KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE De vergiftigings zaak te Luik Haaltert heeft zijn burgemeester schit terend ingehuldigd De ontploffingsramp in Spanje KOLONIALE LOTERIJ gcn' hertkanaal en van Koning Albert, op- 1 gericht op het punt van het Monsin-ei- land te Luik, zal Zondag 30 Juli inge wijd worden. 17 Juli. H. Alexis. Ofschoon van zeer begoede afkomst, leidde hij het bestaan van een bedelaar, miskend en gehoond zelfs door zijn naaste bloed verwanten. (Ve eeuw.) 18 Juli. H. Camillus. In zijn jeugd genoot Camillus, geboren in 1550 in het koninklijk Napels, op overdreven vijze van de geneugten der wereld, die hem noodlottig werden. Niet goed we tende waarheen wijdde hij zich ten slotte aan de verzorging der zieken,taak die hij met heldhaftigheid volbracht heeft. Dc werkloosheid in den loop der maend Ji n*. De Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheid deelt mede In den loop der maand Juni 1939 werden 302.461 werkloozen opgetee- !:end in dc gemeentelijke stempelBuree- len. Onder dezen waren er 150.921 vol" ledig en 151.540 gedeeltelijk werkloos. Voor de maand Mei 1939 waren de ze getallen onderscheidenlijk 331.307, 161.622 en 169,775. In dc maand Juni 1939 beliep het da- geiijksch gemiddelde van het aantal ge- kontrolecrde werkloozen 175.250, te genover 186.993 in Mei. In Mei 1939 telden 114 werkloozen- kassen 1.013.190 aangeslotenen, waar van 150.021 nis volledig en 157.655 als gedeeltelijk werkloos vergoed wer den, in totaal dus 307.676. Met betrekking tot het aantal verze kerden, was de verhouding der volledi ge werkloozen 1481 t.h. tegenover 14.30 t.h. voor de vorige maand en was de verhouding der gedeeltelijke werk loozen 15.56 t.h. tegenover 14.32 t. h. de vorige maand. De zoogenaamde vergiftigingszaak te Luik, die een zekere gelijkenis vertoont met het geval van mevr. Becker, is nog ver van opgehelderd, alhoewel tegen Felicien Peigneux zware verdenkingen rusten cn zijn aanhoudingsbevel dan ook met een maand is verlengd. Wat den verdachte vooral in het ge drang brengt is het feit, dat hij door de personen, welke in eerder duistere om standigheden overleden, steeds een le vensverzekering te zijnen voordeele had doen afsluiten. Mej. Kevers, zijn verloofde, en het laatste zoogenaamde «slachtoffer», had twee levensverzekeringen van elk 150.000 frank ten gunste van Peigneux aangestaan, waarvoor een maandelijk- sche premie van «14)00 fr. moest be- laald worden. m Dit wekt vooral verdenking op, om dat de hulpapotheker nauwelijks drie maanden voordien 100.000 frank had opgestreken der levensverzekering, die zijn echtgenoote te zijnen gunste had afgesloten. Wou Peigneux het spelletje met zijn toekomende echtgenoote herbeginnen? Hij beweert van neen en zegt slechts als goede huisvader aldus gehandeld te hebben. BEZWARENDE Een tallooze massa heeft Zondag de inhuldigingsplechtigheden bijgewoond van h. Baron de Sadeleer, de nieuwe burgemeester van, Haaltert, wiens be noeming aanknoopt met de rijke traditie van leiderschap der zeer achtbare fami lie de Sadeleer in het politieke leven dezer schoone Vlaamsche gemeente. Wij mogen het getuigen Haaltert heeft zich op dezón dag overtroffen.En het haalt er alle eer van. Het heeft op de meest uitdrukkelijke wijze getuigenis afgelegd van zijn groote genegenheid voor den heer Paul de Sadeleer. De versieringen langs de straten en tiental praalwagens, en al ifle plaatse lijke vereenigingen. Vier muziekmaat schappijen namelijk deze uit Haaltert Denderhoutem, Aalst en Erembodegem luisterden