KRANKZINNIG UIT LIEFDE NIEUW* De 16 Spaansche Deserteurs op Gibraltar Betaalde Verlofdagen In den Kolonialen Raad De hervorming van het Hooger Onderwijs De spionnagezaak van Luik vmlwm KERKELIJK NIEUWS Priesterlijke beneemifigsn 9 Jul;. HH. Martelaren van Gor- kum. Lconardus van Vechtel, pas toor tc Gorkurn werd vandaar met 18 andere geestelijken naar Brielle ge voerd. Allen v/erden gemarteld om hun geloof in de tegenwoordigheid van Je zus in i H. Sacrament en hun onderda- nis.heid aan An Paus van Rome (XVIe eeuw.) - B: !gie en de door Duitschland gege ven verzekeringen. Men heeft be weerd dat de Belgische regeering, on langs door de Duitsche regeering on dervraagd, geantwoord zou hebben dat Belgie zich niet door Duitschland be dreigd voelt. Werd een dergelijk ant woord werkelijk gegeven en zou het niet passen dat antwoord openbaar te maken Op die schriftelijke vragen van ka merlid Re\\ antwoordt de minister van Buitcnlandrchc Zaken Op I 7 April heeft de h. von Bullow- Schwante, ambassadeur van Duitsch land. tijdens een onderhoud met den h. Soudan, op dat oogenblik minister van Buitenlandsche Zaken. eenige mondelinge vragen gesteld. Op de vraag van den ambassadeur an Duitschland of Belgie vertrouwen bleef in de verzekeringen die Duitsch land aan dit land gegeven heeft, ant woordde de h. Soudan dat de Belgische rcgcering van meening was dat zij de waarde dezer verzekeringen niet mocht in twijfel trekken. De Belgische regeering heeft alle re denen om te gelooven dat haar ant woord niet verkeerd verklaard wordt. Het onderhoud tusschen den h. von Bullow-Schwante en den h. Soudan is niets meer geweest dan een eenvoudig gesprek. Het ware in strijd met de ge woonten daarover een verslag te publi- i I L tijde toevallige wijzigingen in 'de dienst- bestermning der sporen te kunnen bren gen. Elke exploitatiegroep past de gegeven richtsnoeren in haar omschrijving toe en plaatselijke onderrichtingen regelen de medewerking van het Stations- en 'reinpersoneel. Over 't algemeen wordt het nage streefde doel aldus bereikt de inciden ten waartoe de toepassing van vorenbe doelde onderrichtingen soms aanlei ding heeft gegeven waren doorgaans van geen ernstigen aard. Wat het personeel betreft blijkt uit de verklaring van de Nat. Maatschappij dat slechts in uitzonderlijke gevallen tuchtmaattregelen moesten toegepast worden wegens niet najeving .van de gegeven onderrichtingen. Gibraltar, 7 Juli. De overheden van Gibraltar hebben besloten de 16 Spaansciic deserteurs, die al zwemmen de de kust bereikt hebben, te doen op- duiten in éen kazerne. De uitlevering van de deserteurs is overigens reeds gevraagd door de Spaansche regeering. Of Engeland op het verzoek zal in gaan staat evenwel nog niet vast, omdat men in Engeland vreest dat de l 6 on- gelukkigen in Spanje zouden gefusil- jcerd worden. M. Truffaut neemt ontslag. M. fruffaut heeft in zijne hoedanigheid van voorzitter van den Beheerraad van de 1 entoonstclling te Luik ontslag geno men. wegens een verklaring van minis ter Vanderpoorten over den datum van de inhuldiging van het Albertkanaal. De gewezen Koning van Albanië naar Engeland. Oud-koning Zogoe en oud-koning Geraldina, alsmede de vier zusters van den gewezen koning van Albanië, zijn met hun gevolg uit Boekarest vertrokken naar Warschau vanwaar zij zullen afreizen naar Enge land. Veiligheid der treinreizigers. Zie hier ecne verklaring van den minister van verkeerswezen in antwoord op eene hem gestelde vraag Met het oog op het voorkomen van de ongevallen en het afrukken van deu ren welke kunnen voortvloeien uit een nalatigheid van het personeel of een vergissing van de reizigers bij het af stappen, heeft de Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwegen besloten de deu ren der rijtuigen langs den kant van het tusschenspoor op slot te doen. Dienaangaande werden algemeene voorschriften opgemaakt met inachtne ming van de verscheidenheid van de in gebruik zijnde typen van rijtuigen, van de inrichting