Het Christus-Koningcongres Nieuws toonstelsels in üukschlaDd HET ONWEDER BOVEN BELGIE De Gcuddietstailen in te Liouloliana De bestuurlijke hervorming Oc InterratioraSe Tentcorstelling van Luik 1939 XXXXVl. JAARGANG NUMMER E7S Drukker-Uitgever J. .Van Nuffel-Up Gendt, Kerkstraat. 9. en 21. AALST. DAGBLAD 2Ï CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTi Agentschap Havas, Adolf Maxlaan. .13. te Brussel Rue de Richeleu. Parijs. Bank Buldings-Kingswav. 20 Londen. W.C.7. Lioubliana, de hoofdstad der Slove- nen in Yugo Slavie, heeft in deze dagen een zeer groote beteekenis gekregen, en ze was er zich wel van bewust, dat de oogen der geheele katholieke wereld op haar waren gericht. Grootsch is er het Christus Koning Congres gehouden. Alle huizen der stad waren versierd met de nationale vlag of met den pau selijken wimpel. In ontelbare winkels stond tusschen bloemen en versieringen een beeld van het H. Hart, hier en daar ook tusschen kaarsen. Van alle kanten, lezen wij in een verslag van De Maasbode», waren de Slovenen naar Lióubliana gestroomd, gekleed in hun karakteristieke kleeder drachten. Vrijdag werd het woord gevoerd door den beroemden Hongaarschen predikant Pater Bela Bangha over de Samenwerking der leeken bij de godsdienstige hernieuwing. Don Mario Busti, hoofdredacteur van het katholieke dagblad «Italian uit Milaan, verzocht in naam van prof. dr. Gemel'i om het Bestendig Comiteit van de Christus Koning Congressen om over twee jaar het volgende- Congres te Milaan te houden. Sinds 1926 zoo zeide, hij de datum van het eerste Christus Koning Congres, heeft Milaan verlangd, ook dit Congres binnen de muren van deze oude stad te zien Het meest belangrijke feit van den Vrijdag was echter de aankomst van den kardinaal legaat, Mgr Hlond, aartsbisschop van Poznan. De statie ging bijna schuil onder de overdadige versiering en de tallooze pauselijke vlaggen. Naast de nationale vlaggen wapperden de pauselijke wim-l pels. Even na zeven uur in den avond j kwam de trein toe, die met groen en met vlaggen was versierd. j Op het perron werd kardinaal Hlond welkom geheeten door Mgr Rozman, bisschop van Lioubliana en voorzitter) van het Christus Koning Congres, door den Yugo-Slavischen minister dr Snoj I er. den Poolschen gezant. Aan den Poolschen kerkvorst werd m'iitaire eer bewezen door officieren 'van alle Yugo-Slavische legerkorpsen, i terwijl de militaire kapel de Pauselijke hymne speelde. Een gejuich steeg op, als de kardi naal en de hoogwaardigheidsbekleeders de statie verlieten en als de stoet zich in beweging zette naar de kerk der Franciscanen. Aan beide zijden van den weg stond een dichte menigte,dui zenden kinderen stonden er opgesteld met kleine vlaggetjes en voor de ramen en op de daken verdrongen zich de menschen, alsof er een koning voorbij reed. In het kerkgebouw werd de kardi naal begroet met een Latijnsche toe spraak door de jongste van de zeven tien bisschoppen die hier bijeen zijn. Hierna werd de Pauselijke Bulle voor gelezen, waarbij kardinaal Hlond wordt aangewezen, om den H. Vader te vertegenwoordigen als Pauselijk le gaat op dit Internationaal Christus Ko ning Congres. Na afloop der plechtigheid, en de kardinaal opnieuw in het portaal der kerk verscheen juichte de menigte op het plein hem opnieuw haar blijheid toe en de hartelijke ovaties volgden den Pausgezant tot deze het bisschop pelijk paleis van Lioubliana had be reikt. Op Vrijdag avond kwam ook kardi naal Piazza toe, aartsbisschop van Venetie. die deelnam aan de sluitings processie. Op het perron werd kardi naal Piazza welkom geheeten door den aartsbisschop van Belgrado en door den Italiaanschen consul. Zooals reeds gemeld werd Zondag het congres gesloten. De kardinaal-legaat droeg de Ponti ficale H. Mis op, welker liturgische ge zangen werden uitgevoerd door een koor van meer dan 600 zangers. Volgons een Havasteiegram uit Ber lijn vor .t de loonkwestie thans het on- derwer van vinnge besprekingen in Duitscl. ind. De overheden, zien niet giaag 1 t groeiend verschil tusschen de massa -> an de Iconen aan de productie ve en niet productieve arbeiders be taald en de beperkte hoeveelheid ver- bruiksproducten. Van 1933 