Orde in den Staat De ecïijL'eïroGVürs van Panpoe Militaire Luchtvaart «internationale. Zomertijd, Groententijd. Ds spanning rond Danzig YUEGPLEIN EVERE 25S5VERJARIN<3 VAN Dt I MILITAIRE IUCHTVAARtI -MILITAIRE VlIEGMEETING Er zijn 340,000 vreem delingen in ons land De zeewijding te te Oostende Fransche Athleten te München H. HYACINT HLS Zooop 3,54 Zonaf 1^5$ Maandag 3 JULI Oiaidag 4 JULI 1939 XXXXV1. JAARGANG NUMMER 152 Dnikker-Uitgeveï J. .Vaa Nuffel-De Cendt. Kerkstraat. 9 en 21. AALST. DAGBLAD 21 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas. Adolf MaxJean, 13. te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen. W.C.2, H. HERTHA [Zon op 3,54 Zoo af 19.55 1 L. k. 9 N. M. U In het laatste nummer van het Be st uursblad der K. V V. verscheen een bijdrage van den heer Brems, den ijve- rigen propagandasecretaris der Katho lieke VlaamscheVolkspariij over Staats hervorming. Hierin werd gewezen op de volstrekte noodzakelijkheid om onze grondwette lijke instellingen, die sinds meer dan 100 jaar aan ons land vrijheid en welvaart hebben geschonken aan de moderne le vensomstandigheden aan te passen. De Katholieke partij, die steeds een voorname rol heeft willen spelen in de behartiging van het volkswelzijn, heeft beslist op 11 en 12 November een groot Partijkongres te laten doorgaan. De werkzaamheden zullen plaats hebben onder het motto: "Orde in den Staat.,, Den Zaterdag namiddag zullen de Katholieke Vlaamsche Volkspartij de Parti Catholique Social afzonderlijk vergaderen, I. Door de heeren De Schrijver en du Bus de Warnaffe zullen verslagen wor den uitgebracht over de algemeene oor zaken van de krisis der politieke instel lingen en zullen de algemeene principes voor een gezonde staatsordening wor den vooropgesteld, Dit beeld van hervorming zal zoo breed mogelijk geschetst worden. Na de tallooze studies die hierover reeds werden gemaakt, wil de partij een syn these geven die klaar en duidelijk het geheele vraagstuk belicht. Natuurlijk zal een onderscheid moe ten gemaakt worden tusschen de her vormingen waarvoor een grondwets herziening noodzakelijk is (bijv. familie stemrecht, wijziging in de rekruteering van den Senaat, enz. Maar vooral zal de aandacht getrok ken worden op de onmiddellijk te ver wezenlijken hervormingen waarvoor geen herziening der Constitutie noodig is. II. Daarna zal een eerste afzonderlijke kwestie onderzocht worden, namelijk DB OPENBARE OPINIE EN DE PARTIJEN Dit verslag zal handelen over de staatkundige opvoeding, het onderwijs, de familie, de rol der partijen, het ver vullen van het publiek mandaat, enz, III. Den Zaterdag-namiddag zal ver volgens gehandeld worden over De Openbare Machten a) De Wetgevende macht is hiervan het voornaamste onderdeel. De bevoegdheid der Wetgevende macht moet opnieuw nader bepaald worden de grenzen tusschen de Wet gevende en Uitvoerende macht moeten duidelijk worden afgebakend. Er zal moeten nagezien worden in hoever de samenstelling der beide Kamers moet gewijzigd worden (wijziging der recru- teering der senaatsleden). Hierbij komen dan nog andere kwes ties, zooals het familiaal stemrecht, het vrouwenstemrecht, de kwestie van het hoofdvak, het vraagstuk van de vermin dering der parlementsleden en de even redige vertegenwoordiging. b) Het verslag zal verder handelen over de Uitvoerende Macht aan dewel ke meer stabiliteit en meer bevoegdheid moet worden verzekerd. Men zal onderzoeken in hoever het aantal ministers moet gewijzigd worden en in hoev. r de aanstelling van staats- sekretarissen kan nuttig zijn. c) Hier komt dan nog de kwestie bij der Administratie de coördinatie der bestuurlijke diensten, het statuut der ambtenaren, een zekere deconcentratie door het uitbreiden der machten der provincie-goeverneurs, enz. IV, Den Zondag voormiddag zullen K. V. V. en P. C. S. hun laatste afzon derlijke vergadering wijden aan een ver slag dat zal getiteld zijn "De Staat en de georganiseerde natie Men zal hierin voornamelijk hande len over 1. De groote Raden die een belangrij ke rol kunnen spelen in de voorberei ding der wetgevende teksten, als juri- dictionneele bevoegdheid! als Kamer voor betwiste zaken en voor sommige bepaalde studies of zendingen. 