der stationsinstellingen en van de noodzakelijkheid om te allen uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAHD 1 2 I ste Vervolg. Zij verborg haar gelaat in de handen en zeide met bevende stem Neen, neen, Francisco, voor u mag geen dolk gewet worden. Wees maar niet zoo bang, mijn engel. Gij stelt u de zaak donkerder voor dori zij werkelijk is, viel Evraert haar in de rede. Och. beste Francisco, de zaak is wel veel erger dan gij denkt. Gij kent het hatelijk karakter van Bernardo niet en weet ook niet welke middelen hem ten dienst staan orfi zijn doel te berei ken. Zooals ik u zeide moet ik hem de gelegenheid benemen om met uwen dood zijn voordeel te doen. Dan valt zijn dolk machteloos neder. Ik zal aan mijn oom de zilvermijnen in eigendom geven dan hebben beiden veel meer dan zij noodig hebben om op denzelf den voet voort te blijven leven. Ik zal Avalos omtrent mijn toestand inlichten en door bemiddeling van hem mijn ge heel vermogen aan u vermaken, en dan Francisco, moet de geheele wereld het weten dal ik met mijne gansche ziel aan u toebehoor. Zooals gij wilt, lieve. Wees slechts dc mijne zoodra het u mogelijk is. want ieder uur zonder u wordt mij eene pijni- In verband met het vraagstuk van de hervorming van het hooger onderwijs had de Kring der Alumni. een groe peering waarvan deel uitmaakt al wie in den loop van zijn universitaire stu diën den steun genoot van de Universi taire Stichting en aanverwante fondsen. een referendum uitgeschreven. Na twee vergaderingen werden de uitslagen van het onderzoek en de besprekingen samengevat in een reeks van besluiten. De wensch wordt uitgedrukt dat reeds bij het verlaten van de lagere school alleen de goede leerlingen voor onze athenea dienen bestemd. Bij de; overgangsexamens in het middelbaar j onderwijs diénen de leeraars zich stren-1 ger te betoonen. De overgang naar het hooger onderwijs dient moeilijker ge maakt. Een toelatingsexamen voor de universiteit dient in een enkele proef vereenigd met het eindexamen van het middelbaar onderwijs. Het moet als maturiteitsexamen zijn ingericht,waarbij mede zal ondervraagd worden over de leerstof die ten grondslag ligt aan het onderwijs van de beoogde fakulteit. Voor dit eind- en toelatingsexamen zou een gemengde jury aangesteld wor den en voor de aanduiding van deze juryleden (universitairen en leeraren), zou men de Wetenschappelijke Stichting raadplegen. De wensch van de ahimni-hooge- schoolgediplomeerden luidt verder, dat de middelbare studiën dienen verlengd door de oprichting van een in sekties (minimum 2) ingedeelde hoogere rhe- torica, waarin een gedeelte van het pro- grama der universitaire kandidaturen zou opgenomen worden. De licentiaats- studien dienen volkomen gescheiden van de aggregatie van het middelbaar onderwijs van den hoogeren graad. Daar sommige verschenen berichten betreffende de jaarlijksche betaalde: verlofdagen van aardzijn om dwaling te doen ontstaan,worejt door het minis terie van Arbeid de volgende nota me degedeeld Het is juist dat, op grond van Ko ninklijk besluit van 8 December 1938 dc arbeiders in principe,in het jaar 1939 slechts op vier en niet op zes dagen be taald verlof kunnen aanspraak maken. Dit is een gevolg yan de niet te ver mijden inkorting van het eerste dienst jaar, op basis waarvan de verlofbezoldi ging wordt berekend. Dit dienstjaar omvat inderdaad slechts een periode va*h -zeven maanden loopend van 31 Augustus 1938 tot 31 Maart 1939. Alleen de afwezigheid van overgangsbepalingen in de wet van 20 Augustus 1938, is oorzaak van dezen toestand, waarvan de.nadeelen door de administratie zooveel, mogelijk werden bestreden. Ook de paritaire commissies, trou wens, hebben zich eveneens met de vraag bezig gehouden, met het oog op het verhelpen van bedoelden abnorma- len toestand 102 paritaire commissies hebben dienaangaande beslissingen ge troffen, welke het ministerie van Arbeid bij Koninklijk besluit laat bekrachtigen, zooals voorzien bij artikel 4 der wet. Voor het tot stand komen der huidige regeering. werden zes dergelijke beslui ten in het Staatsblad bekend gemaakt. 