Oproep tot de Aalstersche bevolking Zeg! fiat ons dannists? LANDBOUW.» Zaterdag OOGST 1939 BIJ HET AFSCHEID VAN EEN AALSTERSCH MISSIONARIS en de llissiefeesteu van Zondag aanstaande in 't Sint Maarteninstituut Een beul krank zinnig geworden KABINETSRAAD De Internationale Tentoonstelling van Luik. XXXXVU JAARGANG NUMMER 178 Drukker-Uitgever J. .Ven Nuflek Da Gendt, Kerkstraat, 8 en 21, AALST, r— DAGBLAD V CENTIEMEN, TELEFOON 114, Fublicitett buiten het Arrondissement AALSTr Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, J3, .te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z. H. ABEL Zee opt,2'J af 19,23 L.K. S N. JL 13 Het bestuur van den Nationalen Strijdersbond, heeft de eer zijne leden en de gansche Aalstersche bevolking uit te noodigen tot het bijwonen der JAARLIJKSCHE PLECHTIGE H. MIS welke zal opgedragen worden in de Dekanale kerk van Sint- Martinus op Zondag 6 Oogst aanst., om 10 ure, ter nagedach tenis der gesneuvelde en overledene strijdmakkers. Op 25 Augustus e.k. zal onze stads genoot, Pater Goedertier, de reis in zetten naar de missiën van China. Van Aalst naar China van de ge liefde vaderstad naar het woeste n sieveld, waar de arbeid heilig, maar hard zal zijn van de streek der vrien den en der bloedverwanten, naar het land der boksers en der bandieten. Voorwaar, dat is een reis en een be stemming, waartegen de stoutste mo derne toerist niet zou opgewassen zijn. Maar Pater Goedertier is een toerist die uitgezonden wordt, door het missie huis van Scheut bij Brussel, waar de voorbestemden voor het groote werk, worden getraind in de harde school van het dagelijksche offer hij kent het iand. het geduchte en toch zoo duurba re missieland, waar de tocht heenleidt; en hij steekt van wal, met die zekere kennis, dat de arbeid van zoo menig ordebroeder er werd bekroond met bloed en martelie. Van Aalst naar China Wij weten, hoe het zal gaan bij het afscheid daar zal 'n ba&rd waaien 'n witte zakdoek zal wuiven in den wind en door haar tranen heen, zal een moeder het beeld van haar kind zien verdwijnen in de nevelen van de verte, een afscheid, dat zal worden aan gevoeld, als een afsterven. En daar rijst in ons een gevoel van eerbied en verbaasde bewondering, als we lezen en hooren, dat de pijn van het afscheid slechts de inzet is van een le ven, waarin het offer tot een daad van eiken dag wordt gemaakt. O de missionarissen Wat is het moeilijk over hen te zeggen wat er zou moeten over gezegd worden wat zijn onze grootste woorden, klein en onbe duidend wat is ze van klein formaat onze gedecoreerde heldhaftigheid met zwaard of kanon> tegenover de groot heid van die mannen, die zich hebben begraven in de eenzaamheid van een verre missiepost tegenover die helden met kruis en evangelie tegenover die naamlooze firma van het offer, die de missionarissen zijn. Zij hooren tot den hoogsten adel van onze katholieke ge meenschap en tot de zuiverste glorie van ons geloovige Vlaamsche volk. Van ons Vlaamsche volk, ja Want geen land heeft aan de missie zonen en dochters geschonken, gelijk Vlaande ren het heeft gedaan. In het leger van de streken, waar het bloed en de dood zoo dikwijls de ge wone middelen van apostolaat zijn, heeft Vlaanderen zijn generaals en zijn soldaten, zijn gesneuvelden en zijn ver minkten. Men kent geen aardrijkskunde genoeg als men leest, waar de roeping ze heeft verspreid, die rij van Lievens tot Vync- ke, De Smet en Damiaan, Seghers en Bermijn; met daartusschen die vele naamloozen, die niet min groot zijn, omdat ze meer onbekend zijn. Naar hen gaat onze liefde en onze bewonde- ring. En daarom, willen de Missievrfen- den van Aalst het vertrek van een uit ons midden, niet ongemerkt laten voor bijgaan. In deze tijd, waarin zoovelen zich vergapen aan helden van sport en film, moet ons volk terug in contact worden gebracht met zijn helden van geloof en Kristelijke naastenliefde aan het su blieme voorbeeld, dat straalt uit het le ven onzer missionarissen moet het Vlaamsche volk zijn eigen geloof zijn eigen riel warmen en sterRen. En daarom ook zijn de missiefeesten •an 6 en 7 Augustus in 't Klein College eerst en