KRANKZINNIG UIT LIEFDE Wie was de eerste Belgische militaire vlieger De geweldige ont ploffing in Spanje Roodhuiden eischen 5 milliard dollar Het vliegongeluk te Evere 12 Juli. H. Joannes Gualbertm. Geboren tc Florenlie op het einde der X«j eeuw, koos hij eerst de militaire loopbaan. Het wonderbaar gebeuren inet een kruis, waarvan de Christus het hoofd boog naar Joannes deed hem van levenswijze veranderen en hij trad in de Benedict!jnerorde. In 1073 stierf hij een heiligen dood. De nieuwe overdrachttaks. Vanaf Maandag zijn dus de nieuwe taksen in toepassing. De overdrachttaks is ge bracht op 2.75 t.h., die gewone luxe- tax op 7.70 t.h., enz. Van gister af moet dus ook de verhooging worden toegepast op de zegelpapieren. Het is toegelaten de oude papieren voort te gebruiken mits vereffening der taks door middel van dezelfde zegels. Er dient evenwel rekening gehouden met het formaat het handelspapier is ge woonlijk van grooter formaat dan het officieel zegelpapier en eischt dus ook een hoogeren taks. Engtlech bezoek aan de historische kasteden in on3 iand. Het genoot schap van de historische woningen in Belgie heeft een dertigtal afgevaardig den van de Engelsche vereeniging van bewonderaars van historische plaatsen en natuurschoon rondgeleid in de kas teden van Vlaamsch en Waalsch Belgie. Ook op het gemeentehuis te Brussel werden de hooge bezoekers ontvangen door burgemeester Max. terwijl de mi nister van Openbaar Onderwijs en me vrouw Duesberg. hun heden Dinsdag morgen een maaltijd hebben aangebo den in het kasteel van Gaasbeek. Het slagveld van Waterloo werd even eens bezichtigd. Chamberlain over zijn vrouw. Op een bijeenkomst van vrouwelijke leden van de konservatieve partij heeft Cham berlain een toespraak gehouden, waarin hij van zijn vrouw getuigde, dat ze de dame is, die al zijn geheimen kent,maar ei nooit over spreekt; hem op een vrien delijke manier op zijn fouten wijst en probeert ze te verbeteren hem steeds prijst wanneer hij het verdiend heeft zich alle dingen herinnert die hij ver geet en sinds bijna dertig jaar zijn beste vriend en raadgever is. Nieuwe rekruten bij de Pauselijke Wacht. In aanwezigheid van Mgr Montinn, substituut van het staatssecre tariaat hebben talrijke officieren en pre laten hei jaarlijksche feest van de Pa- ladijnsche wacht gevierd. Tijdens de plechtigheid hebben hon derd nieuwe rekreten hun eed afgelegd voor twee bataljons der wacht, die voor het paleis van den Gouverneur opge steld waren. Bij de longzieken van den oorlog De nationale federatie der oorlogsge wonden longlijders heeft een algemeene statutaire vergadering gehouden, onder \oorzitterschap van dr Roger Lam- brechts. Er werd verslag uitgebracht ever de bedrijvigheid van de federatie tijdens het afgeloopen jaar. Bij eenpa righeid van stemmen werd de heer Lam- brechts tot voorzitter herkozen. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Cfeariotts door CONSTANT AIMAHD 123ste Vervolg. Daarop gingen beiden naar verschil lende ramen en vestigden een blik op het park om te zien of de condeza nog niet kwam toen Sivene met een eerbie digen morgengroet binnentrad en zeide: De doorluchtige condeza laat zich verontschuldigen. Zij is niet al te wel en verlangt op hare kamer te ontbijten. Bernardo sloeg een boosaardigen blik op het meisje doch zeide op een deel- nemenden toon Het spijt ons zeer dat de onge steldheid der condeza ons van het ge noegen van haar bijzijn berooft. Het waken gedurende den afgeloopen nacht zal haar gestel in den war gebracht hebben. Sivene zag. zonder hem antwoord te geven voor zich. belaadde het groote zilveren bord dat zij bij zich had met spijzen en dranken voor hare meesteres en vei liet daarop ijlings de zaal. Bernardo oogde haar met een onheil- spellenden blik na en zette zich tegen over zijn vader aan tafel. Herhaalde malen sloeg de oude graaf een uitvorschenden blik op zijn zoon doch verbrak het stilzwijgen niet dat deze bewaarde. Nadat het ontbijt afgeloopen was toen de grijsaard opstond en naar de aangrenzende kamer ging. volgde Ber nardo hem op