Stoutmoedige overval KRANKZINNIG UIT LIEFDE NIEUW» KABINETSRAAD Bevuiling en ontsiering tier landschappen1 2 mislukte pogingen om over de Boltische zee te zwemmen Dagorde van de «Nationale Bloc en Oud-Strijders» De klas van 1939 van dezelfde regi- menten zal Zaterdag het kamp van Beverloo verlaten, waar zi) zullen ver- vangen worden door de vorige klas, die onder de wapens is van 1938. De groote maneuvers van het eerste legerkorps zullen op II en 12 Augus tus aanstaande plaats hebben, onder 29 Juli. H. Martha. De zuster van Lazarus ons bekend uit het Evan- gciic Toen, bij een bezoek van Jezus Van luitenant-generaal Van der >ii een aan hun woning, Martha drük in de weer was om den Meester passend te ontvangen, en haar zuster, Maria slechts oor en oog was voor den Zaligmaker, vermaande Jezus zacht de kommervolle vrouw inet deze woorden één zaak is noodzakelijk de zaligmaking der ziel. Het zaligverklaringsproces van Pater Charles de Foucauld. De Postulator in het Zaligverklaringsproces van Pater Charles de Foucauld, heeft verklaard, dat het informatorisch proces, dat in 1926 werd begonnen vermoedelijk tegen hel midden van het jaar 1940 beëindigd kan worden, waarna de stukken betreffende dezen Dienaar Gods naar Rome zullen worden ge zonden voor de behandeling van het Apostolisch Proces. Het onderzoek over de dijkbreuk aan het Albert kanaal. Officieele waarschuwing tegen valsche geruchten Het Ministerie van Openbare Wer ken deelt mede De onderzoekscommissie voor de verantwoordelijkheden inzake de dijkbreuk aan het Albertkanaal is Don- derdagvoormiddag opnieuw verga derd onder het voorzitterschap van den minister van Openbare Werken, om de personen te hooren. die desge vallend hiertoe den wensch hadden uit gedrukt. De minister van Openbare Werken meent de openbare meening te moeten waarschuwen tegen fragmentarische mededeelingen en wijst er op dat uit sluitend het officieel verslag de be- tiouwbare bron zal vormen. Veken. De terugkeer uit het kamp naar hun ne garnizoenen van de regimenten die aan het eerste legerkorps behooren, zal plaats hebben op 14 Augustus. Nederlanders op bezoek in ons land Evenals vorig jaar zal de stichting Noord-Nederland-Vlaanderen weder om een vijfdaagschen autotocht door Vlaanderen inrichten en wel van 2 tot er. met 6 Augustus. De tocht zal van Amsterdam gaan door Vlaamsch-Lim- burg, Brabant en Brussel. Als hoogte punt geldt de bijwoning op 5 Augustus van het Heilig Bloedspel op de Groote Markt te Brugge. Patroonsbijdrage inzake verplichte verzekering tegen werkloosheid. Een korte wettekst is verschenen waar door de wet van 24 December 1938, tot 31 December 1939 verlengd wordt Bedoelde wet bepaalt de bijdrage der patroons inzake verplichte verzekering tegen werkloosheid, op 35 t. h. van hun driemaandelijksche storting in de com pensatiekas voor gezinsvergoedingen »..n hun loontrekkenden. Vrijstelling van grondbelasting. In het Staatsblad is de wet verschenen tot wijziging van het koninklijk besluit van II Augustus 1935, voor tijdelijke vrijstelling van de grondbelasting. Diegenen die een leening bekomen hebben, kunnen deze terugbetalen in 66 annuiteiten. onderscheidenlijk van 2.75 t.h. 3.10 t.h. en 3,50 t.h. volgens zij werden toegestaan tegen een rente voet van 2t.h.. 2,50 t.h. of 3 t.h. 's jaars. Wat de vrijstelling betreft, mag het kadastraal inkomen niet meer bedragen dan 1500 fr. in de gemeenten met min der dan 5000 inwoners; 2000 fr. in de gemeenten met 5000 tot en met 29.999 inwoners; 3000 fr. in de ge meenten met 30.000 inwoners en meer De maneuvers van het eerste leger korps. In het kamp van Beverloo werden gisteren de militairen der klas' van 1937, van de eerste en tweede ja-1 gers te voet, van het eerste grenadiers eerste karabiniers en 9de linie onder de wapens geroepen. