KRANKZINNIG UIT LIEFDE De Spionnagezaak te Luik ente Brussel De mosselvergifti* ging in het Zeeka naal van Zeebrugge Huwelijk van Guido Pacelli, neef van den Paus De Krakatau werkt nog ft*- mil hi—nwo 1 Juli. H. Romualdus. Gebo ren te Ravenna in 907 liet hij zich eerst meeslepen in een leven van genot en plezier. Ken duel waarin zijn vader be trokken was en waaraan hij zich mede plichtig achtte bracht hem tot inkeer. Hij trad in een klooster waar hij door zijn strengen en voorbeeldigen levens wandel de genegenheid en de vereering verwierf van zijn medebroeders. Hij stierf op hoogen ouderdom. De H. Vader aan het graf van den H. Petrus. Z. H. de Paus is Woens dag avond bij het graf van den H. Pe- trur in de gesloten basiliek gaan bid den en heeft daar voor den eersten keer de pallia gewijd. Vervolgens bracht Zijn Heiligheid een bezoek aan de gra ven van Zijn voorgangers. Langen tijd bleef de H. Vader in ge bed verzonken bij het graf van Z. H. Pius zaliger gedachtenis. i' Het Sptl van Luik merkwaardig werk van Theo Fleischman en Leon Jean Sirrjar. zal op Zondagen 2 en 9 Juli dc praal van de geschiedenis der Woe lige Stede in de Internationale Tentoon stelling van Luik 1939 doen herleven, i Het Spel van Luik is een roemrijk epos. De eerste boet van Europa naar Amerika. Half Juni was het 73 jaar geleden dat de geregelde en recht- rtreeksche passagiers- en posfdienst tus- sf. hen het Europeesch vasteland en de Vercenigdc Staten werd ingewijd. Op 13 Juni 1864 ondernam de paketboot i Washingtonhaar eerste reis van Le Havre naar New York. Het vaartufg dat met zeilen en stoom ging kon 152 rei zigers vervoeren en bereikte New York na 13 1/2 dagen. De «Normandie die 1.821 reizigers gerieflijke kabienen kan aanbieden, doet er thans minder dan 5 dagen over. Chautcmps in het huwelijk getreden. Dc heer Chauteinps, ondervoorzitter van den Franschen ministerraad, is Woensdag, op het stadhuis van Neuilly, in het huwelijk getreden met mevrouw Durand-Tcxte. Daar de familie onlangs in rouw gedompeld was, hebben de plechtigheden in allen eenvoud plaats gevonden. De hceren Herriot en Daladier yyaren de getuigen voor den minister. Het Alcoholregicm. De Senaats- kommissie van rechtswezen nam Don-» derdag voormiddag het wetsontwerp Legrand in aanmerking, houdende wij ziging van art. 3 der wet van 29 Oogst 1919 op het alcoholregiem. Een uitvinding die groote diensten zal bewijzen. Dc «Dépêche Tunisien- ne meldt dat twee inwoners van Tunis een uitvindingsbrevet neerlegden van een collectief reddingstoestel voor be manningen van onderzeebooten in nood Dit toestel laat toe vele personen in eens te bevrijden en het kan door te- gcnmiddelen terug op de boot komen. Zoo vaak dit noodig is om de beman ning te redden, in welke houding het schip zich ook mocht bevinden. Testament ingeslikt. Fen rijke Ita- Üaanschc had haar drie kinderen een uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMABD I I 5de Vervolg. Heerlijk tooverachtig schoon, lieve beste Gabriella Wie zou in smaak en bevalligheid u evenaren kun nen Schittert de cucujo niet als het] licht van een diadeem in de haarlokken eener hemelsche toovergodin zei de oude Campanas. Met eenc hoffelijke buiging voegde hij er bij Gij hebt er waarlijk in lang niet zoo frisch, zoo bloeiend en zoo schoon uitgezien als van avond. Maar, beste oom, ge vleit mij, sprak Gabriella. Neen, waarlijk niet, 't is in ernst, engelachtig kind. Uwe wangen gloeien als het