2. De parastafale organisaties die de ze laatste maanden een groote, te groote ontwikkeling hebben genomen. 3. De organisatie der bedrijven en der groote sociale belangen. Deze kwes tie zal alleen onder politiek oogpunt on derzocht worden. V. 's Namiddag zullen de afgevaar digden der Katholieke Vlaamsche Volks partij en van de Parti Catholique Social in gemeenschappelijke vergadering van het Blok der Katholieken van Belgie bijeenkomen voor de stemming der be sluiten en voor het aanhooren van een uiteenzetting door de Katholieke Mini sters over het regeeringsbeleid. WELKE MEDICIJNEN» CHINEEZEN SLIKKEN Een eigenaardige moordzaak te Panpoe, in Midden-China, die reeds ve le jaren ver buiten de grenzen van d< provincie opwinding verwekte, is zoo juist onder opzienbarende omstandig heden opgelost. Te Panpoe wa»en reeds dikwijls sche delbeenderen gevonden, steeds echter slechts van de onderste deelen van het hoofd. De politie zocht naar den moor denaar, maar kon niet eens de eenzel vigheid van de vermoorden vaststellen. Op het platteland vertelde men elkaar de gruwelijkste geschiedenissen, die de vrees tot het uiterste deden toenemen. De sporen van een misdaad waren ner gens te vinden. Maar de politie was waakzamer dan ooit en speurde door de dikste muren der Chineesche huizen. Eenigen tijd ge leden ontdekte men een man. die be zig was een schedeldak te verbranden en de asch fijn te malen. Hier was men op het spoor. De man verklaarde dat hij dit stuk been gekocht had om het te verpulveren en met dit poeder een... ziekte te genezer. Verder was er echter niets uit hem te krijgen. Intusschen werden er echter steedsscheidene maanden ingezet en zonder meer onder- en bovenkaakbeenderen j rust doorgedreven, is geëindigd, gevonden. Niet slechts te Panpoe,maar De prachtige aanplakbrieven. de tal- ook in andere steden. En tenslotte deed rijke advertenties in de dagbladen heb- de politie haar groote vangst. Zij hield j ben gedurende vele weken bewezen eenige lieden aan, die juist een graf dat de inrichters het vaste gedacht heb- var de I Ter eere van onze vleugels. Feest van 9 Juli te EVERE Zondag, 9 Juli, zal het groot feest der vleugels op het plein van Evere, plaats grijpen. Het voorbereidend werk, sedert ver- openden, echter niet om naar eventueel medegegeven juweelen te zoeken, maar om het lijk het hoofd af te slaan. Op dit oogenblik greep de politie in. Nu was er niets meer te ontkennen.De ze man te Ponpoe maakte geen medi cijnen voor zich .zelf, maar een poeder van schedclK^erJ -ren werd in de pro vincie Anweih c^Jcwijls gemaakt en als medicijn verkocht. Ziedaar een programma dat de meest sympathieke aaadacat waard is, niet la- leen der Katholieke Vlamingen, maar insgelijks van al degenen die het goed meenen met hun volk en hun land. Jan BOON, Hoofdsekretaris der K. V. V. POLEN ZAL ZUN HOUDING BEPALEN Havas meldt In goed ingelichte kringen wordt er op gewezen, dat de Poolsche regeering nauwkeurig de ont wikkeling volgt van den nieuwen toe stand te Danzig, geschapen in de Vrije Stad door de militaire maatregelen van den Senaat. Men verwacht dan ook, dat de Pool sche regeering binnenkort officieel posi tie zal kiezen ten overstaan van de jong ste gebeurtenissen te Danzig, maar daartoe het gepaste oogenblik afwacht om in volle vrijheid een beslissing te ne men. Dat deze beslissing evenwel niet lang meer zal uitblijven, leidt men af uit de jongste beraadslagingen van den Pool- schen kommissaris te