KRANKZINNIG UIT LIEFDE De 'Internationale Viiegmeeting te Evere Terug naar den Schandpaal 10 Juli. H. Felicitas. Nadat haar /even kinderen voor Christus den marteldood waren gestorven, deinsde zij er niet voor terug vier maand nadien hun voorbeeld te volgen. 11 Juli. H. Fius. In 142 be klom Fius den Stoel van Petrus. Of schoon hij den marteldood niet onder ging vereert men hem toch als marte laar om de voortdurende vervolgingen waaraan hij bloot stond. De bevelen van Koningin Elisabeth. Koningin F.lisabeth zond een klein aan tal uitnoodigingen voor het bijwonen van een plechtigheid in een kapel die door hare tusschenkomst hersteld werd. en die zich nabij het Zonienwoud be vindt t«- Argenteuil. Men gaat de '«Muzi kale kapel van Koningin Elisabeth» in huldigen. F.n de grootmeester van het Huis der Koningin noodigt op bevel van Hare Majesteit Sinds lang had men aldus opgestelde uitnoodigingen niet meer ontvangen. De Olijfberg m gevaar. De Brit- sche minister van Koloniën, heeft de pers een mcdedeeling doen toekomen, waarin bekend gemaakt wordt, dat de Olijfberg weldra het gevaar zal loopen voor een deel met gebouwen te worden bedekt, in verband met de uitbreiding van de stad Jerusalem. Het gemeentebestuur staat machte loos, omdat de berg het eigendom is van een particulier. Er wordt bepleit een tonds in het leven te roepen voor den aankoop van deze heilige plaats. Ter nagedachtenis van Koningin Astrid. Te Zurich heeft een interna tionale conferentie plaats gevonden van de ondernemers van Gebouwen en Openbare Werken. Na afloop van de werkzaamheden werd Centraal Zwitserland bezichtigd en werden door den h. A. Figeolet, voorzitter van de Belgische bouwfede- ratie, bloemen neergelegd te Kussnacht op de plaats waar koningin Astrid ver ongelukt is. Invoer van Deensch vee. In het Staatsblad is een ministerieel besluit verschenen, waarbij de invoer van her kauwende dieren, komende uit Dene marken. is toegelaten onder de voor waarden voorzien bij het ministerieel besluit van 23 April 1931. De schikkingen van het ministerieel besluit van 22 September 1938 worden opgeheven. Een elcctrisch oog in de Westminster- r.bdij te Londen. In de aloude Wcst- minsterabdij, te Londen, zal een elec- trisch oog den beroemden kroningsstoel met den niet minder beroemden steen «.Stone of Sconc waarop sedert Ed ward 1 iedere Britsche vorst is ge kroond. beschermen. Wanneer 's avonds de abdij wordt gesloten, treedt het toestel in werking. Zoodra er iemand in de onmiddellijke nabijheid van den stoel komt, begint het foto-electrisch oog te werken en klinkt er een luid gebel. Al deze maatregelen zijn noodig ge worden door de voortdurende bedrei ging, da* het lersche republikeinsche le ger 'n aanslag zal plegen op de abdij. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMAHD 122ste Vervolg. Langs denzclfden weg dien zij eenige uien geleden gevolgd hadden ging zij in het park. hielden de oogen onafge wend op den grond gevestigd en be- icikten langzamerhand de laan zonder het kleinood gevonden te hebben. Oveial, onder het hooge geboomte zoekende, naderden zij eindelijk het prieel terwijl de angst van Gabriella bij ieder oogenblik toenam. Ook het prieel was doorzocht. Negens had de glans van het goud haar in de oogen geblonken. De wan hoop maakte zich van Gabriella mees ter. Zij moest en zou het medaljon te rugvinden Ik moet het in de laan verloren hebben, zeide zij snikkend tot Sivene. Beiden liepen daarop langzaam terug en keken onder ieder blad dat op den fcrond lag. Op dit oogenblik begaf don Bernar do zich naar het raam. Een akelige droom had hem uit het bed gejaagd. Hij had zich beangstigd en beklemd gevoeld en snakte naar de frissche morgenlucht die het vertrek binnen stroomde. Nauwelijks echter wa» hij aan het De internationale militaire meeting die Zondag namiddag op het vliegveld te Evere plaats had, ter herdenking van de 25ste verjaring van de militaire luchtvaart, ging door voor een reusach tige menigte, die zich rondom het vlieg veld en op de hoogten van de naburige gemeenten hadden opgesteld. Meer dan 100.000 