vooral bedoeld als 'n blijk van genegenheid en meevoelen, als 'n hul de van eerbied en bewondering tegen over hen, in wien de voorvaderlijke deugden van het Vlaamsche volk zijn uitgegroeid en uitgebloeid tot de su blieme schoonheid van het zendeling schap. Dat is de eerste bedoeling onzer Missiefeesten het volk betrekken in de zaak zijner missionarissen dat wil zeggen in de zaak van Kristus en Zijn Kerk. En in de tweede plaats zullen ze ook 'n gelegenheid bieden om op de aan genaamste wijze onze daadwerkelijke steun te verleenen aan het missiewerk. De Missie is een levenskwestie voor liet Katholiek geloof en voor de Katho lieke Kerk het is dan ook 'n katho lieke plicht ze te steunen. Steunen, eerst en vooral door gebeden en offers missienood is vóór alles geestelijke nood zielenood en die moet worden gelenigd door geestelijke hulp. Maar missienood is ook en niet minder stof felijke nood. En stoffelijke nood moet worden gelenigd door stoffelijke hulp. L.D.P. Proost der «Missievrienden ZIJN LEVEN WAS 'N MARTEL- GANG De Amerikaansche pers maakt er meldir van dat Robert G. Elliotte, de Ameril ansche beul, die Hauptmann, den on.voerder van het zoontje Een en ander over aardbezieteelt Over het belang van deze teelt hoeft zeer weinig gezegd, om de eenvoudige Lindbeeh,"'ter' dood "gebracht" heêfü r<-den deze '=U«re vrucht door evenals de terroristen Sacco en Vanzet-'"d«een gezocht en gewaardeerd, bij- ti, plus nog bijna 300 anderen, wegens «veral in Belg.e wordt gekweekt, gevaarlijke kras zinnigheid opgeslo- "1 voor W" Struik, t zij voor den ten is moeten we rden. verkoop zoo treft men in de omstre- Het leven Wan dezen beul is een >n Vi'" Lcuvc"' Mechelen. Brussel, martelgang geweest.. De Amerikaan- Namen (Wepion). enz. uitge- sche gangsters hadden zooveel reke- slrekte velden aan die telkenjare meer ningen met hem te vereffenen, dat hij "jeer uitbreiding nemen en die aan voortdurend voor zijn leven moest "c kweekers winstgevende opbreng- vreezen. Daar hij in zes staten beul sten verzekeren, als het weder eemgs- was. kon het hem langen tijd gelukken zins gunstig is, en als de teelt met over leg en op verstandige wijze gebeurt, 't is te zeggen als men goede variëtei ten heert, als de voeding van de plan ten oordeelkundig is, als men de on- derhoudszorgen niet verzuimt en als de perken na het derde jaar vernieuwd worden. De volgende soorten verdienen alle de journalisten gele- aanbeveling Vroege Louis Vilmorin, te constateeren, wat Triomphe de Uège. Laxton Noble (Ba- zijn identiteit verborgen te houden. In een van zijn eerste contracten was reeds een bepaling opgenomen, dat hij bij zijn verschijnen voor den electri- schen stoel een zwarten doek voor het gezicht mocht dragen. Maar bij een executie gebeurde het door de onhan digheid van een zijner helpers, dat de doek afgleed en genheid hadden het beroep was van een rustig klein bur- j rons genoemd), Princesse Clémentine, ger. die een coquette villa bewoonde in en Alphonse XIII. Half vroege Ville de omstreken van New York. Eenige de Paris, Triomphe de Gand (Broek maanden daarna werd deze villa door beziën) Dr Morère, Ville de Caen, en een machtige bom opgeblazen en totaal Oberschlesien. Late Belle Bretonne, vernield... Robert Elliott kon met zijn Boule d'or, Jucunda, Tardive de Léo- vrouw en kind het veege lijf nog red-.pold, en Due de Malakoff. den. Bij het vernieuwen van de perken. Sedertdien leefde hij gescheiden van Wat gewoonlijk in Augustus en ook in zijn gezin en familie, als een opgejaag- September geschiedt, zal mfen den de in allerlei obscure hotels en moest grond bemesten met 20.000 tot 25.000 zijn liefhebberij, het tuinieren, opgeven kgr ontbonden stalmest per hectare, die Hij wist dat zijn voorganger het leven J men op een diepte van I 5 tot 20 cen- er slechts af had kunnen brengen door timeter onderploegt met 400 tot 500 zijn «betrekking» op te geven en aan kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. de belanghebbenden te verklaren dat potaschsulfaat. Vóór het planten zal hij een villa buiter New York zou gaan bewonen. Een volgende aanslag bracht Elliott aan den rand van krankzinnigheid. De laatste executie heeft dezen beul zoo ^1*4^4 .