KGLOÜLE WÏEBU KRANKZINNIG UIT LIEFDE Ter bescherming van schoonmoeders Kindertoeslagen aan niet- loontrekkenden VRIJDAG Zomer sproeten SPRUTOL 15 Juli. H. Florentinus. Met verscheidene christenen uit Carthago on derging hij den marteldood liever dan zijn geloof in de Godheid af te zwe Waarschuwing. Het Departement van Landbouw waarschuwt de boschei genaars, tegen sommige geruchten in de pers, volgens dewelke de kolenmijnen zouden besloten hebben geen mijnhout meer aan te koopen van meer dan 50cm omvang op I m. 50 boven den grond. Het Bestuur van Waters en Bosschen heeft dienaangaande een onderzoek in gesteld. Annabclla bij den Paur.. De H. Vader heeft Woensdag 300 jongge huwde Italiaanschc en buitenlandsche paren ontvangen, onder wie zich de hransche filmster Annabella en haar echtgenoot Tyrone Power, die hun hu welijksreis door Italië maken, bevon- Aan het Albertkanaal. Donderdag werden de herstellingen aangevangen van het geteisterde vak van het Albert- Kanaal. De werken worden vlug door gezet, om de gevolgen van de ramp zoo snel mogelijk te doen verdwijnen. Twee of drie maanden zullen deze werken evenwel in beslag nemen.De verstevi ging der dijken langs den kant van Diepenbeek wordt ook aangevangen. Wat het onderzoek over de oorzaken der ramp betreft, verwacht men dat de kommissie eerstdaags haar besluiten zal indienen. Het aantal luisteraars in Belgie. De officieele cijfers betreffende het aan tal radiotoestellen in ons land luidden einde Mei als volgt Ontvangtoestellen met lampen %5.349 Met kristallen, 2.784; koste- looze vergunningen, 17.419 Aange slotenen bij de Radiodistributie 29.917 en omloopende vergunningen 794. Wat een algemeen totaal geeft van 1.012.879 toestellen. Taalkwesties in Bohemen en Moravie Dezer dagen werd een zekeren Mr L. R. Dunne uit Wales veroordeeld tot be taling van een boete van 20 shilling.De veroordeelde was bij zijn schoonmoeder op bezoek geweest en toen hij per trein naar huis terugkeerde, vertelde hij zijn lagen overal in de weide verspreid. Rond 7 uur kwam de militaire dienst van Evere den vlieger opladen en ver liet de plaats denzelfden nacht om I I u. 30. De piloot moet een ware waaghals ge weest zijn om geen enkelen stond zijne koelbloedigheid te verliezen en door 'zulk een angstwekkende landing nog behouden te blijven en niets dan met den schrik op het lijf de plaats te ver laten. Volgens den «Times heeft de heer j reisgenooten in de coupé een en ander Frank, staatssecretaris bij het Duitsche ever zijn slechte ervaringep bij dit be- protectoraat in Bohemen en Moravie zoek in verband daarmee zei hij heel een omzendbrief uitgevaardigd waarbij wordt besloten dat in alle officieele re- geeringsdiensten, zoowel de Duitsche als de Tsjechische taal bij de briefwisse ling moeten worden gebruikt. Doch het Duitsch moet vooraanstaan en het Tsje chisch is een vertaling van het Duitsch. Er zijn ook enkele woorden welke leelijke dingen over schbönmoeders in het algemeen. De reisgenooten protesteerden heftig want zij waren voor het: meerendeel zelf schoonmoeders. Mr Dunne echter liet zich niet tot zwijgen brengen en verscherpte zijn verwenschingen aan het adres der schoonmama's zoozeer. Fuehrer, i Reichsprotector en ook Boek- men und Maehren Dus hebben de Tsjechen niet eens het recht hun land met zijn eigen naam te noemen. niet mogen^ vertaald worden, zooals jC|at ecn der beleedigde dames verklaar de dat zij het niet meer kon uithouden en de coupé zou verlaten. Dit was ech ter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want dc trein was in volle vaart. Maar de verdedigster van de schoonmoeder- lijke eer was ook niet van gisteren kordaat sprong ze op en trok aan de noodrem. Dat kost echter 20 shilling, als het niet geschiedt ,om ernstig gevaar voor lijf en leven af te wenden. De da me betaalde niet. Zij wenschte eene ge rechtelijke beslissing. Deze