16 WAAROM IK VLAANDEREN LIEFHEB! De Gezondmaking van 's Rijks financiën Zondag JULI 1939 Op de Fruitmarkt van SuTrurden Een Internationaal Brouwerij - Salon te Brussel Fransch-Nalionaal Feest Frauco geloof! niet in een oorlog XXXXVU JAARGANG NUMMER 162 D rukker-Uitgever J. .Van Nuffel-Pc Cendt, Kexkrtraat, 9 en 21. A ALST. DAGBLAD 2Ï CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTr Agentschap Havaa. Adolf Mail aan. .13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.?, O.L. V». v. Cabmbl ton op4,05 af 19,49 N. M. 16 E.K. 23 De 1 Ide Julifeesten deden zooals elk jaar in ons volk de fierheid over, en de liefde voor Vlaanderen herleven I Dat we als Vlaming aan Vlaanderen gehecht zijn is heel natuurlijk 1 Het tegenovergestelde zou 'n abnormaal iets zijn... 'n verbastering en 'n ontaarding van de meest intiems gevoelens der menschenziel. Ik min het plekje grond Waar eens m'n wieg en huisje stond Maar die verknochtheid blijve voor n verstandig mensch dan toch nog ge motiveerd en beredeneerd Hoe zeer men Vlaanderen ook lief hebbe... men make er geen idool van Want al wie Vlaanderen diep genegen is dient n grooter liefde nog te dragen voor den Christus... Die als God ons gaf dat dierbaar plekje grond... toen het rees uit het niet door de kracht en d'almacht van z'n scheppingsdaad. Het ware dan louter absurditeit,wan neer men in bewondering voor de schoonheid van de ziellooze natuur, al weze het ook deze van Vlaanderen... geen hulde zou openbaren aan den ma ker en den gever van het mooie, dat Vlaanderen aanbiedt. Vandaar de redelijkheid van de ge kende strijdleuze zoo kernachtig en be- teekenisvol in haar expressie... maar wellicht soms ook wat over 't oog ge zien Alles voor Vlaanderen en Vlaanderen voor Christus 1» Zoo begrepen, is de liefde voor het strookje Vlaamschen grond een gave uit den hemel... want ze voert ons tot de alles overheerschende liefde voor God Wanneer ze die ondergeschikte' rang niet bekleedt en bewaart dan loopt ze uit en eindigt op ondergang en fail liet Veel banden snoeren ons vast aan Vlaanderen We vereeren het omdat het is de grond waar we eens het le venslicht aanschouwden... en ware het ook min begunstigd als in werkelijkheid nog zou het schoon zijn in ons oogen want mijn land, mooi land 't Is het land van de moedertaal...en hoeveel we er ook aanleerden en be machtigden... de moedertaal munt bo ven alle andere uit omdat ze spreekt tot den ganschen mensch, want haar woorden -tooveren *n wereld van herin neringen voor den geest Mijn modertaal zoo klinkt er geen die mij het hart bekoort... Waar ook mijn hart van staal en steen Gij dreeft de smart er uit Vlaanderen is het land met het rijk natuurschoon f Met de machtige Noord zee waarvan de zilverbrand der brui sende golven glinstert in het zonlicht... het blonde breede strand met de heu veltjes der rosse duinen *t Is het land met den rijkdom van z'n plattelandsche gauwen... met hun weelderige vruchten., de groene weiden en het bonte vee Het land met z'n zwijgende boschjes, z'n vreedzame landouwen... z'n breede Scheldestroom, den onvergetelijken Ijzer... de sierlijke rivieren door lachen de valeien bezoomd...! 't Is het land met z'n kathedralen, monumenten, tempelen Gods... de blijvende stomme getuigen van den die pen Godsdienstzin der Vlamingen uit vroeger eeuwen, en die nog in den mo dernen tijd des Scheppers lof verkon digen, al zijn hun makers en ontwer pers ook reeds lang gestorven... En hier raak ik aan het diepste motief waarom ik Vlaanderen lief heb 1... Dat strookje grond was de eeuwen door begunstigd door de overheerlijke geloofsgave I Een Vlaming is voor alles een man van diep geloof, een erver van de vro me, reine zeden zijner voorvaderen Een Vlaming heeft z'n christen-zijn gezogen met de moedermelk God gaf aan ons landje de beste, de vroomste,..1 de christelijkste van de moeders... en daarom heeft Vlaanderen in laatste in stantie z'n