opvoeringen te geven. Eveneens staa* het bepaald vast dat na de opvoeringen van 1939, er minstens 5 jaar met nieu we opvoeringen zal worden gewacht. Wij raden ouze lezers ten zeerste aan zich ouverwijld het noodige aantal kaar ten aan te schaffen, dcor storting van bet bedrag op de postcheckrekening 409273 (Comité H. Bloed-Spel, Markt, brugge), alwaar ook alle inhentingen tc bekomen zijn. mits bijvoeging van een postzegel voor antwoord. Data der opvoeringen 5-6-10-12 en 13 Augustus, te 9 uur 's avonds. Prijzea der plaatsen 50-35 en 25 fr. voor genummerde tribuneplaatsen 25-15 en 10 fr. voor genummerde zitplaatsen 5 fr. voor staande plaatsen. 20 0/0 vermindering voor bestellin gen van minstens 20 kaarten. Kan men zich een geschikter uitstapje indenken dan naar het middeleeuwscbe Brugge met een bezoek aan de Mem ling-Tentoonstelling of het bijwonen van het H. Bloed-Spel De Kamer onderzocht het Wetsont- weip houdende bekrachtiging van het organiek Koninklijk besluit van 22 De cember 1938, gegeven ter uitvoering van de wet van 10 Juni 1937, waarbij de kindertoeslagen worden uitgebreid tot He werkgevers en tot de niet-loon- trekkende arbeiders. Het gaat hier dus om de wet op de eraigemeening der gezinsvergoeding, ook voor de patrbons en de midden standers. Dit ontwerp dat reeds te berde was gekomen in de voormiddagzitting had toen al heel wat stof opgejaagd wegens de uitlatingen van den socialist Van Walleghem die het ontwerp bekampte om reden van ongrondwettelijkheid, zegde hij, en omdat hij ook gekant was v«*n het overdragen van het over schot van de Waalsche kassen aan de Vlaamsche kassen die bijna allen een tekort boeken. 's Namiddags trad minister DELFOS- SE op als eerste woordvoerder ter be- kr*«htiging van het K.B. van 22 De cember 1938. Zijn rede was een moedig 1 etcog om zijn Waalsche collega's te overtuigen dat het zelfzuchtig zou zijn kindertoeslagen te weigeren aan dezen die den moed hebben kinderen voort 'e brengen. De h. minister die een Waal is betreurt de houding van sommige collega's uit Wallonië. De Walen hebben ongelijk op heel de lijn, en het is een Waal die het u zsgl. Weihoe, het Walenland sterft uit, de geboortebeperking richt ontzaglijke verwoestingen aan. Stelt u dan toch op het terrein der landsverdediging. Wan neer het land in gevaar is, dan staan de Vlaamsche jongens talrijker dan de Wa len in het gelid. Vlaanderen heeft nog den moed van het kroostrijk gezin. (Toejuichingen rechts). Wal de vorm der wet betreft gaat de minister er mede accoord dat het eerste artikel, houdende bekrachtiging van het K.B. verzonden wordt naar de commissie. Na enkele stemmingen over moties en dagorden ingediend tengevolge van interpellaties wordt overgegaan tot de bespreking van het ontwerp houdende wijziging en ruimere toepassing der be staande wetten inzake miltaire amnestie M. ROMSEE (VI. Nat.) pleit voor algeheele amnestie. M. I'ORTA (kath.) vraagt dat de in het ontwerp voorziene termijnen zou den verlengd worden. De h. VERBIST (kath.) pleit voor aanneming van het voorgelegde ont werp mits het amendement van heer Porta. Zie hac meven. Dc heer DALADIER. Frankrijk's eerste minister die op krachtdadige vrij- ze zijn land leidt. - Dczff-laatste dagen heeft zijn verklaring omtrent den ge spannen internationalen toestand, ophef gemankt. Nadat de h. GILLON de senaatver gadering geopend heeft, neemt heer NOTHOMB (kath.) het woord om zijn spijt uit te drukken dat op de buitenge wone begrooting geen credieten voor zien zijn voor de Albertina. Ter stemming komt dan in tweede lezing de begrooting van Verkeerswe zen die wegens onvoldoende aanwezig heid van leden der meerderhèidsgroe- pen verworpen wordt met 66 st. voor en 68 tegen. De bégrootlng moet op nieuw naar de Kam»'r verzonden wor den. 