KRANKZINNIG DIT LIEFDE Uilrijking van landbouw en nijverheids- eereleekens te Luik KOLONIALE L0TEPA9 24 Juli. H. Christina. Ro- meinsch meisje, dat na zijn bekeering! de afgodsbeelden van zijn vader stuk sloeg en dienvolgens, op dezes aan klacht, ter dood werd gebracht na zwa re folteringen. 25 Juli. H. Jacobus. Met zijn broeder Joannes verliet hij zijn vis- scncrsbedrijf om Jezus te volgen en Dezes apostel te worden. In 42 werd hij als bisschop van Jerusalem onthoofd. De wet op den openbaren onder stand. Burgemeesters en gemeente- sekretarissen van 38 gemeenten uit het ariondissement Sint Niklaas, hadden op het stadhuis te Sint Niklaas, een ver gadering, waarop de wet van den open baren onderstand besproken werd. De vergadering nam een voorstel tot wijziging van bedoelde wet aan, waar bij een nieuwe onderstandwoonst zou verkregen worden op zes maanden, in plaats van op drie jaar, zooals thans het geval is. Massa-huwelijk der K.J.V. in Cana da. Op Zondag 23 Juli is in Mon treal in Canada het huwelijk ingeze gend geworden v. 100 bruidsparen,die tc.t de georganiseerde katholieke ar beidersjeugd van Canada behooren, welke van 22 tot 23 dezer in congres bijeen waren. Bij deze gelegenheid heeft Mgr Gau- thier 'n pontificale H.Mis gecelebreerd waarbij minstens 23.000 leden der ka tholieke arbeidersjeugdorganisaties te genwoordig waren. De massale opmarsch van deze ka tholieke jeugdgroepen naar Montreal geschiedt onder de leuze - Behoudt de arbeidersjeugd voor Christus. Na deze plechtige H. Mis. waaronder het huwelijk van de 100 bruidsparen zj.I worden ingezegend, heeft het bruiloftsmaal plaats op 100 kiosken,die op het eiland St Helena zijn opgeslagen en waar de jonggehuwden hun ouders en familieleden gastvrij zullen onthalen Alfcns XIII aanspraakmaker op de Spaansche Kroon. Door het Havas agentschap wordt vernomen, dat te Lausanne een vergadering heeft plaats gevonden van Spaansche monarchisti sche afgevaardigden. De gewezen ko ning Alfons XIII was er aanwezig. De ze vergadering had tot doel de houding te bepalen van de monarchistische par tij tegenover de laatste gebeurtenissen in Spanje. De kandidaturen van Xavier van Bourbon-Parma, prins Carlos van Knbsburg en don Junn, prins van Astu- die, werden beurtelings vooruitgezet. Alfons XIII stelde zich echter schrap en verklaarde, dat hij nooit aan zijn rech ten op den troon had verzaakt en dat de prins van Asturie zelf de eerste was om hem als de eenige koning van Span je te beschouwen. Kongrcs van Notarissen. De Bel gische notarissen en ook vreemde nota rissen houden hun congres te Luik. on der voorzitterschap van den hr Fobe, uit Gent. Zaterdag, heeft in de Luiksche uni versiteit de algemeene vergadering plaats gehad. Vier afdeelingen, onder scheidenlijk voorgezeten door de hh. Van de Vorst. Hauchamps. Thuy»- baert en Moreau de Melen, hebben al- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Chartotta ccor CONSTANT AIMAHD 133ste Vervolg. Het was niet zeldzaam personen te •ontmoeten, die men voor gewone pe ons of dienaars, ja, soms voor leperos aanzag en die later plotseling in de ge daante van generaal of overste ver- sr henen. Wie wrist het tot welke Juaristische bende deze scnor misschien behoorde? Het was dus in ieder geval raadzaam zulke lieden, zooniet voorkomend, dan tenminste voorzichtig te behandelen. Terwijl de mesties geschoren werd. traden eenige