den voet en deed de deur In verband met het zilveren Jubel feest der Belgische Luchtvaart dat Zon dag te Evere werd gevierd, zijn de volgende wetenswaardigheden wel het lezen waard. In de maand October van het jaar 1928 overleed in de kalme Limburg- sche gemeente Peer, commandant Sar- teel Alfred, eerste Belgische militaire vlieger. Gedurende zijn dienst als luitenant op het fort van Schoten, wist hij in zijn vrije urei: de lessen aan de school van de Carter s te Sint Job in 't Goor te volgen en behaalde in November 1910 zijn brevet. Bij de stichting van de militaire luchtvaartschool te Brasschaat in 1911 ging Sarteel tot deze inrichting over en nam deel aan de eerste luchtoefeningen die in ons land in de omgeving van Luik plaats hadden. Vier dagen later vol bracht hij dc vlucht Brasschaat-Hasselt- Luik, die in dien tijd fel besproken werd. In 1913 nam hij deel aan de groote legeroefcningen. De eerste luchtverken- ningen, in het begin van den wereldoor log werden door hem verwezenlijkt. Ongelukkig genoeg moest deze koene vlieger, wegens gezondheidsredenen, tot het geschut terugkeeren. Deze pionier der Belgische militaire luchtvaart werd als groot oorlogsinva- lied, ridder in de Leopoldsorde en ver eerd met talrijke eereteekens, met alle mogelijke militaire eerbetoon, den 30 October 1928 te Peer ten grave gedra gen. Hij was ongehuwd. Met hem ver dween onze eerste Belgische militaire vlieger, die zijn leven veil had voor de luchtvaart. Aangaande de ontploffing van de buskruitmagazijnen te Peneranda de Bregamonte. nabij Salamanca wordt thans gemeld, dat het aantal slachtof fers nog grooter zal zijn dan men aan vankelijk had gedacht. Reeds thans zijn ongeveer honderd lijken geborgen, maar het aantal vermisten wordt ook op minstens honderd berekend, verder zijn er 450 gekwetsten. Het dorp is voor de helft vernield de brandbestrijding blijft zeei moeilijk bij gebrek aan wa ter. Men meldt dat in een familie zes dooden zijn de man, de vrouw en de vier kinderen. Een wichtje van twee maand bleef alleen ongedeerd. Het dorp is gansch vernield. Een goederentrein die zich in het station be vond, werd verpulverd. Pompiers en troepen uit Salamanca, Zamora, Valladolid en Avila snelden ter plaatse der ramp, maar er was een groot tekort aan water tengevolge der heerschende warmte. Generaal Franco schreef als eerste in op een hulplijst voor de geteisterde be volking met een bedrag van 200.000 pesetas. Totnogtoe konden de oorzaken der ramp niet worden vastgesteld. achter zich toe. De grijsaard wendde zich naar hem om en staarde hem vragend aan. Do_h Bernardo bleef met gekruiste armen voor hem staan en zeide Nu is het door uwe lichtgeloovig- heid en uwe verblindheid werkelijk zoo ver gekomen als ik het u een geruimen tijd geleden voorspeld heb. Ik begrijp u niet. De oude graaf ontstelde. Gij zijt niet zeer begrijpelijk, in derdaad I Wat wilt ge van mij, Bernardo? Gij hebt het zoover laten komen. Maar ik weet van niets I Gabriella heeft zich een levensge zel en een erfgenaam van ons vermogen gekozen. De graaf deinsde terug en werd doodsbleek. Onmogelijk Bernardo, ant woordde hij. Hij klemde zich aan de hoop vast dat zijn zoon zich vergiste. Maar deze vervolgde En toch waar Zij heeft hem gister avond nog ontmoet. Hoe weet gij dit Ilr heb daarvoor een onomstoote- lijk bewijs. Nogmaals, gij bedriegt u, Ber nardo Het is zoo. Wie heeft zij dan verkozen Een uwer gunstelingen Een ge- r.ie 1 ten kunstenaar f een Vlaming een vreemdeling. Maar wie toch Mijnheer Evraert I riep Bernardo woedend uit. En nu verhaalde hij aan den graaf wat er gebeurd was. Deze stond als aan den grond gena geld terwijl zijne wenkbrauwen zich tel kens meer fronsten en zijn blik somber- ...EN BEZORGEN DE AMERIKAAN- SCHE REGEERING VEEL LAST. Vele jaren geleden toen de blanke pioniers in de enorme gebieden die thans de Vereenigde Staten vormen,met de verschillende Indianenstammen al lerlei verdragen sloten over den aan koop van land tegen uiterst lage prijzen moeten zij wel gedacht hebben, dat zij geslepen zakenlieden1 waren. Een