nieuwsgierigen sloegen de tuchtoefeningen en akroba- tieën gade. De Koning vergezeld van prinses Jo sephine Charlotte, kwamen aan op het vliegveld, kort nadat een peleton van vijf vliegtuigen de nationale keuren van de vijf deelnemende landen, namelijk Engeland, Frankrijk, Zwitserland,, Duitschland en Belgie hadden ontrold. De hoofden van de drie voornaamste luchtmachten, sir Newall, generaal Vuillemin en generaal Milch, waren te genwoordig, evenals talrijke Belgische personaliteiten en andere luchtvaart vrienden. Nadat een peleton van vijf Belgische vliegtuigen, uit Nijvel, twee loopings, rollen- en omverwerpingen hadden uit gevoerd, ging deze groep waaiervormig uiteen en voerden achttien andere Bel gische militaire toestellen, onder bevel van kapitein Dhoore, verschillende groepsvluchten uit. KAPITEIN TRUBENBACH NEERGESTORT Het optreden van de negen Duitsche schoolvliegtuigen, onder bevel van ka pitein Trubenbach, werd onderbroken door een ernstig ongeluk dat den leider van de groep overkwam. De toestellen voerden gezamenlijk in afzonderlijke groepjes, allerlei akroba- tische vluchten uit, en ten slotte gingen zij uiteen, maar men zag een van de toestellen, namelijk dit bestuurd door kapitein Trubenbach, in spiraalvorm naar omlaag komen, ver weg achter de burgerlijke loodsen, waarschijnlijk op het gebied van Diegem. Een Roode-Kruisauto en de Duitsche ambassadeur spoedden zich naar de plaats van het ongeluk. Volgens de laatste berichten werd de kapitein ge dood MET ELKANDER VERBONDEN TOESTELLEN Kapitein Arend, adjudant Janssens en eerste-sergeant Delorme, namen daarna gezamenlijk het vertrek met drie aaneengebonden toesetllen. waar mede zij vier verschillende soorten oe feningen, die zeer gevaarlijk waren, uit oefenden. De oefeningen omvatten al de figuren van het kunstvliegen, die aan de uit voerders bijzondere eischen van behen digheid, kalmte en durf vergen. Daarna was het de beurt aan de luchtschool, patroelje van Etampes (Frankrijk) om met negen Versettoe- stel allerlei groepsvluchten uit te voeren Het optreden van de luchtschool van Salon (Provence) onder leiding van kapitein Fleurquin, was een veropenba ring en niet minder dan tien toestellen voerden een gezamenlijke omwenteling uit in één lijn. Dan volgde de voorstelling in groeps- lucht van negen tweemotorige Fran- raam gekomen of zijn blik viel op Ga briella en dezer dienstmaagd. Verrast en verwonderd trad hij ach ter de gordijnen terug om haar gade te slaan zonder door haar bemerkt te worden. Wat konden zij zoeken en dat al zoo vroeg in den morgen Gabriella was toch den vorigen dag, voor zoover hem bekend was, niet in het park geweest Hoe ijverig zochten zij, hoe lichtten zij ieder blaadje op en... droogde de condeza haar oogen thans niet af Zonderling Wat zij zocht moest iets van hooge waarde zijn. De nieuwsgierigheid van don Bernar do nam met iedere minuut toe. Hij verloor Gabriella niet uit het oog en zijne verbazing nam nog meer toe toen hij haar naar de zijdeur van het kasteel zag gaan. Hij luisterde... Hij hoorde Gabriella met hare dienstmaagd voorbijsluipen om naar hare vertrekken te gaan. Haastig kleedde hij zich aan. zette zijn hoed op, snelde het kasteel uit en het park in. Langs allerlei omwegen begaf hij zich langs dc laan uit dewelke hij Gabriella had zien komen, om daar naar het ver lorene te zoeken ofschoon hij niet wist waarin dit bestond. Hij was reeds in het midden der laan gekomen en begaf zich naar het uiteinde daarvan om van daar weder zoekende naar het kasteel terug te keeren. Spoedig stond hij voor het prieel zon der iets ontdekt te hebben. •Hij keek nu het prieel in... Bank en tafel vond hij ledig... Op sche bombardementsvliegtuigen, die drie aan drie aan de vfefschillende hoe ken van het veld reus&htige snelheden ontwikkelden en voor de koninklijke tribune scheerden, op amper vijf meter van den grond. Thans was het opnieuw de beurt aan Belgische toestellen, namelijk 9 bom menwerpers. Ook hier werden de oefe ningen op onberispelijke wijze uitge voerd. En smaldeel van Engelsche bom menwerpers, van een type dat nog