KRANKZINNIG UIT LIEFDE Het zangfeest te Brugge en de IJzertoren De spionnagezaak te Luik KOLONIALE LOTERIJ De Tyfusepfdemle te Aywailie Stratosfeer vluch ten der toekomst ■555 14 Juli. H. Vmcentius. Deze moedige volgeling van Christus moesl t nmenschelijke folteringen doorstaan vanwege ketters. Tenslotte werd hij onder aarde bedolven het hoofd heele- maal gekloven. (1363.) Do generaal der Capucienen in Spanje Pater Donatus van Welle, gewezen pro vinciaal der Belgische Capucienen en generaal-overste van de Orde der Ca- j uciencn, vertoeft op dit oogenblik in Spanje, waar hij de talrijke huizen van zijne orde. welke tengevolge van den burgeroorlog, maar vooral door de strooptochten en vernielingen van de tooden groote schade hebben geleden zal bezoeken. De laatste oogenblikken van kapitein Wille-. Wanneer het vliegtuig van kapitein Wille Zondag was gevallen te Eyere. in een roggeveld, haastte zich een Belgisch legeraalmoezenier ter plaats cn was een der eersten om zich over den ijselijk gekwetsten vliegenier' te buigen. Deze had niet ten volle het bewustzijn verloren. De aalmoezenier die vloeiend Duitsch spreekt, zegde aan den gekwetste dat zich een katholiek priester aan zijne zijde bevond. Daar hij niet wist tot welken godsdienst de ongelukkige behoorde, zegde de aal moezenier met luider stem enkele gebe den en gaf het slachtoffer van het on geluk, de absolutie. Denkelijk was ka pitein Wille alsdan nog niet heelemaal bewusteloos, maar de pols sloeg reeds veel zwakker. Een poosje later gaf de Duitschor, die protestant was, den geest Thans hebben de Duitsche overheden den krijgsaalmoezenier bedankt voor zijn bemoeiing en de aalmoezenier heeft aan de weduwe van den officier een brief geschreven om haar in te lichten over de laatste oogenblikken van haren man. De postduiven van den Engelschen Koning. Koning George van Enge land heeft zijn postduiven, waarvan hij er op zijn buitengoed Sandringham meer dan 300 bezit, ter beschikking ge steld van de autoriteiten, voor i actieven dienst in geval van nood. De postdui ven van Sandringham zijn beroemd. Geneesheer en apotheker. Het vraagstuk van de kumul van de beroe pen van geneesheer en apotheker kwam reeds herhaaldelijk te berde. Wetsvoorstellen werden ingediend om hem te verbieden, maar nooit kwam het tot een beslissing. Thans is minister M. H. Jaspar over gegaan tot de aanstelling van een kom missie om het vraagstuk nogmaals gron dig te bestudeeren. Kostelijk grapje. Enkele weken geleden tijdens de vergadering van den Senaat had den h. Van Dieren, leider vnn de VI. Nat. in eene vlaag van slecht humeur de mikrofoon die zich voor den voorzitterszetel bevindt aangepakt. Ar me mikrofoon. hij werd verbrijzeld en het bureau beschadigd. Nu heeft de kwestuur van den Senaat het rekeninge tje aan M. Van Dieren laten geworden. Dit grapje kost hem de kleinigheid van 800 fr. en zeker zal opze Senator er in de toekomst met z'n handen afblijven. Met opvliegendheid haalt men zelden gelijk. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts dcor CONSTANT AIMAKD 1 25ste Vervolg. Wacht alsdan tot zij zich weder Verwijderd heeft. Dus geen hulp noodig Jawel, breng hulp mede, Carillo! De kerel is sterk als een leeuw en zou 7ich misschien weten te verdedigen,zei- de Bernardo met een vlammenden blik. Dat zal wel niet noodig zijn, ik alleen... Ik zeg dat hij stetk is. En ik dan stak de bravo de borst op. Je. ik weet het. Maar een steek stoot zoo gemakkelijk af. Men kan pooit weten. Ik strijd tegen tien kerels. Ik weet het, maar ditmaal, hangt •r te veel van af, en mislukt het spel, dan is het zeer gevaarlijk. Laat maar Genade, ik vereffen 'den boel. Ik wil dat mij niemand ver- gezelle. Neen. ik verlang het. Nu, 't is goed. Uwe Genade, ik zal uw verlangen inwilligen. Ik doe an ders liefst mijne zaken alleen. Heeft Uwe Genade nog iets te bevelen Neen. 't Is maar dat men ons hier te za- nien zou kunnen zien, antwoordde de biavo. 