«Ui Imtvcr «>•'>'»- gelijk meer kon voortzetten. Gisteren heeft men hem in een dwangbuis moe ten slaan en naar een krankzinnigenge sticht vervoerd. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat Elliott 4500 ling verdiende. men 300 tot 400 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien en ondereggen. Hier behoort het gebruik van chloor- ammoniak en chloorpotasch zorgvuldig vei meden, om wille van de chloor die d#.-» nuwlstuffc. iuliuadc.-i, en die l»cV vormen van de suiker in de vrucht verhinderen. In vele plaatsen staan de aardbezie- planten te dicht het is aan te raden ze |te zetten in rijen die 50 centimeter van frank per terechtstel- e|kander verwijdetd ?1|„, en tnssehen de plantjes een afstand te laten van I 5 tot 20 centimeter. Meermalen ophakken mag niet ver waarloosd worden daardoor wordt Gisterennamiddag zijn de leden derhet onkruid vernietigd, en de grond Tijdens het nachtfeest van Zaterdag worden in den Wellington Hippo droom te Oostende paardenkoersen gehouden. Hier ziet men de verlichting die het publiek toelaten zal de koersen te volgen. regeenng m kabinetsraad bijeengeko men onder voorzitterschap van den h. Pierlot, eerste-minister. Begonnen te halfdrie, duurden de besprekingen tot 6 uur. HET VRAAGSTUK VAN HET VERVOER Op voorstel van den minister van Verkeerswezen heeft de Raad zijn in stemming betuigd voor de studie van hel vraagstuk van het vervoer. Zij zal tot taak hebben de studie door te zetten van het vraagstuk van het vervoer zoo als het voor het oogenblik in Belgie is gesteld en aan de regeering nieuwe maatregelen voor te leggen die geschikt zijn om er een organische gezamenlij ke oplossing aan te geven, inzonder heid wat betreft het goederenvervoer. DE BELGISCHE DEELNEMING vochtig gehouden wat het doorgroeien van de jonge aardbezieplanten begun stigt. In de aanstaande lente moet men zorgen de uitioopers weg te nemen zoodra ze zich vertoonen, want deze putten de jonge plantjes uit, wat hoogst schadelijk is voor de opbrengst DIXI. Hulde aan den Maasvloed De Nautische Lichts toet lederen Zondag van de maand Aug. AAN DE TENTOONSTELLING VAN vf2 1 tot 23 zal dc 8'°°^ w3ter 7r-f-»\ //\rri TT- vm ti r~M vlakte van de Internationale 1 entoon- HET VERVOER TE KEULEN |ste„ing van Luik 1939 dc schouwplaats De minister van Verkeerswezen heeft1 ii i den Raad op de hoogte gebracht van de ontwerpen betreffende de Belgische deelneming aan de tentoonstelling van het vervoer te Keulen, toekomend jaar De raad heeft zijn instemming be tuigd met een ontwerp van besluit tot aanstelling van den heer Colson, secre taris generaal van het ministerie van Economische Zaken, tot commissaris generaal bij deze tentoonstelling. HET VREEMDE UNGENVRAAG - STUK De Raad heeft zich bezig gehouden met den toestand der vreemdelingen in Belgie. Hij heeft besloten maatregelen te treffen die van aard zijn om de na leving te verzekeren van de beschik kingen inzake hun toelating en hun ver blijf in ons land. Anderzijds zal worden overgegaan tot de algemeene telling van de perso nen van vreemde nationaliteit die in ons land wonen. PASSIEVE LUC ITTVERDEDIGING De Raad heeft e :n reeks uitvoerings- zijr van een echt kunstig spectake], Op den stroom zelve zal de Maas vereerd worden in een nautische licht- stoet op touw gezet door drie talent volle kunstenaars. Het uitvoeren van dit spectakel vroeg dertig maanden werk aan den technicus Oudenne. aan den kunst schilder Charles Michel en aan den dichter Carlo Bronne. Die stoet zal de gansche geschiedenis van de Maas uitbeelden vanaf haar bronnen tot aan het Albertkanaal op menigvuldige aken waarop 500 figu ranten hun rol zullen spelen. Wij herinneren dat het vertrek van den stoet plaats zal hebben nabij het standbeeld van Koning Albert aan t^c voorloopige brug. De motorboten zuüen langs de oevers van do Maas geankerd zijn en zij zullen toegankelijk zijn voor het publiek mi tg een recht van 10 fr. per persoon. Onmiddellijk na het vertrek van den stoet zal Felix Oudevme, voorzitter van het comiteit en Cferlo Bronne schrijver De