HET YLIEGWEZEN, een gevaarlijke concurrent voor de Transatlantische Zeevaart Het Porp cp de Nationale ZwilsTsche Tentoonstelling. iSi Do internationale Toestand De aflioudingen op de Wedden van het Rijkspersoneel! Senaat Helpt de uit Spanje gevluchte kinderen Woansdag 5 JULI H. ZOE Zon op 3,55 Zoo af 19,55 XXXXVle JAARGANG NUMMER 153 Drukker-Uitgeve» J. Van Nuffel-De Cendt, Kerkstraat. 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 CENT1EMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas. Adolf Maxi aan. .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen, W.C. 2, Donderdag 6 JULI 1939 H. GOIEI.IEVE |Zt>u op 3,56 Zoa af 19.34 1 L. K. 9 N. M. 16 Bij den laatsten tocht van den "Yan kee Clipper, over den oceaan konden brieven die te New York gepost waren rreds twintig uur later in Londen en Parijs bezorgd worden. Daarmede treedt thans de concurrentie tusschen scheep vaart en luchtvaart in een ernstig sta dium en men moet zich afvragen, of niet de vliegboot spoedig het postverkeer der groote schepen geheel tot zich zal trekken, Columbus, die op 3 Augustus 1492 met de "Santa Maria,, de "Pinta,, en de "Nina., in zee stak, landde op 12 Oc tober op de Bahama-eilanden. De over tocht had dus zeventig dagen geduurd. In 1839 legde het stoomschip "Bri tannia,, de reis in 14 dagen af. In 1870 eindelijk verminderde het stoomschip"Washington„ met zijn 6390 ton den duur van de reis tot acht dagen door met een snelheid van 14 knoopen per uur te varen. Sindsdien zijn er ten aanzien van de snelheid niet meer zoo enorme vorderingen gemaakt. Slechts de tonnemaat de* schepen is veel en v?el groo'er geworden, In 1907 b'reikte het 31.000 ton-schip "Maureta- nia„ een snelheid van 25 knoopen in 1914 bereikte de "Majestic, dezelfde snelheid, hoewel zij 56.627 ton mat in 1936 ten slotte kon de "Normandie met haar 75,000 ton den tocht Le Ha vre—New York met een snelheid van 30 kr oopen in vier dagen maken. Ondanks den vooruitgang van de scheepsbouwkunst kau men nauwelijks meer hopen dat de snelheid der oceaan- reuzen nog aanzienlijk verhoogd kan worden. Met de vliegtuigen daarente gen is het anders en reeds op 't oogen- blik kunnen zij zich vijf maal sneller voort bewegen dan het snelste schip. SLECHTS GROOTE VLIEGTUI GEN ZIJN WINSTGEVEND Het vliegtuig heeft dus in den con currentiestrijd met het schip een grooten voorsprong. Andere voordeelen komen dear nog bij. Zelfs bij een zeer snelle amortisatie is het luchtschip minder econcmisch dan de vliegboot. Het brandstoffenverbruik per passagier is op een vliegboot 2a 3 maal geringer dan op een schip Het vliegtuig loopt ook nauwelijks het gevaar met leege plaatsen te reizen en zelfs in dit geval is het deficiet klein, wijl de postdienst in ieaer geval de uitbating der lijn zon der geldverlies waarborgt. Ten slotte kan het vliegtuig, welks levensduur kort is, steeds gebruik ma ken van de nieuwste vorderingen op het gebied van vliegtuigbouw, terwijl een oceaanschip, dat zeker 25 jaren dienst moet doen, op den duur ouder- wetsch wordt en de concurrentie van nieuwere schepen moei.ijk verdragen kan. Desondanks kunnen de vliegbooten slechts dan een aanzienlijk deel van het scheepsverkeer tot zich trekken, wan neer zij in staat zijn een groot aantal passagiers te vervoeren. De "Yarkee Clipper,, kan slechts 30 passagiers medenemen. Reeds thans echter is men van plan vliegtuigen te bouwen, die honderd personen bij een