morgenrood op de sneeuw der vulkanen. Neen. neen, oom, gij bedriegt u werkelijk, 't Is het avondrood dat gij om mijne wangen ziet. De lucht heeft mij gloed gegeven. Maar nu in ernst gesproken oom, ik heb nooit in mijn le ven zulk een verheven verwonderlijk schoon natuurtooneel gezien als zich op dezen avond rondom mij. boven mij en onder mij vertoonde. O het was boven alle beschrijving prachtig Gce- ne woorden, gecne kleuren zijn bij machte daarvan een denkbeeld te ge ven flink vermogen nagelaten. In ieder ge val dachten de kinderen, dat zij nu voortaan van alle zorgen waren bevrijd. Maar toen het testament werd doorge lezen bleek, dat bijna alles aan de oud ste dochter was vermaakt. De jongste zoon van de weduwe wil de het testament zien, om zich van de echtheid ervan te overtuigen. Hij nam het papier, scheurde het in kleine stuk jes en slikte ze in. De aanwezigen waren eersl stom van verbazing, maar de no- taris wist raad. Hij haalde de politie er bij en liet alle aanwezigen onder eede verklaren, wat zij gezien en te voren bij het voorlezen van het testament ge hoord hadden. Het gevolg hiervan was dat de oorspronkelijke redactie van het testament, dat door den notaris wérd geconstrueerd, door de rechtbank werd erkend. Het plan van den zoon om zich door een gewelddaad van een derde van het vermogen meester te maken, was mislukt. in verband met de spionnagézaak die te Luik -is aan het licht gekomen, wor den nog volgende bijzonderheden ver nomen. De officier, die in het gedrang is, is de 35 jarige Dombret, geboren te Ber gen, terwijl de spion van een buiten- landsche mogendheid, waarmee hij in betrekking stond, een zekere Lutgens is. Zooals bekend was Dombret sedert jaren gehecht aan het Karthografisch Instituut te Brussel. Reeds enkelen tijd geleden werd een diefstal vastgesteld in het Instituut. Toen werd Dombret niet in verdenking gesteld, alhoewel zekere officieren van den staf het vreemd vonden, dat de luitenant steeds plaatsen trachtte te be komen, waar vele inlichtingen werden verzameld. De laatste maanden maakte Dom bret van zijn betrekking op het Kartho grafisch Instituut gebruik, om zich door zekere overheden dokumenten van zeer vertrouwelijken aard persoonlijk te la ten toesturen. Deze handelwijze zou een einde ge nomen hebben, toen de bestuurder van het Instituut aan het sekretariaat op dracht gaf alle briefwisseling, zelfs per soonlijk, te openen. Anderzijds bereidde Dombret zich voor tot de Krijgsschool en was hij in het bezit van verscheidene reglementen en geheime brochures, waaronder «De Inrichting van het Leger op Oorlogs voet Men geeft zich rekenschap welke in lichtingen hij hieruit heeft kunnen put ten. Onder de aangehoudenen bevindt zich de 36 jarige koffiehuishouder, Jo seph Bossuyt, uit Meenen. Donderdagmorgen heeft onderzoeks rechter Ries gedurende meer dan vier uren onafgebroken een ongeveer 50 ja rige vrouw ondervraagd, die aangehou den werd in verband met de bespie dingszaak. Deze vrouw, wier identiteit nog niet bekend werd gemaakt, is niet de vriendin van luitenant D. De ondervraging moet zeer bewogen zijn geweest, want herhaaldelijk sloegen de stemmen over tot een ruzietoon,zoo dat ze zelfs buiten het kabinet van den onderzoeksrechter konden worden ge hooid. Na afloop van deze ondervraging heeft de onderzoeksrechter de journa- ik ben met dit tafereel bekend, het is mij onvergetelijk. Als bruidegom deed ik eens bij zulk een verlichting met Bernardo's