23 Juli a.s. zal het oude Vlaamsche Brugge, de stad van Breydel en De Co- ninck, weerom een zijner schoonste da gen beleven. Tienduizenden volksgenooten zullen door het heerlijke Vlaamsche lied hun ware volksverbondenheid uitgalmen. Honderden reisgroepen, per spoor en autobus, maken dan van de gelegenheid gebruik, hun reis met andere zienswaar digheden aan te vullen. Velen zijn reeds in betrekking met het Bedevaartsekre- tariaat om dien dag Diksmuide langs te komen en daar den IJzertoren te bezoe ken. Dit is een zeer lofwaardig initiatief. Over den IJzertoren en crypt, het heiligdom onzer Vlaamsche dooden, moet hier niet verder worden uitgeweid. Ook vreemdelingen die het oude IJzer front bezoeken, zijn telkens eensluidend in hun bevestiging dat de IJzertoren het schoonste punt was hunner reis, en dat zegt genoeg. Trouwens is ook het oude IJzerfront met zijn ontroerende krijgskerkhoven waar duizenden oorlogsdooden van alle naties rusten, waar zoovele monu menten herinneren aan de vreesclijke oorlogstragedie die in 1914-18 de we reld beroerde, een bezoek overwaard. Het Bedevaartsekretariaat, Hooge Brug 81, Kaaskerke-Diksmuide (tele foon 240) zal steeds gaarne niet alleen inlichtingen over den IJzertoren en be zoek in groepen, maar ook eene lijst der frontbezienswaardigheden op een eerste aanvraag toezenden. Luitenant Dombrct had groote schulden Door onderzoeksrechter Ries, te Luik wordt het onderzoek in de bespiedings zaak ijverig voortgezet. Men tracht nu '/ast te stellen welke de dokumenten zijn, die door luitenant Dombret wer den verkocht, want de hoofdbeschul- digde, na bekentenissen te hebben af gelegd tracht thans zooveel mogelijk het belang van de zaak te verminderen. Anderzijds is gebleken dat Dombret hooge sommen ontvangen hééft. De beschuldigde officier, die geen persoonlijk fortuin bezat, kon onmoge lijk zijn groote uitgaven dekken door zijn wedde. Hij had veel schulden zoo dat hij geld moest leenen aldus viel I ij in handen van den vreemden bespie- 'dingsdienst. WAT GAAT DE TIJD SNEL VOORBIJ Zeer zeker, want. eerlang is het de trekking van de 7e SNEDE 1939 van de Waarom het koopen van uw biljet nog uitstellen Dat is U berooven geduren de vele dagen van een zoete hoop en misschien vergeet U het nog wel f Vijftig loten van 20.000 fr. Vijf en twintig loten van 50.000 fr. Vijf en twint'g loten van 100.000 fr. Super-groot lot EEN MILJOEN. 61.200 loten van 100 tot 10.000 fr. TREKKING DEZE MAAND in de Watertentoonstelling te Luik Gij hebt gelijk. Handel spoedig er. overleg. Tot morgen. Adios. Dit zeggende, groette Bernardo den bandiet en spoedde zich daarop ijlings door de laan. terwijl Carillo in de te genovergestelde richting het park ver liet. De gitzwarte oogen van den adellij ken schurk gloeiden van vreugde. Zij drukten een onheilspellende krachtda digheid uit. Wanneer hij op de openbare plaats was gekomen, speelde er om zijn lippen een triumfeerenden glimlach en mom pelde hij bij zich zelve Van avond, en dan is alles ge daan I HOOFDSTUK VIII DE SLUIPMOORD Met een gelaat waarop geluk te lezen stond vertoonde de condeza Gabriella zich dien dag aan tafel. Beide graven, zoowel vader als zoon gavrn hunne bl'jdschap te kennen dat zij zoo spoedig van hare onpasselijkheid hersteld was. De twee valschaards wedijverden met elkander in betuigingen van de hartelijkste toegenegenheid en de mees te vercering voor haar. Ditmaal maakte Gabriella na het noenmaal van de siesta gebruik om ge rust en lang te slapen, want zij wist dat Evracrt zeker hetzelfde zou doen. De trouwe dienstmaagd ging in een zetel bij het bed harer meesteres zitten. Zij vonden verademing na de storm die hare gemoederen zoozeer beroerd hard. Het was reeds laat toen de condeza MINISTER JASPAR TER PLAATSE Men weet dat er te Aywailie vier dooden te betreuren waren, tengevolge van een besmettelijkè tyfusziekte, en dat er in de streek van de Ambleve nog meer gevallen werden vastgesteld. De overheden hebben dadelijk allé maatregelen genomen. De h. Jaspar. minister van Volksgezondheid begaf zich zooals gemeld in gezelschap van dr