tot 1938 steeg het inko men der arbeidei met 64.2 t.h. ter wijl het index der voortbrengst van ver'bruikswaren slechts met 29.5 steeg. De schaarschte »an arbeiders in ver scheidene nijverheidstakken heeft de loonen doen stijgen, spijts de strenge reglementeering die door de overheden werd opgelegd. Deze zouden het huidig kollektief tarief willen vervangen door een stelsel van vergoeding dat steunt op den arbeid van een normaal arbei der die onder normale omstandigheden werkt. Dit ontwerp werd aangevochten door de organisatie van het arbeidsfront,wel ke bevreesd is voor weerstand van de zijde der arbeiders tegen dit door het nationaal socialisme overgenomen «Stakhanovisme». Twee andere ont werpen uitgaande van het Duitsch Ar beidsfront voorzie "i de inrichting van normen voor de onderscheiden vakken en een proeftijd van drie jaar. Een verschrikkelijk onweder is Zon dag avond over gansch Belgie losge broken, veroorzakende overstroomin gen en branden en ook talrijke slacht offers vergende. In de Brusselsche omgeving Zondag avond, rond 10 ure, brak Te Bevere-Oudenaarde Rond 6 uur barstte over de streek van Oudenaarde eene geweldige ro genvlaag los. Op het Beversche Hoekje was de toevloed van water zoo gewel dig, dat er op sommige plaatsen over strooming ontstond. In de Koestraat een verschrikkelijk onweder los. ge j werden de laaggelegen woningen van volgd van overvloedige regens en hevi ge wind, over de stad Brussel en voor- geborchten. Op de Gerechtshofplaats werd vrouw Mtrie De Vos, wonende Lebeaustraat, toen zij voornoemde straat overstak. Henri Bral en van Richard Buntinckx bijna een meter hoog onder water ge zet, terwijl ook de straat aan een bree- de beek geleek. Een groote massa nieuwsgierigen stroomde bij elkaar,ter wijl de buren de helpen hand uitstaken. getroffen door een elektrieke draad.die De inwoners dier huizen moesten er door den wind was afgerukt. Het$»ens anders onderdak zoeken voor den Een mededeeling van het ministerie van Koloniën maakte bekend dat een Belgisch magistraat naar Kongo zou vertrekken om er een onderzoek in te stellen aangaande de gouddiefstallen in de kolonie. De h. Sohier, raadsheer bij het hof van beroep te Luik, die vroeger prokureur-generaal was te Eli- sabethstad, werd aangeduid en zal te Costermansstad zijn onderzoek begin nen. De regeering moest vaststellen, dat personen van vreemde nationaliteit zich bij hun overheden beklaagden over het onderzoek te hunnen laste en sommigen zouden zelfs op onregelma tigheden gewezen hebben, waarvan zij zelf het slachtoffer werden. De zaak kreeg aldus een internationaal karakter Het aanduiden van een hoogen ma gistraat uit Belgie staat hiermede in verband. Daar de rechtbanken van Coster mansstad de verdedigers van zekere verdachten niet aanvaarden, zou een Belgisch advokaat uit Brussel per vliegtuig naar Kongo vertrokken zijn. Eerlang verschijnt in het Staatsblad de nieuwe reeks vait besluiten betref fende de bestuurlijke hervorming. Een dezer besluiten bepaalt de diploma s die vereischt worden van de staats- agenten van de eerste kategorie en stelt er de gelijkwaardigheid van vast. Dit is niet gebeurd zonder protest uit te lakken. Het verehcht'.-iV'rrcaum ri vier jaren hoogere studiën. Een tweede besluit heeft betrekking op de signalementsbladen naar het in Nederland gebruikt model. Een derde besluit slaat op de proce- duur die gevolgd moet worden door de inlerministerieele kamer die de voor stellen voor tuchtstraffen te onderzoe ken krijgt. Ten slotte bepaalt een vierde besluit dat de ministerieele kabinetten elk slechts vier of hoogstens vijf leden zul len tellen. Het kabinetshoofd heeft een jaar lijks loon van 75.000 fr. en elke ad- junkt 40.000 fr. Het kabinet van den minister zal niet langer rechtstreeks de bestuurlijke zaken mogen afhandelen en, met uit zondering van het kabinetshoofd, zul len de andere leden nog.slechts door bemiddeling van den sekretaris-gene- raal betrekking hebben met de admini stratieve diensten. slachtoffer moest naar het hospitaal worden overgebracht. Op de Prinses Elisabethplaats, te Schaarbeek, stortte eene afsluiting neer op een auto en vier fietsers. Deze laat- Bten werden licht