'i De h. VANDERPOORTEN, minis ter van Openbare Werken, legt alsdan een nieuwe verklaring af over het Al- bertkanaal. Wij zullen alle dijken laten onder zoeken. Wij zullen ze laten versterken; wij zullen tusschen Genk en Luik schut- dcuren laten aanbrengen. Veronderstelt dat het ongeval zich had voorgedaan tusschen Genk en Luik de geheele pro vincie ware onder water geloopen. Het strategisch voordeel heeft zeker zijn belang, maar het hoogste belang is dat wij ons niet zouden overhaasten. Ik heb daarenboven een besluit ge troffen inzake de brug van Hasselt. Die brug zal afgewerkt worden bin nen 200 werkdagen. Het zal een ge klonken en geen gelaschte brug zijn. Nu moet zoohaast mogelijk maar zonder de veiligheid uit het oog te verliezen, de bevaarbaarheid van het kanaal mogelijk worden gemaakt. De inhuldiging speelt geen rol. Eens- deze verklaring gedaan komt men terug tot de buitengewone begroo ting. Antwoordend op de interpellatie van heet Doutrepont, geeft de minister toe dat dit jaar de opbrengst van de ver hooging met 3 t.h. van de afhouding op de wedden der staatsbedienden, zal gebruikt worden om de begrooting in evenwicht te brengen. Voor de loopende renten van wedu wen en weezen is 1630 millioen noo- cig. In het Amortisatiefonds is slecht9 1 milliard aanwezig, zoodat er een te kort is van 600 milHoen, terwijl er geen reserve bestaat voor de renten die in de toekomst zullen moeten uitbetaald wor den. De heer Doutrepont heeft aange toond dat de stortingen het bedrag van de pensioenen overtreft. Inderdaad in 1940 zal er nog een batig overschot zijn Maar daarna Sedert den oorlog is het aantal staatsbedienden gestegen van 100.000 tot 150.000 zoodat het bedrag van de pensioenen zal stijgen. De minister weerlegt dan de bewe ring als zou de verhooging van de af houding een deflatiemaatregel zijn. Nog enkele sprekers nemen nadien het woord waarna de zitting geheven wordt. De Yankee Clipper is te Southamp ton Woensdagavond neergestreken. Van den anderen kant wordt geseind uit New York, dat de Dixie Clipper met 22 passagiers is opgestegen met be stemming voor Europa voor de eerste luchlverbinding met betalende passa giers. ic 4 uur 's morgens (G.M.T.) be vond de Dixie Clipper zich op f931 kilometer van New York en vloog tegen 240 kirf. in het uur op 3000 meter hoogte. Uit Natal (Brazilië) wordt gemeld dat het Duitsche vliegtuig.'Condor 200» dat de aerodroom van Tempelhof-Ber- lijn verlaten had. Dinsdagavond om 22.30 u.. Donderdagmorgen om 6.21 ure te Natal is geland. Nog denzelfden dag zou het zijn reis voortzetten naaj Rio de Janeiro waar het laat in den na middag verwacht werd. VLIEGTUIGEN VOOR HAWAÏ Uit San Francisco word Igemeld dat vijftien bombardementsvliegtuigen van de Amerikaansche marine te Honolulu z»jn aangekomen van uit San Diego. Deze vlucht had geen ander doel dan nieuwe vliegtuigen te leveren aan de basis van Hawai. De afstand werd af gelegd in I 6 uren 1 7. Een liberaal weetgierig senator had aan den minister van landbouw ge- vraagd of hij niet kon uitrekenen op hoeveel het kilo brood bij den bakker zou komen, indien dit brood gebakken werd uit graan ingevoerd zonder inkom- rechten en zonder toevoeging van in- iandsch graan. Ziehier wat de minister hierop ant woordde Het is den achtbaren heer senator niet onbekend hoe moeilijk het is den kostprijs van een kilogram brood bij den bakker te berekenen, daar men