andere caballeros den winkel binnen. Zij mengden zich spoe dig in het vertrek over de plundering der diiigencie. De passagiers waren eerst door één enkelen ruiter aangehouden, die hun slechts tweehonderd duros afnam en er uitzag als een voornaam heer. Doch toen zij later voor de tweede maal werden aangehouden door een bt nde, en deze vernam dat men hun reeds voor geweest was. plunderden zi) daarover geërgerd, de arme reizi gers zoodanig dat hun nauwelijks het <noodigste, hunne kleeding overbleef. En den verhaler was er zelfs bij te genwoordig geweest en beschreef de lerlei vraagstukken betreffende notari- eele aangelegenheden besproken. Een banket, voorgezeten door den h. Delfosse, minister van Arbeid, is des avonds opgediend geworden. Gevolg van Koning Zogoe aange houden. Tien Albaneesche hoog waardigheidsbekleders die deel uit maken van het gevolg van Koning Zo goe en hun Vorst in zijn vlucht tot aan de Grieksche grens vergezelden, zijn te Postumia door de Italiaansche politie aangehouden. Het vlot brengen van de Thetis De poging welke bij hoog water onder nomen is om de Thetis vlot te bren gen, is mislukt. Twee sleeptrossen van de Zelo, zijn afgeknapt,op het oogen- blik dat dit vaartuig de Thetisnaar de kust wilde sleepen. De admiraliteit heeft medegedeeld dat de eerste poging om de duikboot vlotte brengen, mislukt is. In aanwezigheid van Z. M. den Koning Zondag voormiddag had in de Ten toonstelling te Luik, in het paleis van de stad, de jaarlijksche plechtige uitrij- king plaats van de landbouw- en nij verheidsdecoraties. De muziekkapel van het 12e Linieregiment verleende haar gewaardeerde medewerking. Onder de aanwezigen stippen we aan de ministers Delfosse, en Vanderpoor- ten; de HH. Palmers, voorzitter van de Rechtbank Lecrenietr. prokureur des Konings; de schepenen Depresseux en Bologne verscheidene hooge amb tenaren van het ministerie van Arbeid. Om I I u. 20. begroet door de Bra- bangonne» werd Z. M. de Koning door Gouverneur Mathieu, generaal de Kra- hc en Commissaris-Generaal de Lau- noit binnengeleid. De Koning heeft zelf enkele der bij zonderste van de 10.173 uit te reiken decoraties aan de belanghebbenden overhandigd. o.m. aan den h. Victor Colson, 90 jaar oud, uit Luik, die se dert 75 jaar ononderbroken zijn bedrijf uitoefent van wagenmakerknecht, en die door de aanwezigen geestdriftig werd toegejuicht. Minister Delfosse aan het woord De h. Delfosse, minister van Arbeid in 't Fransch, brengt hulde aan de moe dige arbeiders die heden de verdiende belooning ontvangen voor een lange, nederige en voorbeeldige werkzaam heid. Zij zijn, zegt de minister het voor naamste bestanddeeld en den rijkdom van het land. Het land weet dat het op den geest van initiatief van de arbeiders rekenen kan, onze ingenieurs en ambte naren. Daar hebben zij een sprekend bewijs van geleverd in het prachtig Al- bertkanaal. Rede van Minister Vanderpoorten De h. Vanderpoorten. minister van Openbare Werken, uit naam van de re geering, brengt hulde aan de landar beiders die sedert meer dan 25 jaar werkzaam zijn bij eenzelfden werkge ver. De landbouw blijft de kern van onze economie, hij blijft onze voor naamste bron van welvaart. Rond 13 uur, vergezeld van den hr Groot-Maarschalk van het hof. Cornet de Ways en generaal Six, vleugeladju dant, verliet de Koning de zaal. geest driftig toegejuicht, om zich per auto mar Ougrée te