Démons zijn losgebroken 08 Viering van dsn Nationalen Dag 23 Zondag JULI 193» De D.inzijrerkwestie De socialisten maken er een manifes tatie van, van ongodsdienstigheid en anti-militarisme Vredesplan v. Engeland aan Duitschland HET DOMEIN VAN HOFSTADE DE VOLKSSTEM XXXXVla JAARGANG NUMMER 167 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Do Gcndt* Kerkstraat, 9. en 21» AALST. DAGBLAD 2T CENTIEMEN. TELEFOON 114., Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTt Agentschap Havas, Adolf Mazloan, ,13» te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2* II. Al'OU.INAKlS Zon op 4, 13 af 10,41 l .K. 23 V. M. 31 De goede faam onzer aloude stad Aalst krijgt weer 'n geweldigen en ge- voeligen slag met den fameuzen land dag der Communisten. Aalst stond weleer vermeld als 'n stad van rijk geloofsleven... als 'n cité van godsdienstige en weldenkende inwoners... jammer genoeg zijn deze waarden den laatsten tijd deerlijk ge slonken Wanneer men thans buiten de stad spreekt over haar. dan verschijnt op 't gelaat van uw reis- of conversatiege zei 'n pijnlijke trek, omdat hij het Aalst van voorheen vergelijkt met het Aalst van heden, en we moeten het bekennen zijn religieuze tradities...de godsdienstzin van zijn bevolking als zoodanig zijn kwijnend#; het volk zelf heeft zijn bestuur gekozen met de laat ste verkiezingen... en zoekt eens bij dit laatste het godsdienstig karakter?? Maar 't ergste gebeurt nu Het staat als een vloek op de spandoeken... het staat zwart op wit in alle dagbladen en op vele plakbrieven..' het prijkt er als een schreeuwend contrast Com munistische landdag te Aalst 111 't 1: waarachtig geen reclame voor de Dirkmartensstede, wanneer de ul- tra-roode chefs juist onze stad uitzoch ten om er 'n Congres of Landdag te houden. De uitheemschen zullen nu nog meer de schouders ophalen... sceptisch kij ken... en pijnlijk glimlachen, wanneer men als Aalstenaar zijn geboortestad wil doen doorgaan voor 'n stad van ernstige en welmeenende inwoners We hebben dit cadeautje te danken aan de vroede vaderen die het lot van de dierbare stede in handen hebben I Het loont echter de moeite niet eens naar die demagogen te gaan luisteren. We kennen van over lang de klets en prietpraat, de slagwoorden welke daar verteld en uitgekraaid worden I De op leugens en bedrog opgebouw de theorieën van de Communisten worden honderden malen weerlegd... Daarbij het getheoretiseer is niet altijd doelmatig... de meeste menschen zijn onbevoegd om 'n theoretische weerleg ging van het leugensysteem der Com munisten te volgen. Doch er is 'n onfeilbaar criterium dat ons toelaat een juist oordeel c*5 'n prac- tische wijze, over hun machtspreuken en principes te vormen men kent den boom aan zijn vruchten 1!» Dat de vruchten van den sovjetischen boom zuur en bitter zijn heeft het Rus sisch regiem overvloedig bewezen. Nergens hebben de proletariërs het zoo hard te verduren, als onder het be stuur van de sovjets-regeering dat graatmagere loonen uitdeelt aan zijn werkvolk, uitgezogen door een peper- duren levensstandaard. En hoe vrij men er leeft in dit roode paradijs, getuigen de moordende con centratiekampen... de honderden te rechtstellingen van invloedrijken, die terechte of ten onrechte, werden ver dacht van reactie tegen de onverdraag lijke en verknechtende dictatuur van den afgod Stalin. Over dit alles zullen de vetbetaalde propagandisten van de Sovjets zwijgen als vermoord 1 Doch het bedroevendst van hun leerstelsels is voorzeker hun godde loosheid Wat heeft God hen misdaan, dat ze Hem zoo haten en vervolgen in alles wat Hem toebehoort, of van Hem getuigenis geeft kerken, priesters, kloosterlingen Hoe kan men zich de logiciteit in denken van hun satanische manoeu- vers Na duizenden jaren van geloof in 't bestaan van een hooger wezen, geopen baard door milliarden menschen die weieens derailleerden nopens de opvat ting van de natuur van dit wezen maar het dan toch erkenden, na twintig eeuwen evangelisatie met een schitte rend leger van genieën, geleerden..die geloofden in God... komt er een korps van verwaanden en ontaarden opda gen.. en zij beweren dat er geen God bestaat 1 Niets druischt meer in tegen de ge zonde rede... tegen de eischen, de nei gingen van de menschelijke redelijke natuur, dan die domme onnoemelijke verklaring er is geen God.... en godsdienst is opium voor het volk Een gezond verstand kan zich geen verklaring geven van het bestaan van 't communisme,met zijn godloochenen de leerstelsels. Alléén hier