Lacombe, inspektepr-generaal, naar de betrokken gemeenten. Hij onder hield zich met de gemeenteoverheden over de besmette waterleiding. Hij ver klaarde dat, indien het noodig was, de Staat een nieuwe watertoevoer op zijn kosten zou laten leggen. De provinciale gezondheidsdiensten waren reeds' opgetreden en sedert' Maandag hadden er kostelooze inentin gen plaats. De marktdagen werden af geschaft en er kwam verbod om room ijs op den openbaren weg te verkoopen. De beken zullen gereinigd worden. Daar er reeds veel schoolkinderen thuis bleven, werd de ingang van het schoolverlof vervroegd. Mén meldt dat ook uit het dal van de Ourthe en van de Maas zieken naar het hospitaal werden gebracht. De minister van Landsverdediging heeft tot nader bevel elk verlof van mi litairen naar de streek van Aywailie af geschaft. Kolonel Mario Pezzi, commandant van de afdeeling stratosfeervluchten der Italiaansche luchtvaart, geeft in een ar tikel van de Vie dell' Aria» een inte ressante beschouwing omtrent de stra- tostecrvlucht der naaste toekomst. Dc hoogte tusschen 7000 en 12.000 meter beschouwt hij als de beste zone voor het luchtverkeer, zoowel van het standpunt der burgerluchtvaart, als van militair standpunt beschouwd. Kolonel Pezzi verwacht binnen af- zienbaren tijd een radicale oplossing van de problemen, waarmede de pio niers op het gebied der stratosfeer vluchten thans nog te kampen hebben. Volgens het succes van de tot nu toe gedane proefvluchten met de stratos- ieertocstellen zal de vlucht op ettelijke kilometers hoogte spoedig werkelijk heid worden. De beide grootste moeilijkheden op groote hoogten rack het prestatie vermogen onveranderd te houden en passagiers en bemanning te onttrekken aan den invloed van temperatuur en ge ringen toevoer van versche lucht kunnen volgens den kolonel thans als overwonnen worden beschouwd. Vliegtuigen met luchtdichte cabines zijn zelfs met talrijke passagiers opge stegen. Een vlucht op hoogten van 8 a 10 km. verhoogt de snelheid van het toestel, die in enkele gevallen zelfs ver drievoudigd wordt. Zij biedt het lucht- wapen zelfs belangrijke voordeden. Een vliegtuig op 8 km. hoogte vlie gend, is van de aarde af noch te zien, noch te hooren, dus is niet te volgen met luchtafweergeschut, terwijl bij een gevecht het vliegtuig van het vijandelijk land te laat komt om nog iets uit te rich ten En tenslotte hebben zooals geble ken is de uit de stratosfeer geworpen bommen groote vernielingskracht. hare kamer verliet en zich naar de ver andah begaf. Zij trof er den ouden graaf aan. Een frisch verkwikkend koeltje woei haar van het meer toe en verdreef de drukkende warmte welke de zon, die reeds ten westen neigde, had achterge laten. Gabriella voelde zich zoo opgeruimd zoo gelukkig dat zij dit gevoel gaarne san ieder ander zou medegedeeld heb ben. Met dezen wensch vervuld noodigde zij haren oom en Bernardo uit zich den heerlijken avond te gutte te maken en met haar een rij toertje langs de oevers van het meer te doeti." Beiden verklaarden zich verrukt over Gabrielln's welwillendheid te hunnen opzichte. Het rijtuig der condeza moest ter stond voorkomen en al spoedig reed zij met haar oom en neef weg. Het meisje hicM bijr.a alleen het ge sprek gaande en bemerkte door de op geruimdheid die haar vervulde niet, dat haar gezellen slechts met moeite het vroolijLe lachje op hun gelaat konden behouden. Onheilspellende oogenblikken kwa men het alle oogenblikken bedwingen. Zij dachten aan iets anders zij hoorden hare woorden vol begeestering niet over de schoonheid der natuur. Zij schrikten telkens weder uit hunne sombere overpeinzingen op. Het was dan of zij zich op eene groo te onvoorzichtigheid betrapten en plooi den terstond hunne lippen tot een vriendelijk lachje. Bij het gloeien van het avondrood keerden zij naar het kpsteel terug. Gabriella voelde pch afgemat en wencchte alleen te zijn. MACHINIST VALT VAN EEN RIJDENDE TREIN Tusschen Chastrès en Ernage is de machinist van trein 6828, Francois La- val, uit Jemelle, van