NA DE LOURDESREIS f 9 i KABINETSRAAD wm Zondag JULI 1039 A3INQ De triomf der vleugels te Evere op Kondag 9 Juli 5000 soldaten en 27 vliegtuigen tegen grens- bandieten in Mexico Prinses Josephine- Charlotte opent een Kinderpark Koningin Astnd aan den Heizei te Brussel liet Albertkanaal XXXXVIe JAARGANG NUMMER 158 Drukker-Uitgeve* J. Vao Nuffel-Da Gendt. Kerkstraat, 8 en 21» AALST, DAGBLAD 2S CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Mali aan, ,13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. WC. 7, II. Martel, vak G* Zon op3,58 af 19,53 L.K. 9 N. M. 16 UIT HET LEVEN Tusschen de vele rijtuigjes waarop de zieken lagen uitgestrekt en gebracht werden voor de rots van Massabielle... stond ci een die telkens m'n aandacht boeide. Elk jaar zag ik ze weer... ze lag op haar ziekbedje rustend op het voituurtje en bevond zich immer op dezelfde plaats, samen met haar verpleegster, dicht bij den predikstoel aan de grot... Haar bleek, mager gezichtje, met iets engelachtigs er over... wekte dadelijk voordeelig en zalig was I Nooit voor haar ziekte, had ze den troost gevoeld welken ze nu smaakte... nooit had ze met zóó'n licht begunstigd geweest als nu 1 En wie kent Gods' raadsbesluiten Zij wist niet alles van het secreet... van de geheime doeleinden welke Gods' Vaderhand rond haar ziekbed weefde! De Heer had haar lief en ook Maria... dat was haar voldoende. - I Zij bad niet voor haar zelf, belangstelling. De sneeuwwitte en he- voor d' anderen die troosteloos melblauwe kleuren van haar kleedje... en de diepe vroomheid waarmee ze bad, wonnen de sympathie van al wie haar aankeek. We preekten en ze luisterde zonder te verroeren... zonder te verpinken We baden en ze bad mee, met "n innig heid welke men zelden ontmoet. Ik had ze menigmaal bewonderd om haar engelachtig geduld... haar he- melsch gezichtje... in oprechte devotie. Maar op 'n morgen wijl ik de zalen doorkruiste van het ziekenhuis met de honderden kranken die er de herberg zaamheid genooten... kwam ik plots voor hc«ar. ziekbed te staan. Ik kende ze maar van aanzien I... maar zij vroeg 'n kruisje en 'n zegen... en of ik 'n oogenblikje «vrijaf» had om met haar te spreken. Vreugde leeft niet zonder leed Licht rijst uit den nacht, Lente stijgt uit winterkleed Zingt na winterklacht. Dit versje van Edward Koster kwam me voor den geest toen ik me terugtrok na 'n kort onderhoud. Tien jaar van lang en eindeloos lij den waren over dit jeugdig leven, dat slechts acht en twintig lentes telde heengegaan. Twee lustrums van machteloos zijn... van totale onbehol penheid en van volledige afhankelijk heid van de zorgen gegeven door harten die het hoogste Liefdegebodkennen en beoefenen. Maar elk jaar kwam ze naar Lourdes, want ze was gefortuneerd Dit was steeds het hoogtepunt van haar be trachten Doch nog nooit had ze er aan gedacht, de genezing af te smeeken! Waren er niet ontelbaar velen die het erger hadden te verduren dan zij zelf Wist de hemel niet het best wat haar maar waren en moedeloos in hun lijdensstonden. O kon ik troosten wie daar zijn [gezeten, In tranen van vergeefs-gehoopte [vreugd, De dagen knellend met hun droe- [ve klachten. We kwamen terug van de Lourdes- reis. Tien dagen waren reeds verloopen, en op n morgen wijl ik mijn briefwis seling nazag, vond ik een omslag met een mij onbekend geschrift... dat nau welijks leesbaar was En toen ik den omslag opende vond ik n mooie photo... "n opname vóór het altaar van de H. Bernadette 't was het ziekenrijtuigje met de verpleegster er naast... maar op het lijdensbed lag de bleeke lijderes met