groot aantal van deze verdragen met dc Indianen veroorzaakt de Ame- rikaansche regeering echter veel hoofd brekens, want in vele gevallen is de economische en politieke strategie van de voorvaderen, die in totaal ongeveer 300 overeenkomsten* met de Indianen stammen onderteekenden, een boeme rang gebleken. Naar zoojuist bekend gemaakt is, worden er door de in de reservaten te ruggedrongen Indianen niet minder dan twintig processen gevoerd. Volgens het federale bureau voor lndiaansche vraagstukken, heeft fle Amerikaansche regeering er gedurende de jaren, dat zij tegenover de verdragsovertredingen door dc blanken een oogje toekneep, niet aan gedacht, dat de Indianen op zekeren dag advocaten in de armen zouden kunnen nemen. Op grond der verschillende verdragen eischen de Indianen op het oogenblik van de re geering een som van. in totaal 5 miljard dollar. Van de vele processen die thans gevoerd worden, zijn er eenige van ern- btigen, andere daarentegen weer van amusanten aard. De Seneca-Indianen, eens een mach tige stam aan de Amerikaansch-Cana- deesche grens, maken b. v. op grond van een oud verdrag aanspraak op de Niagara-Rivier. Wanneer dit eigen domsrecht komt vast te staan, zouden de Indianen zich kunnen verzetten, te gen het feit dat de electrische centrales het water van de rivier afleiden. Toen de Indianen in 1855 reusachti ge gebieden in het Noord-Westen aan de blanken afstonden, kregen zij be paalde jacht- en visecherijrechten. Deze rechten zijn echter in strijd met de wetten van de Staten Washington en Oregon, die in jacht- en visscherijbe- lastingen voorzien. Wanneer echter de fiscus bij de Indianen verschijnt om be lasting op hun jachtbuit te heffen, zegt dc Indiaan hun in al|e gemoedsrust Leest ons verdrag door In Californie beklagen de schapen houders zich erover, uat.de honden der Indianen hunne schapen dooden. De staat heeft echter op grond van een oud verdrag niet de macht, de Indianen tot het betalen van hondenbelasting te dwingen en hun te verbieden de honden vrij te laten rondloopen. Intusschen zal er pog wel veel water door de Niagara en andere oude ln diaansche rivieren moeten stroomen voor en aleer de regeering te Washing ton alle door de Indianen gestelde eischen erkent. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. der werd. Eindelijk, toen don Bernardo met zijn verhaal ten einde was, trad de grijsaard eensklaps naar hem toe, zag de kamer nogmaals rond als wilde hij zich over tuigen dat zij niet beluisterd werden en maakte toen, terwijh hij zijn zoon in de oogen staarde, een gebaar met zijn vuist als iemand die aan een ander een doodelijken steek %v»l toebrengen. Hij moest uit den weg geruimd worden, zeide hij tót Bernardo. Heb ben wij geen Spaansehen dolk meer? Nog. heden nacht moet hij sterven antwoordde Bernardo op fluisterenden ijskoude» toon. Ik ga terstond naar de stad. Waarom Ik ga er José Carillo over de zaak spreken. Er is in géhfeel Mexico geen man tc vinden op svien men zoo goed staat kan maken. Zult gij hem vinden Cp de markt,'hoop ik. Hij moet hulp medebrengen.want die Vlaming komt mij voor sterk te zijn als een leeuw. Carillo is vlug als een slang, en wat baat sterkte tegen de punt van een staal wanneer dat eenmaal op iemands borst gericht is Carillo is almachtig vreest niet de rechtbank, ja, de geheele regeering voor hem En hebben de militaire overheden het wel gewaagd hem tot soldaat te maken Als hij iets tegen iemand heeft dan wacht hem de dood. zeide Bernardo met een duivelscheto lach. Maar het is lichte maan en als hij Evraeit niet ongezien kan naderen dan zou deze den stoot'kunnen afweren en met een nog beteren beantwoorden.Zeg hem dat hij hulp moet medebrengen.Hij heeft wellicht iemand onder zich op wien men zich kan verlaten Die schil der is een vreemdeling hier in de stad; 4Lmm Het onderzoek naar de oorzaak van het doodelijk vliegongeluk, tijdens de internationale meeting te Evere, werd door het Brusselsche parket voortgezet dat zich, in gezelschap van deskundigen andermaal naar de plaats van het onge- iuk begaf. Men