Is het waar Troost in Bange Momenten Voor de Katholieke Schoolactie Zondag JULI 1939 Overstroomingen in Oppsr-Sllezie Do loonen en wed den van het Rijks personeel blijven onveranderd Oproep tot de Christelijke Gesyndikeerden Dal ons schoon bestuur voornemens is üe internationale Ten- toonstelling te Luik De Belgische steen kolen mar kt XXXXVIo JAARGANG NUMMER 173 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- D« Cendt. Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 21. CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit bulten bet Arrondissement AALST; Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, .13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2, H. SERAPHINUS Zsa op 4,22 af 19.32 V. M. 31 L.K. 8 Alleen de offideele school, dank aan hare onzijdigheid, eerbiedigt de rechten van het kind schrijft de ctl'EcoIe Communale», orgaan van den Penning der Gemeentescholen van Verviers. Vooreerst de «officieele» school. Wat wil men daarmee zeggen De gemeenteschool is niet meer «of ficieel» dan de vrije school. De eerste wordt ingericht door een openbare macht de tweede gaat uit van het pri vaat initiatief, maar beiden zijn re leerstellingen aanraken. Dus in naam van de rechten van het kind. geen godsdienstonderwijs 1» Die stelling is des te minder aan vaardbaar daar hare verdedigers juist degenen zijn die meer en meer de rech ten der ouders inzake opvoeding wil len verminderen ten voordeele van den Staat. Het kind heeft een eerste recht dat op deze wijze omschreven wordt «een onbetwistbaar recht op een minimum onderrichting die toelaat de mensche officieel vermits ze hun bestaansrecht lijke waardigheid van zijn leven te vinden in de grondwet, hunne inrich- verzekeren in de omstandigheden en in ting in de organieke wet. Laten we eens en voor altijd die dubbelzinnige benamingen opruimen waar de partijgangers der gemeente- het milieu waarin het moet leven.» Het heeft nog een ander recht door Brunetière aldus bepaald het ware recht van het kind is niet te worden school gaarne misbruik van maken met vervreemd van hen, wier vleesch en de hoop dat het merk «officieel» de bloed het is, wier hoop en verwachting ouders zal verleiden. het meedraagt«. Hetzelfde geldt voor de benaming Het recht van het kind dat is te «openbare» school de gemeenteschool worden opgevoed, te worden voorbe- heeft even weinig recht zich als de reid op zijn volledige menschelijke be- eenige openbare school uit te geven, j stemming en dit op de eerste plaats Alle scholen, zoowel de vrije als de j door hen die vóór elk ander den gemeentelijke, zijn openbaar, indien ze alle kinderen aanvaarden die er de les sen willen volgen. In de grondwettelij ke benaming staat «openbaar» onder wijs tegenover «privaat» onderwijs in den zin van huisonderwijs aan een of meer kinderen verstrekt door een huis- leeraar. plicht hebben die opvoeding aan te trekken, namelijk da ouders. En nu de vraag Is het waar dat de neutrale gemeenteschool de rechten van het kind eerbiedigt Dat ze die eerbiedigt omdat ze neutraal is Hoe jammer dat bij die bewering niet een bepaling gevoegd wordt van het abstracte kind, wiens rechten 7.00 dapper door d< verdedigd worden Zulks zou de zaken klaar en duide lijk maken... wellicht te klaar Im mers zoo'n bepaling zou aanstonds; tot het besluit leiden dat het eerste recht van het gedoopte kind is God te lecren kennen en de voorschriften van den godsdienst. En dat is juist het tegen overgestelde van neutraliteit Neen, dan maar liever niet te veel klaarheid over die rechten van het kind liever wat schaduw, wat vaagheid Maar wij. hebben liever die kwestie klaar te stellen. De thesis van de voorvechters der rechten van het kind kan als vólgt sa mengevat worden Het kind heeft zijn persoonlijk heid, zijn vrijheid. Maar op den leeftijd van het schoolgaan is het kind niet in slaat het noodige onderscheid te maken en een doordachte keuze te doen. Een wijsgeerige of godsdienstige opinie kan slechts door het gezag van anderen tot hem doordringen en zal dus zijn gewe tensvrijheid krenken dat is een mis bruik. Het onderwijs mag