is nu ten gunste van de verbol- tgevallen.De rechter Het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg herinnert de werkgevers en gen schoonmama De Pauselijke zegen Urbi et Orbi Krachtens een dekreet van de Aposto lische Poenitentiarie, wordt op verlan gen van den H. Vader bepaald, dat de wetenschappelijke hulpmiddelen van j den tegenwoordigen tijd dienstbaar: moeten worden gemaakt aan het zie-' lenheil, zoodat degenen, die den pau- sclijken zegen Urbi et Orbi» over de radio, op welken afstand dan ook ont- j vangen, onder dezelfde voorwaarden; een vollen aflaat verdienen, als zij, die persoonlijk bij het ontvangen van den zegen aanwezig zijn. onafhankelijke arbeiders, gewezen was met haar van meening dat men van werkgevers en gewezen onafhankelijke een schoonmoeder niet verwachten kan beiders eraan, dat zij. krachtens de dat zij weerloos blijft luisteren naar be- wet houdende uitbreiding van de kin- leedigingen van de schoonmoeder in het dertoeslagen tot de niet-loontrekkenden algemeen. Daar Mr Dunne ondanks ertoe gehouden zijn, bij een onderlingehaar protest niet wilde ophouden, was kas voor kindertoeslagen aan te sluiten, zij aldus de rechter door zijn De belanghebbenden die zich te dien schuld in een noodtoestand gekomen, opzichte nog niet in regel hebben ge-waaruit zij zich alleen door" het trekken steld, werden ertoe uitgenoodigd hun inschrijving te verzoeken bij den hulpdienst voor kindertoeslagen, 54, Bellicrdstraat te Brussel, die hun koste loos de regularisatie van hun toestand zal vergemakkelijken. Zij hebben er eveneens belang bij, zonder verwijl gevolg te geven aan elke raag om inlichtingen welke hun door aan de noodrem kon bevrijden. BEWOGEN LANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTOESTEL TE EPPEGEM 's Namiddags omstreeks 4 uur steeg de bevoegde diensten zullen gestelder op het vliegveld te Evere een klein i i _1 l J_. IJ. 1L. Zestig gouden bruiloften in een dorp je. In Fondettes, een der lieflijkste gelegen dorpjes van het departement Touraine, vierden dezer dagen op den zelfden dag zeventien echtparen hun gouden huwelijksfeest, terwijl de pas toor den dag mocht herdenken waarop hij 50 jaar geleden, tot priester werd ge wijd. Bij zooveel vreugde wilde de bisschop van Tours niet achterblijven. Op den grooten dag kwam Z. Exc. naar Fondettes om de jubilarissen ge luk te wenschen en hun zijn zegen te schenken. Alle Belgische bladen verboden in Italië. Het Postbestuur deelt Don derdagmorgen een schrijven mee van den Italiaanschen minister van Ver keerswezen, die aan het Bestuur der Belgische Posterijen laat weten dat van 4 Juli geen enkel Belgisch dagblad nog in Italië is toegelaten, buiten die welke bestemd zijn aan de Italiaansche regee ring en aan leden van het diplomatiek korps. De reden van dit verbod wordt niet opgegeven. v.orden om een vlugge toepassing wet te verzekeren. tekihosskiiq L UI te TÏEKMö uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD I 26ste Vervolg. Spoedig zette zij zich met Sivene ach ter het geboomte neder en wachtte zij ne komst met ingehouden adem af. Evraert had den oever bereikt, legde zijne boot vast en snelde het grasperk op naar het prieel. Gakriella kwam uit hare schuilplaats te voorschijn en vatte hem bij den arm. Mijn beste Francisco I riep zij in de overmaat harer vreugde uit. Ditmaal heb ik op u gewacht. Nu waren al het lijden en al de geva ren des levens vergeten. Suist, verkwikkende koeltjes, om de lokken van het gelukkige paar I En, lieve maan. laat uwe stralen door het dichte bladerendak op hen ne- dervallen en op hun gezichten spelen 1 Zing, o kleine spotvogel, uw verliefd gezang bij het nest van uw gaaike.uwe teederc minneklachten vallen als balsem in de beide harten 1 Ruischt en kabbelt, gij golfjes van het meer aan de voeten dier twee ge lukkigen. Gelukkig ja, maar voor hoelang nog! Hoeveel