KRANKZINNIG UIT LIEFDE WEKT DE GAL VAM UWE LEVER OP- KABINETSRAAD Bezoek aan pnkethoot Leopoldville Nation. Maatschappij der Belgische Spoorwegen In liet Christ. Oiulerwij- zersverbond v. Oost-Vl. De vredespogingen van den H- Vader De tragische Autobusbrand in Zuid-Frankrijk 13 Juli. H. Anacletus. Hij was een der eerste pauken van de Kerk en xegccrdc in een tijdperk van vervolging tn strijd. (Iste eeuw.) Het Spel van Luik zal nog een maal vc-üoond worden toekomende Zondag 16 Juli om 14 u. Zondag toekomen de 16 Juli om 14 u. zal Het Spel van Luik voor de derde maal vertoond worden op de Groote Esplanade van de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939. Iedereen herinnert zich nog de prij zende waardeering die gemaakt werd voor de vorige vertooningen die 1300 figuranten en 500 tooneelkunstenaars verzamelden. De gansche geschiedenis der oWoe lige Stede werd daar ten toon ge spreid, zooals de dichter Theo Fleisch- man, de componist Leon Simar, de tee kenaar James Thiriard en de tooneel- rchikker Fierre Truyen het opgevat had den. Er is zeker geen twijfel dat op Zon dag 16 Juli nog meer bezoekers op de Esplanade zullen zijn als voor de vorige vertooningen. De plaatsen zijn aan 3 en 10 fr. en verkrijgbaar in de verschillende reisbu- reaux, in de inlichtingskantooren van de Tentoonstelling, in de bureelen van het Dagblad La Meuse en in de Guille- rnins spoorstation. Een kanaal tusschcn de golf van Gascogne en de Middellandsche Zee. Men weet dat er een plan bestaat om een kanaal te graven, dat de Golf van Gascogne met de Middellandsche Zee verbindt. Als we zeggen dat voor sche pen uit Noord-Europa of uit Noord Amerika, voor de Middellandsche Zee bestemd, de reis met 1500 kilometer zou worden verkort, zal men het be lang van zulke onderneming begrijpen. De Fransche regeering heeft nu onlangs aan de volksvertegenwoordigers van het Gironde-departeinent laten weten c*at er weldra met den aanleg van het ontworpen kanaal een aanvang zal ge maakt worden. De nieuwe Belgische ambassadeur te Tokio. Naar de «Vingtième Siècle« bericht, wordt verzekerd.dat oud-minis ter P. Forthomme eerlang tot ambassa deur van Belgie te Tokio zal benoemd worden. Deze benoeming zal stellig in breede kringen voldoening wekken, daar de hr Forthomme, bij gelegenheid van zeer belangrijke zendingen in de Vereenig- de Staten en zoo pas in Zuid-Amcrika groote diensten aan ons land heeft be wezen. Hij is vroeger vertegenwoordiger van Belgie in Zuid-Afrika geweest en is oud student van 's Rijks Hoogere Handels school te Antwerpen. De samentrekking in het bankwezen. Uit de gegevens, welke in het verslag van de bankkommissie voorkomen, blijkt dat de samentrekking van bank ondernemingen verder plaats heeft.Het aantal banken bedroeg 125 in 1933, 122 in 1937 en 116 in 1938. Het aan tal bijhuizen daalde eveneens wat ten cfpele verklaard wordt door het feit, dat de speculatiegeest bij de bevolking af genomen is. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAKD 1 24ste Vervolg. Kleinhandelaars met een geheel ma gazijn van linten en kanten omhangen bewogen zich, onder het uitroepen van hunnen voorraad tusschen het gedrang der volksmenigte heen en weer. Bij eenige pilaren der bogen, die zich nan den kant van het plein welfden en eer.e reeks van magazijnen over dekten. stonden tafels waaraan ha- zaardspelen gewaagd werden en ron dom welke zich een dichte menigte nieuwsgierigen verzameld had, terwijl aan andere pilaren evangelisten of open bare schrijvers voor hunne tafeltjes za ten en brieven van alleilei aard voor het volk opstelden. Die dienen aan de menschen tot schrijfmachien als zij zeiven de pen niet weten te handteeren. De evangelista is de vertrouweling van het volk. Don Pedro Serrano was een der be roemdste schrijvers en had z'n zitplaats bij een pilaar van deze bogen. Des morgens droeg hij zijn tafeltje en zijn stoel naar dezen pilaar, haalde zijn inktkoker en zijn schrijfgereed schap voor den dag, zette een grooten