den langen stoet op. De h. schepen Arthur Van der Burght verwelkomde de h. burgemeester waar na de stoet tusschen dichte rijen kijk- lustigen in beweging werd gebracht. Ten gemeentehuize werd de nieuwe burgervader in aanwezigheid van den h. arrondissementskommissaris verwel komd door schepene De Leenheer.Hier traden verder als sprekers op de E. H. Pastoor Van der Meynsbrugge, oud- burgemeester Lauwereys, heer De Smet schoolbestuurder. Na een receptie ten huize van Ti* de Sadeleer werd op de kiosk het wóórd gevoerd door h. volksvertegnw. Frans man die den nieuwen burgemeester hul- aan de huizen was ongemeen prachtig, digde als een man bedeeld met dc aris- En naar de zinrijke en pittige spreuken tocratie van de gedachte en het gevoel, en chronograms te zien,! heeft de muze'Op zijn beurt sprak de h. baron de Sa der «volkspoëten» zeejr druk gearbeid tijdens de voorgaande weken. Rond half drie^Vyerd1 de nieuwe bur gemeester aan de statier afgehaald door een prachtigen stoet, bestaande tiit riiim derKg groepen, waaronder een deleer en dankte voor zooveel blijken van genegenheid. Muzikale kunstuit- voeringen door de kath. fanfaren uit Haaltert en D.epderhoutem en een heer lijk vuurwerk besloten dezen Heuglijken dag. 18 JARIG MEISJE DOODGEREDEN TE EEKLOO Zondag namiddag rond half twee reed de 18 jarige Marie Roets, wonen de te St Laureins, per fiets naar het vlaggefeest te Eekloo om er de ont vangst der Koningskinderen bij te wo nen. Op de Leopold laan gekomen aan het kerkhof van Balgerhoeke, juist ter noogte van villa Steyacrt. kwam zij in botsing met een wielrijder die uit te genovergestelde richting kwam. Hier door kwam zij met haar fiets op de be- tonbaan terecht waar ze gegrepen werd door een voorbijrijdenden auto toebe- hoorend aan een Nederlander. Het meisje werd 70 meter ver mee- meegesleurd en was op slag dood. De familie van het slachtoffer heeft de toelating bekomen van het parket om het lijk over te brengen naar Sint- Laureins. Bthee.raad der Belgische spoorwegen De raad van beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen is op I 4 Juli vergaderd. Hij heeft kennis genomen van het verloop van het verkeer dat gunstig blijft, inzonderheid het steenkolen- vervoer. Dc raad heeft den financieelen toe- sl.-,nd der maatschappij grondig onder zocht cn heeft besloten alles in het werk te stellen om met ingang vanj 1940 de begrooting in evenwicht te i brengen. Daartoe zal opnieuw bij dej regeering aangedrongen wórden. Een voorstel voor den aankoop van 50 nieuwe motorrijtuigen Werd goed gekeurd. De versteviging der oevers van het Albcrtkanaal. De werken tot herstel- j ling van den doorgebroken dijk nabij' Hasselt, alsmede van den afgeschoven dijk aan den overkant, zijn deze week hervat en worden met voortvarendheid doorgezet. Men schat dat er twee of drie maanden zullen noodig zijn om de dijken van dit hcele kanaalvak volledig tc herstellen en te verstevigen. Wat betreft de inwijdingsfeesten van bet Albertkanaal, is nog geen vaste da tum bepaald, doch alles schijnt aan te wijzen dat daarmee zal gewacht worden tót in het voorjaar 1940. OMSTANDIGHEDEN Het onderzoek heeft uitgewezen, dat Peigneux van dure vermaken hield. Hij won ongeveer 1700 frank per maand en beschikte ook nog over de inkomsten van enkele huisjes, die hij van zijn vrouw had geërfd en welke, 600 fr. per maand opbrachten. Deze kleine woningen verkocht hij jpoedig. Het bedrag hiervan en de 100.000 fr. der levensverzekering ver speelde hij te Namen en te Chaudfon- taine. Daar het