grootheid gebaseerd op z'n godsdienst, te danken aan de nederige maar daarom ook de verdienstvolle moeders uit zijn volk 1 En gij ook die Vlaanderen mint, bied uw hulde, aan haar die u groot maakte jen u vormde voor God en in u deed groeien den rijksten schat, de opperste gave het geloof I i Wie Vlaanderen eert en liefheeft werke mee aan het in stand houden van !z'n waarden., van zijn onsterfelijken 'rijkdom Het land van een volk dat zijn God ■trouw blijft en dient in oprechtheid... Het land van een volk dat de tradi- j ties eerbiedigt en bewaart van religieuse voorvaderen, van moeders die groot zijn in hun nederen plicht. DENDERZOON. Eiken t'ig worden meer dan 100.000 kilogra: .men kersen op de Fruitmarkt aangebracht VI'e 1 ebben reeds gewezen op den heuglij -n groei van de fruitzaak in het Haspei .ouwsche en op den grooten kersen anvoer op de bekende fruit markt van St Truiden. Nu de late soorten aan de beurt zijn, wordt het een wam overrompeling daar zijn nu de clonkerroode en zwarte late krakers en Lidensche, de meest vruchtbare soorten, de meest geteelde, de lekkerste. Vanaf Dinsdag werd die reuzenaan- voer verwacht gelukkig maar dat die verhandelingen kunnen plaats grijpen op een zoo ruime markt als de Trudo- j stede en gelukkig dat het stadsbestuur 1 met de politieoverheden alle noodige maatregelen heeft getroffen om alles met de meeste orde, met het meeste gemak te doen verloopen, rekening dan nog houdend met de noodwendig heden van het drukke verkeer. Men had kunnen denken dat die late soorten de behoeften van het binnen land ver zouden overschreden hebben en het gevolg een felle prijsverlaging zou geweest zijn. Er trad inderdaad een vermindering in verleden Maandag, maar daardoor kunnen alweer andere kategories van menschen koopen,waar door de vraag stijgt en de prijzen even eens. Zoo zagen we ze Dinsdag en Woensdag weer 2 tot 2.75 fr. betalen hetgeen gezien de voortgebrachte hoe veelheden, een mooie loonende prijs is. In de laatste dagen zien we alzoo onze Noorderburen afkomen, die 1.20 frank inkomrechten aan de grens moe ten betalen, maar toch nog flink hun brood kunnen verdienen. In alle geval, het is een schoone zaak voor Haspen- gouw, dat de gansrhe voorraad zijn af trek vindt in het buitenland, dat de voortbrenger met de centen terug naar huis keert, en de verliesgevende land- boj;w iihoo in At 'iii'-zadt een welkom redmiddel vindt. We onderlijnen ten slotte de tot he den ongekende bedrijvigheid van de St Truidensche markt men bedenke maar even wat het beduidt 100.000 kgr.ker- sen die in een paar uren tijds verhandeld en verdwenen zijn. Voor den belang stellende, voor den toerist is het waar- Van 9 tot 18 September 1939 zal te Brussel het eerste Internationaal Brou werij Salon geopend worden. De pers werd door het comité van deze tentoon stelling ontvangen. Aan de eeretafe) merkten wij naast den heer L. Burny, \oorzitter van het comité, den heer L< mot, commissaris-generaal de hh. De Geest, voorziiter, en Moortgat, on dervoorzitter van de algemeene Federa tie der Belgische Brouwer» de hh. De Reume, voorzitter» en D'Hondt, onder voorzitter van de vereeniging van bou wers van toestellen voor de voedings nijverheid de hh. Van Roye en De Wolf, voorzitter en ondervoorzitter van de Confederatie der Be gische Moutfa- brieken en ardere vooraanstaande per sonaliteiten uit de wereld der brouwerij en der aanverwante nijverheden, alsook een h. Van Kerkhoven, voorzitter der Beroepsvereeniging van Cafébazen, Restaura.ie- en Hotelhouders van Brussel. D» heer L PURNY bracht hulde aan hee- L. Latro» pan wie** de opr'cht|"*o van het SHon te de-k-n is. HH h-rf* q-s'u'* on orverschil'inl"*id. ïchijniijfc de"moeite waard, di.ongewo-j <n zelfs ferf-kpn'lnfl»».Mf ne doening even gade te slaan tusschen De regeering zou van plan zijn een leening uil te schrijven voor de be- grootingsbehoeften. In de ministerieele middens wordt de