bril op den spitsen neus en begon met zijn dagelijkschen arbeid. Onafgebroken zette hij dien voort De bankbedrijvigheid gaat hoofdza kelijk van Brussel uit. Men t?lt in de Brusselsche agglomeratie 1 15 zetels, agentschappen en hulpkantoren van banken. In vele van deze inrichtingen is te vens de zetel gevestigd van holdings en trusts, die zoowel betrokken zijn in industrieele ondernemingen van Belgie als in den vreemde. Deze toestand is ook het gevolg van de samenwerking, welke in de bedrijfs takken van de verschillende gewesten van ons land bestaat. Moeder Roosevelt. Vier en zeven tig jaar na hare eerste zeereis heeft Me vrouw Roosevelt, de 84 jarige moeder van den President, zich weer op zee ge waagd. om een bezoek aan Engeland en Frankrijk te brengen. Zij was I 0 jaar oud toen zij inscheep te op een zeilschip om haar vader in China te vervoegen. Het was op haar buitengoed Hyde Park dat de Koning en de Koningin van Engeland onlangs een tuinfeest bij woonden. Mama Roosevelt, alhoewel 84 jaar cud heeft het voorkomen eener vrouw van 60 jaar. HET LAATSTE GRAMMENSINCI DENT Tijdens den Kabinetsraad van Dins dag waarover we gisteren verslag uit brachten, heeft de regeering zich ook bezig gehouden met de talenregeling in bestuurszaken, naar aanleiding van het laatste Grammens-incident. Men weet dat de Vlaamsch-nationa- listische volksvertegenwoordiger een examen van Waalsche n surnumerairs van registratie heeft willen beletten,om dat de benoeming van die beambten Vlaamsche kollega's kan benadeelen. De regeering staat op de eerbiediging van de taalwet. Het geldt hier echter geen aannemings- maar een bevorde ringsexamen. En de regeering is van oordeel dat het volkomen wettelijk werd ingericht. Op Zondag 23 Juli 1939 ten voordeele van de Blinden te Antwevpen Te Antwerpen, zal de paketboot «Leopoldville» een der schoonste eenhe den van de Congo Linie der Cie Mariti me Beige, te bezichtigen zijn door het publiek op Zondag 23 Juli van 10 tot 18 uur. Een inkomgeld zal gevraagd worden (5 fr. per persoon) ten voordeele van de blinden der Koninklijke Maatschap pij tot Onderstand der Blinden, en zijn te verkrijgen den dag zelve van het be zoek, aan den ingang hangar 22, ne ven het Steen Museum, of op voorhand mits aan het werk te schrijven, 66 Scheldestraat te Antwerpen. Tijdens den duur van het bezoek zal er op het wandeldek van het schip een concert gegeven worden door de blin den van het gesticht. Een vermindering van 50 t. h. wordt toegestaan aan kinderen beneden tien jaar, aan de militairen en invalieden, en aan de groepen van minstens twintig personen. Dragers van Betaald Ver lof kaarten zullen insgelijks van de vermindering genieten. totdat het toenemen der duisternis hem noodzaakte met zijn werk op te houden Er was zooeven een schoon meisje, een jonge mesties naar hem toegeko men. Naar alle waarschijnlijkheid deelde zij een liefdegeschiedenis mede. De evangelista hoorde haar mede- dedeeiingen aandachtig aan. brak ze nu en dan door eene viaag af en bewoog zijne lange magere vingers over het pa pier om aanteekeningen te nemen. Dicht bij hem aan een volgenden pi laar. stond don José Carillo. Dit was de gevreesde bravo van Mexico. Een klant van Madre Pico I Hij was een stevig gebouwd en ge spierd man van middelbare lengte, met gitzwart haar en een zwaren baard.een sterk gebogen neus en gioote donkere oogen. Hij hield die altijd in gedachten ver diept, met een uitdrukking van onver schilligheid omtrent het hem omringen de, op de golvende menschenmassa ge vestigd. Zijn kleeding had iets schilderachtigs De bieede rand van zijn hoogen vil ten zwarten hoed was aan den eenen kant opgetoomd en deed de weelderige glanzige haarlokken zien die wanorde lijk daaruit te voorschijn kwamen. Het sierlijk zwart fluweelen wambuis dat Carillo droeg, was rijk met gouden boordsels versierd, met twee dichte tijen zilveren knoopen bezet en liet het openstaande witte hemd zien, tusschen hetwelk de borst, door de zon ge