het blauw-wit kleed- t Was n dankbetuiging om de troostwoorden haar te Lourdes toege- richt. Bij de photo was nog 'n brief en twee eigenaardige prentjes met volgend dichtje door haar gemaakt en geschre- en Magnificat anima mea Dominum. Jezus riep mij tot Z'n volgeling Langs den weg van smart en pijn 'k Wil, in dit groote lijden Steeds uw minnend kindje zijn. O mijn Bruidegom, teergeliefde, 'k Werp me in uw armen neer, En na jaren nu van ziek zijn Min ik u nog meer, o Heer. En de jaren die gaan volgen Heer ik heb uw stem gehoord* Blijde zal ik blijven dragen. Mij geschiede naar uw woord. VAN XXVe VERJARING VERSCHRKKELIJKE MISDAAD IN DE BERGEN VAN GUADALUPE MET MACHINEGEWEREN TEGEN WEERLOOZE KERKGANGERS 3000 man Mexicaansche troepen zijn opgebroken met het bevel, de bandieten uit te roeien, die 1 3 Mexicaansche doua ne-beambten gedood hebben en boven dien nog van talrijke andere moorden verdacht worden. 27 vliegtuigen bege leiden hen op deze expeditie. Het is be kend, dat de grens tusschen de Veree- nigde Staten en Mexico sedert jaren een geliefde plaats der smokkelaars is. Het ineest geliefde object voor de smokkelaars waren Chineezen, die langs den normalen weg niet in de U.S.A. konden komen. Hier bracht men ze heimelijk over de grens. Deze smokkel was een gruwelijk handwerk, want de smokkelaars schrokken er niet voor te rug, hun waren den dood in te stu ren, wanneer zij daarmede een ontdek king door de politie meenden te kunnen verhinderen. Daar de grens tegenwoordig zoowel aan Mexicaansche als aan Amerikaan- Heden Zondag 9 Juli Deze datum sche zijde streng bewaakt wordt, geven zal in het geheugen geprent blijven van de smokkelaars in den laatsten tijd de alle toeschouwers, die zich naar Evere voorkeur aan gemakkelijker te vervoe- zullen begeven om de bijzondere oefe ningen en voorstellingen bij te wonen der virtuozen van den «borstelsteel». Verwonderd zoüen de menigten zijn die de grootste mannen uit de interna tionale Luchtvaart, in de lucht van Eve re hun stoutmoedige oefeningen zullen zien uitvoeren. Gedurende dezz groote verrichting, zullen de verschillende prachtige akten van dit schoon vleugelfeest met de meeste orde en strenge stiptheid elkaar opvolgen. Op deze dagen van Juli 1939, wil ren waren, zooals verdoovende midde len en alcohol. EEN VERSCHRIKKELIJKE WRAAK De Mexicaansche overheden staan er voor bekend, dat zij in het bijzonder met de menschensmokkelaars korte metten inaken. Slechts zoo laat zich ook de verschrikkelijke wraak in de Mexi caansche bergen verklaren. Zeven douane-inspecteurs en zes beambten in uniform bevonden zich op een inspectie tocht in de eenzame bergen van Guada onze Militaire LucDvaart haar jubeljaar j )upe yS] waren op zoek naar een prachtig vieren vegen» de beroemde heim vliegveld, waarvan dc smokke- gebruiken der Olympiaden en met de meeste zorg uivgoköien acteurs al de laars gebruik schenen te maken. Wat er precies gebeurd is, heeft men nog niet kunnen ophelderen. Een feit is dat de aandacht van een schaapherder medegedeeld dat de^p dcze bergen plotseling werd getrok- Europeesche militaire «assen» zullen zijn Er wordt Duitsche medewerking buitengewoon Len door machinegeweervuur. Hij ging zal zijn een tiental virtuozen zullenop het geIuid af en bereikte, lang nadat met hun Engelsche, Fransche, Belgischehet ten einde was een da] waarin d Denderzoon. en Zwitsersche vrienden, de schoonste nieuwe figuren in de lucht komen tee kenen. Welke opgewektheid zullen de vlie geniers niet verwekken door het geven van zulk wonderlijk spektakel van Zon dag dat al de