dus aan het kind slechts positieve en onbetwistbare kennissen aanleeren en geen betwistba- Welnu, de christelijke ouders weten dat ze in die opvoeding rekening to houden hebben met de algeheele per soonlijkheid van hun kind dat is een gevallen maar vrijgekocht mensch. Het besluit wordt getrokken door Z. H. Paus Pius XI in zijn Wereldbrief over de Opvoeding der Jeugd. Valsch en verderfelijk is dus elk opvoedkundig naturalisme dat, op wel ke wijze ook, den bovennatuurlijker! invloed van het christendom op de vor ming der jeugd uitsluit of tracht te ver minderen verkeerd elke opvoedings- neutrale schooL methode die geheel of gedeeltelijk ge- ^steund is op het ontkennen of het ver zwijgen van de erfzonde en de kracht der genade en enkel op de natuurlijke krachten beroep doet.» Die verdwaalden vergissen zich to taal wanneer ze beweren het kind vrij te maken. Zij maken het veel eerder tot slaaf van zijn hoogmoed en zijn on geregelde driften zulks is overigens het logisch gevolg van hun valsche stel lingen waarin de driften worden ver heerlijkt, als de rechtmatige eischen van een zoogezegde onafhankelijke natuur. Het gedoopte kind heeft dus het recht vanaf zijn prilste jeugd naar gees telijke wegen gevoerd te worden. Zie daar zijn eerste en voornaamste recht. Alleen een godsdienstig onderwijs borgt dat grondrecht van het gedoopte kind. De*neutrale gemeenteschool, omdat ze neutraal is, houdt daar heelemaal geen rekening mee. De plaats van het gedoopt kind is dus in de katholieke school, niet elders. Burggraaf Charles du Bus de Wamaffe. De industrieele centra van Opper-Si- lezie zijn Vrijdag overstroomd gewor den, tengevolge van het geweldigste wassen der rivieren dat zich in de laat ste 36 jaren voordeed. De Oder en de zijrivieren stegen in een oogwenk met een meter hoogte en bereikten nabij Ratibor 7 m. 50. In steden en dorpen werden talrijke hui zen door de overstroomingen bescha digd wegen werden vernield en brug gen stortten in. De verbindingen zijn op vele plaatsen onderbroken en de treinen worden omgeleid. Het nijverheidscentrum van Rabitor is door het water omgeven en te Glei- witz hebben verscheidene fabrieken hun poorten gesloten. Aan het in aan bouw zijnde Adolf Hitler-kanaal dat de steenkoolcentra van Beuthen en Hindenburg met de Oder verbindt, werd groote schade aangericht, door dat het water de bedding van het ka naal bereikt heeft. De massieve brug in beton, onlangs voltooid, werd door het water meege sleept, evenals de spoorbrug van Rati bor. Genietroepen en afdeelingen van den Arbeidsdienst doen hun best om de bewoners der bedreigde huizen te redden. Men meldt tot op dit oogenblik nog geen persoonlijke slachtoffers, doch de aangerichte schade beloopt verscheide- *e miüioenen. De stijging van het indexcijfer tot 753 punten zou een verhooging van 5 t.h. op de wedden van het Rijksper soneel voor gevolg moeten hebben, maar er bestaat een schikking die dit voor 1939 uitsluit. Het was de regeering Spaak die voorzien had in de algemeene toelich ting bij de begrooting opgemaakt door den toenmaligen minister van Finan cien den h. M. L. Gérard, dat in 1939 de loonen en wedden gemiddeld slechts op voet van 107 1/2 t. h. zou den uitgekeerd worden, wat beteekent dat de uitkeering zou gedaan worden op voet van 105 t.h. gedurende zes maanden van het jaar en op voet van I 10 t.h.gedurende de andere zes maan den. Die regeling werd door de regeering Pierlot overgenomen in haar regee- ringsverklaring, met dien verstande dat de vertegenwoordigers van het per soneel zuilen geraadpleegd worden en dat de mogelijkheid zal worden nage gaan om in 1940 een vergoeding voor de ingehouden verhoogingen te ver strekken^ Naast de hotelhouders heeft de foto graaf ook alle baat bij een bloeiend seizoen aan de kust. Hoe meer strand- gasten hoe meer «kiekjes» en... des te meer centjes. Het 8choolverlof is aangebroken. Voor een groot aantal kinderen van de werkende klas beteekent dat het einde hunner studiën en het begin van hun arbeidsleven. Ge weet allemaal welke gevaren hun daar te wachten staan, de moei lijkheden welke zij daar