toestand als volgt voorgesteld Het is waarschijnlijk dat de begroo ting van 1939 in evenwicht zal kunnen gesloten worden. Echter zijn de vooruit zichten voor 1940 niet zoo gunstig.Men stelt immers vast, dat de inkomsten steeds afnemen terwijl de uitgaven toe nemen. Ook zou de minister van Finan cien van oordeel zijn, dat er volstrekt een einde dient gesteld aan de politiek die in de laatste tijden werd gevoerd en waarvan gezeid werd dat zij er toe leidt van de hand in den tand te leven. M. Gutt acht het krediet van het land gezond en van aard om vertrouwen in te boezemen. Hij zou evenwel van oor deel zijn, dat dit krediet slechts zal kunnen gehandhaafd blijven op voor waarde dat de begrooting van 1940 strikt in evenwicht zij. Om dit doel te bereiken, zou hij niet aarzelen, zoo noo- dig, drastische maatregelen voor te stel len. Wat dient er verstaan door drastische maatregelen Het gaat niet om maatregelen van brutale deflatie, maar om vermindering der openbare uitgaven voor niet ren- deerend en niet volstrekt onontbeerlijke werken van speelpleinen, zwemkom men enz. Verder - en bijzonder om vermindering van de uitgaven, die door de wetten zijn opgelegd. Deze wetten zullen moeten herzien worden. Een enkel voorbeeld onder de me nigvuldige in het onderwijs worden thans de uitgaven berekend op 25 leer lingen per klas. Waarom niet terugge keerd tot 35 leerlingen per klas De uitwassen en misbruiken moeten ook beteugeld worden, aldus voor de vroegtijdige pensionneering wegens zoo gezegde ziekte. Hier ook een enkel voorbeeld een officieel onderwijzer laat zich wegens zenuwziekte pensionnee ren. Twee dagen na zijne op pensioen- stelling wordt hij inspecteur in eene an dere instelling; met volle wedde. Waar om in dit geval het pensioen niet afge- schaft. Daar zijn duizenden misbruiken van dien aard. Maar om die misbruiken uit te roeien moet de wet veranderd worden. Menigvuldige andere uitgave-wetten geven aanleiding tot dergelijke misbrui ken. Welnu, dat men dan al deze wetten herzie De regeering zou van plan zijn in dien zin in te grijpen, 't Zal meer dap tijd zijn. Hot 30 a 35.000 manschappen hebben deelgenomen aan het militair défilé. Het waren troepen uit alle deelen van het Fransche rijk. Voor de eerste maal defileerde te Pa rijs het vreemdelingenlegioen. Het défilé werd geopend door Fran sche en Engelsche escadrilles, 600 mo torrijtuigen, 120 stuks geschut en 350 automitrailleuzen en tanks reden voobij EEN REDE VAN EERSTE MINISTER DALADiER Eerste minister Daladier heeft een re de uitgesproken, waarin hij eerst de be- teekenis van 14 Juli voor het Fransche Volk uiteenzette en daarna tot den hui- diegen toestand kwam. Ik heb zware opofferingen van u gevergd», verklaarde hij onder meer. Sedert maanden hebben wij alles on dergeschikt gemaakt aan de behoeften van de landsverdediging. Maar van daag ontvangt gij uw eerste belooning. Het leger dat gij hebt kunnen toejui chen, waakt over uw vrijheden. Ieder een heeft zich rekenschap kunnen geven van zijn geoefendheid en tucht, van zijn Zie vervolg hierneven. 2 en 3 uur 's namiddags zal hij zijn oogen den kost kunnen geven. Lissabon, 14 Juli. Generaal Fran co heeft in een perseesprek met een medewerker van de «Diario de Noti- cias» verklaard Het nieuwe Spaansche regiem is noch Italiaansch, noch Duitsch. De nieu we Spaansche staat zal Spaansch zijn.en er naar streven, op maatschappelijk gebied, den klassenstrijd af te schaffen, door de minder begoeden te bescher men, het kapitaal te reglementeeren, het familieloon in te voeren, goedkoope woningen te bouwen, leeningen aan ge zinshoofden toe t'* staan De journalist liet opmerken dat een dergelijk sociaal programma niet kon verwezenlijkt worden, tenzij een lang durige vrede verzekerd is. Generaal Fraftco antwoordde Ik meen niet dat het oorlog wordt. Volgens mij is er op de gansche wereld geen enkel vraagstuk, dat niet met vreedzame dip bmatieke