tranen zullen zij weldra moeten storten. Een heilige stilte ligt over land en Het avondkoeltje speelt fluisterend in dc toppen der boomen. Maar lang mochten zij te zamen niet vertoeven en Sivene die op enkele schreden achter hen wandelde, hoorde den kunstschilder zeggen. De tijd van scheiden naakt, mijne lieve Gabriella. De nacht gaat invallen. Ga thans naar het kasteel. Mijn hart blijft bij u en morgen vroeg in de eerste mis zullen wij elkander wederzien. Ja, wij moeten scheiden, sprak het meisje, daar hoor ik anders nog het plassen van roeiriemen in het water. Doch in de schaduw der laan kunt gij mij nog uw geleide schenken. Titans volgt ons geen verraderlijke bespieden de blik, alleen Sivene is bij ons. De geliefden vertraagden hunne schreden... Tot afscheid wisselden zij nog eeden van eeuwige liefde en trouw. Gabriella en Sivene keerden ijlings naar het kasteel terug. De dienstmaagd bleef aan de zijdeur staan cn Gabriella wilde deze juist bin nentreden... Plots klonk een schot in het park f Hulp I hulp schreeuwde de con- deza. Met haastige schreden snelde zij naar de laan terug en de dolk. dien zij altijd bij zich droeg haalde zij uit de plooien van haar gewaad. Toen zij de eerste boomen der laan bereikte bemerkte zij Evraert die met twee mannen worstelde. De dolken schitterden en flikkerden in het laatste avondschemeren. De schilder greep een der bandieten en stiet hem met een reuzenkracht van zich. Deze stoof terug en tuimeld e op den der jachttoestel op dat hoog in de lucht en kele toeren uitvoerde. Omstreeks 4 u. 30 cirkelde het boven de gemeente Eppegem en omgeving. Men hoorde duidelijk dat de motor niet goed meer werkte, en merkte dadelijk dat hij zocht naar eene. behoorlijke plaats om te landen. De motor nam af van kracht, en liet achtereenvolgens zware knallen hooren, het gerucht verflauwde ért de machine dook met groote vlucht naar beneden toe. Daaimee streek hij in een weide neer en bolde met groote snelheid ver der, ging terug 'n weinig van den grond r.og enkele meter en hijzou te pletter vliegen op de boomen. Rakelings zoem de hij er naast, doch de rechterkant raakte den boom en de vleugels vlogen er af. Dit hinderde zijn vaart, hij bolde door de afspanning der weide en stortte j een 25-tal meter met een dof gedonder ten gronde. Op denzelfden stond kwam de piloot er uitgekropen, wierp den valscherm van zijrf lichaam, richte nog een blik naar zijn verbrijzelde ma chine en verliet de plaats. Twee perso nen hadden nog juist den tijd toen het toestel over wiegelde van hun fiets te springen anders had het logge gevaarte misschien nog twee slachtoffers gemaakt De stukken der vleugels en schroef DRIE AUTO'S BOTSEN OP ELKAAR TE BRUSSEL Donderdagnamiddag omstreeks 2 30, had op de Van-Praetlaan, te Brus sel. een zeer ernstig ongeluk plaats. Een kleine auto, waarin drie personen zaten, reed in de richting van de vaart terwijl een vrachtauto, waarmede meu belen van Laken naar Antwerpen ver huisd werden, ook die richting inreed. De kleine auto stopte op zeker oogenblik omdat een andere wagen op oen weg stond, terwijl een tweede vrachtwagen, geladen met zand, en manden en bestuurd door De Smet, uit Wolvertem, uit tegenovergestelde rich ting kwam aangereden. De bestuurder van den verhuiswagen zekere Francois M., in dienst van een firma van de Antwerpsche laan, kon niet tijdig remmen of bleef niet meester over zijn stuur,want hij kwam met groot geweld tegen den anderen vrachtwagen terecht, terwijl het achterste gedeelte van den auto ook nog een slag gaf aan den kleinen personenwagen. Francois M. kreeg een heele lading meubelen op zich, terwijl het voorste gedeelte van zijn auto geheel werd in gedrukt. De klant, die naast hem zat, werd door de voorruit tegen den grond geworpen en de bestuurder van den aangereden vrachtwagen werd eveneens aan het hoofd gewond. Een peloton soldaten