zijn lokomotief ge vallen. De stoker bracht den trein tot stil stand, raapte zijn makker op, plaatste hem op de lokomotief en reed er mee tot Gembloers, waar de trein om I 3 u. aankwam. De ongelukkige werd er door een ge neesheer verzorgd. De stationsoverste deed den sneltrein 26 stoppen en deze bracht Laval naar Namen, waar hij naar de Ste Elisabeth- kliniek werd overgebracht. De ongelukkige machinist had een rib gekbroken en klaagt verder over in wendige pijnen. KINDJE VAN 6 MAAND OUD IN ZIJN WIEG VERSMACHT TE MECHELEN Ten huize der echtelingen Verhasselt wonend op kwartier in de Fred, de Me- rodestraat, te Mcchelen, deed zich een droevig geval voor. Hun kindje Pieter 6 maand oud, lag rustig in zijn wieg te slapen, terwijl de moeder aan den wasch was. Een tijdje later trof de moe der het knaapje aan, omgewoeld in zijn wiegje, met den mond op het kussen en geen teeken van leven meer gevende. Een in der haast bijgeroepen dokter gelukte er niet meer in de levensgees ten herop te wekken. Het arme knaapje was verstikt. De droefheid der ouders is niet te beschrijven. ANTWERPSCHE DAME VAN HAAR JUWEELEN BEROOFD TE PARIJS Een Antwerpsche handelaar Alphon- st Van der Heyden, devond zich met zijne vrouw, op 26 Mei 1.1. op het ter ras van een koffiehuis te Parijs op den hoek van den Boulevard Lefèvre en de Rue de Vaugirard. Mevr. Mathilde Van der Heyden be ging de onvoorzichtigheid haar hand- taschje naast zich op een stoel neer te leggen. In dit handtaschje bevonden zich 10.000 Belgische franks, 500 Fran- sche franken en juweelen, een armband in platina en briljanten,waarde 200.000 fr. eene clip in briljanten en platina,ge schat op 60.000 frank, een borstspeld in platina en briljanten, waarde 50.000 frank, een halssnoer met paarlen, van 40.000 fr., een solitaire»' 25.000 fr. en een ring in platina, versierd met eene Auvernynesteen, waarde 6000 fr. Dit alles werd gestolen. De politie werd ingelicht en stelde een onderzoek in. Al de Parijzer juweliers werden van den diefstal ingelicht. Buitendien ont vingen zij de beschrijving der gestolen juweelen. Weken verstreken zonder dat nog na der nieuws werd gehoord. Maandag verwittigde een juwelier der rue Lafayete, M. Delannoy. de politie dat een persoon hem een belangrijk lot juweelen te koop had aangeboden en dat deze juweelen hem schenen voort te komen van den diefstal, gepleegd ten nadeele van Mevr. Van der Heyden. De handelaar had den verkooper aan zocht Dinsdag rond half twaalf weer te keeren. Inspecteurs, in den winkel verborgen, hielden hem aan op het oogenblik dat hij de juweelen terug op zak gestoken Zij snelde naar het prieel, naar de plaats die zoo dikwijls getuige was ge weest van haar geluk. Daar zou voor haar de hemel zich weer ontsluiten Met al de innigheid van haar rein lief hebbend hart viel zij op de bank neder en gaf zich over haar zoete droomen. Plet werd rustig en stil om haar heen. Ook haar ziel kwam meer tot kalmte Alle gevaren waren vergeten en slechts de zaligheid die zij in de ge sprekken van Evraert zou smaken hield haren geest bezig. Eensklaps kwam Sivene en riep haar vooi het avondmaal. Gabriella verborg het portret van haren beminde hetwelk zij in de hanc^ had gehouden. Zij volgde haar dienstmaagd naar het kasteel. Op dien avond begaven zich allen vroeg te bed. De oude graaf scheen vermoeid te zijn en begaf zich naar zijne kamer. Don Bernardo volgde nadat hij de condeza eene aangename nachtrust toe- gewensoht had. Gabriella snelde ook met een hart dat van vreugde klopte naar hare vertrek ken. Alles scheen tot haar geluk mee te werken. Ditmaal hoefde zij geene vrees te koesteren voor Bernardo. Deze kon reeds onder het avondmaal zijne oogen niet meer openhouden en ditmaal kon zij genist naar het prieel snellen met Si vene en haren geliefde opwachten. Zij zag hoe laat het was. Negen uur 1 hans moest haar geliefde in de boot slappen om naar haar toe te snellen. Zij sprong op, sloeg een sjaal om de had. Terwijl men hem aftastte, gelukte de dader er in zich