zullen ontmoe ten en waartegen ze helaas, al te dik wijls niet genoeg bestand zijn bij ge brek aan voorbereiding. Deze kinderen hebben recht op de bescherming van de oudere arbeiders. Zij hebben het recht van hen eerbied en bescherming te verwachten, zoowel op het werk als tijdens de rustpoozen, en de heen- en Mmgreis naar en van hun werk. De volwassen arbeiders moeten zich tegenover hen zoo fat soenlijk mogelijk gedragen en alle ge varen van hen afwenden. Het A.C.V. meent dat het zijn plicht is de aandacht der christelijke gesyndikeerden te vestigen op het nauwgezet vervullen van dezen plicht. De christelijke gesyndikeerden zul len zorgen dat de jonge arbeiders, zoo- 1" een persoonlijken secretaris aan te stellen voor den heer bur gemeester om hem bij te staan in het werk dat hij NIET verricht 2° een ingenieur toe te voegen aan het bureel der openbare werken dat reeds beschikt over voldoende personeel Hoeveel gaan die nieuwe nuttelooze bedieningen kosten De begrooting der stad sluit reeds met een te kort van TWEE MILLIOEN Liberale burgers van Aalst, ge wordt goed bedacht door uw gekozenen. Doch U hebt één troost op drie gemeenteraadsle den telt u twee schepenen en die moeten de roode vlag volgen. Herrinnert U den 21 Juli. UIT HET LEVEN Eenzaam, stil is het op de ziekenka mer... stiller bijna dan de nachtelijke zwijgzaamheid waarin menschen en dieren hun rust hebben opgezocht. Traagjes gaat de anders zoo snel vliedende tijd voorbij Geen geluid breekt de indrukwekkende stilte van dit middernachtuur. tenzij de eeuwig slaande mysterieuse tic-tac van de hangklok beneden..., en het pijnlijk weeklagen van de kranke...! Machteloos en hopeloos bekende de wetenschap haar onvermogen... en diep zuchtend om eigen onmacht volg ik de vele lijdensphasen van haar die ik niet helpen kan Radeloos, met stommen blik, sla ik elk van haar bewegingen gade, en zie met benepen hart hoe krampachtig de gelaatstrekken gespannen staan... hoe dof en loom de oogen... hoe diep het kreunen van de zieke die buiten be wustzijn is Zij lijdt in haar lichaam 'n ver schroeiende dorst heeft haar lippen paarsch gemaakt... en de smartvolle ge- chaam van haar Goddelijken Zoon I Geheel over Hem neergebogen, gaat de bedroefde Moeder gansch op in ein- deiooze smart en nameloos zieleleed. Bleek zijn Haar wangen en nat Haar j oogen de witte gelaatstint met do zilte tranen als symbolen van bange zieleweeën. En traagjes... heel zachtjes opent do zieke heur oogen... 'n wijle vallen haar blikken op het lieve beeld... haar lip pen verroeren... en lispelen iets onver staanbaars I... Ik heb dien blik begrepen en het woordeloos prevelen I Wat ze niet zeg gen kon me.t haar mond openbaarde zo door haar geduld en gelatenheid bij 't dragen van het logge kruis... De piëta, de Vrouw van Smarten, do Heilige Moedëf* met den Goddelijken Verminkten Zoon. leerde haar berusten vol overgave aan Gods' heiligen Wil en Raadsbesluiten. zij voor hen echte wel meisjes als jongens, overal beje- iaatsuitdrukkingen weerspiegelen de open raam kijk ik gend worden met den groötsten^ee^ groote phy8ische pijnen welke ze door- staat Maar geen klacht ontsnapt haar mond... geen traan rolt uit haar oogen. Die haar aanstaart lijdt in z'n ziel... en durft het niet aan te klagen, want mag hij min sterk zijn dan zij zelf die 't reeds zoo lang... en zoo hard heeft te verduren bied. Zelfs zullen voorbeelden zijn. Ze zullen er zorg voor dragen dat al le gevaren afgewend worden. Ze zullen hen onder hun bescher ming nemen. Ze zullen die meisjes en jongens on der alle opzichten behandelen gelijk ze zouden willen dat hun eigen kinderen behandeld worden wanneer ze gaan werken. De christelijke gesyndikeerden zul len niet uit het oog verliezen, dat voor de overgroote meerderheid van de jonge arbeiders, de eerste maanden van het arbeidsleven een beslissenden invloed zullen uitoefenen op hun ver der leven. Door de jonge arbeiders te bescher men zullen ze er niet weinig toe bijdra gen om hun een eerlijk en gelukkig le ven te bezorgen. Het A.C.V. weet dat de christelijke gesyndikeerden vurig het geluk be trachten