ge heim werd gehouden,waarover de over heden op het vliegveld ten zeerste waakten, opdat er van op den grond geen foto's zouden genomen worden, voerden groepsvluchten uit in smaldeel, in V en in kleine groepen. Het peloton van drie Zwitsersche ttoeepersoonsvlieg- tuigen, onder leiding van kapitein Fle- gel, volgde daarop. Onder de personaliteiten bevonden zich ook ministers Denis en Marck, bur gemeester Max en talrijke hooge Belgi sche ofiicieren van den staf. Wenken voor de maand Augustus 1 In den loop dezer maand wordt de meeste winterspinazie gezaaid op vochtigen gezonden en vruchtbaren grond, wel voorzien van stikstof. Men gelukt best als men ze teelt op gronden waarop eerst een peulgewas werd ge kweekt, dat veel stikstof achterlaat, en als men voor het zaaien per are 4 tot 5 kgr. superfosfaat onderwerkt. alsook 3 tot 4 kgr. potaschsulfaat en 3 tot 4 kgr ammoniaksulfaat. De Victoria en de overgroote van Yiroflav zijn twee aanbevelenswaardige variëteiten. 2) In onze omgeving worden de aardbezievelden na 3 of hoogstens na vier jaar vernieuwd, omdat de op brengst alsdan merkelijk vermindert. Dat is een doenwijze die goedkeuring verdient, maar wij stellen vast dat de bemesting te eenzijdig is inderdaad over 't cdgemeen gebruikt men slechts een groote hoeveelheid goed ontbonden stalmest, en de aardbeziekweekers ver liezen uit het oog dat fosfoorzuur en potasch noodig zijn voor de hoedanig heid van de vrucht, en dat de stikstof die zacht, vlug en duurzaam werkt on misbaar is voor den regelmatigen groei van de jonge plantje^.. Benevens stalmest >zal men dus per hectare 400 tot 500 kgr. superfosfaat, 200 tot 300 kgr. porv*chsulfaal en 300 tot 400 kgr. ammoniaksulfaat onder werken. 3) Wij vestigen de aandacht van on ze landbouwers op de noodzakelijkheid onmiddellijk over te gaan tot het uit strooien en ondereggen van 200 kgr. ammoniaksulfaat per hectare op dc af gegraasde weiden. Ddardoor wordt het hernemen van den groei van het gras bevorderd, en men heeft veel kans dat de dieren tot einde November over zeer r.ialsch gras beschikken. 4) Na het inoogsten van tarwe, spelt haver en masteluin. Wordt er onmiddel lijk overgegaan tot de ontstoppeling.ten tinde inkarnaatklaver. rapen en worte len te zaaien. Aan de inkarnaatklaver geve men per hectare 300 tot 400 kgr. superfos faat, en 150 tot 200 kgr. chloorpotasch zorgvuldig ondergeploegd. Voor het den grond lag niets dan enkel afgeval len bladeren. Hij wendde zich om ten einde door de laan terug te keeren toen hij in het voorbijgaan van het grasperk plots uit riep Wat is dat Daar blonk iets Vol blijde verrassing liep Bernardo daarop toe en zag met uitvorschenden blik naar het gras waarin hij thans een gouden voorwerp bemerkte. Hij raapte het op... 't Was een medaljon en waarschijn lijk hetzelfde voorwerp waarnaar de condeza met zooveel ijver gezocht had. Hij wilde een woord van dank van hare lippen verdienen... Toch moest zij nog eenige dagen daarna zoeken opdat het herkrijgen van het gezochte voorwerp voor haar van nog des te meer waarde zou worden. Doch wat zou er wel in het medaljon zitten Waarschijnlijk het portret van haar vader of haar moeder I Don Bernardo keerde het medaljon naar alle kanten om ten einde te zien waar het open K»ng. Na eenige cogenblikken bemerkte hij de veer en drukte daarop... Het sprong open... Ha riep Bernardo en deinsde terug, een man 1... Wel, drommels, de schilder Evraert Dit zeggende hief hij het miniatuur- portret in de hoogte om het op den grond te verbrijzelen, doch, bij nader inzien kwam hij daarvan terug. Hij stond als verstijfd en staarde het miniatuur-portret aan. als dreigden zijne oogen uit hunne kasspn te springen.Zijn hoed was hem van het hoofd gevallen. zaaien van klaver zal men 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat ondereggen. Hier heeft men te doen met late stop pels men zal dus vroege soorten van rapen zaaien zooals de Hollandsche, de vroege van Auvergne en de Zeswe- kenraap. Als bemesting zal men voor de ontstoppeling 300 tot 400 kgr. su perfosfaat en 100 kgr. chloorpotasch per hectare onderwerken, en voor het zaaien 200 tot 300 kgr. ammoniaksul faat incggen. Aan de wortels mag men dezelfde meststoifen toedienen als aan de rapen. 