gewond. Talrijke kelders liepen onder water en voornamelijk dezen van de gebou wen van het N.I.R., Graystraat, Waver- schesteenweg, Werrystraat enz. te La ken. IN DE PROVINCIE In de streek van Charleroi, te Marcinellc werd een voorbijganger doodgebliksemd Het onweder, gevolgd van regen.dat over de streek van Charleroi en over het Zuiden van Henegouwen, Zondag losbrak, heeft aanzienlijke schade ver oorzaakt. Boomen werden ontworteld daken en schouwen afgerukt, telegraaf en elektrieke palen omgeworpen. In verscheidene groote nijverheids- stiaten moest de stroom worden afge sneden gedurende verscheidene uren tengevolge het gevaar dat de afgerukte draden zouden veroorzaken. Talrijke hovingen werden bescha digd. Te Monseau sur Sambre was de kracht van den wind zoo groot dat de kiosk opgericht öp de Scapetplaats, ter gelegenheid der kermis, werd opgelicht en het dak afgerukt. Tot hiertoe weet men niet of er on gelukken zijn. 1 e Marcinelle. rond middernacht raakte de 19-jarige Fernand Burniaux, nacht.en het was slechts Maandag mor gen dat het water ver genoeg verdwe nen was om terug hun intrek te nemen. Te Rixensart. Een huis de prooi der vlammen 1 ijdens den storm van Zondag avond, werden boomen ontworteld die in den val de elektrieke draden afruk ten en de gemeente in de duisternis dompelden. In de Nieuwstraat, ten huize van Me vrouw Bourgeois, die gelukkiglijk af wezig was, sloeg de bliksem in en gansch het huis brandde af. Ook vele daken werden afgerukt de oogsten zijn erg beschadigd. Te Leuven Het onweder brak te Leuven los, rond 10,30 ure en was verschrikkelijk. Het was eene ware wolkbreuk die losbrak en in weinige oogenblikken al les onder water zette. De pompiers hebben gansch den nacht aan het leegpompen van kelders bezig geweest. Overal werden boomen ontworteld de schade op de lanen, velden, meer- schen en hovingen veroorzaakt is over groot. Vooral de oogsten hebben erg te Jij den gehad. In de streek van Seneffe Het onweder heeft in de streek van Seneffe aanzienlijke schade teweegge- Lracht. De graangewassen op het veld spoel- wonende avenue Masseaux, dicht zijne den weg en op vele plaatsen is de oogst woning met den voet een elektrieke neergeslagen. draad aan en werd doodgebliksemd. Talrijke gebouwen hebben te lijden Het lijk werd een weinig later door gehad de schuren van de landbouwers Viva Philippart te Bois-de-Namur en van Ivo Ghemens, blijven nog slechts de muren over, die men verplicht zal zijn neer te halen, daar zij groote bar- voorbijgangers ontdekt. Te Asper.Door den bliksem geraakt Zondag avond woedde ook over de ze streek een geweldig onweder. Alb. Petrijns, wonende Gaverschesteenweg j sten vertoonen. was rond II u. *s avonds op weg naar' Te Antwerpen huis. Gekomen rechtover het café Rot-1 Na een stikheeten muffen dag, brak tiers werd Petrijns door den bliksem Zondagavond, rond 10,30 u. boven neergeslagen. Antwerpen een hevig onweder los.Hef- De ongelukkige werd naar zijn wo- lige donderslagen en plassende regen- ning overgebracht. Hij was lamgesla- vlagen wisselden elkaar af. gen aan de onderste ledematen. Dr De Er zijn gelukkiglijk geen persoonlij- Clippel heeft hem de eerste zorgen ke ongelukken te betreuren. Veel scha- toegediend. 1 de werd echter aangericht. WÜF-- d ->~ De jachts die deelgenomen hebben aan den wedstrijd voor het «Gouden Paviljoen doen hun intrede in de Tentoonstelling. Vooraf houden zij een défilé voor het monument van Koning Albert, aan de samenvloeiing van het Albertkanaal en de Maas Internationale Zwemwedstrijd van 31 Juli tot 4 Augustus. De Yachting-Commissie van de Internationale Tentoonstelling van Luik '39 heeft zich de deelname van zeven landen kunnen verzekeren Duitschland, Engeland, Belgie, Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Letland. Een eenig spectakel voor de liefhebbers en de sportmannen. Duitschland, Engeland, Zwitserland en Frankrijk hebben hunne kampioe nen naar Luik gestuurd. Ook Belgie heeft zijn beste kampioenen in den wedstrijd ingeschreven f Albert De Vos en Albert Van den Abeele verdedigen onze kleuren. De wedstrijden worden gehouden iederen namiddag tot en met 4 Augustus

De Volksstem | 1939 | | pagina 1