van alle arbeiders. Het is er dan ook van overtuigd dat ze gehoor zullen geven aan dezen oproep en hun plicht ten volle zullen vervullen. Bij voorbaat zeggen wij hun harte lijk dank. Het A.C.V. Het Heilig Misoffer in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 Alle kristene bezoekers zullen zich zeker verheugen te vernemen dat de H. Mis gelezen wordt in de Tentoon stelling van Luik van af Zondag 23 Ju li. Alle Zondagen zullen er 3 Missen gecelebreerd worden in de drijvende kapel op de Maas; ook op 15 Augustus zal daar de H. Mis gelezen worden om 11,30 'n Delicate verhouding tot de lijde- res weerhoudt me van verdere beschrij ving... van nauwer commentaar. Maar hoe wreed is het, menschelij ker wijze gesproken, hen te zien lijden die ons dierbaar zijn... en geen uitweg er voor te vinden... wijl elk oogenblik 'n naderende tred is naar het einde van den lijdensweg, dat ter wille van de kranke opdaagt als 'n lichtende en be vrijdende engel Gods I Geheimzinnig knetteren kaarsen en werpen hun pinkend licht op een met smaak vervaardigde piëta. In den maagdelijken schoot van de heiligste der vrouwen rust het bebloed., het verguisde... het vermorzelde Li- Eenzaam stil is de nacht 1... Zwij gend de gansche schepping Door het open raam kijk ik naar den fonkelen den sterrenhemel, met de zilveren maan die hoog,., heel hoog drijft aan den wolkeloozen hemel. Weerom ontwaakt de zieke uit haar onbewustzijn dankbaar kijkt ze me aan omdat ik nog wakend bij haar ben gebleven. En weer staren we naar de Lieve Vrouw van Smarten, die steeds het voorwerp uitmaakte van haar lieve lingsdevotie... en toen ze weer naar mij keek ontplooiden zich de getrokken wezenstrekken tot 'n zachten glimlach I Wat n mensch niet vermocht, be reikte het beeld van de Koningin der Martelaren... schonk den glimlach van de vreugde in 't lijden aan een harer vrome dienaressen. Want langs duizend geheimzinnige, en ons onbekende wegen komen do Heer en Maria, bij bange stonden, de zen ter hulp die hun geloof en vroom heid in hen bewaarden. Zacht om dragen wordt het nijpend- ste leed wanneer des menschen oog rust op den Grooten Lijder en de Groote Lijderes op Jezus en Maria f DENDERZOON I MINDER INVOER EN MEER UITVOER Wijzigingen hebben zich voorge daan in den steenkolenhandel in de eerste helft van 1939. Aldus kan worden vastgesteld dat de invoer van buitenlandsche steenko len naar Belgie afgenomen heeft met 500.000 ton, waartegen evenwel ge deeltelijk opweegt, dat de invoer van buitenlandsche cokes met 183 millioen ton heeft toegenomen. Niet alleen uit Duitschland hebben wij in de laatste helft van het jaar min- ook 8. 10 Deze kapel zal onderhouden wordender steenkolen getrokken, maar door de leden der Katholieke Aktie op uit Nederland en uit Polen. Dit is te aanvraag van Z. H Mgr. den bisschop wijten aan gebrek aan voorraden op de van Luik. Er is geen twijfel dat de ka- uitvoermarkten. thoiieken die naar de Tentoonstelling j Intusschen heeft onze steenkolenuit- komen er zullen aai houden de H. Mis, voer toegenomen met 430.000 ton in bij te wonen in de2e kapel, Ide eerste vijf maanden van 1939x Dit kolenverbruik in de ij vern ij verheid is hoofdzakelijk te danken aan kolen- leveringen die wij konden doen aan schepen die aanlegden te Antwerpen en te Zeebrugge. Ook onze kolenuitvoer naar Frank rijk nam toe. wat niet belet dat dit land zelf toch ook een ruimeren afzet voor zijn kolen in Belgie vond. dit dank zij de verhoogde voortbrenging die moge lijk werd gemaakt door het prijsgeven van de 40 urige werkweek. De Fransche koleninvoer naar Belgie steeg van 90.000 op 214.000 ton. Men weet dat Frankrijk veel gewone kolen levert in het Belgische grensgebied, maar dat die handel nagenoeg stilge legd was geworden door de inkrimping van de voortbrenging, gevolg van do beperking van den werktijd. De verbeterde toestand in ons kolen- bedrijf, dat zijn voortbrenging uitbreid de en zijn voorraden toch zag afnemen is dus te wijten aan een inkrimping van den invoer en aan een uitbreiding van den uitvoer, alsmede aan een grooter

De Volksstem | 1939 | | pagina 1