42 werden sindsdien bekend gemaakt en acht andere zullen volgen voor het einde der week. Er dient nog aangestipt dat een derde reeks van acht besluiten thans voor goedkeuring aan den minis terraad is voorgelegd. In deze reeks vindt men, onder meer de belangrijke beslissingen betreffende de ijzerindus trie en het machinebouwbedrijf. Waar bij aan de arbeiders, die aan de ver- eischte voorwaarden „voldoen, voor dit jaar zooals voor de voorgaande jaren zes betaalde verlofdagen worden verze kerd. Kortom, door de akkoorden gesloten in de paritaire commissies en door de Koninklijke Besluiten, getroffen op voorstel van den Minister van Arbeid worden aan de arbeiders van de meeste eenigszins belangrijke bedrijfstakken meer betaalde verlofdagen verzekerd dan dit op grond van het gewoon regi me, bepaald bij de .wet van 1938, het geval zou zijn. De Koloniale Raad vergaderde Vrij dag namiddag onder voorzitterschap \an den h. Dupriez, ondervoorzitter. Na de verslagen te hebben aangeno men over de ontwerpen van decreten die in de vorige zitting werden goedge keurd, onderzocht de Raad het verslag door den h. De Cleene opgemaakt na mens de commissie welke met de studie werd gelast van het ontwerp van de creet-tot bescherming der landschappen monumenten en producten der inland- sche kunst. Dit ontwerp van decreet werd goed gekeurd en het verslag van de commis sie zal gelden als zijnde dit van den Raad. Vervolgens verleende de raad zijn goedkeuring aan 1Ontwerp van decreet tot wijziging van het tarief der invoerrechten. Ver slaggever de h. Deraedt. 2. Een ontwerp van decreet tot wij ziging van de verbruiksbelasting op de gerafineerde aardoliën. Verslaggever de h. Deraedt. 3. Een ontwerp van decreet tot goed keuring van den kosteloozen afstand van een grond aan de Missie der EE. PP. van het Gezelschap Jesu. Verslag gever de h. Gustin. DE RECHTERLIJKE POLITIE IN DEN PAND TE GENT gende eeuwigheid, antwoordde Evraert cn vervolgde daarop op een vroolijken toon Ik heb iets voor u medegebracht en ben verwaand genoeg te meenen dat ik u daarmee genoegen zal doen. Dit zeggende haalde hij een gouden medaljon uit zijn zijzak te voorschijn, deed dit open en overhandigde het aan Gabriella. Maar, Francisco, lieve, beste Fran cisco, -,ij zelf 1 riep zij buiten zichzelve van vreugde uit, terwijl zij in het gou den medaljon het miniatuur-portret van Evraert ontdekte. Daarop sloeg zij haar arm om zijnen hals en zoende hem met dankbaarheid. O hoe zal ik er u voor danken dat gij mij hierdoor de vervelende, on uitstaanbare uren verkort waarin ik van u verwijderd ben. Dank dank mijn innigsten dank mijn alles, mijn leven! Het portretje was inderdaad meester lijk uitgevoerd. Gabriella vertelde aan Evraert dat haar oom naar de stad gereden was om bij hem eene schilderij, die den on dergang der zon op het meer voorstelde te bestellen en dat hij eerst laat naar huis zou terugkeeren. Zij bespraken op welke wijze zij de afwezigheid van Bernardo ten nutte zouden maken om elkander meermalen te zien. Zij kwamen overeen het geheim hun ner liefde te bewaren totdat de rust in het land hersteld was hetgeen nu spoe dig hrt geval zou wezen naar zij hoop ten. De nacht was reeds aangebroken. Kunt gij daarginder die vooruit springende landtong, die groep hooge boomen zien vroeg Gabriella. De Belgische luitenant Dombret, die samen met twee burgerlijke medeplich tigen aangehouden werd in verband met een ernstige spiopnagezaak, zal niet voor den krijgsraad verschijnen. Inderdaad, waren de medeplichtigen van Dombret militairen geweest, zij zouden voor den krijgsraad terechtge staan hebben en tot de doodstraf kun nen veroordeeld worden. Daar zijn medeplichtigen echter bur gers zijn, en dezen niet onder de be voegdheid van den krijgsraad vallen, zal de spionnagezaak door het assisen hof van Brabant behandeld worden. Volgens de nieuwste wetgeving inza ke spionnage, is de hoogste straf die j kan toegepast wordep 20 jaar gevange- nisstraf. Komt hij voor de boetstraffe lijke rechtbank, dan is het 5 jaar. Ja lieve. Daar staat onder hooge, prachtige magnolia's een wonderschoon prieel van heerlijk bloeiendfe lianen gevormd 1 Het is het liefste plekje dat ik in het ganschi park ken daarheen volgt mij ook nooit iemand omdat ik dit uitdruk kelijk verboden heb.