niet zijn verloofde was, die de 1000 frank maandelijksche premie! betaalde, en Peigneux deze dus van zijnj I 700 fr. salaris moest storten, moest j hij andere bronnen van inkomsten zoe- l.en. Hij loochent iets te maken te hebben met de /es sterfgevallen uit zijn omge ving, die verdacht blijken in verband n:et de levensverzekering waarvan hij genoot. Ongetwijfeld zal het onderzoek dei» deskundigen uitmaken, of Peigneux Lclnjdig is, of alleen het slachtoffer van ten tragischen samenloop van omstan digheden. MEN SPREEKT REEDS VAN 600 DQODEN Steeds langer wordt de doodenlijst van de ramp, die het stadje Penaranda bij een kruitontploffing vernield heeft. Naar United Press van gezaghebben de zijde verneemt, worden de aanvan kelijke meldingen over het aantal doo- den reeds met eenige honderden over troffen. De laatste gezaghebbende ver klaring spreekt van ruim 300 dooden. doch sommige berichten gewagen reeds van 600 dooden. Officieele cijfers zijn niet te verkrijgen tal men menschen liggen, naar men vreest nog onder de puinhoopen. Naarstig zetten de reddingsbrigades openbare inzameling gehouden. Uit al le deelen van Europa en zelfs uit Ame rika komen giften en betuigingen van deelneming binnen. TELEGRAM VAN EX-KONING ALFONS Ex-koning Alfons XIII heeft een tele gram van rouwbeklag aan Franco ge stuurd naar aanleiding van de ramp te Penaranda. Hij deelde mede dat hij voor 10.000 peseta bijdraagt aan de inschrijving, welke de regeering voor de gezinnen der slachtoffers geopend heeft. WEER WEE GEWONDEN OVERLEDEN Wederom zijn twee personen, die bij BRAND TE BRUSSEL Zondagmorgen, omstreeks halfnegen is een zware brand uitgebroken in een gebouw, gelegen in de Magdalenastraat 25, waar een schrijnwerkerij gevestigd ,cjis, toebehoorende aan den heer Gue- inis. J Onmiddellijk werd het alarmsignaal gegeven en verscheidene brandweer posten moesten opgeroepen worden. Een groot aantal slangen werd dadelijk op den vuurpoel gericht. Intusschen werd in het voorgebouw, aoor huurders om hulp geroepen. Deze waren inderdaad bedreigd door den ge weldigen rook die in het huis was ge drongen. Vijf personen moesten gered worden langs de vensters, met behulp van hoo- ge ladders. Na een uur zwaren arbeid kon de brand overmeesterd worden. Het werkhuis werd nagenoeg geheel vernield. De schade is dan ook zeer aanzien lijk. Men kent de oorzaak van den brand nog niet. het opruimingswerk voort. Nog zijn cr de ontploffing gewond waren, overle 1 t I 1 J .11elan Ha roelrl i nrrcVtriCTd rl An ruimen tnflTlf enkele vuurhaarden, water worden gezet. Ten behoeve van de nagelaten trekkingen der slachtoffers wordt die thans onder den. De reddingsbrigaden ruimen thans de laatste puinhoopen op en zetten de be- paar brandhaarden die nog overgeble- een ven zijn, onder water. Het monument van Koning Albert te Luik. Het monument van het Al- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMAED 128ste Vervolg. Deze sloop weg. Hij gaf den ouden huisknecht Manuel een wenk hem te volgen en snelde dd laan in. Daar namen zij Carillo bij de armen en sleepten hem naar zijne boot. Even spoedig brachten zij het andere liik daarheen en wierpen beiden in het schuitje. Daarop snelde Manuel naar de boot \nn Evraert. roeide haar de landtong om naar Bernardo toe. Deze stapte erin. Zij nam het schuitje met de lijken op sleeptouw en voeren het meer op. De nacht was ingevallen en de duis ternis verborg het tweetal voor de blik ken der Indianen die op het meer kon den roeien, terugkeerend van hun late werkzaamheden in de