hooggeplaatste personali teiten van den Europeeschen vliegwe reld zullen bijwonen. Echt vuurwerk, waarvan de vliegers de plaats der vuurpijlen zullen innemen Eenig en grootsch spektakel dat ie dereen moet zien. Allen naar Evere om 1 5 uur. We vernemen ook dat de Poolsche regeering een eskadril van 7 vliegtuigen naar het vliegfeest zal sturen. Optimis tische tijding en steeds stijgenden bij val valt daaruit te rapen. De Poolsche deelneming zal een bijzonder nummer te zien geven met zware vliegtuigen ty pe L., O. S., het zijn zware bommen werpers. leder weegt 9 ton en kan een leden der regeeringsexpeditie lagen. Twaalf van hen waren dood, slechts een leefde nog. De overval had plaats gehad op een plek. waar nauwelijks dekking te vinden was. De machienge- weren der tegenstanders moesten op verschillende plaatsen op de omliggen de bergen gestaan hebben. De stervende kon slechts eenige in lichtingen geven. Gemaskerde mannen hadden onverwacht den aanval uitge voerd. De bandieten, die wij zochten» verklaarde de stervende inspecteur, moesten in de nabijheid van Guada lupe in de provincie Pueblo zijn. Onze expeditie had een jeneverstokerij der bandieten in de bergen ontdekt, toen geheel bij verrassing zwaar bewapende bandieten snelvuur op ons openden.» De daders van deze verschrikkelijke misdaad heeft men nog niet kunnen ontdekken, hoewel thans 27 vliegtuigen over de bergen van Guadalupe jagen en De Werken van het Albertkanaal. De openbare gezondheid in oorlogstijd De uitbating d. instellingen te Hofstade Brussel. 7 Juli. De leden der Regeering vergaderden heden namid dag van 14 u. 30 tot 18 u. onder het voorzitterschap van M. Pierlot, eerste minister. M. Gutt, minister van Geldmiddelen zette een voorstel tot Koninklijk Besluit uiteen betreffende het stichten van een dotatiefonds, bestemd om de financiee- ring te verzekeren der oorlogspensioe nen, der verhoogingen van de ouder- doms- en weduwenrenten en van de vergoedingen aan weezen. Dit voorstel voorziet een rekenkundige centralisatie en vergt geen nieuwe uitgaven. M. d'Aspremont-Lynden, minister van Landbouw, bracht verslag uit over de omstandigheden waarin de melksta- king een einde nam. Anderzijds gaf hij leen uiteenzetting van zekere schikkin gen tot regeling van den melkhandel, die door de regeering werden goedge keurd. De minister van Landbouw bracht eveneens verslag uit over de maatrege len van toepassing betreffende de over eenkomsten inzake Landbouw tusschen Nederland en Belgie. M. Vanderpoorten, minister van Openbare Werken, gaf een uiteenzetting over den toestand der werken van het Albertkanaal. Op zijn voorstel werd be sloten dat het vaststellen van den da tum der inhuldiging van het kanaal te Luik binnen een maand zal ter bespre king worden genomen. M. Marcel-Henri Jaspar, minister voor Openbare Gezondheid, gaf uitleg over een wetsvoorstel waardoor aan den Koning bijzondere machten worden toegekend tot verzekering der openbare gezondheid in oorlogstijd. Hij lichtte een voorstel tot Koninklijk Besluit toe waardoor het aangeven van besmette lijke ziekten, in geval van oorlog, ver plichtend wordt gemaakt. Verder gaf hij een uiteenzetting over de projekten betreffende Hofstade. De uitbating zal geschieden door een Ver- eeniging zonder winstgevend doel, sa mengesteld uit heeren Ithier, ondervoor zitter der Nat. Mij. van Belg. Spoorwe gen, Simon, raadsheer bij het beroeps hof te Brussel, Van Isacker, oud-minis ter, Moulaert. algemeen bestuurder van het budget. De Nayer, professor aan de Hoogeschool van Leuven, Fonck, alg. bestuurder der