die daar toe vallig voorbij stapten, waren behulp zaam om den bestuurder van den ver huiswagen uit zijn neteligen toestand te helpen. Het duurde een tijdje alvorens hij kon vrijgemaakt worden en hij was zeer ernstig over het gansche lichaam I gewond. De ongelukkige werd naar het. Brugmann-hospitaal overgebracht, waar zijn toestand ernstig werd beoordeeld, terwijl de twee andere lichtgewonden na verpleging konden terugkeeren. Het parket stapte ter plaatse af. grond. Op hetzelfde oogenblik wendde hij zich naar den anderen moordenaar en stiet hem zijn dolk tot«aan het gevest in de zijde. De bandiet viel op den grond. Carillo, wien Evraert's pistoolschot het dijbeen verbrijzeld had, lag op een korten afstand vandaar in het gras. Hij riep zijn gezel met een woedende stem toe Steek hem overhoop, Pedrillo, en breng me naar de boot. De schilder had zich reeds naar den opstaanden man begeven. In zijn toorn gevoelde hij geen pijn, gevoelde niet hoe het bloed uit zijne wonde vloeide, gevoelde niet hoe de kracht hem ontzonk eh- met opgeheven dolk 3nelde hij naar hem toe op het oogenblik waarop Gabriella hem met getrokken staal ter zijde sprong en riep: Hier. met uw dolk, schurk I De bandiet deinsde terug en nam de vlucht. God in den hemel zij geprezen riep de Condeza thans en strekte hare armen naar den kunstenaar uit. Doch EvTaert drukte zijne hand op zijn borst en hield zich met moeite staande. Ik ben licht gewond, Gabriella, zeide hij met eene zwakke stem. Zijne knieën knikten en hij zonk machteloos op den grond. Heilige Moeder Gods help ons riep Gabriella op hartverscheurenden toon en knielde naast hem neder. Zij legde zijn hoofcf in haren arm en stamelde met bevende stem Francisco I mijn lieve Francisco I sterf niet sterf niet De Vlaming greep hare hand en KINDJE DOOR VRACHTWAGEN DOODGEREDEN TE HORPMAAL In de gemeente Horpmaal heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Het kind je van de jonge echtgenooten Vander- meer-Brone, amper 15 maanden is er door den vrachtwagen van Alf. Van- densteen overreden en op slag gedood. Men kon nog niet met zekerheid uit maken in welke omstandigheden zich het ongeluk heeft voorgedaan. Nauwe lijks had Van den Steen zijn auto in beweging gebracht of hij hoorde roe pen. Dadelijk hield hij stil, sprong uit zijn wagen, samen met zijn schoonbroe der, die hem vergezelde. Het kindje had toen reeds opgehouden te leven. Geen van beiden had het wicht gezien, toen de auto in gang werd gezet. Enkele oogenblikken later kwam de moeder van het kindje ter plaatse. Zij vond nog slechts een lijkje. De rijkswacht van Heers heeft het parket van Tongeren gewaarschuwd. zeide daarop nauw hoorbaar Wees maar gerust, lieve... er is geen gevaar I... Hij trachtte zich op te richten. Doch hij viel weder in den arm van Gabriella.. Hulp I hulp schreeuwde deze I thans. 1 Mannen van het kasteel kwamen de laan insnellen en toen zij naderde riep ze Gauw, gauw Manuel Leon- dro Carlos komt hier Nauwelijks hadden deze bedienden de plaats van het gevecht bereikt of Gabriella zag ook Bernardo toesnellen. I Terug 1 helsch gebroed Of gij 1 sterft door de hand eener vrouw riep I zij hem toe. Zij raapte den dolk op, legde Evraert op den grond neder en stond dreigend, met opgeheven hand voor hem. Om Gods wil Wat is er ge beurd Gij hier, condeza riep Bernar do op den toon van verbazing en ont zetting en deed nog eenige schreden op haar toe Doch Gabriella wees hem nogmaals terug en zeide Bij de heilige Maagd ik dood u, sluipmoordenaar \..r Als ge nog één schrede verder komt I En tot de bedienden Komt allen hier Ik, uwe eeni ge meesteres, roep u. Wie uwer aan mijn bevel niet gehoorzaamt is morgen ontslagen. Allen drongen zich om haar heen. De bedienden moesten den schilder opnemen en Gabriella keerde, terwijl ze hem bij de hand hield, aan zijne zijde naar het kasteel terug. Zij bereikten