stad. Wij zijn ver genoeg. Manuel.werp ze nu maar over boord, zei Bernardo. Hij legde zijn roeispaan neder. Toen de knecht naar de lijken in het schuitje ging vervolgde hij Wij hadden steenen moeten mede- nemen om ze aan de lijken vast te bin den want anders zullen zij over eenige dagen weder boven komen en dan op- gevischt en herkend worden. Mogcjijk spoelen zij wel aan mijn tuin aan en NIETS IS GEMAKKELIJKER DAN HONDERD DUIZEND FRANK of zelfs EEN MILUOEN te winnen. Het volstaat een oogenblik geluk te hebben en een biljet van de TREKKING VRIJDAG 28 JULI Denk ook aan de andere loten van 100 fr. tot 10.000, 20.000 en 50.000 fr. ALLES BIJEEN 61.301 LOTEN I Een beeld van de plaats waar de ramp zich voordeed. dan krijg ik de lijkschouwing nog aan ir.ijn huis. hetgene ik liefst zou voorko men. Daar is nog wel wat op te vinden don Bernardo Ha Ik snijd de lijken met mijn mes open. En dan Dan blijven zij op den bodem lig- Gij zijt ervaren spark Bernardo. Een weinig antwoordde de man gestteeld. Gij hebt gelijk... Doe het spoedig ,watt de tijd vliegt voorbij. Manuel rukte nu de kleederen der lijken los. Hij sneed het lijf open, doorstak borst cn hals op verscheidene plaatsen en wierp ze toen over boord. Zie zoo, sprak hij, die zullen wel niet meer boven komen. Daarop stak hij het mes in den gordel cn vroeg terwijl hij de roeiriemen in handen nam. Wat zullen wij nu met de boot dóen Hem laten drijven. 't Is best. Een Indiaan zal hem spoedig als een goede vondst medenemen, ant woordde Bernardo. Hij nam een der roeiriemen in han den en met vliegende vaart keerden zij naar het prieel terug. De morgenschemering drong door de ramen in de ziekenkamer. Gabriella stond voor Evraert's leger stede en luisterde naar elk zijner adem halingen, sloeg elk zijner bewegingen gade. Sivene maakte de doeken nat welke hare meesteres voortdurend op de won de van den kranke legde. Alle andere bedienden waren uit de kamer verwijderd slechts voor de I deur in de gang, stond een jonge mulat jdie bevel gekregen had aan ieder behal ve aan senor Sallandro en diens dokter clen toegang te weigeren. Evraert was zeer afgemat. Zijne oogen waren bezwaard en slechts van tijd tot tijd lichtte hij de oogleden op en sloeg een innigen dank baren blik op Gabriella, die zijne hand in de hare hield. Tegelijkertijd échter luisterde hij naar ieder geluid buiten het kasteel en zag herhaalde malen ongeduldig naar de lucht. Eensklaps hoorde zij in de verte j paardengetrappel, zij liet de hand van 'haren beminde los en sloop naar buiten op het balkon waar zij eenige oogen- blikken naar de straatweg bleef staan kijken. Spoedig snelde zij naar Evraert terug en zeide verheugd Zij komen, Francisco. Uw vriend brengt den dokter zeker mede. Eenige minuten later deed zich het getrappel van paarden in het park hoo- ren en Sallandro reed, van een genees heer vergezeld, op het kasteel toe. Men bracht hen naar de vertrekken van de condeza. Deze opende de deur en Sallandro trad met den dokter binnen. Hevig ontroerd ging hij naar het bed van den kunstenaar. Deze keek hem met een pijnlijk lach je aan en zeide met een zwakke stem Het heeft niets te beteekenen, Sallandro. Spreek maar niet, Francisco, ant woordde deze terwijl hij hem bij de hand vatte en tevens plaats voor den dokter maakte. Gabriella had zich aan het voeteinde van het ledikant geplaatst en hield haar blik onafgewend op het gelaat van den dokter gevestigd als verwachtte zij van hem het vonnis dat over haar leven of dood zou beslissen. Deze beschouwde de wond met de