weet dat aanvankelijk gemeend werd, dat het slachtoffer kapitein Tru- benbach was en dat later bleek dat de \erongelukte zijn makker, kapitein Wil le was, 27 jaar oud. Zelfs op de Duit- sche ambassade meende men dat de verongelukte kapitein Trubenbach was die zich echter met het stoffelijk over schot naar het militair ziekenhuis had begeven en daar gebleven was. Uit het eerste onderzoek schijnt te blijken, dat de ongelukkige piloot,toen hij van de groep losgeraakte, om zijn ukrobatische vluchten te beginnen, een «rol» te laag uitvoerde, namelijk op iets meer dan 1 00 meter, en bij een wente ling als een spil tegen den grond terecht is gekomen. Hij brak de beide beenen en de beide armen en bloed kwam uit zijn ooren. Hij is tijdens zijn overbren ging naar het ziekenhuis overleden. Men gelooft niet dat er van eenige sabotage aan het toestel kan sprake zijn Het parket en de deskundigen willen echter niets onverlet laten, om de eigenlijke oorzaak van het ongeluk na der te bepalen. BEGRAFENIS VAN KAPITEIN WILLE De uitvaart van den Duitschen kapi tein-vlieger Wille, had heden Dinsdag plaats. Het stoffelijk overschot werd gelicht te 9 uur op het vliegveld te Eve re, loods 5 1 Het Belgisch leger was vertegen woordigd door de kapel van het Iste gidsen, een afdeeling van het 1 ste kara- biniers en afdeelingen van de korpsen en diensten van het Brusselsche garni zoen. De Koning was vertegenwoordigd door een van zijn vleugeladjudanten.De minister van Landsverdediging sprak een rede uit waarop generaal Milch, op perbevelhebber der Duitsche luchtmacht antwoordde. Een korte protestantsche plechtigheid volgde. JACHT OMGESLAGEN OP DE SCHELDE DE INZITTENDEN GELUKKIG GERED Ter hoogte van het Steen wilde het jacht 14.908 zich beschutten voor den wind maar door de krachtige buien sloeg het jacht om en de drie opvaren den vielen in de Schelde. Gelukkig konden zij zich aan de om geslagen boot vastklampen en was het ongeval bemerkt geworden door kapi tein Vlasserot, die aan boord van de «Scheldewachtii in de buurt lag. Onmiddellijk deed hij een boot uit zetten die de drie drenkelingen ging op pakken. Deze drie zijn J. Collier, J. Emme- rechts en A. De Pauw, allen uit Hobo ken. Zij moesten verzorgd worden. niemand zal zich over zijn dood bekreu nen en er kraait geen haan over het ge beurde. Maar dood moet hij, daar is geen helpen aan Het meisje zal hem dan beweenen en door haar treuren niet aan een anderen geliefde denken. Zij moet echter geen vermoeden kun nen koesteren dat wij het geweest zijn die dezen slag beraamden. Dat zou gevaarlijk zijn, want dan zou zij ons wel eens het huis kunnen uitjagen. Wij moeten haar een gerucht ter oore laten komen dat de naijver van een zijner kunstgenooten zijn dood be werkt heeft.Wie weet of het lot ons mis schien niet gunstig is en de smart ons van haar verlost. Hier zweeg hij halfluid. Het veiligste zou voor ons wezen als zij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Ik zal maar terstond naar de stad gaan. Let goed op of zij of hare maagd naar het medaljon zoeken en of zij het vinden, zeide Bernardo, en verliet met haastige schreden het vertrek. Ondertusschen zat Gabriella nog met een bekommerd hart op haar sofa. Ga nog eens in het prieel naar het rnedaljon zoeken, Sivene, sprak zij. Goed, Condeza. Als ik het niet terugvind, dan moet ge tegen den avond een brief aan het huis van den heer Evraert bezorgen opdat deze op zijne hoede zij. Met de woorden Volgaarne volgaarne Condeza, snelde Sivene de kamer uit. In de laan die naar het prieel liep ge komen begon zij weder te zoeken.doch nauwelijks had zij het lusthuisje bereikt of de glans van het gouden medaljon blonk in haar oogen. Met een vreugdekreet' ging zij er op toe, raapte het op, en snelde nu als op de vleugelen des winds gedragen naar VADER EN ZOONTJE VERDRONKEN Een droevig ongeluk dat het leven heeft gekost aan twee personen, heeft zich voorgedaan bij een zeilboottochtje op het meer De wijde blik te Kor- tenhocf in Nederland. Een 5-jarig jongetje werd ten gevolge van het schommelen van een bootje