snelheid van 300 km. per uur zullen kunnen vervoeren. Dat zouden dan reeds ware vliegende schepen zijn. NIEUWE OCEAANREUZEN IN AANBOUW Voor het zeetransport over het Noor delijk deel van den A:lantisch*n Oceaan staan op het oogenblik twee luxe-sche pen ter beschikking, de "Q teen Mary„ en de "Normandie,,. Daarbij word. echter concurrentie tusschen de Eagel- sche en Fransche maatschappij verme den door een overeenkomst, volgens welke de beide schepen afwisselend de wekelijksche snelverbinding tusschen Europa en Amerika tot stand brengen. Intusschen zal de Cunard White Star in 1940 een nieuw schip, de "Queen Elisabeth in dienst stellen. Daarmede krijgen de Britsche reedert dan een groot voordeel, wijl zij dan iedere week een snelverbiading tot stand kunnen brengen, terwijl de "Normandie,, slech's twee reizen prr maand maakt. Derhalve heeft ook de Cie Générale Traisatlan- tique besloten een zusterschip van de Normandie,, de "Bretagne,, te laten bouwen. Hoe grooter de tonnemaat van een schip is, des te goedkooper wordt de vrachtprijs per passagier. Deze rekening klopt echter slechts dan, wanneer alle plaatsen werkelijk bezet zijn. Daar di: echter niet steeds het geval is, geven de scheepvaartmaa'schappijen tegen woordig de voorkeur aan een voorzich tiger politiek. Engeland vervangt de vroegere "Mauretania,, door eea schip van slechts 35.000 ton; Duitschland bouwt op het oogenblik schepen van dezelfde tonnemaat. Men gaat er dus thans toe over, de totale tonnage over een grooter aantal schepen te ve deelen. Daardoor kan men dan later de eenheden over groo- tere gebieden uitbaten, indien op een of andere lijn de concurrentie van het vliegtuig te scherp wordt. Overigens bestaan er natuurlijk ook voor het overzeesche luchtverkeer be paalde mo ilijkheden. In het bijzonder in denWinter zullen de luchtreizen over den oceaan gevaarlijker zijn dan die per schip. Anderzijds neemt het aantal pas sagiers nog steeds toe, zoodat de sche pen steeds voldoende reizigers zullen vinden. Aldus kan men verwachten dat het vliegtuig de stoomschepen niet ver dringen, maar zich gelijicelijk met deze in volle harmonie ontwikkelen zal. ITAL AANSCHE BLADEN BE- SCHUI DIGEN ENGELAND EN FRANK UJK VAN PANIEKSTEM- P ING ROND DANZIG De Popoio di Roman schrijft onder een grooten titel Danzig heeft geen wereldoorlog doen uitbreken», dat de Fransch-Britsche alarmproefballon zijn, gas laat ontsnappen Het staat thans vast, schrijft het blad dat het doel, beoogd door de vecht- j lustige demokratieën neerkomt op een afleiding van de laatste tegenslagen,die zij ondergingen. Anderzijds verklaart de Tribuna I dat de paniekstemming die in Europa werd geschapen, tengevolge van het voor den geest roepen van een denk- beeldigen aanslag op Danzig, deel uit maakt van een plan der regeeringen van Londen en Parijs, die zich willen laten doorgaan als redders van den vre- de, terwijl zij op een voorbehoedenden oorlog aansturen. DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND Het laatste antwoord van Rusland op de Fransch-Russische voorstellen wordt thans door de Engeische regeering on derzocht. Men veronderstelt in officieele krin gen dat weldra nieuwe besprekingen zullen worden gehouden. Ook uit Parijs wordt vernomen dat het Russisch antwoord te Parijs werd besteld en thans onderzocht wordt. De officieele kringen zijn zeer bescheiden. Niettemin zou men reeds te weten zijn gekomen dat de