ligt 'n uit weg en 'n oplossing démons zijn los gebroken en zoeken het verderf van het menschdom... hun trawanten von-j den ze in het Communistisch janhagel. j We loopen naar geen démons... We, achten ze geen -enadering... zelfs geen blik waard. DENDERZOON. Hin.ER'3 INZICHTEN C MTRENT DANZIG In go %d ingelichte Duitsche officieuse kringen bevestigt men dat, naar den wil van Kanselier Hitier, zelf de Dan- zigkwe ie op vreedzame manier moet worde:: opgelost, maar door den on- voorwc rdelijken afstand van de vrije stad ar i het Ri;k. Men voegt er aan toe da. zulks piet lang mag worden uit gesteld. De naaste maanden zullen het uitwijzen indien die overdracht zal ge schieden op vree Jzame wijze, ofwel door het zwaard. Men hoopt dat Polen de eerste manier zal verkiezen. De correspondent van Reuter ver zekert dat bovenstaande verklaringen Vrijdag werden afgelegd door een voornamen orficieelen woordvoerder aan de vertegenwoordigers van de groote vreemde agentschappen. In Duitsche welingelichte kringen verklaart men zeer verwonderd te zijn over het publiceeren van en bericht be treffende het Duitsche standpunt inza ke Danzig. Het Duitsche standpunt zegt men, was sedert lang duidelijk bekend. In den Reichstag zelf verklaarde Kan selier Hitier dat Duitschland geen op lossing van de Danzigkwestie door de wapens wenscht. Men begrijpt dus de huidige sensationeele publicatie niet.en men is eerder van gevoelen dat het een nieuw maneuver is om de Duitsch- Poolsche spanning te verergeren. j De bevolking van Aalst was blij verrast, toen het op de plakkaten die de Nationale feestdagviering aankon digden. las, dat Burgemeester Ni- jchels te dier gelegenheid openbaar het I woord zou voeren. I Niet minder aangenaam was het voor haar te mogen vaststellen dat Burge meester Nichels en de socialistische schepenen in den stoet naar de kerk trokken. Wat eene bekeering I Doch zie wat er gebeurde I Aan het kerkportaal stapten die heeren onbeschaamd uit den stoet en gingen post vatten op den bijgang, om aldus openbaar te laten blijken dat zij weigerden in de kerk te gaan, en i dat voor hen aan Gods zegen niets was gelegen... Zij konden op geen welsprekender wijze, lucht geven aan hun ongods dienstige mentaliteit en hun onbeschoft heid. 1 Het bleef daar niet bij. I Toen het Te Deum geëindigd was, stapten de socialisten terug in den stoet ditrrfaal met de roode vlag met het gebroken geweer-) aldus gaven zij blijk van een verregaande wansmako- lijkheid. Het was immers niet het oogenblik om anti-militaristische emblemen uit te hangen. Als protest weigerde de arrondisse mentscommissaris in den stoet mede te stappen. De katholieke gemeenteraadsleden met reden geërgerd over de ongods dienstige houding der socialisten en eveneens als protest tegen het gebro- i ken geweer» trokken zich insgelijks te rug uit den stoet. Schepen de Stohbeleir, vond het niet noodig dit voorbeeld te volgen. Terwijl velen niet konden vermoeden, wat er omging, moest hij als schepen het toch weten. De patriot Cornell's schitterde uit door zijne afwezigheid. HET NATIONAAL FEEST IN DE HOOFDSTAD De Britsche regeering zou een posi tief vredesplan voorbereiden dat in den nazomer aan Hitier zou worden voor gelegd indien de negatieve politiek» van allianties er niet in slaagt om de rust in Europa te verzekeren. Gedurende de laatste dagen doen in goed ingelichte diplomatieke kringen berichten omtrent het zoogenaamde positieve vredesplan de ronde, doch van officieele zijde wordt geen com mentaar daarop geleverd. Volgens-de ze diplomatieke kringen zou het plan eenmaal gerijpt, de volgende punten inhouden I Aan Duitschland zou worden ver zocht om een deel van zijn bewapening op te offeren. Engeland en zijn geal lieerden zouden waarborgen voor een dergelijke unilaterale ontwapening vragen opdat deze in werkelijkheid wordt uitgevoerd. 2) Engeland zou in ruil daarvoor een enorme leening aan Duitschland verstrekken, teneinde Hitler in staat te stellen om de Duitsche oorlogsindustrie te veranderen in industrieën op vreed zame basis. 3) Indien Duitschland eenmaal met dt beperking van zijn bewapening be gonnen is zullen verdere toegevingen aan Duitschland zooals het koloniale vraagstuk overwogen worden. 