over boord gegooid. De vader, die goed zwemmen kon sprong ziin zoontje ach terna doch moest herhaaldelijk duiken eer hij hel grijpen kon. 1 oen tengevolge eener onbekende oorzaak verdwenen beiden plots in de diepte. Men slaagde ei niet in hun te redden. AANHOUDING VAN TWEE INTER NATIONALE GAUWDIEVEN IN HET STATION BRUSSEL-N. Dank zij het snel en doelmatig op treden van het spoorwegpersoneel van het station Brussel-Noord konden ver leden Zondag twee gevaarlijke inter nationale gauwdieven worden aange houden. De heer M. van Brussel, vergezeld van zijn Dame boden zich Zondag bij den bediende met het aanwijzen der voorbehouden plaatsen aan met ver zoek hun plaatsen te willen aanduiden in den internationalen trein naar Bazel. De bediende voldeed aan dit ver zoek en vroeg na afloop van zijn op dracht, inzage van de biljetten der be trokken reizigers. Wie schetst de verwondering van den heer toen deze de spoorlooze verdwij ning vaststelde van zijn brievenfasch, inhoudende zijn reisbiljetten naar Italië benevens een bedrag van ruim 10.000 fr. in allerlei vreemde munten. Onmiddellijk stelde de spoorwegbe diende een onderzoek in en ging deze op zoek achter twee vreemddoende ke rels die hij bij het binnenstappen op het platform van den spoorwegwagen had gezien. De kerels waren echter langs de bin- nensporen den wagen ontvlucht. De bediende bemerkte ze plots tusschen een groep reizigers en sprong er op toe. Terwijl de eene wist te ontkomen ont stond een verwoed gevecht tusschen den verdachten kerel en den spoorweg bediende. Middelerwijl poogde de ge vluchte langs een der zij-uitgangen van het station te ontsnappen. Hij kon echter evenwel na eveneens een ver woed gevecht door een hoofd trein wachter worden aangehouden. Naar het politiebureel gebracht werd op een van de twee kerels de brieven- tasch van den heer M. weergevonden. Geen van beide kerels was in bezit van identiteitspapieren. Beiden weiger den zich bekend te maken. Men vermoedt met vreemdelingen en gevaarlijke internationale gauwdie ven te doen te hebben. VREESELIJK ONGELUK TE BEGIJNENDIJK Maandag morgen is er te Begijnendijk een vreeselijk ongeluk gebeurd. Vrouw Anna-Maria Vermeylen, 5 7 jaar oud, geboren te Gestel, wonende te Ramsel, wijk C., kwam per velo langs den Kruissteenweg gereden. Uit tegen overgestelde richting kwam de autobus Diest-Tienen, met een aantal Boeren- jeugdmeisjes. Vrouw Vermeylen ge raakte onder het zwaar voertuig, werd het hoofd verbrijzeld en op slag ge dood. Haar rijwiel werd totaal vernield. De rijkswacht van Booischot kwam ter plaatse voor het onderzoek en verwit tigde het Parket. het kasteel terug. Na eenige oogenblikken had zij de deur van Gabriella's kamer bereikt, opende deze en trad, het medaljon om hoog houdende, binnen. Zie eens, condeza, hier heb ik het! Goddank riep het meisje en nam het kleinood aan. Haar geluk kende geen palen. Zij lachte en schreide tegelijkertijd. Zij om helsde Sivene, zij had de geheele we reld willen omhelzen, ja, zou op dit oogenblik haren neef Bernardo zelf aan het hart gedrukt hebben Deze echter had de stad reeds bereikt en snelde naar het plein toe waar de markt bijna afgeloopen was. Hel ging er druktoe. Duizenden menschen die kwamen en gingen drongen zich tusschen de kooplieden en de lastdieren in welke de goederen naar de markt gebracht had den. Honderden lndiaansche vrouwen za ten op den grond naast groote openge- spreide matten, waarop geurige vruch ten en heerlijke groenten opeengesta peld lagen. Hier zat een mesties met een draag baren vuurpot te schreeuwen en prees hare versche warme tortillas of taartjes aan daar noodigde eene andere tot een maal van gestoofde olla podrida of hutsepot uit mengelmoes van vleesch en groenten bestaande en van alle kanten hoorde men tot een dronk van den kostelijken pulque uitnoodigen. Waterdragers prezen hun frisch ijs koud water aan en boden het te koop. *t Vervolgt, (Verboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuf f el-De Gendt* Kerkstraat 211 Aftlst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2