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMAHD 137ste Vervolg. Niet noodig murmelde hij kort weg want hij zag slechts de loten die zij in de hand had. - Senor Ik speel niet in de loterij. Iegelijk wilde hij voorbijgaan en had den drempel reeds betreden. Een brief. Don Mauricio f riep het meisje bang dat hij haar zou ontgaan. Santissima zeide Mauricio Op het noemen van zijn naam had hij zich met dien uitroep omgekeerd. Kent gij mij Wie zijt gij Que importe I zeide het meisje beschroomd. Maar de uitgestrekte vingers hielden den brief duidelijk voor. Voor mij vroeg hij verbaasd. Zij knikte. Hij nam het briefje aan. Van wie Het is een zaak van gewicht. Ha Lees hem. Het jonge meisje trad snel terug in dc schaduw der straat om weldra in de duisternis te verdwijnen. Mauricio hield een oogenblik het briefje besluiteloos in zijne handen. Van wie kon het zijn De leden der regeering vergaderden Donderdag namiddag te 14.30 uur in Kabinetsraad, onder voorzitterschap van den heer Pierlot, eerste minister en minister van Buitenlandsche Zaken. Na afloop ervan werd te 17.30 u. volgende officieele mededeeling ver strekt AFHANDELING VAN EEN REEKS BESTUURLIJKE AANGELEGEN HEDEN De raad behandelde een reeks be stuurlijke aangelegenheden van cou ranten aard. DE INTERNATIONALE TOESTAND De h. Pierlot, eerste-minister en mi nister van Buitenlandsche Zaken,bracht vervolgens in den raad verslag uit over den buitenlandschen politieken toe stand. DE VALORISATIE VAN DE GRAANGEWASSEN Daarna hoorden de leden der Regee ring een uiteenzetting van den minister van Landbouw over de valorisatie van oc graangewassen voor 1939 DE GROOTWARENHUIZEN De Kabinetsraad hechtte vervolgens zijn goedkeuring aan een ontwerp, hou dende verlenging tot 31 Juli 1940 van de wet van 13 Januari 1937, waarbij he- openen of verruimen van zekere in richtingen voor den verkoop in t klein verboden wordt. Bij de heropening van het Parlement zal dienaangaande bij de Kamer en den Senaat een wets ontwerp worden aanhangig gemaakt, daar de bijzondere machten niet toela ten een dergelijk vraagstuk te regelen. DE LIJNEN VAN DEN NORD BELGE Door den Kabinetsraad werd even eens besloten een commissie samen te stellen welke er mede belast zal zijn.de waarde van zekere spoorlijnen na te gaan. waarvan de vergunning binnen enkele jaren zal afloopen. Naar het schijnt zou het hier om zekere spoor- wcglijnen van den Nord-Belge gaan. De leden der Regeering zullen a.s. Donderdag andermaal in Kabinets raad vergaderen. Sedert vele jaren reeds heeft de Ko- jmnkiijke Kommissie voor Monurrtenten i en Landschappen de aandacht d 1 openbare machten gevestigd óp dc j laakbare handelingen van véle wegge bruikers en toeristen door het ontsieren onzer wandelwegen en landschappen door het achterlaten van alierhanden afval. Op verzoek van de Koninklijke Kom missie heeft de h. Devèze, minister van Binnenlandsche Zaken aan de provin ciegouverneurs opdracht gegeven de gemeentebesturen te verzoeken een verordening uit te vaardigen teneinde tot meer zindelijkheid en dus meer ge zondheid te komen, wat betreft hot ge bruik, van parken, wegen, rivierbermen, velden of bosschen enz. Deze verordening voorziet het ver bod welkdanige al dan niet bedrukte papieren, kranten of inpakpapjer, pros- pektussen. kartonnen voorwerpen, kar tonnen doozen, omhulsels eti over het algemeen alle zaken van dierf'nard dat zij den openbaren weg of de openbare plaatsen bevuilen, verleelijken of be schadigen. d°en struikelen, het verkeer hinderen, schadelijke uitwasemingen verwekken,- op den openbaren weg, in de squares, parken, tuinen, wandelwe gen of andere openbare plaatsen weg te werpen, neer te leggen, achter te laten. Het is eveneens verboden aldaar vruchten- of andere schillen, fruit- groenten- of anderen afval achter te la ten. weg te werpen, neer te leggen enz. De inbreuken op de bepalingen van bedoelde