Russische regeering nieuwe ophelderingen vraagt en dat dus de onderhandelingen nog een tijd lang zullen aanslepen. De Fransche en Engeische regeerin gen blijven in nauw» voeling met elkaar RUSLAND EN JAPAN ZITTEN MEKAAR WEEP IN HET HAAR Het Domeipersbureau meldt dat de gevechten op de Russisch-Mongoolsche j grens voortduren er. dat de Japansch- Mandsjoerijsche troepen er in geslaagd zijn op Maande? té» afdeeling Rus sisch-Mongoolsche troepen ter sterkte van 5000 man te omsingelen. De Russen doen bovenmenschelijke pogingen om aan de greep te ontkomen doch zij dreigen, aldus Domei, in de pan te worden gehakt. Het Domei persbureau meldt dat in de streek van de rivier Khalka de ja- pansche linies werden aangevallen door 100 Russische tanks. De Japansche artillerie en de Japan- sche bombardementsvliegtuigen heb ben er meer dan 30 vernietigd Zes Rus sische tanks konden de Japansche linies r.aderen doch zij werden vernietigd. Het Belga-agentschap deelt mede Het Belgisch Staatsblad van 5 Juli publiceert de besluitwet waarbij het tenhonderd der afhoudingen, die met het oog op het overlevingspensioen, op de bezoldiging van het rijkspersoneel wordt gedaan, van 6 op 9 wordt ge bracht. In dit verband is het van nut er aan te herinneren, dat de minister van Financiën, op 29 Juni jl. in den Senaat verklaard heeft, dat er een einde dient gemaakt aan de anomalie van de hef fingen van 3 en van 5 t.h. op de rust pensioenen van de gehuwde mannelijke beambten en op de pensioenen der we duwen en weezen. Het gaat hier om een ontlasting van 23 milli#fcn 's jaars. Indien de wet van I Mei 1939,waar bij aan de regeering speciale machten worden toegekend, het evenwel moge lijk maakt een algemeene omwerking I van het regiem der pensioenen te be-1 ginnen, door de bijdragen voor het overlevingspensioen op de met de ac- tvarisberekeningen overeenstemmend i peil te brengen, gaat het niet evenzoo I wat de afschaffing der heffingen van 3 t.h. en 5 t.h. betreft. Over deze afschaf- j fing zal het parlement kunnen beslissen. Deze maatregel zal genomen worden met terugwerkende kracht op 1 Augus tus 1939, op welken datum de afhou- ding ten bezware van de rijksambtena ren in aktieven dienst van 6 t.h. op 9 t.h. wordt gebracht. De Hooge Vergadering heeft een grondige bespreking gewijd aan het ont werp houdende oprichting van een Raad van State. De h. ANDRE (soc.stemt volledig rret het ontwerp in. De h. DESSAIN (kath.) looft den Raad van State als een organisme om de geschillen tus schen staat provincie en gemeente te' regelen. J De h. RONSE (kath.) brengt enkele aanmerkingen naar voren omtrent de taak van den Raad. De h. ORBAN (kath.) verdedigt het behandelde ont werp. De h. DEVEZE. minister van Binnen- landsche Zaken behandelt enkele aspec ten van het vraagstuk terwijl de heer CROCKAERT kath.een pleidooi houdt ten voordeele van het ontwerp. Na een tusschenkomst van hr Rolin (soc.) wordt de algemeene bespreking gesloten. Het Katholiek Hulpcomité voor Spaansche Kinderen in Frankrijk heeft, na een bezoek dat het bracht in ver schillende kampen van Noord-Frankrijk kunnen vaststellen, in welken nood de ze kinderen nog verkeerden. Maar het heeft ook de gelegenheid gehad te be merken, dat hetgeen het meest ont breekt, personen zijn vol opoffering dio in de kampen, eiken ongelukkige in 't bijzonder zouden bijstaan die deze arme sukkelaars, volslagen moedeloos, zouden helpen hun leven herin te