De Plechtige Uitvaart Zondag OOQST 1939 EEN PRIESTER MEER De Internationale Tentoonstelling van Luik. De weldaden der WSoraarchïe EERETEEKENS MET ZWAARDEN PRESIDENT LEBRUN TE LUXEMBURG Bsetiiovsn's Vlazrascha Oorsprong XXXXVIo JAARGANG NUMMER 179 Drukker-Uitgevet J. Van Nuffel-D« Geodt, Kerkstraat. 9- en 21. A ALST. DAGBLAD 21 CEN T1EMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST 1 Agentschap Havas. Adolf Maliaan. 13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Landen. W.C.I, Ka H. Eli.OMEN'A Zei op 4,31 af 19,22 UK. 8 N. M. 15 UIT HET LEVEN In paradiso deducant te angeli Ten paradijse geleiden u de engelen Somber en grijs was het uitspansel.,I Geen zonnetje lachte aan den hemel trans.., geen plekje blauw azuur ver kwikte den sterveling... maar dikke re gendruppels vielen af en toe ter aarde aarde neer... En somber was het in ons hart... zoo loodzwaar hadden de laatste rouwda gen op ons gewogen want het afster ven, de nare dood van haar die we be weenden had zich overal vastgeklampt, was doorgedrongen tot in de hoeken en kanten van het rouwhuis... beloerde ons uit elke zijde om ons te overweldi gen met de droeve psyche, van iemand die tevergeefs 'n doode levend wil te rugvinden Op de zwarte draperijen van de rouwkapel hingen schreiend de symbo lische zilveren tranen, en bleek als de ze laatste waren de wezens... en moe en mat de oogen van hen die rond de lijk kist geschaard stonden, in het licht van de knetterende kaarsen die vlamden rond het Christus-beeld. Ratelend rolden de wielen van den zwarten dood-wagen op de harde straatsteenen.. en zwijgend, ingetogen volgde de menigte van naastbestaan- den en vrienden op weg met het stoffe lijk omhulsel naar den Tempel Gods. Treurige uitvaart... uiterste kinder plicht, welke staat in het teeken van offerende liefde. Plechtige uitvaart I Laatste bezoek van een afgestorvene aan het huis des Heeren Zoo was ook het eerste na de ge boorte van 'n menschenkind... een vi site aan het heiligdom van Hem die alles geeft... ook het leven... maar dit laatste zoowel als het eerste geschieden in onbewustzijn... want nu is de ziel heengevaren Hoe heerlijk is die geste van 'n ge storven mensch Hoe harmonisch klopt dit laatste kerkbezoek voor iemand die leefde in het teeken van 't heilig, onvergankelijke geloof. 't Was in dit heilig huis dat men een maal tot kind van den Allerhoogste werd gedoopt In dit gewijde Huis kwam men in contact met de sublieme waarheden van den waren Godsdienst, 't was daar dat elke christen mensch de zalving leerde kennen en smaken van 'n vroom gebed 1 Was het daar niet dat de Heer zich weggaf aan hongerige zielen... in dit Huis openbaarde Hij zijn eindelooze j vergevingsgezindheid. In de stilte van dien Heiligen Tem- i pel, vond de beproefde christen d« wijdingsvolle gelegenheid om zijn be I zwaard gemoed in geheimzinnig col loquium met zijn God uit te storten... Daar ontving elke biddende den troost die verkwikt... het licht dat ver levendigt... de kracht welke uitrust er I sterk maakt in de strijd-arena van het leven. In paradiso deducant te angeli Ten paradijse geleiden u de engelen! Als 'n verheffende zang weerklonken deze opwekkende woorden, 't was als 'n triomftocht na den harden kamp En de klokken luidden Zoo dikwijls reeds had ik ze ge hoord Ik kende hun taal en hun be- teekenis I 't Was de blijde toon en klank bij Zondagmis 't was de zwierige jube lende toon bij eeremis... 't was de klaagtoon bij de uitvaart van vele bloedverwanten en vrienden. Maar na het hymne van het «Subve- nite» na de vreugdezang van het «Ten paradijze» was elke droeve mijmering verzwonden... Hoe akelig ratelend de wagen rolde, door de drukke straten van de stad..., hoe terneergeslagen ook de wezens waren van hen die volgden... ik kende haar die ter laatste rustplaats werd ge dragen... en niemand mocht ooit wel licht met zooveel vertrouwen de geze gende woorden hooren aanheffen, aan hij die dit schrijft... ten paradijze gelei den u de engelen... Pijnlijk was het afscheid voor velen die den lijkstoet volgden naar den doo- denakker... nog rolden de tranen uit veler oogen Een laatste maal staarden we op de houten omhulsels dat 't laatste over blijfsel verborg... toen was alles vol trokken Ten paradijze is de ziel heengegaan, ten jongsten dage zal het lichaam weer opstaan ter verheerlijking...! DENDERZOON. BIJ PRIESTERWIJDING VAN PATER IRENEUS TALLOEN Vandaag kniel een jonge leviet uit onze stad voor ce voeten van den Bis schop en ontvangt uit zijn handen de d. Priesterwijding, 'n Dag van beteeke- nis voor hem persoonlijk Ook tot hem worden die indrukwekkende woorden gericht Gij zijt priester in eeuwig heid naar de orde van Melchisedech In eeuwigheid I Niet voor enkele ja ren, niet zoolang hij zijn priesterlijk ambt uitoefent. Neen in eeuwigheid. Duizelingwekkende macht die zoovelen terug hield om die waardigheid te aan vaarden. 