bruind, te voorschijn kwam. Om zijn hals was een geelzijden doek gewonden, welks kleur het vuurrood van den sjaal, die om zijn lichaam ge slagen was en waaruit het met zilver be- TWEE NIEUWE SNELTREINEN Van 15 Juli tot 4 September zal de Nationale Maatschappij een paar extra snelrijdende treinen inleggen die het traject Brussel-Oostende en vice versa, met halte te Brugge, zullen afleggen in één uur. Een van deze treinen zal Brussel- Zuid verlaten te 8 u. 50, halt maken te Brugge te 9 u. 36 en te Oostende-Kaai te 9 u. 50 aankomen. Hij zal uit Oos tende-Kaai terug vertrekken te 17 u. 50 halt maken te Brugge te 18 u. 2 en te Brussel-Zuid aankomen-te-J 8 u. 50. De andere trein zal uit Oostende-Kaai vertrekken te 8 u. 50, halt maken te Brugge te 9 u. 2 en aankomen te Brus sel-Zuid te 9 u. 50 van waar hij op nieuw zal vertrekken te 1 7 u. 50 om één uur later te Oostende-Kaai toe te komen, na te Brugge te'hebben halt ge maakt te 18 u. 36. Deze treinen zuilen ienkel uit eerste en 2de klasserijtuigen samengesteld zijn, en zullen met een snelheid van 120 km per uur rijden tusschen Brussel en Gent, en van 140 Iqm. per uur tus schen Gent en Brugge. Het traject Brugge-Brussel in 47 minuten beteekent een commercieele snelheid van 120 km. per uur. MOTIE T.. De afgevaardigden van het C.O.V. Oost Vlaanderen, te Gent vergaderd, na het verslag gehoord te hebben van M. Lammens, algemeen voorzitter, M Brengen hulde aan de hoofdleiding C.O.V. om haar pogingen tijdens de onderhandelingen der 9 t.h. afhouding Kas Weduwen en Weezen en nieuw pensioenstelsel. Drukken ondanks het negatief resultaat hun voile vertrouwen uit in die hoofdleiding Laken ten zeerste de houding van dezen die meenen het Verbond en zijn Leiding in den rug te mogen schieten Stellen vast en dit met bittere te leurstelling dat een parlementaire meerderheid eens te meer de lagere on derwijzers in den steek laat Betreuren inzonderlijk de uitlatin gen van vooraanstaande parlementairen en regeeringsleden, die de 9 t.h. afhou ding ook voor de onterfde onderwijzers als een rechtvaardigheid durven be stempelen - \4 Waarschuwen met'S^andrang die in stanties voor de gevokjén en namelijk tegen den geest van verderfelijk defai tisme waarin de christelijke onderwij zers gedreven worden door de herhaal de woordbreuk, de onrechtvaardige overdreven afhoudingén en de langer aanhoudende deklasseering vanwege de regeering en haar instandhouders Bezweren de algemeene leiding C. O. V. naar verdere middelen uit te zien om de regeering en de parlementsleden te doen terugkeeren op. haar reeds ge nomen en nog voorgepomen beslissin gen, die den onderwijzersstand in een benarden toestand brengen en een mo- rcele ramp voor de natie voorbereiden» Namens C.O.V. Oost Vlaanderen.De Gouwvoorzitter Alb. Vanden Berghe; De sekretaris, Em. Vahden Herrewe- gen. slagene hecht van een lang mes stak, nog meer deed uitkomen. Zijne zwarte bioék aaiLbèide zijden met zilveren knoopen bezet, stond van de knie tot aan den voet wijd open en liet een witte wijde onderbroek zien, die op de lage laarzerv.neerviel. Echt Mexicaansche kleeding. Hij blies den rook r zijner sigaar in dikke wolken voor zich uit. Van tijd tot tijd keek de evangelista don Pedro Serrano naar den bravo met een blik waaruit scheen te blijken dat diens nabijheid hem niet aangenaam was. Op zulk een oogenblik bemerkte hij, hoe et op eens gloed in de oogen van Carillo kwam en hoe zijn blik dien van een ander beantwoordde. Eensklaps liep ddn Bernardo de Campanas de tafel van den schrijver voorbij en werd al spoedig op eenigen afstand door den bravo gevolgd. Don Bernardo had zich overtuigd dat deze zijn wenk begrepen had en hem van verre volgde. Hij sloeg de stiaat San- Francisco in die hem spoedig in de'Alameda bracht. De lezer herinnert zich dat de Ala meda het publieke fc>ark en wandelplaats van is van Mexico. Op het oogenblik dat hij door het ijzeren hek binnentrad zag hij nog maals om... Het moest zijn dat zijn onderzoek