^ Ik geloof bijna, Francisco, dat wij elkander daar zonder eenig gevaar 's avonds zouden kunnen ontmoeten, want als gij verderop over het mee; vaart, dan kan niemand u uit het kasteel zien. Het prieel staat vlak aan hei meer, zoodat gij ieder oogen blik in de boot kunt springen en weg- roeien, en Sivene zóu ons wel van de nadering van een derde verwittigen. Mijn verblijf in dit prieel trekt op het kasteel de aandacht niet omdat ik mijn avonden reeds sedert jaren daar door gebracht heb. Integendeel mijn geregeld varen op het meer zou lichtelijk arg waan kunnen wekken. Weet ge wat we zullen doen In het vervolg zullen wij daar elkander ontmoeten maar niet meer op het water. Op een teeken van Gabriella kwam Sivene aanroeien en te zamen gingen zij het prieel bezichtigen. Op bevel van het parket van Brussel deed de rechterlijke politie van het par ket van Gent, Donderdagavond te 7 u. onder leiding van M. Henri Moors, hoofdkommissaris bij de rechterlijke opdrachten en de stedelijke politie, een inval in den Pand» Onderbergen, te Gent. Het ging er om een heel kiesche ztrak waarin talrijke personen, die aldaar ka mers in huur hadden, betrokken zijn. Het onderzoek heeft voldoende uitsla gen opgeleverd. Het is te hopen dat men eens de «Pand» zuiveren zal, want er huizen daar personen van beide geslachten,die reeds met het gerecht hebben af te re kenen gehad Vrijdag morgen werden twee perso nen, in betrek met de zaak langdurig onderhoord door den heer onderzoeks rechter Van Eeckhaute. Het onderzoek wordt ieverig voort gezet en denkelijk zullen er aanhoudin gen geschieden. VERKEERSONGELUK TE LEUVEN Aan het kruispunt Van de Böndge- nootenlaan en de Leopold Vanderke- lenstraat, te Leuven, is Vrijdag morgen rond 8 uur een erg verkeersongeluk ge beurd. Twee knaapjes, de gebroeders Alf. en Willem Wouters, 6 en 8 jaar oud, behoorend tot een talrijk gezin uit de Dijledreef, te Kessel-Loo, die op weg waren naar de school, liepen achter een tram de Bondgenootenlaan over. Daar was een tram met volgwagen ontspoord zoodat de knapen het seinlicht niet kon den zien. Opeens kwam een auto, ge- si uurd door een geneesheer, aangereden en de twee knapen werden er door ge vat en ten gronde geslingerd. De jong ste bekwam een schedelbreuk. De oud ste werd gekwetst aan den rechtervoet en gekneusd over het lichaam. De ge neesheer voerde de twee slachtoffers naar het St Pietersgasthuis. Evraert had zich bij het leger aange sloten en had penseel en palet ter zijde gelegd. Dagelijks nam hij deel aan de oefeningen in den wapenhandel. Doch de avond voerde hem steeds het geluk in de armen, waartoe hem. na zonsondergang eene boot over het meer droeg. Men was er op het kasteel zoo aan gewoon geraakt dat de conde- za Gabriella wanneer de zon ter kimme neigde zich naar het prieel begaf en daar hare avonden doorbracht dat het niemands argwaan wekte. De cude graaf zelf wilde haar niet in haar eenzaamheid storen omdat hij wist dat het haar niet aangenaam zou zijn en zij dit aan alle overige huisge- nooten verboden had. Wilde hij haar spreken of voor het avondmaal roepen dan wist ieder op het kasteel dat Sivene zich op den weg naar het prieel ophield. Aan haar werd dan opgedragen dit bericht aan hare meesteres te doen toekomen. De zorgeloosheid van het gelukkige paar werd echter door een onverwacht voorval gestoord. Bernardo is daar klonk het op ze keren dag. Inderdaad op zekeren namiddag was hij onvoorziens op het kasteel versche nen. Hij keerde terug van de mijnen. Daar had hij alle schikkingen ge maakt om het werk spoedig