moeder een spelevaart op het meei, viel de graaf zijne nicht in dc rede. Zou het werkelijk niet mogelijk zijn dit tafereel op het doek weder te geven. Ik zou daarvoor eenc groote som gelds over hebben, vervolgde Ga briella, op een kalmen toon. Wel. waarom niet even goed dit als een ander landschap, antwoordde de grijsaard. Meent gc dat, oom Zeker, lieve. Dan kunt ge mij een gróót genoe gen doen. Ik sta geheel tot uwen dienst. Het zou mij uiterst aangenaam wezen indien gij zulk een schilderij aan mijnheer Francisco Evraert wildet be stellen. Als iemand tegen zulke taak opgewassen is dan is hij het zeker, zei- de Gabriella met gedwongen kalmte terwijl zij haar hart voelde kloppen. Onmogelijk, vader Hoe kunt gij denken dat men iets van dien aard zou kunnen schilderen, viel Bernardo haai terstond in de rede en wierp den grijsaard een verwijtenden blik toe, dien deze aanstonds begreep. Hij herriep zijne woorden dan ook zeggende Ja, waarlijk, ge hebt gelijk, ik geloof bij nader inzien zelf, dat het niet mogelijk zou zijn. Gabriella echter kende de reden waarom het aan beiden onmogelijk voorkwam maar al te goed en bij den wensch dit tafereel, door de hand van haar geliefde geschilderd te bezitten voegde zich het ondraaglijk gevoel der heerschappij die men over haar wilde listen ontvangen en hen gezegd Ik heb nog niets mede te Ueelen betreffende deze zaak, die zeer gtJede vorderingen maakt. Ik zal zelfs zwijgen voor de raadkamer en enkel bekrachtiging vra gen van de aanhoudingsmandaten». Wij vernemen dat het organisme van de paralytieke mosselvergiftiging op nieuw verschenen is in de Zeevaart van Zeebrugge. Dientengevolge is het trek ken van mosselen en zelfs het visschen met de lijn opnieuw, langsheen de oevers, verboden geworden tot 1 No vember a.s. Ier vollediging van dit bericht en tot opklaring van het problema, zeggen wij dat de herverschijning van de ge duchte microbe (van den aard der (.-flagellanten») op hetzelfde tijdstip werd waargenomen, als bij de eerste ontdekking hetzij in Jririi - waarbij zooals men weet verrfche'idene doodelij- ke. gevallen van paralytieke mosselver giftiging zijn bespeurd geworden. In derdaad, de toezichtsdienst bemerkte eenige weken geleden een groote vlakte bruin water, wat de aanwezigheid van drommen microben verraadde. Ook de ontleding van stalen in eene vlakte op genomen, stelden vast, dat vergift van den zelfden hevigen aard was. Echter dient opgemerkt dat bedoelde vlakte die thans werd ontdekt tegen Zeebrugge is opgevangen geworden, terwijl de aanwezigheid van het ver vaarlijke organisme verleden jaar aan hel ander einde van de vaart tegen Brugge was aangetroffen geworden. Te Rome is officieel bekend gemaakt dat binnenkort het huwelijk zal voltrok ken worden tusschen Guido Pacelli, een neef van Z.H. den Paus en Mej. Lucia Casale. Guido Pacelli is advokaat.Wat de bruid aangaat, deze behoort tot een familie van geleerden. Haar tien jaar geleden overleden vader, dr. Casale, was scheikundige en .tevens de uitvinder van een methode, wkarmede uit de lucht synthetische ammoriiak kan worden vervaardigd. Zijn systeem wordt over heel de wereld toegepast. Bij zijn dood wer^ hij in de Italiaan- sche Kamer om. zijrv verdiensten open lijk herdacht. Te Turijn, waar hij stu deerde, onthulde men in het lyceum een borstbeeld van hem. Hij ontmoette er Maria Sacchi, die zijn echtgenoote werd. Maria Sacchi 'is eveneens doctor in de scheikunde, en een