met een zakmesje een steek in den buik toe te brengen. De wonde had slechts eene diepte van 5 centimeter, maar veroorzaakte een groote bloedstorting. KNAAPJE DOOR HET VENSTER DER DERDE VERDIEPING DOODGEVALLEN TE ANTWERPEN Woensdagnamiddag gebeurde een smartelijk ongeluk in de Lepelstraat, waardoor groote opschudding in dit volkrijk kwartier werd teweeggebracht. De vrouw Neirinckx, wonende in ge noemde straat, was bezig de ruiten van de vensters der derde verdieping langs de straatzijde te kuischen. terwijl haar zoontje Frans, twee en half jaar oud in de kamer speelde. Terwijl de moeder zich een oogenblik verwijderd had, kroop de kleine op een stoel die voor het geopend venster stond om verder op de vensterbank te klauteren. Het arme kind verloor het evenwicht en stortte van een hoogte van ongeveer elf meter op de straatstecnen. Het slachtoffertje had een vreeselijke schedelbreuk bekomen en tal van ande re verwondingen en bleef op slag dood. Het lijkje werd naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. DUBBELE BOTSING TE MELSELE DRIE GEWONDEN Woensdagavond omstreeks 21 u.had een zware botsing plaats op den grooten steenweg te Melsele. Ter hoogte van De Zaal stonden twee auto's bezijden den weg, toen een per sonenauto uit de richting van Antwer pen kwam, bestuurd door den heer A. Bauwcns, garagist te Beveren-Waas, en een andere uit de richting van Beveren Waas, gevoerd door den heer De Poo- tei, wonende te Antwerpen. Beide au to's kwamen in botsing.Vervolgens reed de auto van den h. Bauwens op den stilstaanden wagen van Van Lanckghem met het gevolg dat den heer Bauwens uit zijn voertuig geslingerd werd en op genomen met een bloedige wonde aan het hoofd. Mevr. De Pooter die bij haar man in den auto zat, werd de rechterarm gebroken. Terwijl de kommissaris van Melsele begonnen was met het onderzoek, kwam een motorijder, zekere L. Maas, van Beveren Waas uit de richting van Antwerpen gereden, en botste tegen den auto van den h. Bauwens, met het ge volg dat hij een paar meter bezijden den weg tegen de steenen terecht kwam Al dc gewonden werden ter plaatse door dr Decker verzorgd en dan huis waarts gevoerd. Er is groote schade aan de auto's. DRIE AUTODIEVEN IN DE KLEM TE BRUSSEL Zij wilden verlaten wagens plunderen Door speuragenten betrapt Door inspekteurs van de rechterlijke politie, te Brussel, werden drie verdach te personen, die blijkbaar onbeheerde auto's wilden plunderen, aangehouden. In de Wolvengracht zagen zij de ver dachten aanstalten maken om in een auto te dringen. Alle drie werden aan gehouden. Het betreft zekeren G. Schaeckels, geboren te Laken in 1904, Th. De- smedt, geboren te Brussel in 1907, en den 18-jarigen Robert Vanden Dries- sche, afkomstig uit Ronse. schouders en Sivene opende zachtjes de deur. Beiden slopen zonder eenig gedruisch te maken door de gang naar buiten. Op de vleugelen des geluks snelde Gabriella, door haar dienstmaagd ge ve Igd, in de lommerrijke laan. Zij vermoedden niet dat vier waak zame oogen uit de ramen van het kas teel op haar gevestigd waren Zij wist niet dat de oude graaf en Bernardo met gloeiende blikken haar achterna gluurden en luisterden met ge spannen aandacht Aiglooze hinde vermoedde zij niét dat verraad en moord in het gras ver scholen lagen. Zij bereikten te zamen het prieel. De Vlaamsche kunstenaar was er nog niet. Gabriella sloeg een blik op het meer en luisterde met gespannen aandacht. De liefde hoort scherp. Een zacht geluid trof de ooren der Condeza. Het was het vurig verlangde plassen der ïoeiriemen in de verte. Spoedig kwam dit geluid naderbij. Haar oog volgde de richting door het oor aangewezen en al spoedig herkende het meisje de boot die den geliefde tot haar voerde. Hoe klopte haar hart 1 Hoe trilde haar zenuwen Reeds kon ze het waaien der lokken van den aanbeden man zien, want hij had den breedgeranden hoed afgezet. Zij moest hem verrassen. "t Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21l Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2