begeven. aanranding op het levendigste. Hij beweerde dat de roovers uit een goed gewapenden en bereden troep van minstens dertig man bestonden. De Mesties hoorde met een half spotachtigen lach om de lippen ook dit verslag aan. Hij zei échter geen enkel woord. Hij liet zich echter op zijn geld te ruggeven, pakte de gekochte voorwer pen in het voorste gedeelte zijner zera- pe en verliet men een zeer deftig ge zicht den winkel. Caballeros, adios De Mexicanen hadden hem ternau wernood opgemerkt, want wat bekom merde hun den knaap. Een echter die ook in den postwagen was beroofs geworden riep zoodra de deur weder dicht was Caracho, wie was dat Waarom vroeg iemand. Die zerape ken ik... Ik wil wat zijn als ik niet juist dezelfde roode en gele strepen op de schouders van den zelfden schoft heb gezien, die ons gis ter tot op het hemd uitplunderde. Zoo Ja, maar hij droeg toen een baard -Santissima riep don Pedro uit. Hij heeft zich juist hier laten scheren en met een goudstuk betaald. Als gij hem laat aanhouden, dan vindt gij den buit nog bij hem. Wat ik zou vinden zou een mes tusschen de ribben zijn. amigo 1 ant woordde de dappere Mexicaan. Ik zal er mij wel voor wachten. Maar dat het een van die schurken was is boven al len twijfel. En hoe brutaal hier open lijk in den winkel te komen Het wordt plezierig in Mexico, PLECHTIGE INZEGENING DOOR Z. EXC. MGR. COPPÏETERS VAN DE NIEUWE HULPKERK TE DENDERLEEUW Toegewijd aan O. L. Vrouw van 't Strcokapeileken Zondag ging te Denderleeuw de wijk van de nieuwe hulp-kerk, staande on der de geestelijke hoede van pastoor Poelaert, in feeststemming op. De nieuwe kerk is nog niet volledig afge werkt daar ze tot dusver nog geen toren bezit. Het betreft fle parochie kerk voor de 1300 zielen meest werkvolk die op den uithoek der ge meente wonen. Z. H. Exc. Mgr Coppieters, bisschop van Gent, kwam 's morgens rond 10 u. vergezeld van zijn ceremoniemeester Z. E. H. Kanunnik Ruys, toe aan de kerk. Hij bracht er een kort bezoek en drukte zijn tevredenheid uit over het kerkgebouw. Vervolgens richtte Zijne Excellentie zich naar'de Zusterschool van Huissegem van waar hij zich te 10 u. 15 stoetsgewijs voorafgegaan van Sint Martinuskoor van Aalst, leden van het komiteit, leden van de gemeente raad, kerkraad en geestelijken, naar de kerk begaf. Aan den ingang van de kerk werd Z. Exc. verwelkomd door een lid van het komiteit. Vervolgens had de plechtige inzegening van de kerk plaats. Deze werd te 1 I u. opgedragen door E. H. Poelaert bijgestaan door de twee onderpastoors EE. HH. Van De Gucht- te en De Brouwer, E. H. De Vylder, Zondagonderpastoor en twee semina risten, in tegenwoordigheid van Mgr. Coppieters, Z.E.H. Kan. De Keyzer, enz. De gezangen en het eigen der Mis werden uitgevoerd door het St Marti nuskoor Van Aalst onder de kundige leiding van E. H. Weyn. Onder de H. Mis hield Z. H. Exc. Mgr de Bisschop een treffend gelegenheidssermoen. Eerst bedankte Mgr de E. H. Pastoor de parochiale geestelijkheid en allen die meegewerkt hadden tot de verwezenlij king van den bouw van deze kerk. Het onderwerp dat Monseigneur in zijn sermoen ontwikkelde, luidde Hier is het Huis Gods en de deur des Hemels» Na de mis bracht Monseigneur door de prachtig versierde straten een be- zcek aan de wijk. Overbitnging van. het beeld van O. L. Vrouw van 't Strco ka pel leken Te 2 u. 30 vertrok op het, dorp langs dc