de hooge trap en droe- EEN HULP-APOTHEKER UIT LUIK ZOU REEDS VERSCHEIDENE PERSONEN VERGIFTIGD HEBBEN Te Luik werd de hulp-apotheker Felicien Peigneux, 29 jaar, gehuisvest aldaar, aangehouden wegens eene zon derlinge vergiftigingszaak. Woensdag werd het lijk ontgraven van Mej. Kevers, de verloofde van den hulp-apotheker, die ten zijne voordeele eene verzekering op haar leven had ge nomen. De verzekeringsmaatschappij vond dc zaak zonderling, te meer daar slechts nog geen jaar geleden, in November 1938, zij reeds eene vergoeding had be taald aan Peigneux, voor het overlijden zijner echtgenoote. Deze laatste was plots gestorven nog geen jaar na haar huwelijk en kort na- oat zij eene levensverzekering had ge nomen, ten voordeele van haar echtge noot. Het parket door de verzekerings maatschappij daarvan op de hoogte ge bracht, deed Peigneux aanhouden en bevool de lijkschouwing die,zooals hoo- ger gemeld Woensdag namiddag plaats greep. Vijf overlijdens in de familie Peigneux Het onderzoek onmiddellijk aange vangen leidde Woensdag namiddag tot nieuwe elementen. In min dan zes jaar tijd hebben zich vijf sterfgevallen voorgedaan onder familieleden van den hulpapotheker, en gezien allen in de zelfde omstandigheden gestorven zijn, heeft men vermoedens dat men hier te doen heeft met een volgeling van de giftmengster Marie Becker. Felicien Peigneux, geboren te Mar- chin in 1906, was in 1931 werkzaam te Flémalle-Haute, waar hij kennis maakte met Germaine Watthéry, 35 jaar, die van haren man gescheiden leefde. De twee verliefden besloten te huwen, zoodra de echtscheiding, door de vrouw ingesteld, zou uitgesproken zijn. In December 1 932 huwden Germaine Pholien, ex-Walthéry, en Peigneux en vestigden zich te Flémalle-Haute, waar eenige maanden later de vader der vrouw, alsdan 70 jaar oud, kwam in wonen, alsook de gepensionneerde sta tieoverste M. Delrée, 66 jaar. Vader Pholien, een sterk gebouwd man, stierf plots einde 1933 de ge neesheer schreef het overlijden toe aan een hartkrisis. Zes maand nadien was het M. Delrée, die ook in dezelfde om standigheden overleed. Mad Peigneux bezweek op hare beurt ook tengevolge eener geheimzinnige kwaal en veertien dagen nadien was het M. Roqyet, die met de zuster van Peig- r.eux was gehuwd en ook tengevolge eener hartkrisis. En nu eenige dagen geleden was het de beurt van de nieuwe verloofde van den hulpapotheker. Het onderzoek wordt natuurlijk ijve rig voortgezet, gezien de bevolking van Luik, die zaak vergelijkt met de zaak Marie Becker. verdwijnen spoedig door een pot in alle Apotheken gen den gekwetste naar boven tot on der de verandah, toen de oude graaf hun met een licht in de bevende hand tegemoet kwam. Bij alle Heiligen 1 wat is er ge beurd, Gabriella, mijn kind Doch zij had geen blik, geen ant woord voor hem en wilde den Vlaming het kasteel doen binnendragen, toen deze op pijnlijken toen zeide Wacht een oogenblik 1 Gabriella drukte hare lippen op zijne hand cn bevochtigde deze met hare tra nen. Laat aan mijn vriend Sallandro zeggen dat hij dadelijk met zijn dokter hier moet komen. Hij woont in de straat de Tacuba, naast het paleis van den voorzitter Salas zei Evraert op smeekenden toon. Met een gedwongen lachje voegde hij erbij Wees maar niet ongerust, beste Gabriella, de wonde heeft niets te be- teekenen. Het meisje beschouwde zijn toestand als hulpeioos, want zij zag thans hoe het bloed onder Evraert op den grond druppelde. Gauw, Carlos, riep zij een der be dienden toe. Neem mijn vlugste paard cn snel naar de Tacubastraat bij mijn heer Sallandro. Roep hem en zeg hem dat senor Francisco Evraert gewond is en dat hij ten spoedigste met zijn dokter hier moet komen. 't Vervolgt, '(Verboden N^ruk.X Krankzinnig uit Liefde, nadruk vet* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van fluff el-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2