KRANKZINNIG UIT LIEFDE nieuw* In de Siegfriedlinie Oorlogstuigen opgegraven to Zillebeke De hooge Leiding van het Leger De finantieeie toestand De uitgaven van de Bevolking De boeren van Ooien 19 Juli. H. Vincentius a Paulo. Het leven van dezen grooten Franschen volksapostel was één liefdedaad tegen over de armen, de ongelukkigen en de min begoede kinderen. Hij stierf in 1660. Onderscheidene kloosterorden, die de liefdadigheid beoefenen zijn on der zijn bescherming geplaatst. President Lebrun te Luik. De president van de Fransche Republiek zal Woensdag de tentoonstelling van Luik bezoeken. M. Lebrun zal in de statie van Luik-Tentoonstelling om I I uur 15 toekomen. Vier afdeelingen troepen onder het bevel van een kolo nel zuilen de militaire eer bewijzen.. Onze prinsjes te De Panne. Prin sen Josephine-Charlotto en prins Bou- dewijn begaven zich Zondagmorgen naar de mis van 9,30 u. in do Konink lijke Kapel. Bij het verlaten der kapel werden zij door badgasten herkend en hadden er sympathie betuigingen in ontvangst te nemen. Een spoopveg dwars door de Saliara Belgisch ballonvaarder door een Op heuvel 60 legerden de Engeïschen daar tijdens den wereldoorlog in de groote Tunnels die in de eene rich ting verbinding gaven met Wijtschate, Meesen en Kernmei en in de andere met Zonnebeke, Passendale en St Ju- DuiUch vliegtuig gedwongen tc landenliaan tunnel", bij de 5 m. diep wa ren volledig uitgerust, en in volgorde bevatten ze bedden, munitieopslag plaats, officierenkamers, keuken, tele foonkabien, W. C., kommunicatie van eerste naar tweede lijn, opnemerspost, 2 groote slaapkamers, hospitaal en den ijzerenweggang. Na den oorlog lagen deze tunnels geruimen tijd vervallen, doch werden later in hun oorspronke De ballonvaarder Jan De Vogelaere die Zaterdag II. te Jette voor een rail- ley van de Aero-club opsteeg en toen te St Niklaas daalde, maakte Zondag een opstijging te Verviers met zijn per soonlijken ballon OO-BFU De wind dreef hem naar het Noord-Oosten en op zeker oogenblik, nabij de Belgisch-.nun uuisniuimc- Duitsche grens, werd hij door een lijken staat hersteld. Allerlei vondsten Duitsch vliegtuig gevolgd, dat hernwerden gedaan. Thans hebben gra- door een rookpijl beduidde dat hij lah- vingswerken nabij den observatietoren De Fransche staf oefent al zijn invloed! den moesl. jdoor den oud-strijder Ghyselinck uitge- uit voor den bouw van een spoorweg j M. De Vogelaere kwam omstreeks 6|voerd, weerom verrassingen gebracht, met Diesel-motoren dwars door de Sa- uur, met zijn ballon op Duitsch gebied, j Dc eerste Engelsche loopgraaf van hara. in de nabijheid van de Siegfriedlinie 1915 werd namelijk ontdekt en aller- Deze spoorweg zou van groot mili- neer. Hij werd door de Duitsche politic hande oorlogstuigen werden voor den tair nut zijn en vier tot vijf milliard 'naar Aken gebracht, waar hij langdurig dag gehaald. Een heele ketel handgra- kosten. De werken zouden binnen de ondervraagd werd en tot tegen inidder- "aten, een harnas, een reusachtige tor- tijdspanne van vier jaar geëindigd zijn'nacht ter beschikking bleef van de pdle, een primitieve vuurpot, een nette j overheden. Zij betoonden zich uiterst kruik, tal van oude geweren, een pomp Een reuzenwerk dat maar dertig da- voorkomend jegens den sportieven waarmede ze het water uit hun loop gen mag duren I Op I Augustus zal men in Sovjet-Rusland den bouw aan vangen van een 270 kilometer lang kanaal, dat den naam zal krijgen van Groot Kanaal van Ferghanah en dat zal moeten voltooid zijn in dertig da ten tijd. Voor de werken zijn 16.000 arbei ders aangeduid, waaronder 10.000 vrouwen, alsmede 2000 technici. Het kanaal moet dienen voor de be- vlocing van 500.000 hektare land in dc vallei van de Ferghanals, in Oez- leckie. Er moeten 15 millioen kubieke meter grond worden uitgegraven. ballonvaarder, maar lieten niets onver-1 grachten hielden enz. let om zijn kleederen en materiaal