Alf. Dccock-, Aug. De Brabanter- en Landuytstraat een stoet bestaande uit verscheidene prapivfagens, groepen en verschillende muziékmaakschappij- en. De optocht werd in oogenschouw genomen door de geeftelijkheid en de personaliteiten van op een tribuun op gesteld aan de nieuwe hulpkerk. Gelegenheidstoespraken werden ge houden door E. H. Pastoor en oud-pas toor De Vos. Daarna werd het beeld van O. L. Vrouw uit het strookapelleke gehaald door oud-pastoor De Vos en overge bracht naar de nieuwe hulp-kerk. Vervolgens werd er een lof in open lucht gezongen door Z. E. H. Kan. De Keyzer. De gezangen werden uitge voerd door het zangkóor Peter Benoit van Denderleeuw. Deze dag werd besloten met een koncert ten gehoore gebracht door de verschillende muziekmaatschappijen, welke deelnamen aan den optocht. zeide een ander, de wegen zijn tegen woordig zoo onveilig, dat men zonder een paar revolvers in den gordel niet eens naar Tacubaja kan rijden. Zoo moet men pas den kastelijn van Cha- pullepcc zijn horloge hebben afgeno men in den slottuin onder de cederen., terwijl de keizer in het slot aan tafel zat. En hoeveel tafelzilver hebben zij van den keizer gestolen vroeg een ander lachende. Als dat zoo voortgaat, zal hij spoedig nieuw moeten koopen. Maar. zei de eerste, dat zijn geen Mexicanen geweest. Wie zou het anders wezen De Franschen Neen. De Belgen Neen. De Oostenrijkers Neen. Por todos santos Wie dan Mestiezeu en Mulatcn, carambn. Zijn dat geen Mexicanen Gentes sin razon, zei de andere bedaard. In alle geval 't moet een lief huis houden v/orden voor den keizer, voor den broeder van een der machtigste vorsten uit F.uropa. Het zal nog plezieriger worden ah. de eerste ratten het schip verlaten want lang kon die geschiedenis toch niet duren. Tooneelspel, anders niet. Ik zou voor den duivel ook wel eens willen weten waarom keizer Maximi liaan zooveel belang in ons stelt dat hij zoo belangloos een geheel leger be taalt alleen om allen gelukkig te ma ken. Maar als hij gelooft dat hij daar door ons land krijgt dan verkeert hij in cene dwaling. BANDIET VERHOENE VOOR DE RECHTBANK VAN GENT De bandiet Verhoene, die op 23 Juni laatstleden tijdens zijn aanhouding op het St Denijsplein te Gent, opstand maakte tegen de inspecteurs der rech terlijke brigade van Gent, zal wegens deze feiten te verantwoorden hebben voor de rechtbank van Gent voor de welke de Raadkamer hem heeft ver zonden. OORDEGEM. SLACHTOFFER BEZWEKEN Zooals gemeld, is Polidoor Libbrecht Vrijdag jl. op den Brusselschen steen weg, het slachtoffer geworden van een auto-ongeval. Zwaar gewond werd Libbrecht naar het ziekenhuis te Wette- ren overgebracht, waar hij thans aan de opgeloopen verwondingen bezweken is. FIETSER DOOR AUTO VERRAST TE MEERBEKE 's Avonds moest de fietser Petrus Cornelis, wonende op het gehucht Ter- nat-Meerbeke, gaan schuilen achter een muur, doch daar ook beregende hij en liep over den betonweg Ninove-Brussel om aan den overkant in een deurope ning te schuilen. Op den steenweg werd hij gevat door een auto, bestuurd door M. Be- lier Georges, wonende te Sint Joost ten Noode. Petrus Cornelis kreeg een geweldigen slag op het hoofd waardoor hij ten gronde stuikte en bewusteloos bleef liggen. De ongelukke werd opge nomen met kwetsuren aan het achterhoofd cn onder het rechteroog. Hij liep een hersenschudding op. BRAND VEROORZAAKT AAN ZIENLIJKE SCHADE IN EEN