Danzig met de Poolsche overheden alsmede uit de be sprekingen die gevoerd zijn tusschen Warschau, Parijs en Londen. Over den aard van deze beslissing be zit men tot dusver nog geen inlichtingen GENERAAL CAMEUN PLEEGT OVERLEG MET DALADIER Generaal Gamelin, opperbevelheb ber van het Fransche leger, heeft op Zondag gedurende twee uur beraad slaagd met den hr Daladier. Generaal Gamelin heeft de verdedi gingswerken in de streek van Nizza be kocht. Hij moest eveneens zijn tocht Slechts de overheden hadden daar van geen vermoeden en de zieken we- ten in China nooit wat zij innemen.De kend worden in de eigenaardige <iapothekers» zijn intus-jland. schen achter slot en grendel gezet. ben het publiek te overtuigen. Waarom niet Zal het geen schitterende herdenking en daarbij geen bijzondere vliegmee- ting zijn, waarvan de opbrengst moet dienen om ter hulp te komen aan al de verongelukten van het vliegwezen Zeer loffelijk en vaderlandslievend doel. De inrichters mogen fier zijn en de 9 Juli met vertrouwen afwachten succes is ten volle verzekerd. Het feest van 9 Juli zal aangetee- annalen van het Rood, groen, geel. wit... in bonte afwisseling sieren de jonge groenten do uitstallingen der eetwarenwinkels. Zij stemmen ons dankbaar jegens den zo mer, die zulke heerlijke gewassen doet gedijen, en hun aanblik toovert voor ons geestesoog de smakelijke schotels waarmee de frissche worteltjes, de zachtgroene erwtjes, de malsche spina zie en de verlokkende asperges te ver werken zijn. Nu komt het er natuurlijk op aan de- groenten met kennis van zaken de vuurproef te doen doorstaan, dan zal het feest der oogen werkelijk tot een genoegen voor den fijnproever worden. Ten behoeve van de onervaren huis vrouw laten we hier enkele beproefde recepten volgen Jonge worteltjes Schrap jonge wor teltjes en spoel ze laat verlekken. Laat 50 gr. Solo smelten, voeg er de wortel tjes bij met peper, zout, I klontje suiker een weinig water of bouillon. Laat zachtjes stoven tot de worteltjes gaar zijn. Alvorens op te dienen een klont Solo bijvoegen en met gehakte peterse- "e bestrooien. Doperwtjes Neem erwtjes die versch getrokken zijn. Doe er de schulp af op het laatste oogenblik. Doe in een kas trol een klont Solo. giet er de erwtjes bij, peper en zout en 2 klontjes suiker. Begiet met een weinig water. Zet deksel op en laat stoven tot ze gaar zijn (on geveer een half uurtje.) Alvorens op te dienen, voeg er nog een klontje Solo bij en bestrooi met gehakte peterselie. Worteltjes en erwtjes kunnen te za- men gestoofd worden. De bereidings wijze is dezelfde. Groene boontjes of princess en Ont doe de princessen van de draden breek ze in twee en spoel zorgvuldig. Werp ze in kokend water dat gezouten is laat koken gedurende 3/4 of I 'uur, tot de princessen gaar zijn. Laat goed verlek ken. Doe in een kastrol 50 gr. Solo, snij er een ajuintje in, doe er de princessen bij, peper en zout. Dek de kastrol en "et|Iaat een kwartier stoven. Dien de prin cessen op met gehakte peterselie be strooid. Nooit zal er een vliegfeest zulkdani gen omvang bekleed en zulken triomf verdiend hebben. Loven wij het doorzicht en de toe wijding der bestuurders van onze Mili taire Luchtvaart die zoo een organisatie hebber: durven op touw zetten niette genstaande de hedendaagsche moei lijkheden. li i i Was het niet onbegrijpelijk dergelij- Handelsblad» vestrgt nog de ke Mohc te houden vóór eenige maan- e_r...340 0n0 den Generaal Hiernaux. Comman- van ons 5de Wapen, heeft niet aan de zwaarmoedige Het aandacht op het vreemdelingen in ons land zijn en met vhn on, het oog op de belangen van den m.d- cc|ooven denstand merkt het blad h.erb,, het voomi£chten. vo gen e op j Hij, en al zijn medewerkers, geven We zegden het reeds tientallen van ons een schoone les van optimisme.Dui- keeren, we hebben er niets tegen, We zend