onderzoeken. Zijn vrienden, de ballonvaarders Charlier. Wallaert en Vanderstraeten. die hem per auto op zijn tocht gevolgd hadden, kregen zelfs toelating om zon der paspoort op Duitsch grondgebied tc komen en hun makker terug naar ingenieurs en 3clgie te brengen. Zij zijn Maandag ochtend te Brussel teruggekeerd. Inwoners uit ONTVANGSTEN VOOR 1939 Financien deelt Het ministerie mede Voor de eerste zes maanden van 1939 bedragen de gezamenlijke ont vangsten 4.769 miljoen, verdeeld als volgt belastingen 1666 miljoen douanen en accijnzen 1498 miljoen legistratie 1605 miljoen. t t r\ it Vergeleken met de vooruitzichten. Luitenant-generaal De Haene te lj. a f j j j i "earaagt de mmderopbrengst 370 mil- Antwerpen opgevolgd door Untenant- Jocn (7.2 t.h.regge voor belastingen genera i em 35 mj|jioen douanen en accijnzen 60 Als opvolger van den onlangr 1 EENIGE CIJFERS HET VERBRUIK VAN ALKOHOL EN TABAK AFGENOMEN In de Ubre Belgique» heeft prof. Raudhuin bijzonderheden medege- I deeld over de uitgaven door de bevol- jking van ons land gedaan in 1938. Hij verdeelt de begrooting van de huishoudens als volgt Voeding 23 milliard Kleeding 7 Huisvesting 6 Verwarming, verlichting, mobilair en onderhouds kosten voor huisvesting 6 Allerhande uitgaven voor opvoeding, réizen genees heer enz. 6 Weelde en ontspannings uitgaven 6 Belastingen 4.5 Spaargeld 5.5 Samen 64 milliard De h. Baudhuin doet opmerken, dat men de benaming weelde-uitgaven niet te. letterlijk moet opvatten.- Twee eeuwen geleden werden aardappelen en suiker als weelde-uitgaven beschouwd. Ook thans zijn er van die uitgaven, die algemeen in de levenswijze zijn door gedrongen. Hij onderverdeelt de weelde-uitga ven als volgt Bier 2.000 millioen Alkohol 500 Wijn 300 Tabak 1.250 Vermaak 600 Radio 450 Uitheemsche vruchten 500 Chocolade 300 Jacht 50 Niet overdrijven. de Amblève-streek vragen ons er op te wijzen dat de typhusgevallen be perkt bleven tot een enkele straat van Aywaille. De Amblève .treek lijdt des-, opvotgV van den onlangs over-1 mi|liocn, registratie 275 miljoen ondanks zwaar onder de overdrijving leden luitenant-generaal De Haene. op-1 De opbre van /Jc be,as. perbeve'hebber van het 2de legerkorpstingen dlcm naar de uits| van een tmilitair dj.tr,kt van Antwerpen) .3 h„| dienstjaaf bcoordeeld de maan- thans aangeduid luitenant-generaal M.' delijksche rdsnltateU zijn afhankelijk chem. opperbevelhebber van de troe- von het rytbrae Vfln het ten kohiere pen voor de grensverdediging in Na-j brengen van de belastingen, men en Luxemburg, terwijl deze laat- Wat belrcfl de „„(vangsten van hle /.el wmrdt vervangen door luitenant douanen en accijnzen-en van registratie generaal Deffontame. die het bevel :dic, „or he, meeW*tw.l contant gein- voerde over de divisie van de Arden- de rechten zijn. is de maand Juni min- waartoe dit geval aanleiding heeft ge geven. De meeste plaatsen der streek, zoo schrijft men ons zijn voorzien van uit stekend drinkbaar water. Buitenlandsche bladen hebben aan gekondigd dat de markten en de scho len gesloten waren. Dit is totaal uit de lucht gegrepen. Minder Peetcrsen dan Janssensen. De lijst van de bij de Spaarkas inge schrevenen, vormt een repertorium van 6 miljoen namen, in alfabethische orde gerangschikt. De naam Janssens komt 22.000 kee- ren voor, en zoo men er de varianten Jans, Jansen, Janseune en zoo meer bijrekent, bereikt men het getal 29.460. De naam Desmet brengt het tot 18.000 en met zijn varianten tot 25.265. sche jagers. Anderzijds zal luitenant generaal Def- fontaine worden opgevolgd door gene- raal-majoor Verbommen. die het be vel voerde over de infanterie van de 2e der ongunstig met betrekking tot de vooruitzichten bedraagt de minder op brengst te zamen 16 milHo'en, tegenover 36 miljoen in Mei 1939. Vergelijkt men de gezamenlijke ont- Samen 5.950 millioen Het bierverbruik vertegenwoordigt 150 liter per inwoner en per jaar, wat een rekord