FABRIEK TE GENT Zondag, kort voor den middag is brand uitgebroken in het werkhuis van M. Vandenabeele fabriek van lekker- koek, gelegen Drongensteenweg te Gent. Het vuur is naar alle waarschijnlijk heid medegedeeld door den oven, die drie uur voor het uitbreken van den brand werd aangemaakt. De brandweer van Gent verscheen ter plaatse en kon vlug het vuur dooven. De schade is echter aanzienlijk. TWEE FIETSERS DOOR AUTO VERRAST TE St MARTENS-LATEM Zondag avond or** 7 uur is op den Kortrijkschen steenweg de auto van M- Govaerts uit Brussel, komende uit de richting van Deinze geslipt. De auto slingerde naar den linker kant der baan en vatte er twee fietsers. De eene, Hectór Heeman, wonende Hundelgemschen steenweg, te Merel- btke, overleed kort »a de aanrijding. De andere. De Zutter, wonend Verlo ren Broodstraal te Merelbeke, werd ge kwetst «aan het hoofd. De rijkswacht van De Pinte kwam tei plaatse. KUNT GIJ AARZELEN als gij voor enkele franken kans kunt hebben honderd duizend frank vijftig duizend frank twintig duizend frank Ja zelfs EEN MïLLIOEN te winnen in de 61.200 loten van 100 tot 10.000 fr. TREKKÏNG VRIJDAG aanstaande Dc beide Mexicanen waren thans ge holpen. Zij verlieten het lokaal. Of dat gespuis ooit tevreden zal zijn sprak don Pedro na hun vertrek. Ja, antwoordde Julio, wat wilt ge er aan doen Honderd revolutien hebben zij achter elkander ondervonden en nu zij den hemel op de knieën moeten danken dat zij eindelijk een goede regeering en een edelen keizer gekregen hebben een degelijken vorst maar niet zulk een Indianen jong met bruin gezicht en paar denhaar, nu verblijden zij zich weder bij voorbaat in het vooruitzicht dat al les het onderste boven zal gaan en er een einde zal komen aan den lieven vrede die er nu heerscht. Lang kan die geschiedenis toch niet duren Zoo,zoo caballeros voegde hij er bij met een zegepralenden blik over kammen en pommadepotten naar het portret der keizerin. Nu Dat willen we eens zien, want als zich alle goede patriotten, om den keizer scharen dan geloof ik, jagen wc dat gespuis wel uit elkander. Wel Julio, wat gelooft gij er van Als wij den sabel nog moeten aangespen, en het geweer schouderen, laten wij onzen keizer immers niet in den steek. Julio was geen held en de staats zaken konden hem weinig schelen. Hij zou zich dus niet verbinden door een belofte en niet zwaartillend van gemoed zijnde, antwoordde hij al la chend Caramba. meester Gaspard, ik zal ze allemaal een aderlating geven Maar a propos van de zeep eens gespro ken als wij die levering Cuernacava en Queretario moeten doen dan houden we bitter weinig voor ons over. AUTO GEPLUNDERD TE BRUSSEL' Ten nadeele van mevr. Marie B., wonende Quai de Rome, te Luik, is uit een auto, staande voor een gebouw op het Martelarenplein te Brussel, een handkoffer gestolen, inhoudende voor 50.000 fr. kleederen, toiletvoorwerpen een fototoestel, alsmede een reistasch- je, waarin voor 100.000 fr. waren op geborgen. De deuren van den wagen, die tijde lijk onbeheerd stond, werden openge broken zonder dat iemand daarvan iets heeft bemerkt. MOEDIG ANTWERPSCH SCHIPPER TE BERGEN Te Bergen reden fietsers langs het Canal du Centre twee hunner, de echtgenooten Marius Lambert, uit Hor- ne, kwamen aan een brug, toen de vrouw tusschen de tramriggels geraak te en tegen den boordsteen van het ka naal viel, waarna zij in het water te recht kwam. Haar