4) Engeland zal elk instrument voor het propageeren van zijn voorstel in actie brengen opdat de Duitsche be volking op de hoogte zou zijn van dit aanbod, zoodat zij ervan overtuigd zij dat indien oorlog komt hun regeering daarvoor verantwoordelijk is. Het nationale feest werd in de hoofd stad aangekondigd door salvoschoten. Te 10 uur, werd in de Ste Gudula- kerk een plechtig «Te Deum» gezongen bijgewoond door Koning Leopold en de prinsjes, die langs den weg in de hofrijtuigen geestdriftig werden toege juicht. Afdeelingen der infanterie bewezen de eer. Mgr. Marinus, deken van Ste Gudu- la, omringd door de geestelijkheid,ver welkomde de Koninklijke familie en leidde ze n^?^.het altaar. Op het koor namen de leden van het diplomatieke korps plaats, naast hh. Gillon, voorzitter van den Senaat, Van Cauwelaert, voorzitter van de Ka mer, verscheidene senatoren en Kamer leden, en de ministers Pierlot, Devèze, d'Aspremont-Lynden, Delfosse, Van- derpoorten. generaal Denis, Gutt, Marck, Sap, Jaspar en Devleeschauwer De kerk was gevuld met vaderland lievende kringen met vaandel. In het indrukwekkend kader van het Poelaertplein, heeft Vrijdag na middag een grootsche vaderlandsche plechtigheid plaats gehad die verhoogd j werd door de aanwezigheid van den Koning en de Koninklijke Familie. Voorts waren er al de vooraanstaan de personaliteiten van het land aanwe zig. Voor de groote portiek van het Jus- tietiepaleis was de groote Koninklijke tribune opgericht. terwijl afgesloten ruimten aan beide kanten waren voor behouden voor de overheden. Onder de aanwezigen werden opge merkt Z. Em. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, de heeren Zicht op het tennis-court met een zuil waarop de beeltenissen onzer prinsjes in medaljon prijken. Gillon en Van Cauwelaert, voorzitters van de Wetgevende Kamers, heer Pierlot, Eerste-Minister en de leden der Regeering heer Max. burgemees ter van Brussel Baron Houtart, gou verneur van Brabant en voorts tal van volksvertegenwoordigers, senatoren en hooge dignitarissen en officieren. De Koninklijke Familie kwam in galakoetsen toe, geëscorteerd door een eere-escadron van de mobiele wacht. Op heel den doortocht juichte het volk den Vorst en de Prinsjes uitbundig toe. Midden het handgeklap en het geest driftig gejuich van de massa, werd bij de aankomst van de galakoetsen op het Poelaertplein, de Braban^onne uitge voerd. Bij het uitstappen werd de Koning begroet door Eerste Minister Pierlot heer Devèze. minister van Binnenland- sche Zaken en Luitenant-generaal De- nis. minister van Landsverdediging. Nadat de Koninklijke familie had plaats genomen nam het défilé een aanvang. De stoet werd door de duizendkop pige menigte geestdriftig toegejuicht, maar de toejuichingen met dewelke het vertrek van den Koning en de Prinsen werd begroet is eenvoudig niet te be schrijven. en de Vorst bleek door de onstuimige ovaties diep ontroerd te zijn terwijl onze lieve prinses, prins Boude- wijn en niet het minst de kleine prins van Luik. reeds in het wegrennende rijtuig gezeten, nog steeds bevallig de opeengestampte volksmassa bleven met de handjes toewuiven. In den avond verdrongen zich op nieuw duizenden toeschouwers aan het Poelaertplein en het hoeft niet gezegd dat het vuurwerk, de oefeningen van de stoutmoedige vliegers, en. spijts wat motregen, de volksdansen zelf op ver scheidene plaatsen groot sukses hebben gehad. Het is een prachtig nationaal feest geweest. Het volk legde hier een diepgevoel de getuigenis af van zijn gehechtheid aan het Vorstenhuis. TE GENT Vrijdagmorgen, om I I ure. werd in de hoofdkerk van St Baafs, door Mon- j seigneur Coppieter? een plechtig Te Deum gezongen. Burgerlijke, militai re en geestelijke overheden namen deel aan deze ceremonie. Een afdeeling van het tweede Linieregiment en der gndarmerie bewees de eer. Daarna vormde zich een stoet der vaderland lievende maatschappijen en school kinderen en een bloemenhulde had aan het monument van Koning Albert plaats. In het Koning Albert park bemerkten wij luitenant-generaal Massart. bevel hebber der eerste legerdivisie Devloo kolonel van het 2e Linieregiment Van den Bogaerde, gouverneur; Van der Stegen, burgemeester, en schepenen juffer Boonants en Derycke; Z. F.. Kanunniken Quintelier en De Vos.ver- tcgenwoordigers van het Bisdom hh. Dalanier en Lesseliers der oud-strijder» hoofdpolitiekommissaris Boque en tal rijke afgevaardigden van verschillende groepeeringen. Muziek en zang wissel den om de beurt af waarna talrijke bloemengarven aan den voet van het monument werden neergelegd. Na het spelen van het ((Vaderland sche Lied konden honderden bezoe kers aan het monument defileeren^ <4 J mméhAmm Een algemeen gezicht van het Poelaertplein.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1