schijnt. Men moet echter opmerken, dat in andere landen het al- koholverbruik vrij is en dat heel wat bier door vreemde zakenlieden en toe risten wordt gedronken. Hoe dan ook neemt het drankver- bruik eerder af, vooral wat alkohol be treft. De moderne levenswijze en niet het minst het beoefenen van de sport zijn daarvan de^oorzaak. legerdivisie, en te Gent vervangen vangsten van 1939 rr.et die van de wordt door generaal De Wulf, van zijn overeenstemmende periode van 1938, kant als adjunkt-bevelhebber van de zoo stelt men een totale vermeerdering civisie der Ardensche jagers opgevolgdVan 25 millioen vast t maar men mag door den militairen bevelhebber van het tot stand brengen, in dien tusschen- de provincie Henegouwen, generaal tijd, van nieuwe fiscale middelen niet Desclée. Deze wijzigingen zullen hun uitvoe- Peeters komt maar in de derde plaats ring krijgen op 24 Juli, en later zal ko- mel 18.000. Daarop volgt De Vos, met 1 one I Paret. stafgebreveteerde, 16.000. Maes met 14.000, Dupont met 12.500. Goossens met 9000 Vnndenberghe eveneens met 9000. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAHD 1 29ste Vervolg. Doch hel vertrouwen op 'de ver knochtheid van den grijsaard dien zij sedert haar vroegste kindsheid als ha ren tweeden vader liefhad, verdreef al le kwade gevoelens die zich van haar meester gemaakt hadden. Zij ging zelf naar de deur. Kom binnen 1 sprak zij. Gode en alle heiligen zij lof en dank toegebracht, duurbaar kind dat zij een dreigend leed van u afgewend hebben, sprak hij bij het binnenkomen fluisterend tot haar en bracht den zak doek naar de oogen, als droogde hij zijne tranen af. O, waarom steldet gij zoo weinig vertrouwen in mij, dat gij mij geen deel van uw geluk wildet la ten nemen Gij wist toch immers wel dat uw welzijn, uw geluk, mij veel, veel nader aan het hart ligt dan dat van mijn eigen kind Hij kuste de hand der condeza. Dan vervolgde hij even fluisterend. Mag ik zelf aan Mijnheer Evraert aan den grooten schilder, mijn geluk- wenschen aanbieden Gabriella sloeg een blik op den zieke Deze echter had de oogen gesloten. Ik geloof dat hij slaapt, oom 1 antwoordde zij ontwijkend. De graaf wenkte met de hand en .volgde fluisterend hoofd van den legerstaf van het 3e le gerkorps (Luik), het militair bevel ne men over de provincie Henegouwen. Dan voor geen geld van de we reld rust is het beste geneesmiddel. Maar gij moet me iets beloven, Ga briella Wat verlangt gij, oom Als hij wakker wordt moet gij hem de verzekering van mijn innigste hoogachting en hartelijkste deelneming geven. Dit zeggende sloop de grijsaard op zijne teenen voorzichtig naar de deur, waar hij de condeza nogmaals een kus op de hand drukte en zich verwijderde. Gabriella begaf zich weer spoedig naar.Evraert en zeide, daar zij zag dat hij de oogen had geopend Mijn oom is hier geweest en wilde u geluk wenschen dat uwe wond niet: gevaarlijk is. De schilder antwoordde Ik heb hem gezien maar ik geloof niet dat zijn wensch uit het hart kwam. Maar, Francisco, antwoordde Ga- brielle op een zachtmoedigen toon, ge vergist u in hem. Meent gij, lieve Wel zeker. Hij heeft me hartelijk lief, hij is goedaardig en bezit geen druppel van het boosaardig bloed dat de aderen van dit monster Bernardo loeit. De schilder zweeg. Alleen een uitdrukking van twijfel blonk in zijn oog. Die zelf goed en rein is als gij,lie ve. bespeurt geen kwaad. Maar ik kan inij bedriegen. God geve het. Gabriella verliet de kamer van den kranke niet. Zij liet door Sivene de spijzen ge reedmaken die voor Evraert bestemd waren. Was er argwaan in haar hart geslo pen Vreesde zij misschien voor vergifti- ging 7. Inhaling van den Zeer Eerw. Heer Dr Magister L. Janssens in zijn •geboortedorp Men heeft, de boeren van Ooien af geschilderd als exemplaren van voor historische achterlijkheid. 