man, die evenmin als de vrouw, kon zwemmen, sprong zijn echtgenoote achterna. Beiden zou den jammerlijk verdronken zijn indien zij niet gered werden door een Ant- werpsch schipper, namelijk Felix Hen- drickx, 41 jaar, wonende 43, Napole- onskaai, in de Scheldestad en varende op het schip Condor Hendrickx sprong, gekleed, van zijn schip in het water en kon na veel moei lijkheden te hebben overwonnen, de twee drenkelingen apn wal brengen, waar intusschen hulp was opgedaagd om het echtpaar Lambert naar een ziekenhuis over te brengen. Schipper Hendrickx keerde daarop naar zijn schip terug en zette, alsof er niets gebeurd was, zijn weg verder, zonder zich te bekommeren om de ge- lukwenschen om zijn moedige daad. VERKEERSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP te OLSENE Zondagmorgen, om 8 uur, werden de bewoners der Kortrijksche straat te Olsene, opgeschrikt door een hevigen slag. buiten komende zagen ze bezij den den weg in een tuin, een nog on langs nieuw hcerenrijtuig liggen, waar huilende menschen uitkropen. Aan stonds snelde men ter hulp en bevrijd de men den stuurman, die achter het stuurrad zat bekneld.Daar zijn toestand ernstig scheen, voerde men hem naar eene kliniek te Kortrijk. De ongelukkige overleed echter on derweg. Het is de genaamde Callens Jozef, vrijgezel, 34 jaar oud, wonende bij een familielid op den Leiekant, vlashandelaar van beroep. De h. Van Rabays, eveneens uit Desselgem, die nevens den voerder had plaats genomen, liep slechts lichte kneuzingen op. Het echtpaar Herman Arickx, dat van achter gezeten was, werd erg aan het hoofd en de beenen gewond en beiden werden door een genesheer uit Zulte verzorgd. Hun toestand baart geen zorg. Hoe het ongeval zich voordeed Op bovengemeld uur kwam een luxeauto uit de richting van Kortrijk de baan naar Gent opgereden. Bij het bin nenkomen van het dorp wilde de auto de autobus van Waregem-Deinze voor bijsteken doch slipte en kwam met ge weld tegen een boom terecht en vloog vandaar over een afsluiting in een tuin. De voerder die de slag van den boom kreeg werd de hersenpan letter lijk opengereten en stierf kort nadien. De rijkswacht van Olsene stelde een onderzoek in Is het zoo schraal met de zeep? Zeer schraal, meester, zeer schraal. En de welriekende oliën Evenzeer. Wij hebben niets meer dan hetgeen er voor het venster in de kastjes staat. En het overige Er ontbreken een menigte arti kels, want, meester, sedert gij hofcoif- feur zijt geworden verkoopen wij van alles overvloedig. Don Pedro liep den kleinen winkel een paar malen op en neer, wreef zich van innige tevredenheid de handen en de gevreesde omwentelingen waren ge heel vergeten. Eindelijk bleef hij voor Julio staan, zag hem lachend aan en zeide fier Hombre (man weet ge wat? Neen, meester. -Weet ge niet dat de keizerin mij heeft opgedragen de rozenzeep die zij te Brussel heeft gekocht, voor Hare Majesteit vandaar te doen komen. Wel zeker Maar dat helpt ons niet. Zeven kisten zijn daar reeds be steld, sprak don Pedro met een verge noegd gelaat hem de hand op den schouder leggend. Zeven kisten, zeg ik. Met rozenzeep riep Julio ver baasd. Schaapskop, zeide don Pedro, met zeepen, pommade, kammen, bor stels en alles wat we noodig hebben. Voor de keizerin, hernam Julio verwonderd. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Vein Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2