verordening zullen met po- litiestraffen gestraft worden. Tusschen Gedser (Dénemarken) en Warnemunde (Duitschland) werd over een afstand van 43 km. een poging ge daan om over de Baltische Zee te zwemmen. De zeven deelnemers hadde De Nationale Bloc en Oud-strijders» meer en meer bekommerd om de zoo buitenlandsche als binnenlandsche ge varen die de Natie bedreigen. De houding van zijn vertegenwoor diger in het Parlement, ter gelegenheid der bespreking van het budget van Openbaar Onderwijs bevestigend, ves tigt de gansch bijzondere aandacht van den bevoegden Minister op de dringen de noodzakelijkheid 1 de nationale en moreele opvoe ding der jeugd te ontwikkelen 2) onverbiddelijke sancties te ne men tegenover de onderwijzers en pro fessors die niet alleen aan den hoofd- zakelijken plicht hunner zending volle dig te kort komen, maar temeer hun derwijs doorweeken van echt revo- lutionnairc theories zoo op nationaal als op moreel en sociaal gebied 3) de programma's van het lager en middelbaar onderwijs te hervormen. Te dien opzichte "vestigt hij zijn wel willende aandacht op de eeftparige klachten der leden van het. geneeskun dig korps en van het hooger onderwijs tegen de huidige gebrekkige onder- wijsmethoden. Akte nemend der inzichten van den Heer Minister van Openbaar Onder wijs, die, in zijn hoedanigheid van pro fessor der Universiteit, zich beter dan wie ook heeft kunnen overtuigen van de dwalingen van het huidig stelsel, verzoekt hem onmiddellijk doeltreffen de maatregelen te nemen, volgens ad vies van bevoegde overheden, namelijk der dokters specialisten voor kinderen. DOODELIJK ONGEVAL TE ZWIJNAARDE MAN VAN EEN KAMJON GEVALLEN EN VERPLETTERD Donderdagnamiddag rond 16 u. 45 is op het dorp te Zwijnaarde, de ge naamde Dobbelaere Ernest, geboren te Gent den 22 December 1891 en er wonende Bommelstraat 21, in dienst van Vermeeren Rene, koolhandelaar te Gent, van een sleepwagen dezer firma gevallen. Dc ongelukkige kwam onder de wie len terecht en liep zulke erge verwon dingen op, dat hij enkele oogenblikken later overleed. Na geneeskundige vaststellingen werd het slachtoffer naar het dooden- huisje van de gemeente overgebracht. Een onderzoek werd door den veld wachter ingesteld. Het parket werd van het gebeurde verwittigd. vnnkelijk gunstig weder en vorderden gaan verwittigen, JONGETJE VAN 5 JAAR REDT ZIJN ZUSTERTJE UIT DE VLAM MEN TE ERWETEGEM Te Erwetegem was er brand ontstaan in het huis bewoond door Jos. Haustra- te. en geburen zagen plots dat er dichte rookwolken opstegen hetgeen hun aan zette oogenblikkelijk den bewoner te goed. Vijf deelnemers werden door vermoeidheid overmand en twee zwem sters naderden goed de DuitSche kust. zij waren van daaruit reeds goed zicht baar. In het laatste uur stak echter een sterke wind op. De golven sloegen hoog en met tranen in de oogen werden do beide zwemsters uit het water gepikt In den nacht van Maandag- op. Dins dag gingen opnieuw v;jf dame* en twee heeren te water, begeieid dooi motor- booten. De Zweedscbe zwemster Sally Tot zijn niet geringe ontsteltenis be merkte de gebuur dat de deur gesloten was en door een venster ziende, be merkte hij dat de vader, waarschijnlijk half verstikt, te bed lag. Men sloeg een ruit in en de man werd gered. Op datzelfde oogenblik kloeg al we nende de vijfjarige knaap van het ge zin dat zijn zusterken nog in de vlam men was. Voor iemand aanstalten maken kon om ook dat wichtje te redden, was haar Bauer en de Deensche Jenny Kammers-broertje reeds door' hét uitgeslagén Hier was het geen geschikte plaats om het te lezen. Boven was misschien beter gelegen- hfid daartoe en toch was hij ongedul dig. Hij eindigde met het briefje weg te bergen en trad in huis, stampte het stot van zijn laarzen en steeg vervolgens dc trap op naar de verlichte zalen. Zoodra hij boven kwam ontmoette hem een vriend