rich ten die de kinderen zouden onderwij zen, of ten minste zouden trachten die kleinen te doen onderwijzen, door ie mand uit het kamp ten einde hun die afgrijselijke nietsdoenerij te vermijden. Daar ligt een groot sociaal actieveld open, indien men wil voorkomen dat al deze ongelukkigen gedeklasseerden zou den worden, zonder doel en zonder hoop. Daarom ook heeft het Comité zich voorgenomen binnen afzienbaren tijd een sociale ploeg in te richten, die zal tewerk gesteld worden in de Fransche kampen. Nochtans mogen dezen, die ginder zullen gaan arbeiden, op dit nieuw mis- sieveld zullen wij zeggen, er zich niet met ledige handen aanbieden. Zij moe ten in staat worden gesteld, vele vrou wen en kinderen van schoenen, linnen en zeep te voorzien, indien zij de grond beginselen der gezondheidsleer willen toepassen, schrijfpapier ten dienste te stellen der kinderen die moeten onder wezen worden, boeken, wol en stof te verschaffen om de vrouwen te doen ar beiden, en zelfs een weinig tabak voor de mannen. Wij verhopen dat de katholieke Bel gen niet zullen nalaten, het Comité te steunen in zijne sociale werking, waar van de uitslagen zonder den minsten twijfel belangrijk zullen zijn, door hun-, ne giften te storten op Postcheckreke- ning van het Katholiek Hulpcomité voor Spaansche kinderen. Nr 7061.18. Poincarélaan, Brussel. De giften in natura zullen met den meesten dank aanvaard worden Poinca rélaan, 79, Brussel. Het Comité heeft reeds een pak kleedingstukken voor mannen kunnen opsturen, dat met groote erkentelijk heid werd ontvangen. Het hoopt wel de maatschappelijke assistenten die gaan vertrekken, van de onmisbare voorwerpen te kunnen voor zien, die hen moeten toelaten, aan deze arme vluchtelingen een minimum van hygiene, kleeding en onderwijs te waar borgen. rer gelegenheid van de plechtige Zeewiiding te Oostende werd een stoet ge houden met een folkloristisch. historistisch en godsdienstig karakter. Prins Öoudewijn nam den optocht in oogenschouw in gezelschap v. gouverneur Baels Voor de Nationale Zwitsersche Ten toonstelling, welke tot 29 October ge houden wordt, had men bezwaarlijk een betere ligging kunnen vinden dan de twee oevers van de golf van Zurich. De hallen van den landbouw, de groo te feestmarkt, de hut, het visschers-res taurant, de landelijke herbergen en het dorp der tentoonstelling zijn opgericht deels onder de boomen van een oud park deels langs het meer. Van op de tentoonstelling aanschouwt men de om ringende heuvelen en, in de verte, de Alpen. Reeds in 1914 te Bern was de bijzon- derste attractie van de tentoonstelling het dorp. Dit zal ook thans, in 1939, te Zurich het geval zijn. Het is een prach- I tig geheel samengesteld uit raadhuis, cooperative, landelijke herberg, kleine en groote hoeve, berghut en een koer waar kleedingstukken zijn samenge- bracht en tevens de huisarbeid aan schouwelijk wordt gemaakt. Hiermede is naar geen misplaatst romantisme ge streefd men heeft, integendeel, willen aantoonen dat de oude landelijke stijl uitstekend aan de huidige vereischten kan worden aangepast. Deze landelijke idylle van de Nationale Zwitsersche Tentoonstelling draagt den stempel van he4 waarachtige. Men zal een prettige herinnering meedragen van het uur, doorgebracht in de Oost Zwitsersche herberg of in de landelijke herberg.met het zicht op het dorpsplein, het meet; en, in de verte de hooge Alpen,

De Volksstem | 1939 | | pagina 1