groote wel doenster der armen. Ze is rijk en staat hekend om haar goede werken, waarom haai door Pius XI den gravinnetitel werd verleend. Haar dochter, die thans met den neef van den Paus tjouwt, is 22 jaar, sportief, maar tevens begaafd met tal van vrouwelijke deugden. Enkele jaren geleden behaalde ze haar vliegbrevet en werd nummer één in een wedstrijd voor vrouwelijke piloten. Men ziet te Rome het huwelijk met de verwachting dat Z. H. de Paus hél zal willen inzege nen. voeren. Zij keek beiden vastberaden in de oogen en zeide. Het is altijd te beproeven en daar ik toch een schilderij van dezen meester in de kunst wenschte te hebben zoudt gij, beste oom, mij een grooten dienst bewijzen als gij zulk een schil derij voor mij aan den hr Evraert wil det bestellen en mij op die wijze de moeite te besparen om het zelf te doen. Deze besliste woorden troffen vader en zoon als een donderslag,daar hun al le toenadering tpj dien man gevaarlijk scheen en de geest 'van zelfstandigheid en onafhankelijkheid, die in de rijke erfgename óritWaakt was, andermaal dreigend te voorschijn kwam. De grijsaard kuchte even om zijn ver legenheid te verbergen, doch wist zijn verschrikte gelaatstrekken weder spoe dig tot zijn gewoon lachje te plooien en zeide Wel zeker, duurbaarste Gabriella, waarom zoudt gij u zeiven dit genoe gen ook niet gunnen Al gelukt de po ging ook niet, dan is daarbij nog niets verloren. Ik zal den schilder morgen zelf een bezoek brengen en hem dit werk opdragen. Ik bedank u daarvoor reeds bij voorbaat, beste oom, antwoordde Ga briella met hare gewone vriendelijkheid en lieftalligheid en stak den grijsaard de hand toe welke deze aan de lippen bracht met de woorden Het is immers geen bedankje waard, lief kind. Ik acht me reeds ge noeg beloond door de vergunning iets voor u te mogen doen. Bernardo had gedurende eenige oogenblikkcn gezwegen, doch hij ont waakte eensklaps uit zijn ernstige over peinzingen, wreef zich in de handen en De bevolking blijft op haar hoede Nadat de Krakatau Woensdag in den loop van den dag rustig was gebleven, begon de werking weer te 20 u. 20 in den avond en duurde voort tot midder nacht. De uitbarstingen stegen tot 1 000 meter hoogte en gingen gepaard met bliksemschichten en knallen. Daarna is de vulkaan verder rustig gebleven. De veiligheidsmaatregelen voor de bevolking, waarvan reeds melding is gemaakt, blijven echter nog van kracht. Naar aanleiding van de beving, wel ke te Cheribon is vastgesteld, waardoor in verschillende huizen scheuren zijn ontstaan, valt nog te melden, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met een plaatselijke beving, veroorzaakt door een ontploffing in den krater van den Tjerimai, welke vulkaan sedert gis termorgen een rookpluim vertoont. ITALIAANSCHE AFTROGGELAAR TE GENT AANGEHOUDEN Zeven miljoen afgetroggeld. Door het Italiaansch gouvernement opgezocht Het Italiaansch gouvernement had aan alle landen het signalement mede gedeeld van zekere Cesare Capra Bor- gatti, bankbestuurder, die een som van zeven miljoen, ten nadeele van het Ita liaansch gouvernement had afgetrog geld. De kerel, geboren te Milaan, 53 jaar oud, wonende te Sondrio (Italië) werd nu Donderdag te Gent door de rechter lijke politie van het parket gesnapt en na verhoor in het gevang opgesloten. Na vervulling der noodige formali teiten, zal hij aan de Italiaansche regee ring uitgeleverd worden. AUTO IN DE MAAS NABIJ HOEI ZIJN ER SLACHTOFFERS