meeste nauwkeurigheid, deed Evraert diep ademhalen, liet hem eenige woor den spreken, voelde zijn pols, onder zocht de kloppingen van zijn hart en sloeg hem met een ernstig peinzenden blik gade. Daarop kwam een vroolijke uitdruk king op zijn gelaat en zich vriendelijk naar Gabriella keerende zeide hij op een dcelnemenden toon Er is een geluk bij het ongeluk ge weest. Ik geloof u de hoop te magen ge ven dat de wond niet bepaald gevaar lijk is. De senor heeft veel bloed verlo ren, doch alle kenteekenen zijn voor handen dat de edelste deelen, ten min ste niet belangrijk, beschadigd zijn. Een hevige tranenvloed beroofde de Condeza een oogenblik van het spraak vermogen. Zij greep, eer de dokter iets kon verhinderen, diens hand en drukte hare lippen snikkend daarop. Vervolgens wendde zij zich tot Sal landro en stak hem hare hand toe Dank, duizendmaal dank, trouwe vriend, stamelde zij terwijl zij hare zelf- beheersching herkreeg. Zij liet zich daarop nauwkeurige in lichtingen geven omtrent de wijze waarop zij den zieke moest verplegen. De dokter verbond de wond, schreef geneesmiddelen voor en Sallandro nam op zich deze terstond uit de stad te ha len. KNAAPJE TUSSCHEN AUTO EN MUUR GEPLETTERD TE ZELE Zondagnamiddag wilde de genaam de Vehent, wonende Zele-Kouter, met zijn auto zijn hofstede oprijden. Aldaar was echter juist het knaapje Gustaaf De Beule aan het spelen. De jongen werd gegrepen door den auto en tusschen het voertuig en den muur gepletterd. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar de kliniek overgebracht, alwaar men een rechterbilbreuk en talrijke ver wondingen aan het onderlichaam vast stelde. SPOORWEGARBEIDER ZWAAR GEKWETST TE KURINGEN BIJ HASSELT Zondagvoormiddag omstreeks 1 1 u. deed zich in het wagenhuis der Natio nale Maatschappij van Belgische Spoorwegen te Kuringen (bij Hasselt), een ernstig ongeval voor. De 45 jarige Van Ormelingen,schrijn werker, uit Borgloon was bezig met het herstellen van een wagen, toen plots een fluitsignaal weerklonk, wat het gewoon sein is om zich te verwijderen. Vermoe delijk had de man dit niet gehoord,wat voor gevolg had dat hij tusschen twee buffers verpletterd werd. De ongelukkige stortte bewusteloos neer en moest bij hoogdringendheid naar eene kliniek worden overgebracht. Het slachtoffer verkeert in levensge- Evraert riep hem daarop door een wenk naar zich toe en zeide De dokter mocht meteen wel eens naar de twee bandieten zien die ik ge kwetst heb. Een hunner scheen dood maar de andere was slechts door mijn kogel in het been getroffen. De dokter beloofde de gekwetsten terstond te zullen opzoeken. Sallandro drukte den schilder de hand en drukte de hoop uit hem zoo spoedig mogelijk weder te zien. Beiden groetten de condeza met eer bied. De hoop herleefde in het hart van Gabriella. Nauwelijks hadden de beide mannen het vertrek verlaten of zij ging tot den kunstenaar. Vreugde straalde op haar gelaat. God is ons genadig geweest, mijn Francisco 1 De heiligen hebben mede lijden met onze trouwe liefde gehad. Door goede werken zal ik mijne dank baarheid betoonen, zeide zij. Toen werd cr op de deur geklopt. Sivenne snelde er naar toe om te hooren wat men verlangde. Terstond daarop kwam ze terug cn zeide tot de condeza I Graaf Alonzo verzoekt binnen te mogen komen, condeza. Hij wil u zijne gelukwenschen aanbieden daar hij ge hoord heeft dat Mijnheer Evraert buiten gevaar is. Gabriella stond eenige oogenblikken besluiteloos. Wat te doen 't VervUglt '(Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2