Tentoonstelling van Brussel. De Raad zal aan deze Vereeniging een huurkontrakt verleenen, waardoor de uitbating der instellingen van Hof stade wordt toegestaan. uursnelheid van 4)0 km. afleggen. Dat troepe,n van a||e zijden oprukken.Want alleen is reeds de moe.te waard om op h]rr 21jn duizenden en duizenden heden Zondag allen naar Evere te schuilhoeken. Het is dus de vraag, of Prinses Josephine-Charlotte, die er genoegen in schept zich tusschen dc kin deren te bewegen, huldigde het nieuwe Astridpark, speelplein voor kinderen te Brussel in. Onze lieve prinses, met een mooien bloemenruiker in de hand, lacht de kin dertjes toe, die het park-speelplein komen inhuldigen. gangsters op te ONS JONGSTE PRINSJE MET EEN LAM SPELEND Deze foto van prins Albert van Loik, werd door Koningin Elisabeth gemaakt in den tuin van bet Kasteel van Laken het gelukken zal, de sporen. OPNIEUW I I ONTSCHULDIGE SLACHTOFFERS Dezen hebben intusschen reeds weer een nieuw bloedbad aangericht. In den staat Jalisco speelde zich zoojuist een verschrikkelijk drama af. Toen de be volking van Mexticancans na den gods dienst de katholieke kerk verliet, werd plotseling op de menigte het vuur ge opend. Een panische schrik maakte zich van de bevolking meester. Op het hulpgeroep verscheen de politie en nu ontspon zich een hevige strijd tusschen de ordebewaarders en de leden van de zeer sterke bende. Na een bloedig vuur gevecht, waarin drie mannen der politie gedood werden, namen de bandieten eindelijk de vlucht. Intusschen had de menigte, die acht dooden en vijftien gewonden te betreu ren had. zich in de kerk teruggetrokken Ook in dit geval stuurde de regeering er onmiddellijk troepen op af. Na een langdurige jacht gelukte het eindetijk de bandieten op het spoor te komen. Opnieuw werd er nu een bloedig ge vecht geleverd, waarbij zes bandieten het leven lieten. Een groot deel der goed georgani seerde en uitstekend bewapende bende gelukte het echter te ontsnappen* Zooals men weet moest de inwijding van het Albertkanaal in de maand Juli plaats hebben. Tengevolge van de dijk breuk nabij Hasselt kon daarvan geen sprake zijn en moest de inwijding dus verdaagd worden. De h. Truffaut, voorzitter van het uit voerend komiteit van de tentoonstel ling van het water te Luik, drong bij de regeering aan opdat de plechtigheid nochtans spoedig zou doorgaan. De hr Vanderpoorten, minister van Openbare Werken, beloofde alles in het werk te zullen stellen, maar was van oordeel dat de herstellingswerken geruimen tijd in beslag zullen nemen. Intusschen was gansch ten onrechte verspreid geworden dat de inwijding aan de Luiksche ten toonstelling zou onttrokken worden. Tijdens den kabinetsraad die Vrij dagavond plaats had, heeft minister Vanderpoorten zelfs voorgesteld dat de regeering binnen de maand den datum van de inwijding zou bepalen, en de raad is op dit voorstel ingegaan, wat dus aantoont dat de aangehaalde bewe ring geen zin heeft. Alleen werd door den minister van openbare werken den nadruk gelegd op de noodige veilig heidsmaatregelen. Intusschen vernam men dat de heer Truffaut, uit ontstemming besloten had ontslag te nemen als voorzitter van het uitvoerend komiteit der Luiksche ten toonstelling. Maar alles wijst er op dat dit voorval spoedig zal bijgelegd wor den. Hoe dan ook, de inzichten van den heer Vanderpoorten kunnen niet in twij fel worden getrokken. Het is er hem al leen om te doen het hooger landsbe lang te dienen en ieder za! het eens zijn dat een kalm en oordeelkundig besluit geboden is.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1