't Is nu een «boerke» van Ooien dat dit jaar getoond heeft hoe achterlijk ze daar zijn Magister in Godsgeleerd heid. En verleden Zondag heeft Ooien ge loond hoe het zijn geleerden zoon wist in te halen en te vieren. Het hecle dorp in vlaggentooi, een stoet rnet ruiters vooraf, een plechtige dankmis, eene plechtige ontvangst op liet gemeentehuis. Gansch Ooien, omringde Magister Janssens, in zijne doctorstoga gehuld,en uit het oog verliezen. Vergeleken met 1938 wijzen de ontvangsten van regi- srtatie op een minderopbrengst van - 1 1 1 miljoen. terwijl die van belastin- n,et a,,ccn de bravc vader van den gen met I 1 4 miljoen en die van doua nen en accijnzen met 22 miljoen zijn gestegen. Welk een leven Zij was jong, schoon, bezat onmetelijke rijkdommen en in haar eigen kasteel moest zij beven en schrikken De dokter kwam s avonds terug. Het was zoo goed met den zieke niet als 's morgens want hevige koortsen hadden hem aangegrepen. In zijne ijlhoofdigheid schermde en sloeg hij met de handen wild in het ron de en deed zooveel beweging dat de verpleegde wond tvyeemaal openbarst te en aan het bloeden ging. De geneesheer sprak het angstig meisje nochtans hoop en vertrouwen in die koortsen waren te. voorzien en on vermijdelijk dc schilder had een sterk gestel en zou alles wel tc boven komen Dubbend en mijmerend zat het arme meisje aan de bedsponde. Hadden haar oom en Bernardo dien sluipmoord gepleegd HOOFDSTUK IX EEN VOORNAAM PERSONAGE EN HET AVONTUUR VAN TWEE VLAMINGEN In de Galle de las Platcros te Mexico en waarvan we reeds melding maakten als een der bijzonderste straten der hoofdstad nabij de Plaza gelegen, lag de kleine maar nette barbierswinkel van don Pedro Gaspard. Gaspard was eigenlijk van geboorte een Spanjaard. Hij behoorde dus tot de gentes con razon, zooals zij zich vroeger noemden of menschen met rede en verstand be gaafd. De hombres sin razon of liever de menschen zonder verstand waren na tuurlijk de Indianen, negers, mestiezen mulaten en dies meer. Meester Gaspard Was een knappe vent, bevat een schrandcren kop en wist ierde straalde van geluk, doch tot het keinste kind van Ooien straalde van fierheid. TIEN GEKWETSTEN BIJ EEN ZWARE AUTOBOTSING TE OORDEGEM In den nacht tusschen Zondag en Maandag heeft zich op den Gentschen steenweg op het grondgebied van de gemeente Oordegem, een erge botsing voorgedaan tusschen twee personenau to s, waarbij tien personen gekwetst werden. In den donkeren nacht kwamen twee auto s uit tegenovergestelde richting gereden. De eene auto werd gevoerd door den heer De Baets, woonachtig te Gent. De auto gevoerd door den heer De Baéts, kwam uit de richting van Brussel. Bij hem in zijn wagen hadden plaats genomen zijn dame, zijn twee kinderen onderscheidenlijk 10 en 12 j. en nog vier andere personen, kennissen van den heer De Baets, Uit tegenovergestelde richting, dus uit de richting van Gent, kwam de au to gevoerd door den heer Diels Armand In zijn wagen hadden plaats genomen de genaamde Roba Nestor en Roval Clement. Op het oogenblik dat beide auto's.el kander moesten kruisen botsten zij met geweld tegen elkander. TIEN QEKWETSJEN De slag moet verschrikkelijk geweest zijn, want beide auto's leken een hoop verwrongen ijzer. De eene auto was eenige meter verder geslingerd. Het was griezelig om te zien hoe de ingezetenen er uit zagen. De eenen wa len op den grond geslingerd, de ande ren liepen ais verdwaasd rond, weenend en kermend, de kinderen weenden en riepen om hulp, anderen nog moesten uil hun ncteligen toestand gered worden en uit de verwrongen auto's gehaald. De autovoerders, die nog langs de baan waren bleven staan en boden hulp Eenige menschen van daartegen want waar het ongeluk plaats had staan slechts een paar huizen deden al v/at gedaan kon worden. De rijkswacht werd telefonisch op gebeld en eveneens werd getelefoneerd naar Wetteren en Aalst. Nadat geholpen was waar kon, wer den de slachtoffers overgebracht naar Aalst cn Wetteren. Mijnheer en Mevr. De Baets en hun