maal, bravo. Het publiek zal Spinazie. Kuisch de spinazie en spoel zc verscheidene malen. Zet ze op het vuur, zonder uit te duwen, met een weinig water. Laat stillekens stoven tot ze gaar is. Giet door de teems en laat goed verlekken. Hak zeer fijn of steek door. Doe in een kastrol een klont So lo, voeg er de spinazie bij, alsook pe per en zout. Laat stoven met een deksel op. Voeg er van tijd tot tijd een lepel melk bij. Alvorens op te dienen werk er nog een klontje Solo in. Asperges Kies tamelijk dikke as perges. Pel ze zorgvuldig en snijd er de harde gedeelten af. Werp de asper ges in een groote kastrol, met kokend water, dat lichtjes gezouten is en waar een klontje Solo en een stukje suiker gelegd wordt. Laat 40 tot 50 minuten hebben het tegen hun. voor ons vreem- hun dank voor weten en zal talrijk in zachtjes koken. Laat verlekken en dien de en voor ons onhebbelijke praktijken den omtrek van Evere komen en een 1 voortzetten naar het eiland Corsica,doch hij heeft er van afgezien. GRENSWACHTEN IN DANZIG Volgens Havas vertellen de Duitsche bladen dat thans kanonnenaffuiten uit Oost-Pruisen naar Danzig werden ver voerd. Die affuiten moeten op de werf van Schickau hersteld worden. De Poolsche ingenieurs op proef wer den uit de streek verwijderd, ten einde niet getuigen te zijn van wat er gebeurt De Danziger-Senaat zou ook een korps grenswachten hebben opgericht. De fabrieken van Opper-Silezie heb ben een bestelling van 3100 juist ge teld dekens ontvangen, voor het vrijkorps dat te Danzig werd opgericht. Zondag werd de plechtige zeewijding bijgewoond door prins Boudewijn en de ten de volkstoeloop was reusachtig geworden. Overal is een mooie versiering aange bracht door den stedelijken aanplan- tingsdienst. Plots stijgt gejuich op uit de menigte wanneer de hofauto's voorbijrijden. Leve de Prins I» wordt geroepen. Prins Boudewijn. vergezeld door burggraaf du Pare, stapt uit een der au to s. De prins steekt in een wit matro zenpak. Op het gejuich antwoordt hij tegen hun drieste manier van optreden, tegen hun indringerigheid en ongebrei deld vrank zijn. Wat ons ergert is, zich die vreemde lingen te zien mengen in ons huishouden meestendeels niet rechtstreeks, maar iedereen weet hoe hun invloed onrecht streeks van gewicht is, en hoe bijzonder onze communisten en ook socialisten hun ooren naar het jodendom laten hangen. En wat ons nog ergert is dat we ze overal vinden in onze openbare plaatsen (loop eens over de de Keyserlei) met een arrogante, uitdagende houding,als of zij zeggen wilden Gij zijt sukke laars, kijk eens wat chieke typen wij zijn«. Nu vragen we ons af. Kan het minis terie niet met een enkel besluitwet, bij toepassing van de volmachten, zeggen: Vreemdeling, gij komt hier zaken doen. Goed Wat zijn uw middelen Wat kapitaal steekt ge in uw zaak Hoe veel Goed, dat maakt zooveel te stor- consig ïatiekas of uw zaak wordt gesloten. Als men aan zulk werk een paar heeren van den fiscus wil zet ten, die zullen nuttiger werk verrichten dan die welke kernen zien of een mid denstander niet ir. zijne boeken, hier of daar, en dan meestal bij vergissing. 10 centiemen te weirig zegel heeft geplakt. Dat men ons klare wijn schenke en ons zegge ja of neen, we kunnen zul ken maatregel toepassen of we kunnen het niet. Maar dat men het «niet kun met handgewuif, met een gebaar datjnen» niet uitlegge met de gewone drog- hennnert aan dit van Koningin Astrid. J redenen om spitsvondigheden» onvergetelijke voorstelling bijwonen Allen dus naar Evere op 9 Juli om 1 5 uur. op. bestrooid met een weinig gehakto peterselie. Leg rond de asperges ge kookte eiereren, in twee gesneden.Dien op met gesmolten Solo. DE FRANSCHE ATHLETEN DIE' ZONDAG IN VERSCHEIDENE WED. STRIJDEN HUN DUITSCHE SPORTBROEDERS TE MUNCHEN HEBBEN ONTMOET.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1