1 hans is uw jarenlange droom verwezenlijkt Uw ideaal wordt wer kelijkheid op dezen onvergetelijken g- Maar ook voor het volk Priester en volk Hoe treffend passen die woor den bij elkaar Uit het volk genomen treedt hij op om voor het volk te offe ren, te bidden en te werken. Heel zijn leven staat in het teeken der dienende M. B. Dubrimer wijst in VERS L'AVENIR» op de weldaden van de monarchie. 't Is op het persoonlijk initiatief van den jongen Koning dat aan onze bui- tenlandsche politiek de gelukkige rich ting is gegeven die aan Belgie toelaat meester te blijven over zijne lotsbe stemmingen. In zijne zakelijke en koninklijke re devoering van Ougrée heeft Leopold III andermaal getoond dat hij zijn stiel van Koning kent. Een der groote deugden van de monarchie is dat de belangen van Ko ning en Vorstenhuis samenloopen met die van de natie. In de republiek treedt het Staats hoofd, eens zijne ambtsperiode afge- loopen, terug in het private leven en heeft hij fouten begaan, dan vallen de gevolgen niet op hem, want hij is bui ten schot. Terwijl een Koning, die fouten pleegt, het gevaar loopt zijn troon te vei liezen en in zijn val heel het vorsten huis mee te sleepen. De opleiding der prinsen door hun vader is een van de groote weldaden der monarchie. Dit in antwoord op ,de grofheid van André Tardieu, die niet akkoord gaat met de politiek des Konings en die schreef Niet iedereen kan Albert I zijn. Wat aan Tardieu, die als slippendra-1 ger van Clemenceau gekend stond, het rake antwoord van een Brusselsch blad' bezorgde Niet iedereen kan Clémen- r'-au wezen. De Internationale Roeiwedstrijden Op de Maas in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 op eene watervlakte van 2000 m2 zullen de in ternationale roeiwedstrijden op Zon dag 6 Augustus van af 14 u. plaats grijpen. Zondag 6 Augustus om 14 u. 30 i 1 Wedstrijd Vier met loods Bel gische ploeg Royal S. N. Brussel; Fransche ploeg A. S. Police; Neder- landsche ploeg Triton Zwitsersche ploeg Ruder Club Zurich. 2 Wedstrijd Skiff Duitsche ploeg: Under van Breslau Nederlandsche pl. I Maraise de Laag Belgische ploeg S.R.N. Antwerpen Pissens Fransche ploeg Banos AS. Beurs Parijs. 3 Wedstrijd Twee met loods Duitsche ploeg Wikings van Berlijn Belgische ploeg Royal S. N. Gent Nederlandsche ploeg Willem lil Am sterdam Fransche ploeg Club Nauti- que van Vichy. 4 Wedstrijd Vier zonder loods liefde. Daarom, eerbied voor hen die België Cercles des regates Brussel lies prijsgeven. En wel zulk'n eerbied Duitschland Germania van Frankfort die St Franciskus deed zeggen «Moest Frankrijk Encouragement van Parijs, ik een engel tegenkomen en een pries ter, ik zou eerst den priester en daarna den engel groeten». Vlaanderen behoort nog aan Kristus! Waar in Aalst een betooging van enke le honderden godshaters plaats greep, die op een fiasco uitliep, daar zweren als te Kortrijk «Hou en Trouw» aan Kristus-Koning.Waar verleden jaar honderden naar het roode Spanje gin gen... om er te blijven, daar gaan dui zenden naar Rome om terug te komen met vlam in de ziel en met gloed in 't gemoed 'Ulf.., 1 clen staan jaarlijks priesters op om de priesterschaar aan te vullen. Nog steeds wordt bewaarheid wat onze V «VL Li -j r* t, om hulde te brengen aan priester-dichter L»uido Liezelle eertijds neerschreef 5 Wedstrijd Twee dubbel Duitsch land Breslau, Essen; Belgie SRN. Antwerpen; Nederland Willem III Amsterdam Zwitserland Etoile Nau- tique van Bienne. 