Donderdag-ochtend toen zekeren Thirnon van de fabrieken van Corpha- lie, nabij Hoei, zich naar zijn werk be gaf. zag hij met verwondering dat de borstwering langs de Maas op een leng te van 8 meter was afgerukt en dat groote olievlekken op den waterspiegel dreven. De gendarmerie werd gewaarschuwd en ontbood een duiker. Deze wist wel dra te vertellen dat een auto op den bodem stond een van de deuren van den wagen stond open, maar het was onmogelijk voor den duiker uit te ma ken of zich lijken in de auto bevonden. Toen men het numn>er van <Je taks- plaat kéndë wist mén weldra dat deze, afgeleverd was aan Adrien Potoliège, wonende Osystraat 29, te Antwerpen. Of er echter slachtoffers zijn, is nog niet uitgemaakt. Een onderzoek door een medewerker van het Handelsblad van Antwerpen Wij zijn op onderzoek uitgeweest om eenig licht te brengen in het raadsel achtig drama dat mogelijk achter het ontdekken van de auto in de Maas zou schuilen. Vooreerst de naam van den eigenaar is M. A. Potvliege, vroeger gewoond hebbend in de Osystraat, maar thans mei zijn vrouw en een tweejarig kind gehuisvest, Keizerstraat, 37. De man doet in veevoeder en granen. Wij vonden slechts het dienstmeisje zeide terwijl hij met een vriendelijk lachje naar Gabriella keek Wat glinstert die cucujo prachtig 1 Het is toch een bekoorlijk sieraad op zulk een lief kopje. Gabriella antwoordde hem slechts door een vriendelijken blik en staarde daarop naar den donkeren hemel die zich heden in al zijne pracht vertoonde De lucht was met sterren bezaaid en in de verte stonden de twee vulkanen die op donkere robijnen geleken. Het was een betooverend schoone avond. Een zacht en verkwikkend windje blies dcor het park en ruischte 'irt de toppen der prachtige boomen. "C De kalmte die over het dal verspreid lag werd slechts van tijd tot tijd dooi" het plassen van roeiriemen in het water verbroken. Bernardo had zich voor eenige uogenblikken verwijderd. Hij kwam met een klein voetkussen in de hand te rug. hetwelk hij voor de condeza aan Je voeten spreidde. Het begint al te koel te worden, condeza, en de steenen onder uwe lieve voetjes zijn koud, sprak hij op bezorg den toon. Och ik dank u zeer, Bernardo. Vindt gij het niet koud, Gabriel la Integendeel, het is mij te warm. Wilt gij dan uw waaier hebben, condeza Ik wil wel, sprak zij. En tot Sivene Breng mij mijn waaier, Sivene. Thans traden bedienden met gerech ten en verfrisschende dranken uit de gang onder de verandah en zetten deze op de tafel neer. Hebt gij geen nadere berichten thuis, dat op het kindje moest letten. Mevr. Potvliege gaat elke dag naar Brussel, waar ze een handelszaak heeft maar kwam regelmatig rond 7 uur te rug thuis. Plet meisje was ten zeerste verwonderd dat ze nog niet terug war, vermits het reeds 8 uur 's avonds was. En M. Potvliege is zeker op reis? vroegen we voorzichtigheidshalve aan het dienstmeisje. Ja, mijnheer, was het antwoord. Dinsdag is hij met zijn auto vertrokken op rondreis naar klienten, maar het is toch zonderling dat we niets meer van htm vernemen vermits hij gewoonlijk slechts een paar cVigen wegblijft. Ik vrees dat een ongeluk hem is overko men, want dezen morgen heeft men uit 1 leei ook inlichtingen gevraagd. Dit is alles wat we konden vernemen maar dit is toch van aard om aan te nemen dat ook M. Potvliege met de au to in dc Maas moet omgekomen zijn, niettegenstaande door den duiker, nie mand in het rijtuig werd aangetroffen. Vermoedelijk