twee kinderen alsook de vier kennissen die in den auto had den plaats genomen, werden naar de kliniek te Wetteren overgebracht. Daar stelde men vast dat de toestand van den heer De Baets het ergst was. Hij had veel bloed verloren en had ernsti ge hoofdwonden opgeloopen. Een der twee kinderen had een arm gebroken en de andere inzittenden hadden talrij ke kwetsuren over gansch het lichaam, c!och van minder ernstigen aard. Naar Aalst werden overgebracht de hi Diels Armand en Roba Nestor.Diels was er het ergst aan toe en liep een ge vaarlijke hoofdwonde op. Roba liep minder gevaarlijke wonden op over gansch het lichaam. DE TOESTAND DER SLACHTOFFERS Later vernemen wij dat de toestand van de hh. De Baets en Diels, die zeer erg gekwetst waren, merkelijk verbe terd is en de geneesheeren hopen beide slachtoffers te kunnen redden. De an dere gekwetsten hebben meestal reeds den weg naar huis kunnen nemen. De rijkswacht van Oordegem is met het onderzoek bezig. De oorzaak is tot nog toe onbekend. wat zaken waren. Als Spanjaard koesterde hij de groot ste verachting niet alleen voor de ge mengde rassen, maar eigenlijk ook voor de Creolen. Daarvan liet hij echter niets bespeu ren. De zaken voor alles, hee en hij kon een echten Indiaan met dezelfde voor komendheid kappen en parfumeeren als de zoon van echt kastiliaansch bloed... als er de piasters maar bij lagen. Meester Gaspard was een voornaam personage die heel wat betrekkingen had met dc groote wereld. Zijn ambt en de gewoonte des lands brachten dit mede. De aristokraten moest hij aan buis verzorgen. Hij leerde daardoor senores en seno- las kennen niet alleen zooals zij zich voor het oog der groote wereld vertoon den maar ook in hun kamerrok. Niemand is een groot heer voor zijn dienstbode» zegt een spreekwoord. Voor meester Gaspard waren er geen groote heeren. Hij trok daaruit een niet gering voor deel. want zijn talent van redeneeren was verbazend. Het was de gazet van Mexico, ook zocht de halve stad hem op. Wie hield er niet van de kleine schan dalen te vernemen die hij wist te ver tellen I Wat kon men al beter doen onder het haarsnijden en het scheren De winkel van meester Gaspard had een zeer deftig voorkomen. Hij had twee schoone borstbeelden \an was laten vervaardigen waarvan het eene een bejaard heer en het andere een jonge, bevallige senorita voorstelde Men was toen in den tijd der chig nons, de tijdgenooten der krinolienen. Het beeld der freule, dat er inder daad bekoorlijk uitzag, droeg het laatste model der Parijzer chignons. Onnoodig te zeggen dat de verlan gende blikken der voorbij wandelende rchoonen gretig en hunkerend naar die chignon keken. De bejaarde heer in was, sloeg on afgebroken een teederen blik met smachtende oogen naar de schoone se norita tegenover hem, die met haar blanken hals fier en trotsch den blik over den rechterschouder sloeg. Meester Gaspard was een klein, be weeglijk mannetje, met een geëvenre- digd bovenlijf maar veel te korte been tjes in verhouding. Te paard want meester Gaspard reed te paard vertoonde hij een zeer deftig figuur en te paard had hij ook het hart zijner eega veroverd, eene jonge, schoone Mexicaansche. Was het don Pedro Gaspard zelf die haar verleid had Of was het de gedachte van chignons te dragen naar de laatste Parijzer mo del» en de begeerte naar de doos met reukwerk die haar betooverd hadden. Tot aan de komst des keizers had hij nog geen goede zaken gemaakt. De Fransche kappers hadden het meest te doen. Met he» keizerrijk begon echter voor hem een nieuw en luistervol tijdvak, want de keizer noch de keizerin waren j gesteld op een Franschen kapper. Er was in hun nabijheid om zoo te zeggen geen enkel exemplaar der groote na tie zooals de Franschen zich zeiven *t Vervolgt, '(Verboden Nadruk.). Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffcl-De Gendtt Kerkstraat 21| Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2