weer aan den gang te brengen. Hij had nieuwe beambten aangesteld en van Leduc en dezes familie bracht hij het bericht dat allen in de vlammen hunner woning waren omgekomen. HOOFDSTUK VII VOOR HET DRAMA Och Heilige Maagd riep Ga briella op zekeren avond dat zij van het prieel terugkeerden, met bevende I stem uit. ik heb zijn portret verloren En in haar sidderende handen hield zij den gouden ketting die om haar hals hing en waaraan geen medaljon meer hing. De schrik had haar zoodanig overmeesterd dat zij radeloos aan den grond genageld stond. Zij keek wanhopig naar de plaats van den ketting waar het medaljon I vastgehecht wa^ "WRIGLEY*S Terfiiickl den adem rn ver dubbelt het rookgenot. Het kauwen van Wrigley*» houdt uw tanden «terk en :choon en bevordert dc *|»ij«vr»trring. VREESELIJKE GEBEURTENIS TE GENT Op dc nieuwe Wandeling te Gent had Vrijdag namiddag een kort drama plaats, dat heel wat beroering verwekte Een jonge moeder was er met haar driejarig kindje op een bank gezeten. Plots stond de moeder op, nam het kindje bij de hand, liep er mede naar de vaart en duwde het kind in het wa ter. Ooggetuigen snelden toe, sprongen in het water en konden het kindje aan kant brengen, terwijl anderen de moe der in bedwang hielden en wat later aan de politie overleverden. Weldra werd vastgesteld dat men te doen had met een wanhopige, onder invloed van een zenuwcrisis. Het betreft dc 31 jarige Maria Van Damme, echt- genoote Van Laer Alfons, wonende Brandstraat 7 1te Gent. De ongelukkige werd ter beschikking van den Prokureur des Konings gesteld. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Pastoor te Ophasselt E. H.A. Brocorens, pastoor te Elene te Appel- terre, in vervanging van E, H. C. Bur- rick, die op zijn aanvraag eervol ont slag bekomt, E. H. F. Deschaumes, on derpastoor op S. Hermes te Ronse tot Onderpastoor te Eekloo E. H. R. Luys- terman, onderpastoor te Destelbergen; te Zelzate (Debbautshoek) E. H. K. Bruggeman, priester op het Seminarie. BISDOM GENT GROOTE VAKANTIEBEDEVAART NAAR LOURDES van 2 en 3 tot 11 en 12 Oogst Vijf speciale treinen Drie ver schillende reiswegen. 1 Twee treinen rechtstreeks Lourdes én terug. 2) Een trein langs Lisieux (nachtver blijf), Mont-St-Michel, Bordeaux, Lourdes. Terugreis langs Rocamadour en Nevers. 3) Twee treinen langs Lisieux, St Laurent-s/Sèvre, Parijs. Vertrek uit Aalst 385 fr. Voor inlichtingen wende men zich tot: Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, 15, Burgemeestersplein, Aalst Eerw. Heer Impens, Onderpastoor St Martens- plaats Mevr. Van Vooren, 1 1 Welle- kensstraat Mr J. Van Nuffel, Kerkstr. 21. Ik zal dadelijk naar het prieel te rugkeeren, Condeza. Ik zal het stellig wedervinden, zeide Sivene. Zij wilde wegsnellen. Neen, Sivene, het is beter dat gij hier blijft. Het is in de laan te donker, gij zoudt misschien op het medaljon trappen en zoo zou het onder het zand geraken. Laat ons den dag afwachten dan ga ik met u mede en zoeken wij het te zamen. Zij plaatste zich voor het raam en blikte droomcrig naar buiten. Van den ganschen nacht kon zij geen rust genieten. Toen het eerste morgenrood de krui nen der bergen kleurde opende zij het venster. Haar onrust en haar angst hadden nog toegenomen hoe meer zïj het ge vaar overdacht dat er voor haar geluk kon uit voortspruiten als het portret van Evraert in vreemde handen kwam Zij luisterde naar ieder geluid, in de vrees dat er iemand voor haar naar het prieel zou gaan en met toenemend on geduld zag zij het aanbreken van den dag te gemoet. Eindelijk werd de morgenschemering in het park zicht baar en duidelijker kon Gabriella de voorwerpen in de nabijheid van het kasteel onderscheiden. Wij zullen gaan. Sivene, misschien vinden wij het medaljon voor iemand het park doorkomt, zeide het meisje met eer. beklemd hart en verliet met hare dienstmaagd het vertrek. "t Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, t J. Van Nuffel-De Gendtt Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2