6 Wedstrijd acht. Eindwedstrijd voor de De Natische Lie hts toe* Voorheen gaf ééne familie alleene Aan Israël zijn priesters al Nu is in Vlaanderen bijna geene Of daar zijn priesters in getal». Vandaag zult Gij uw volk gedenken en eiken dag van uw leven zult Gij voor dat volk aan het altaar bidden Half-Oogst Het Ministerie van Landsverdediging deelt mede Op 21 Juli j.l. heeft Z. M. de Ko ning, voor de eerste maal, Nationale Orden met zwaarden aan veteranen van den Grooten Oorlog toegekend. De oudstrijders en het groot publiek schijnen de beteekenis en de moreele waarde van deze promoties niet te heb ben begrepen. Het onderzoek van den toestand der oudstrijders had laten vaststellen dat er aan de meesten onder hen, niettegen staande een flink oorlogsverleden en de aan een langdurige aanwezigheid op het front of aan gevangenschap ver bonden opofferingen, vermoeienissen en gevaren, buiten hun oorlogsmedail les geenerlei Nationale Orde werd toe gekend en dat de desbetreffende on derrichtingen hun nooit zouden toelaten op deze ruimschoots verdiende beloo ning aanspraak te maken. Na deze kiesche en oneindig inge wikkelde kwestie zeer grondig te heb ben bestudeerd, werd er dan ook voor gesteld hun eereteekens met zwaar den» in de Nationale Orden te verleu nen volgens de tijdens den oorlog ver worven «titels». Bij het bepalen van deze titels wordt er rekening gehouden met al de toe standen waarin de oudstrijders zich ge durende den veldtocht 1914-1918 be vonden hebben en met al de verdien sten die hun voordeelig zijn roemrijke daden, vermeldingen, verwondingen, frontstrepen, aanwezigheid in het vuur vrijwillige dienstneming, ontvluchtin gen, enz. Ten einde de toekenning van de promoties met zwaarden op billijke wijze, volgens ieders verdiensten, te regelen, werd er eveneens besloten in Juli 1939 een promotie met zwaarden te verleenen aan hen die ten minste I 3 titels tellen, en, in November 1939 een promotie aan hen die in 't geheel I 2 Zullen een onderscheiding met zwaar den kunnen bekomen in 1940 zij die in 't geheel 1 1 titels hebben in 1941, zij die er 10 bezitten en zoo voort, zonder echter lager te gaan dan Heden Zondag van 21 tot 23 u. zal de nautische lichtstoet voor de eerste maai j_ i_,_ tior.ale Tentoonstelling van Luik 1939. Men weet dat deze stoet ingericht werd den grooten Waalschen stroom de Maas hij zal den langen levenstijd van de Maas uit beelden en ook de geschiedenis van de 6 oorlogstitels (in 1945). Maasgewesten. Alle roemrijke steden De eereteekens met zwaarden beloo- zullen in den stoet verzinnebeeld wor- ncn noch wapenfeiten noch heldenda den en zoo zal men zien voorbijtrekken j den waarvoor er reeds een eereteeken Verdun, Dinant, Luik. met den palm werd verleend, doch de i 1. -7 i i gezamenlijke bekomen oorlogstitels. Deze stoet zal alle Zondagen van de zijn uit9luilencJ bestemd om de oud- maand Augustus uitgaan en ook op 9,riider8 te Vereeren, die alle tien jaren opdat het aan Kristus getrouw zou blijven. Ad muitos armos P.C.N. De stoet wordt samengesteld vol gens de opvatting en de gegevens van Charles Michel, Felix Oudenne en Carlo Bronne. De president van de Fransche republiek en Mevrouw Lebrun hebben een privaat bezoek gebracht aan de groot-hertogelijke familie van Luxemburg. Zij werden op het slot van Colmar Bery ontvangen. Dit is een foto genomen op het perron -van het kasteel. Men herkent groothertogin Charlotte, president Lebrun, Mevrouw Le brun, prins Felix en de Luxemburgsche prinsenkinderen. het voorwerp kunnen zijn van promo ties, zonder evenwel, als maximum grens het Kruis van Commandeur in de Orde van Leopold II te overschrij den. De nationale Orden met het lint,ver sierd met gekruiste zilveren zwaarden mogen door de rechthebbenden met rechtmatige fierheid worden gedragen v/ant in de oogen van de massa, en, in zonderheid van de jonge geslachten, zullen ze klaarblijkelijk beduiden dat men door deze nieuwe belooningen, in te voeren, heeft willen herinneren aan de verdienstelijke daden van hen die hebben geleden en gestreden voor het Vaderland. Tot voor een tiental jaren stond in alle muziekiexipons te lezen dat de Maestro van Bonn, uit een Antwerp- sche familie afstamde. Bewijzen hier van werdén evenwel nergens voorge bracht. Aan den Mechelschen Archivaris, Raymond van Aerde komt de eer toe ontegensprekelijk te hebben vastgesteld dat de grootvader van den toondichter eveneens een Lodewijk van Beetho ven te Mechelen werd geboren en uit Mechelen naar Bonn vertrok om er als zanger te worden verbonden aan da hofkapel van den keurvorst van Keu len, te Bonn verblijvende, uit nieuwe opzoekingen van den heer Van Aerde blijkt thans dat de familie van Beetho ven waar uit de toondichter afstamt uit Vlaamsch Brabant, namelijk uit Kampenhout ofwel Boortmeerbeek herkomstig is. Aldus is voorgoed uitge maakt welke thans nog in het land ver blijvende «van Beethoven's» aan spraak mogen maken op den titel van verwant met den grootsten aller toon dichters. Aan den Vlaamschen oorsprong van van Beethoven is vrijwel nooit getwij feld geworden. Zijn naam luidt trou wens van» en niet von»,

De Volksstem | 1939 | | pagina 1