5Thans wordt ook het koolzaad ter plaats gezaaid. Als bemesting geve men per are 5-6 kgr. superfosfaat. 2 tot 3 kgr. chloorpotasch en 4 kgr. am moniaksulfaat. DiXI. In Duitschland worden de meest ver schillende straffen opgelegd aan per sonen, die door onachtzaamheid ver keersongelukken veroorzaken. Volgens de Berliner Boersenzci- tung heeft de politie te Solingen een 61 jarige vrouw, die dronken zijnde, een ongeluk had veroorzaakt, op een plein van de stad te kijk gesteld. Personen die zich aan bepaalde mis drijven schuldig hadden gemaakt wer den met een ijzeren ring om den hals aan een paal de kaak gebonden, die stond op een voor het publiek toe gankelijke plaats. Boven hun hoofd of op hun borst hing dan een bord, waar op hun naam, misdaad en straf met groote letters stonden geschreven. De straf is verdwenen. Maar de uitdruk king aan de kaak stellen» is gebleven. Mogelijk levert het weer invoeren van de kaakstraf waar het geldt roeke- looze automobilisten tot bezinning te brengen, gunstiger resultaten op dan het toepassen van boeten. VERKEERSONGEVAL TE GENT Op het kruispunt van de Aeroplaan- laan en van de Motorstraat te Gent had Zondag namiddag een botsing plaats tusschen den motorfietser Edward Ser geant, dagbladverkooper, wonend Walputstraat te Oostakker, en den fiet ser, Edward Teirlinck, 67 jaar, wonen de Dries, te Evergem. Hij werd erg gekwetst aan het hoofd cn bij hoogdringendheid naar een kli niek overgebracht. De motorfietser en zijn echtgenoote, die op de duozitting had plaats genomen, werden aan de beenen getroffen, maar na verzorging naar huis gevoerd. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE PETEGEM In den namiddag omstreeks 6 uur, kwam Victor Librecht, werkman, wo nende te St Denijs-Helkijn, 34 jaar oud gehuwd en vader van drie kinderen,per motorfiets op den Kortrijkschen steen weg gereden te Petegem bij Oudenaar de. Even voorbij het kasteel van Elze- gem stond een wagen met. hooi beladen stil, juist voorbij een tamelijk scherpe bocht. Men vermoedt dat Librecht nogal sitel moet gereden hebben en daardoor den wagen niet kon vermijden. In elk geval kwam hij met volle geweld tegen het achterwiel van den hooiwagen,toe- behoorende aan landbouwer De Meule- meester, uit Elzegem, terecht en stortte te gronde. Dadelijk sprongen personen toe en verwittigden dokter Roggeman uit Wor- zijn haren rezen ten berge en zijn tan den klemden irich krampachtig op el kander. Slang zeide hij met eene stem die van woede beefde. Hij bezag het portret als wilde hij het met zijn blikken doorboren. Daarom was de nood zoo drin gend in de mijnen en moest ik bij nacht en ontij vertrekken opdat ik u niet in den weg zou staan bij het houden uwer bijeenkomsten met dezen schurk Daarom moest ik u naar dat ver- wenschte portret vergezellen En om dezen schilder moest ik voor uw geleider spelen Daarom moest mijn vader voor u de schilderij van den ondergang der zon op het meer bij hem bestellen Daarom moest hij met ons in den Alameda wandelen O ik doorzie thans geheel het hel- sche »pel. Maar nu speel ik mede Wij zullen eens zien wie den hoogsten troef heeft! Bij deze woorden balde Bernardo de dreigende vuist en hief haar naar het kasteel op. Maar wanneer heeft zij hier dit klei nood verloren vervolgde hij en ves tigde zijn blik op den grond. Gister is zij toch niet hier geweest.bij mijn weet Óf is zij zonder iets te zeg gen naar het kasteel geslopen Dit prieel is getuige geweest van hun geluk, het zal ook getuige zijn van hun ne wanhoop Bernardo stampte van woede. Zie vervolgde hij en wees op den oever, het gras is nog pas plat ge treden. Hier loopt zijn spoor naar de boot die hem herwaarts gebracht heeft. Nog eenmaal, kerel, moet gij hier aan tegem. Ondertusschen kreeg Librecht de eerste hulp van een voorbijrijdenden geneesheer, uit Avelgem en werd naar het gemeentehuis te Elzegem overge bracht. Het parket werd verwittigd. Het slachtoffer werd later naar een