dien hij met den naam van Silvester begroette. Met koortsachtig gloeiende wangen tl ad deze op hem toe. Hij rgreep Mauricio bij den arm. Blijkbaar had hij iets te veel gedron ken en bevond zich in eene opgewon den stemming. Mauricio nam zijn arm en hem een weinig ter zijde voerende, fluisterde hij hem in het oor Wel, amigo, gij hebt de flesch een weinig te vroeg toegesproken. Ne...en Neem u in acht Gij begaat an ders nog domme streken... Wat zou ik En wat zullen de vreemdelingen d« arvan denken De vreemdelingen. Mauricio, zei de Silvester en zijne oogen schitterden onheilspellend. De vreemdelingen Caracho. hombre de vreemdelingen Hij knarste de tanden en balde de vuisten. Silvester Silvester smeekte Mauricio. Hoe ziet gij er uit Kom, ga naar huis en leg u te bed 1 Gij deugt hier in het gezelschap niet en kunt zelf slechts in ongelegenheid geraken. Gelooft gij dat ik dronken ben zeide Silvester somber. gaard waren de laatste overblijvende deelnemers. Na 16 uren Zwemmen'was de zweéd- sche S. Bauer nog op 15 km. van het deel, terwijl Kammersgaard op een 10- tal km. volgde. Andermaal Zou de wind zijn parten spelen en daarmede verzwonden ook de kansen van de bei de zwemsters. Nadat zij 34 km. had afgelegd liet S. Bauer zich wegens de te woelige zee uit het water halen. Jenny Kammersgaard bleef verder te gen de golven worstelen en de zwem ster die verleden jaar over de Baltische Zee zwom in 40 uren, zou na 2 uren in een verkeerde richting afdrijven. Zij liel zi«h alsdan eveneens aan boord ha len na 19 uren in het water vertoefd te hebben. Aldus mislukten dezt beide pogingen om over de Baltische Zee te Zwemmen. SPOORWEGARBEIDER GEDOOD TE HASSELT ZIJN LIJK TUSSCHEN DE SPOREN ONTDEKT Donderdagmorgen omstreeks half- vier, heeft men in de statie te Hasselt, tusschen de sjiodriijnen, het lijk ont dekt van den 49 .jarigen Pieter Vaesen, hoofdrangeerder, "gehuwd en vader van drie kinderen, wOnende Groote Breen- straat te Hasselt. De ongelukkige droeg slechts een kleine wonde aan Het hoofd, maar moet volgens het onderzoek, ook een gewel digen slag van een rangeerenden trein in de hartstreek gekregen hebben, wat vermoedelijk den dood veroorzaakt heeft. GROBBENDONK In den nacht van Woensdag op Don derdag, tusschen 1 en 2 uur is er een stoutmoedige overval gepleegd in volle dorp, bij den genaamde Louis Moons, diamanthandelaar. Bovengemelde is weduwnaar en zonder kinderen. Hij woont alleen in het centrum van het dorp.De man heeft niet het minste gerucht gehoord. Rond 2 uur beukte men zijn kamer in. Vier mannen sprongen naar zijn bed en schroefden hem de keel dicht. Men bond hem aan handen en voeten en dioeg hem naar beneden. Daar de man van schrik buiten kennis lag, deed mén hem koffie drinken. Men dwong hem vervolgens de brandkast te openen. Een groote partij diamant werd buit lukte er in zijn zusje uit' het brandende huis te halen en behouden buiten te brengen. Heel de inboedel werd de prooi der vlammen. venster néiar binnen gesprongen en ge- Ken"iaakt, alsook een partij juweelen. Nadat hij de. brandkast had geopend, heeft men hem gebonden naar zijn bed gedragen en zijn de daders gevlucht. De man die reeds 69 jaar is, kon niet den minsten tegenstand bieden. Men eischte ook 50.000 frank, welke hij verklaarde niet te bezitten. Een revol ver welke beneden nevens de brandkast lag werd eveneens medegenomen. De rijkswacht van Vorselaar heeft zich reeds tweemaal ter plaatse bege- De man in kwestie is erg onder het gebeurde hij is Ja. Ik heb slechts eënige glazen wijn gebruikt, meer niet. Maar gij gloeit, ij zijt opgewon- |aen. Wat zou dat Uw gelaat is vuur: ood, uwe oogen draaien... Ga heen, pilvester. wat gij ook hebbet, gij past niét in het gezel schap van vroolijke inenschen. Gij hebt gelij-c, Mauricio, ant woordde de jongelitg... Ja,, ik wil bi' den duiye! zij I