hem bevredigde want met verhaasten tred trad hij eene dichtbegroeide laan in waar hij bleef staan. Carillo verdubbelde thans ook zijne schteden en had spoedig den jongen graaf ingehaald. Ik ben tot den dienst van Uwe Genade f zeide de bravfe met een defti ge buiging. DUITSCHE BISSCHOPPEN NAAR HET VATICAAN De Duitsche bisschoppen Mgr. graaf v on Preysing, Mgr. graaf von Galen en Z. H. Em. kardinaal Schulte zouden naar 'n bericht uit Berlijn zinnens zijn een bezoek aan het Vatikaan te bren gen voor de bijeenkomst van het Duit sche episcopaat, die voorloopig is vast gesteld op II en 12 Augustus te Fulda. Naar men gelooft zouden zij inlich tingen ontvangen over den inhoud van een pauselijk vredesdocument en over den datum, waarop dit in Duitschland bekend gemaakt zou worden. Ander zijds meld «Stefani» uit Vaticaanstad Z. H. de Paus heeft de volgende diplo matieke functionarissen ontvangen Mgr. Mazzioni, secretaris der apostoli sche delegatie te Londen Mgr. Pinet- to, secretaris der muntiatuur te Belgrado Mgr. Borettini, secretaris der nuntiatuur te Boekarest en Mgr. Pirozzi, secretaris cler nuntiatuur in Spanje, en Mgr. Nigris apostolisch gedelegeerde in Albanië. De pauselijke diplomaten gaven een uiteenzetting van den toestand in de verschillende betrokken landen. 10 DOODEN Marseille, 1 1 Juli. Pas nu heeft men nadere bijzonderheden over de vrceselij ke ramp met een autobus, die in Zuid Frankrijk op den weg van Tou louse naar Aix in brand geschoten is te Roquevaire. Onmiddellijk na het onzettende on geluk schatte men dat er zes of zeven menschen verkoold waien, en een ze vental zwaar gewond. De verwarring die er de eerste oogenblikken heersch- te op de plek van het ongeluk, de af schuwelijke staat van de lijken der slachtoffers, het feit dat verscheidene passagiers van de verongelukte bus.ge- wond of niet, in hun ontzetting waren weggevlucht, hadden evenwel verhin derd met zekerheid de tiagische balans op te maken. Bij nader onderzoek is thans geble ken, dat in het geheel tien menschen ender wie een 1 0 jarig meisje verkoold zijn. Men telt verder zes zwaargewon den. Wat het ongeluk zelf betreft, hadden eenige passagiers plotseling vlammen zien opslaan achter de stuurkajuit. Op hun geschreeuw remde de chauffeur uit alle macht, zoodat de auto na een hon derdtal meteis tot staan kwam. Toen bleek reeds dat er aan geen redden meer te denken was. De wagen stond in lich telaaie. In het overvolle voertuig had men in middels woest gevochten om de twee portieren te openen. Men slaagde er echter slechts in een te openen, waarop dan onder hartverscheurend hulpge roep verscheidene menschen op tragi sche wijze in de vlammen omkwamen. Over de oorzaak van de ramp moet men zich voorloopig nog bij gissingen bepalen. Men veronderstelt evenwel, dat er een zinken bus met films in brand ge raakt is. In de autobussen van de gere gelde diensten van de lijn, vervoert men namelijk films voor de cinema's Hij had zijn hoed afgenomen maar zette dezen weder terstond op en sloeg een bespiedenden blik in het ronde. Carillo, ik heb wat voor u, zei Bernardo. Zooveel te beter, Senor. Zijt ge bereid Ja. Dezen nacht Te allen tijde voor Uwe Genada Er is een vreemdeling die mij in den weg staat. Wij zullen er hem uitiuimen. Hij zal van nacht over het meer naar de landtong, bij het prieel varen, zeer goed. En op mijne buitenplaats een on gevraagd bezoek brengen. 