k.iniek ie Oudenaarde overgebracht waar vastgesteld werd dat hij een sche delbreuk opliep. De ongelukkige heeft daarbij 'n vermorzeld kaaksbeen en een verbrijzelden rechterbovenarm. Voor een noodiottigen afloop wordt ge- vresd. VREESELIJK VOORVAL TE MECHELEN Zondag namiddag rond 3 uur werd de wijk aan de Leuvensche vaart nabij de gasfabriek te Mechelen, in beroe ring gebracht door een vreeselijk onge luk. De 18 jarige Jean Victor Gossing.af- komstig van Schaarbeek, welke met zijn ouders met een paardencirkus op het foorplein der Veemarkt is, was met een koppel paarden naar de Leuvensche vaart gekomen, kant Geerdcgem, om de dieren een verfrissend bad te geven alhoewel dat daar verboden is. Een der paarden ging bereidwillig in 't water het tweede echter wilde niet. Om het dier tc dwingen was de jonge ling op het paard gesprongen. Nauwe lijks te water verloor het vasten grond en door zijn steigeren geraakte dc jon geling los en verdween in de diepte. Verschillende personen snelden toe. Het paard kon gered worde». Hel is maar na een tiental minuten en na het voorbijvaren van een schip, dat de jon geling boven kwam. Men bracht hem aan kant en paste ongeveer een half uu dc kunstmatige ademhaling toe. Een bijgeroepen dokter diende hem een paar inspuitingen toe. Alles zonder ge volg de dood had zijn werk verricht. SMARTELIJK ONGELUK TE KERKHOVE Het slachtoffer ter plaatse bezweken Zondag namiddag rond 5 uur ge beurde er langs den macadamweg Kortrijk-Oudenaardc een droevig on geval dat het leven eener jeugdige kracht eischte. Aan het café Radio te Kerkhove had eeji velokoers voor beginnelingen plaats. De renners moesten een aantal renden afleggen van Kerkhove naar Petegem en terug. Bij de tweede ronde kwam een der deelnemers, zekere Van Durme Albert, 19 jaar, van Eename, in volle vaart in de richting van Elsegen gereden en bot ste ter hoogte van het Galgenbosch op het bespannen rijtuig toebehoorende aan Richard Peel, van Mooregem bij Oudenaarde. De ongelukkige renner werd het rechteroog uitgerukt en een der tremien van het voertuig drong nog verscheidene centimeter in zijn hoofd, zoodat de hersenen rondgespat lagen. Z. E. H. Mollaert, pastoor te Else- gem, spoedig ter. plaatse, diende het slachtoffer het H. Oliesel toe. Dokter Lobel, van Avelgem, en dokter Gevaert van Berchem-Oudenaarde, werden ook ontboden, doch ondanks de beste zor gen bezweek de vreeselijk verwonde renner ter plaatse. Het lijk van het slachtoffer werd bij een familielid te Elsegem binnengedra gen. Dit schrikkelijk voorval gebeurde op korten afstand van de plaats waar Za terdag-avond ook den motorrijder Victor Libbrecht verongelukte. Hoewel dezes toestand nog zeer ernstig is, is alle hoop op behoud nog niet verloren. land stappen, maar dan ook nimmer weder naar uw scheepje terugkeerer^ Hier, condeza, ligt uw kleinood. Het mag u weder in uwe zalige rust in slaap wiegen en u nog éénmaal in de armen van uwen geliefden voeren. Dit zeggende legde Bernardo het medaljon in het gras neder maar zoo dat men-het gemakkelijk kon zien. Daarop nam hij zijn hoed, wierp nog een blik van woede vlammend op het gouden medaljon en snelde langs den zelfden weg dien hij gekomen was naar hel kasteel terug. Daar zette hij zich voor een raam neer en wachtte van minuut tot minuut totdat dt condeza of hare dienstmaagd zich weder zoude vertoonen want dat zij het zoeken van den verloren schat nog eenmaal zouden ondernemen, daar omtrent bestond bij hem geen twijfel. Intusschen hadden zij zich nog niet vertoond. Een knecht kwam bij don Bernardo in de kamer met het bericht dat het ont bijt gereed stond. Hij ging naar den spiegel om aan zijn gelaatstrekken een kalmer uitdruk king te geven want hij gevoelde dat eene bloedige daad daarop geschreven stond. Hij ging naar de ontbijttafel of Ga briella op de gewoon hartelijke wijze Doch zij was er nog niet. De oude graaf bevond zich reeds in de zaal en beantwoordde de halfluid «.goeden morgen van zijn zoon. 't VervvJgt» (Verboden Nadruk.) Kranlomnig uit Liefde, nadruk" ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2