heengaan, j zullen mij terugwertschen als ik weg ben. Hoedat Ik zal ze daarqjiten dc hél warm maken, daarvan houden. Wat wilt gij bi zijn vriend opmerkziam wordende. Kom mede, sp ak Silvester zacht Moeten wij het ge deze overmoedige F spelen in dat land? mogelijk is en morgen daarmede be gonnen... Kom mede En waarheen v ,lt gij gaan Naar de Indep ndencia... of naar Madre Pico. Zijt gij waanzi verrast. Naar Madre j De duivel ha wil den strijd voerei j Ik wil een handsvol mij hebben... Hond< zooveel ik er krijger dre Pico in het Infie best te vinden. Kom. onzii vriend. Zoo 1 kigit gij u verzekerd innen fluisterde uldig aanzien dat anschen den baas Wijd zoolang als nig, riep Mauricio Pico haar Maar ik op eigen hand.... ruwe kerels rond d, tweehonderd, kan... En bij Ma- no, is dit volkje antwoordde zijn DOLLE STIER TE HEVERLE VERWEKT EEN PANIEK Donderdagnamiddag werd een zware stier van Kessel-Loo naar het slachthuis te Leuven overgebracht. Te Heverle werd het dier woedend enven. ontsnapte aan zijn geleiders en wierp j den indruk van ze ten gronde. j voor het oogenblik ernstig ziek. Tegen De stier ijlde langs de vesten, sprong den morgen heeft hij bloed gespuwd, er over eene afsluiting, richtte heel watwaarop men onmiddellijk de hulp van schade aan bij een hovenier en kwet ste drie personen die poogden hem te gen te houden. Ten slotte kon het woedend dier door-revolverschoten gedood worden. Wat zal het gevén als gij zulks doet Ik zal moorden, branden, plunde-. ren... Wat geeft het dat gij een paar ar me duivels doodslaat. Alles telt, zeide Silvester met een valschcn lach. Wat is er dan weer voorgevallen? Verdient Juana het dat gij u ten haren gevallen zoo hopeloos aanstelt. Juana herhaalde Silvester ver achtelijk lachende. Bemint gij haar niet meer Neen... om haar bekreun ik mij niet langer. Zij is reeds lang vergeten. Maar iedere bloem die *in ons land bloeit zullen zij plukken want hun over moed kent geene grenzen meer. Is er weder iets mis vroeg nog maals Mauricio die thans begreep waardoor zijn vriend zoo opgewonden was. Silvester draaide het hoofd om naar de zaal waar de paren zich gereed ir.aakten voor een nieuwen dans. Ziet ge daar dat bekoorlijke meis je in lichtblauwe zijde, met die schitte rende oogen en die lieve krullen Ik zie haar Kent gij ze Neen. Zij heet Ricarda San-Blas. Ik ben verheugd met haar kennis te maken. Ja. zij is de perel van dezen En maakt u dat kwaad, Silvester? U niet Integendeel zij is het immers waardig Hebt gij dan geene oogen, Mau ricio een dokter heeft ingeroepen. Men verwacht het parket om een ver der onderzoek in te stellen, daar nog niet het minste spoor van de daders is gevonden. Zeker, ik zie haar zeer goed... Ziet gij dan niet hoe dat Fransch gespuis om haar heen zwermt en hoe lief en vriendelijk zij met hen praat Ze kan toch niet stug tegen hen zijn. Ellendige kokette, mompelde hij tandenknarsend. Gij zijt kwaad, Silvester. Is het niet om razend te worden als wij zien hoe die Fransche schurken in het land te werk gaan terwijl zij hier in de stad de hoofden der jonge meis jes op hol (brengenen tege3ijk met trotschheid en verachting op ons neder- zicn. fi Maar de jonge, senoritas zoeken het. Lichtzinnig, karakterloos volk Kom mede, Mauricio! Later> de ouden zich onder het juk buigen wij jonge lie den willen hen laten zien dat wij nog warm bloed en sterke spieren hebben o:r het tegen hen op te nemen. Mauricio schudde met het hoofd. Gij aanvaardt eene waanzinnige onderneming, zeide hij. Gij stelt u bloot aan groote gevaren zonder eenig uitzicht op winst of geluk. Dat is dwaas En gij zit hier met de handen in de broekzakken. Quien sabe zeide Mauricio schouderophalend met een eigenaardi- gen lach. Wat wilt ge zeggen 't Vervolgt» '(Verboden Nadruk. Kranknimig uit Liefde» nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2