heeft Mevr. Potvliege te Brussel het noodlottig nieuws verno men en is naar de plaats van de ramp veitrokken. VREESELIJK ONGELUK IN EEN PAPIERFABRIEK TE LANGER- BRUGGE In de N. V. «Papeteries de Bclgique», gelegen Langerbruggekaai, te Langer- bi.ugge, deed zich Donderdagnamiddag een vreeselijk werkongèlük voor. De ingenieur Ghers Geiventer, gebo ren den 29 Mei 1696, te Soroca, (Roe menie) wonende te Gent, Krijgslaan 18 en die gelast is met het toezicht der me- kanieken in hoogergenoemde fabriek, was rond 3 u. 45 werkzaam aan een draaiende Bobineuse. Op zeker oogenblik, hoe het juist ge beurd is, weet men niet, werd hij met dc vingers tusschen de draaiende rollen gevat en meegesleurd. Op zijn ijselijk hulpgeroep, kwamen werklieden toegesprongen en legden het mekaniek stil. De ongelukkige ingenieur was echter reeds afgrijselijk verminkt aan handen, armen, hoofd cn borst. Onmiddellijk werd het bloedend slachtoffer naar de kliniek van Dr Vcr- cauteren te Gent overgebracht, waar hij bij zijn aankomst den geest gaf. Hij was de armen en den schedel ge broken en de borstkas ingedrukt. Door den heer adjunct politiecom missaris Baeten werd een onderzoek in gesteld en het parket op de hoogte ge bracht. MAN ONDER BOOMSTRONK VERPLETTERD TE DESTELDONK Donderdag heeft zich te Desteldonk een ijselijk ongeluk voorgedaan. Rond 10 uur was een ondernemer van vervoer uit Desteldonk, in de Lich- terveldestraat aldaar, bezig met het la den van boomstronken. Zekere Hendrik Devos, 36 jaar oud, wonende te Evergem-Wippegem.kwam aldaar voorbij gereden en wilde een handje toesteken bij het laden van een zwaren boomstronk. Op het oogenblik dat hij zich onder den opgetilden stronk bevond om de ijzeren ketting vast te maken, waarmede deze opgehouden werd, brak de ketting door met het on gelukkig gevolg, dat de zware boom op den ongelukkige terecht kwam en hem de borst verpletterde. Devos werd in allerhaast naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hij bij zijn aankomst bezweek. Dit vreeselijk ongeluk verwekte een begrijpelijke ontroering te Desteldonk. omtrent Juarez en den oorlog in het Noorden vroeg Gabriella. Er was geen later bericht aange komen dan dat hetwelk gij vandaag in de dagbladen gelezen hebt, condeza, gaf haar neef ten antwoord. Als deze roekelooze roovers onze handel maar niet geheel ten gronde 'richten, bracht de oude graaf in het midden. De hemel zal aan onze wapenen in het Noorden de zegepraal verleencn. Hij heeft ons immers keizer Maximi- 4iann tot een redder gezonden, viel Ga briella hem in de rede. Als de vijand daar ten onder gebracht is dan zal hij het in het Zuiden niet lang uithouden. Oajaca is reeds door Bazaine be zet, spiak Bernardo. Ja, voegde de oude graaf er bij,en heden liep het gerucht dat Porfeirio Diaz gedood werd, maar niets is die tijding komen bevestigen. Het keizerrijk zal weldra den al- gemeenen vrede doen heerschen, sprak de Condeza. Er wordt daarenboven veel goeds gezegd van de Belgen die wij gister de stad hebben zien binnen treden. Waarlijk, het zien er flinke en dappere jongens uit. Dit trof Bernardo. Sinds hij Evraert op zijn weg ont moet had kon hij zelfs van dezes land- genooten geen goed hooren zeggen, bij zonder niet door Gabriella. Het heldenbloed onzer vaderen, zei hij snoevend, vloeit ook nog dooi onze aderen. "t VervHgt. (Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21! Aalat,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2