dien» te beschikken over juiste inlichtin gen die geldig zijn voor het meerendeel der gevallen.Het departement van land- bouw beschikt in dit opzicht niet over n r Dc li. VANDERPOORTEN. minister van Openbare Werken legt hierop een gelijkaardige verklaring af als deze die hij in den Senaat gedaan heeft over de dijkbreuk aan het Albertkanaal. De onthullingsplechtigheden zijn tot onbe- paalden tijd uitgesteld. Tc 6.40 ure wordt de zitting geheven J Er wordt ons medegedeeld De stortingskaart van de verzekerden tegen de geldelijke gevolgen van ouder dom en vroegtijdigen dood, moet jaar lijks aan de Algemeene Spaar- en Lijf- rentekas worden overgemaakt tenzij de werkman zichzelf met deze formali teit belast, wordt, wat de verplichte ver zekerden betreft, het overmaken van de stortingskaart door den patroon ver richt. Hoe kan een verzekerde zich ervan vergewissen dat de stortingskaart door zijn patroon of zijn mutualiteit werke lijk werd overgemaakt De stortingskaart dient ten zetel van de Algemeene Spaar- en Ujfrentekas neergelegd of afgegeven aan het loket van een postbureel, uiterlijk den 2 5en van de maand die volgt op de verjaar- maand van den verzekerde. Aan voor melde stortingskaart is een dienstbericht gehecht waarop naam, voornaam en adres van den verzekerde en het bedrag der geplakte zegels zijn vermeld. Bij het afgeven der stortingskaart aan het loket van de Lijfrentekas of van het postbureel wordt het dienstbericht door den bediende afgescheurd. met het postmerk bekleed, en onverwijld aan juiste en controleerbare gegevens. Het is onnoodig de aandacht te ves tigen op het feit dat de kostprijs gevoe lig kan verschillen van de eene bakke rij tot de andere en dat deze bijvoor beeld niet dezelfde is in een kleine bak kerij als in een groote samenwerkende bakkerij, en dat verschillende verander lijke posten, die een zekeren invloed hebben op de broodprijzen, zeer be zwaarlijk kunnen berekend worden. Er dient eveneens opgemerkt dat de prijsschommelingen van de tarwe niet noodzakelijk een overeenstemmende verandering van den bloemprijs voor gevolg hebben, en dit om reden van de v ijzigingen in de samenstelling van de bloem en de prijsveranderingen van den maalderijafval. Anderzijds, hebben de prijsverande ringen van de bloem niet altijd een on- middeilijken invloed op de broodprij zen, daar een prijzenbarema van de bloem werd opgemaakt indien de prij zen in een tusschenzone vallen, kunnen zij in een zekere mate veranderen zon der den verkoopprijs van het brood te beïnvloeden. den bestemmeling doorgestuurd. Hieruit volgt dat, indien einde der maand die volgt op zijn verjaarmaand de verzekerde zulkdanig dienstbericht niet heeft ontvangen, het hem behoort hiervan den patroon of den afgevaar digde van zijn mutualiteit te verwitti gen of het feit ter kennis te brengen van het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg, Dienst voor Ouder domspensioenen, Koninklijke straat 158, te Brussel. Dezelfde procedure wordt gevolgd voor de overmaking van al de stortings- kaarten. of deze worden afgegeven door een werkgever, door een zaakge lastigde van een Mutualiteit voor Lijf rente of door den arbeider zelf. Wat de verzekerden betreft in de maand Juni geboren, moet de stortings kaart worden afgegeven aan het loket van een postbureel van de Lijfren tekas uiterlijk 25 Juli en het postbe- richt moet hun einde der maand JuU toekomen. De ploeg VLRVAECKE-VLAEMYNCK die den ners van de internationale tentoonstelling van grooten prijs voor wicAren- Luik 1939 won.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1