1 Suave, senor. Het moet voor de laatste maal wezen. Zeer goed, don Bernardo Wie is die vreemdeling Is het noodig Ik dien vooraf te weten met wien ik kennis zal maken. Het is een Vlaming. Zoo Gewis een der officieten van Maximiliaan Neen 1 Een eenvoudige soldaat van het Belgisch leger Ook niet. Zoo, niet De bravo dacht na. Als het geen soldaat is of ook geen officier van Maximiliaan, dan geef ik het op. Hij sloeg de hand aan het voor hoofd. Het is misschien een muziekant vroeg hij. Neen, een schilder. Zijn naam uit de streek. Een van deze bussen met films, blijkt bij het verwarmingstoestel gestaan to hebben, dat men in den zomer natuur lijk niet Iaat werken. Men acht het evenwel niet onmogelijk dat door een verkeerde maneuver op het stuurbord van den auto, het toestel toch zou warm geloopen zijn. SLEEPWAGEN UIT HET SPOOR GESPRONGEN TE DE PANNE De tweede sleepwagen van een tram te I 7 u. 20 uit De Panne vertrekkend, sprong uit het spoor in een bocht, tus schen De Panne en Sint Idesbaldus.Een pylcne werd aangebeukt en neergesla gen, terwijl de sleepwagen vernield werd. Dt tYamontvanger en vijf reizigers werden licht gekwetst. Allen bekwamen onverwijld de noodige zorgen. VLIEGTUIG VALTMN-STUKKEN TE VIEUX-GENAPPES DE PILOOT REDT ZICH MET EEN VALSCHERM Dinsdagmiddag, omstreeks half- twaalf, vloog een Faircy-vliegtuig van het centrum Nijvel, op een 300 m. hoogte boven het grondgebied van Vieux-Genappe toen plots het toestel uiteenviel, waarbij zelfs de rechtervleu gels losraakten. De piloot, de 27 jarige sergeant Alexis Jottard, wist met zijn valscherm behouden te dalen op het gehucht Fon- teny, 500 m. van zijn vernield toestel. WINKELIERSTER OVERVALLEN TE ERTVELDE RIEME Dinsdag morgen terwijl de echtge- noote René Willems, kruidenierster, te Ertvelde-Rieme, op de toonbank een rekening inschreef, kwam de 1 7 jarige Constant Bonami den winkel ingeslo pen. Hij was daarbij gewapend met een zwaren koolhamer en bracht er de vrouw een geweldigen slag mede toe op het hoofd. De ongelukkige plofte be wusteloos ten gronde en bleef geruimen tijd liggen. Toen zij tot bezinning kwam was de aanvaller verdwenen. Het slachtoffer kon eene gebuurvrouw verwittigen die aanstonds een genees heer ontbood. Deze diende de vrouw, die eene diepe hoofdwonde opgeloopen had, de noodige zorgen toe. De dader was het veld ingevlucht en had zich verscholen in het koren. Veld wachter Hoek ging aanstonds op zoek en kon het kereltje aanhouden in den Riemewegel. Ondervraagd, verklaarde hij zijne wandaad gepleegd te hebben om geld te kunnen stelen. Hij werd opgesloten in het gemeentegevang. Het parket werd verwittigd— Bonani is een abnormale jongen, die reeds vroeger verbleven heeft in een gesticht te Zwijnaarde. De veldwachter heeft den koolhamer teruggevonden in het korenveld. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. De lever moet eiken dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bcderlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen, U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker Een laxeermiddel ls een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voer de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenulttreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eisclit de Kleine Carters Pillen voor Uc Lever Iu alle apotheken fr. li.-.* Waartoe goed 11: ken hem misschien, ging de bravo voort. Lrancisco Evraert. Ziet ge wel Wat Ik ken hem zeer goed. 't Is een knappe kerel en een groot kunstenaar. Het is jammei voor hem, zeide Carillo schouderophalend. Maar niet jammer voor uwe beurs antwoordde Bernardo. Gij wilt toch De beurs gaat voor alles. Goed zoo. Wat verder Ik zal u morgen avond op deze plaats, wanneer gij uw werk volbracht hebt en de schilder dood is, duizend piasteis betalen. Ik ken uwe mildheid uit vroegere tijd, toen ik aan Uwe Genade, in de zaak van eer, die gij met generaal Pas- sano hadt, als ware het toevallig ter hulp moest komen. Het was mijn staal dat een einde stelde aan de roemrijke loopbaan van dien man. Morgen avond na zonsondergang, zal ik hier het geld komen ontvangen. Maar komt de kun stenaar alleen vroeg Carillo. Hij komt alleen. Zooveel te beter. Maar zal in het piieel eene samen komst met eene senora hebben. Stapt hij aan land, voordat deze zich vertoont maak dan maar dadelijk een eind aan zijn leven opdat zij hem dood vinde. En als de senora eerst komt 't Vervolgt» '(Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, - J. Van Nuffel-De Gendt* Kerkstraat 2II Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2