kajotters gaan naar Rome; dal weet reeds iedereen. Geen mensch in ons land die met de buitenwereld iets of wat in betrekking komt die niet op de hoogte is van dit durvend initiatief. Pers en radio hebben het bekend ge maakt op de meest doeltreffende wijze. Allen die er van op de hoogte zijn, vor men er hun gedacht over. iedereen denkt zijn gedacht, maar iedereen zegt het niet zooals hij denkt. Sommigen oordeelen en veroordeelen, anderen vinden het moedig en bewonderens- waaidig. Nog anderen luisteren eerst wat anderen er over denken, en zeggen dan juist het zelfde, ook al is hun ge dacht volledig in tegenstrijd met wat ze nu verkoopen. Dat zijn de menschen zonder rugge- graaf, zonder vastheid, zonder per soonlijkheid. Wat gemakkelijk te be praten is nemen ze voor hun kleinzieli ge kritiek, domme vitterij, en soms ook wel wat uiting van hun afgunst. Waar om ze zoo spreken weten ze zelf niet. Maar ze weten ook niet waarom ze an ders zouden spreken. Ze weten er eigenlijk zoo weinig van af om er te kunnen over spreken. Ik wil er zelf niet over oordeelen,en laat iedereen vrij zijn oordeel te vor men. Wie wil zien rondom zich waar kajotters aan het werk zijn, en de voor bereiding van hun bedevaart willen na gaan, die kunnen best zelf oordeelen. Dezen zullen zich samen met mij afvra gen, en zelfs aan anderen durven de vraag te stellen «Vriend, zegt het u dan niets dat jongens en meisjes hun Zondagcenten hebben gespaard, groo te offers hebben gebracht van cinema, drank, rook- en snoepgerief, terwijl ze anderen zien plezier maken, hun geld zien verdrinken, verspelen, ver- Tooken en verdansen Zegt het u dan niets, dat den eencn jongen arbeider den anderen helpt, om te helpen bereiken wat één alleen niet kan, terwijl anderen op het werk of bij gelegenheid mekaar on derkruipen Zegt het u dan niets dan 20.000 jonge arbeiders en arbeidsters offers van geld en tijd brengen om een goed dat iedereen ten goede komt en waar naar iedereen tracht den vrede Ter wijl anderen, gestudeerden en hoog staander. en menschen van eigen stand, gedurig aan oorlog zoeken in eigen huis onder eigen volksgenooten, tusschen volkeren en staten Zegt het u dan niets, dat de hoogste kerkelijke en wereldlijke over heid, zoo n kolossaal belang echten aan deze verwezenlijking en dat anders bestweters niets dan afbrekende kritiek uitpluizen Zegt het u dan niets, dat van de 1500 Vlaamsche jonge arbeiders, die. deze bedevaart zullen meemaken, nog 750 geld en tijd vinden om in studie en gebed 3 volle dagen samen te komen om hun werkprogramma en aktieplan in te studeeren op een studieweek Zegt het u niets dat er op onze dagen van ontzettend bederf nog een jeugd bestaat die tegen alle mensch- ontcerende toestanden kop houdt, ter wijl de groote massa, in het slijk van wereldgenot wegzinkt, met de ont moedigende klacht er is toch niet9 meer aan te doenf? zegt het u dan werkelijk niets, dat er nog een deel van onze Vlaam sche jeugd vol idealisme steekt, en hoopvol de toekomst tegemoet ziet,ter-v wijl de anderen verzinken in moedr.- looze lamlendigheid Zegt dat alles ons niets Wer kelijk niet» Oordeel zelf, en durf temand zijn, aic denkt, oordeelt en vooral spreekt volgens eigen overtuiging, en die zich niet Iaat leiden doQ£ kleinzielige, ver bitterde kritiek. Dc nieuwe je-u!,d R<duoft i„ de toe- komst, ze gelooft in de levensvernieu wing. *e ge-|ooft in de mogelijkheid, dat alle 'menschen inzien dat ze broe ders ï/jn ze gelooft in het bouwen van een nieuwe wereldorde, ze gelooft ia dr mogelijkheid van den vrede. Dat rotsvaste geloof brengt hen naar de eindzege. De strijd is aangegaan, en de zege al begonnen. Kajotters vooruit, alle welden- kenden steunen u K.A.J.otter. maatregelen goedg -keurd betreffende van het scenario het woord nemen aan de passieve luchtverdediging. Sden micro van de Tentoonstelling om De eerstvolgende 1 Kabinetsraad op enkele inlichtingen te geven aangaande Donderdag toekon ende. jden nautischen lichtstoet. LEERT FRANSCH, ENGELSCH en DUITSCH zonder meester. Boeken Ie, 2e en 3e deel Prijs per deel 24 fr. Bockhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1