middelen kan opgelost wordrn. Ware het de moeite waard, dat Euippa oorlog zou voeren om Danzig Verder bepaalde generaal Franco de houding van Sj anje indien toch een oor log moest uitbi'iken. Spanje her t vrede noodig voor zijn nationalen wee ïropbouw. En welk land zou niet, ten roinste op ekonomisch ge bied, mede betrokken worden in een al gemeen gesc'ül Daarom zot Spanje alles doen wat in zijn macht is du neutraal te blijven; en het zou neutra tl blijven, zoolang zijn grondgebied, langen niet it bracht cijn eer en zijn levensbe- het gedrang worden ge- voetvolk tot zijn vechtwar tot zijn lucht: van zijn bevi die ons gronc wij het hare wij het hoofd aanval. ijn legioensoldaten, van na tot zijn matrozen en tcht vereenigd met deze •nde groote mogendheid t ebi d beschermt, zooalsi uden beschermen, indien moeiten bieden aan een de hem bi'zonder efwe stoere volhar ding Meld hij voet hij stek. werkte door met o-de en iretfcode, ond' rs*rund door een kleine ploeg van verkleefde mede werkers. Al te dikwiils verwijt men aan de brouwers, zegde de h. Burry verder, geen voldoende eendracht te vertoonen ten overstaan van hun beroepsbelangen De vooropgezette betooging moet ons toelaten ons allen te groepeeren om naar een ze fde doel te streven en ook een nieuwe geestdrif'sstrooming in het leven te roepen, welke de groote en kleine ondernemingen in een gemeen schappelijk ideaal vereenijt. Anderzijds, dank aan de bezoeken van ui hetmïcie beroepsgenooten, bij gelegen! eld van dit Salon, zal dit de steeds wenscheiijke onderlinge betrek kingen met brouwers van den vreemde, tot stand brengen of bevestigen. Daarenboven zal deze betooging de aandacht van de openbare overheden op den omvang en de belangrijkheid van onze industrie trekken. Zij moet aan de Regeering doen ver staan dat deze nijverheid, die reeds een verpletterende fiscaliteitslast van 700 miljoen frank op de schouders heeft, aan 35.000 lieden werk verschaft en met hare leveranciers een zakercijfer van meer dan 500 miljoen verwezenlijkt hare bijzondere aandacht verdient en ook ho.'zeer alle nieuwe belasting, die haar eenvoudig zou wurgen, aan de ge zamenlijke Belgische huishoudkunde zou schadelijk worden. Het Brouwerij Salon zal dus alle krachten vereenigen uit de brouwerij Zelf en uit de aanverwante nijverheden. Peb LAMOT. commissaris generaal van het ui'vo-rend comi van het In ternat ioiaal Brouwerij Salon, verklaar de dat het doei dezer tentoonstelling is aan a'len te doen kennen wat onze brou werijen en de aanverwante nijverheden in staat zijn voort te brengen. Het welslagen is verzekerd, want een Brouwerij-Salon te Brussel oprichten, is zulks niet dat doen in de hoofdstad van de bakermat bij uitstek van het bier Het eerste land ter wereld onder opzicht van het verbruik van het brouw sel dat wij het Vloeiend Brood heeten I Iedereen weet dat onze gistHgsnij- verheden en in het bijzonder de brouwe rij een aanzienlijke belangrijkheid ver worven hebben en dat wij in België de modernste en de best uitgeruste brou werijen bezitten van Europa. Voor het groot publiek zal deze be tooging bijzonder leerrijk zijn. Zij zal een belangwekkend onderricht daar- stellen voor den verbruiker, evenals voor de ui tsc hen kers. Onze krachtinspanningen gaan een volledig welslagen te gemoet en wi| kunnen van nu af aan verklaren dat ons talrijke vreemde bezoeken toegezegd werden. Daarbij genieten de inrichters van de bescherming van de Ministers van Eco nomischs Zaken, van Landbouw, van Volksgezondheid en van Binnenland- sche Zaken, alsook van den steun van de Algemeene Federatie der Belgische Brouwers. De h. Lamot besloot zijn toespraak met de medehulp te vragen der Belgi sche pers. Koning Leopold, vergezeld door generaal Denis, minister van Lands verdediging, en den h. Marck, minister van Verkeerswezen, bij het bezichtigen van een Fransch vliegtuig.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1